VAN HOUTEN !LM Ortiite j WSHBIAÖ VOOR JONGENS EN MEISJES Spanningen in Nieis nieuws onder de zon Drie eeuwen geleden wilde men reeds een Verenigd Europa Hei grote plan van de Fransman Sully Pim, Pam en Pom en hei Afrikaanse avontuur De blijde tijding Oplossing Prijsraadsel m,. mzn Df -ZAK tfOt 8KIEVEN; Spelletjes voor de vacantia Oplossing Prijsraadsel L A S L I N T A N N A S T A L Het Nederlandse merk met Wereldreputatie WL rl i'IKi'i Hei Radioprogramma Vr HULPBEHOEVENDE VROUW OVERVALLEN TE TILBURG Dader stichtte brand De dagbladen brachten ons het offi ciële bericht, dat de Raad van Europa in werking is getreden. Deze gebeur tenis wordt door velen als een uit vloeisel beschouwd van de na-oorlogse drang tot aaneensluiting, die b\j vele personen en organisaties wordt gevon den of .'door anderen en dit kan mea zowel reëel als idealistisch noe men als een frontvorming tegen over het communisme. Toch is deze drang naar aaneenslui ting al veel ouder dan men wel zou denken en geldt ook hiervoor het oude woord, dat er niets nieuws onder de zon is. De Europese geschiedenis kent vele perioden van verdeeldheid en ver scheurdheid en een van de ergste tijd vakken was zeker wel de tijd der godsdienstoorlogen, In deze tijd waren er reeds vooruitziende geesten, die een heid en vrede onder de volkeren wens ten en toen, in het begin van de 17e eeuw, al spraken over arbitrage en ont wapening. Natuurlijk denken wij als Nederlan ders in de eerste plaats aan Hugo de Groot, wiens werken nu eerst ten volle naar waarde geschat worden en wiens boeken een ereplaats innemen in de bibliotheken van Volkenbond en UNO. Toch moeten wij de geestelijke va der van de Raad van Europa in Frank rijk zoeken. Daar was het in 1607 de Hugenoot Sully, die als minister van Koning Hendrik IV van Frankrijk de ko ning, die beweerd moet hebben, dat Parijs wel een mis waard was de ideeën ontvouwde, die hij later in een geschrift, het Grand Dessein (het gro te plan) nader zou gaan uitwerken. Bij het lezen van dit plan is er na tuurlijk veel, dat ons, 20e eeuwers, vreemd aandoet en bovendien rispeten wij er rekening mee houden dat het Europa van pl.m. 1600 een geheel an dere constellatie had dan het tegen woordige. Toen, in Sully's tijd, ging de strijd vooral tegen de overheersende positie van het Habsburgse Huis, dat doorzijn twee vertakingen het Spaanse en het Oostenrijkse geslacht het groot ste deel van Europa in bedwang hield. Daarom moest Frankrijk, dat door de beide Habsburgse machten als in een tang bekneld was, zich verbinden met alle vijanden van Habsburg om Europa de vrijheid te geven. En dan zou Volgens Sully het ver- nieuwe Europa moeten bestaan uit zes erfelijke monarchieën (Frankrijk, Span je, Engeland, Zweden, Denemarken en Lombardije), zes kiesrijken. (Rome, Ve- netie, Duitsland, Polen, Hongarije en Bohemen) en drie bondsrepublieken (Belgie is Rep. der Ver. Nederlanden en Zuidelijke Nederlanden, Zwitserland en Italië). Zoals men merkt, werden twee rij ken niet genoemd, Rusland en Turkije moesten volgens Sully worden uitge sloten. De „valse" Turken zouden een jaar bedenktijd krijgen en moesten dan kiezen: óf terugkeren naar hun stam land Azie óf in Europa blijven, maar dan het Chr. geloof omhelzen. Wat de „barbaarse" Moscoviërs be treft: men zou het aan de tijd overla ten, of zij deel zouden kunnen uitma ken van de Westelijke beschaafde na ties. Sully stippelde ook de grote lijnen uit voor de organisatie van een Ver enigd Europa. Er moesten zes gewone Raden inge steld worden met als zetels: Dantzig, Neurenberg, Wenen, Constanz, Belog- na en een nader aan te wijzen stad aan de Rijn. Bovenaan stond echter de Al gemene Raad van Europa, die uit 40 leden bestond en jaarlijks bij toer beurt zou vergaderen in een stad in midden-Europa. Deze Raad moest zich door drie beginselen laten leiden. Ie. Het voorkomen van oorlog tus sen de aangesloten staten. 2e. Het verhinderen van burgeroor logen en godsdiensttwisten. 