Nederland gaat meer compost bereiden Engelse winkeliers in opstand Dit jaar geen emigranten meer naar Canada Wij spraken met ir. W. A. G. Weststraie, de nieuwe directeur van de V.A.M. Kali-distributie nog niet opgeheven Nieuwe Bonnen ISlustre Hannover kortebaankampioen van Noord-Holland Jim Wilkes bracht 1149.60 Het vacantieoord DONDERDAG 11 AUGUSTUS" 1949 Interessante proefnemingen in het Noorden Naar wij vernemen is ir. W. A. G Weststrate, chef der afdeling Reiniging en waarnemend directeur van de Dienst der Stadsreiniging te Amster dam, met ingang van 1 September be noemd tot directeur van de Vuil Af voer Maatschappij (V.A.M.), die even eens in de hoofdstad gevestigd is, maar haar compostbedrijf te Wtfster (Dren te) heeft en haar grondstoffen in hoofdzaak uit Den Haag haalt. De te- op klei-, zavel- en zandgrond en ten dele ondergeploegd en daar zijn ver schillende gewassen op uitgezet. Ik ben zeer benieuwd naar de resultaten. Betekent uw grote belangstelling voor deze proefnemingen, zo vroeg ik verder, dat u straks als directeur van de V.A.M. nieuwe wegen gaat bewan delen?' Daar kan ik nog niets van zeg gen. Nederland heeft meer en meer organische mest nodig en die zal de V.A.M. meer en meer kunnen maken. Maar hoe? Vraagt u dat eens over zes maanden, over een jaar misschien., MEDERLAND heeft meer com post nodig om de dreigende erosie van de grond tegen te gaan, om verarming van de bodem te voorkomen, om de kunstmest een tegenwicht te geven. Een der be langrijkste instellingen ter berei ding daarvan is de Vuil-Afvoer- Maatschappij. die over enige we ken een nieuwe directeur zal krij gen, Ir. W. A. G. Weststrate, een nieuwe directeur met nieuwe denkbeelden en een warm hart voor de boeren. Onze reizende re dacteur heeft hem te Amsterdam, waar hü sedert 1939 werkzaam is geweest bij de Stadsreiniging, op gezocht voor een gesprek over zijn plannen. Maar toestand is goed (Van onze Haagse redacteur) Voor de leden van de Akkerbouw commissie van de Stichting voor de Landbouw heeft de heer C. Boudewijn, directeur van het Kunstmestdistributie- bureau, een uiteenzetting gegeven over de vooruitzichten van de kunstmest- voorziening van Nederland. Deze mede delingen hadden voor het merendeel betrekking op de voorziening van kali, de enige kunstmestsoort, waarvoor thans nog een distributie geldt. Het is in ieder geval dit jaar nog niet mogelijk de distributie te beëindigen. Wel zijn grote contracten afgesloten, maar de grote moeilijkheid is, dat men nooit zeker weet, of deze contracten ook geheel en op tijd zullen worden uitgevoerd. Tal van omstandigheden kunnen daarbij belemmerend werken. Het vorige jaar waren contracten afge sloten voor in totaal ongeveer 150.000 ton K20. Hiervan is echter slechts 109.000 ton geleverd. Op het eerste ge zicht zou men zeggen, dat hiermede Nederland bijna aan zijn verzadigings punt is gekomen, want vóór de oorlog werd jaarlijks gemiddeld 112.000 ton gebruikt. Het laatste tiental jaren is echter het verbruik regelmatig toege nomen en wel met ongeveer 5 pet per jaar. Zou men thans het verbruik vrij willen laten, dan zou de aanvoer heeï wat hoger moeten zijn dan vóór de oor log. De vooruitzichten voor het lopende jaar zijn niet ongunstig. Er zijn con tracten afgesloten voor ong. 140.000 tor, K20. Daarbij komt nog, dat verschil lende contracten van het vorige jaar nog niet zijn uitgevoerd. Als men deze hoeveelheden in het komende jaar te gemoet kan zien, ziet het er zelfs zeor gunstig uit. De grote moeilijkheden bij de distributie is, dat men eigenlijk een jaar tevoren moet weten, hoe de toe stand zijn zal. De mogelijkheid bestaat, dat in het handelsverdrag met Rusland en in het handelsverdrag met de Bizone ook nog een hoeveelheid kali wordt opgenomen. In totaal is thans van deze