Stad en Omgeving- AGENDA Alkmaar zal gas leveren aan DenHelder Pronk had pech Menschen im Hotel Kaasaanvoer twintig duizend kilo lager Castricum Over enige jaren de Hoogovens cenirale leverancier Binnen afzienbare tijd zal de Alk- tnaarse gasfabriek een jaarlijkse hoe- Veelheid van 5.000.000 m3 gas gaan leveren aan de gemeente Den Helder. De outillage en de productiecapaciteit van de gasfabriek aldaar zijn zodanig, dat het gemeentebestuur van Den Hel der reeds lange tijd heeft uitgezien naar een andere wijze van gasvoorzie- ning. De voorkeur werd gegeven aan leve rantie door de Hoogovens te Velsen, wat ook in overeenstemming was met de plannen van het ministerie van Economische Zaken tot centralisatie van de gasvoorziening in Nederland. De Hoogovens zouden echter niet vóór 1954 in staat zijn de gewenste hoeveelheid aan Den Helder te leve ren. Een onderzoek is ingesteld om na te gaan of de gasfabrieken te Alkmaar en te Langedijk tijdelijk konden wor den ingeschakeld. Het Alkmaarse be drijf kwam daarvoor het meest in aan merking. De capaciteit daarvan kan zonder hoge investeringen worden uit gebreid. De fabrieksoutillage was goed en de productieprijs laag, terwijl ook de geografische ligging het gunstigste was. Verwacht werd echter, dat ook Alk maar na 1953 zal overgaan tot gehele of gedeeltelijke stillegging van het be drijf waarna alle benodigde gas van de Hoogovens zal worden betrokken. Er is een persgasleiding aanwezig van Alk maar naar Schagen. Het bleek echter niet mogelijk deze naar Den Helder door te trekken omdat deze tegen de hogere gasdruk niet bestand zou zijn. Er moet dus een rechtstreekse verbin ding AlkmaarDen Helder worden aangebracht. Deze afzonderlijke gaslei ding zal dan worden gelegd langs de Oostzijde van het Noordhollands Ka naal tot aan de Seheidingsvliet, 13 km ten N. van 't Zand. dan enige km in Noordwestelijke richting langs de Seheidingsvliet over Julianadorp naar Heilooër in goede vorm Tijdens de wielerwedstrijden, welke gisteravond op de Stadionbaan werden gehouden, werd o.m. een stayerwed strijd verreden waaraan de sterkste Europese stayers deelnamen. Ook Jan Pronk, die weer geheel hersteld is van zijn val in Frankfort, was van de par tij. De Heilooër won de eerste manche in grootse stijl, hetgeen vertrouwen in- boezemd voor de wereldkampioenschap pen in Kopenhagen. De tweede man che zou eveneens voor Pronk zijn ge weest ware het niet dat bij vijf ronden voor het einde een lekke band kreeg De stayerswedstrijd was zowel wat bezetting als strijdgehalte betreft de beste, die dit seizoen op de stadion- baan werd gereden. De eerste rit was buitengewoon spannend. De renners vertrokken met Bakker aan kop en vervolgens Frosia, Lamboley, Clautier. Pronk, Besson en de Best. Bakker be hield de kop terwijl achter hem door Clautier en Pronk fel om de tweede plaats werd gevochten. Na 18 ronden zette Bakker plotseling stevig aan en lapte in de volgende 4 ronden Lam boley, De Best, Frosio en Besson. De Fransman Lamboley was er niet zo best in en werd nogmaals gelapt. 25 Ronden voor het einde trachtte Bakker vergeefs Lamboley voor de derde maal voorbij te streven. Clautier waagde toen de aanval op de eerste plaats maar werd op zijn beurt terug verwezen. Hij had echter Pronk mee getrokken, die van een adempauze ge bruik maakte, de kop veroverde en Lamboley zijn derde lap bezorgde. Pronk stond de eerste plaats daarna piet meer af. In de tweede rit leek het 5 ronden voor het einde nog alsof Pronk weer zou gaan zegevieren. Hij lag toen op kop maar kreeg een lekke band en voordat hij van iets had verwisseld had hij ruim twee ronden achterstand op gelopen. Door de pech van Pronk werd Clau tier nu winnaar van de tweede rit en bezette hij tevens in het totaal klasse ment de eerste plaats. EXAMEN HOOFDAKTE Te Haarlem is