3e. Geen overheersing van de grote staten over de kleinere. Om gezag te kunnen uitoefenen, had het Verenigde Europa een machtsap paraat nodig. Sully wilde alle legers van de samenwerkende staten samen smelten. Interessant is het voor ons, die grote getallen gewend zijn, de ta bel van Sully te lezen. Als hij de geza menlijke krijgsmacht der Europese Staten optelde, kwam hij tot een le ger van273.800 man en tot een vloot van...'. 117 schepen. Zo schetste Sully reeds bijna 350 jaar geleden met profetische duidelijkheid een volkeren-organisatie, waarin arbi trage en vrede de leidende beginselen waren. Zijn idee is wortel gaan schie ten en gaat nu vruchten dragen. Het begin van de Verenigde Staten van Europa is er gekomen en ook Ne derland gaat zijn afgevaardigde sturen naar de Raad van Europa, die in Straatsburg (de stad aan de Rijn van Sully) zal vergaderen. Aldus hebben de overpeinzingen van de minister van Hendrik IV, ontspro ten aan een wijze bezonken geest, ons het project gegeven, dat aangevuld met het geniale werk van onze landgenoot Hugo de Groot, zijn uitwerking heeft gekregen in deze tijd. C. RIEKWEL. Ezzard Charks kampioen zwaargewicht De bokswedstrijd tussen Ezzard Charles en Gus Lisnevich is door Charles gewonnen. Na afloop van de 7e ronde deelde Lesnevich, die een zware afstraffing bad ondergaan en aan beide ogen bloedend verwond was aan de scheids rechter mede, dat hij niet in staat was de strijd te hervatten. Ezzard Charles behoudt dus zijn titel van wereldkam pioen zwaargewicht. 136. Juist op het ogenblik, dat Pim, Pam en Pom en Pepi hun weg willen vervolgen, komt Kees Kakatoe er zelf aangevlogen. „Leuk, dat ik je nog tref", roept hij tegen Pepi. „Zo, ik zie, dat je plannetje gelukt is", roept hij goedkeu rend, terwijl hij op de drie honden wijst. „Nu, jullie hebt me een opschud ding teweeg gebracht! De koningin was eerst ontroostbaar, maar nu ze de oude tijger heeft, vindt ze het niet zo erg meer". Pim, Pam en Pom knikken op gelucht. „Zo, zo, zo, dus zijn jullie dat nu!" roept Kees Kakatoe, die nooit erg lang zijn mond kan houden, uit. „Nu ik moet zeggen jullie lijken er precies op hoor!" „Kent U ons dan?" vraagt Pim beleefd. „Kennen, kennen, dat zou ik zeggen, ik heb al vaak over jullie gele zen hoor!" Pim, Pam en Pom weten niet wat ze horen. „Jullie zijn toch die honden uit Dierendorp niet waar", gaat Kees verder. „Nu, ik heb daar een nicht wonen, je kent haar misschien ook wel. Klaartje heet ze en ze is ver slaggeefster van de Boskrant. Er ging een hoeraatje op in klas 6b, toen het schoolhoofd kwam vertellen, dat ze de volgende dag vrij zouden krijgen, om eens heerlijk te gaan voet ballen. „Vanavond om half vijf sluiten wij onze boeken en schriften; en laat ik niet meer zien, dat je ze hier nog eens open doet!" Dat klinkt wel erg vreemd, hè; en ik geloof vast, dat de onderwijzers bij jullie op school zo niet praten. Je moet ook niet denken, dat het anders zo ging in deze klas. Maar nu was het een bijzonder geval. Weken achtereen hadden ze met de grootste ijver gewerkt voor het toelatings examen van het lyceum en nu stonden ze nog maar twee maal vier-en-twintig uur van het grote gebeuren af. Eén dag hiervan zouden ze besteden aan het voetbalspel en de laatste moesten ze, had de onderwijzer gezegd, maar eens lekker lui doorbrengen. Hij had er bij gevoegd: „Dan ga je uitgerust en fris op het examen af". Druk in de weer over de opstelling der beide elftallen was de klas joelend en in de beste stemming afgetrokken. Alleen Dolf Carstens bleef nog wat lan derig in de gang rondhangen. „Hoor jij er niet bij?" vroeg de klasse-onderwij zer vriendelijk. „Jawel, mijnheer, maar ik weet nietklonk het aarze lend en opeens greep de jongen kramp achtig naar zijn maagstreek en stond benauwd voorover gebogen, alsof hij hevige pijn had. „Je neemt het examen toch niet te zwaar, Dolf? Jij, zo'n goede leerling. Kom nu, geen last van zenuwen krij gen. Ofis het soms iets anders?" „Ja, mijnheer, ik geloof, dat ik ziek ben" zei Dolf wat onzeker. „Ik voel me zo misselijk en mijn keel doet pijn". „Je