dit blad 0 HUUR Een dwaalster op komst De Zwarte rchidee I E I E De superproductieklasse van het Nederl. Rundvee Stamboek 5ANTE Disren zijn fenomenale melkfabrieken Het Radioprogramma HET NIEUWE BOEK Geen Surinaamse waarnemers naar de Ronde Tafel-conferentie Pim, Pam en Pom en *het Afrikaanse avontuur De impasse in.de aïoomeonïroSe ïM irlijkste U zich roemde tjéefr ELL trs. t Gulden Vlies. 1KKER DEK, nes. v.a. morgen- E KRUIS LIDEN 3. hun auto's ter ar de boot en ten. oelen, leunstoelen oorstraat 47, ook :rdag. advertentie ook het radio-bericht. ar de politie te enkt hij. „Hoe rist isdat is reet niet, dat het was, vóór by WANNEER de Duitsers in de oor logsjaren uitvoering hadden gege ven aan het wel eens geuite plan om ons beste stamboekvee weg te voeren, dan zou aan onze veestapel een on herstelbare slag zijn toegediend, dan zouden we een rijke bron van devie- sen minder hebben gehad en dan zou den de tegenwoordige tentoonstellin gen op geen stukken na op het peil staan, waarop ze nu wel vermogen t? wijzen. Gelukkig is het niet zover gekomen. En zo kon reeds in 1946 onder de veefokkers de gedachte rijzen om een klasse in te stellen voor bijzonder melkrijke koeien. De klasse kreeg de naam van productieklasse en de eisen waaraan het Noordhollandse vee moest voldoen, kwamen in hoofdzaak neer op een minimum vetgehalte van 3.60% terwijl de melklijsten van 3 lactatie- perioden, die niet aaneensluitend be hoefden te zijn, een totale vetproduc- tie van 660 kg. moesten uitwijzen. In Noord-Holland, waar de fokke rij op een zeer hoog peil staat, was men in 1948 echter van oordeel, dat aan een deel van het vee nog hogere eisen konden worden gesteld en men besloot een klasse in het leven te roe pen voor oudere koeien, die ten initi ate 40.000 kg. melk hadden geleverd. Toen nu dit jaar het programma werd samengesteld voor de landbouw tentoonstelling te 's-Hertogenbosch, sprak het min of meer vanzelf, dat er een productieklasse zou komen. Door het bestuur van de Bond van Rund- veefokverenigingen in Noord-Holland werd daarop verzocht aan het N.R.S. boven deze productieklasse nog een superproductieklasse in te richten, omdat men van oordeel was, dat de tentoonstelling een beeld moest geven van de topprestaties, waartoe de ver schillende provinciën in staat waren geweest en omdat deze topprestaties voor Noord-Holland niet voldoende tot hun recht kwamen in de gewone pro ductieklasse. De eisen daarvoor wa ren te licht, vooral omdat 1948 een gunstig productiejaar was geweest. Men achtte zich in Noord-Holland ln staat bij zwaardere eisen met een be hoorlijke inzending uit te komen. Dat dit juist was, is inmiddels reeds ge bleken. De nieuwe klasse werd voor 's-Hertogenbosch ingevoerd en Noord- Holland zendt 25 dieren. Dat de eisen inderdaad aanmer kelijk zijn verzwaard, blijkt uit de twee volgende staatjes, waarvan het eerste aangeeft het minimum aantal kg. botervet voor een koe uit de pro ductieklasse, het tweede voor een koe uit de superproductieklasse, waarbij verschil wordt gemaakt tussen dieren van de lichte en van de zware grond. genomen. Daarnaast treden andere zeer belangrijke kenmerken naar vo ren, in het bijzonder die, welke be trekking hebben op de constitutie van het dier. Een koe met zeer hoge productie cijfers is geworden tot een fenome nale melkfabriek en het ligt voor de hand, dat dit zich kan uiten in een bijzondere slijtage van het dier. Zo kan het gebeuren, dat een dier met een geweldige opbrengst na 5 jaar af is, terwijl een koe met een niet meer dan zeer goede productie na 10 jaar nog rustig verder wordt gemolken. Dit komt er op neer, dat de laatste in wezen veel productiever is en zo is ook de levensduur één van de dingen, waarop bij de productieklassen in ho ge mate wordt gelet. Zo fokken onze boeren. Het is een