N r enhui izen De Raad gaat heen, een nieuw lid dient zich aan an brand ten i in nieuwe len aaiste ieuws Haigh opgehangen Portret van de week Woningkwesties in de Rijper Raad bouwd e weken te willen j er binnen de len tenminste nog voorstel te win- ■k volgens hem zo verloren kunnen De Raad willigda heer Mink in en >rden van de briet te schorten, i. en W. werd het r T. Paarlberg om de Spoorbrug tot uitbaggeren, afge- gevende reden tot lat men geen alge- zig achtte en dat ;t leeuwenaandeel zich wilde nemen. Nieuw Raadslid. voorzitter van het u om in de vaca- Vogelaar-van Driel it lid van de Raad niet door laatstge- Daarvoor in de rzitter nu de heer an. Een commissie, ioor de heren Róo- Nannes, onderzocht n bevond deze in het zitting nemen it geen bezwaar be- B. en W. om aan iel dezelfde gratifi- die welke aan het oneel is toegekend, enwerklng. lar het prae-advies or te besluiten tot t raadhuis en de Ie secretaris. (KVT) verklaarde het onderhoud Van ■n niet in de weg er dit voorstel zou ter Nolet reide, dat enkel ander plan lancieel zal het zeer daar. wat dit be- kerngezond is. Wet- :ide eerst van het :eschrokken te zijn, tadsleden zich zo ;n, wilde hij er zich 1. erde slechts een Mink op, die wilde met de bouw van n gevorderd is. Vol- Tolet zullen de twee September betrok- n. De twee wonin- bij het dorp liggen, gereed komen. tijd van woning- hoge prijzen, bete- reelal een ramp, al in een aan de tijds- angepaste verzeke- dswege wordt er gedaan om brand en en te beperken. :n dit voorbeeld ts e komen er nog electriciteitsinstal- in boerderijen ?ls 'astlopen van koe- s er sinds 1940" niet :ken. Gelukkig laat tegenwoordig veer 1 toe, al is dit nog bedenke echter dat ineren! in niet te veel zcfrg Jog daargelaten d« ;ige broei aan voed- an de verouderde verborgen gebreken •stenen. brandverzekering fenen een deugde' Echter meestentijds veel op zijn beloop alt zeer te betreu- taak voor de t'~' rooral ten platte- orandrisico dikwijls. daken van boerde- r is dan in steden, ie plaatselijke plet" alle goede bedoe- lar zelden voor haar en tenslotte, als er are tijd is verloren, worden ingeroepen ieenten of de stad. middel om in deze ïg te brengen lil1" and zich onder a^e 'rzekerd moet we lbij zijnde up to da- Automatische tele* •materiaal zijn borg brandweer oven spoediger, op de is, als de plaatse- o.m. van het laatste overduidelijk dat ïg per saldo c®n aan brandschade gebleven, Indien werkwijze was ter selijk dat o.rrt- van i deskundige c0"" teitsleidingen wordt ilanghebbenden dp n gebreken worden kinderen met vuur maar al te dikw J in aanmerking euvel o.m. te oe- leerlingen op a ijk op de gèvare Raadsvergadering Casiricum Gas-overeenkomsi mei Beverwijk goedgekeurd In de gisteravond te Castricum ge houden laatste zitting van de huidige gemeenteraad deed zich de merk waardigheid voor, dat een nieuw lid werd geïnstalleerd in de persoon van de heer C. Ros, die de plaats innam Tan de heer A. H. J. Beyersbergen van Henegouwen (KVP). De overeenkomst omtrent de leve ring van gas met de gemeente Bever wijk werd na een korte discussie goedgekeurd. In deze door burgemeester C. F. Smeets geleide vergadering was mevr. Jacobs afwezig'. Er bestaat uitzicht, dat Ged. Sta ten alsnog goedkeuring zullen hech ten aan het raadsbesluit om het pre sentiegeld voor de raadsleden te ver hogen tot 5.per zitting. Besloten werd steun te verlenen aan het voor nemen van de LTB om hier ter plaat se een cursus in landbouwhuishoud- kunde te organiseren. Tevens werd goedkeuring gehecht aan het voorstel van B. en W. vooi de toekenning van imartegeld aan onderwijzers aanhan gig te maken bij de Vereniging van Nederl. Gemeenten als zijnde een rijksaangelegenheid. Aan het Rijk zal tevens worden verzocht de gemeente ontvanger in een hogere salarisklasse te plaatsen. Goedgekeurd is het raadsbesluit betreffende de aankoop van gronden voor de stichting van een nieuwe algemene begraafplaats. De Vereni ging Noordholl. Landsschoon krijgt geen subsidie, doch daarentegen wel werden subsidies van 10.