geslaagd voor het examen hoofdakte, deel A, mej. B. J. M. de Ridder le Oudorp. Den Helder. Het kapitaal dat voor aan leg van deze leiding en voor de bouw van een compressor-installatie te Alk maar nodig is zal door het Rijk wor den verstrekt. Het is de bedoeling, dat de leverantie aan Den Helder van gas uiterlijk in September 1950 aanvangt. In Alkmaar geen inlichtingen De directie van het gasbedrijf te Alkmaar, die wij naar aanleiding van het bovenstaande om nadere inlichtin gen verzochten, achtte het tijdstip voor het geven daarvan nog niet gekomen, omdat B. en W. deze kwestie hebben voorbereid en eventuele plannen nog ter kennis van de commissie voor de lichtbedrjjven en van de raadsleden moeten worden gebracht. In verband daarmede verwonderde de directie zich over de publicaties van de ge meente Den Helder, waarmede z.i. het financieel belang dezer gemeente mede door het vermelden van een kost prijs allerminst gediend is. Lustrum Operetfeverenigin£ „Dartza" Zoals bekend vierde de operettever eniging „Danza" hier ter stede op 30 Juni j.l. haar eerste lustrum. Gezien de vele successen, die in de afgelopen vijf jaren door deze vereniging werden geboekt, wordt op 20 Augustus a.s. een Soirée Cabaret Dansante georganiseerd in het Wapen van Heemskerk alhier, waaraan verschillende oud-solisten hun medewerking zullen verlenen. Op deze avond zal een terugblik worden geworpen op de diverse ope rettes, die deze vereniging in haar eer ste lustrum voor het Alkmaarse voet licht bracht, te weten: „De Bedelstu- dent", „1001 Nacht", „Alkmaar in de Spaanse tijd", Casparone" en de „Czardasvorstin". Tevens wordt op deze avond het publiek in kennis gebracht met de operette „Die Lustige Witwe", welke operette in November a.s. zal worden opgevoerd. Het geheel zal wor den afgewisseld door conference van de heer Nico Akkerman uit Heioio en dansen van Anne Marie Kühne. Ook de heer P. Kroon, beter bekend onder de naam van „Kees Stet uit Ierswoud" zal aan deze avond zijn medewerking verlenen. De dansmuziek zal worden verzorgd door de band van A'dert Dek ker, met medewerking van Rinus van der Broek, trompettist van het dans- orkest „De Ram .Iers". Het geheel be looft een echte gezellige Danza-avond te worden. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Twee Yan kees in Trinidad (14 jaar); Viotoria Theater, 8 uur: Het begon in de Pull man (14 jaar); Cinema Amerlcaln, 8 u: Mijnheer de Gouvernante (tot 14 jaar onder geleide). (Geprolongeerd). NIWIN-sportweek. Wapen v. Heems kerk, 7.30 uur: Lezing door ir. Van Emmenes. Vraaggesprek met Wim Slijkhuis. Praatjes en een liedje door André Carrell. Gulden Vlies, 8 uur: Groot Alpenfeest. ZATERDAG Bioscopen zie Vrijdag, aanv. 7 en 9.30 u. NIWIN-sportweek. Muziektuin, 3.30 uur: Bridge-drive; Sportpark, 6 uur: Alkm. BoysHolland (Utrecht). Tij dens de rust gymnastiek. Gulden Vlies, 8 u.: Cabaret-Dansante. Kegelen voor de Niwin De Alkmaarse kegelaars hielden gis teravond in het kader van de Niwin- sportweek een kègèlavond, Welke ech ter niet bedoeld was als het jaarlijkse grote tournool, dat ten bate van de Niwin wordt gehouden. Dit zal, evenals vorige jaren, weer in September plaats vinden. Desondanks was het gister avond in „De Unie" 'n gezellige drukte en men kreeg daar een voorproefje hoe het zal zijn met het grote tournooi dat over enkele weken zal plaats vinden. Viswedstrijd voor de jeugd Zaterdag 20 Augustus zal door de hengelsportvereniging Luctor et Emer- go in de Oudegracht een viswedstrijd voor hengelaars van acht tot veertien jaar worden gehouden. Voor deze wedstrijd zijn een vijftigtal mooie prij zen, waaronder een lauwertak, ter be schikking gesteld. AANBEVELING LERAREN GYMNASIUM TE VELSEN Het College van Curatoren heeft bij de gemeenteraad van Velsen een aan beveling ingediend voor de benoeming van