keel? Laat eens even kijken. Ja werkelijk, die tong ziet er ook verdacht uit. Dadelijk naar huis en in bed, Dolf. Ik zal zelf de dokter wel even opbellen, want die moet dadelijk komen. Morgen kom ik even horen, hoe het er mee is". Met koortsachtig rode wangen stond Dolf daar en een verdrietige blik op zijn volle schooltas werpend, vroeg hij: „En m'n toelatingsexamen dan?" Daar na ging hij de voordeur uit, nauwelijks zijn tranen bedwingend. Zijn benen voelden als lood. Nog geen half uur later lag hij onder de wol te klapper tanden van de koorts. De dokter, die al gauw verscheen, trok een bedenkelijk gezicht. „Zo goed als zeker roodvonk" zei hij zachtjes tegen de moeder. Vlug krabbelde hij 'n receptje. „Dat drankje doet de keelpijn als bij toverslag ver dwijnen. Morgen kom ik terug, me vrouw". Weg was de dokter^ Dolf, die aandachtig had toegeluisterd, moest wel eventjes huilen, toen moeder met het receptje de kamer had verlaten. Denk eens aan. Morgen heerlijk voet ballen en dan die laatste daglek ker lui doorbrengen. Hij hoorde het de onderwijzer nog zeggen. Zijn eind examen? Weken en weken had hij nu al zijn uiterste beste gedaan. Voor het proefwerk had hij steeds mooie punten gehaald. En nu het zover was, lag hij hier doodziek te klappertanden. Nog een jaar in 6b? Maar dat was toch te erg. Hij snikte het uit. Ook toen moeder terugkwam, was hij nog niet bedaard. Maar haar kalme stem en haar troos tende woorden brachten hem toch gauw tot rust. Toen hij eindelijk in een korte onrustige slaap viel en moeder zacht de kamer uitging, stond haar gezicnt echter zorgelijk. Dolf was flink ziek; dat was zeker. 's Avonds duurde het heel lang, vóór mijnheer Verschoor, de onderwijzer, het huis van Dolf verliet. „Aardig", vond vader, „om zoveel moeite te wil len doen. Als het lukt, zou alles on danks die roodvonk toch nog goed ko men". „Ja, het is wel fijn voor Dolf' zei moeder, „maar hij is ook echt een goede leerling". Bij elke postbestelling liep ze vol verwachting naar de brie venbus, ofschoon de verwachte tijding er vast en zeker nog niet kon zijn. Maar de derde dag Dolf voelde zich al weer stukken beter, al zou hij ook waarschijnlijk zes weken binnen moe ten blijven kwam moeder triomfan telijk Dolf's kamer binnen met een grote enveloppe in haar hand. „Goed nieuws, m'n jongen" riep ze vrolijk. „Als je beter bent, mag je toch nog examen doen dit jaar. Een afzonderlijk toelatingsexamen voor jou alleen, van wege je mooie rapporten". Stralend liet Dolf zijn ogen over de regels vlie gen. Twee-, ja driemaal moest hij de blijde tijding overlezen. „Fijn, hè moe der", was alles wat hij zei. Maar moeder kon aan haar blije jon gen wel zien, hoe gelukkig hij was, dat zijn ijver tenslotte toch nog be loond was. Voor kinderen beneden 12 jaar Zet onder elkaar: 1. Naam voor- een eigenaar van een bloemenzaak (8 letters); 2. Tafelgereedschap waarmee we soep eten. (5 letters). 3. De laatste avond van het jaar. (14 letters) 4. Loket in een winkel, waar men zijn inkopen betaalt. Ook bij de ingang van een bioscoop of circus. (5 let ters). 5. Een ander woord voor gelukwens (11 letters). 6. Dunne, rechte lat, die je wel op school gebruikt om er lijnen langs te trekken. (7 letters). 7. Een woord voor zestig minuten. (3 letters). 8. Zwarte vloeistof waarmee wij schrijven. (4 letters). 9. Een rijwiel voor twee personen, die achter elkaar zitten. (6 letters). Wanneer nu alle woorden goed zijn ingevuld, vormen de eerste letters, van boven naar beneden gelezen, de naam van een muziekinstrument. Hoe heet dat instrument en hoe lui den de negen woorden? De oplossingen kunnen vóór Zondag 21 Augustus worden gezonden naar het bureau, van dit blad. Er worden mooie boeken verloot on der de inzenders van goede oplossin- ge-:. Voor kinderen beneden 12 jaar. «aUo, jongens en meisjes, wij beginnen vandaag met het briefje van Hennie Heijblok. rrettig dat je weer eens schrijft, Hennie. Je had wel goed nieuws te vertellen. Heb je al tochtjes gemaakt op de nieuwe fiets? Het zilverpapier kan