rciiidee Be Zwarte jieuws door trein grepen ssing van tie in de West Militairen schonken Prinseslrenederde deel van cassette tafelzilver Een leuke sportdag te Egmond aan Zee ;ecorrigeerd) inderen gedood eren zijn om het leve» een autobus, waar. ïereisje werd gemaakt bij Schlesbusch in dë kusen (Duitsland) door gegrepen. Een-en-twin- in totaal tachtig kin- het voertuig bevon- rnstig gewond en naar overgebracht. van vragen, die ge. ake de aflossing van da Koninklijke Landmacht indse Antillen en Suri. van bevoegde zijde het 'odeeld: beginsel geldt, dat de lie hun dienst vervul, ndse Antillen en Sui-i. ti al gunstiger omstan- geval is in Indonesia, het streven naar gelijk- uur van de militaire verschillende overzeese enzelfde tijd onder de blijven als overeen- eën dienstplichtigen m de thans in de Ne- en en Suriname ver. uren kan in het alge- ■■ermeld, dat de in het 1948 vertrokken groe. len afgelost in het eerste in Juni en Juli 1948 m in het derde kwar. November en Decern, luari 1949 vertrokken srste kwartaal 1951. n speciale troepen- 5 gebieden varen,doch chiedt met de normale derhalve afhankelijk is kbafre ruimte, kunnen data worden opgege- een beroving rankrijk Versailles een kassier lie in een pantserauto derdduizend francs be- France Soir" zou de rseille een persoon ge- bben, die juwelen in hebben genomen, welke van de berovingen van zijn begum. emster er feestweek eindigd prachtig zomerweer verliep te door de Beemster Ge- iseerde feestdag, van het 50-jarig bestaan vaa werd Draverij gehouden, ritten met Ju-Ju, eigenaar ;ur J. Ham, en Edelman, Jacobs, pikeur K. Bakker, nd. Ie prijs f 500,—, Ju-Ju; 2e ïan en de 3e prijs was voor Broere, rijder K. Bakker. 3 onderling verdeeld. voor de totalisator was er 1 omgezet f 898,—. mooi vuurwerk besloot de hiervoor was overweldi- ing ongeveer 2000 mensen ering het keurig en vlot al ia. Het weer was schitte* school zich tijdens het vuur- onkere wolk, de achtergrond het ruime sportpark bood gelegenheid alles behoord ntastisch mooie kleuren van bliek ontploffende vuurpijl^0 opstijgende vuurzuilen wer- langs het publiek gi«* de bezoekers de schrik om RLIJKE STAND aria G., dochter van J. k. G. Rijs. Evert Joosten en Corneli* Matthijs van Genderen, we der Hoek (overleden 1SDIEP TOT IJ teraad van.. Oude Nie- fwijzend op een request voor verlaging van de belasting van 33 tot ïeenteraad van Winkel en tot invoering van snummering, maar ho ping van de Strook te ik die reeds sinds 1881 en gebrekkige ouden m Helder zijn door het lar onthaald op een Namens het hoofdbe- ederlandse Rode Kruis den van de Helderse nne decoraties toege- gdurige dienst, jaarlijkse Hoogoven- te Beverwijk, dat i" rardt van 7 t.e.m. reeds inschrijvingen Tsjechische en 3 J°e' ikmeesters, o.a. van aakmeester Foltys O slag te IJmuiden wer- iven tonijnen aange- izen onder de vissen pbrachten. „Oranje Boven" het lievelingslied van Marijke Genoeglijke plechtigheid in het Witte Paleis „Je moef er Jc leven lang netjes op lijn", zei H.M. de Koningin, terwijl haar dochter gisterochtend in de bibliotheek van het paleis Soestdyk geïmponeerd keek naar die prachtige cassette tafelzilver, die vijf leden van de Koninklijke Landmacht haar hadden aangeboden. Het is nu al de derde cas sette tafelzilver, die de prinses ontvangt en zo zal het doorgaan tot zij de leeftijd van achttien jaar heeft bereikt. Dan is het zilver compleet. Toen de koningin met haar vier doch ters om precies half elf de bibliotheek binnenkwam stonden zij daar al, de vijf mannen van de landmacht, allen kort geleden gerepatrieerd met de „Zui derkruis", onder leiding van de drager der Militaire Willemsorde, de le luite nant J. F. C. Toelen. In het midden van de kamer prijkte op de tafel een reus van een taart met tien kaarsjes en rozen, rose en witte, met