— toege kend aan de Tentoonstelling „Jeugd van Nederland" en de Bond tegen het schenden van Gods Heilige Naam door het vloeken. Eveneens ging men accoord met een aanvrage van het Chr. schoolbestuur te Bakkum voor de aankoop van leermiddelen. De geloofsbrieven van de nieuwbe noemde raadsleden werden onder zocht door de heren de Graaf, Bas- tiaan en Berlee, op wier advies tot toelating werd besloten. De gasovereenkomst. Met betrekking tot het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Beverwijk omtrent de le vering van gas, deelde de voorzitter mede, dat het voorstel van B. en W. in goede verstandhouding en prettig over leg met het gemeentebestuur van Be verwijk is tot stand gekomen. De heer Beumer bracht B. en W. dank voor dit voorstel, waarop welis waar lang is gewacht, doch dat een be vredigende oplossing van de kwestie inhoudt. De heer Bedeke achtte het een ver zuim. dat in de concept-overeenkomst niet de calorische waarde van het te leveren gas is vastgesteld. De heer Velt verheugde zich over de verkregen medezeggenschap, doch meende anderzijds, dat het onjuist is het volledige bedrag van f 45.000 terug te betalen. Spreker had verwacht, dat Beverwijk zeker de helft van deze som zou dragen. De heer De Graaf meende, dat na al le ruzie over het gasbedrijf, deze oude affaire toch nog tot een goed einde is gebracht. De heer Twisk deelde de mening van de heer Velt. Nu het be drijf ontmanteld is, is het geen cent meer waard, doch dat was wèl het ge val geweest in 1942, toen Beverwijk de fabriek overnam. De voorzitter merkte op, dat de gas fabriek werd verkocht op een ogenblik, toen het bedrijf was vastgelopen. De koop werd volledig ongedaan gemaakt, dus is het redelijk dat ook de koop som wordt terugbetaald. Wij kunnen, aldus spreker, tevreden zijn over het door Beverwijk ingenomen standpunt. De heer Berlee merkte op, dat Cas tricum de gasfabriek onder leiding van de heer J. van Hoeve heeft gekend als ren florissant bedrijf. Helaas was het dit niet meer op het tijdstip toen Be verwijk het bedrijf overnam. Het voorstel werd z.h.s. goedgekeurd. De heer E. B. v. d. Pol werd met algemene stemmen benoemd tot onder wijzer aan de centrale o. 1. school. Uit voerig werd gediscussieerd over de aankoop van een viertons vrachtauto voor Gemeentewerken. Tenslotte werd het gevraagde crediet van f 8725 ver leend. De Bouwvereniging „Goed Wo nen" ontving opnieuw een kasgeldle ning van f 8500. Goedgekeurd werd het voorstel inzake de aanleg van nieuwe straten tussen de Eerste Groenelaan en de Stetweg. Van de firma Kortekaas en Turkstra en de heer P. de Nijs Mzn. werden a f 1 strookjes grond aange kocht aan de Pernéstraat en de Dr. Leenaertstraat. Nog werden credieten van f 1100 en f 410 verleend, resp. voor het bouwen van een toilet op het woon wagenkamp op de speeluin van de B.B.B. Rondvraag. Bij de rondvraag heeft de heer Beu mer de slechte verlichting van de Zee weg ter sprake gebracht en de heer Twisk de gevaarlijke verkeerstoestand op de hoek van die weg. De heer Velt heeft gesproken over de onbewaakte overwegen nabij de Finse school, waar op de voorzitter heeft geantwoord, dat B. en W. zich in verbinding heb