contracten aan Nederland geleverd 70.000 ton. De toewijzingen voor de distributie heeft men vastgesteld op 'n basis van 125.000 ton. Dit is iets ruimer dan het vorige Jaar en daarom was het ook moeilijk enige normen te verhogen. Met betrekking tot het phosphaat werd medegedeeld, dat er dit jaar min der beschikbaar zal zijn. Omdat de po sitie van de kali thans het meest nij pende is, is een hoeveelheid super ge ruild tegen kali. Dit heeft tot gevolg, dat het binnenlands verbruik iets be perkt zal moeten worden. Hier staat tegenover, dat de boeren de laatste jaren de kans hebben gehad het phos- phaattekort van hun grond enigszins aan te vullen, zodat de toestand niet zo nijpend is. voor het tijdvak van 14 t/m 27 Aug. VOEDINGSMIDDELENKAARTEN 909 261 Vlees (A, B,D) 100 gram vlees. 262 Vlees (A, B) 300 gram vlees. 263 Vlees (D) 100 gram vlees. 1 266 Alg. (A. B) 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 272 Alg. (B) 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 267 Alg. (A,B) 125 gram koffie. 274 Alg. (D) 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. (De letters achter de bonnummers ge ven de kaarten aan, waarop de betref fende bonnen voorkomen.) bonkaarten bijz. arbeid enz. Geldig zijn de bonnen gemerkt met V. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 12 Aug. worden gebruikt De bonnen 245, 247, 248, 249, 250, 251, 252 253, 255, 256, 257, 258 en 259 Algemeen van de bonkaarten voor voedingsr--'^ delen kunnen vernietigd worden. genwoordige directeur, ir. Houben, zalv 2egt. meer en meer Betekent tegen die datum wegens het bereiken van de pensiongerechtigde leeftijd de dienst verlaten. De heer Weststrate is in 1901 te Zet ten (Betuwe) geboren en daar heeft hij tot 1918 gewoond. Geen Amsterdam mer van geboorte dus, maar van huis uit een plattelander met een goed oog op en een warm hart voor de belangen van de landbouw; eigenschappen, die hem bij het vervullen van zijn nieuwe belangrijke taak te stade zullen komen. De Stadsreiniging is een zeer om vangrijke dienst, want de Amsterdam mers plachten voor de oorlog maar even 800.000 m3 huisvuil voort te bren gen; naderhand is die hoeveelheid ten- gevolgen van de papierschaarste afga- zakt tot 600.000 m3, maar nu loopt het al weer op. In elk geval, de loopbaan van de heer Weststrate is gegaan door zo ongeveer vijftien millioen m3 vuil. Als hij dat allemaal had bewaard maar dat was nu juist niet zijn taak dan zou dat op een hectare, 100 bij 100 meter, een stapel zijn geworden van 1500 meter hoogte, bijna vijftien maal de hoogte van de Dom te Utrecht, Ne derlands hoogste toren. Hij heeft zich dank zij een goed humeur, een grote vakkennis en een bekwame staf goed schiks door die alles behalve welrie kende rijstebrijberg heengewerkt om zich nu het moge een vreemde am bitie schijnen met animo op zo mo gelijk een nog grotere vuilnishoop te storten. Of ervaring hebt in het verwij deren en afvoeren van vuil hoef ik uiteraard niet te vragen zo zei uw verslaggever maar wel zou ik kraag van u vernemen of u zich eveneens hebt bezig gehouden met het compos- teren, het vervaardigen van natuur lijke meststoffen uit stadsvuil. De Amsterdamse Stadsreiniging pleegt haar vuil te verbranden; dat is juist het tegendeel van wat de V.A.M. ermee doet, antwoordde ir. Weststrate. Maar met het composteren heb ik mij toch ook intensief bezig gehouden, in de eerste plaats als secretaris van de beide commissies, maar eveneens in de practijk. Immers, op onze vuilverbran dingsinrichting over het IJ heb ik sedert ruim een jaar een machine (vin eigen vinding) staan, die het vuil, dat wij erin gooien binnen een kwartier tot een korrelige massa raspt, afgezien natuurlijk van oude stoelen en andere grote stukken, die voor de compost bereiding toch niet van enig nut zijn