ik goed gebruiken, hoor. Hartelijk dank! „Klaproos wat fijn dat je verhoogd bent naar de vierde klas. Neen, in Oostvoorne ben ik nog niet geweest, maar ik hoop dat jij mij eens wat ovei dat plaatsje wilt schrijven, 3 je weer terug bent. Veel plezier toegewenst! Henk van Zon, gefeliciteerd met je over gang naar de vierde klas en het prachtige rapport! Jij hebt je vacantie wel verdiend, zeg! W at een prachtig kamp heb jij meegemaakt! Neen, als je gaat kamperen komt er meestal niet veevan slapen. Dat weet ik wel uit ondervinding. Reina ten Bokkel, wat heb jij veel sigarenbandjes gespaard voor ons! Wij zijn er blij mee, Reina. Heb je die laatste avond nog plezier gehad en is de regen geen Spelbreker geweest? Henk Nellestein, waar zijn julie heen geweest, in het Gooi? Ik ben er blij om dat je zo genoten hebt van het schoolreisje. „Made- Re fjè ben je overgegaan naar de vierde klas? Dat is prachtig, hoor! Gerrie Peters, wat zond jij mij een mooie kaart! Het versje, dat aan de achterkant stond, vond ik ook zo mooi. Je cioef zeker voor het eerst met ons mee, is het niet? Ik hoop, dat je het pretig vindt, Gerrie! llylkje Izakso*, het zal wel meevallen in de viërde klas. Je moet eerst even wennen. Dat versje van de klikspaan vond ik erg aardig. Ik zal het bewaren, Hylkje. Anneke de Beer, hanrtelijk dank voor die dikke enveloppe met zilverpapier en sigarenbandjes. Je hebt ons best geholpen met de verzameling. Bob Rentders, prettig dat je meedoet. Je mag de oplossingen netzo inzenden als je zelf wilt. Dat rapport was prachtig, Bob. Je hebt flink je best gedaan, zeg! Henk Nellestein, ben je al aan het kamperen geweest? Ik wil graag horen hoe je het hebt gehad en ik hoop maar, dat het mooi, droog weer was toen jij in je tentje moest slapen. Harm pie Bouthoorn, bedankt voor je goede wensen. Heb jij ook een plezierige vacantie? Lena Korbee, de volgend keer krijg ik dus een briefje van je. Ik hoop eens te horen hoe jij de vacantie doorbrengt, meisje! Veel plezier toegewenst! Rika van Leenen, ik vond het pret tig om weer eens te horen hoe het met je gaat. Schrijf je mij eens gauw, als je in het zieken huis bent geweest? Ik hoop het allerbeste voor je, meisje, 't Zou heerlijk zijn als je uit bed mocht Toch moet je er nog niet te vast op rekenen, want als je nog een poosje geduld moet hebben, zou het zo'n ieleursteling zijn. Een hartelijke groet voor jou en je huisgenoten! Emmie Nuijens, gefeliciteerd met de overgang naar de vijfde klas. Geniet je van de vacantie? Martha Visser, hartelijk dank voor al die postzegels en sigarenbandjes. Ben jij misschien de Zieke Martha? Kijk maar eens onder de mededelingen. Als jouw moeder mij heeft geschreven, wens ik je van harte beterschap toe, meisje. Gouw weer gezond worden, hoor! Het is nu vacantie en mooi weer. Vera v. d. Zeyden, wat heerlijk dat je naar Texel bent geweest. Daar is het zo mooi. Heb je genoten van de vacantie? Jannie Godijn, wel bedankt voor de aardige tekeningetjes. Dat heb je leuk gedaan, zeg! Ik vind het prettig dat je meedoet, Jan nie! Rie van Leijen, bedankt voor de mooie bloem. Houd je veel van tekenen? Piet Hop, jij mag met de andere prijsraadsels meedoen, omdat je al twaalf jaar bent. Kijk de volgende week dus maar eens in de „Jeugdkoerier" naar het raadsel. Beppie Tenkink, jij houdt dus ook veel van bloemen en van dieren, net als ik. Ja, het is gezellig om een hond te hebben, maar je moet er natuurlijk wel goed voor zorgen en er geregeld tijd aan besteden. Misschien mag je later wel een hondje hebben, als je er zelf goed voor zorgt, zodat je moeder er geen drukte van heeft. Rietje Zaal, de meisjesnaam in het prijsraadsel moest eigenlijk Anna zijn, maar zo is het ook wel goed, hoor! Willy v. d. GulOc, heb je het boek al ontvangen? Ik hoop, dat je het mooi vindt. Fijn dat je over bent gegaan, Willy! Trijnie Band, wel bedankt voor het grappige tekeningetje. Ben je al vaak naar het strand geweest, Trijnie? 