ben gesteld met de Nederl. Spoorwe gen. Zolang de overwegen niet zijn be veiligd, zal het personeel der school de kinderen onder geleidge hierover loodsen. De heer de Graaf heeft gevraagd naar de staat waarin het reddingmate- riaal aan het strand verkeert, zo ook naar de plaatsing van waarschuwings borden aldaar. De voorzitter deelde mede, dat zowel aan het een als het ander aandacht wordt geschonken en alles wordt gedaan om de veiligheid zo groot mogelijk te doen zijn. De heer Bedeke heeft tenslotte de verplichte stalling van fietsen bij. het bezoeken van het strand ter sprake ge bracht. De voorzitter antwoordde, dat 's avonds van dit verbod ontheffing wordt verleend. Afscheidsavond. Aan het einde der zitting heeft de voorzitter de raadsleden bedankt voor de ondervonden medewerking en de prettige samenwerking gedurende de afgelopen raadsperiode, waarin zeer vruchtbare arbeid is verricht en de Castricumse belangen in brede zin zijn behartigd. In het bijzonder richtte hij zich tenslotte tot de niet terugkerende leden, de heren Bedeke, de Graaf en Bastiaan. Twee R.K. wethouders Wjj vernemen, dat de raadsfractie der KVP besloten heeft tot de benoe ming van' twee RK wethouders. (Hui dige samenstelling: 1 RK, 1 PvdA). Als candidaten voor deze functie is het oog gevallen op de heren P. de Vries, af tredend, en H. Twisk. Finse school vrijwel gereed In een onderhoud met de heer C. G. Bodewes, hoofd van de nieuwe R.K. school, deelde deze ons mede, dat tot zijn grote tevredenheid de werkzaam heden aan de Finse school groten deels voltooid zijn Gisteren arriveer de uit Wijchen de eerste zending schoolbanken. Eind dezer week volgt de tweede helft. De Castricumse kleuterschool heeft de twee klassen, die ze tijdelijk in gebruik had, ontruimd en zal worden verplaatst naar het voormalige ge bouw van de Distubutiedienst aan de Dorpsstraat. De heer Bodewis uitte zijn waarde ring voor de keurige verzorging van de lokalen, welke bij overdracht door het bestuur van de Kleuterschool-vereni ging, niet het minste teken van ge bruik vertoonden. De officiële opening van de Finse school zal waarschijnlijk plaatsvinden op Dinsdag 30 Augustus a.s., waarbij het gebouw door de Gemeenteaan 't R.K. schoolbestuur zal worden over gedragen. Ook de ouders zullen die dag de school kunnen bezichtigen. Op 1 September zal de school in gebruik worden genomen. GOUDEN ECHTPAAR Op 31 Augustus a.s. is het echtpaar Schaap-Rozing, wonende aan de Alk- maarderstraatweg 18, vijftig jaar ge trouwd. De heer Schaap was tot voor enkele jaren een bekende figuur in ons dorp wegens de door hem geëxploiteer de schoenmakerij en de vervulling van het ambt van aanspreker bij begrafe- TAXI, MIJNHEER? B. en W. hebben bij besluit van 30 Juli j.l. aan de N.V. Zeemeeuw, Stationsplein 13, C, H. Dijkhuizen, v. d. Meijleweg 1 en aan Jan Lute, Mient 17, van 6 Augustus 1949—5 Augustus 1951 vergunning verleend voor het exploiteren van huur-auto's. Het taxi-bedrijf van de Wed, Jac. Lute is per 5 Augustus overgegaan aan de heer J. Lute, Mient 17. JONGENS BRACHTEN TREIN TOT STILSTAND Het Nieuwsblad voor Castricum maakt melding, dat kwajongens dezer dagen tussen Castricum en Heiloo door het zwaaien met een rode vlag een electrische trein hebben tot stilstand gebracht. Het treinpersoneel heeft de jongens nagezet, doch is er niet in ge slaagd hen te vatten. Verder maakt het blad melding, dat enkele kinderen uit de omgeving van de Eerste Groenelaan zich binnen de gesloten spoorovergang hebben be vonden en zich daar hebben vermaakt met het gooien van stenen naar een passerende trein. EXAMEN Onze