Pt Zwarte rchidee Naar rechtvaardiger verdeling van de beschikbare woonruimte Varkensstapel in een jaar met vijftig procent vermeerderd Zaanse „Nieuws-eter" Dank zij de aardappelen Contact Romme-Hattc Er komen maatregelen tegen gemeentebesturen die onwillig zijn om te vorderen JJAAR wy vernemen ia de minister van Binnenlandse Zaken voornemens een wetsontwerp in de Staten-Generaa! aanhangig te maken tot wijziging van do Wet van 4 Augustus 1947 ter bevordering van doelmatige verdeling van woongelegenheid, bekend als Woonruimtewet 1947. De regering „in overweging genomen hebbende, dat het in verband met de heersende woningnood nood zakelijk was, voorschriften ter bevordering van een doelmatige verdeling van de woongelegenheid over de bevolking vast te stellen", meende met deze wet de beschikbare woonruimte rechtvaardig over de bevolking te verdelen. De wet gaf de gemeentebesturen de bevoegdheid, woonruimte te vorderen in huizen, waar de bewoners meer kamers in gebruik hadden dan redelijkerwijs noodzakelijk moest worden geacht. De beweegreden, om thans reeds tot wets wijziging over te gaan, is blijkbaar niet, deze bevoegdheid aan de plaatselijke overheid te ontnemen, maar integendeel, om haar te nopen er gebruik van te maken Bond van Woningzoekenden treedt actief op het lijkt misschien wat vreemd, dat er een wet nodig is, om een andere reeds twee jaar bestaande wet practisch toegepast te krijgen, maar zo is de zaak nu eenmaal in dit geval. Thans hebben de gemeentebesturen n.l. de bevoegd heid, om woonruimte te vorderen, maar ook om dat na te laten. En dat laatste schijnt maar al ta vaak te gebeuren, menige college van B. en W. ziet de grote villa's op eigen grondgebied lie ver bewoond door een klein aabtal ge fortuneerde gezinnen dan door een groot aantal overigens nette mensen, die aan het euvel lijden, dat zij minder belasting betalen. In zulke gevallen wordt de gemeentelijke autonomie op zijn zachtst uitgedrukt dan wel eens verkeerd toegepast. Komt dit kwaad veel voor? zult u vragen. Wij hebben die vraag ook ge steld en wel aan de heer J. Göbel, voorzitter van de door hem en enige anderen opgerichte Nederlandse Bond van Woningzoekenden. De heer Göbel, die sedert twee jaren te Haarlem ge vestigd is, is zelf woningloos, d.w.z. hij is genoodzaakt met zijn vrouw in een pension te wonen. Eén enkele kamer en een serre staan hem ter beschik king. Daarin moet dit echtpaar wonen en werken. De ruimte is echter te klein om dit werk naar behoren te verrichten. Er is met name veel te weinig bergruimte, vooral voor het kantoor, dat ook in deze kamer ge vestigd is. Zo zijn er vele duizenden in ons land. In plaats van zich bij de fei ten neer te leggen, heeft hij gezocht naar een oplossing van zijn probleem, dat het probleem is van op zijn minst 340.000 Nederlandse gezinnen: de vraag naar een „eigen woning", d.w.z. naar meer ruimte voor minder geld! Verwacht: 50.000 leden. „Onze Bond", zegt hij, „bestaat nog maar kort; hij is opgericht op 1 Juni 1949 in Den Haag waar tijdens de eer ste openbare vergadering, uitgeschre ven door het comité van initiatief, alle aanwezigen 200 personen ver klaarden, lid van de Bond te willen worden. Nadat de pers daarvan melding had gemaakt, stroomden van alle kan ten aanmeldingen, sympathiebetuigin gen en., „oplossingen" binnen en dat gaat nog steeds zo door. Er gaat geen dag voorbij, of onze secretaris, mr. P. P. C. H. de Voort, advocaat en procu reur, kantoorhoudende Lange Vijver berg 16, Den Haag (die echter persoon lijk ook woningloos is!), ontvangt brie ven. Er worden zelfs spontaan afdelin gen opgericht, soms zelfs zonder dat het voorlopige hoofdbestuur er van te voren iets van vernomen heeft. Het zit nu in de lucht: de woninglozen moeten zich organiseren; zij moeten een macht gaan vormen, opdat met hun rechtvaardige verlangens