Productieklasse: Hchte grond zware grond beneden 2 jaar 3 maanden 140 160 2 j. 4 mnd. t.m. 2 j. 9 mnd. 152 172 2 j. 10 mnd. t.m. 3 j. 3 mnd. 165 185 3 j. 4 mnd. t.m. 3 j. 9 mnd. 177 197 3 j. 10 mnd. t.m. 4 j. 3 mnd. 190 210 4 j. 4 mnd. t.m. 4 j. 9 mnd. 202 222 4 j. 10 mnd. en ouder 215 235 Superproductieklasse lichte grond zware grond als 2 -jarige 162 180 als 2%-jarige 175 195 als 3 -jarige 189 210 als 3%-jarige 202 225 als 4 -jarige 216 240 als 4%-jarige 229 255 als 5 -jarige en ouder 243 270 Hoewel natuurlijk bij dieren uit de prachtig werk, maar een moeilijk superproductieklasse en dit geldt ook voor die uit de gewone produc tieklasse de productiecijfers op de voorgrond treden en in mindere mate wordt gelet op het exterieur van het dier, denke men niet, dat dit laatste geheel wordt verwaarloosd! Ook dit blijft van belang; een dier met een minder goed exterieur heeft geen kans in de productieklassen te worden op- werk. Wat ze tot dusverre echter heb ben gepresteerd is van zulk een ge halte, dat ons vee een wereldreputa tie heeft verworven en het feit, dat de productieklassen, waaraan we hier enkele regelen hebben gewijd, date ren uit de allerlaatste jaren, is het sprekend bewijs, dat hier allerminst sprake is van stilstand. Integendeel de fokkerij gaat door. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten 09» 7, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.35 NCRV-kwartet. 7.30 Promenade-concert. 9.00 Een snufje land, een lepel water. 9.30 Ensemble Selecta. 10.00 Sweelinck-kwartet. 1C.25 Europese raad bijeen. 11.15 Avondcon cert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.30 Lezing over China. 7.15 Nieuws uit Indonesië. 7.45 Van alle dag. 8.05 Dingen van de dag. 8.20 Nieuwe opera-platen. 8.45 Terug van Weg geweest. 9.37 Openingsconcert te Luzern. 10.25 Europese raad bijeen. 10.45 Orgelspel. 11.15 Dansmuziek. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.05 Muziek houdt fit. 9.30 Variaties en Fuga. 10.15 Morgendienst. 11.00 De Zonnebloem. 12.03 Piano-recital. 12.30 Mededelingen voor Land- en Tuinbouw. 12.33 Jules de Vries, saxophoon. 1.20 Septet Johnny Ombach. 2.00 Saus Souci. 2.40 Even onder ons. 3.00 Wer ken van Samuel Barber. 3.30 Viool en alt viool. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Onze zingende en voordragende jeugd. 6.30 Strijdkrachten. 7.30 Actueel geluid. 8.05 Programma-proloog. 8.15 Plaatvaria. 9.30 Tuinconcert. 10.15 Notenkra ker-suite. 11.45 Cyclus „Beroemde concerten". HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 8, I, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Om- en om-programma. 9.00 Smetana. 9.35 Soft and sweet. 10.15 Arbeidsvitaminen. 11.00 Kerk- en torenklanken. 12.00 Het Lyria-trio. 12.30 Me dedelingen voor Land- en Tuinbouw. 1.15 En semble Jo Bos. 2.00 Dzjobs Ilsing. 2.20 Aan het hof van Koning Luisteraar. 3.00 Klim op. 4.00 Coloriet. 5.00 Reizen en trekken. 5.45 Nederlandse tenniskampioenschappen. 6.15 Sportuitzending. 6.35 The Skymasters. 7.00 Queen's hall light Orchestra. 7.30 Amsterdams Trio. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Een lied gaat de wereld rond. 9.05 Promenade concert. 9.50 De Vlucht, hoorspel. 11.15 Re portage. 11.30 Engelse werken voor strijk orkest. RADIO-DISTRIBUTIEDIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 9.10 Verz. pr. 10.00 Orgel. 10.30 „Ranchers". 10.45 Voordracht. 11.00 Honolulu Hawaiïans. 11.45 Voordracht. 12.00 VI. Br.: Ork. Mersson. 12.40 Gram. 1.15 Lichte muziek. 2.00 Klassieke muziek. 3.00 „Came Orch.". 3.30 Eng. H.S.: BBC Northen Orch. 4.30 Gram. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Eng. L.P.: Orgel. 6.30 VI. Br: Voor de soldaten. 7.30 Eng. H.S.: Fragm. 2e acte „Die Verkaufte Braut". 8.00 VI. Br.: Verz. pr. 9.00 Discussie. 9.20 Gram. 9.45 Actualiteiten. 