plaatsgenoot P. Lust is geslaagd voor het eindexameu van de Electro-technische school te Amsterdam. Bergen Kerkconcert Voor dit kerkconcert hadden de con cert-gevers Albert Sluyter (viool) en H. van Westrienen (orgel) een pro gramma samengesteld bestaande uit werken van meesters uit de 17e en 18e eeuw. Uitgezonderd een werk voor viool-solo van Telemann (16811767) „Fantasie per il Violino Senra Basso", waren de overige werken bekend en weken in stylistisch opzicht niet vol doende van elkaar af om het geheel boeiend te houden. Men beluisterde de ze avond te veel eenzelfde structuur en eenzelfde vorm van zangrijk cantile nen, dit was vrijwel het enige zwak ke punt in het programma. Over de uit voering van deze werken kunnen we echter zeer veel goeds vermelden. In een Sonate van Locatelli en Handel ontwikkelde de violist over het alge meen een zangrijke toonvorming. Zijn interpretatie van deze werken was overigens wel een tikje te romantisch Het werk van Telemann voor viool-solo speelde hij in één woord voortreffelijk. Voor het brengen van dit over het al gemeen vrijwel onbekende werk kan men Sluyter erkentelijk zijn. Een „Gra ve" van Friedemann Bach gaf geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen, en sloot in zangrijkheid en structuur vrijwel aan bij de sfeer van Handel. De violist besloot met de tamelijk uit gebreide Ciacona van Vitali en was hierin ten zeerste op dreef. De orga nist H. van Westrienen speelde twee werken voor orgel, n.l. een Prélude en fuga van Bach, en een romantisch In termezzo van Jooo Rheinberger. Niettegenstaande de beperkte dispo sitie van het orgel, klonken deze wer ken ten zeerste aanvaardbaar. In de orgelbegeleidingen toonde de organist een zuiver begrip voor de functie van „begeleiden" bleef beschei den in de keuze van registratie. Hiervoor ons compliment. Het circa zestigtal bezoekers in de Ruïnekerk zal ongetwijfeld dit concert ten zeerste op prijs hebben gesteld, en niet zonder re den. Vrijdag a.s. zal dit concert-pro gramma te Bergen aan Zee worden ge geven. Zo was dit een geslaagd kerk concert wat bij een meer afwisselend programma zeker nog boeiender zou zijn geweest. Ms. De oogst van de weg Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 7 Augustus werden aan het Poli tiebureau te Bergen de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven: Kinderregenjasje, paar zw. glacé handschoenen, plastic regencape, dames- bril (B.A.D.O.), Airedale terrier, groen windjack, groen jasje, paar pantoffel tjes, grijs gevlamde vulpen, blauw-rose shawl, speelgoedautootje, blauw kinder windjack, lederen portemonnaietje ge bloemde shawl, bruin lederen tasje, jaeger kindervestje, grijs jongenscol bert, zwarte portemonnaie, armband horloge M.O.D., wit jongensonderbroek je met badhanddoek, portemonnaie, polshorloge zwart bandje, Swan vul penhouder, blauwe -badbroek, wollen badbroek, paar witte sportkousen, blauwe handdoek, witte ceintuur, zil veren schakelarmband, blauwe shawl, zelfbinder groen gestreept, idem rood met zwarte stippen, zakkammetje, sleu tel. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: Witte shawl met gekl. rand, donker rood shawltje, blauwe zwembroek met handdoek, lichtbruine padvindersporte- monnaie, gebloemde ceintuur, rode portemonnaie, zilveren damespolshor loge, autoped op luchtbanden, blauw stoffen ceintuur, filmapparaat Kodak, zonnebril, mandje met een kinder schoen, bruin lederen portemonnaie, beige damesportemonnaie, donkerblauw étui met vulpen, sleutel, bruine bood schappentas met thermosfles, 2 hemd jes, 2 broekjes en 1 badpak, driewielig