rekening zal worden gehouden. Wij verwachten, dat er binnen één jaar tenminste 50.000 le den zullen zijn en dat dan de georgani seerde woninglozen in de „plaatselijke commissies van advies tot bevordering van doelmatige verdeling van woonge legenheid" zitting zullen hebben, zo dat zij zelf bij de uitvoering van de Woonruimtewet, die toch voor hen ge geven werd, een woordje zullen mee spreken, Ware dit nu reeds het geval, dan zou het nuttig effect van die wet veel groter zijn. „Maar hoe zit dat nu met die ge meentebesturen?" drongen wij aan. „Kijk, wij staan op het standpunt, dat woonruimte belangrijker is dan b.v. tabak. Een vreemde vergelijking? Ongetwijfeld, maar toen de tabak schaars werd, heeft de staat de be schikbare hoeveelheid rechtvaardig verdeeld. Dat is gelukkig voor tabak nu niet meer nodig, maar de woon ruimte is nog steeds schaars, ja wordt nog dagelijks schaarser. De Bond waar deert de pogingen van het ministerie van Binnenlandse Zaken ter bestrijding van de woningnood, maar hij moet tot zijn leedwezen vaststellen, dat die po gingen tot nog toe onvoldoende resul taten hebben opgeleverd. Het is ons gebleken, dat de minister van Binnen landse Zaken ter bevordering van een rechtvaardige verdeling van de woon gelegenheid meer wilde doen, maar de Staten-Generaal hebben hem niet wil len toestaan op dit punt in te grijpen in de bevoegdheid van de gemeentebe sturen. De gemeentelijke autonomie heette het, mocht niet aangetast wor den en vele gemeentebesturen verdelen de woonruimte al naar het hun uit komt, maar rechtvaardig gaat het daar bij niet altijd toe". Schrijnende voorbeelden. „Hebt u daar voorbeelden van?" „Voorbeelden kunt u elke dag in de bladen vinden, d.w.z. in de advertentie kolommen. Nog dezer dagen werd er in Aerdenhout een grote villa aange boden: 13 kamers, 3 badkamers, 3 per- soneelskamers, 1 personeelsbadkamer; per 1 September te aanvaarden. In een bekend weekblad adverteert een huis eigenaar, dat hij zijn geheel vrijstaan de villa in het fraaiste gedeelte van Den Haag (18 kamers, 2 badkamers, grote keuken, bijkeuken enz.) wil ver huren tegen 6000 gulden per jaar, echter uitsluitend voor eigen bewoning. In Zeist wordt een leegstaande villa met 12 kamers aangeboden. Dat al les mag blijkbaar van het gemeentebe stuur. In de buurt van Haarlem staat een villa van 70 kamers leeg; wordt te koop aangeboden. In het Gooi staat een buiten van 100 kamers leeg; voor 500.000 gulden is het te koop. Zo zou ik verder kunnen gaan. Er staat gewel dig veel woonruimte leeg. Met die leegstaande woonruimte wordt nu bij verkoop of verhuur schandalig gewoe kerd. In ons orgaan „De Woningloze" signaleren wij deze gevallen. De zeer grote huizen komen overigens door gaans in handen van stichtingen, die misschien erg nuttig zijn, maar die al tijd iets anders doen dan mensen in de woonruimte te laten wonen!" „Richt de actie van de Bond zich uitsluitend op zulke objecten?" Geenszins! Wel hebben wij intern een commissie, die zich hiermee bezig houdt en bestudeert, wat er aan de Woonruimtewet 1947 op dit punt moet worden veranderd. Onze pond zal ex- wel voor zorgen, dat de fracties in de Tweede Kamer behoorlijk worden ge documenteerd, als zij het desbetref fende wetsontwerp te behandelen krijgen. Verder houden wij ons bezig met do bevordering van de woning bouw, waarbij wij naar harmonische samenwerking met de overheid stre ven. Minister mr. J. in 't Veld is onze Bond blijkbaar welgezind. Dan eisen wij; een „Woninglozen-aftrek" bij het vaststellen van het belastbaar inkomen door de fiscus. Ook de bestrijding van de woonruimtewoeker in al zijn vor men is een van de punten van ons program van actie, waartoe wij con tact hebben gezocht met de Prijsbeheer- sing. De hoofdzaak is intussen het wak- kerschudden van het volksgeweten: wie op meer woonruimte beslag legt dan