Maar dan maakt u geen compost; dat is dan nog altijd vers vuil. Ongetwijfeld, aldus ir. Weststrate, maar het heeft dezelfde of misschien wel een grotere waarde. Dat is men nu juist aan het uitzoeken. Het heeft al leen andere eigenschappen. Over de voor- en nadelen van niet of wel ver gisten. eventueel tezamen met andere stoffen, zou nog heel wat te zeggen zijnMaar laat ik op dat onderzoek niet vooruitlopen. Het is nog te vroeg om van definitieve resultaten te kun nen spreken. Gaat dat onderzoeken van de ge meente Amsterdam uit? Neen, het wordt verricht door het Rijkslandbouwproefstation te Gronin gen. Om een vergelijkende studie te kunnen maken heeft die instelling in het voorjaar een hoeveelheid compost uit Wijster. bereid op de gewone wijze (zes maanden gisten in de open lucht) ter beschikking gekregen, benevens n hoeveelheid vuil, die door onze machi ne vers is geraspt en nog een derde hoeveelheid, die in Denemarken vol gens het z.g. Dano-systeem is behan deld. In alle drie gevallen was dit vuil uit dezelfde stad, in casu Den Haag, afkomstig. Dat is ten dele uitgestrooid De prijzen van de verse haring Nu er meerdere stoom- en motortrawlers van de IJmuider trawlersvloot, de z.g.n. haring- trawl met de gewone trawl hebben verwisseld er er bovendien meerdere trawlers hun vang sten in Engelse- havens hebben gelost, is de aanvoer van verse haring aan de afslag te IJmui- den de vorige week aanmerkelijk minder ge weest dan in de week, die hierar.n vooraf ging. Het gevolg hiervan was dan ook, £n, t er rede lijker prijzen werden gemaakt (gemiddeld f 12,— f 12,50 per kist); bovendien werd er, doordat de kwaliteit over het algemeen prima was, betrekkelijk weinig haring naar de vismeel- fabrieken overgeheveld. Aangezien door de mislukking van de En gelse haringvisserij, er momenteel een grote vraag naar haring in dit land bestaat, maken de trawlers, die hier thans hun haring markten, hoge besommingen. Hoewel deze besommingen - veel goed maken, zijn de moeilijkheden, waarmede de reders t> IJmuiden thans te kampen hebben, echter no; lang niet opgelost. Immers de trawlers, die de z.g.n. verse vis serij thans uitoefenen, hebben over het alge meen zeer schrale vangsten, zodat deze visserij verre van lonend is en cr met verlies gevist pioet worden. Laten wij daarom hopen, dat het haringver- bruik in ons land binnenkort aanmerkelijk zal toenemen. Wij zijn er van overtuigd, da» dit mogelijk is, vooral nu de reders hieraan hun volle medewerking verlenen en slechts een prijs voor de haring verlangen, waardoor een lonende visserij mogelijk is en die tevens niet boven de koopkracht van de consument ligt. Laten de handelaren dit thans ook beseffen en hieraan eveneens hun volle medewerking verlenen door hun winstmarge terdege te her zien. dit, dat u zich niet tot het Haagse stadsvuil blijft beperken? Neen, er is reeds een contract met de gemeente Groningen tot stand ge komen. Daar wordt nu een vuilover- laadstation gebouwd en vermoedelijk nog in 1950 zal de geregelde afvoer naar Wijster beginnen. En er zijn be sprekingen gaande met nog een paar gemeenten. Bovendien zijn er plannen om in Noord-Brabant een tweede com postbedrijf te vestigen. Duidt dat op een grotere centra lisatie in de vuilafvoer? Dat zou te sterk uitgedrukt zijn. De gemeente Amersfoort bijv. maakt zelf compost van haar eigen stadsvuil en rioolwater en verkoopt het aan de boomgaarden rondom Wijk bij Duur stede. Er is geen reden om dat niet zo te laten. Maar andere gemeenten wil len het liever afvoeren dan zelf te be handelen of op eigen gebied op een dien het één voordeliger dan het an- vuilnisbelt te storten. Soms is boven- der. Hoe het echter zij, dat Nederland hetzij door middel van centrale instal laties, hetzij door middel van afzonder lijke bedrijven