Siad en Omgeving. AGENDA Gaat de oude kerk in Warmenhuizen verdwijnen? Amphibie-vaartuig gestrand voor de kust van Egmond De Raad gaa lid die Biljartmatch Keas da Ruyter-Jan Feeke werd een groot succes Zwarte koffie en sigaretten Bestrijding van brarid ten plattelande in nieuwe banen De N.I.W.I.N.-sporiweek Waalwijker scoorde serie 313 caramboles van In het kader van de Niwin- Sport week te Alkmaar is de gisteren in Hotel de Nachtegaal gespeelde biljartmatch tussen de bekende Kees de Ruyter uit Waalwijk en de hier zo populaire Jan Feeke een opmerkelijk succes gewor den. De belangstelling hiervoor was zowel 's middags als 's avonds heel groot en de heer P. Rolie kon bij de aanvang van de middagpartij over het aandeel van de biljartsport in deze actie zijn grote voldoening uitspreken. Hij zette het doel van het Niwinwerk nog eens op enthousiaste wijze uitéén, zegde dank voor de medewerking en richtte hartelijke woorden voor hun bereidwilligheid tot de heren de Ruyter, wiens naam in ons land zo'n uitnemen de klank heeft en die zich een plaats onder de „groten" heeft verworven, on de hier in Noord-Holland zo bekende Jan Feeke, wiens spel steeds de aan dacht getrokken heeft De Ruyter zou 1000 car. maken tegen Jan Feeke 800, verdeeld over een middag, en avond partij. Onder leiding van de heer A. de Wit als arbiter begon, na een luid applaus voor de spelers, de eerste partij. Deze eerste 500 werden een succes voor de Ruyter, die er in slaagde in 9 beurten, waaronder twee poedels, de 500 vol te maken. In bijzondere mate droeg hier toe bij de buitengewoon fraaie serie van 313, die de Ruyter in de vierde beurt scoorde. Feeke beantwoordde deze' serie met 69 waardoor de stand na vier beurten was 387 om 94. Vijf beur ten later waren de 500 vol, o.a. met series van 32, 65 en 47. Jan Feeke stond toen na 8 beurten op 162. Daarna werd gepauzeerd wat ook de spelers niet onwelkom was, daar de tempera tuur in de zaal aardig was gestegen. Om goed acht uur werd de match, thans met de heer G. Wessels als arbiter, voortgezet. De zaal was meer dan vol. De Ruyter zette de afgebroken serie van 's middags voort en voegde nog 43 aan de 47 toe. Toen kwamen van beide zijden een zestal lage beur ten, tot Jan Feeke in de 18e beurt 102 scoorde, gevolgd door series van 46, 77, 49, 40, 136 en 83, waar tegenover de Ruyter iets minder fanatiek spel stelde en ten slotte op 823 stond toen Feeke de partij beëindigde top 8001. Vooral in de middagpartij heeft de Ruyter getoond op welk een sublieme Hei smokkelschip „De Groie Beer" Voor de Alkmaarse Bijzondere Poli tierechter moesten gistermiddag een caféhouder, een sigaren- en sigaretten- winkelier en een zeeman verschijnen. Dit drietal Alkmaarders had iets tema ken gehad met clandestiene handel in sigaretten en de zeeman had bovendien een hoeveelheid „zwarte" koffie aan de caféhouder verkocht. De zeeman, Nico- laas P., had niet kunnen komen, om de eenvoudige reden dat hij zich aanboord van de Grote Beer bevindt en de siga ren- en sigarettenhandelaar. Frederi- kus Cornelis H. was om andere, onbe kende reden, niet verschenen. Dies stond de caféhouder, Aldert D. in zijn eentje voor mr. vd Wall Bake. D. had van P. ongeveer 8750 sigaretten en een hoeveelheid koffie gekocht. Daarmee had verdachte D. zich niet alleen aan zwarte handel schuldig gemaakt, doch. zoals de officier van justitie mr. Vel- linga zei, hij heeft tevens de deviezen-, tabaks- en accijnswet overtreden. De officier eiste een boete van f 600 subs, drie maanden en tegen de niet-versche- nen verdachte H.. die eveneens sigaret ten van P. had gekocht, f 500 subs twee maanden. De zaak tegen P. werd nog niet in behandeling genomen, daar men van deze verdachte wilde vernemen op wel ke wijze de sigaretten en koffie van de Grote Beer werden gesmokkeld. De verdediger