Wij weten nu wat wij willen Kort Bestek Spanningen in Raad van Europa Alleen door vertrouwen kan de Ronde Tafelconferentie slagen >r de vacantia rijsraadse! A S N T N A A L rogramma VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Er was in Batavia algemene overeenstemming Schipper naast God" in Duitsland VRIJE HANDEL EN VERLAGING VAN BELASTING IN BELGIE Moh. Hatta op Schiphol: HULPBEHOEVENDE VROUW OVERVALLEN TE TILBURG OOK INFILTRATIES TE SURABAJA Generaal Bradley voorzitter der Amerikaanse stafchefs Opstand onder de Chinese boeren? STAAKT HET VUREN IN PALESTINA DREIGENDE STAKING BIJ FORD IN AMERIKA ONZE EXPORT VAN GROENTE NAAR DUITSLAND De SS-Kolonel Knoüe in Bremen gearresteerd Doodstraf voor rituele moord in Basoetoland rae er nog een pret. acantie wist, kwant bmnen van Map, iversspel, waarover schreven, vindt zij r zij merkt op, dat bossen, duinen 0f den. sns vroeg van hui, nmen mee. Op een 'aak je een schuil. Je kunt ook een n paar oude kleden ie geen tuin, 0f keurig aangelegde een goed idee. voor jullie, dat bui. vriendjes en vrien- kan worden. Roep de omgeving maar t spel drie stokken, stelen van gelijke' d) en een grote bal /AARDER. es vormen te zamen a het midden van a driepoot, die je linke stokken met n eikaap te binden, t bezems doet, bind oveneinden van de houdt een van de Hij is'lde stoltbe. is en meisjes die de ;n een grote bal vlug aan elkaar ng een van de kin- de gelegenheid ziet, kken werpt, r houdt de bal na- ;t oog en loopt om m de bal op te van- ppen. ■poot geraakt is, i, if en de speler die nag zijn plaats in set wijd zijn en alle j moeten op hun i, behalve de stok- dom zijn driepoot eens! Het geeft je en deze week ge- Rijksweg 13 - 14 E 139, Schagen. larkt 3, Hoorn. Watervlietstraat 40, erdiestraat 17. Alk- ens en meisjes! De [ezonden. m. Nieuwsberichten 6.30 Strijdkrachten. 05 Programma-proloog. Medische zending in acert. 10.15 Notenkra* „Beroemde concerten"- 5 m. Nieuwsberichten 6.15 Sportuitzending- ,00 Queen's hall Light ams Trio. 8.05 In het :n lied gaat de wereld ncert. 11.15 Reportage- strijk-orkest. RIJDAG m. Nieuwsberichten 8.15 Te deum Cortot, piano. 9.30 Werken van Edvard ienst. 11.00 Herman iade. 12.00 The Mas- tlingen voor Land- en t Johnny Kroon. Lï* ner-orkest. 2.40 Onder )0 Opera „Liboesja". 6 schrijvers. 4.00 Sym- e en zomerregen. 5.20 nachten. 7.30 Actueel 8.15 Zingende 9.45 BBC-Sym- uit selecties. m. Nieuwsberichten ir. 8.18 Gramofoon- *9'^? Frans Liedoren-recital. Vincentino. 12.00 lingen voor Land- en *st van Piet van Dijk* Solisten-concert. 3-00 Kwintet-spelers. 4.00 twaalf tot zestien in tnd presenteert. 6.40 Vara feliciteert. 6.40 1 Denk om de bocht, voor acht. 8.05 Gra- !s. 9.00 Men vraagt- across the sea. 11.10 Gramofoon- rriE-DIENST m, 7.30 Kron. 7.40 Concert. 9.05 Gram- i. 10.30 ..Ranchers' Zigeuner-orkest- 11*4® Mantqvani en orke* ms en Barany. 2.U Dam en orkest. 4.0U en orkest. 4.30 wijk: Batavia,, 6-U" Café Colette-orkest- ince is bliss". 6.0 pr. 9.30 Fr. Br it, 11.00 Voordracht- BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro i87294 REDACTIE i A.chterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN Vrijdag 12 Aug. 1949 146e Jaargang No 188 ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: f 1.40 per maand, t 4— Per kwartaal plus incassokosten Tussen Assemblée en Commissie der Ministers Spaak voor vuurproef Reeds in de eerste werkziting van de tonsultatieve assemblée van de Raad Europa kwamen spanningen tot liting, die zullen gaan leven tussen organen van de raad: de Assem blee en