De echte „PARA" W KAMPIOEN Stad en Omgeving Draaimolen met paarden en schuiten en 300 gekleurde lampjes AGENDA Thee en sigaren in Heerhugowaards Raad De Nieuwe Uitvaart Ondern. VACANTIE-UITSTAPJES Bergen Buitengew. vergadering Rundveefokvereniging „De Duinstreek" j^aaisie teuws Dir. A. B. Narolil VROOM PREE SM ANN Concierge Tjeeries maakte een sprookje Zeldzaam resultaat van knutselwerk in vrije tijd! Dat met eenvoudige hulpmiddelen op het gebied van huisvlijt hijzonder knap werk kan worden verricht, is, voor zo ver we dat nog niet wisten door de ten toonstelling „Gouden Handen", nu wel bewezen door de heer A. J.- Tjeertes, concierge aan het Piusgesticht alhier. Aan het eind van deze week zal deze ras-knutselaar namelijk klaar komen met de bouw van een stoomcaroussel, die enig in zijn soort is. Drie en een half jaar geleden begon Tjeertes aan dit meesterwerk en gedurende die tijd heeft hij er iedere minuut, die hij kon missen, aan besteed. Hij heeft gezaagd, gebeiteld, gevijld en getimmerd en het heeft hem menig zweetdruppeltje ge kost eer het gevaarte kon proefdraaien en hij er zich van kon overtuigen dat de drie en een half jaar niet als verlo ren tijd kan worden beschouwd. Alles wat maar aan een heuse draai molen kan zitten, is ook aan deze mo len verwerkt, zodat het er een copie van is geworden. Het staande midden stuk is van fraai beschilderd triplex 'en karton gemaakt. Rond de kap zijn reproducties van oude prenten aange bracht. Door de ingelegde stukjes glas krijgen wij van deze miniatuur-molen "eenzelfde indruk als van een echte. Het werkstuk heeft een middellijn van on geveer twee en een halve meter, ter wijl de hoogte evenredig is. De draai ende vlonder is met behulp van ket tinkjes aan de kap van de molen be vestigd. Op deze vlonder, die van mul tiplex gemaakt is, staan acht groepen van drie paarden die vooruit, achteV- uit, omhoog en omlaag kunnen gaan. Voorts vervaardigde de heer Tjeertes twee schuitjes die bij het draaien van de molen een deinende beweging ma ken. Twee molentjes, die in het rond draaien, completeren het geheel. Rond om op de vlonder, die op zeven wielen loopt is een nikkelen hekwerk ge maakt. Daar, waar trapjes toeeang tot de schijf geven, is het hekwerk weg gelaten. In het midden van de carrousel staat een stoommachine te puffen; ook het bekende orgel ontbreekt niet op het middenterrein. Bijzonder mooi i s het front, waar de cassa is. Hier scheppen beelden van ruiters, balletdanseressen etc. de sfeer, die onafscheidelijk aan een kermis en alles wat daar mee te maken heeft, verbonden is. Het geheel wordt overkoepeld door een tentzeil. Bijzonder imposant. Het schouwspel wordt bijzonder im- posant als de molen draait en de drie honderd geklëurde' lampjes branden, t' Het veelkleurig licht schijnt in de stuk jes glas, en wordt naar alle zijden weer kaatst, 'zodat alles blinkt en flonkert. Toen de heer Tjeertes drie en een half jaar geleden met het werk begon, wa ren er nog geen fittinkjes te koop, zo dat hij deze zelf moest maken. Een na veel moeite verkregen koperen buis werd in stukjes gezaagd waarna hij in ieder stukje een schroefdraad tapte. Op deze manier maakte hij 185 fittink jes. De rest kon hij later bijkopen. Een stoot op de stoomfluit is het te ken dat de molen zich in beweging gaat zetten. De kap gaat draaien, de kettingen met de daaraan verbonden veren spannen zich, waardoor ook de vlonder gaat draaien, de paardjes, scheepjes en molentjes komen in be weging en op het geluid van de mu ziek, die schijnbaar uit het pierement komt, doch die in werkelijkheid afkom stig is uit een geweldige speeldoos die onder de molen staat, draait deze let terlijk en figuurlijk schitterende stoom- carrousel in het rond. De barokstijl, die nog beter tot uiting komt door het veelkleurig licht, het glas en de sier lijkheid van de beelden en de details, maakt het geheel tot een feeëriek schouwspel. Het toerental kan