kinderfietsje, bruin lederen honden halsband, zonnebril in geel étui, gou den olympische ring, rood badpak, dubbele badhanddoek, bril donker mon tuur met bolle glazen, grijze slipover, rugzak met inhoud, bruin lederen he ren portemonnaie, startsleuel Skoda- auto, zonnebril, zwart-wit geruit kin- derjasje, waterpomptang, emaille broche, lichtgrijze regenjas. Inlichtingen te bekomen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Karei de Grfttelaan 17, telefoon 2444, elke werkdag tussen 10 en 11 uur v.m. (Ongecorrigeerd) John George Haigh, die bekend heeft negen personen vermoord en hun lijken in een zuurbad vernietigd te hebben, is hedenmorgen in de gevangenis van Wandsworth bij Londen opgehangen. Met de executie van Haigh is een. van de meest sensationele moordzaken in Engeland afgehandeld. HOUTZAGERIJ VAN BRUYNZEEL TE SALPIT DOOR BRAND VERNIELD Een brand heeft Maandagochtend de houtzagerij van de firma Bruynzeel te Salpit op Borneo vernield. De schade wordt op ruim een ton getaxeerd. Kortsluiting is de oorzaak van de brand. Langedijk OPENLUCHTSAMENKOMST De openluchtsamenkomst, welke door de orthodox-protestantse kerken was georganiseerd, trok niet veel belang stelling uit niet-kerkelijke kringen. Ongeveer een tweehonderd belangstel lenden hadden zich naar de Koog be geven, waar de samenkomst geopend werd met het zingen van een der ker kelijke gezangen. Ds. Henstra, Chr. Geref. predikant te Broek op Langendijk, sprak het wel kom uit, waarna het Chr. Mannenkoor onder leiding van de heer Paul Kok een drietal liederen zong. Als spreker trad op ds. J. Overduin van Amster dam met het onderwerp: „Is godsdienst opium voor het volk?" Spreker verde digde in een gloedvol betoog de gods dienstige waarden en kantte zich scherp tegen de steeds toenemende mate van vervlakking. Na samenzang en een tweede maal optreden van het Chr. Mannenkoor sloot ds. Henstra de bijeenkomst. VRONELSW 1—5 Het gaat maar vreemd met de voet bal op de Langedijk. LSW, dat in de competitie de ene nederlaag na de an dere moest incasseren en zich tenslot te het 4e klasserschap zag ontgaan, weet in de beker-competitie steeds aan de winnende hand te blijven. De laat ste wedstrijd VroneLSW werd eveneens in het voordeel van de Lan gedijkers beslist en wel met de klin kende cijfers 15. Vrone speelde niet een onbetwist fraaie wedstrijd, en bij de rust stonden de cijfers 12 in het voordeel van LSW. In de tweede helft wisten de Langedijkers deze voor sprong steeds meer te vergroten. A.s. Zaterdagavond zal DTS uitko men tegen LSW. Hoe de Deetjes het dan zullen klaren is niet te voorspellen, maar zij zullen de handen vol hebben om althans nog met Voorwaarts gelijk te komen. MOET DAT ZO? Bij de oefening welke de brandweer vorige week hield, kwam de Broeker ploeg als laatste aan. Dat was te voor zien, want de afstanden waren niet gelijk. Maar de Broekers hebber nog heel wat tijd verspeeld, omdat de vele nieuwsgierigen de brandweerwagen de passage belemmerden. Het was zo, dat een viertal fietsers heel genoegelijk voor de wagen uitreed en blééf rijden, In de grote steden zijn de rode wagens terecht heersers van de weg. Maar aan de Langedijk komen eerst de nieuws gierigen en daarna pas de brandweer. En zo er één of ander aangereden ware de brandweerlieden wisten ook niet, dat het „maar" een oefening betrof zou er moord en brand ge schreeuwd worden. Hopenlijk wordt het nu zo: eerst de brandweer en daar na pas de nieuwsgierigen, die eens gaan kijken wat er nu eigenlijk aan de hand is. Uitgeest Tot de talrijke gebouwen in Arnhem, die door de oorlogshandelingen zwaar te lijden hebben