de commissie der ministers. president Spaak, die gisteren bij ac- flamtie in deze functie was gekozen, st reeds in de namiddag zijn grote iring in de leiding van internatio- le bijeenkomsten te hulp roepen om stromen van welsprekendheid, die üch richtten tegen de dominerende po- van de commissie der ministers, jiinnen de perken te houden. Churchill schaarde zich aanstonds in ide blijkbaar dichte gelederen van le den, die de assemblée in het bestel van Raad van Europa een sterke positie ïegenover de ministers willen geven. ~De Britse staatsman, die zich vol ac- Itiviteit door de zaal bewoog, stond tot Viermaal op om in steeds gloedvoller bewoordingen te protesteren tegen het it, dat de assemblée volgens het voor lopige reglement van orde slechts drie Hagen de tijd heeft om aan de ministers "erzoeken nieuwe punten toe te voe- ;n aan de door de ministers opgestel de agenda. De assemblée moest volgens Chur- chili de geest tonen, die de parlemen ten der vertegenwoordigde naties be- Izitten, en deze binding aan een termijn van drie dagen niet accepteren. De as semblée moest volgens hem minstens drie weken hebben om eigen punten toe te voegen aan de drie, welke door de ministers voor advies aan haar zijn Joorgelegd. Onder de vertegenwoordigers van erschillende landen, die hem bijvie len was de Franse oudminister Teit- gen. De oorzaak voor het stellen van een termijn is, dat de ministers be perkt zijn in. hun tijd en niet tot ein de van de assemblée in Straatsburg kunnen blijven resideren om voorstel len af te wachten. Van de ministers volgde alleen onze minister mr. Stik ker korte tijd de discussies. President Spaak drong er bij de as semblee op aan, verdere bespreking van deze kwestie uit te stellen tot Vrij dag, wanneer de vergadering kan be schikken over een rapport over het voorlopig reglement van orde. Daartoe werd na langdurig debat besloten. Het Is te verwachten dat Churchills voor stel dan in stemming zal komen. In de bijeenkomst van gistermorgen [ontstond een dispuut over de benoe- Een snor als offerande André Philip, de voormalige Franse minister en leidende fi guur in de beweging voor Euro pese eenheid, verscheen gister morgen ter bijeenkomst van de Europese Assemblée zonder zijn welbekende zware zwarte snor. Aan zijn vrienden verklaarde hij dat hij zijn snor had afgeschoren „als souvereiniteits-offerande", daarbij doelend op een der voor naamste punten van bespreking in de assemblée, namelijk het terzijde stellen van de nationale souvereiniteit. „Persoonlijk ben ik van mening dat het herstel van vertrouwen het belang rijkste resultaat is van de preliminaire besprekingen in Batavia", aldus luidde het oordeel van dr. Van Royen, waarmede hij de balans van zijn verblijf van vier maanden in Indonesië opmaakte. „Dit is een conditio sine qua non voor de verdere onderhandelingen op de R.T.C. maar nog meer voor de duurzame samenwerking, die daarop zal moeten volgen." „Moh. Rum, met wie ik bijzonder goed en prettig heb samengewerkt, bevestigde mijn oordeel, toen hij dezer dagen zeide het gevoel te hebben, dat het vertrouwen inderdaad aan het terug keren is." ming van een Brits vertegenwoordiger voor een functie van plaatsvervangend voorzitter. De Britse gedelegeerden Winston Churchill en Sir Ronald Ross trokken de geldigheid van de candida- tuur van William Whiteley in twijfel, daar deze deel uitmaakt van het Britse kabinet. Edouard Herriot stelde ten slotte vast, dat de candidatuur van Whiteley overeenkomstig de statuten was. Desondanks werd de Brit niet ge