de „ma chinist" regelen, daar de stroom gelei delijk tot 600 watt kan worden opge voerd. Te bezichtigen. Deze molen is in één woord gezegd; af. Hij is enig in zijn soort en waard door ieder gezien te worden. En hij zal door ieder gezien kunnen worden. Hij bestaat namelijk uit losse delen en kan derhalve uit elkaar genomen en ver voerd worden. Zeer waarschijnlijk zal hij binnen korte tijd bij de firma Kofa voor het Alkmaarse publiek te bezich tigen zijn. Ook Amsterdam heeft, zeer terecht, grote belangstelling voor dit buitengewone stuk huisvlijt, zodat ook een expositie in de Bijenkorf waar schijnlijk is. Wij kunnen een ieder, die in de gelegenheid wordt gesteld deze prachtige stoomcarrousel te bezichtigen, van harte aanraden deze kans niet voorbij te laten gaan. Kindervoorstelling Gulden Vlies Voor een uitverkochte zaal gaf het Amsterdamse Jeugdtoneel onder lei ding van Ad. v. Gessel gisterenmiddag in het Gulden Vlies een opvoering "van het sprookje „De Betoverde Kat uil" door Jaap Hoogstra. Deze heeft daarin de geschiedenis van Assepoes- ter op interessante wijze verwerkt En dat is goed gezien. Want het sprookje van de prins en het arme lieve meisje, het glazen muiltje en de verwaande zusters zal altijd blijven boeien. De aanwezigen, groot en klein, heb ben zich bij deze verzorgde opvoe ding uitstekend vermaakt en volop genoten. Er waren fraaie costuums, er werd door de dames en heren goed geacteerd en zeer beschaafd gespro ken. Er werd gedanst, men lachte om de grappen van de nar en het geheel maakte een verzorgde indruk. Het was voor het Amsterdamse Jeugdtoneel een mooi en verdiend succes. Alkmaar is een Hollandse stad De Alkmaarse middenstand profi teert in de zomermaanden van het drukke bezoek der toeristen, die Vrij dags uit alle streken ter wereld onze kaasmarkt komen bezoeken. Alkmaar komt in het teken der internationale belangstelling en het is begrijpelijk, dat de attracties, die speciaal voor vreem delingen zijn opengesteld zoals b.v. het Huis met de Kogel opschriften in de voornaamste moderne talen dra gen waarin de bezienswaardigheden zo nauwkeurig mogelijk worden aange geven. Laat men zich evenwel hoeden voor overdrijving en er tegen waken, dat de etalagekasten van onze winkels een bonte verzameling van opschriften in allerlei vreemde talen gaan vertonen. In een zaak in huishoudelijke artikelen zagen wij al een eenvoudig schilde rijtje voor het raam liggen, een stukje kerkdak, dat boven de bomen kwam uitkijken. Oudorp, a little village in the neigh borhood of Alkmaar. Oudorp, un petit village dans les environs d'Alkmaar. Straks krijgen de broodtrommels, de klompen, de kopjes en schoteltjes en het kinderspeelgoed allerlei Franse en Engelse namen. Die kant moet het niet uit. De grote attractie van Alkmaar is juist, dat het een oerechte Hollandse provinciestad is. 's Winters zijn hier geen vreemdelingen meer en er zijn duizenden stadgenoten, die te allen tijde moeten kunnen lezen wat er in onze winkels te koop is. Welkom in het vaderland Met het troepentransportschip „Grote Beer", dat op 31 Juli 1949 van Tandjong Priok ver trok en (onvoorziene omstandigheden voorbehou den) op 25 Augustus te Amsterdam zal aan komen, zullen uit onze omgeving o.m. de vol gende personen repatriëren: Korp. A. L. A. van Santen, Ooievaarstraat 27, Oudorp; Korp. A. v. d. Ven, Torenstraat 51, Castricum; O. v G. II G. H. Boersma. Emmakade 4, Pur- merend; Sold. I N. Lute, Schoolstraat 24, Cas tricum; Sold. P. Winter, Schoutenbosch 10, Cas tricum; Sold. P. Kroon, Oudepad 7, Broek op Langendijk; Korp. J. A. Molenkamp, v. d. Wóudestraat 49, Alkmaar; Sold. C. J. Kramer, Kanaaldijk 137, Koedijk; Marin. I C. J. Noort, Kennemerstraatweg 40, Alkmaar en D. O. v. G. Ill C. A. van Hoolwerf, Van Aostastraat 15, Heiloo. Raadsvergadering Het ligt in de bedoeling van de bur gemeester tegen Donderdag 1 Septem ber des middags te 2 uur een raadsver gadering te