10.15 Fr. Br.: Orkest Miller. 11.00 Diversen. Dit is een dier uit de superproductieklasse: Blok 120eigenaar P. J. Koster, stal „Blokland", Hoogkarspel. De productiecijfers ervan zijn: als 2-jarig dier 4521 kg. melk, gemiddeld vetgehalte 4.13%, vetproductie 296 kg.; als 3-jarig dier: 5479 kg. melk, gemiddeld vetgehalte 4.51%, vetproductie 365 kg. A. en ff. Algra: „Dispereert niet, twintig eeuwen historie van de Nederlanden". Deel III. Uitg. T. Wever te Franeker. Dit derde deelte van het uitnemende werk van de Algra's behandelt de ge schiedenis van 1555 af, toen Philips II zijn vader Karei V opvolgde tot 1588 de ondergang van de Spaanse Armada. Willem van Oranje is van dit tijd perk eigenlijk de allesbeheersende fi guur, de man die, weliswaar dikwijls óp de achtergrond, toch de zaak be heerst en zijn ideaal nimmer prijs geeft om van de Nederlanden een zelf standige en onafhankelijke natie te ma ken, waarin de vrijheid van geest heer sen zal. Dit veelbewogen tijdperk, waarin de worsteling om onze onafhankelijkheid gestreden werd. wordt in dit deeltje boeiend, objectief en met grondige kennis van zaken beschreven. W. Tom „Paraphrase Haggai, Zacharia en Maleachie". Uitg. T. Wever te Franeker. Wij hebben reeds meerdere malen in onze korte bespreking van vorige uit gaven van deze serie gewezen op de voortreffelijkheid van dit wérk. Ook deze Bijbelboeken zijn weer op uitne mende wijze door ds. Tom geparaphra- seerd. In een geheim behandelde correspondentie over de vertegen woordiging van Suriname op de Ron de Tafel-conferentie tussen Nederland en Indonesië te 's Gravenhage, welke thans is vrijgegeven, zeggen de Sta ten van Suriname, dat zij zich. con form de motie van 23 Juli, onthouden van verder overleg met Nederland terzake van het vestigen ener nieuwe rechtsorde zolang in Nederland de gebleken opvatting van het begrip „gemeen overleg" en het nakomen van toezeggingen wordt gehandhaafd. Dientengevolge kunnen de Staten cok niet medewerken tot het aanwij zen van personen door Suriname tot het treden in zodanig overleg. Zij „zijn van oordeel, dat onder de Millionnairs in Bergen-Belsen Duitse douanebeambten hebben ver klaard, dat 15 verplaatste personen in het kamp Bergen-Belsen door smok kel en zwarte handel millionnair ge worden zijn, aldus meldt het Britse blad Daily Herald. huidige omstandigheden evenmin waarnemers kunnen worden afge vaardigd naar de Ronde Tafel-confe rentie, zodat niet ware terug te grij pen naar de eerdere beslissing tot het aanwijzen van mr. dr. J. C. de Miran da en mr. dr. Pos als zodanig". De Staten verzoeken eveneent drin gend opheffing van het geheime ka rakter van het telegram van minister Van Maarseveen van 27 Juli in ver band met bedoelde motie. Door krokodillen en tijgers gedood De omgeving van Tandjong Balei Selatan is de laatste week onveilig door de aanwezigheid van krokodillen en tijgers. Zaterdag werd een man tij dens het baden door een krokodil ge grepen en gedood. Dinsdag werd een vrouw, uit de kampong langs de Sun- gei Dua, door een krokodil gegrepen en meegesleurd. Het stoffelijk over schot van de vrouw werd later zwaar verminkt teruggevonden. In Sungei Landir werd een knaap aangevallen door een tijger. De jongen werd mee gesleurd en zijn lijk werd later ver minkt teruggevonden. Dwaalsier Wirianen kruist 12 Augustus de weg van onze aarde (Van onze astronomische medewerker) QP 12 AUGUSTUS komt de dwaalster Wirtanen, die een jaar geleden werd ontdekt, in de baan van de aarde en van Mars. De dwaalster zal onze aarde tot op 11 millioen kilometer naderen. Er bestaat geen gevaar, zo verzekeren de astronomen, dat hij door de aarde zou worden aangetrokken en tegen haar zou aanbotsen. In het begin van de 19e eeuw echter, toen men de eerste van deze dwerg sterren (jntdekte, was men er niet zo gerust op. Men