leraren aan het gymnasium „Vel- serbeek" voor de cursus 1940/1950. waarbij voor wiskunde: 1. G. van der Voet te Alkmaar; 2. Mej. S. M. Mulder te Bloemendaal. Voor lichamelijke oefening: 1. J. Mul der te Amsterdam; 2. Th. A. van Baas- bank te Heiloo. „IJzeren GordijrT'-tonelen Gisteravond stond omstreeks half negen een grote menigte voor het Victoria-Theater. Poli- tie-agenten bewogen zich daar tussen door en u^t de houding van het publiek bleek dat het niet zo maar een gewone drukte was. Spoedig wist men in de Langestraat te ver tellen dat een grappenmaker een rookbom in de zaal had gegooid en dat de toeschouwers de zaal moesten ontvluchten. Men maakte reeds vergelijkingen met de to nelen, die zich bij de voorstellingen van „Het IJzeren Gordijn" in Amsterdam hadden af gespeeld. Er was echter niets van waar. De waarheid is, dat er gisteravond een meer dan normale belangstelling voor de bioscopen was en voor het Victoria-Theater stond een aantal toe schouwers in spé, die niet zonder meer wilden accepteren, dat het Theater was uitverkocht. Dat was de rede van de grote drukte en de aanwezigheid van enkele politie-agenten. H.M. de Koningin staat poppen af voor tentoonsteling Naar wij van de Stichting 1940—'45 afdeling Alkmaar vernemen, heeft H.M. de Koningin voor de tentoon stelling, die op 31 Augustus te Alk maar zal worden geopend, een col lectie eigen poppen in bruikleen afge staan. Deze poppen zullen gedurende de gehele tentonstelling te bezichti gen zijn. Verduistering en diefstal Gisteren werd op verzoek van de Alkmaarse politie door de politie te Geleen een 24-jarige los-arbeider aan gehouden. De man, die hier op de kermis werkte, leende van een ken nis een fiets en reed ermee naar As sendelft. Daar zette hij het karretje langs de kant van de weg neer en zocht een beter exemplaar uit, waar mee hij zijn reis vervolgde. Hij is ech ter van een koude kermis thuisgeko men, daar hij in Geleen in verzeker de bewaring werd gesteld, bsri .'*13 n/ff Examen „Britannia" Voor het Middenexamen A van de Ned. Vereniging van Leraren in de En gelse Taal „Britannia" te 's Graven- hage slaagden: Mej. Aaltje E. van Be- zooijen, de heer Leonard Th. Brands, Mej. Maria Th. Jol, de heer Bard Koolwijk, de dames Agatha Pancras en Jellie van der Veer, de heer Ru- dolf van der Veer, de heer Johan G. Wiese, allen te Alkmaar. Voorts de heren Simon J. Schouten te Bergen, Pieter Groen te Sint Pancras, Nicolaas J. Venneker te Groet en Jan G. Wee- ner te Warmenhuizen. Een steward als zakenman Bij de harddraverij, die Woensdag middag op het Sportpark werd gehou den, probeerde een -24-jarige steward van de Nieuw-Amsterdam een vijftien tal dassen van de hand te doen. Deze kakelbonte dassen, die afbeeldingen van paarden, bloemen en vogels droe gen, werden voor de prijs van 7,50 te koop aangeboden. De man werd aangehouden door de Alkmaarse politie in samenwerking met ambtenaren van de dienst invoer rechten en accijnzen. Er is proces verbaal opgemaakt terzake van over treding van het deviezenbesluit en textieldistributie. Het is in deze dagen dru'c in de ho tels en het spreekt vanzelf, dat er on der de vele buitenlanders, die in Alk maar logeren, ook wel een paar rare kostgangers zijn. Eén van de opmer kelijkste figuren, die in hotel Victory afstapte, was een Engelse jonge dame, miss Mary Cosh, die een talenfeno meen bleek te zijn. Na een vierdaags verblijf in Nederland (waar ze nooit tevoren was geweest) had ze al zoveel Nederlands opgepikt, dat ze een een voudig gesprek kon voeren. Zó vlot was binnen weinige uren haar conver satie, dat iedereen er perplex van stond. En ze kwam heus uit Engeland- In hetzelfde hotel logeert sedert eni ge tijd een Amerikaan, die verb ouwe reerd aanschouwde hoe de andere gas ten in de late avond hun schoenen op de gang hadden staan. De