beleggen. Dit zal de laatste vergadering van de Raad in zijn oude samenstelling zijn. Zwitsers komen Vrijdag op de kaasmarkt Jodelen op de Steenenbrug Na het succesvolle bezoek van de „Schermer Dansers" zullen Vrijdag a.s. 45 Zwitsers van de „Union Folklorique Suisse" de Kaasmarkt bezoeken. De Helveten, die 's avonds in het Gulden Vlies optreden, zullen onder leiding van gidsen de kaasmarkt bezichtigen, waarna het gezelschap om 11.15 uur door burgemeester en wethouders op het stadhuis wordt ontvangen. Van 13 tot 13-30 uur zullen de Zwit sers in nationaal costuum op de Steenenbrug een demonstratie geven. Het programma vermeldt volksdansen, jodelen en hoomblazen. Benoemingen De employé 2e klasse PTT, S. P. Wognum, is benoemd tot employé le klasse. Mej. J. D. M. Kalb is benoemd tot em ployé 3e klasse (telefoon-ambtenaar), zulks in vaste dienst. De heer E. H. A. Warnders, assistent der Belastingen te Langedijk, is in gelijke functie overgeplaatst naar Noord-Schanvoude. Dé belastinekommies S. Mellema te Heiloo U overgeplaatst naai' Stompetoren. Bij de actieve dienst der Belastingen ver trok de kommies J. P. Geus van Alkmaar naar Broek op Langendijk. Burgerlijke Stand Geboren: Elisabeth, d. v. B. van Her Wissel en E. Konijn. G e h u wd Arie van Lienen en Bar bara E. Wijngaard; Theodorus A. Groot- jen en Alida Th. Snijders; Adrianus J. van der Meer en Maria Tijm; Johannes H. Geels en Anna A. C. Machgeels. Overleden: Meinsje Prins, 79 jr., wed. v. J. P. Abma. Toezicht Rijkslandbouw- winterscholen Bij beschikking van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning van 8 Augustus, afd. landbouw onderwijs, is met ingang van die datum benoemd tot lid van de Commissie van Toezicht op de Rijkslandbouwwinter- scholen te Alkmaar en te Schagen mr. dr. H. J. Wytema te Alkmaar. (Ontleend aan onze Advertentierubrlek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Bestemming Tokio (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Na regen komt zonneschijn <14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Mijn heer de Gouvernante (tot 14 jaar o.g.) NIWlN-sportweek. De Unie, 8 uur: Kegelwedstrijd. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur; Twee Yan kees in Trinidad (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Het begon in de Pull man (14 jaar); Cinema Americain, 8 u: Mijnheer de Gouvernante (tot 14 jaar onder geleide). (Geprolongeerd). NIWIN-sportweek. Wapen v. Heems kerk, 7.30 uur: Lezing door ir. Van Emmenes. Vraaggesprek met Wim Slijkhuis. Praatjes en een liedje door André Carrell. Gulden Vlies, 8 uur: Groot Alpenfeest. vooroorlogse Banden heelt J De band die langer meegaat j Zilverstr. 6-8, Alkmaar Stompetoren Uitvoering Westfriese dansers Op kermis-Maandag zullen de West- friese dansers uit de Schermer en Wij- c'enes een gezamenlijke uitvoering geven in café Zwart te Stompetoren. Ongeveer veertig personen in oude Westfriese kleding zullen hieraan me dewerken. Ook zal het Alkmaars Klein Orkest verschillende muzieknummers uitvoeren, afgewisseld door dansen vaö de balletklassen van mevr. Pranger Schuitemaker. Dinsdagmiddag wordt aan de Oter- lekerweg een harddraverij voor boe renpaarden onder de man gehouden. 'ff.' IN COMMISSIE BENOEMD Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot lid van de commissie aan welke in het jaar 1949 wordt opgedragen het afnemen van het examen ver meld in artikel 55, 2e lid van de Middelbaar Onderwijswet en het examen bedoeld in artikel 3 van het Kon. Besluit van 27 Dec. 1934, de heer J. L. Küppers te Alkmaar. Opmeer BIJZONDERE KERKDIENST In een bijzondere dienst in de Hervormde kerk zal ds. Meyboom a.s. Zondagmorgen 10 uur een predikatie houden naar aanleiding van de film „Ditte een mensenkind". Hoofd Lagere Landbouw school Tot hoofd van de Lagere Landbouw school is benoemd de heer K. Duurs- ma, thans hoofd der school te Jelsum (Er.). De heer Duursma is een beken de figuur