dacht dat de aarde ten ondergang gewijd was. Ze werd be dreigd door brokstukken van uiteenge vallen werelden, door de Planetoïden, zo geloofde men. Dat waren zo een paar duizend ontzaglijke rotsblokken, ter grootte van een Hollandse provin cie, die daar maar zo rondtollen in de zonnebaan en die af en toe de aard baan kruisen. Opwindend genoeg voor angstige zielen. Maar de astronomen zeggen dat er geen reden is voor on gerustheid. De ordening onder de he mellichamen is groter dan wij ons soms voorstellen. HOE IN ELKAAR? JN ONZE ZON kunnen 1.3 millioen aardbollen opgenomen worden, zo groot is ze. En de grote ster Betai zou de ruimte tussen de aarde en de maan niet minder dan tien maal kunnen vul: len. Maar behalve de vele duizenden van dergelijke zonnen, middelpunten Arbeider ie Haarlem verdronken De 20-jarige arbeider van de Hol land— NauticwerjE te Haarlem, J. de Groot, die werkzaam was met span- schroeven op een op de helling liggen de rijnaak, werd door onopgehelderde oorzaak door zulk een spanschroef in het gelaat getoffen, waardoor hij achterover in het Spaarne sloeg. Di rect werden pogingen in het werk gesteld om de man te redden, doch hij was onder een aan de wal liggend schip geraakt. Toen dit verplaatst was kon slechts zijn lijk worden op gehaald. MEVROUW SUMNER WELLES OVERLEDEN Mevrouw Sumner Welles, de echtge note van de voormalige Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, is Maandagmorgen te Lausanne, waar zij met haar echtgenoot in een hotel verbleef, overleden. Sumner Welles vertoeft in Zwitserland voor herstel na de ziekte welke hij in December j.l. had opgelopen, doordat hij bij zijn huis in Maryland te water was geraakt. 135. Voordat Pim, Pam en Pom eigenlijk weten, wat er met hen ge beurt, zitten ze al boven op een giraffe en vliegen met een sneltreinvaart voort. Ja, de drie hondjes hebben wat moeite om zich vast te houden, rrj^ar voor de rest is het een -heerlijk reisje. De oertax weet uitstekend de weg en brengt hen al verder en verder van het dorp der Kwassie-negers. Aan de rand van het bos houdt de giraffe stil. „Zo, nu ga ik niet verder. Ik heb juist van morgen vroeg van Kees Kakatoe ge hoord, dat het verderop niet erg veilig is. Bovendien heb ik hier mijn vaste standplaats!" „Nu, je wordt in ieder ge val vriendelijk bedankt", antwoordt Pepi. „Zodra ik bij mijn vader aange komen ben, zal ik je een flinke belo ning sturen". „Oh, dat behoeft helemaal niet", antwoordt de giraffe vriendelijk. „En jullie weet het, als je weer eens deze kant uitkomt, neem een oertax en je bent er vóór je het weet!" En met deze woorden neemt hij afscheid van de vier vrienden. van zonnestelsels, bevinden er zich in de wereldruimte milliarden brokstuk ken en deze bewegen zich evenals de grotere planeten om een middelpunt. Rondom onze zon draaien ongeveer 100.000 van deze dwergplaneten, naar men schat. Men heeft er nog maar 1600 ontdekt en van een naam voor zien. De meeste van deze dwergplaneten bewegen zich tussen Mars en Jupiter om de zon. Omdat ze zelf geen licht uitstralen, zijn ze moeilijk waar te ne men. Een halve eeuw geleden ontdek te men de planeet Eros, een der merk waardigste dwergen uit de sterrewe- reld, die naar men aanneemt, geheel uit goud of uranium bestaat. Hij zou gemakkelijk tussen Amsterdam en Amersfoort ruimte vinden. Hij nadert onze aarde soms tot op een afstand van 21 millioen kilometer. Slechts drie kilometer lang is de dwergster Amor, die alle acht jaren de aarde nadert tot op 55 lichtjaren; dat zijn altijd nog 17 millioen kilometer. Maar heel dicht komt ons op 12 Augustus de dwergplaneet Wirtanen nabij, de sterrekundigen zullen hem met hun geweldige kijkers stellig nauwkeurig onder de loupe nemen. DOLENDE PLANETEN Wat zijn nu deze dwaalsterren, die in dikwijls merkwaardige banen om de zon