van D wees er op dat de handel" in sigaretten was ontdekt enkele dagen voordat deze van de bon kwamen. Uit het oogpunt van algeme- !ne preventie was het naar de mening van de verdediger dus niet noodzake lijk een dergelijke zware boete te leisen. Daarnaast merkte de verdediger op dat de sigaretten van zijn cliënt goedkoper waren dan de zgn. Volks herstel sigaretten. De politierechter veroordeelde D tot f 500 of 120 dagen en H. tot 400 of 120 dagen. Een humane werkgever. Petrus J. te Alkmaar had in zijn kap perszaak een bediende aan het werk die geen diploma's maar wel een gezin had Hij betaalde deze werknemer f 30, het geen f 17 meer was dan het college van Rijskbemiddelaars toestond. J. voerde aan, dat zijn bediende de practische kennis wel had doch dat de man een spraakgebrek had waardoor hij geen examen kon doen. De politierechter meende dat de man daarvan de gevol gen maar moest dragen en veroordeel de de humane werkgever tot f 70 subs, veertien dagen. SIEM NIEUWENHUYZEN IN „BARON KNETIT" Siem Nieuwenhuyzen. de grote revue komiek, die vroeger tijdens de Alk maarse kermissen met Buziau triom- phen vierde, komt Zondagavond met zijn gezelschap in het Gulden Vlies. Als „Baron Kneut" zal „Siem" de toeschou wers een avond bezorgen van uitbun dige vrolijkheid en daverend plezier. i wijze hij het spel beheerst en zijn serie van 313 was een pracht van ragfijn spel op de lijnen. Jan Feeke kreeg in de avondpartij betere kansen, die hij dank baar en op uitnemende wijze heeft be nut. Het gem. van de Ruyter was bijna 30 van Jan Feeke 28,50. Een dave rend applaus klonk aan 't slot voor de beide spelers. Toen sprak de heer Rolie een hartelijk woord van dank tot de beide spelers voor hun sportieve spel en roemde het spel ten zeerste. Aan beide spelers werd een herinnering aan deze match en aan het Niwin-werk aan geboden, terwijl aan de arbiters, de schrijvers en aan de heer Cor de Boer dank werd gebracht voor hun mede werking. Dat de verloting van de Niwin-pop (die in Alkmaar haar triomftocht is be gonnen) onder leiding van de heer Rolie een succes werd, spreekt van zelf. Ook de andere heren van het Comité verdienen hulde voor hun spontane actieve medewerking. WIE VOND DAMESTAS? Degene, die in de stadsbus die Maan dagavond om 9.10 uur van het station vertrok, een damestas met inhoud heeft gevonden, wordt verzocht zich met de politie in verbinding te willen stellen. Keesje de Ruyter is Kees geworden. De Waalwijkse biljarter, die vóór de oorlog grote bekendheid genoot als wonderkind, is de kinderschoenen ontgroeid en heeft zich geschaard in het kleine, maar selecte gezelschap van prominente biljartspelers. In het kader van de NIWIN-sportweek bracht De Ruyter een bezoek aan Alkmaar om een match te spelen tegen Jan Feeke. Terwijl Kees aan stoot is, kijkt Jan gespannen toe. Muziek was achter de „muziek" aan Naast de biljartwedstrijd, welke in hotel „De Nachtegaal" tussen Cees de Ruyter en Jan Feeke werd gespeeld, vond gisteravond een wandeltocht plaats, eveneens in het kader van de Niwin Sportweek. De wandelaars van De Jeep '45, De Kaaskoppen, HVZ en de Raza waren om 7.15 uur op het Waagplein aanwezig in de verwachting dat een muziekcorps hen vandaar op de tocht zou vergezel len. De muziek liet echter verstek gaan en zelf waren er geen tambours aanwe zig. De heer P. Rolie. die de laatste dagen alle Alkmaarse muziekcorpsen was afgeweest en gevraagd had of er, als de corpsen verhinderd waren, dan toch in ieder geval een aantal tamboers zou komen, was bitter teleurgesteld. De wandelaars lieten zich echter niet deprimeren en onder vrolijk gezang legden zij de prettige wandeltocht af. Namens de Niwin bood de heer Fels de heren Breedveld en De Vet bloe men aan wegens het behalen van het Gouden Vierdaagse Kruis. Wie heeft plaats voor een