in het midden het wapen van prinses Irene in marsepein. Zeven-en- twintig ons weegt de taart aldus verklaarde een „expert". Prinses Irene stond even met haar ogen te knipperen, toen luitenant Toelen plotseling zei: „Ik moet er bij zeggen, dat deze taart hele maal voor prinses Irene alleen is". „Dus de anderen mogen er niet van mee-eten", merkte de koningin op. Lt. Toelen glimlachte geheimzinnig. Dan zei hij: „Ik zou wei eens willen zien hoe ze 'm opeet". „Binnen hoeveel tijd moet dat ge beuren?" vroeg de koningin. Prinses Irene zei niets. Ze rekende. Intussen was prinses Beatrix, die evenals haar zich nog jarig voelende i zusje, was gekleed in een rijbroek en een witte blouse, rondgegaan met een geweldige doos bonbons, eveneens door de deputatie meegenomen, met een in- I houd van vijf kilo. Ditmaal werd er waarschijnlijk ter opluchting van prin- s< Irene zelf niet bij gezegd, dat „dit alles voor haar alleen was", maar wel. dat er een aantal bonbons bij w-as. voorzien van een „I" en die waren exclusief voor Irene. En toen was de beurt aan „het" ca deau, de cassette, waarvan prinses Irene gauw de laden opentrok om het blinkende zilver te kunnen bewonde ren, terwijl de kleine Marijke met luide stem „Oranje Boven" zong, de laatste tijd haar lievelingslied. Alle vijf landmachtmannen kregen een stevige hand van prinses Irene voor dit prachtige geschenk en ook voor de zilveren maquette van de com plete cassette, die ze hadden meege bracht en waarin een volledige inhoud opgave was' aangebracht. ..Wees er altijd heel netjes op" drukte de koningin haar dochter nogmaals op het hart, maar die kon niet antwoor den, omdat ze haar mond vol had met oen grote bonbon, met een „I" er op. „Een cadeau", zei Marijke. Geen twee minuten nadat de deputa tie van de landmacht het paleis had verlaten, werd een grote kist neergezet in de bibliotheek. De waarnemend re gimentscommandant majoor L. T. F. J. S. van Emde,. stond aan het hoofd van De Koningin, de vier Prinsesjes en het hoofd van de deputatie, de eerste luitenant J. F. C. Toelen, drager van de militaire Willems orde, rond de cassette de deputatie, die deze kist met inhoud namens het garderegiment prinses Irene en de voormalige prinses Irene- brigade aanbood. Het cadeau bleek een schildwachthuisje te zijn met de Neder landse kleuren. De kleine Marijke vond het schitterend en begon vast er model voor te „schilderen". WaarschijnlijK had ze er niet op gerekend, dat cie schenkers deze taak een ander hadden toebedacht. Dat was een pracht soldaat met een rode tuniek en een blauwe broek en voorzien van een indrukwek kende helm. met daarop gehecht een invasiester. „Ik zal eens uitleggen wat dit alle maal betekent" zei majoor Van Em- den. Maar Marijke wist het antwoord al: „Een cadeau" zei ze luid. Toen iedereen uitgelachen was, Ma rijke zich reeds weer verdiepte in de geheimenissen van een camera, waarop ze verwoed tikte, vertelde de majoor het waarom. Dat was het einde van deze geschen kenaanbieding op paleis Soestdijk, het einde van een tiende verjaardag voor prinses Irene. AMERIKAANSE SENAAT AAN VAARDT WETSONWERP E.R.P. De Amerikaanse Senaat heeft met 83 tegen 7 stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij tot 30 Juni 1950 3.797.824.000 dollar voor het Europees herstelprogramma en voor de tege moetkoming in de bezettingskosten van de V.S. worden uitgetrokken. DODELIJK VERKEERSONGEVAL Op de Amstelveenseweg nabij de Coenenkade te Amsterdam wilde Maandagmiddag een 64-jarige wielrij der nog voor een naderende bus van Maarsse en Kroon de rijweg overste ken. Hij werd gegrepen, enkele meters meegesleurd en overleed vrijwel di rect aan zijn verwondingen. Dat chagrijnig gedrein van Rheumatisehe Pijn door al Uw lijf en leden, maakt U nie! alleen humeurig en ziek, maar