draaien? Zouden het overblijfselen zijn van een uiteengevallen planeet, die hun wenteling om de zon nu op hun eentje volbrengen? De sterrekun digen betwijfelen dit, want al die dwergplaneten bij elkaar vormen nog geen tweeduizendste gedeelte van de aarde-massa Ze onderscheiden zich van de kometen alleen door het ont breken van een lichtende staart, het zijn maar doodgewone rotsblokken, die als ze in de nabijheid van een gro tere planeet komen, zózeer beïnvloed worden door de aantrekkingskracht, dat ze hun koers moeten wijzigen. Toch is het eigenlijk onjuist te spreken van dwaalsterren, want de sterre kundigen zijn er in geslaagd de baan van deze reuzensigaren (want dat is meestal hun vorm) te berekenen. Er is nóg een kleine planeet, die onze aarde soms heel dicht nadert. Dat is de vlugge dwergster Hermes, die maar 7000 kilometer van ons verwij derd is. Dat is tweemaal zo ver als de afstand van de aarde naar de maan. Gevaarlijk zou zo'n zwervende ster pas voor de aarde kunnen worden als hij tot op een paar honderd kilometer zou naderen. Maar daarvoor behoeft geen vrees te bestaan. Alles in de wereld ruimte bevindt zich in evenwicht, de hemellichamen rollen als het ware door de geulen in de ruimte en ze ge hoorzamen alléén maar aan de wet der traagheid: ze gaan de weg van de min ste weerstand. Alles schijnt voor vele millioenen jaren geregeld te zijn. Iets nieuws vindt er niet plaats onder de zon, dus ook geen onbehoorlijkheden van ongedisciplineerde dwaalsterren. Er is dus geen reden zich ongerust te maken. De vijf grote mogendheden en Ca nada zijn in geheime zitting' te Lake Success bjjeen geweest om te trach ten de impasse te verbreken ten aan zien van de kwestie van internatio nale contröle op de atoomenergie. Generaal MacNaughton van Ca nada was ditmaal voorzitter. De an dere vergaderingen zullen in alpha- betische volgorde worden voorgeze ten door China, Frankrijk, Engeland, de V.S. en Rusland. Negentig duizend mensen zagen „Gouden Handen" Tien dagen lang heeft Nederland in Ede op de nationale tentoonstelling „Gouden Handen" kunnen zien, hetgeen talloze landgenoten in hun vrije tijd presteren. Toen Maandagavond de ten toonstelling gesloten werd bleken ruim 90.000 bezoekers de poorten gepasseerd te zijn. De sluitingsdag vestigde met 13.000 bezoekers het record. Quirino belooft Amerika trouw President Quirino van de Philippij- nen, die thans de Verenigde Staten bezoekt, heeft plechtig verklaard, dat zijn land in welke nieuwe wereldoor log ook „tot de laatste man" aan de zijde van Amerika zal vechten. BIJ SPELEN OP BALKEN TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Bij het spelen op balken in de Eerste Insteekhaven te Rotterdam is de 6- jarige Pieter Tuk te water geraakt en verdronken. Maandagmox-gen vond men in de Rijnhaven het stoffelijk overschot van de 7-jarige Karei Schiltwacht. Het jongetje was sedert 4 Augustus vermist. Men vermoedt, dat hij bij het spelen te water is geraakt. OPHEFFING AUSTRALISCHE BOYCOT VERWACHT De opheffing van de boycot op Ne derlandse schepen door Australische havenarbeiders zal misschien een van de eerste besluiten zijn van de nieuw- gekozen federale raad van havenar beiders, aldus de heer J. Lonergan, president van deze raad, mede. De ge matigden behaalden een meerderheid in de kortgeleden gehouden verkie zingen. JONGEN VERDRONKEN IN NATUURBAD Gistermiddag is in het natuurbad „Surea" te Dorst (N.Br.) de negentien jarige jongen P. van Dam uit Monster, die met een groep kajotters te Chaam kampeerde bij het zwemmen verdron ken. Het slachtoffer was de zwemkunst volkomen meester. In het Wijlermeer, gelegen in het gecorrigeerde gebied, is Zondag de 24- jarige Duitser Hageman uit Wijier, die zich buiten 't officiële openluchtbad in het meer waagde, verdronken. 