gehad, behoort ook het cultuurcentrum „Mussis SaccrumOnmiddellijk na de bevrijding restaureerde men het gebouw zo goed en zo kwaad als het ging; er werd o.m. een nooddak op aan gebracht. Toen echter ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der Arnhemse Orkestvereniging in „Musis Saccrum" de Nationale Muziekten- toonstelling werd gehouden, moest men door de grote lekkages de tentoonstelling voortijdig sluiten. Daarom werd besloten het nooddak door een nieuw te vervangen. Het gebouw met het nooddak, dat binnenkort gaat verdwijnen. Kranige daad van Dirk Ooms De 17-jarige Dirk Ooms, woonachtig aan de Middelweg 106 alhier, heeft te Hoorn een zesjarig kind van de ver drinkingsdood gered. Het was de zes-jarige Karei de Jong die spelenderwijze in de Oude Turf haven te Hoorn geraakte. Er waren dadelijk veel mensen aan de waterkant verzameld. De reddinghaak was ook spoedig ter plaatse. Men gaf elkander aanwijzingen hoe men het ventje met de haak op het droge moest brengen, maar het kind was ondertussen reeds geheel onder water verdwenen, onder wijl de mensen op de kant nog steeds druk en zenuwachtig met elkander stonden te praten. Toen arriveerde de 17-jarige Dirk Ooms. Hij bedacht'zich geen ogenblik, trok zijn colbertje uit en dook de gracht in. Bij de eerste duik had hij het ventje, dat reeds op dé bodem lag, te pakken. Dr. Zee, die on middellijk ter "laatse was, wist met kunstmatige ademhaling de levensgees ten weer op te wekken. Met zijn auto beeft dr. Zee hem vervolgens naar het Stadsziekenhuis gebracht, waar Karel- tje nog enige dagen ter observatie zal verblijven. De kranige redder liep bij zijn duik lichte schaafwonden op, veroorzaakt door oude emmers e.d., die de bewoners meestal in het water gooien, in plaats van met de vuilnisman mee te geven. Een woord van hulde aan Dirk Ooms is hier zeker op zijn plaats. Hoogovengas naar Enkhuizen In de gemeenteraad van Enkhuizen is medegedeeld, dat onderhandelingen gaande zijn met het Hoogovenbedrijf voor levering van gas aan die gemeente. Er is in Alkmaar een onderwijzer geweest de oude Alkmaarders zullen zich. meester Ott wel herinneren die een boek ging schrijven over het heer Jan Hoed. De heer Ott heeft geen kans gezien alle beleve nissen van „Ome Jan" aan het papier toe te vertrouwen. Toen het boek half af was, is de heer Ott overleden. Waar de heer Ott een heel boek nodig had om de belevenissen van de heer J. Hoed te vermelden, moe ten wij pogen dit in enkele regels te doen. Het zal bij een poging bljjuen want de belevenissen van de heer Hoed in zijn drie-en-twintig am bachten zijn velerlei. Van boeren knecht, sigarenmaker, grutter, ke geljongen, hofmeester, matroos, bak ker en een hele serie andere vak ken werd de heer Hoed stalhouder en nadien biljart- en haarwater fabrikant. Het is met „Ome Jan" zeker niet geweest twaalf ambachten en der tien ongelukken. Integendeel, wat hij uitvoerde, hij deed het goed en alleen zijn onrustige natuur dreef hem van het ene beroep naar het andere. Op negentienjarige leeftijd de heer Hoed is thans zeventig deed hij de eerste van zijn negen uitvin dingen. Aan boord van Hr. Ms. „Friesland" ontdekte hij dat van de harde cake die driemaal in de week aan de matrozen werd voorgezet kropbrood kon worden gemaakt. Hiermede maakte hij zich bij de matrozen onsterfelijk. Toen Ome Jan „Jantje" af was, kocht hij een handwagen en begon een kruierijtje dat in zeven jaar tijds tot een grote stalhouderij uitgroeide. De aardigheid was er op dat moment voor hem af en hij deed zijn zaak over aan zijn broers. Een boerderij en twee café's werden