Oostenrijks kind? Andermaal doet de vereniging Hu- manitas een beroep op de bevolking van Alkmaar en omgeving voor de on derbrenging van een aantal Oostenrijk se kinderen. Deze oproep is het gevolg van een verzoek van de Oostenrijkse Volkshilfe" nog een transport kinde ren, die dringend goede verpleging no dig hebben, naar Nederland te laten komen. Humanitas hoopt, dat een voldoende aantal pleegouders zich zal aanmelden, opdat de Oostenrijkse vrienden niet be hoeven te worden teleurgesteld. De kinderen worden half September ver wacht voor drie maanden. Aangifte kan geschieden aan de vol gende adressen: mevr. Fels, Westerweg 134; mevr. Tappe, Westerweg 258; mevr Eriks, Westerweg 338; mevr. van der Meer. Comansstraat 1. Aangezien aan de onderbrenging der kinderen belangrijke onkosten zijn ver bonden, zullen ook gaarne giften in geld in ontvangst worden genomen. Eventuele bedragen kunnen worden overgeschreven op girorekening 524650, ten name van mevr. Tappe, Westerweg 258. Alkmaar. De boottocht voor invaliden Zoals wij reeds schreven, organiseer de afdeling Alkmaar van het Neder landse Rode Kruis Woensdag 24 Augus tus een boottocht voor invaliden. Practisch alle voorbereidende maat regelen zijn getroffen. Alleen het ver voer van en naar de boot is nog niet geheel en al geregeld. De organisatoren doen een dringend beroep op autobe zitters om hun diensten en wagen aan te bieden om de invaliden te vervoeren. Dit zal slechts weinig tijd en moeite vorderen daar de invaliden uit Alk maar en omgeving komen, want wij verwachten dat de heer Kruizinga, Koorstraat 47, telefoon 2684 wel over stelpt zal worden met aanbiedingen Zij die niet in het bezit van een auto zijn kunnen eveneens hun steentje bij dragen aan het prachtige plan om hun. die hun levensdagen binnenshuis moe ten slijten, een onvergetelijke dag te bezorgen. Er is namelijk nog gebrek aan ligstoelen, leunstoelen en kamer schermen. De heer Kruizinga zal ook gaarne vernemen wie een van deze voorwerpen voor een dag zal willen missen. Burgerlijke Stand Geboren: Jan, z. van J. A. Damen en S. L. Krokké. Gerard, z. van G. P Groot en A. M. P. Besteman. Jo hanna Md van W J. van den Bosch en M E Wit Margaretha Md. van H Meijer en J Duiker. Eliy, d. van P D Luijt en J P Kaandorp. Getrouwd: Hendrik J. Bek en Aaltje Guijt Cornelis P Suijkerland en Maria Biil Harmen Schoonhoven en Hendrikje Kramer. Overleden: Cornelis Th. M. Brouwer, wedr van E. C. Hout. 75 jaar. Meindert P: Piet, gehuwd met E. C. Heusy, 61 jaar. (Ontleend aan onze Advertentierubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 8 urn-: Bestemming Tokio (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Na regen komt zonneschijn (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Mijn heer de Gouvernante (tot 14 jaar o.g.) 2.30 uur Matinée. NIWIN-sportweek. Sportpark, 2 uur: Harddraverijen om kampioenschap van Noord-Holland. Gulden Vlies, 2.30 uur: Kindermiddag: „De betoverde kat uil". DONDERDAG Bioscopen als Woensdag. Geen matinée. NIWIN-sportweek. De Unie, 8 uur: Kegelwedstrijd. Telefonia in de landscompetitie Het voetbalelftal van de plaatselijke telefoondienst,, dat door een 50 over winning op Amsterdam 1 het kampioen schap van het district Noord-West van de PTT-competitie behaalde, heeft in middels de eerste wedstrijd om het. landskampioenschap achter de rug. Hiervoor moesten de Alkmaarders dé verre reis naar Roermond ondernemen.