18 DOOR ALLAN SWINTO N Mary, die zich zijn antipathieën her innerde, zei: „Wij zijn alleen, grootva der. Er is niemand anders dan die u nu voor u ziet en een paar muildieren en Indianen". Het scherpe gelaat, dat half verbor gen zat onder het witte haar, veran derde niet van uitdrukking, maar zijn ogen bleven achterdochtige blikken om zich heen werpen. „Wat willen jullie?" vroeg hij op kregelige toon. „Dit is een wetenschappelijke expe ditie. Ik heb mij er bij gevoégd om naar u te zoeken. Laat ik u onze lei der voorstellen. Px-ofessor Ryley van de Zeigler Stichting voor Onderzoek. Hij is zeer goed voor mij geweest, Sam, je hebt Wel meer van mijn grootvader, mr. Arthur Cottar, gehoord." De patriarch keek Sam wantrou wend aan. Deze stak hem de hand toe. „Het is mij een eer u te ontmoeten, meneer. Als botanist weet ik, hoeveel wij u verschuldigd zijn, wat betreft de we tenschap over orchideeën. Ik neem aan, dat dit uw collecte is?" Het noemen van zijn bloemen scheen de geest van de oude orchideeënjager 'P een bepaald punt te vestigen. De vage uitdrukking verdween uit zijn ogen, wier blik door hun zich ver nauwende pupillen dreigend werd. Semple zei zijdelings tegen Sam: „Verkeerd aangesloten. Afbreken!" Don Arturo zag hem spreken en keek ham aan. De wilde ogen vernauwden zich nog meer en het h?ofd met de witte manen kwam naar voren. „Ik ken jou. Ik heb je ergens gezien". „Ja", zei Semple. „We hebben elkaar ontmoet in Caracas". „Ha. Ik herinner het me nu". Don Arturo's blik werd scherper. „Je trachtte inlichtingen van mij los te krijgen". Zijn ogen vielen op Hulpé en kre gen onmiddellijk een uitdrukking van woede. Een op een klauw gelijkende hand schoot naar voren en wees op de Indiaan, zodat het aapje er van schrok en zich. zijn gezicht vex-bergend, aan zijn baard vastklemde. „Die man. die Arawakan daar Hij was in '37 en '33 bij mij. Jullie hebt hem omgekocht, cm je mijn vindplaatsen te wijzen mijn orchideeën. Jullie bent marktja- gers". Zijn beschuldigende vinger wees nu op Mary en zijn stem trilde van woe de. „Nu zie ik het Je hebt mij altijd al aan mijp hoofd gezeurd om die planten voor geld te versjacheren Jij hebt dit gedaan". Semple stapte naar voren en bracht zijn gezicht dicht voor dat van de krankzinnige, waardoor hij zijn aan dacht op zichzelf dwong. „Zij is niet verantwoordelijk. Zij heeft zich bij ons gevoegd, omdat zij op die manier een kans kreeg, om naar u te zoeken. Hul pé heeft ons hierheen gebracht, maar niet om orchideeën. Zoals Mary al zei dit is een wetenschappelijke expeditie. Wij zijn gekomen, onderweg botanise rend, om over deze stad rapport uit te brengen voor de Zeigler Stichting. U weet heel goed, dat zij serieuze men sen zijn. Deze plaats is uniek. Die keer dat ik u in Caracas ontmoette, was omdat Hulpé mij verteld had, dat u hier geweest waart en ik wilde er met u over praten. U wilde dat niet, en daarom trachtte ik xx uit te horen". Het was een handig staaltje van opportunisme en even logisch als een van de andere voorbeelden daarvan, waarvan Sam Hugh beschuldigd had en het bracht Don Arturo plotseling lot de werkelijkheid terug Toen zijn oude verwarde geest die mededeling in zich opnam, verloren zijn ogen eerst hun uitdrukking van woede en toen hun scherpte, terwij] de toe schouwers in zijn blik emoties «veer- spiegeld zagen, alsof hittegolven over een roodgloeiend ijzer heen en weer gingen Zij lazen er vrees er. sluwheid, bedreiging en pathos, verwarring en beslistheid in maar welke gedachten die versez-iden konden zij niet zeg gen. We1 een zli duideiük bei moment dat die emoties tot een beslissing kwa men en dat die hun auctor intellectu alis genoegen deed. Ofschoon alleen de tijd kon leren, wat die beslissing ge weest was, was het hun toch duidelijk, dat in de geest van de fanaticus een plan te hunnen opzichte gekristalli