voor hem strikt noodzakelijk is, moet beseffen, dat hij een misdaad jegens het volk begaat". Doel: beroemd worden In de Zaanstreek vertoeft sinds eni ge weken de 51-jarige zwerver Gerrit Klifman uit Drente, die er zijn ge woonte van maakt zijn middageten uit kranten te doen bestaan, waarvan hij er maar liefst 16 per dag consu meert. „Ik doe dit om beroemd te worden" was het commentaar van de ze „nieuws-eter". Aanvankelijk had hij het met gras geprobeerd, doch dit smaakte hem niet. Nu eet hij kran ten, die hij aan repen scheurt en daarna rustig verorbert. Ter afwisse ling consumeert hij Zondags hotel servetjes, die blijkbaar een aangena me zachte smaak hebben. Zijn ontbijt bestaat uit vier kranten met toe een half kadetje, overspoeld door een beetje water of een kleintje koffie. Eens in de twee dagen gebruikt Ger rit een half pond bruine suiker „om 't volle gevoel in m'n maag kwijt te ra ken". De lunch bestaat eveneens uit vier kranten. Warme maaltijden ver smaadt Gerrit, „deze zijn mij te laf" Deze ex-stalknecht van circus Strass burger geniet een goede gezondheid en eet rustig door tot ~ijn naam op alle frontpagina's ter wereld zal prij ken. De onveiligheid in Indonesië De tram van Malang naar Kendal- paja is door een bende aangevallen. De passagiers en het personeel wer den gedwongen uit te stappen. Daar na werd de tram weer in beweging gebracht die door een stoppunt heen reed en over de vernielde brug van de rivier Brantas in 'n ravijn stortte. Tei-roristen hebben een aanval ge daan op de politiepost Panei Tongoh nabij Sianter, welke na een vuurge vecht zonder verliezen aan politie zijde werd afgeslagen. De nacht daarna werd de aanval herhaald, waarbij de terroristen versterking lieten aanrukken. De politie slaagde er in, de bende wederom te verdrij ven, waarbij een Nederlandse militai re patrouille assistentie verleende. IN PALESTINA GEEN BEMIDDE LAAR MEER NODIG De Veiligheidsraad heeft met negen stemmen vóór en de onthouding van de Sowjetunie en de Oekraine besloten dr. Bunche te ontheffen van zijn post als waarnemend bemiddelaar in Pales tina. Er zal aldaar slechts een kleine staf functionarissen der Verenigde Naties achterblijven om het toezicht te houden op de wapenstilstandsovereen komsten tussen Israel en de Arabische staten. HEDEN GEEN RECORDPOGING VAN MAJOOR FLINTERMAN De majoor vlieger Flinterman heeft zich, in verband met de weersomstan digheden, genoodzaakt gezien zijn po ging om heden het Nederlands hoogte record te verbeteren, uit te stellen. Als richtdatum is thans weer 17 Augustus vast gesteld. Het aantal aangegeven radiotoe stellen in Nederland bedroeg op 1 Au gustus j.l. 1.254.146 tegen 1.226.136 op 1 Juli. Op 1 Juli waren er 519.132 aan geslotenen op het rijksradiodistributie- net tegen 516.779 op 1 Juni. In 1948 had Nederland een record aardappeloogst van circa 51/2 mil- lioen ton. Van deze hoeveelheid zijn naar schatting 1,2 millioen ton door het Nederlandse volk geconsumeerd, 1,6 millioen ton door de industrie verwerkt aardappelmeel, stroo, enz.), 0,6 mil lioen ton geëxporteerd en ruim 0,3 mil lioen ton voor pootgoed bestemd. Het verlies door uitval wordt ge raamd op bijna 0,3 millioen ton, zodat circa 1,6 millioen ton aardappelen of bijna 30 pet van de totale aardappel oogst voor veevoederdoeleinden kon worden bestemd Teneinde voor deze hoeveelheid een xonende afzet de bevorderen en het aardappelsurplus zo goed mogelijk te conserveren, werd van overheidswege o.a. het stomen van aardappelen voor veevoederdoeleinden aangemoedigd. Tevens werd hiermede het verbruik van in eigen land voortgebracht vee voeder gestimuleerd. De schaarste aan voedergranen hield n.l. na de oorlog het aantal stuks vee op een betrekkelijk laag peil, terwijl ook in de toekomst onbeperkte invoer van voedergranen in verband met de deviezenschaarste waarschijnlijk