- alwaar op een hard veld onder ongun stige weersomstandigheden gespeeld werd. Nadat Telefonia aanvankelijk een 10 voorsprong had behaald, maakte Roermond nog in de eerste helft gelijk. Na de thee viel de Alkmaarse keeper Ohm door een onfortuinlijke val uit. waarna Roermond het heft in han den kreeg. Met een 71 nederlaag keerden onze plaatsgenoten huiswaarts. Zaterdag a.s. te half vijf speelt Te lefonia op het Zeevogels-terrein te Eg- mond aan de Hoef tegen Delft, waarna op 20 Augustus een uitwedstrijd tegen Veendam of Kootwijk wordt gespeeld. Op 3 September ontvangt Telefonia de ploeg uit Amersfoort. In de wedstrijd van Zaterdag a.s. komt het plaatselijk elftal Uit in de volgende opstelling Ohm; Wentink en Rommers; Wolf, Gouda en de Bruin; vd Wal, Spaans, Schaddenhorst, Meu- lenbelt en vd Berg. OPBRENGST SPELDJESDAG De collecte ten bate van de Prot. Chr. Instellingen voor Kinderbescher ming op de alhier Zaterdag 6 Augustus j.l. gehouden speldjesdag heeft een bruto bedrag opgebracht van 906.01. Cabaret-dansante André Carrell en Aldert Dekker Een avond met een apart cachet be looft het Cabaret-Dansante te worden o.a. Zaterdag in het Gulden Vlies. Het geheel staat onder leiding van André Carrell met zijn groep, terwijl de dans muziek verzorgd wordt door Aldert Dekker met zijn band met medewer king van de trompetist Rienus v. d. Broek de Hollandse Harry James. Waar de medewerkenden lang geen onbekenden zijn in Alkmaar en om streken, mag een grote belangstelling verwacht worden voor deze exclusieve avond. Schermerhorn Floralia-tentoonstelling De floralia-tentoonstelling zal dit jaar worden gehouden op 1, 2, 3 en 4 Sep tember. 1 September om 5 uur moeten de planten worden ingeleverd; 2 Sep tember heeft om 8 uur 's avonds de opening der tentoonstelling plaats. 3 September wordt een grote familie competitie gehouden waaraan prijzen zijn verbonden. Zondag 4 September is er een luchtballonwedstrijd voor kin deren. De eigenaars van de drie verst- komende ballonnetjes ontvangen een prijs van resp. 5, 3 en 2. 's Mid dags worden er grote volksspelen ge houden. In tegenstelling met de ronde van Alkmaar, wordt er een „rechte" van Schermerhorn gehouden. Een wed strijd in het hardlopen voor dames en heren om prijzen. Zowel Zaterdag en Zondag zal er in de zaal en op het terrein muziek aan wezig zijn. Zondagavond zal er van 7 uur af een bal worden gehouden. Het feest heeft plaats in de zaal en op het terrein van de heer Treiture. Predikant' beroepen Als opvolger van ds. T. Leendertz, Ned. Herv. predikant alhier, is door het provinciaal kerkbestuur benoemd ds. S. v. Dijk te Lekkerkerk. Ds. v. Dijk gaat per 1 October met emeritaat en zal 1 November zich in onze ge meente vestigen als predikant. Ds. T. Leendertz, die 31 Augustus naar Den Haag zou vertrekken om daar zijn welverdiende rust te gaan genieten zal tot 1 November aan onze gemeente verbonden blijven. HUIS GEKOCHT Het huis, bewoond door de heer Chr. Offringa aan de Breedstraat alhier, is door de heer R. Offringa gekocht van het burgerlijk armbestuur voor de som van 1500. Hei gemeentehuis zal worden verbouwd van Ged. Staten twee weken te willen uitstellen. Mocht hij er binnen de ze tijd niet in slagen tenminste nog twee leden voor zijn voorstel te win. ren," dan zou de kerk volgens hem zo goed als zeker als verloren kunnen worden beschouwd. De Raad -willigde het verzoek van de heer Mink in en besloot het beantwoorden van de brief nog twee weken op te schorten. Op voorstel van B. en W. werd het verzoek van de heer T. Paarlberg om bet vaarwater vanaf de Spoorbrug tot zijn woning te doen uitbaggeren, afge wezen. De doorslag gevende reden tot deze beslissing was dat men geen alge. meen belang aanwezig achtte en dat men daarom niet het leeuwenaandeel van de onkosten op zich wilde nemen Nieuw Raadslid, Het besluit van de voorzitter van het Centraal Stembureau om in de vaca ture van mevr. J. Vogelaar-van Driel de heer A. Kroon tot lid van de Raad te benoemen werd niet door laatstge noemde aanvaard. Daarvoor in de plaats wees de voorzitter nu de heer P. de Groot Jbz. aan. Een commissie, die gevormd werd door de heren Rooi sendaal, Morsch en Nannes, onderzocht de geloofsbrieven