het ondermijnt allengs Uw hele gestel en., de goede verstandhouding in Uw gezin. Laat het zo ver niet komen. Begin bij de geringste aanwij zing van Rheumatisehe Pijnen een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen S lts. Niet minder dan een wonder, die weldadige invloed van Kruschen. Dat doen de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld. De aanspo rende werking op de bloedzuiverende organen doen Uw bloed weer krachtig circuleren en onzuiverheden, die Uw pijnen veroorzaken, worden' regelmatig en op natuurlijke wijze afgevoerd. Stel het niet uit. Begin liever vandaag dan morgen Uw Kruschen-kuur, tot heil van Uw hele gestel. Kruschen is ver krijgbaar bij alle Apothekers en Dro gisten. (Ingezonden mededeling) Oude Niedorp Burgerlijke Stand Geboren: Jacobus Simon, z.v. G. Jan- seji en J. C. Stam Cornells Wilhel mus, z.v. C. W. Post en C. Wester Gerardus Adrianus, z.v. G. A. Boekei en M. C. Verhaar Jacob Cornelis, z. v. S. G. van der Haagen en J. Doorn Franciscus Adrianus, z.v. F. A. van den Hoek en J. C. Noordstrand An na Maria, d.v. M. Moras en M. A. Zutt Nicolaas Petrus Maria, z.v. P. Pronk en C. P Knijn. Gehuwd: Andries Mijnheer, en Gre- thaMarieta Kroon Wouter de Vries en Maria Engelina Schoen. Overleden: Catharina Schut, 82 jaar, wed. van Jacob Bijwaard. Tocht Ouden van Dagen Des morgens om kwart vóór acht kwam de bus van Peereboom voor, om 32 oudjes en vier leiders, alsmede zus ter van der Berg,' mee te nemen voor het jaarlijkse reisje, georganiseerd door dc afd. Plattelandsvrouwen en Midden standsvereniging. Het weer was goed. Nagewuifd door de achterblijvers werd de tocht opgewekt begonnen. Eerst werd koers gezet naar Volendam waar thee werd gedronken. Toen naar Val- kenveen waar de inwendige mens werd versterkt. Ook werd daar nog de ren stal met 50 renpaarden van de heer Geertsema bekeken. Verder naar Hil versum waar een rondrit werd ge maakt langs het stadhuis en de studio's. Daarna werd de réis voortgezet naar Amsterdam, waar bij Heek de warme maaltijd stond te wachten. Om kwart over negen kwamen de oudjes op het Verlaat aan, waar de muziek hun reeds verwelkomde. De tafels waren met bloemen versierd zodat alles er -feeste lijk uitzag. Nadat allen gezeten waren en van koffie en koek waren voorzien, nam de voorzitter van de Middenstands vereniging, die de tocht had meege maakt, 't woord. Hij dankte allen die hadden meegewerkt en bijgedragen om deze tocht te doen slagen, in het bijzon der zuster Van der Berg, die zo bereid willig was om deze tocht mee te ma ken, de muziek voor de ontvangst en niet te vergeten de chauffeur.' De heer Helleman dankte namens de oudjes, de afdeling Plattelandsvrouwen die het initiatie hadf genomen, bijge staan door de Middenstandsvereniging. Spreker brak nog een lans om te ko men tot oprichting van een Bond van Staatspensionnering en wekte de jon geren daartoe op. Verder sprak de oudste van het ge zelschap, mevrouw Ott-Billenkamp, die op humoristische wijze de tocht nog eens naging. Mevrouw Koopmans-Tas, voorzitster van de afdeling Plattelandsvrouwen, zeide, dat 's morgens 32 Ouden van Dagen in de bus stapten en dat er 's avonds 32 jonge mensen arriveerden Verder sprak ze de wens uit, dat allen 't volgende jaar in gezondheid weer van de partij zullen zijn. De heer Kla ver dankte de sprekers en spreeksters waarna de muziek nog een paar num mers ten beste gaf, en een ieder om even na tienen voldaan naar huis ging. GEVOND'EN VOORWERPEN Een shalw, een lichte gabardine regenjas en een parapluie. Inlichtin gen bij de Rijkspolitie te Oude Nie dorp. Een leuke sportdag vormde Zondag een waardig besluit van de officiële opening van het sportpark op de vo rige Zondag. Het weer was nu heel wat beter en zo omzoomden een 1000- tal toeschouwers het speelveld, toen