nadien door hem gedreven alvorens de biljart-fabriek door hem werd gesticht en het Excelsior-haarwater werd uitgevonden. Nu hebben we nog niets verteld van de oorlogen die hij in Venezuela en Transvaal heeft meegemaakt en van zijn uitvinding om de weerstand van vliegtuigen te verminderen, waarvan wij de teke ningen en de correspondentie met Henri Ford mochten inzien. Dat zou een verhaal op zichzelf worden. Laten we nu slechts volstaan met te zeggen dat „Ome Jan" nog kerngezond en boordevol initiatief is. DE HEER J. HOED 23 ambachten. Maandagavond vergaderde de Rijper raad onder voorzitterschap van bur gemeester Dalenberg. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Ged. Staten, waarin werd medegedeeld dat de ge meente de Rijp niet in aanmerking kwam voor een toewijzing van nieuw te bouwen woningen, in verband met de tweede toewijzing van de verdeling van bouwvolume. Een en ander deed nogal veel stof opwaaien, vooral ook de opmerking van de voorzitter, in verband met de toewijzingen van de reeds nieuw ge bouwde woningen op het „Drilveld". Er zal n.l. advies gevraagd worden aan de woningcommissie. Hierin vond de heer J. Sasse aanleiding om te vra gen, wat eigenlijk de bedoeling hier van was, daar dit volgens hem een aangelegenheid van de raad betrof Na een breedvoerige discussie, waar uit bleek dat de heer Sasse niet aan de orde zijnde onderwerpen aanroer de, deelde de voorzitter mede, dat al leen advies gevraagd zal worden be treffende toewijzing, van vordering was hier geen sprake. Een afzon derlijke behandeling door meerdere instanties i.e. woningcommissie en raad geeft onnodig veel werk, daar een groot aantal leden van de raad cok deel uitmaakt van de woning commissie. Het bouwen van z.g. duplexwonin- gen werd voor de kleine gemeenten te duur geacht, wel was deze mogelijk heid nader onderzocht door B. en W. Een meevallertje Zeer verheugend vond de voorzitter het te kunnen mededelen, dat de bij zondere uitkering voor deze gemeente voor de jaren 1948, 1949 en 1950 was vastgesteld op f 9600, in tegenstelling met de aanvankelijk aangevraagde f 4000. Bij de vaststelling van dit be drag was al rekening gehouden met de kosten voor verbetering van de Zuid- dijk en de verbouwing van de open bare lagere school. Nadat van ge dachten was gewisseld over de nodig gebleken verbouwing van de o.l.s., waarbij de tekening van het voorlopig plan werd bestudeerd, werd besloten tot verbouw en inrichting over te gaan. De bedoeling is, dat er drie klaslokalen naast elkaar aan de voorzijde van het gebouw worden gemaakt, daarachter zal, afgescheiden door een gang en niet een aparte ingang, het gymnas tieklokaal worden gebouwd. Ter dek king van de bouwkosten zal een le ning worden aangegaan van f 35.000, af te lossen in 50 jaar. De verbetering van de Zuiddijk bleek vooralsnog een niet uit te voe ren plan. Voorlopig zal worden vol staan met het dichten van de gaten, in afwachting van de nieuwe finaneie- ringsregeling. Contact zal worden ge zocht met de waterschappen De Starn- meer en Kamerhop, de mede onder- houdplichtigen, teneinde te komen tot een plan tot algehele vernieuwing van het wegdek. De kosten van een en ander zullen, voor de ongeveer 3 km. lange weg, pl.m. f 40.000 bedragen. Ingevolge een rapport van de ge meente-architect en naar aanleiding van een ingesteld onderzoek van de adjunct-inspecteur van Volkshuisves ting, zullen de woningen nos. 115, 339 en 339a onbewoonbaar worden verklaard. Subsidies De stichting voor Geestelijke Volks gezondheid in Noord-Holland zal een bijdrage ontvangen van 5 cent per in woner. De comm. der