en bevond deze in orde, waarna tegen het zitting nemen van de heer de Groot geen bezwaar be stond/ Het voorstel van B. en W. om aan het gemeentepersoneel dezelfde gratifi. catie te geven als die welke aan het Burgerlijk Rijkspersoneel is toegekend, ondervond geen tegenwerking. Met verwijzing naar het prae-advlej stelden B. en W. voor te besluiten tol verbouwing van het raadhuis en dt ambtswoning van de secretaris. i De heer Nannes (KVP) verklaardel dat als deze plannen het onderhond vanl de gemeentewoningen niet in de weg' staan, hij zich achter dit voorstel zou scharen. Burgemeester Nolet zeide, dat de verbouwing geen enkel ander pira in de weg staat. Financieel zal het zeer goed mogelijk zijn. daar, wat dit be treft, de gemeente kerngezond is. Wet houder de Groot zeide eerst van het benodigde bedrag geschrokken te zijn. maar nu alle Raadsleden zich zo enthousiast betoonden, wilde hij er zich niet tegen verzetten. De rondvraag leverde slechts een vraag van de heer Mink op, die wilde weten hoever men met de bouw van de nieuwe woningen gevorderd is. Vol gens burgemeester Nolet zullen de twee verste woningen in September betrok ken kunnen worden. De twee wonin gen die het dichtst bij het dorp liggen, zullen in October gereed komen. Gistermiddag kwam de gemeenteraad van Warmenhuizen in voltallige zitting voor de laatste maal in zijn huidige samenstelling bijeen. Onder de ingekomen stukken bevond zich een adres van „Het Noordholland se T.apdschap" met het verzoek om een jaarlïjlctë bijdrage. Het voorstel van B. en W. om afwijzend op het adres te beschikken ondervond geen tegenkan ting. Wel werd er uitvoerig gediscus sieerd over een schrijven van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij on der de aandacht van de raad werd ge bracht, dat het handhaven van de in de vergadering van 27 April genomen beslissing om niet tot restauratie van de toren over te gaan en geen finan ciële steun uit de gemeentekas te ver lenen voor het herstel van het kerkge bouw tengevolge zal hebben, dat ook geen provinciale subsidie in het voor uitzicht zal worden gesteld. De heer Mink (PvdA) vond dit be richt uitermate ontstellend, daar hier uit kan worden opgemaakt, dat de oude kerk binnen afzienbare tijd ge sloopt moet worden, waarna er een min of meer bruikbaar gebouwtje voor in de plaats zal komen. De heer Mink achtte het een zeer riskant besluit dat een Middeleeuws gebouw, zoals er nc.g maar weinig meer zijn, aan de slopers wordt overgeleverd, terwijl met betrek kelijk geringe middelen tot restauratie kan worden overgegaan. „Als de raad zich nu niet bezint, kan er een onher stelbaar kwaad worden gedaan", aldus de heer Mink. De heer Dekker (KVP), die na de vorige raadsvergadering op onderzoek was uitgegaan, zeide vernomen te heb ben, dat de Prot. gemeente de kerk zelf wil laten restaureren. De heer Nannes (KVP) weet het aan het kerk bestuur, dat het gebouw zo in verval is geraakt. De heer Mink antwoordde hierop, dat het de Prot. gemeente vol komen onmogelijk zal zijn de restaura tie (die pl.m. f 20.000 kost) zelf te be talen. Voorts zeide hij dat men het 't kerkbestuur niet kwalijk kan nemen dat het gebouw in verval is geraakt, daar het al eeuwen oud is en alles op zijn tijd restauratie behoeft. Spreker zeide weer een initiatiefvoorstel te wil len indienen. Daar dit voorstel door drie leden ondertekend moet worden, verzocht hij het antwoord op de brief Heer-Hugowaard Des Soudaens Dochterken Achter het Verenigingsgebouw in Heerhugowaard't Kruis werd ten bate van de Bond zonder Naam een open luchtspel opgevoerd. In zijn openings woord heette pastoor Verhoofstad alle aanwezigen van harte welkom en in het bijzonder pater Henri de Greeve, alsmee de pastoor van Schermerhorn en het gemeentebestuur van Heerhugo waard. Hierna kreeg de