omstreeks half drie de oud-Zeevogels zich opstelden. De veteranenwedstrijd Het was een aardige gedachte ge weest twee elftallen in rood en in blauw op te stellen uit de tijd, dat de Zeevogels nog een voetbalclub was voor de beide Egmonden. Zo zag men vele bekenden gezichten uit de beide Egmonden en ook van elders: Koelink, Stentrop, Van der Schinkel, Bosman, Kareis, Van Niekerk, Heilig, Hopman, ja zelfs Piet Rieke uit Deventer. De oudjes bleken het voethallen nog lang niet verleerd. Vóór de rust gaf Koelink met een harde schuiver, die zelfs bakker Visser te machtig was, de blauwen de leiding. Na de rust vergrootte Jaap Molle- vanger de voorsprong tot 20. Maar toen lieten de roden zien, dat ze er ook nog wel wat van konden en Vis ser bracht de stand op 21. Hiermee kwam het einde. Achilles turnt Tijdens de pauzes en vóór en na de voetbalwedstrijden gaf Achilles turn- demonstraties, die gezien mochten worden, onder leiding van de heer Schroor. Het hoogtepunt vormden wel de standen van dames en heren, ge combineerd, die op het middenveld prachtig tot hun recht kwamen en de rhytmische oefeningen der dames, op de muziek van' de geluidsinstallatie, keurig verzorgd, elegant en op maat. Dat was een schitterend gezicht. Achilles beschikt wel over een keur van dames! Ononderbroken werden de toeschouwers zo bezig gehouden en zo wel publiek als spelers en gymnasten hadden een genotvolle middag. Egmondia IBSV I Om vier uur traden de eerste elftal len van Egmondia en BSV uit Bergen, een oude tegenstander van Egmondia, tegen elkaar in het veld. Warmenhuizen Raadsvergadering In de Dinsdag 9 Augustus n.m. 3 uur te houden raadsvergadering worden o.m. de volgende punten besproken: Onderzoek geloofsbrieven nieuw-be- noemde raadsleden; grondaankoop in verband met straatverbreditig; ver zoek van het bestuur schoolonderwijs te Krabbendam voor de verschaffing van een terrein voor lichamelijke op voeding; verbouwing raadhuis en ambtswoning secretaris. Heer-Huqo waard MUTATIES BRANDWEER Aan de heer Th. van den Heiligen berg is wegens vertrek eervol ontslag verleend als brandwacht. Tot adspi - rant brandwacht zijn benoemd de he ren: C. Brink; C. Scholten; S. Hittema en P. Stekelbos. VERGUNNING VERLEEND Aan de heer A. Dekker, D 133, is vergunning verleend tot het venten met galanterieën. Pirn, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur 134. Als Pim, Pam en Pom de vol gende morgen wakker worden, zit Pepi hen al op te wachten met een paar heerlijke kokosnoten. „Zo, eet die maar vlug op", roept hij vrolijk. „Want we moeten zo vlug mogelijk verder. En de oertax zal wel zo dade lijk hier zijn!" „Oertax? Hebben ze hier taxi's?" roepen de drie broertjes verbaasd uit. „Dat heb ik nooit gewe ten!" „Nu, het zijn wel iets andere taxi's dan jullie in je landje gewend zijn", antwoordt Pepi, „maar deze vol doen in het oerwoud uitstekend. Oh, daar is hij al!" En voor de verbaasde ogen van Pim, Pam en Pom duikt het vriendelijke gelaat van een giraffe naast hem op. „Taxi besteld, meneer?" vraagt hij vriendelijk. „Ja, zeker" roept Pepi. „Kom. laat je maar glij den", zegt hij tot de drie hondjes en ietwat aarzelend doen deze wat Pepi hen gelast. Eerst leek deze wedstrijd op een débacle voor de Egmonders te zullen u'tlopen en het eerste kwartier wer den zij door Bergen volkomen over speeld. Waar bovendien de verdedi ging raar stond te schutteren, ver wonderde het niemand, toen na tien minuten de Bergense linksbuiten uit geheel vrije positie onhoudbaar zijn club de leiding gaf. Langzamerhand begon het bij Egmondia echter beter te vlotten en tien minuten later wist de nieuwe aanwinst, Jaap Mul, oud- Haarlemspeler, met een harde schui ver zowaar gelijk te maken. Op nieuw nam Bergen de leiding door toe doen van een strafschop. Maar weer