op landbouwgebied in Fries land. Drie van zijn broers zijn allen werkzaam als landbouwonderwijzer. De Lagere Landbouwschool duurt 4 jaar. De lessen worden gedurende 40 v/eken per jaar, 2 dagen per week in de eerste klasse, in de 2e, 3e en 4e één dag per week gegeven. Door deze regeling kunnen de leerlingen op de bedrijven werkzaam zijn. Met de verbouw van de school, die modern wordt ingericht, is reeds een aanvang gemaakt en de eerste leerlin gen zijn reeds ingeschreven. Het is de bedoeling deze herfst de school te openen. Hensbroek Een rustige kermis De kermis te Hensbroek, Zondag, Maandag en Dinsdag gehouden, heeft een rustig verloop gehad. Het bezoek viel niet tegen. Het aantal kramerijen, zouden we welhaast zeggen, was tot een minimum beperkt. Maandagavond bracht het Westfries Kleintoneel van Spanbroek onder regie van Jo van Vliet „Stefan Borkos" een toneelspel in drie bedrijven van A. van der Lugt, voor een uitstekend bezette zaal. Spel en aankleding waren tot in de puntjes verzorgd. Er is zeer genoten en gaarne zien we dit gezelschap hier weer eens optreden. Marktberichten ALKMAAR 10 Aug. Schotse mui zen 68; BI. Eigenheimers 8; slabonen z. dr. 2438; stoksnijbonen 5275; stam- snijbonen 20—48; pronkbonen 52—58; tuinbonen 8—9; komkommers 7—19; to maten A 2638; tomaten bonken 2025; bloemkool I A 48—65, I 2845, II 12— 24; rode kool 5.508; groene kool 56; spinazie 8—20; postelein 6—20; sla 1.50 —13; andijvie 919; rabarber 47; rode bieten 6; bospeen 614; waspeen 616; uien 611; selie 24 soep 14; augur ken grof 6, klein-grof 25; rode bessen 3359; perziken 620; Frankenthalers 128134; suikermeloen 6083; netme- loen 2075; Early Victoria 1822; Yellow Transparant 10—38; Kruidenier 1038; Noordh. Suikerpeer 1018; Précose de Trévoux 26. LANGEDIJKER GROENTEN CEN TRALE. 35.000 kg. aardappelen: Eer stelingen 7.608.40, bl. Eigenheimers 6.807.30; 30.000 kg. witte kool 8.30— 9.60; 23.000 kg. gele kool 5—6.60; 73.000 kg. rode kool 5.50—6.60; 9500 kg. sla- bonen 28.3035.30. NOORDERMARKTBOND, 11 Aug. - Aard appelen: eerstelingen 7,70—8,40, rode eerste lingen 9,40, eigenheimers 6,70—7,50, blauwe eigenheimers 6,60—7,60, bevelanders 6,50—6,70 en bintjes 7—7,40; 26.000 kg slabonen 30— 36; 25000 kg rode kool 5,50-5,80; 34000 kg witte kool 9,5—10,50; 800 kg gele kool 6,40; 700 kg uien 9,60-12; 800 kg zilver- nep 26—27. WARMENHUIZEN 11 Aug. - 112.600 kg aardappelen: Schotse muizen 8,10—9,30, eigen heimers 6,90—7,80, bintjes 7,60-8,10, bevelan ders 6,50; 4920 kg slabonen 31—36; 19.600 kg witte kool 8—8,70; 5300 kg rode kool 5,50; 270 kg tuinbonen 4; 2400 kg bieten 5. Om te komen tot oprichting van 'n vereniging voor kunstmatige insemi natie belegden de rundveefokvereni- gingen De Duinstreek en Limmen Woensdag buitengewone ledenverga deringen. De heer N. Kaag, voorzitter van De Duinstreek, heette de aanwe zigen te Bergen hartelijk welkom. De opkomst had groter kunnen zijn, maar in de Bergermeer was het feest en de leden uit het Zuidelijk deel zouden allicht naar Limmen trekken. Spreker memoreerde hoe het bestuur al een jaar lang van gedachten had gewis seld over het K.I.-probleem. Waar de kunstmatige inseminatie zich in Ne derland snel uitbreidt en gunstige re sultaten geeft te zien (tegenslagen bleven natuurlijk ook hier niet uit) achtte het bestuur nu de tijd geko men om ook hier een vereniging voor K.I. op te richten, al of niet in sa menwerking met één der buurtver enigingen. Warmenhuizen zocht met het oog op zwaardere grond aanslui ting bij het noorden, het bestuur van De Duinstreek achtte samengaan met Stompetoren minder gewenst en meende dat samenwerking met Lim men, waar de bedrijfsomstandigheden vrijwel overeenkomen, de beste op lossing zou geven. Beide fokvereni- gingen hebben samen plm. 3600 koeien; als 50 proc. van de leden toe treedt (een minimum waarop het be stuur meent minstens te kunnen re kenen) dan zou met 1800 koeien kun nen worden