Zeereerw. Heer De Greeve het woord, om een korte uiteenzetting te geven van het doel en streven van de Bond zonder Naam. Na deze korte uiteenzetting kregen de spe lers en speelsters de gelegenheid hun kunnen te tonen, wat zeer geslaagd is. Het openluchtspel beeldde de strijd uit van een meisje, dat door twee mannen bemind werd. Hier speelde de Duivel zijn verraderlijke en Jezus, de bloemen maker, zijn vreedzame rol. De rol van Rozemond, het meisje, werd op voortreffelijke wijze vertolkt door mej. Berkhout, evenals de heren Buijs en Berkhout dit in de twee an dere hoofdrollen deden. De heer Van Tooren, de regisseur, heeft dan ook wel succes gehad met de onder zijn leiding staande opvoering. Voor de bezoekers was het een genotvolle avond. Si. Pancras BURGERLIJKE STAND Geboren: Marianne, d. van J. Ho- man en M. Wayboer. Overleden: Dieuwertje Rus, echt genote van D. Bruin, 67 jaar. Getrouwd: Hendrik Ridder te Langedijk en Ida ten Wolde. Ingekomen: Gerrit Glas, van Vries (D) naar V. d. Vijzellaan 216. Hoe hei gebeurde en hoe aan klein e Pietje De duizenden, die gistermiddag te gen half één in badpakken en strand- jurken een zonnige vacantiedag ver luierden aan het Egmondse strand beleefden een sensatie, die heel verre herinneringen opwekte aan de grote dagen der invasie op de kusten van Italië en Frankrijk. Een Amerikaans amphïbievaartuig (een boot op wielen of een varende vrachtauto, al naar geJ lang men 't bekijkt) kreeg op een po.ar honderd meter van de kust motorpech, dreef hulpeloos rond, stootte tenslotte op een bank en bleef daarop zo muurvast zitten, dat de aanrollende golven er al gauw over heen spoelden. De vijfendertig inzit tenden, mannen, vrouwen en kinderen die op hun dagje-uit de kans hadden aangegrepen om voor luttele dubbel tjes een halve kilometer op het zilte nat te varen, werden drijf nat en (voor zover het vrouwen en kinderen be treft: met angstige harten en beven de zenuwendoor de mensen van het badbedrijf en de leden van de red dingsbrigade met nietjes aan wal ge bracht. De mannelijke schipbreuke lingen waren niet bang. Zij maakten een forse indruk het over een kwart eeuw zal worden verteld Later in de middag heeft men ge probeerd het vastgelopen vaartuig met een andere „duck" los te trekken Maar de kabel brak en toen de vloed kwam was er al spoedig van de ple zierboot niets meer te zien. Een plank en een balk dreven zielig tot voor de Ijverig toeterende badman, die er nog ietwat koener uitzag dan anders. Ten slotte lopen er niet zomaar op leder strand Amerikaanse oorlogsbodems omhoog! Het min of mger komische drama van deze stranding had voor de op- varenden, afgezien dan van hun nat te pakken en doorweekte jurkjes, een bevredigend slot. Minder bevredigend ums het voor de Amsterdamse firma die uit de Amerikaanse legererfenis- sen een paar van deze „ducks" heeft gekocht om er een nieuw strandver- maak mee te exploiteren. Er vaart regelmatig zulk een tweeslachtig ding voor de kust van Egmond; Bergen verheugt zich al eveneens in de aan wezigheid van een „duck" en ook an dere badplaatsen maakten er kennis mee. Er wordt druk gebruik van ge maakt. Ge stapt op het strand in, de motor begint te ronken, zodra de vereiste reispenningen zijn opgehaald, ge rijdt met dertig andere waaghalzen, onder de hoede van een amphibie-kapitein en een hulp-zeeman door het zand en vóór ge het weet dobbert ge op de golven van de grote vijver. Ge toert wat rond, speurt de horizon af, blikt over de (in romans) eeuwigzingende golven en ge keert na tien minuten weer netjes terug op het Egmondse strand. Behalve natuurlijk als in vol le zee de motor óók vacantie neemt, zoals gisteren. En als dan de duck"- commandant vergeet om het anker uit te werpen, zoals gisteren. Dan komt ge eerst op een zandbank, vervolgens in de ziltigheid, daarna in