seerd was. Zorg en twijfel verdwenen uit zijn ogen, die nu hun afwezige uitdruk king verloren en voor de eerste maal met persoonlijke belangstelling op hen bleven rusten. De schrale hese stem zei: „Wel, jullie bent nu hier. Jullie zult niet ondervinden dat de bossen minder gastvrij zijn dan die z.g. „be schaving". Het laatste woord werd met veel minachting uitgespuwd. „Ik woon hier dicht in de buurt met mijn volk. Misschien „willen jullie ons vereren met jullie gezelschap". De stad vulde niet de gehele open inham in dg bergen. Aan de zuidzijde, achter de gebouwen, die de plaza om sloten, was een strook water, waarop de laatste straat uitliep, die zich daar tot een soort terras verbreedde. Op o'at punt was het heldere groene wa ter misschien twintig meter breed Daa overheen was eens een stenen brug gebouwd. De bogen waren al lang ingestort, maar de overblijfselen van de centrale steunpilaar waren er nog en deze waren met de beide oevers verbonden door bamboes, die op zodanige wijze met twijgen aan el kaar gebonden was. dat dit uitge groeid was tot een volkomen begroei de balk. waar men. achter elkaar lo pend. overheen kon komen. Aan de rand van het water hield de rotsbodem, waarop de stad gebouwd was, op, maar aan de overkant, waar blijkbaar eens de tuinen waren ge weest, was nu alleen nog maar jungle, die bij de rotswand eindigde en op deze wijze daar, aan de voet van de rotsen, een aangename groene plek van zon en schaduw vormde. Op deze plek leefden Don Arturo en zijn beschermelingen, een paar dozijn inlandse gezinnen. Ten Oosten en ten Zuiden van hun hutten van palmbla deren en riet droomde de jungle die door verschillende voetpaden doorsne den was. Naar het Westen stond de hoge grijze rots. Tussen de open plek en de stad lag het water, dat reikte tot de plek, waar de rots loodrecht als een grijze wand omhoog ging. Op ongeveer dertig meter van de rots liep de brug naar het terras, dat hier er. daar begroeid was met bomen en struiken, hetgeen de stad een zuide lijk aspect gaf. Daar de brug geen muildieren kon torsen, kampeerde Semple de hunne met hun drijvers een eindje verderop het terras onder een gx-oepje bomen, waarvan de verweerde wortels onder de omhoog geduwde stenen vandaan kwamen. Op de wens van Don Arturo zetten zijn gasten hun tenten dicht bij zijn hut neer, die niet veel meer was dan vier palen met een dak van palmbla deren en een verhoogde gevlochten vloer van gespleten bamboe. Zij stond op enige afstand van de verblijven van de inboorlingen. Dicht daarbij wa ren onder een afdak drie muildieren van de oude man gestald. De inboorlingen, klein met platte gezichten en slank van postuur, had den als van r.ature goede manieren en sloegen de vreemdelingen ongemerkt gade. Het waren heel andere mensen, dan de ziekelijke, droevige Indianen, die de Zuid-Amerikaanse bergen be wonen van de zee tot aan de oerwou den, van Columbia tot Chili. Dat was het uitschot van beschaving en die gebroken en vernietigd waren door de Spaanse overheei-sing uit vroeger tij den. Daarentegen was dit een ras van mensen, dat van zijn oorsprong af bij na onveranderd was gebleven. De wilde bewoners van de jungle kwamen onbevreesd hun woonplaats binnen. Behalve een grote verschei denheid van vogels zagen de nieuw aangekomenen vex'schillende soorten apen en een hert met een gevlekt jong. En toen Mary over haar bezittin gen gebogen stond, voelde zij op een ogenblik een zeer vrijpostige duw, waarop zij. toen zij zich verontwaar digd omdraaide, tegenover een groot harig beest kwam te staan met een geweidigde gepluimde staart, vrijwel geen kop en een dunne, ongeveer drie voet lange snuit.... een geweldige miereneter, die baar grommend en liefkozend besnuffeld- (Wordt vervolgd' i :Ji!i Jö:

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5