3e klas van de O.L School te Schagen, hartelijk dank voor al dat zilverpapier, jongens en meisjes. Dat was een goed idéé van juffrouw Suzenaar om een inzameling te houden. Wat hebben jullie trouw gespaard, zeg! Wij zijn er heel blij mee en kunnen het best gebruiken voor de zieken. Diclc Winder, ik hoop, dat je mij gauw verslag uitbrengt van je belevenissen. Geniet maar flink, j'óhl Mattie Smeets, Anneke Klare, Jan Baven, Dit Lont, Cobie Bontes, Geertje van Urk, Anny Kraak, R. Mente, Guusje Scheper, Johan van Rhede, Truusje Huisman, Willy Quak, Jan van Hoepen, Boy Samson, Carlie Laarhuis, Theo Sterrenburg, Fransje Samson, Willem Baan, Dora van Holland, Ina Swets, Nellie Wiedijk, Jansje van Lienen, Lineke Rempt, Marry Hop en Woutje Deubel, jullie zijn welkom bij ons! Jongens en meisjes, de brieven voor ons volgende correspondentie-hoekje verwacht ik graag vóór Zondag 21 Augustus. Dag allemaal! Tot de volgende keer! TANTE IET. Op onze vraag, wie er nog een pret. tig spel voor de vacantie wijt, kwam er een antwoord binnen van Map» Tesselaar. Het roversspel, waarover wij de vorige keer schreven, vindt z\j erg spannend, maar zij merkt op, dat je het beter in de bossen, duinen ol weilanden kunt spelen. Je gaat 's morgens vroeg van huii en neemt boterhammen mee. Op een geschikte plaats maak je een schuil, plaats van takken. Je kunt ook een tent maken van een paar oude kleden of gordijnen. Voor kinderen die geen tuin, of maar een kleine, keurig aangelegde tuin hebben, is dit een goed idee. Nu nog een spel voor jullie, dat bui. ten met een groep vriendjes en vrien dinnetjes gespeeld kan worden. Roep alle kinderen uit de omgeving maar bij elkaar. Je hebt voor het spel drie stokken, (drie bezems, met stelen van gelijke lengte zijn ook goed) en een grote bal nodig. Het spelletje heet: STOKBEWAARDER. Jongens en meisjes vormen te zamen een grote kring. In het midden van "die kring staat een driepoot, die ja maakt door drie flinke stokken met de boveneinden aan eikaap te binden. Wanneer je het met bezems doet, bind je natuurlijk de boveneinden van de stelen bij ëlkaar. Bij deze driepoot houdt een van de jongens de wacht. Hij is^de stokbe. waarder. De jongens en meisjes die de kring vormen, geven een grote bal liefst een voetbal vlug aan elkaar door, totdat plotseling een van de kin- deren, die een goede gelegenheid ziet, de bal naar de stokken werpt. De stokbewaarder houdt de ba\ n». tuurlijk goed in het oog en loopt om zijn driepoot mee om de bal op te van gen of weg te schoppen. Wanneer de driepoot geraakt is, ii de stokbewaarder af en de speler die het laatst gooide, mag zijn plaats in nemen. De kring moet wijd zijn en alle jongens en meisjes moeten op hun plaats blijven staan, behalve de stok bewaarder, die rondom zijn driepoot mag lopen. Probeer dit spel eens! Het geeft Je veel plezier. G Pj 5* gf— M5*—15», ALLAN SWINTON Overal had Don Arturo orchideeën aangebracht: de rotswand en de omrin gende bomen waren er dicht mee bezet; lichtgroen en rood, blauw en geel en crème gevlekt paars. Tegen de tijd, dat de nieuw aange- komenen hun beide kampen hadden opgeslagen, hadden hun gastheren het maal gereed geblaakt; koeken van cas- savemeel en honig, wilde truffels, vruchten en bessen. Toen zij ten slotte na het maal op stonden, verontschuldigde Semple zich en stak het water over, om de muil dieren te gaan inspecteren. Sam greep deze eerste kans om met hem alleen te zijn, sedert hun komst op deze plaats aan en voegde zich bij hem. De spanning van die morgen was tus sen hen nog niet gezakt. Zwijgend in specteerden zij de opgestapelde lasten en de dieren. Toen vroeg Semple: „Wel? En wat doen we nu?" Kortaf gaf Sam ten antwoord: „Je schijnt dat als gewoonlijk al voor ons beslist te hebben. Je hebt tegen de oude nan gezegd, dat wij gekomen zijn om pport uit te brengen over de stad. Hij zal dus moeten zien, dat we daar werk van maken, of hij zal weten, dat we ge logen hebben. En dan, gezien het feit, dat hij krankzinnig is, mag de hemel weten, wat hii doet". „Zie je dan niet, waarom ik dit zei? Ik moest hem op de een of andere manier kalmeren