volgende morgen zei hij tot de directeur: „We wisten wel, dat de Nederlanders zin delijke mensen zijn, maar dat ze op de drempel van de kamer hun schoe nen uittrekken, gaat toch wat te ver Als het nu nog klompen waren. In ieder geval krijgt u mij zo gek niet: ik loop net als in Amerika gewoon op mijn schoenen de kamer binnen!" Met het gevolg dat hij met onge poetste schoenen blijft rondlopen. Het geen hem blijkbaar de pret niet mag drukken. Maar opnieuw massa's bezoekers op de markt Een klein zakwoordenboekje kan een grote hulp zijn in de Babylonische spraakverwarring op de wekelijkse Vrijdagse kaasmarkt. „Look" zegt een klein jochie en hij bladert in zijn woordentolk, „deze man prebeert de cheese. „Good or bad". Bij ieder woord dansen zijn vingers door de bladzijden om van het ene woord naar het andere te wandelen Het kereltje naast hem, een Engels padvindertje van een turf hoog kijkt naar de kaashandelaar, die boort en kneedt en proeft en hij be grijpt èr alles van. Dat doen ze dus met die beroemde Hollandse kaas. Als hij straks weer thuis is aan de andere kant van de Noordzee zal hij zijn ouders vertellen van alles, wat hij hier zag. van de dragers, van de berries, van de ruitertjes, van het carillon, en hij zal zeggen, dat er zeven stapels fa- briekxkaas waren die f 82.50 per 5 ki lo ombrachten en negen stapels fabrieks kaas voor f 80 50 en hij zal het grote getal onthouden hebben, dat de totale aanvoer weergeeft 33 000 kilo kaas was er die Vrijdag op de markt, zal hij zeggen, want, om dat hij het heeft opgeschreven, weet hii het nog precies En als zijn vader en zijn moeder hem dan zullen vragen, of er altijd zoveel is. zal hij met een beet je verontwaardiging over zoveel dom heid zeggen: „Veel. het was helemaal niet veel, het was weinig. De week daarvoor hadden ze wel méér dan 50.000 kilo. Wat er wel veel was, dat was bezoek. De mensen stonden rijen, dik om de kaasstapels heen maar om dat ik maar een klein kereltje ben, kroop ik tussen de benen van de kij kers door, en stond lekker vooraan. En er waren een paar agenten, die heel vriendelijk deden, en de mensen op een afstand hielden. Heel wat an ders, dan bij ons. met hun barse uiter lijk, En een talen, dat je hoorde, onze eigen taal en Frans en Duits en na tuurlijk allemaal Hollands, maar daar snap ik niks van. Iedereen maakte fo to's van iedereen, gewoon en in kleu ren en er waren een massa kleder drachten. En de mensen helpen je met alles. Ik vroeg een hoop dingen en ant woord kreeg ik altijd. Als ze niet goed Engels spraken, zochten ze wel in hun woordenboekje. De hele stad is vol met vlaggen en rondom de Waag ziet men de nationale kleuren van allerlei landen. Maar weet je, wat mij daarbij zo is opgevallen, dat er heelmaal geen Zweedse vlag op die Waag staat. Ik heb altijd gedacht, dat de Hollanders zoveel aan Zweden te danken hadden, maar dat schijnen ze weer vergeten te zijn. En ik vond het ook een beetje raar dat er dames rondliepen in klederdrach ten, die met Alkmaar niets te maken hadden, maar dat was voor de pro paganda voor die andere plaatsen, zei den de mensen. Nee, als ik weer een vacantie in Hol land ga doorbrengen, zal ik vast Alk maar niet vergeten, want daar zie je iets, wat je je leven lang bijblijft. Alcmaria-adsp. zagen Brussel Niet minder dan 97 Alcmarianen hebben dit jaar een vacantie gehad die zij niet licht zullen vergeten. De voet balvereniging Alcmaria had namelijk aan die adspiranten van 12 tot 16 jaar, die op school waren overgegaan en voor hen die, hoewel zij hun best had den gedaan, het toch niet hadden kun nen halen, een trip naar Brusel in het vooruitzicht gesteld. Het is te begrij pen dat de jongens deze kans niet wil den laten voorbijgaan. Er werd deze maanden dan ook nog harder geblokt dan anders. Dit had tot gevolg dat er jongens waren die acht tot negen pun ten op hun rapport vooruit waren ge gaan. Het beloofde vacantietochtje ving Maandag aan. Toen de bussen 's mor gens om acht uur vertrokken voor spelde het weer niet veel goeds en het duurde niet lang of het goot van de regen. Gelukkig klaarde het weer op vóór Utrecht was bereikt, waar men de Dom bezichtigde. Hierna ging h^t door naar Den Bosch, waar alle jongens van de gelegenheid gebruik maakten Gerrit Schulte een bezoek te brengen en van hem foto's met handtekeningen te be machtigen. 