on mogelijk zal zijn. Het voor de oorlog geïmporteerde krachtvoeder zal dus voor een groot deel moeten worden vervangen door voeder van eigen bo dem. Aardappelen spelen bij deze ver vanging een belangrijke rol, terwijl het stomen (en ook het drogen) de mo gelijkheid schept deze producten lange tijd houdbaar te maken. Ook wordt het gestoomde product beter door het vee opgenomen. Van de aardappeloogst van 1948 zijn naar schatting ongeveer 500 000 ton aardappelen gestoomd, waarvan ong. 100.000 ton met subsidie. Bovendien werden nog circa 50.000 ton aardappelen gedroogd. In totaal is dus 10 pet. van de totale aardappeloogst voor veevoe derdoeleinden geconserveerd. Een en ander is vooral de varkens voederpositie ten goede gekomen. Dit blijkt ook uit het feit, dat de varkens stapel zich in het afgelopen jaar met niet minder dan 50 pet. uitbreidde. De betekenis van de aardappelen voor onze deviezenpositie springt nog meer in het oog, wanneer men be denkt, dat de voederwaarde van 1,6 millioen ton aardappelen overeenkomt met die van circa 400.000 ton kracht voeder (op graanbasis), waarmee bij import circa 25 millioen dollar gemoeid zou zijn geweest. Wrakken in de Wielingen worden opgeruimd Het ligt in de bedoeling van de Rijkswaterstaat over enige tijd een aantal wrakken in de Wielingen op te ruimen. Voor men hiermee begint moet de marine een onderzoek instel len naar eventuele aanwezigheid van wapens en munitie in deze wrakken en teneinde haar hiertoe in staat te stellen worden door het Nederlandse loodswezen op het ogenblik deze wrak ken met boeien gemarkeerd. Het zal echter nog enige maanden duren voor met het eigenlijke opruimingswerk wordt begonnen. De bedoeling hiervan is de vaargeul tot de Belgische grens voor de scheepvaart vrij te maken. De hygiënische toestand in Marine-opleidingskamp Het Eerste Kamerlid, de heer Schoonenberg (C.P.N.) heeft de mi nister van Oorlog en Marine schrif telijke vragen gesteld over de hygië nische toestand in het marine-oplei dingskamp, die volgens een artikel in het „Algemeen Handelsblad" te wen sen overlaat. Daarbij stelt de heer Schoonenberg de vraag of het de mi nister bekend is dat behalve in ge noemd opleidingskamp ook reeds in één of meer andere militaire kampen of kazernes, die als hygiënisch on voldoende bekend staan, zich geval len van nekkramp hebben voorge daan. Bij een bevestigend antwoord verzoekt het Kamerlid de minister in dezen onmiddellijk de nodige vex-an- deringen aan te brengen. ARNHEMSE KASSIER GEARRESTERRD De Arnhemse politie heeft pen juist van vacantle terugkerende kassier van een bekende bankinstelling te Arnhem gearresteerd, omdat hjj er van verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan oplichting ten bedrage van 16000. Pim, Pam en Popn en het Afrikaanse avontuur 137. Pim, Pam en Pom zijn zeer ver baasd als ze horen, dat Kees Kakatoe hen heel goed kent. „Is Klaartje dan familie van U?" vraagt Pim nieuwsgie rig. „En of! Het is een volbloed nicht van mij", antwoordt Kees met een ge wichtig gezicht. „Kennen jullie haar soms?" „Natuurlijk!" roepen alle drie de broertjes ui. „Ze is verslaggeefster van de Boskrant en die lezen wij alle maal!" „Ja ze heeft een heel verant woordelijke positie bij de Boskrant", valt Kees hen weer in de rede, want hij kan nooit lang zijn mond houden. „En diezelfd' Boskx-ant krijg ik twee maal in de maand opgestuurd!" Pim, Pam en Pom schudden ongelovig hun hoofd. „En hoe krijgt U die dan?" vraagt Pim weer. „Per vliegtuig?" „Nee Jongetje, wij hebben onze eigen ver binding!" roept Kees Kakatoe vol trots uit. Toneelstuk over onze luchtvaart In het „Theater im Zimmer" in Hamburg wordt in de komende herfst een toneelstuk opgevoerd over de Nederlandse luchtvaart. Het stuk heet „Spiel mit dem Rekord" en werd in 1930 door Rolf Italiaander geschre ven. De eerste