in de naaste toekomst meer compost zal gaan bereiden, dat staat wel vast. Dat is noodzakelijk en ik zal daar gaarne mijn deel toe bij dragen. Fabrieksbrand in Tilburg Gisteravond omstreeks half elf is brand ontstaan in het hoofdmagazijn van de wollenstoffenfabriek l. E. van den Bergh, aan de St. Jozefsstraat te Tilburg. De brandweer rukte met groot materiaal uit en bestreed het vuur aan vankelijk met zes stralen. De vlammen hadden zich reeds een weg gebaand door het dak van het ongeveer dertig meter lange gebouw, waarin tiendui zenden kilo's wol lagen opgeslagen. Een aangrenzend magazijn, gelegen tegen de weverij, wordt eveneens bedreigd. Des nachts om half twee was het blus- singswerk nog in volle gang. Het gebouw was des avonds om tien uur nog gecontroleerd door een dor nachtwakers, doch deze had toen niets bemerkt. In de fabriek werd deze week de vacantieweek voor de Tilburgse industrie niet gewerkt. Verzet tegen verplichte prijsverlaging (Van onze correspondent te Londen) Het dezer dagen door de regering genomen besluit om van September af de kleinhandelprijzen van alle utllity- kleding, -schoenen en -huishoudtextiel met vijf procent te verlagen, heeft een storm van verontwaardiging doen op gaan onder de Engelse winkeliers. De zeven betrokken nationale kleinhan delbonden hebben de regering ge waarschuwd, dat indien dit besluit ge handhaafd blijft, vele duizenden klei ne winkeliers hun zaken moeten slui ten. Volgens de statistieken dezer bonden maakt de kleine winkelier Jonge landbouwers kunnen naar Nieuw-Zeeland (Van onze Haagse redacteur) Het emigranten-vervoer naar Canada voor 1949 is practisch beëindigd, doch het volgend voorjaar hoopt men reeds vroeg te kunnen beginnen met de ver scheping, zodat de Nederlandse emi granten onmiddellijk het gehele sei zoen hun krachten kunnen inzetten. Dit is vanzelfsprekend de Canadese boeren welkom, maar de Nederlanders zelf hebben er ook alle voordelen van, dat zij in de zomermaanden hun nieu we vaderland beter leren kennen. Wil men er echter zeker van zijn, dat men bij de eerstvertrekkenden behoort, dan moeten de aanvragen ook lang vóór de winter ingediend worden, zo dat degenen, die zich met de plaatsing in Canada bezig houden, de boeren kunnen bezoeken vóór de wegen onbe gaanbaar worden. Dus: wie ernstig van plan is om naar Canada te emi- <>»H! g -ü-v'f:. v. Te Apeldoorn heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina gistermiddag aan de Badhuisweg een tuinfeest met bazar geopend, dat ten bate van het Leger des Heils werd georganiseerd. H.K.H. Prinses Wilhelmina doet inkopen aan de bazar. Naast de Prinses Haar hofdame, mevr. L. Th. de Beaufort. Het hoogtepunt van de vacantie- draverijen, welke gistermiddag op het Alkmaarse Sportpark werden gehou den, was ongetwijfeld het moment dat Willem Geersen met Illustre Hanover als eerste door het stek ging. Deze fraaie acht-jarige hengst veroverde daarmee de (officieuze) titel van korte baankampioen van Noord-Holland. Het bezoek op deze Woensdagmiddag viel zeker niet-tegen. Er waren ongeveer vijftienhonderd bezoekers die met el kaar 23.000.bü de totalisator om zetten. Tijdens de series van de kampioens draverij, waarvoor de gemeente Alk maar een beker beschikbaar had ge steld, zorgde Jim Wilkes voor een ver rassing door zowaar als eerste te ein digen vóór Dutch Hanover en Miss A. De leerling van Geersen, Maarten Ver gay, die langzamerhand de voetsporen van zijn meester gaat drukken, leidde dit paard met vaardige hand over de baan. Dat Jim Wilkes volkomen als outsider werd beschouwd bewijst wel de hoge cóte welke werd uitbetaald. Zij die hun geld op deze, in Noord-Holland vrijwel onbekende zevenjarige hadden gezet, ontvingen f 149.60 voor de derde plaats in de finale, terwijl het winnen van de serie f 