's Middags kregen de jeug dige Alcmarianen in de buurt vafi Ois- t er wijk gelegenheid te zwemmen in het prachtige natuurbad. Na een bezoek aan Tilburg, waar juist kermis was, werd de reis voortgezet naar Bavel, in de buurt van Breda, waar allen 's avonds in het hooi kropen om te gaan slapen. De volgende ochtend ging het door naar de Belgische grens. Daar het douane-onderzoek een uur ophield, was er geen gelegenheid Antwerpen te bezichtigen. Men ging daarom regel recht door naar het einddoel Brussel. Na een tocht te voet door de stad, waarbij de jongens tot de ontdekking kwamen dat veertig francs toch maar erg weinig betekenen in Belgie, werd onder leiding van een gids een tocht per autobus door de stad gemaakt. Het was reeds half vijf voor de Alc marianen huiswaarts keerden. Het on derzoek aan de grens nam dit maal niet veel tijd in beslag. Na een voor spoedige tocht, waarbij er gelegenheid was de Moerdijkbrug en de Maastun nel te bezichtigen, kwamen de Alcma rianen 's avonds omstreeks twaalf uur weer in de kaasstad aan. Het was een prachtige tocht en de adspirantjes zullen zeker geen spijt hebben dat zij daarvoor een tijd hard hebben moeten leren. Indeling junioren en adspiranten De indeling van de junioren en adspirai ten uit Alkmaar en omgeving is als volgt: Junioren. D 9: Alcmaria a; Alkm. Boys a; Helder a; HRC a; Jong Holland a; Schagen a; Hollan- dia a; Sporters a; West-Frisia a. E 9: Alcmaria b; Bergen a; BKG a; Flevo a: HRC b; Kaagvogels a; Oudesluis a; Water vogels aj Randers a. 8: Alcmaria c; Alkmaar a; Alkm. Boys b; Foresters a; Schoorl a; Hollandia b; West- Frisia b; N.-Niedorp a. t, Adspiranten, la 9: KFC a; KW a; OSV a; QSC a; WFC a; ZFC a; Zilvermeeuwen a; Alcmaria a; Alkmaarsche Boys a. Id 9: KFC b; KVV b; OSV b; QSC b; WFC b; Zaandijk b; ZFC bj Zilvermeeuwen b; Alcmaria b. 1 g 8: CSV a, Uitgeest a, Alcmaria c. Alkmaar a, Bergen a, DTS a. Egmon- dia a, Foresters a. lh 7: Alcmaria d, Alkm. Boys b, DTS b, Egmondia b. Uitgeest b. Uit geest c Schoorl a 2f 8: Alcmaria e; Alcmaria g; Alcmaria f; Alkm. Boys c; Alkm. Böys d; DTS c; SSV a; Randers a. 2g 8: Alcmaria i, Alcmaria h, Alkm. Boys e, Bergen b, CSV b, Foresters b. Alkmaar b, Randers b. De indeling van de Zaterdagmiddag-com petitie is inmiddels ook bekend geworden. Ie klasse: Marken 1; Flevo 1; BI. Wit 2; Dindua 2; HCSV 2; EVC 1; Gouwzee Boys 1; Andijker Boys 1; HCSC 1. 2e klasse: Vrone 1; Marken 2; Jong Holland 2-, ZCFC 2; DEK 1; Breezandse Boys 1; HCSV 3; HCSC 2. 3e klasse: ZCFC 3; Blauwwit 3; Andijker Boys 2; Gouwzee Boys 2; Jong Holland 3; Reiger Boys 1; HCSC 3; DEK 2. Lezing van ir Van Emmenes Zoals bekend vermeldt het NIWIN sportweekprogramma voor hedenavond een lezing van de befaamde sportjour nalist ir. A. van Emmenes en een vraag gesprek met de bekende athleet Wim Slijkhuis. Deze unieke sportavond vindt plaats in het „Wapen van Heems kerk". André Carrell zal deze avond op vrolijken met een praatje en een liedje. Zaterdagmiddag vindt in de Muziek tuin een bridgedrive plaats en Zater dagavond te 6 uur ontmoet Alkmaarse Boys het Utrechtse Holland. Onze plaat selijke derde klasser verschijnt in de volgende opstelling: J. v. d. Horst;, G. en C. Metselaar; C. Bart, P. Blok en Kemp; v. d. Meulen, J, Indri, v. Zon, T. Indri en Geerlings. Zondagmiddag om