kozen, terwijl ook Eamon de Valera (Eire) niet voldoende stemmen op zich kon verenigen. Tot vice-voorzitters werden benoemd Stefano Jacini (Italië), Lord Layton (Engeland), Frangois de Menthon (Frankrijk) en Ole Bjoern Kraft (Denemarken). Jan de Hartogs drama „Schipper naast God" wordt in Hollywood ver filmd en ook in Duitsland blijkt de belangstelling voor het stuk groot te zijn. Het zal op 15 September in Ham burg worden opgevoerd. Het zal ook in andere Duitse theaters ten tonele worden gebracht. De nieuwe Europese Assemblée is vt)or het eerst bijeengekomen in het Universiteitsgebouw te Straatsburg. Overzicht tijdens de opening der eerste zitting door Edouard Herriot, in het midden op het spreekgestoelte met papier in de hand. (Telefoto) Het program van Eyskens De regering-Eyskens zal Dinsdag aan het parlement het regeringspro gram voorleggen. Men wil trachten te komen tot: economische vrijheid in binnen- en buitenlandse handel; een hervorming van de gemeentelijke diensten; ver mindering van het aantal ambtena ren en van de staatsuitgaven; spoe dige en doeltreffende hulpverlening aan oorlogsslachtoffers en verlaging van de inkomstenbelasting met 16 procent. Spaak minister van Staat Paul Henri Spaak is benoemd tot minister van staat Deze benoeming houdt in, dat de regering een beroep op Spaak kan doen om deel te nemen aan belangrijke besprekingen, de staat betreffende Dader stichtte brand Omstreeks vier uur Dondermiddag zagen bewoners van percelen aan de veg van Tilburg naar Goirle rook en [vlammen tevoorschijn komen uit een Itegen een huis aangebouwde schuur. De omwonenden gingen h huis, dat [bewoond werd door het echtpaar De- llien, binnen en vonden tot hun ontstel- Itenis in een der kamers de ongeveer [zestigjarige echtgenote, die gewond j was aan haar hoofd. De vrouw, die hulpbehoevend is en I zich bijna niet kan verplaatsen, zeide, dat zij was aangevallen door de 38- I jarige Snijders die in het naast haar huis staande café in de kost is. Deze zou de vrouw onverhoeds hebben over vallen, nadat haar man en een bij het echtpaar inwonende kostganger met een wagen met negotie op stap waren gegaan. Hij zou haar enige slagen op 't hoofd hebben gegeven en er daarna met spaarpenningen van het echtpaar vandoor zijn gegaan. S. heeft vermoe delijk na zijn daden brand gesticht in de aan de woning grenzende schuur, f De gewonde vrouw werd naar het ziekenhuis gebracht. De brandweer stelde pogingen in h t werk om de brand meester te worden en de politie begon onmiddellijk met het onderzoek en zij vond Snijders in een grote ko- lenkist. Hij heeft zich niet meer uit de voeten kunnen maken, omdat de brand zo snel werd ontdekt. De man werd in verzekerde bewaring gesteld; hij had een doos bij zich, waarin zich een bus je met geld bevond. De brandweer kon intussen niet ver hinderen, dat het huis afbrandde. Een in de schuur gestald paard en een groot aantal duiven, dat zich op de zolder van het aangrenzende woonhuis be vond, kwamen in de vlammen om. DE KLEINE ASSEMBLEE BLIJFT. De z.g. kleine assemblée van de Ver enigde Naties heeft met 32 tegen nul stemmen en 9 onthoudingen besloten haar bestaan voor onbepaalde tijd te verlengen. De Sowjetunie en de vijf andere Oosteuropese leden erkennen deze commissie niet. Donderdagmiddag arriveerde op Schiphol de vice-president van de Re publiek Indonesia tevens leider van de Republikeinse delegatie, drs. Moham med Hatta. In een onderhoud met de journalisten verklaarde Hatta goede resultaten van de RTC te verwachten. „De Indonesiërs zelf weten