een wiebe lend reddingnietje en tenslotte in de krant terecht. Als schipbreukeling. Om het jaren later aan uw nakroost te vertellen. Een beetje ernstiger en een beetje zwaarmoediger dan dat het hier in de krant staat. En met een terloopse verwijzing naar het feit dat de hele wereldpers er toen vol van stond. En dat ge met een glimlach van doodsverachting langs de zwiepen de lijn rakelings over de felle bran ding schoof, tot zelfs de meest erva ren mensenredder zijn pruim inslikte van ontzetting en verbouwereerdheid Ge zult er zelf in geloven. Later, als uw kleinkinderen voor de zoveelste keer komen vragen: Opa, vertel nog 's van die schipbreuk bij Egmond Brand, in deze tijd van woning- schaarste en zeer hoge prijzen, bete lcent ongetwijfeld veelal een ramp, al is er ook sprake van een aan de tijds omstandigheden aangepaste verzeke ring. Van overheidswege wordt ct dan ook reeds veel gedaan om brand schade te voorkomen en te beperken. Particulieren dienen dit voorbeeld tf volgen. Tot nu toe komen er noj veelvuldig slechte electriciteitsinstal- laties voor, vooral in boerderijen els gevolg van het vastlopen van koe- damp. Te dikwijs is er sinds 1940 ritet meer naar omgekeken. Gelukkig laat de materiaalpositie tegenwoordig veer een grondig herstel toe, al is dit taf wel kostbaar. Men bedenke echter dat een brand kan ruïneren! Aan hooibroei kan niet te veel iccj besteed worden. Nog daargelaten d( schade die overmatige broei aan voed sel toebrengt. Dan de verouderd! schoorstenen met verborgen gebrete en de vuile schoorstenen. Verschillende brandverzekeri» maatschappijen oefenen een deug.' lijke controle uit. Echter meestentij) wordt nog veel te veel op zijn beloop gelaten. En dat valt zeer te betree ren. Hier ligt een taak voor de P' meentebesturen, vooral ten platte lande, waar het brandrisico dikwijl) o.a door de rieten daken van boerde rijen, zoveel groter is dan in stede»- Hierbij komt dat de plaatselijke pb'' telandsbrandweer, alle goede bedoe lingen ten spijt, maar zelden voor hasr taak berekend is en tenslotte, als 'er reeds zoveel kostbare tijd is verloren, assistentie moet worden ingeroepen van naburige gemeenten of de stad- Het meest radicale middel om in deze toestand verbetering te brengen M"- ons, dat 't platteland zich onder a"8 omstandigheden verzekerd moet we ten van 'n meest nabij zijnde up to da te stadsbrandweer. Automatische tele foon en snel auto-materiaal zijn borg dat een dergelijke brandweer even spoedig.zo niet spoediger, op de plaats des onheils is, als de plaatse lijke. Uit de practijk, o.m. van het laatste jaar, weten we overduidelijk dat voor onze omgeving per saldo een zeer groot bedrag aan brandschade bespaard zou zijn gebleven, indien bovenomschreven werkwijze was ter hand genomen. Ook is het wenselijk dat o.nt. van gemeentewege pen deskundige co®' trole op de electiciteitsleidingén word toegepast en belanghebbenden <V eventuele fouten en gebreken worden geattendeerd. Het spelen van kinderen met vl"| komt helaas nog maar al te dikwij voor brandoorzaak in aanmerking te be de Mogelijk zou dit euvel o.m. -.trijden zijn docfr leerlingen op scholen nadrukkelijk op de gévarc te wijzen. Raadsverg Gas-overeenkomsi rr Beverwijk goedgekei In de gisteravond t« Castricui houden laatste zitting van de hi gemeenteraad deed zich de i waardigheid voor, dat een nleu' werd geïnstalleerd ln de persooi de heer C. Res, die de plaats 1 van de heer A. H. J. Beyersb van Henegouwen (KVP). De overeenkomst omtrent de ring van gas met de gemeente B wijk werd na een korte disc goedgekeurd. In deze door burgemeester Smeets geleide vergadering mevr. Jacobs afwezig. Er bestaat uitzicht, dat Ged. ten alsnog goedkeuring zullen ten aan het raadsbesluit om het sentiegeld voor de raadsleden te hogen tot 5.