wist Egmondia gelijk te komen, toen de rechtsbuiten de bal keurig wist voor te zetten en de middenvoor slechts voor het intrappen had. Nog vóór de rust hernam Bergen de lei ding; keeper Braak greep een inge schoten bal niet klemvast en de ge volgen bleven niet uit. Rust 32 voor Eergen. Na de rust gaf Egmondia de toon aan. Het was weer de middenvoor, die doelpuntte, toen Bergens keeper een schuiver van Klaas Dekker liet glip pen. 33. Zo kwam het einde. Reddingbrigadedag Zaterdag werd te Egmond aan Zee de grote, jaarlijkse reddingbrigadedag gehouden. Nadat burgemeester Niele en de voorzitter van de Nederlandse Bond tot redden van drenkelingen, de heer Wijburg uit IJmuiden, een enkel woord ter opening en inleiding ge sproken hadden, gaven de verschillen de reddingbrigades, elk op haar eigen wijze, interessante demonstraties, waar voor grote belangstelling bestond. Aan deze demonstraties namen deel de reddingbrigades uit Katwijk, Noord- wijk, Scheveningen, Bloemendaal, Cas- tricum en Egmond aan Zee. Gedemon streerd werd de haspel-redding, red ding met de vlet, met de lijn, verlening van eerste hulp enz. Vooral de redding met de reddingvlotteur door de Bloe- mendaalse Reddingbrigade trok de aandacht, daar velen hiermee voor het eerst kennis maakten. Natuurlijk waren er aanmerkingen te maken en die werden na afloop in het oud-kath. verenigingsgebouw dan ook vlot gemaakt door de heer Van Gemeren, de voorzitter van de techni sche commissie. Wat daarbij opviel was de prettige manier, waarop deze aan merken gemaakt werden, maar nog meer de manier waarop ze werden op genomen. Zo hoort het ook, zoals de heer Van Gemeren opmerkte. We zijn hier vandaag om iets van elkaar te le ren en we hebben wat geleerd en op gestoken. Zo heeft Castricum al beslo ten, op het voorbeeld van Bloemendaal ook een reddingvlotteur aan te schaf fen. Gaarne hoopte hij dat men daar mee zal kunnen demonstreren, als het volgend jaar in Castricum de redding brigadedag gehouden wordt. Een extra-compliment kreeg de Eg- mondse Reddingbrigade voor de red ding met de vlet, waarbij de heer Van Gemeren memoreerde, hoe Egmond het vorig jaar met slechts drie man op kwam en men wegens het ruwe weer adviseerde niet te demonstreren. De Egmonders lieten zich echter niet af schrikken en met respect sprak men van hun moed en durf. Burgemeester Niele dankte tot slot alle medewerkers, die zich belangeloos wilden opofferen voor hun medemen sen. Hij hoopte, dat men dit zal begrij pen. Het gemeentebestuur van Egmond aa- Zee heeft het begrepen en zal de reddingbrigade steunen, zoveel dit maar mogelijk ls. Deze bondsdag was een leerzame dag. Spr. hoopte, dat allen hun heilzaam werk zullen voortzetten en dat steeds meer zal worden ingezien van hoe groot belang dit werk is en hoeveel ongelukken daardoor worden voorkomen. EEN WETHOUDER VOOR TIEN GULDEN Het wethouders-ambt is nooit een sine-cure geweest en er is dan ook altijd een vergoeding aan dit ambt verbonden geweest. Vroeger was cie echter wel heel pover. Zo werd op 1 Sep tember 1896 tot wethouder van Egmond aan Zee benoemd de heer Rong Gouda. In de akte van aanstelling wordt vermeld, dat aan deze betrekking een beloning verbonden was van tien gulden 's jaars! OUDE MUNTEN GEVONDEN Bij dc opbouw-Werkzaamheden' op het Pomp- plein heeft men een aantal oude munten ge vonden, o.a. van de stad Utrecht. Ook wer den stukken zandsteen opgegraven, vermoedelijk nog afkomstig van de oude kerk, die in 1743 in zee is gestort. Nieuwe panden geopend Om 3 uurr opende Zaterdagmiddag mej. Baas, als eerste van de zaken op en rond het oude Pompplein, haar ar tistieke kunsthandel. Er waren talrijke belangstellenden en de winkel was vol bloemstukken. Burgemeester Niele verrichtte de officiële opening, daar ook het ge meentebestuur er zich