half drie speelt Alcmaria Victrix voor de Niwin tegen de Leeuwarder eerste klasser Frisia. De opstelling van Frisia is als volgt: P. Bijlinga: P. v. Cleef en P. Meinis; J. Schilt, J. Backers en J, Urlinius; W. Knoops, J. Visser. A. Santema. P. v. d. Berg en H. Visser. Alcmaria stelt hier tegenover: Ver steeg; Maasen en Hendriks; v. d. Lek, Helderman en Badenhuizen; v. Meene, W. Schmidt, Untied, Eversteyn en De Buyzer. Burgerlijke Stand Geboren: Harber J. A., z./v. H. C. van Haarlem en W. W. Treffers; Evelyne M„ d. v. A. C. Henneman en E. M. Groen. Ondertrouwd: Martinus de Vries, 23 jr., en Petronella Bakker, 19 jr.; Wil- helmina J. Appel, 24 jr., en Margaretha A. Breék, 26 jr.; Simon J. Houtenbos, 24 jr., en Geertruida D. Beemsterboer, 25 jr.; Justus W. Schwegman, 25 jr., en Elizabeth Zwart, 31 jr.; Nicolaas Weel, 24 jr., en Margaretha Vertelman, 24 jr., Frans Schouten, 22 jr., en Jacoba Wal, 22 jr.; Nicolaas J. Blankman, 43 jr., en Sussanna M. Borjeson, 39 jr.; Jacobus J .Gerver, 27 jr., en Wilhelmina E. Jansen; Rients van Buren, 22 jr., en Geertruida Bakker, 21 jr. Gehuwd: Jan Mulder en Elisabeth M. Smiers. Overleden: Neeltje de Vries, 87 jaar; Cornells Koning, 81 jaar, wedn. v. J. Plooijer; Everdina van Trigt, 83 jaar, wed. van J. Jongejans. Damclub W.D.O. Op de clubavond van W.D.O. werden gis teren de volgende resultaten behaald voor de kampioenschap Kennemer Damkring: H. Krui- der—C. de Graaff 1—1; A. Bongert—J. Karl 2-0; J. Bosman—Ef. J. Toepoel 0—2; J. Schipper Sr. J Deickmann 2-0; D. Davelaar-J. Homma 2—0; P. Noom—D. Davelaar 0—2. Bergen Besommingen Ijmuiden De aanvoer aan de Rijksvisafslag bestond Donderdag uit: 3060 kisten haring, 400 schol. 130 schelvis, 80 wijting, 60 tarbot en tong, 70 kabeljauw, 50 kool vis, 20 bot, 30 schar, 10 makreel en 30 kisten met diverse soorten. De besommingen waren: IJM 25 „Flamin go" 128.000; 16 „Reiger" f23.250; SCH 2 f490; KW 17 f3928; IJM 241 f126. De prijzen waren per kg: gr. tong 3,25- 3,15, gr. middel 3—2,65, kl. middel 2,75— 2,35, klein I 2,40-2,25, klein II 1,25-0,75; taibot 2,70—2,45. Per 50 kg: verse haring 19—14; makreel 22,50—17; gr. gul 42; kl. gul 21—12; wijting 14—7,90; kl. rode poon 18; gr. schelvis 39, middel 30,50, klein 22, klein 1 18-15,50; hot 18-12; schar 19-14; gr. schol 55,50—45,50, middel 47—29,50, klein 28—14. Per 125 kg: koolvis 43—39. Siem Nieuwenhuyzen in „De Rustende Jager" „De meest verloren dag is die, waar op men niet gelachen heeft", beweerde Chansfort. Voor Bergens gasten be hoefde Donderdag, ondanks het gure weer, geen verloren dag te zijn: Siem Nieuwenhuyzen, Nederlands grote revue-komiek, de grapjas, die heel Nederland heeft doen schateren van de lach, trad n.l. op in De Rustende Jager. Verder was aanwezig de grote telepaath en hypnotiseur Indra, die met zijn mysterieuze experimenten zorgde voor spanning. Siem Nieuwenhuyzen was weer ge weldig in zijn schetsen. Als hij be richt krijgt, dat hem een erfenis van een ton wacht, dan is hij door het dolle heen ende zaal met hem. En als hij zijn eerste proeven aflegt als barbier, dan davert de zaal. Van geheel andere aard waren de prestaties van Siems medewerker In- dra. Hij verbaasde de toeschouwers met zijn telephatische experimenten, die alle wonderwel slaagde. In een minimum van tijd had hij geblind doekt een in de zaal geworpen voor werp teruggevonden en ontcijferde hij de op een bord geschreven woorden. Zijn beschrijving van kleur en kle ding en haar van verschillende aan wezigen was treffende juist. Zijn hypnotische experimenten waren ver bazingwekkend en soms wat griezelig, als bijv. een slachtoffer in catalepti- sche toestand op glasscherven werd gelegd enz. Ook met zijn fiscatie- proef, waaraan de hele zaal meedeed, had bij verrassende resultaten. Wil loos voldeden ten slotte de door hem gehypnotiseerde