en dus sloeg ik twee vliegen in één klap. Het centrum van de stad is een grot, waar die schat zich bevindt. Het zal dus, wanneer wij werkelijk een overzicht zouden willen maken, logisch zijn, om van daar uitte beginnen en dus zal hij er niets in zien, als we daarheen gaan. Ik heb achter de hutten een tonara-palm ge zien, die ons van toortsen zal voorzien. Ik zou willen voorstellen, dat wij er zonder uitstel openlijk op afgaan". „Dus je meende het, wat betreft dat tonen aan ons van die buit als die er ten minste nog is, of ooit geweest is". Semple negeerde de sneer. „Natuur- lijk". „En aangenomen, dat wij het vin den? Wat denk je dan, dat ik doen zal?" Semple dacht enige ogenblikken na. Toen besloot hij: „Tot we de zaak in de stad hebben, kun je niets doen en dan zal het je heel wat moeite kosten, om te beslissen. Als je het niet bi.i het gouvernement aangeeft, zou mijn plan geslaagd zijn en daar zou jc een hekel aan hebben. Als je het wel aangeeft, zeg ik je van te voren, dat je met een gierig stelletje te maken zult krijgen, als het op geld aankomt. Ze zijn ab soluut niet verplicht, om jou iets af te staan voor de ontdekking, speciaal daar je hier bent met hun toestem ming. Je denkt, dat ze dat wel zullen doen. Ik heb met ze te doen gehad en ik weet wel zeker van niet". Hij zweeg, om dat even goed te la ten doordringen. Toen ging hij voort: „Je hebt Don Arturo gehoord en je weet, dat hij krankzinnig is. Kun je je voorstellen, dat hij Mary zal hel pen, om orchideeën op de markt te brengen, of om haar zijn logboek daarvoor te laten gebruiken, zoals zij hoopt? Je zult zien, dat hij haar geen enkele hulp in die richting geven zal en dat is de enige hulp, die hij haar zou kunnen verlenen. En zonder die hulp en als jij die schat aangeeit en bet Gouvernement jou niets geeft, zal zij in Carécas stranden, zonder een cent. En dan is er ook nog haar fami lie, aan wie gedacht moet worden Voor iemand, die er jouw geweten op nahoudt, zou ik zeggen, dat je in een aardig dilemma zit". HOOFDSTUK VII. De hitte van de dag begon al wat af te zakken, toen door de poort het dichtst bij de brug Mary, Sam en SemoK gevolgd door Hulpé en nog een Indiaan, die een lijn droeg, die van de aan elkaar geknoopte piket- lijnen van de muildieren gemaakt was, de plaza van de stad betraden. Toen zij de open plek tussen de ste nen pilaren overstaken, vloog vóór hen uit Don Arturo's orchideeën een schitterende vlucht van allerlei vo gels en insecten op. Zij bereikten de grote zwarte ingang in de rots, die scherp afgetekend was tegen de felle kleuren der omringende bloemen. Hugh Semple's speculatie, geboren uit een toevallige inval in Caracas op de dag, dat hij Sam en Mary ontmoet te, stond op het punt zijn climax te bereiken. Gegrepen door het dramati sche van het ogenblik bleven zij even vóór de ingang staan. De basnoot, die uit de berg voortkwam, klonk diep en plechtig, als het onsterfelijke accoord van een requiem voor de dode metse laars, wier werk hier nog leefde. Mary keek even naar Semple. On danks het grote gewicht voor hem van het huidige ogenblik, toonde hij wei nig spanning. Zijn gelaatsuitdrukking was, zoals zij er aan gewend was. scherp, een beetje roekeloos, humoris tisch. Hij zag haar blik en glimlachte met opgetrokken wenkbrauwen. „Wel, waar wachten wij op?" Sam gaf geen antwoord. Met pro fessionele belangstelling bekee) H.i het beeldhouwwerk van de omü van de ingang, waarvan de hoe '!i guur in het nogal gecompliceerde pa- Loon zijn aandacht getrokken had - Geabsorbeerd volgde hij het detail naar boven, over de deurpost en weer naar beneden aan de andere zijde. Toen Semple aanstalten maakte, om naar binnen te gaan, riep hij: „Wacht even. Kijk hier eens even naar, Mary". Uit de toon van Semple's protest bleek nu, hoe gespannen hij wel was. ,.Om 's hemels wil! Laten we er een eind aan maken. Dan kunnen we alle maal doen, waar we zin in hebben Tenzij", voegde hij er tegen Mary met een plotselinge uitbarsting van ran cune aan toe: „Sir Calahad hier het aan