thans voor een goed deel wat zij precies willen, dank zij de goede resultaten van de inter-Indonesische conferentie. De uit voering van de order van het staken van de vijandelijkheden geeft vele moeilijkheden door de verspreiding van de troepen. Wij doen echter ons uiter ste best. Er zijn inderdaad nog veel on regelmatige troepen, die wij niet geheel in de hand hebben, maar wij hopen de toestand onder controle te kunnen krij gen". Hatta naar Londen? Een Indonesische regeringswoord voerder te Londen heeft verklaard, dat Hatta mogelijk nog vóór de Ronde Ta fel-conferentie een bezoek aan Enge- WEERBERICHT Verwachting, geldig tot Zaterdag avond; Koude nacht met weinig bewolking. Morgen overdag gelei delijk toenemende bewolking later mogelijk gevolgd door enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tus sen Noord en West. Weinig ver andering in temperatuur. land zal brengen. AJle besprekingen, die met leden van de Britse regering zouden worden gevoerd, zouden voor namelijk betrekking hebben op de eco nomische toestand van de nieuwe staat. Indonesië heeft buitenlandse valuta ter waarde van 100 millioen dollar ->odig voo. zijn herstel en wederopbouw, al dus de woordvoerder. Buitenlandse ka pitaalinvestering zou worden aange moedigd. De woord/oerder achtte het intussen ook mogelijk, dat Hatta Lon den na de Ronde Tafel-conferentie zou bezoeken, wanneer hij als hoofd van een nieuwe souvereine staat met groot gezag zou kunnen spreken. De woordvoerder van de Republi keinse delegatie in Den Haag deelde ons naar aanleiding van bovenstaand bericht mede, dat Hatta waarschijnlijk niet vóór het begin der RTC naar Lon den zal gaan. Wel wordt door hem overwogen een reis naar Engeland te maken gedurende of na afloop van de conferentie. Ook is niet uitgesloten dat de Republikeinse vice-president dan nog andere Europese hoofdsteden, b.v. Parijs, zal bezoeken. Avondklok weer ingesteld Te Surabaja is gisteren naar aanlei ding van het feit, dat onverantwoorde lijke elementen 's nachts gewapend in Surabaja zijn geïnfiltreerd, kennelijk met het oogmerk de tussen de Neder landse en Republikeinse strijdkrachten overeengekomen staking der vijande lijkheden te saboteren, tot nader order opnieuw de avondklok ingesteld Deze geldt van 22.00 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens. Een correspondent van Aneta ver nam, dat de infiltratie geschiedde, na dat de order tot het staken der vij andelijkheden was ingegaan. Dank zij van militaire zijde genomen maatrege len konden de infiltranten worden op gevangen en kon een aantal van hen worden gearresteerd. President Truman heeft generaa! Omar Bradley, de Amerikaanse staf chef van het leger, benoemd tot voor zitter der gezamenlijke Amerikaanse stafchefs. Bradley volgt als zodanig generaal Eisenhouwer op. Zijn opdracht is de werkzaamheden van leger, vloot en luchtmacht te coördineren. De Chinese nationalistische woord voerder generaal Teng Wen-Yi heeit verklaard, dat in de provincies Hoepei, Honan en Anhwei in Centraal-China ten 240.000 Chinese boeren in opstand zijn gekomen tegen de communisten. Volgens de woordvoerder verzetten de boeren zich gewapenderhand tegen de vordering door de communisten van levensmiddelenvoorraden en het werven van manschappen voor het „bevrijdingsleger". Er zouden tekenen van een dreigende ineenstorting van het communistische politieke systeem te bespeuren zijn. Wapenembargo opgeheven De Veiligheidsraad heeft met 9 tegen 0 stemmen (de Sowjetunie en de Oekraine onthielden zich van stemming) een