begonnen, wat voldoende is. In Uitgeest begon men met 795 dieren en bereikte daar schitterende resultaten, zó schitterend, dat er thans 2500 worden geïnsemineerd. De controleur-stamboekhouder, de heer J. Broersen, hield een warm plei dooi voor K.I. en wees er de veehou ders ten overvloede nog eens op, dat zij met alle middelen dienden te blij ven strijden voor vooruitgang en sta biliteit van hun bedrijven; stilstand is achteruitgang, met roestend rusten is men op de verkeerde weg. Heel wat vragen werden gesteld en beantwoord. Om als lid te kunnen toetreden, moet rr.en lid zijn van een erkende rund veefokvereniging of. controlevereni- ging. Een uitzondering wordt gemaakt voor houders van minder dan vier kceiein. Het bevruchtingspercentage, dat hier 75 proc. bedraagt, zal allicht door kunstmatige inseminatie niet verbeteren. Men stare zich niet blind op de buitengewone resultaten, be reikt te Uitgeest, waar 91,8 proc. van de geïnsemineerde dieren bevrucht werd. Nadat nog heel wat opmerkin gen waren gemaakt, gaven 45 van de 62 ''-aanwezigen zich voorlopig op als lid van de straks op te'richten vereni ging voor K.I., 3 waren tegen en 14 namen een afwachtende houding aan, wilden de kat eerst nog eens uit de boom kijken. Na dit bevredigende re sultaat sloot de voorzitter deze bijeen komst. VAN MARSDIEP TOT IJ De heer J. Worp, directeur van de gemeentelijke Water- en Lichtbedrijven te Den Helder, is in gelijke functie be noemd te Zwolle. De inwoners van St. Maartens brug hebben een VVV gesticht onder de naam „St. Maartenszee". De gehele burgerij trad als lid toe. De firma Jac. Kingma te Middenmeer was met f 187.960 laagste inschrijfster voor de herbouw van 10 boerderijen in de Wie- ringermeer. V De gemeenteraad van Oosthuizen voteerde f 1000 voor voorlopige restau ratie van de oude Ned. Herv. kerk al daar. De totale restauratiekosten wor den begroot op f 10.000. Te Medem- blik bestaan plannen voor het houden van een Westfries toneelconcours. In de raadsvergadering van Krom menie werd veel aandacht geschonken aan het 25-jarig raadslidmaatschap van wethouder Blanken. In de laatste zitting van de oude gemeenteraad van Castricum deed zich de merkwaardigheid voor, dat een nieuw raadslid werd geïnstalleerd. Kwajongens hebben de baldadigheid zo ver gedreven, dat zij door te zwaaien met een rode vlag een electrische trein tussen Castricum en Heiloo tot stilstand brachten. De raad van Heer-Hugowaard kwam Dinsdagavond onder voorzitterschap van burgemeester Sutman Meijer in openbare vergadering bijeen. Op advies van de Provinciale Direc tie van de wederopbouw en volkshuis vesting stelden Ged. Staten voor om de bouwverordening aan te vullen, indien zin, dat niet alleen de hoogte, maar ook de vorm van samenstelling van de terreinafscheidingen aan het oordeel van B. en W. worden onderworpen. Al dus werd besloten en kwam de wijzi ging van 25 April jl. te vervallen. G. Huizinga, Middenweg 51 verkreeg vergoeding van de reiskosten voor zijn zoon, die de ULO-school te Alkmaar bezoekt, ten bedrage van 1 cent per km, neerkomende op pl.m. f 50 p. jaar. De heer J. Stammis, Stationsweg 18 verzocht vergoeding van reiskosten ad. f 2.60 per week, voor zijn zoontje, die de school voor buitengewoon lager on derwijs te Alkmaar bezoekt. Gelet op de financiële omstandigheden van het gezin, werd besloten een tegemoetko ming in deze kosten-te verlenen van 50 pet. der werkelijke kosten (pl.m. f 60 per jaar). Het bestuur van de afd. Heer-Hugo waard van het Wit-Gele Kruis ver kreeg, als gevolg van de aanstelling van een interne kraamverzorgster, een verhoging van het gemeentelijk subsi die ad. f 1 per verzorgingsdag tot f 2 (méér kosten pl.m. f 280). Het bestuur van de tentoonstelling „Jeugd in Nederland" verzocht een symbolische gemeentelijke bijdrage. Aangezien een eventueel batig saldo ten goede zal komen aan het zwakke en misdeelde kind, werd een éénmalige subsidie van f 