de wolven - in Columbia toegooit, om mij te dwarsbomen en zijn ziel te redden". Het sarcasme stak Sam toch wel even en hij snauwde terug: „Je praat, alsof je dat geld al in handen had. Het is een en een kwart eeuw gele den, sedert het daar gebracht werd als het al niet helemaal maar een ver haaltje is. Je zoudt zeggen, dat dit gat de Federal Reserve Bank is. die het geld op deposito heeft". Die steek deed een gedachte her leven, die M.iry al voor zichzelf had gehad: Alles berustte ten slotte op een verhaal, dat een ongeletterde In diaan van zijn grootvader gekregen had! Wat was het waard? En toch had Semple nooit enige twijfel getoond, dat er goud er. smaragden lagen te wachten. Voor iemand, die zijn tegen slagen had meegemaakt, was het wel een zeldzame goedgelovigheid! (Wordt vervolgd). De prijzen werden deze week ge wonnen door: Rika van Leenen, Rijksweg 13 - 14 Den Helder; Jan Raven, Loet E 139, Schagen. Loesje Stoel, Vismarkt 3, Hoorn. Joop de Ruiter, Watervlietstraat 40, Velsen Noord. Jannie Godijn, Overdiestraat 17. Alk maar. Gefeliciteerd jongens en meisjes! Dl boeken worden toegezonden. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichte; om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachtei 7.30 Actueel geluid. 8.05 Programma-prolooi 8,15 Plaatvaria. 9.00 Medische zending a Abbesinië. 9.30 Tuinconcert. 10.15 Notenkra ker-suite. 11.15 Cyclus „Beroemde concerten"- HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichte» om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Sportuitzendin& 6.35 The Skymasters. 7.00 Queen's hall LigM Orchestra. 7.3(Jj Amsterdams Trio. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Een lied gaat de wereld rond. 9.05 Promenade-concert. 11.15 Reportage. 11.30 Engelse werken voor strijTc-orkest. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Te deutn laudamus. 8.45 Alfred Cortot, piano. 9.30 Kussengevecht. 10.00 Werken van Edvard Grieg. 10.30 Morgendienst. 11.00 Herman Brill, viool. 11.30 Serenade. 12.00 The Mas* tiueraders. 12.30 Mededelingen voor Land- en Tuinbouw. 12.33 Septet Johnny Kroon. 1.15 Mariniers-kapel. 2.00 Kamer-orkest. 2.40 Onder dak en dan3.00 Opera „Liboesja". 3.40 Van oude en nieuwe schrij'vers. 4.00 Sym- phonie. 4.40 Zomerweelde en zomerregen. 5.20 NCRV-koor. 6.30 Strijdkrachten. 7.30 Actueel geluid. 8.05 Programma-proloog. 8.15 Zingende schooljeugd. 9.15 Reportage. 9.45 BBC-Syffi- phonie-orkest. 11.15 Selectie uit selecties. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Gramofoon- muziek. 9.00 Concertgebouw-orkest. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Frans Liedoren-recital. 11.05 De zaklantaarn 1L ,25 Vincentino. 12.00 Bietagne. 12.30 Mededelingen voor Land- eQ Tuinbouw. 1.15 Het orkest van Piet van Dijk- 2 00 Kookkunst. 2.20 Solisten-concert. 3.00 Eoekenschouw. 3.20 De Kwintet-spelers. 4.00 Treuyt, cello. 4.30 Van twaalf tot zestien in zomertenue. 5.00 Filmland presenteert. 6.40 Kamermuziek. 6.15 Do Vara feliciteert. 6.40 Te deum laudamus. 7.00 Denk om de bocht. ,7.30 Cursus. 7.50 l'ien voor acht. 8.05 Gra- iriofoonrauziek. 8.30 Cursus. 9.00 Men vraagt. en wij draaien. 9.30 Hands across the se»- 10.15 Swing and sweet. 11.10 Gramofoon- •muziek. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram 8.05 Concert. 9.05 Gram» 10.00 Eng. L.P.. Orgel. 10.30 „Ranchers 10.45 Voordracht, il.00 Zigeuner-orkest. 1|*4® Voordracht. 12.00 VI Br.: Mantqvani en orjW* 12.33 Zang. 1.15 Mertens en Barany. Symph.concert. 3.30 Van Dam en orkest. 4.ui> Kalundborg: Melchronsen en orkest. 4.30 Eng' H.S.: Gram. 5.00 Kootwijk: Batavia^ 6.U Eng. L.P.: Orgel 6.30 Café Colette-orkeJf- 7.30 Eng. L.P.. ..Ignorance is bliss". 6-U Welsh Rarebit. 9.00 Veie. pr. 9.30 Fr. Gram. 10.15 Samba-orkest. 