FransCanadese resolutie aange nomen, waarbij de wapenstilstands overeenkomst in Palestina wordt ver vangen door de order „staakt het vu ren". Dit betekent, dat het verbod op het invoeren van wapens en strijd krachten in Israel en de Arabische staten is opgeheven. In de resolutie 'wordt tevens de hoop uitgesproken, dat de partijen „spoedig tot overeenstemming zullen komen over de uiteindelijke regeling van alle han gende kwesties" door middel van on derhandelingen, hetzij direct hetzij met de verzoeningscommissie voor Palestina gevoerd. Dr. Van Royen maakt de balans op Sprekend over de order tot staken van de vijandelijkheden verklaarde dr. Van Royen, dat hij aan Pandit Nehru duidelijk heeft gemaakt, dat het de vaste bedoeling is nog voor het einde van dit jaar de souvereiniteit over te dragen. Wij verwachten echter van de Republiek, dat zij de „cease fire order" inderdaad zal uitvoeren. Over de toekomstige samenwerking is dr. Van Royen optimistisch, om dat de werkelijke belangen van beide partijen wijzen in de richting van deze samenwerking. Verantwoordelijke lei ders in Indonesië zullen zich ongetwij feld ook in dit opzicht door hun eigen belang laten leiden. Na er op gewe zen te hebben, dat de souvereiniteits- overdracht inderdaad onvoorwaarde lijk zal zijn en de internationale druk hoogstens de zaak verhaast kan heb ben, zeide spr., dat de R.T.C. kan be ginnen onder gunstige voortekenen. Nu de regering eenmaal besloten heeft deze politiek te volgen, aldus vervolgde dr. Van Royen, zou het jammer zijn, indien wij dit schoor voetend en met een zuur gezicht zou den doen. Eensgezindheid. Men heeft lof en blaam gehad voor het werk onzer delegatie in Batavia. Toch mag men deze politiek niet uit sluitend stellen op de naam van de Nederlandse delegatie. Er was in Ba tavia algemene overeenstemming. De H.V.K., de voorlopige regering en de legercommandant stemden er mede in. Dr. Van Royen sprak voorts zqn grote bewondering uit voor het werk> dat in Ind rnesie wordt verricht. „Ik heb het een voorrecht gevonden vier maanden in Indonesië te hebben mogen arbeiden. Ik heb er vele vrien den opgedaan en ben het land gaan liefhebben. Ik ontvang dagelijks brie ven, die afkeuring te kennen geven over de door de delegatie gevolgde po litiek. Ik hoor deze uitingen van afwij kend inzicht graag omdat ik er van kan leren. Maar ik ontzeg iedereen het recht zich tegenover mij te beroepen op liefde voor het land. Als men het hierop gooit meen ik dat ik voor nie mand in liefde voor dit land behoef onder te doen. Men moet elkander ech ter het recht gunnen er een andere politieke mening op na te houden". Naar aanleiding van vragen ver klaarde dr. Van Royen nog, dat hij de incidenten in en rond Solo ten zeerste betreurde. Op Soestdijk Kort vóór drie uur gistermiddag ar riveerde dr. Van Royen op paleis Soestdijk, waar hij in audiëntie door H. M. de Koningin werd ontvangen. „Humanité" in Straatsburg in beslag genomen De politie van Straatsburg heeft gis teren alle aanwezige exemplaren van de Duitse editie van de communistische „Humanité" in beslag genomen wegens „betoond gebrek aan respect tegen over buitenlandse staatslieden". In de betrokken editie kwam een ar tikel voor onder de kop: „Churchill zal vandaag de toelating van het Duitsland van Krupp verzoeken tot de Westeuro- pese oorlogsunie" en een ander artikel, waarin geprotesteerd werd tegen de aanwezigheid van „Tsaldaris. de beul van de Griekse patriotten". ANGSTIG AVONTUUR OP DE NOORDZEE Zes Nederlanders hebben op de Noordzee een angstig