30 verstrekt. Ged. Staten zonden een ontwerp-re- geling der jaarwedden van ontvangers van gemeenten, met het verzoek hier omtrent de mening van de raad temo gen vernemen. Deze regeling vond de instemming van de raad. Voor Heer-Hu gowaard betekent het' ontwerp een min. salaris van f 3.400 en een maximum van f 4.000. Niet sympathiek. In de raadsvergadering van 25 April jl. werd besloten Ged. Staten voor te stellen, de vergoeding voor het bijwo nen van de raadsvergaderingen en van de vergaderingen van de raadscommis- siën m.i.v. 1 Jan. '49 nader vast te stel len op resp. f 6 en f 5 per lid en ver gadering. Ged. Staten lieten echter we ten dat de vergoeding voor beide cate- goriën f 5 diende te zijn. De heer Kok vond deze geste on sympathiek. Hij wees er op dat een raadslid bij een behoorlijke uitoefening van zijn functie verhoudingsgewijs veel onkosten heeft en veel tijd verliest. De heer Groenveld stelde voor aan de wensen van Ged. Staten tegemoet te komen. Hij deed het met een glim lach, want kan het niet uit de lengte, dan toch uit de breedte, dacht hij en wenste voortaan sigarep en thee in de raad. Dit voorstel werd dankbaar aan vaard. Bericht was binnengekomen van Ged. Staten dat de dansverordening 1949 door dit College was goedgekeurd. De geloofsbrieven van de nieuw be noemde raadsleden werden in orde be vonden. Met een hartelijk dankwoord heeft voorzitter afscheid genomen van de le den Quant, Groenland en Kok, dieniet zullen weerkeren, na resp. 22, 22 en 10 jaren deel van de raad te hebben uit gemaakt. Janus in 'f Goud Woensdag 17 Augustus a.s. herdenkt de heer Janus Boekenstein de dag, waarop hij in dienst kwam bij dr. Post te Heerhugowaard. Dertien jaren was Janus bij deze dokter in dienst, daarna 23 jaar bij dr. Spiering, 12 jaar bij dr, Swart en nu 2 jaar bij dr. Herekenrath. Samen dus 50 jaar in dienst van de heren doktoren, ten dienste van de be volking van Heerhugowaard. Janus is een populaire figuur. Toen hij de pre mies voor het ziekenfonds nog incas seerde, kwam hij bij ieder verzekerde aan huis. Heel de bevolking kent Janus wel. De 17e Augustus moet voor deze 70-jarige een onvergetelijke dag wor den. Naar wij vernemen zullen de heren Spiering en Swart, thans buiten de ge meente woonachtig, hun oude dienst knecht dien dag komen bezoeken. En kele heren, behorende tot de patiënten van dr. Herekenrath hebben het initia tief genomen om Janus op zijn gouden feest een blijk van waardering aan te bieden. De tijd ontbreekt echter, om ieder persoonlijk te bezoeken. Wanneer patiënten van dr. Herekenrath of an dere belangstellenden aan de huldiging willen meedoen, dan kunnen zij hun bijdrage sturen aan de volgende adres. sen: Voor Heerhugowaard-Zuid: de heer A. van Tooren (gemeentebode); voor Heerhugowaard-Noord: de heer J5„ Groenland (caféhouder) en voor Heeo hugowaard 't Kruis: de heer S. R00(j (bakker). Aan deze adressen zal e& intekenlijst liggen waarop elk bedro hoe klein ook, kan getekend worden Zij die geen gelegenheid hebben aan genoemde adressen te komen, kunnen hun bijdrage per postwissel sturen Vóór 15 Augustus moet echter allcj binnen zijn. Wij weten, dat Janus niet gesteld is op één of ander huldiging maar hij kan er niet aan ontkomen' Laten dus de patiënten van dr. Herckeni rath en e.v. belangstellenden zorgen dat ook zij Janus op de 17e Aug. een blij. vend aandenken aanbieden. Langedijk Burgerlijke Stand Geboren: Willem Hendrik, z.v. GerritI Goudsblom en Gerarda Johanna Bok. kerBrechtje, d.v. Gerrit Barten ta Andrea Vijn Cornelis Willem, z.v, Willem ter Burg en Anna de Waal - Nicolaas Jozef Johannes, z.v. Johannej Sneekes en Margaretha Thresia van Leeuwen. Gehuwd: Riecle van der Meulen to Beemster en Jannetje Wit, alhier. Overleden: Dirk Zeeman, 69 jt i weduwn. van Maria Abbring Slesker Johanna Cornelia Bos, 36 jr., echtg. van Jan Dirk van der Plas. Scheepvaartberichten Amstelkerk, 9-8 van Tacoradi naar Port Boutt