N.V. Mij. tot bev. van Nijverheid, zal worden uit genodigd een pensioenregeling te ont werpen voor de vaste arbeiders en even tuele weduwen daarvan, 't Voorstel van een minderheid van B. en W„ om ook de directeur van bovengenoemde mij., de heer Meijer, hierin te betrekken, welk voorstel in een vorige vergade ring door het staken der stemmen werd aangehouden, had geen zin meer daar de heer Meijer te kennen had ge geven, dat hij geen prijs meer stelde op bedoelde pensioenregeling. Tot regent van het Gem. Wees- en Armenhuis werd benoemd de heer G. de Jong. Na veel wikken en wegen, waarbij de precaire financiële positie van de gemeente een niet te verwaarlozen motief bleek, werd besloten aan de Rundveefokvereniging f 10 te geven voor aankoop van een medaille, de Bond tegen het schenden door vloe ken van Gods Heilige Naam zal f 5 subsidie ontvangen, de vereniging „Proefschooltuin West-Friesland" te Hoorn zal ook f 5 worden toegezon den. Een subsidie voor de stichting „Het Noordh. Landschap" strandde op het staken van de stemmen, dit komt dus in een volgende vergadering weer aan de orde. Bij de N.V. Bank van Ned. Gemeen ten zal een vaste geldlening worden aangegaan van f 70.000, rente 3% p.ct. Afgelost zal worden met inbegrip van rente f 2851,12 per jaar. Een en ander ter dekking van de bouwkosten van de zes woningwetwoningen. Een aanvrage volgens art. 72 L.O. wet van de r.k. Jozefschool, om gelden beschikbaar te stellen voor de aarileg van centrale verwarming in bovenge noemde school, werd wederom in han den gesteld van B. en W. voor nader onderzoek en het uitbrengen van prae-advies. De raad bleek, na het doorworste len van de 21 punten voor behandeling tellende agenda en het reeds verge vorderde uur, niet veel behoefte meer te hebben de rondvraag lang te ma ken. Deze werd in een snel tempo af gehandeld. Na de sluiting volgde in comité nog enkele reclames hondenbelasting en straatbelasting. Henshroek BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria A. Th., dochter van J. J. Komen en W. Sneek. Overleden: levenloos aangegeven kind van J. J. Beerse en P. A. Nijman. VAN MARSDIEP TOT IJ Te Den Helder ging grote belang stelling uit naar de jaarlijkse zwem tocht over het Marsdiep. 32 van de 42 deelnemers bereikten Texel. 44 Bij de te Schagen gehouden exa mens voor het Middenstandsdiploma zijn van de 210 candidaten er 57 afge wezen. Voor de op 1 September ta openen Ambachtsschool te Schagen hebben zich tot heden 90 leerlingen op gegeven voor de afdeling metaal- en houtbewerking; voor de bakkersafde ling is de toeloop daarentegen teleur stellend. 44 De gemeenteraad van Enkhuizen verleende een crediet van f 47.100 voor de bouw van vier woningen voor gro te gezinnen. De gemeente Enkhuizen voert besprekingen met het Hoogoven- bedrijf voor de levering van cokesoven- gas. 44 De Maandag a.s. te Hoorn te hou den „lappendag" belooft een succes te worden. Voor de gelegenheid tot het plaatsen van kraampjes zijn 293 in schrijvingen ontvangen, tegen 162 het vorig jaar. p De gemeente Hoogkar- spel is voor f 4563 eigenares geworden van het bij de club „Wit-Rood" in ge bruik zijnde sportterrein, p Te Hoorn is een beambte van de PTT geschorst wegens diefstal van een bedrag aan geld uit een brief. 44 De burgemeester van Uitgeest heeft het nieuwe voetbalveld van USVU officieel geopend, p Een gezel schap Finse studenten zal Zaterdag a.s. te Beverwijk een schaakwedstrijd spe len tegen de Hoogoven-Schaakclub. 44 Zaterdag a.s. vindt te. Furmerend de officiële opening plaats van het Landbouwhuis.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3