avontuur doorge maakt, toen hun, zeven ton metende jacht Maria Lecina bij Ramsgate twee maal op een zandbank stootte en bo vendien de motor onklaar raakte. Bij he' ochtendkrieken wisten zij door het zwaaien met jassen de aandacht te trekken waarop de reddingboot van Ramsgate hen uit hun benarde positie verloste. Het jacht is in Ramsgate bin nengesleept. ,,'t Zou lang kunnen duren" De arbeiders van de Fordfabrieken in de Amerikaanse staat Michigan hebben met zeer grote meerderheid besloten zo nodig te gaan staken ter verkrijging van pensioenrechten, ziekteverzekering en loonsverhoging. De president van de betrokken vak vereniging heeft echter medegedeeld, dat de vakvereniging alsnog bereid is de onderhandelingen voort te zet ten. Het gaat om meer dan 60.000 arbeiders. In een mededeling van Ford wordt gezegd: „Wij zijn van mening, dat stijging van de kostprijs op dit ogen blik de prijzen van het product zou verhogen, de omzet verminderen en tot gevolg zou hebben ,dat grote aan tallen arbeiders ontslagen zouden moeten worden. Wij hopen, dat de arbeiders zullen inzien, dat wanneer de vakverenigingsleiders een staking afkondigen, deze van lange duur kan zijn." Nog geen nieuw contract (Van onze agrarische medewerker) Het nieuwe contract met Duitsland is nog altijd niet in kannen en krui ken. De moeilijkheden daarbij sprui ten vooral voort uit de goede kwali teit van het Nederlandse product. De Amerikanen kijken In de eerste plaats naar de prijs en die behoort voor goe de waar nu eenmaal hoger te zijn dan voor slechte waar. Intussen komt on ze groente in concurrentie met die van andere herkomst, die wel goedko per wordt aangeboden, maar die aan merkelijk minder is. Bij de onder handelingen schijnt van Nederlands» zijde de opmerking te zijn gemaakt, dat een Rolls Royce duurder mag zijn dan een Ford. Dit voorbeeld sprak wel tot de Amerikanen, maar van die zijde werd toen de vraag ge lanceerd of iemand, die geen geld heeft voor een dure wagen niet beter doet in een goedkope te gaan rijden. Intussen hangen de besprekingen nog. In afwachting van de totstand koming van het contract kan nu weer wekelijks voor een half millioen dollars naar Duitsland worden geëx porteerd. De vraag daar gaat voorna- menlijk uit naar tomaten en komkom mers, die goede prijzen maken, maar die voor Noord-Holland van betrek kelijk weinig betekenis zijn. Voor rode kool is wat vraag uit Frankrijk en Belgie, maar onvoldoen de De witte kool staat er op het ogenblik beter voor, maar de handel is zeer onregelmatig, mede in verband met de ongeregelde aanvoeren. H.M. DE KONINGIN ONTVING DELEGATIE VAN RIJKSEENHEID Hare Majesteit de Koningin heeft een delegatie van het comité Rijks eenheid, bestaande uit de heren mr. P. S. Gerbrandy, Ch. J. I. M. Weiter, H. G. Winkelman en dr. J. W. Meyer Ranneft in audiëntie ontvangen. Tames Montgomery was een onbe- o kende, neger in Chicago, ondanks zijn beroemde naam. Hij leefde in af zondering, want zijn dagen sleet hij in de gevangenis met een levenslange veroordeling op zijn rekening wegens aanranding van een 64-jarige vrouw Thans echter is Montgomery's roem stijgende, want gebleken is, dat hij reeds vierentwintig jaar onschuldig binnen de vier muren heeft doorge bracht. De vrouw is thans overleden en een arts heeft verklaard, dat zij nooit aangevallen is. Maar die vieren twintig jaar krijgt James nooit terug Vanmorgen werd heel Hoek van Holland in rep en roer gebracht door de radio-boodschap van de kapitein van de veerboot „Arnhem", onderweg van Dover. „Ik ben een