I Annenkerk, R'dam—Brisbane, 9-8 te Cochltj Bloemfontein, 9-8 van Hamburg naar A'.f dom Ena (t), 9-8 v. Suez te Abadan GrootJ kerk, 9-8 van Beira naar Mozambique - HtJ cuba, San Juan—A'dam, 9-8 v. Ponta der Gaif Hilversum, 9-8 van Gdynia naar Nederianl Hugo de Groot, 11-8 van Durban te Lm renzo Marquez verwacht Java, A'dam-Java, passeerde 9-8 Gibraltar. Johan vau Olden- barnevelt, 10-8 van Soerabaja te Batavia - Jobshaven, 10-8 van Vlaardingen te Bany - Leuvekerk, R'dam—Calcutta, 9-8 van Bom. ba> Loppersum, 9-8 van R'dam te Bagno! Linge, 9-8 van Setubal naar Vlaardingen - Madoera, 10-8 van Batavia te Cheribon - Ma- noeran, 10-8 van Singapore te Manilla - Mar. I pessa (t), Tripoli—Havre, passeerde 9-8 Gi. bralt^r Muiderkerk, 7-8 van Matadi te Loan- da Oranje, Batavia—A'dam, passeerde 9-8 Minicoy Parkhaven, La Plata—R'dam, 9-8 Ij van Lissabon Roepat, 9-8 van Soerabaja tt Batavia Sibajak, R'dam—Batavia, passeerde f 9-8 Socrota Sloterdijk, Java—New York, pas-1 secrde 9-8 Gibraltar Socrates, Curagao-Ant-1 werpen, passeerde 9-8 Lizard Tarakan, 9-81 van New York naar Philadelphia Tawali, Java—A'dam, passeerde 9-8 Malta. Tosari, R R'dam—Java, 10-8 te Penang Waterland, I Buenos Aires—A'dam, 9-8 te Santos Willem I Ruys, Batavia—R'dam, passeerde 9-8 Malta -! Zonnewijk, 9-8 van Mombassa naar A'dam vii Suez. Abbekerk, Brisbane—R'dam, 10-8 te Antwei-1 pen. Modjokerto, R'dam—Java, passeerde 9-8 Point de Galle Nieuw-Amsterdam, R'dam-i New York, 9-8 850 mijl oost-noord-oost Kaap Race Nigerstroom, A'dam—West-Afrika, 9-&| van Antwerpen Prins Willem y, 9-8 van Chicago te Montreal Teró, Buenos Aires R'dam, passeerde 9-8 Fernando Noronha Tjibodas, 9-8 van Singapore naar Port Swettenl ham Van Riemsdijk, 9-8 van Singapore natfl Penang Volendam, Quebec—R'dam, 9-i 150 mijl west Lands End Weltevreden, NeJ York—Java, passeerde 9-8 Kaap Bon Westeil dam, 9-8 van New York naar Baltimore. Alpherat, (New York—Buenos Aires, 9-8, lil uur, van Recife Andijk, 10-8 van A'dam t'l Schiedam Axeldijk, 9-8 van R'dam te Bre-1 men Dalerdijk, 8-8 van Seattle naar Porti land Or. Volendam, 11-8, ca. 10 uur, vm| Quebec te R'dam verwacht. (Ongecorrigeerd) Twintigjarig meisje op Texel verdronken Dinsdagmiddag is een 20-jarij I meisje uit Amstelveen bij het badeil in zee nabij het Westerslag op Texel verdronken. Het slachtoffer had met haar verloofde tot borsthoogte -1 zee begeven. Waarschijnlijk door 6 j sterke stroom zijn zij gevallen. De jongeman kon nog worden f red. doch het meisje werd door i water naar zee gevoerd, waar zij jf- merlijk verdronk. Reeds een uur 1# amsteeks vijf uur, spoelde het meisji op nagenoeg dezelfde plaats weer Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De 50.000 er uit Op no. 2455 van de Staatsloterij "e klasse, 16e lijst) is de prijs van f 50.0# gevallen en op no. 21826 een prijs van f 15.000. Opgericht Oct. 1948 Uitenboschstraat 46, Alkmaar. Brengt U in herinne ring, dat zij de kosten van begrafenissen tot een minimum terug brengt. Dus Uitvaarten tegen kostende prijs. Speciale crematie- tarieven. Vraagt inlichtingen bij A. B. NAROLD, Uitenboschstraat 46. Voor al Uw CAKE, GEVULDE KOEKEN, AMANDELBROODJES, JODEN- KOEKEN Te koop een VERSE MELKKOE, T.B.C.-vrij bedrijf. P. ZWAKMAN, Buerweg 59, Bergen. CHOCOLATERIE: Kermisstokken, smo ken: Kersen, Peper munt, kaneel 1.25 50 25 10 5 c Zachte kaneelstok- «j. 1.25 50 25 10 Vruchtenstokken, in verschillende smaken, 6 stuks 25 C NOUGAT DE M0NTELLIMART Kermis Nougat, per 100 gram 22c Nougat met aman delen, _A per 100 gram 30 Tabletten nougat, in 3 kleuren mmr 60 30 15 Lolly's 3 voor 10 Grote wijnballen, de echte kermis t zuurballen, p. stuk 4 - A ALKMAAR De voornaa Een onderhoud burgemeester Lo JOORU-HOLLAND beleeft tijden af en toe het exper de bouw van een geheel nlc Het eerste is geweest dat va Het oude Petten was, op h huisje na, door de Duitsers grond gelijk gemaakt en zo mogelijk een geheel nieuw