11.30 opbracht. Maarten Vergay voerde in de eerste serie ook Klazina Axket naar de over winning (toto f 3.zodat met Illustre Hannover (toto f 1.50) drie paarden van stal Geersen aan de finale deel namen. Roel van Wieringcn had geen moeite om de uitstekend lopende Lady So- prana (toto f 2.50) in de finale te bren- i gen. Klazina deed in de finale wat nuk kig en ook Jim Wilkes kwam tweemaal uit de draf, zodat Illustre alleen met Lady Soprana had te kampen. Zoals wij reeds schreven was het Illustre Hanover die winnaar werd in de tijd van 1 min. 1.6 sec.; 2 Lady Soprana; 3 Jim Wilkes. Totalisator; winnend f 1.60; gekoppeld f 10.10; definitief: winnend f 3.—, plaats f 1.40, f 2.90, f 149.60 De Koekenbier-prijs De finale van deze kortebaandraverij bracht Miss A, Koningin Draisine (toto 2.Dutch Hanover (tot 2.en Johannes (toto 4.40) in het veld. Wa genaar, die meende dat Miss A niet ge heel en al in orde was, liet weten dat op Miss A niet kon worden gewed. Mogelijk, dat het mis was met Miss A maar als dat paard dan nog in staat is een finale te winnen vóór Dutch Hano ver, Johannes en Koningin Draisine, in de tijd van 1 minuut 0.7 sec., wat moet het dan worden als het paard niets mankeert! Totalisator winnend 1.30, plaats gekoDpeld 2.50. Definitief: win nend 3.10; plaats 2.20, 6.60, 2.10. De Schuyt-prijs Ook in de derde kortebaandraverij wist Roel van Wieringen zich in de fi nale te plaatsen, nu weer met Lady Soprana (toto 3.60). Jim Wilkes (toto 1.60) liep zijn serie uitstekend en kwam voor de tweede maal in een fi nale. Willem Geersen kwam met Maar ten Spencer (toto 1.60) in de finale, terwijl de vierde plaats door Jay Mc Gregor werd ingenomen. De finale leek een gemakkelijke overwinning voor Maarten Spencer te worden, doch Jim Wilkes swam goed opzetten en ging Maarten rustig voorbij. Lady Soprana eindigde op de derde plaats. Totalisator winnend 1.90, koppel 4.70. Defini tief: winnend 7.40, plaats 2.—, 2.30 en 5.10. greren, moet tijdig genoeg, doch uiter lijk vóór October, zijn aanvraag indie nen. Wie het eerst komt, het eerst maalt. De tot nu toe ingediende aanvragen, waarvoor nog geen plaats gevonden v/as, worden opnieuw alle in behande ling genomen. De Centrale Stichting Landbouw Emigratie verwacht, dat al degenen, die vóór 1949 vergeefs op vertrek gewacht hebben, in 1950 scheep kunnen gaan. Het is verwonderlijk ,dat nog steeds zo weinig aanvraag is voor Nieuw Zeeland, de landbouwstaat, die als het beste emigratieland kan aangemerkt worden voor jonge, ongehuwde boe renzoons en landarbeiders tot een leeftijd van 32 jaar. Akkerbouwers, veeverzorgers, zuivelbereiders, mits vakbekwaam, kunnen zich daar een uitstekende toekomst opbouwen. Het klimaat is er zeer gunstig, de lonen en sociale verzorging uitstekend en de vooruitzichten absoluut goed. Reisge legenheid wordt geboden per s.s. Vo lendam, dal op 16 December vertrekt. Uitvoerige inlichtingen vrage men zo spoedig mogelijk aan bij de organisa ties, samenwerkend in de Centrale Stichting Landbouw Emigratie, name' lijk: de Christelijke Emigratie Cen trale, Raamweg 28, Emigratie-Stichting van de KNBTB, Badhuisweg 91, Emi' gratie-commissie van het KNLC, Ramweg 28, alle te 's Gravenhage. Nu allengs de mogelijkheid, er weer eens op uit te gaan, is vergroot, snak' ken velen ernaar, door een buitenland' se reis zich enkele weken te onttrek ken aan hun dagelijkse omgeving. Zij hebben nu reeds zolang opgesloten ge zeten in het hun zo bekende milieu, dat ze er genoeg van hebben gekregen. De liefde tot zijn land, die volgens Von del ieder mens is aangeboren, is door het lange, eentonige verblijf op de zelfde plaats verslapt geworden. Men heeft zich doodgestaard op steeds weer dezelfde mensen, steeds weer dezelfde straten, wegen en huizen. Men wil wel eens wat anders