personen uit het pu bliek aan zijn wensen. Het was alles mysterie, wat Indra gaf en alles zotternij, wat Siem deze avond bracht, maar de gasten, die de zaal tot het laatste plaatsje bezetten, genoten van begin tot einde. Ouderdom komt1 met jubilea Notaris C. Knook zal heden de dag herdenken, waarop hij 40 jaar geleden als jongeman van 29 jaar notaris werd. Geboren te Fijnaard in Noord-Bra' bant werd hij op meerdere plaatsen candidaat-notaris, het laatst te Monni kendam. Hier vond hij zijn latere le vensgezellin. In 1909 werd hij notaris te Andel in Noord-Brabant. Van hier verhuisde hij later naar Apeldoorn om in 1939 als opvolger van notaris Van Riet naar Bergen te komen. In de 40 jaren dat hij het notaris ambt bekleedde, heeft deze stille, ac curate werker heel wat acten gepas seerd en successie-aangiften gemaakt. Notaris Knook was geen op de voor grond tredende figuur, zijn belangstel ling bepaalde zich voornamelijk tot zijn notariaat en daarbij was zijn devies: indien 't gemeen u roept, besorght het als uw eigen. Jammer voor de vele vrienden en bekenden, die de geachte jubilaris op deze dag gaarne de hand hadden ge drukt, is hij toevallig(?) met vacantie afwezig. Nieuw sportpark komt op de Puikman Naar wjj vernemen, zijn de onderhan. delingen over de aanleg van een nieaï sportpark tussen het gemeentebestuu. R.K. kerkbestuur, de Wederopbouw de R.K. Sportvereniging „Vitesse" een dergelijk stadium gekomen da, thans vaststaat, dat het sportpark kon, op de terreinen van de z.g. Puikman. Zoals men weet, is Vitesse haar ter. rein in de kom van het dorp kwijt ge. laakt als gevolg van de uitvoering van het uitbreidingsplan. Het nieuwe sport, park zal omvatten twee voetbalvelden' een korfbal- en handbalterrein en een veld voor gymnastiekbeoefening. Uiteraard zal het nog geruime tijd ouren vooraleer Vitesse het nieuwi sportcentrum zal kunnen betrekken, maar het mag haar een voldoening zjj^ dat aan de voor haar zo ongunstige ter! reinomstandigheden eerlang een eind, komt. Burgerlijke Stand Geboren: Anna H. M., dochter van K, van der Molen en M. Komen. Johannes M zoon van P. Meijne en C. Oosterhuis. - Veronica C. M., dochter van A. van den Berg en J. C. Zonneveld. Anna J. A., dochtet van L. G. Horvat en M. C. Schram. - Afr» P., dochter van J. Stam en A. G. de Groen. Ondertrouwd: Fokke A. N. Harem» (ie Amsterdam) en Maria Mulder. Cornelia Mooij en Maria Chr. Peters. Theodorus Kor» tekaas en Anna Hollenberg. Overleden: Franciscus B. Hoebe, maanden, zoon van J. Hoebe en A. M. yi» Wonderen. Catharina Duijn, 65 jaar, wei van B. Lute (overleden te Alkmaar). 8706 INWONERS Het aantal inwoners onzer gemeente bedroeg op 1 Augustus: 8706. Marktberichten NOORDSCHARWOUDE, 12 Aug „Noordermarktbond". 34000 kg aardappelen, Eerstelingen 7,90—8,60; Rode Eerstelingen 9,60; Eigenheimers 6907,30; Blauwe Eigenheimers 6.40 —7,10; 12.000 kg slabonen 2«—36- 17"'") kg rode kool 4,505.50; 86.000 kg wit te kool 9,5010,10; 2800 kg gele kool 4; 800 kg bieten 45; 400 stuks bloem kool 32—48. LANGEDIJKER GROENTE CEN TRALE, 12 Aug. Aangevoerd werden 50.000 kg. aardappelen. Eerstelingen 8.20; BI. Eigenheimers 6.707.30; 4000 kg. witte kool 710.30; 20.000 kg. gele kool 56.80; 70.000 kg. rode kool 5.50 —7.60; 3800 kg. slabonen 27,20—36.10. WARMENHUIZEN, 12 Aug. - 38.200 kg aardappelen: Schotse muizen 9,20—9,50, eigen heimers 6,90—7,80, bintjes 7,40—7 90, grove Alvas 7,20 en rode Schotse muizen 10,10; 10.200 kg rode kool 5,50; 800 kg gele kool 5; 36.700 kg witte kool 8,50-10,50; 1080 kg slabonen 31—35. GROOTEBROEK, 10 Aug. - 110.000 aard appelen: eerstelingen 7,80—9,29, grove 7,80— 8, bevelanders 6,70—7,30, bintjes 6,80—8, Koopmans blauwe 6,50—6,70, blanke eigenhei mers 6,90—7,60, blanwe eigenheimers 6,40- 6,70, doré 7,90—8, ijselster 5,50—6 en saskia 7—7,90; 2800 kg slabonen 24—31 en afw. 16 84; 13.000 kg rode kool 4,50-5,50; 10.000 kg bieten 4—5; 350 kg andijvie 5. SCHAGEN, 11 Aug. 1949. 