— per zitting. Bes werd steun te verlenen aan het nemen van de LTB om hier ter j se een cursus in landbouwhuisl kunde te organiseren. Tevens goedkeuring gehecht aan het voi van B. en W. vooi de toekenning smartegeld aan onderwijzers aa gig te maken bij de Vereniging Nederl. Gemeenten als zijnde rijksaangelegenheid. Aan het Rij tevens worden verzocht de geme ontvanger in een hogere salaris! te plaatsen. Goedgekeurd is het raadsb betreffende de aankoop van gre voor de stichting van een ni algemene begraafplaats. De Vc ging Noordholl. Landsschoon geen subsidie, doch daarentegen werden subsidies van 10.t kend aan de Tentoonstelling „J van Nederland" en de Bond 1 het schenden van Gods Heilige I> door het vloeken. Eveneens ging accoord met een aanvrage van Chr. schoolbestuur te Bakkum de aankoop van leermiddelen. De geloofsbrieven van de nieu noemde raadsleden werden oi zocht door de heren de Graaf, tiaan en Berlee, op wier advies toelating werd besloten. De gasovereenko Met betrekking tot het voorstel het aangaan van een overeenkomst de gemeente Beverwijk omtrent di vering van gas, deelde de voorz mede, dat het voorstel van B. en goede verstandhouding en prettig c leg met het gemeentebestuur van verwijk is tot stand gekomen. De heer Beumer bracht B. er dank voor dit voorstel, waarop w waar lang is gewacht, doch dat eer vredigende oplossing van de kw inhoudt. De heer Bedeke achtte het een zuim, dat in de concept-overeenk niet de calorische waarde van he leveren gas is vastgesteld. De heer Velt verheugde zich ove verkregen medezeggenschap, meende anderzijds, dat het onjui: het volledige bedrag van f 45.000 t te betalen. Spreker had verwacht, Beverwijk zeker de helft van som zou dragen. De heer De Graaf meende, dat n; le ruzie over het gasbedrijf, deze affaire toch nog tot een goed ein< gebracht. De heer Twisk deeldi mening van de heer Velt. Nu het drijf ontmanteld is, is het geen meer waard, doch dat was wél he' val geweest in 1942, toen Beverwij fabriek overnam. De voorzitter merkte op, dat de fabriek werd verkocht op een oger toen het bedrijf was vastgelopen koop werd volledig ongedaan gem dus is het redelijk dat ook de 1 som wordt terugbetaald. Wij kui aldus spreker, tevreden zijn over door Beverwijk ingenomen standp De heer Berlee merkte op, dat tricum de gasfabriek onder leiding de heer J. van Hoeve heeft geken een florissant bedrijf. Helaas was dit niet meer op het tijdstip toen verwijk het bedrijf overnam. Het voorstel werd z.h.s. goedgek De heer E. B. v. d. Pol werd algemene stemmen benoemd tot oi wijzer aan de centrale o. 1. school, voerig werd gediscussieerd over aankoop van een viertons vrach voor Gemeentewerken. Tenslotte het gevraagde crediet van f 8725 leend. De Bouwvereniging „Goed nen" ontving opnieuw een kasge ning van f 8500. Goedgekeurd weri voorstel inzake de aanleg van ni straten tussen de Eerste Groenela: de Stetweg. Van de firma Korteka: Turkstra en de heer P. de Nijs werden a f 1 strookjes grond a; kocht aan de Pernéstraat en de Leenaertstraat. Nog werden cred van f 1100 en f 410 verleend, resp. het bouwen van een toilet op het v wagenkamp op de speeluin van B.B.B. Rondv Bij de rondvraag heeft de heer mer de slechte verlichting van de weg ter sprake gebracht en de Twisk de gevaarlijke verkeerstoe: op de hoek van die weg. De heer heeft gesproken over de onbew overwegen nabij de Finse school, i op de voorzitter heeft geantw dat B. en W. zich in verbinding ben gesteld met de Nederl. Spoc gen. Zolang de overwegen niet zijl veiligd, zal het personeel der s de kinderen onder geleidge hiei loodsen. De heer de Graaf heeft gev: naar de staat waarin het redding) riaal aan het strand verkeert, zo naar de plaatsing van waarschuw borden aldaar. De voorzitter d mede, dat zowel aan het een al

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2