zien. Dat andere is dan veel beter en mooier. Men zoekt het beste en mooiste uit wat onder het bereik van de beurs valt en trekt daar vol verwachting naar toe. En meestal valt de uitgezochte plek niet tegen. Omgekeerd: bij al wat men zich had gedroomd, is dit nog een verrassing; het gaat de vacantie- reiziger als de koningin van Sjeba bij het be zoek, dat zij de wijze en rijke ko ning Salomo bracht; alles wat zij daar te zien en te horen kreeg, overtrof verre haar verwachtingen. „Waarlijk, de helft was mij niet aangezegd!", roept ook de vacantieganger uit, zodra hij onder de indruk is gekomen van de pracht en belangwekkendheid van het uitverkoren gebied, waarbij de nuch' terheid en alledaagsheid van het eigen land zo erbarmelijk afsteken. Is de vergelijking, welke zulk een vacantieganger maakt, echter wel juist? Hoe onrechtvaardig dit oordeel is, be wijst het volgende. Terwijl de Neder lander naar Frankrijk. Zwitserland of Amerika reist, wordt Nederland over stroomd door vreemdelingen uit die ge westen. En deze vreemdelingen betui gen zich net zo geestdriftig over de door de ingezetenen zo gesmade om geving! Als zij in Frankrijk, Zwitser land of Amerika teruggekeerd zijn, blijft Nederland voor hen het Dorado, zoals voor de Nederlandse vacantierei- zigers die andere streken het Dorado zijn geworden. Hieruit blijkt zonneklaar, dat het oordeel van de vacantiereiziger niets is dan een persoonlijke inbeelding. Het geestdriftige oordeel berust niet op hetgeen het bezochte land in werkelijk heid biedt, maar louter hierop: dat het zijn vacantieoord is. Onverschillig waar dit vacantieoord is gelegen, zal het een ideaal oord zijn. Immers, het is niet het oord, waar men woont en werkt; het is het oord, waar men luiert en geniet. In het vacantieoord wordt men verwend; daar laat de huisvrouw zich bedienen; daar hoeft de man niet half uitgeslapen naar het kantoor; daar plagen geen huiswerk en examens de kinderen. Soms denkt men in zijn vacantieoord wel eens: hier zou ik graag willen wonen! Onverstandige gedachte! Let op de bewoners van de geliefde streek of van de bewonderde stad. Als de va- cantiegast hierook zo moest leven als zij. was het automatisch met zijn genot ui. Hier immers wachtte dan de huis vrouw ook weer het koken, wassen en zorgen; hier zou het kantoor voor de man staan en de school voor de kinde ren. Ergens wonen is iets anders dan ergens vacantie houden. Laat men daar om de idylle van het vacantieoord be varen als een tijdelijke versnapering, ;-n laat men vrede nemen met wat eigen woonlaats voor de gewone dagelijkse gang van zaken biedt. tcch al een gemiddelde winst van slechts 4 procent, zodat een gedwon gen prijsverlaging van 5 procent zou betekenen, dat h(j vanaf September met verlies zou gaan werken. De verontwaardiging der betrokken winkeliers is te begrijpen. Naar Ha rold Wilson, de minister van Handel, verklaard had, zou deze prijsverla ging, die dus een shilling op elke pond sterling bedraagt geheel door de kleinhandel gedragen moeten worden. Later zou men proberen dit ook ge deeltelijk op de groothandel en de fabrikanten te doen terugvallen. Wil son had er voorts de raad bijgegeven dat de winkeliers deze verliezen maar moesten goedmaken door een gedeelte van hun personeel te ontslaan, zelfs indien dit zou betekenen, dat de klanten nog langer in de rij zouden moeten staan. De onvermijdelijke werkloosheid, die hierdoor onder het winkelpersoneel zou ontstaan, zou, naar hij hoopte, een nieuwe stroom arbeidskrachten naar de fabrieken 'eren. Het commentaar op dit alles van de zijde der winkeliers zowel als van de groothandel is fel. Hun woeue is nog verhoogd door het feit, dat de rege ring deze maatregel getroffen heeft zender hen hier van te voren over te raadplegen. In de woorden van de heer