5 Paarden f 400f 600; 12 Geldekoeien f 400 f 500; 14 Kalfkoeien f 600—f 800; 6 Tijd- koeien f 300f 575; 125 Schapen f 55— f 65; 149 Lammeren f 35f 50; 93 Big gen f 40f 55; 26 Kippen f 3f 6. Predikbeurten VOOR ZONDAG 14 AUGUSTUS ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur ds. Hak; 5 uur ds. Den Oudsten; Woensdag avond half 8 tot 8 uur, oecumeniscne I avondwijding; vrij toegang. Kapel-1 kerk, 10 uur ds. Van Wijk. Ren, geref. gem., half elf ds. Herfst van Haarlem. Luth. kérk (Oudegrach!), geen dienst. Doopsgez. kerk, 10 uur, ds. Knipscheer van Groningen. Gerot kerk, 10 uur ds. Von Meijenfeldt; 5 uur ds. De Boer van Amsterdam-Noord. Geref. kerk (art. 31 K.O.), in Waakt ea Bidt, 10 uur preeklezen; half 6 ds. Van der Lingen. Coll. theol. school. Bap tisten gem. (in Nieuwe Doele), 10 uut ds. Bosma van Stavoren; jeugdsamea- komst half 8. Oud-kath. kerk geon dienst. Herst. Ap. Gem., Toussaint- straat, half 10 en 4 uur en Woensdagav, 8 u. dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb, In W. en B., 4.15 uur openluchtpredi- king in de Hout; Donderdag geen sa menkomst. Leger des Heils,, Limmer hoek 40, ld uur heiligingsdienst; 12 u Zondagsschool; 8 uur verlossingsbijee komst. Ned, Leger des Heils, Hekel straat, 10 uur wijdingsdienst; 8 uui openbare samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de heiligen da laatste dagen (in Valk's lunchroom!, half elf Zondagsschool; 5 uur gods- dienstbijeenkomst. Rozekruisers- genootschap geen tempeldienst. „Ver breiding der waarheid", Brouwerstraat 31, av. half 8 dienst. OMGEVING AKERSLOOT, 10 uur ds. Van Santen (H. Doop). BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds. Be- kius; Woensdagav. half 8, avondwij ding. Geref. kerk, 9 uur, half elf en half 5 ds. Mooy van Warns. Mara- natha, half elf ds. Bremer. BERGEN AAN ZEE. 10.15 uur dl, Koningsberger, herv. pred. te Amster dam (liturgische dienst). Vertrek tram uit Alkmaar 9.16 uur. BROEK OP LANGENDIJK. Geref. kerk, 10 en 3 uur ds. De Wolf van Oosterend (Texel). Geref. kerk (art. 31), 10 uur ds. Van der Lingen; 3 W leesdienst. Dóopsgez. kerk, ge« dienst. DIRKSHORN, herv. kerk, av. 7 «ft ds. Post. Geref. kerk, half 10 eni uur ds. Van der Sluis. EGMOND AAN ZEE, herv. 'gem, W uur ds. Roobol. Geref. kerk, 10 uur ds. De Boer van Amsterdam-Noord; half 6 ds. Von Meijenfeldt. Oud-kath kerk. voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. EGMOND BINNEN, 10 uur, ds. PM HEILOO, herv. gem., 10 uur, mevr. Vis—De Boer. Evangelisatie Kerk- laan. 10.15 uur. ds Den Oudsten van Alkmaar. Geref kerk (in evangge- bouw aan de Kerklaan), half 9 ds. Be Boer van Amsterdam Noord; 4 uur -is. Von Meiienfeldt. HEFRHUGOWAARD. herv. gem. de heer A D Klaassen. Geref. kerk, half 10 en half 3 ds. Barkey Wolf van Den Haag. HENSBROEK, 2 uur ds. Meyboom (mm.v kerkkoor). KOEDIJK geen dienst. LIMMEN. 2 uur ds Van Wijk. NOORD SCHAPWOUDE Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Van der Boom van Berkum. OPMEER. 10 uur. ds. Meyboom yan Obdam (bijzondere dienst n.a.v. Dit te een mensenkind. OTERLEEK. av. 7 u de heer Albertz. OUDORP. 10 uur ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem., 1# uur ds. Leendertz. Geref kerk 10 uur leesdienst: av. 7 unr ds. Grafe van Winschoten. SCHOORL. Groet en Camp, in het gymnastieklokaal aan de Smeerlaan 'e Catrijp. 10 uur ds De Jong. Achter de Rode Leeuw te Schoorl. 10 en 4 uur dienst „Verbreiding der waarheid SINT PANCRAS Geref. kerk. 10 «n 3 uur ds Middelkoop. STOMPETOREN 10 uur. de heer Albertz Evangelisatie. 10 uur de b«er Göebbels van Amsterdam. VEENHUIZEN. 10 uur, de heer L. de Jong. WARMENHUIZEN, 10 uur, ds. Post.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2