11.00 Voordracht- il.15 Orgel. bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro i.87294 redactie Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A kaptein Tussen Assemblée en Spaak voor vuurproef Reeds in de eerste werkziting van i consultatieve assemblée van de Ra van Europa kwamen spanningen uiting, die zullen gaan leven tuss beide organen van de raad: de Assei blée en de commissie der ministers. president Spaak, die gisteren bij s i clamtie in deze functie was gekozj i moest reeds in de namiddag zijn gre ervaring in de leiding van internat: nale bijeenkomsten te hulp roepen c de stromen van welsprekendheid, c zieh richtten tegen de dominerende r sitie van de commissie der ministe binnen de perken te houden. Churchill schaarde zich aanstonds de blijkbaar dichte gelederen van den, die de assemblée in het bestel v de Raad van Europa een sterke posi tegenover de ministers willen geven De Britse staatsman, die zich vol i tiviteit door de zaal bewoog, stond viermaal op om in steeds gloedvol bewoordingen te protesteren tegen 1 feit, dat de assemblée volgens het voi lopige reglement van orde slechts d dagen de tijd heeft om aan de minist "erzoeken nieuwe punten toe te vi gen aan de door de ministers opgest de agenda. De assemblée moest volgens Chi chili de geest tonen, die de parlemi ten der vertegenwoordigde naties 1 zitten, en deze binding aan een term van drie dagen niet accepteren. De semblée moest volgens hem minst: drie weken hebben om eigen pun1 toe te voegen aan de drie, welke d( de ministers voor advies aan haar z doorgelegd. Onder de vertegenwoordigers verschillende landen, die hem bijv len was de Franse oudminister Te gen. De oorzaak voor het stellen v een termijn is, dat de ministers 1 perkt zijn in, hun tijd en niet tot e: de van de assemblée in Straatsbe kunnen blijven resideren om voorst len af te wachten. Van de ministi volgde alleen onze minister mr. St: ker korte tijd de discussies. President Spaak drong er bij de ■emblée op aan, verdere besprek: van deze kwestie uit te stellen tot V dag, wanneer de vergadering kan schikken over een rapport over voorlopig reglement van orde. Daar werd na langdurig debat besloten. 1 Is te verwachten dat Churchills vc stel dan in stemming zal komen. In de bijeenkomst van gistermor; ontstond een dispuut over de ben Omstreeks vier uur Dondermid zagen bewoners van percelen aan weg van Tilburg naar Goirle rook vlammen tevoorschijn komen uit tegen een buis aangebouwde schi De omwonenden gingen h huis, bewoond werd door het echtpaar lien, binnen en vonden tot hun onts tenis in een der kamers de ongei zestigjarige echtgenote, die gew was aan haar hoofd. De vrouw, die hulpbehoevend is zich bijna niet kan verplaatsen, ze dat zij was aangevallen door de jarige Snijders die in het naast 1 huis staande café in de kost is. i zou de vrouw onverhoeds hebben o vallen, nadat haar man en een bij echtpaar inwonende kostganger een wagen met negotie op stap w gegaan. Hij zou haar enige slagen hoofd hebben gegeven en er da met spaarpenningen van het echt vandoor zijn gegaan. S. heeft ven delijk na zijn daden brand gestie! de aan de woning grenzende sch De gewonde vrouw werd naar ziekenhuis gebracht. De brand' stelde pogingen in h t werk orr brand meester te worden en de pc begon onmiddellijk met het onder en zij vond Snijders in een grote lenkist. Hij heeft zich niet meer ui voeten kunnen maken, omdat de b zo snel werd ontdekt. De man wei verzekerde bewaring gesteld; hij een doos bij zich, waarin zich een je met geld bevond. De brandweer kon intussen niet hinderen, dat het huis afbrandde, in de schuur gestald paard en een aantal duiven, dat zich op de z van het aangrenzende woonhuis vond, kwamen in de vlammen oir de kleine assemblee blij De z.g. kleine assemblée van de enigde Naties heeft met 32 tegei stemmen en 9 onthoudingen be: haar bestaan voor onbepaalde t: verlengen. De Sowjetunie en de andere Oosteuropese leden erki deze commissie niet. weerbericht Verwachting, geldig tot Zaterd avond: Koude nacht met wei bewolking. Morgen overdag ge delijk toenemende bewolk later mogelijk gevolgd door ei lichte regen of motregen. Zwa tot matige wind hoofdzakelijk sen Noord en West. Weinig i andering in temperatuur.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6