uitvoering werd in 1938 door het Duitse ministerie van propaganda verboden en bij het uit breken van de oorlog werd het door de Gestapo in beslag genomen op gi-ond van de overweging dat het „een ongewenste verheerlijking was van de vliegende Hollander". De 50.000 er uit Op no. 2455 van de Staatsloterij (5e klasse, 16e lijst) is de prijs van f 50.000 gevallen en op no. 21826 een prijs van f 15.000. Regels voor het atoomtijdperk De internationale conferentie van 't Rode Kruis te Geneve, waar 60 lan den vertegenwoordigd zijn, heeft haar goedkeuring gehecht aan nieuwe „oor- logsregels" voor het atoomtijdperk. De Sowjetunie, Engeland en de VS. gaven hun steun aan de vier nieuwe x-ode-kruisconventies: behandeling der krijgsgevangenen, bescherming der burgers en twee conventies betreffen de de zorg vocrr gewonde en zieke soldaten en zeelieden. Hierover heers te geen verschil van mening. Alleen Israel onthield zich van stemming, omdat de conferentie geweigerd had het rode schild van David als vierde embleem van het Rode Kruis te er kennen (naast het rode kruis, de rode halve maan in de Arabische landen en de leeuw en zon van Iran). GOOIS TAXIBEDRIJF TREFT VOOR ZORGSMAATREGELEN In verband met aanslagen op taxi- chaxxffeurs heeft de directie van een taxibedrijf in Bussum besloten in de nachtelijke uren de wagens van twee chauffeurs te voorzien, dit ter beveili ging van het personeel en het dure materiaal. PROCES TEGEN DUITS BLAD De Joodse gemeenschap van Beieren is een gerechtelijke actie begonnen tegen de Süddeutsche Zeitung, die on langs een ingezonden stuk van zeer sterk antisemietische strekking ge plaatst heeft, dat aanleiding gaf tot betogingen te Miinchen. Scheepvaartberichten Alchiba, ,ï£-8 van Basra te Khorramshar Alcinous, Liverpool-Java, 11-8 te Aden Aldabi, R'dam—Buenos Aires, passeerde 10-R Bahia Almdijk, New Orleans-Londen, pas. scerde 3-8 Scillies Amstelkerk, 10-8 van lort Bouet naar Monrovia Alnati, 10-8 van Buenos Aires naar R'dam Amstelstad, 10.g van Basra te Abadan Bali, New York- Java, 11-8 van Suez Blommersdijk, York—ll'dam, 10-8 te Gravesend Congo- stroom, 10-8 van Tacoradi naar Accra Delft, 10-8 van Antofagasta* naar Valparaiso Delft, dijk, Vancouver—R'dam, passeerde 10-8 Moni rassage Esso Den Haag (t), 11-8 van R'dam te Aruba Gaasterkerfc, A'dam—Walvisbaai 10-8 van Teneriffe Grootebeer, Batavia- A'dam, 10-8 450 mijl zuid zuid-oost Kaan Guardafui Hersilia, A'dam—Barbados, pas„ seerde 10-8 Wight Hydra, 10-8 van Para- inaribo naar Antwerpen Keilchavcn, 10-8 van Owendo naar Libreville Klipfontein, 10-8 van Lorenzo Marquez naar Durban Laagkerk, R'dam—Basra, 11-8 te Aden Leo- poldskerk, R'dam—Calcutta, 10-8 van Madras Blitar, R'dam—Java, 10-8, 22.20 uur, te Tort Said Drente, 9-8 van Probolingo te Singapore Snrangan, 10-8 van Cebu te Ba- lik Papan Slamat, 11-8, 4 uur, van R'dam te Antwerpen. Maasland, A'dam—Buenos Aires, 10-8 van Santos Mentor, Buenos Aires—A'dam, pn$- seeardo 10-8 Gibraltar. Oranjefontein, 10-8 van Kaapstad naar East Londen Prins Phi lips Willem, 10-8 van Antwerpen naar Hali fax Riouw, 11-8 van Singapore te Bombay- Rotti, 11-8 van Kundla te Bombay Schie. dijk, 10-8 van New York naar Boston Sq, crates, Trinidad—A'dam, 10-8 te Antwerpen Straat Malakka, 11-8 van Mombassa te P* nang Tero, Buenos Aires—R'dam, passeerde 10-8 St. Paulsrock Vun Ostade, Caribaricn- R'dam, 10-8 60 mijl noord-west Fayal. Linge, Setubal—Vlaardingen, 10-8 Kaap Fiuisterre Phrontis, Java—A'dam, 10-8 van Djeddah Zaan, 10-8 van Dordrecht te Koping. Aalsdijk, 9-8 van R'dam te Vera Cruz - A^endsdijk, 10-8 van Baltimore te Norfolk - Dalerdijk, 9-8 van Seattle te Portland Or - Eemdijk, 10-8 van Mobile te Houston The- misto, 10-8 van R'dam te Montreal Wes- tmdam, 10-8 van New York te Baltimore. Akkrumdijlc, 11-8 van New Orleans naai Londen Alcyone, 10-8 van A'dam naar de