van harte over verheugt, dat de woestenij, die het Pomppplein na de sloping was, begint te verdwijnen. Zo verheugt het de ge meente, aldus de burgemeester, dat d® oude city, eens de gezelligste eii druk ste zakenbuurt in de gemeente, weder begint op te leven. Van betekenis is het ook, dat een kunstzaak verrezen is, waaraan grote behoefte bestaat. Van harte hoopte hij, dat deze zaak zou mogen bloeien. Mej. Baas dankte voor alle belang stelling. Nadat verversingen waren aangeboden was er gelegenheid de zaak te bezichtigen. Om 4 uur heropende de heer P. van der Pol zijn café de Boei, op de hoek van het Pompplein en het Boulevard plein. Hoe populair deze zaak is, bleek wel uit het feit, dat de cafézaal in een bloementuin herschapen was. Ook hier verrichtte burgemeester Niele de officiële opening. Zelf, zo zeide hij, had hij het oude Pompplein niet ge kend in zijn oude luister. Bij zijn embtsaanvaarding had hij het aange troffen als een woestenij. Veel moeite en zorgen neeft het gekost, alvorens het zover was, dat er opnieuw ge bouwd kon worden. Deze nieuwe zaak is inderdaad een aanwinst voor de gemeente. WIELERWEDSTRIJDEN Op Zaterdag 13 Augustus a.s. wordt door de Wielrenvereniging „Alcmaria Victrix" het eer ste Boulevard-criterium verreden door ama teurs, over een afstand van 80 km. Voor deze wedstrijd, die 's avonds om half zeven wordt gehouden, hebben verschillend» bekende renners ingeschreven. Na afloop geeft de VVV het grote jaarlijks» vuurwerk. OPBRENGST COLLECTE De collecte voor het Msgr. Mutsaersfond» bracht in onze gemeente ruim f112,— op. Qe&tedeH? PLEISTER Huidkleurlg inetvarband' ZWITSAL FABRIEKEN APELDOORN Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. KRO: 6.00 Metropole- orkest. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Rhythm, sex tet. 7.45 Rubriek. 8.05 De gewone man. 8.20 Promenade-concert. 10.00 De Europese raad. 10.10 Kamerkoor. 10.45 Avondgebed. 11.15 Zomeravondconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten cm 6, 8 en 11 uur. AVRO: 6.30 „Een dagje op Scheveningen". 6.45 Percival Mackey cn orkest. 7.45 De nachtpostverbinding in ons land 8.15 „De bruiloft van Figaro", opera van Mo zart. 9.45 Buitenlands overzicht. 10.00 Anna Del Rio zingt. 10.20 Hoorspel. 11.15 Dans muziek uit Zandvoort. 11.35 Gramofoonplaten. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - NCRV: 8,15 To deura laudamus. 9.00 Ochtendbezoek. 10.10 Morgendienst. 11.00 Henk Kroes, bas-bariton. 12.15 Monia Liter, piano. 12.33 Orgelconcert. 1.15 Ensemble Lachman. 2.00 Metropole-orkest 2.30 Orgelbespeling door Piet van Egmond. 3,00 Voor onze jongens en meisjes. 4.15 D® Europese raad te Straatsburg. 5.45 Victor Sil vester en orkest. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 NCRV- kwartet. 7.30 Promenade-concert. 9.00 Een snnfje land, een lepel water. 9.30 Ensemble „Selecta". 10.00 Sweelinck-kwartet. 10.25 De Europese raad bijeen. 10.45 Avondoverden king. 11.15 Avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - VARA: 8.18 Monia Liter en zijn orkest. 9.00 Pro Arte-kwar tet. VPRO: 10.05 Morgenwijding. VARAi 10.20 Onze Keuken. 10.35 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Non-stop-programma. 12.00 Mil ler-sextet. 12.38 Nieuwe Weense schlagers. 1,20 Cor Steyn, orgel. 2.15 Kamermuziek-programma 4.00 Orkest van de week. 4.30 Vragen staat vrij 4.55 Zoals de oude zongen. 5.15 Ballet muziek. 6.20 Bing Crosby. 6.30 Lezing. 7.15 Nieuws uit Indonesië. - VPRO: 7.30 Voor de jeugd. VARA: 8.20 NieuWe opera-platen. 8.45 Hoorspel. 9.37 „Luzerner Festspiel-orkest 10.25 De Europese raad bijeen. 10.45 Cor Steyn, orgel. 11.15 Dansmuziek. RADIO-DISTRIBUTIE 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 Gram. 10.00 Eng L.P.: Orgel. 10.30 „Ranchers". 10.45 Voor dracht. 11.00 Licht orkest. 