c trekken, waarbij men niet w derd door overgebleven ri een beletsel zouden zijn ge het geheel een eigen stijl te Het experiment, dat thans orde komt, is het „vierde do VVieringerineer. Ook hier meet af aan worden begonni verschil ten aanzien van Pet nog nooit een dorp is gewe er dus ook geen vroegere bev die, gehecht aan het oude, d< raken min of meer sceptiscl 1 De historie van deze nieu begint, anders dan met vi andere nederzettingen het g£ ruime tijd voordat met de aanvang wordt gemaakt. En dit vierde dorp uit de Wiei reeds een geschiedenis van ei achter zich, ook al is nog op de andere gezet. Over de denis nu hadden we een ge: burgemeester Loggers, waar lijk af en toe ook de naaste even om een hoekje kwam 1 Reeds gedurende de ond' ting was de vraag onder oge de plaats van de drie dorpei gerwerf, Slootdorp en Middt betrekkelijk dicht bij elkaar legen, in ieder opzicht bevre gebleken. Ze waren praciis van de aardbodem weggeva lag voor de hand, dat men vraag stelde of voor de pr andere plaats van herbouw een meer wenselijke zou zijn zijn ze weer op dezelfde rezen als voorheen, waarbij omstandigheid de doorslag g; overal gebruik kon maken vi fundamenten. Men kwam evenwel to clusie, dat een vierde dor lijk was en dit geprojecteerd de Oosterterpweg, hoek No weg. Bij de uitvoering van stelde men zich daarbij in de meer op het standpunt, dat waarin alles van rijkswege voorbij was. Voor vier jaar, hele polder nog onder wa was er geen bevolking; het roijdelijk, dat het rijk de li en voorschreef, wat moest Gp het ogenblik is er niet een gezeten bevolking, aldus meester, maar een sterk lev: king. Gemiddeld telt ieder f Wieringermeer vijf leden, w keliik zeer veel is. terwijl O' turele leven op een hoog pe Van overheidswege zag me zo was het de gemeente zelf. verbinding stelde met prof. Bruin, ten einde in overleg komen tot een goed plan. Intussen zijn de oude do; klaar gekomen. Bovendien Middenmeer aanstonds nog 1 gereed komen, Wieringerwe montagewoningen, terwijl hi beschikbaar komende bouw worden benut om het bouw Langeweg in Slootdorp te lijken. Met de stichting van het mag dan niet langer word want anders dreigt het gev; hoewel nuttig en nodig in i van de gemeente, slechts al voortleven en nooit werkei Immers, omdat het verschi fort tussen de nieuwe nedi de besttaande kerne, steed: worden. zou de animi er te vestigen hoe geringer worden. D nog bij, dat de vestiging v: standsbedrijven moeilijker naarmate die in de bestaa: zich meer heeft vastgezet. In verband met een en ai Aanvoer van gezout Nu de haringvisserij met het nog steeds schrale vangsten ople' zijn nachten, dat meerdere log dan 6 a 7 kantjes per vaartuij zoals de vorige week reeds do( werd, verscheidene loggers er t eveneens de haringtrawl mede nemen, waarmede overdag de uitgeoefend. Aangezien dei hai laatstgenoemd vistuig wordt geva van de loggers eveneens grotent kaakt en tot pekelharing wordt zich nu het geval voor, dat er tuigen thans twee verschillende haring wordt aangevoerd, n.l. de haring, die met het drijfnet gev; de z.g.n. „Trawl- of trek-pe met de haringtrawl wordt bu daar de pekelharing, die met 1 vangen wordt, fijner van kwali van de z.g.n. „trawl- of trekpe de prijzen hierdoor nogal versch Zo waren de prijzen van de Katwijk verleden week Dinsdag maatjesharing (drijfnet) klein kantje; idem, (idem) groot f 29 kantje; idem (trek) klein f 3*3 kantje; idem (idem) groot f 2 kantje. Wat de aanvoer van gezot steurharing) haring in de week met 40 Juli betreft, deze bedr gegevens van de Dienst der P tróle, in totaal 13.361 kantjes, v kantjes maatjes, 71 kantjes rolle steurharing bevonden. Niettegenstaande de aanvoer tot nog toe belangrijk ten achte het vorige jaar op «dezelfde tijd. de z.g.n. ..trawl- of trekharing" de loggers, thans eveneens tot i verwerkt, zeer zeker binnenkc kelijk grotere aanvoer van di v/achten.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2