Perzische Golf Amsteldijk, 11-8 van Pen an r naar Colombo Amstelkerk, 12-8 van Port Bouet te Monrovia verwacht Axnstelland, Buenos Aires—A'dam, 10-8 van Ilheos - A'endsdijk, 10-8 van Norfolk naar Philadelphia Cottica, 11-8 van Trinidad te Paramaribo - Friesland, 10-8 van New York naar Lissabon Papendrecht (t), 11-8 van A'dam te Havro Raki, 12-8 van Batavia te Soerabaja ver wacht Rijnkerk, 11-8 van Singapore naar Manilla Willem Ruys, Batavia--R'dam, pas seerde 11-8 Algiers Bali, New York—Java, 11-8 te Colombo. Uw tUtfüi] N A TTT U R A Z U N O PZ' N E S(g GUATEMALAANS KABINET AFGETREDEN Het Guatemalaanse kabinet is afge treden en president Arevalo is thans doende een nieuwe regering te vox-men. Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Geestelijke liederen. 7.30 Actueel geluid. 8.05 Programma-proloog. 8.15 Zingende school jeugd. 9.15 Reportage. 9.45 BBC-Symphonie- orkest. 11.15 Selectie uit selecties. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 De Vara feliciteert. 6.40 Te deum laudamus. 7.00 Denk om d© bocht. 7.30 Cursus. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Gramofoonmuziek. 8.30 Lezing. 9.00 Men vraagt. en wij draaien. 9.30 Hands across the sea. 10.15 Swing and sweet. 10.45 Avond wijding. 11.15 Gramofoonmuziek. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 7, 8 en 11 uur. S.15 Pluk de dag. 9.20 Uit Franse opera's. 10.15 Muziek houdt fit. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Orkest muziek. 12.03 Zangrecital. 12,30 Voor Land en Tuinbouw. 12,33 Dansorkest. 1.30 Sympho- nette-orkest. 2.10 OmrocprKamerorkest. 3.00 Gramofoonmuziek. 3,30 Made's Mannenkoor. 4 30 Lezing. 5.00 De Wigwam. 6.30 Strijd machten. 7.25 Franse chansons. 8.05 De ge wone man. 8.20 Lichtbaken. 9.00 Taptoe op het molenvold. 9.45 Orkest zonder naam. 10.30 Wij luiden de Zondag in. 11.20 Kamermuziek. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten ora 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Frans programma 9.00 Populair concert. 10.05 Mor genwijding. 10.35 Voor de arbeiders. 11.35 Nelson Eddy zingt. 12.00 Jan Vogel en orkest. 12,30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.33 Cor Steyn, orgel. 2.20 Kon. Militaire-kapel. 3.25 Gramofoonplaten. 4.00 Komt U binnen. 4.15 Gevarieerd programma. 5.00 Vincentino. 5.80 Om en nabij do twintig. 5.50 Reportage. 6.15 Populaire liedjes en melodietjes. 7.00 Artistieke staalkaart. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Populaire melodieën. 8.45 „De bonte bal". 10.00 Stradiva-Sextet. 10.25 Is de maan be woond? 10.40 Kwartet Jan Corduwener. 11.15 André KoStelanetz en orkest. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron- 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 Conser vatorium-Orkest. 10.00 Diversen. 10.30 Eng. K.S.: Orkest Java. 11.00 Promenade Players. 12.00 VI. Br.: Gram. 12,32 Orkest Sascha. 1.15 Internat. Cabaret. 2.00 Causerie. 2.10 Gram. 3.00 Ens. „The vijf Melodians", 3.30 Casino concert. 4.00 Kinderkoor. 4.15 Gram. 4.30 Koorconcert. 4.45 Viool. 5.00 Kootwijk: Batavia 6.00 VI. Br.: Jazz causerie. 6.30 Voor de sol daten. 7.30 Eng. L.P.: Promenade-concert. 9.00 Intermezzo. 9.15 Verv, concert. 10,15 Cyril Stapleton'en orkest; Geraldo en orkest en Lou Ti eager en orkest. In de Staatscourant is gepubli ceerd de „beschikking tot vrijlating van de prijzen voor behangers- en electrotechnische werkzaamheden e.a.". DOOR 20 ALLAN SWINTON Op het horen van Sams sneer zag Mary hem even ineenkrimpen. Het was een vage hoop, maar alles be rustte op zijn succes. „Wel, we zullen het gauw genoeg weten", zei hij, draaide zich om en ging door de deur naar binnen! Zonder een woord te spreken, volgden zij hem. Alleen de bijgelovige Indianen bleven achter. In de meer beperkte ruimte van de gang werd het geraas een gebrul. Stap voor stap gingen zij langzaam