11.45 Voordracht. 12.00 VI. Br.: Orkest. 12.30 Weer. 12.32 Trio de Ville. 13.14 Gram. 2.00 Operette muziek. 3.00 Eng. L.P.: „Cameo Orch." (ev. v. 3.13—3,45 PC) het schip van de week). 3.30 Mil.orkest. 4.00 NWDR: Piano. 4.30 Eng. H.S.: Gram. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Fr. Br. Voor de soldaten. 6.30 VI. BI., voor de sol daten. 7.30 Omroepkoor. 9.00 Actualiteiten. 9.15, 10.15 en 10.55 Gram. 11.00 Diversen. DOOR 0 17 ALLAN SWINTON Semple zei: „Herinner je je wei? De grot, waar zij de schat verborgen, maakte een geluid, dat je een mijl ver kon horen. Ga mee". Door het gras en de struiken heen dringend, leidde hij hen langs de oude straten, tot zij ten slotte op de Plaats kwamen, waar de hoofdstraten op het voornaamste punt van de stad samen kwamen. Hier was een mooi front van grote gebouwen, die bij de mgang der straten van boven door bogen verbonden waren en die. ge combineerd met de rondlopende rots wand, een ovaal vormden met vreemde beelden, waarvan sommige waren om gevallen, andere scheef stonden en Pog andere hun rechtstandige positie door de eeuwen hadden behouden. Maar wat het meest hun aandacht hok was niet de melancholieke schoon- oid van dit metselaarswerk, waar fan de bouwmeesters reeds lang tot Slof waren vergaan, maar het feit, dat ol gevuld was met een massa bloe men. Sam liep van de ene kleur naar de andere. „Orchideeën", riep hij verge noegd. Hij keek naar nog andere soor ten en zag toen in verbazing om zich heen. „Maar ze schijnen er allemaal te zijn". Weer namen zijn ogen deze prachtige tentoonstelling in zich op en hij noemde de ene soort na de andere, terwijl Mary een groep vleeskleurige bloemen met paarse randen bekeek. Sam voegde zich bij haar en keek om zich heen en mompelde: „Ja. Ze schijnen er allemaal te zijn. Rode, gele, groene, perzikkleurige. Er zijn dozij nen groepen, laat staan soorten. Dit is werkelijk zeer merkwaardig". Mary's ogen gingen bij een haar plotseling invallende gedachte als ver schrikt wijd open en opgewonden wendde zij zich tot Sam, om hem me dedeling van haar idee te doen Zijn aandacht was geheel gevestigd op de bloemen, die bij een omgevallen paal bloeiden. Vóór zij nog het vermoeden kon uitten, wat haar ingevallen was, zei hij; „Er is hier iets. wat ik niet oegrijp. Al die planten zijn Semple's stem onderbrak hem: „Kijk eens!" Door hun afgeleide aandacht hadden zij er niet op gelet, dat zij de open plek waren overgestoken en do rots wand genaderd waren. Hier tussen de saam gebundelde orchideeën was het punt. waar de stad omheen gebouwd v/as, haar hart en middelpunt: omge ven door een rijk gebeeldhouwde rand was in de rotswand zelf een grote vierkante ingang gebouwd. Daar hun attentie volkomen op de bloemen gericht was geweest, hadden zij er niet op gelet, hoe het brullende geluid, dat zij gehoord hadden, steeds sterker geworden was. En nu hoorden zij het, alsof het uit het een of andere onderaardse krachtstation in die for midabele ingang kwam. Semple zei: „Het einde van de reis". Hij keek Sam aan en de ogen van de mannen ontmoetten elkaar. In de zijne lag een uitdaging en een waarschu wing, die zij zich door de consternatie van een ongeluksdag, welke zij spoe dig zouden doormaken, zouden herin neren. Hij wendde zich tot Mary: „Daar binnen ligt al jouw hoop en de mijne Semple liep er op af en bleef in de omlijsting van de ingang staan, waar bij zijn slanke gestalte de edele lijr'm van het bouwwerk accentueerde. Zij voegden zich bij hem en staarden in gespannen aandacht naar binnen. Zij zagen een donkere tunnel, waarvan de oneffen wanden, voor zover zij zien konden, gebeeldhouwd waren met vreemde figuren. Daarbinnen reiKte het licht in de brullende duisternis slechts lol een geringe diepte. Semple verhief zijn stem, om boven