A. Hopkinson, secretaris van de nationale bond van confectiewinke liers, „zou de regering het niet in haar hoofd hebben durven halen om bijv. opeens alle arbeiderslonen met 5 procent te verlagen, maar wij, win keliers, moeten dit maar slikken. De ze prijsverlaging komt er eenvoudig op neer dat men ons inkomen plotse ling met 5 procent verlaagt. Tien jaar lang hebben wij ons al stilzwijgend aan een drastische prijscontrole moe ten onderwerpen. Hoewel er dikwijl* onrechtvaardigheden onder voorkwa men, hebben wij ons er nooit tegen verzet, maar deze nieuwe maatregel is zo kwaadaardig en zo kennelijk bedoeld om de stem van het grote publiek te winnen met de algemene verkiezingen, dat de geduldig lijden de winkelstand er nu eindelijk tegen in opstand komt." Ook de groothandel laat zich niet onbetuigd. De voorzitter van de bond van confectiegroothandelaren trok wel het sterkste van leer en noemde de maatregel „een uiting van de paniek stemming waarin de regering ver keert". Militair schouwspel in Groningen Bijna 2.000 militairen maken op het ogenblik een drie-daagse prestatie tocht door de provincies Groningen, Friesland, Drente, Overijsel en Gel derland. Gistermiddag werd op de Grote Markt te Groningen een défilé gehouden, dat werd afgenomen door de bevelhebber in het vierd'e militaire gewest, generaal-majoor Durst Britt, in tegenwoordigheid van talrijke bur gerlijke en militaire autoriteiten. Een duizendkoppige menigte omzoomde 't oude Martiniplein, toen de militaire corpsen langs het stadhuis marcheer den. Ook het rijdende materieel was in de colonne opgenomen, waaronder talrijke drietonners carriers en lucht afweer. De Gloster-Meteors, de straal vliegtuigen van de luchthaven Leeu warden, cirkelden tijdens dit défilé boven de stad. Hitiers volgelingen zitten weer hoog te paard John McCloy, de Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, heeft ver klaard dat de hoogste posten in rege ring en industrie in Duitsland voor 30 procent worden bekleed door vroegere volgelingen van Hitier. Hij ontkende echter, dat van een herleving van het nationaal-socialisme kon worden ge sproken. Hij zeide dat het nodig was oud-le den van de nazi-partij te gebruiken in het nieuwe Duitsland omdat er weinig anti-nazi's waren toen Hitier op het toppunt van zijn macht stond. Ruzie onder wereldburgers Van de zijde van het afgetreden bestuur van de wereldfederalistenbe- woging (een na de oorlog opgerichte vereniging met als doel: wereldrege ring) wordt medegedeeld, dat het zijn taak heeft neergelegd, daar het on mogelijk was door de t'e ingewikkel de structuur van de beweging, de ac tie doeltreffend te doen slagen. Bo vendien aldus het bestuur werd er gedurende de laatste maanden in enige afdelingen en sub-commissies obstructie gevoerd. PARTIJKADERS IN TSJECHO- SLOWAAKSE BEDRIJVEN Woensdag is te Praag door de com munistische partij opdracht gegeven tct de vorming van speciale partijka ders in alle kantoren, fabrieken en zaken om gegevens over daar wer kend personeel te verzamelen. Deze gegevens zullen worden gebruikt om de geschiktheid te beoordelen van iedere werkperr.er, die door zijn su perieuren is uitgekozen voor een spe ciale taak of missie in het buitenland. De gegevens zullen tevens gebruikt worden door de communistische par tijcommissies, die adspirant-partij- leden moeten keuren. DE ONTPLOFFING TE POTSDAM. Volgens het Westberlijnse blad Der Abend zijn bij de ontploffing, die zich vorige maand in het Marmorpalast te Potsdam heeft voorgedaan, 20 perso nen gedood onder wie majoor Werin. de Sowjet-commandant van Potsdam. Het blad beweert, dat een hoge Sow- jetrussiSche officier ervan verdacht wordt de ontploffing te hebben ver oorzaakt om Werin uit de weg te rui-

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5