voor waarts, langs oneffen muren van rots, dia op hun nu reeds vertrouwd gewor- deix groteske wijze met figuren waren versierd, terwijl in steeds toenemende getale gx*ote zwarte vleermuizen van het lage dak afvielen en voor hen uit de zwarte duisternis in vlogen. Het licht van de deuropening ver vaagde en zij stonden op het punt, om hun toortsen aan te steken, toen zij in het duister instinctief meer voelden dan zagen, dat de gang eindigde En toen werd door van boven koixvmd 'eht hun blik omhoog getrokken. Toen hij hun vertelde over het plan volgens hetwelk - aldus had zijn grootvader gezegd, zei Hulpé de schat verborgen was, had Semple hen wel voorbereid op een grot, maar niet op een van zulke kolossale afmetingen. Deze overtrof alle verbeelding. De rots boven de plaza was alleen maar een muur voor een geweldig in- terieui'. Ongeveer tweehonderd voet boven de plaats, waar zij stonden, werd deze muur door een andere opening doorbroken, waardoor een straal zon licht naar binnen vl-'. Zo geweldig groot was deze grot, dat, hoewel de breedte van deze lange, glinsterende straal ongeveer twintig voet was. het licht er van vervaagde en totaal opge slokt werd door de omringende duis ternis, zonder dat er iets van een an dere muur of dak te bespeuren viel. Gedurende enige ogenblikken bleven zij stil naar boven staan kijken. Toen begonnen hun ogen het omringende duister langzamerhand te doordringen. Om zich heen turend deed Mary een stap naar voren, om meteen terug te wijken, toen met groot geraas en ge krijs het een of andere grote gevleu gelde wezen voor haar voeten opvloog, In zlin schrik joeg deze verschillende anderen op en deze weer anderen. Zo dicht zaten deze creaturen op de ver schillende rotsrichels langs do muxxr, dat, toon zii begonnen te vliegen, zij elkaar rakten cn gillend en krijsend in wilde verwarring door elkaar heen vlogen. In het donker klonk aan alle kanten hun tumult door de zwaardere ondertoon heen, terwijl daarachter een ander geluid naar vorei kwam.een steeds toenemend geluid van vleugels en orkanen, van gegil en geschreeuw, toen duizenden en duizenden gevleu gelde wezens verschrikt opvlogen. In het halve licht van de opening daarboven hen werden zij zichtbaar-. Het ene eseadron na het andere van snelle lange vogels met puntige vleu gels, heen en weer cirkelend en zich vermengend met de verschilende soor ten vleermuizen, die daar eveneens in troepen rondfladderden. Zijn handen aan zijn mond zettend schreeuwde Semple, Hulpé aanhalend: „De ingang van de hel en gevuld met vliegende demonen." Sam schreeuwde terug: „Neen, Grot vogels. noten etende nachtvogels. Bij dag hierbinnen en bij nacht door die opening op voedsel uit." Nu hun ogen langzamexjxand aan de duisternis gewend waren, konden zij vaag een soort glans zien, die als ster renlicht op hen neerkwam. Er hing een doffe smerige lucht en een sensatie van eeuwen, die in deze plaats ongemex-kt voorbij gegleden waren. Mary's mond werd droog, toen door een stinkend stof, hetgeen niets anders was dan de gedroogde mest van vogels en andere beesten, Semple voorwaarts ging. Al spoedig doemde voor hen op wat het verhaal hen had doen verwachten; het eex-ste tweetal van zes paren ste nen palen, die een gang vox-mden over de vloer van de grot. Langzaam gingen z' tussen de beide stenen palen door, waarvan zij vagelijk zagen dat zij plat van vorm waren in relief gebeeldhouwd en ongeveer tien voet hoog. Terwijl het vuile stof aan hun voeten dieper werd, kwamen zij twintig voet verder aan twee andere palen en daarna aan nog twee andere. Zij waren ongeveer half op weg naar de volgende, toen Semple een waarschuwende hand op hief. Drie voet vóór hen brak de grond af. Daarachter de rand gaapte een zwarte duisternis. Het was uit de diep te van deze schacht, dat het geluid kwam, dat zij nu herkenden als het