het lawaai uit te komen. „We zullen toortsen nodig hebben. Ik zou willen voorstellen Van de gewooniijk zwijgende Hulpé kwam een schorre srhreeuw. Zij keer den zich om en zagen hem naar de zuidzijde van de open plek wijzen, waar drie mannen naar hen stonden te kijken. De vreemdelingen waren ge heel naakt. Hun korte gestalte, die lichtbruin gekleurd was, was slank cn gespierd. Ruw, sluik zwart haar hing hun tot op de schouders. Hun gezich ten waren plat met vrij grote monden, Ieder van hen droeg een net van riet, gevuld met orchideeën-planten, die zij meegebracht hadden om bij de collectie te voegen. Deze inlanders stonden daar als ver schrikte h-u-ten enige ogenblikken naar de indringers te kijken. Toen keerden zij zich snel om en vluchtten door de 1 og, waar zij onder uit gekomen waren. Semple zèi. „Dit is voor mij een nieuw soort. Eigenaardige kleur." Hij sprak met Hulpé en zei toen: „Hij Kciit ze. Het zijn Jivantés. Inboorlingen. Zuivere bosbewoners. Komen nooit le voorschijn. Zij gebruiken als wapens de blaaspijp en curaré. Er liep Sam een kleine rilling over d' rug. Als botanist kende hij het af treksel van een plant, dat zij gebruik ten en de onvermijdelijke grimmige dood, die ook op het geringste prikje van een blaaspijltje, waarvan de punt er in gedoopt is, volgt. Semple zei: „Ze kunnen ons uit een hinderlaag doden en we zouden niets zien of horen. We zullen zeer voor zichtig moeten zijn." Sam vroeg: „Wat zullen we doen?" „Hier tegen de rots kamperen en zien vriendschap met hen te sluiten. Blijf jullie hier met Hulpé. Ik zal de muildieren tegemoet gaan, voor het geval ze die zouden willen ondervan gen. Als ze terugkomen, laat ze dan zien, dat je handen leeg zijn en laat Hulpé met ze praten. De muildieren kunnen niet ver weg zijn." Hij keerde zich om. om heen te gaan. maar op Sam's uitroep keerde hij terug Door de poort, waardoor de inlan ders weggevlucht waren, kwamen zij weer terug. Er waren er nu ongeveer een dozijn met de schuwe gratie van wilde dieren. Met een soort verlegen heid kwamen zij achter hun leider aan, die zijn armen fieruststellend voor hen uitgespreid hield. Op een stuk doek om de lendenen na, was ook hij ge heel naakt. Hij leek wel uitgeteerd, zijn geschrompelde huid bruin als leer met knoestige gewrichten en diep ge groefde ribben. Een van zijn uitge strekte handen steunde op een staf. Op zijn schouder zat een kleine pik zwarte aap met een dichte glanzende pels, diep oranje getinte handen en voeten cn een met kort haar begroeid gezichtje, dat in tint varieerde van crême-kleurig tot licht citroengeel. Het witte hoofd, waartegen het snoe zige kleine diertje zich nestelde, was met zwaar haar begroeid en had een scherpe gebogen neus en dikke wenk brauwen boven ogen van een vaag blauwe tint, die de vreemden met gro te ontsteltenis bekeken. Plotseling barstte Mary los: „Groot vader!" en Sam zei zachtjes: „Ik wist wel, dat die planten een collectie waren!" Zijn metgezellen een teken gevend 'htei te blijven kwam de patriarch naar voren, waarbij hij, ondanks zijn lichamelijke toestand en de stijfheid van zijn gew ichten. toch nog een ze kere waardigheid ten toon spreidde. Zijn fletse ogen stonden wijd open en hadden een vage uitdrukking. Bij het zien daarvan mompelde Semple: „Hij was in '39 al halfweg, maar nu is hij totaal buiten westen." Mary zei zachtjes: „Kent u mij niet meer. grootvader? Ik ben Mary" En toen zijn ogen nog geen teken van her kenning gaven, voegde zij er aan toe: „Ik ben uw kleindochter. Brett's doch ter, Mary". Don Arturo herhaalde: „Mary" en staarde haar als verwezen aan. Toen gingen zijn ogen naar de stra ten, waar de bezoekers t .tgekomen waren en kregen zij een uitdukking, die half vrees, half bedreiging was. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3