passagier kwijt" seinde de onthutste kapitein. Maar de man, die al de beroering had veroor zaakt, werd later rustig slapend in een hoekje gevonden, onschuldig gelijk een kind. £jezer dagen trad een employé van een kolenhandel in het huwelijk, welke plechtigheid werd opgeluisterd door de aanwezigheid van een aantal collega's in „ambtsgewaad", zijnde de - eer donkere kledij des kolendragers. millll[IIHIIIIIIIIIIllllllllllll!lllllllilllllllllluill[|l!ll!lllllllll|[]||||||l!lll!l[tllllllllllll]|||llllllllllllltl| Zij hadden zich opgesteld op de trappen van het stadhuis, gewapend met hun attributen, kolenzakken, schoppen en zeven. Zij keken daarbij wel een beetje zwart, maar dat kwam van het kolen- >u>f. In hun harten was vreugde over aet jonge geluk. Het regende tele foontjes naar het dierenpark in Was -enaar, toen daar voor twee pasgeboren Mgertjes een zogende hond werd ge Jtsehadrtf vraagd. Maar slechts bouviers, herders honden of boxers komen in aanmerking, want het schijnt niet mee te vallen, om een goede tijgermoeder te zijn. De baker is nog altijd niet gevonden en de tijgerkindertjes moeten zich met een flesje tevreden stellen. In de buurt van Sardinië vloog een vissers vaartuig in de lucht, toen het probeer de, een mijn op sleeptouw te nemen. Jn Cheltenham doet zich een eigen aardig geval voor. Een negentien jarig meisje, dat dertien dagen geleden als „slachtoffer" diende bij de hypno tische proeven van de bekende hypno tiseur Peter Casson, is nog altijd niet uit haar hypnose ontwaakt. Na het ex periment kreeg het meisje herhaalde lijk flauwtes, vooral als iemand tegen haar praatte, ze wekt de indruk, niet geheel bij haar positiever, te zijn en ze loopt houterig, net als tijdens het ex periment op het toneel. De verontrus te ouders winnen thans het advies van een psychiater in, maar Peter Casson öeeft beweerd, dat hij met een paar woorden het meisje, desnoods per tele foon, weer tot de normale toestand kan terug brengen. En mocht ge, vrienden, geen aaps verstaan: Er staat: „Ik zoek een hoekplaatsje aan de Ron de Tafel". Volgens DPD (Britse zone) heeft de Duitse politie, in samenwerking met het militaire bestuur, in Bremen de hand gelegd op de voormalige S.S.- kolonel Frledrich Knolle, die ver trouwensman van Himmler was en verantwoordelijk zou zijn voor het fusilleren van een groot aantal Ne derlandse gijzelaars. Knolle werkte in Bremen onder de naam van Fritz Goetten Men zocht reeds meer dan vier jaar naar hem. Het staat vrijwel vast, dat hij naar Neder land zal worden uitgeleverd. Hij zal dan in Amsterdam of Den Haag te- leehtstaan Knolle heeft in het tweede deel van de oorlog voor de contra- spionnage gewerkt, evenals Giskes en Schreieder. Te Maseroe (Basoetoland) zijn het Afrikaanse stamhoofd Sankoela Mah- Jethole en vier zijner volgelingen schul dig bevonden aan rituele moord en ter dood veroordeeld. Zij hadden een stamgenoot als slachtoffer uitgeko zen en hem dit meegedeeld. Enige tijd later hebben zij de ongelukkige gevangen genomen en hem bij volle bewustzijn op gruwelijke wijze ver minkt. Het bloed dat uit zijn won den stroomde, werd opgevangen. Zijn lijk werd van een rots geworpen. GEEN TWEEDE AMATEUR ACH TERVOLGER NAAR KOPENHAGEN De sportcomissie van de NWU heeft besloten geen tweede amateur ach tervolgd naar de wereldkampioen schappen in Kopenhagen te zenden omdat men de kansen van de tweede man zeer klein acht. Alleen Kunst zal dus op dit nummer de Nederland se kleuren verdedigen. IJl li

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1