geluid van stromend water. Aan hun linkei'hand, iets meer naar voren, stond in het duister nog een andere platte paal. En dan kwam daar even eens de rand. Toen José Aragon zijn buit hier ver borg, waren er zes paar stenen palen geweest. Nu stonden er rechts nog maar vier, terwijl er links nog vijf stonden. De andere drie waren ver dwenen. Het knagen gedurende een bijna ontelbare reeks van jaren aan de voet had de rots ondex-mijnd: een groot stuk er van was ingestort en had de drie vermiste palen meegesleurd. Volgens Semple was de schat; „Gere kend van de rechtse palen af dertig voet langs de rots. Dan is er een kruis in de rots gehakt. Daaronder, een klein eindje naar beneden langs de klip, is een uitstekende rotsrand. Daarachter in de rots is een scheur en daar liggen het goud en de juwelen." Mary zag, dat Semple nog steeds hoop had. In de duisternis zag zij hem de afstand zorgvuldig uitstappen in een rechte lijn van de lijn van de stenen palen af en evenwijdig aan de afgrond. Toen hij de afstand nauwkeurig had uitgezet, kon zij nog juist zijn gestalte zien, die zich met voorzichtige schre den naar de rand van de afgrond be gaf. Met hangend hoofd en schouders leek hij het beeld van wanhoop, sta rend in de open ruimte, waarin met een paar duizend ton rotsblokken, al zijn hoop gevallen was. Toen richtte hij zich op, schudde het hoofd en hurkte neer. Even later flik kerde er een lucifer aan, hetgeen deed zien, dat hij neergehurkt was, om de toorts tussen zijn knieën te kunnen vasthouden. Hij hield de olie-achtige vezels on derstboven, tot zij vlam vatten. Op één knie liggend hield hij de toprts op armslengte voor zich uit, boog zich voorover en belichtte de rotswand daar beneden en daaronder. Nu keerde hij zich om en ging voorover op de grond, liggen. Onwillekeurig riep Mary: „Hugh! Neen!" Maar hij stoorde er zich niet aan en liet zich over de rand zakken tot hij uit het gezicht was. Een ogenblik scheen het licht nog op zijn hand, die de rand vasthield; toen verdween ook deze. Alleen de halve cirkel, die de toorts verlichtte, was zichtbaar, afge sneden door de zwarte rand van de rots. Met ingehouden adem gingen zij en Sam naar voren, Op hun knieën op de rand liggend, zagen zij, dat de rotsstor ting van vrij recente datum was ge weest, gezien het feit, dat de rotswand nog geenszins verweerd was. Het toonde ook aan, dat de rand, waarop zij neerknielden, niet de werkelijke rand was. Tien voet beneden hen stond Semple wijdbeens op een korte steile helling met de werkelijke afgrond ach ter zich. Hij was een paar meter op geschoven en onderzocht de rotswand. Opkijkend zag hij hun bleke angsti ge gezichten, dir over de rand naar hem toegebogen waren. Hij hief een hand op met de duim naar beneden en schudde het hoofd. Toen zette hij zijn handen aan zijn mond en brulde: „Kunnen jullie me verstaan?" Zij knikten. Hij weos naar de af grond, „Ik ga de toorts daarin gooi en. Schuif wat verder op, zodat jullie zien kunt, Kom dan terug en help me er uit". (Wordt vervolgd). bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a kaptein RaadvanEurc (Van onze diplomatieke medewerker). In Straatsburg, de stad, die ri dikwijls heeft gediend als bitte pool van Europese verdeeldhf Ben deze week begonnen met d voering van een nieuw experim< Europese eenheid: de eerste komst van de Raad van Europ hoop, die men erop gevestigd h< heslist niet groot. De bevoegdhe: ae raad zijn zuiver polemisch en -erend; zijn agenda wordt strik controleerd door de regeringer ge twaalf leden, welke hij o] ogenblik telt, zulks door middel zijn „Hogerhuis", samengesteld i ministers van Buitenlandse Zake vertegenwoordigt geen aansprak de afbraak van de nationale sou niteit; en welke invloed hij ten ook moge krijgen, hij zal deze op eigen kracht hebben te vestig Maar hoe rudimentair in zijn ook, ongetwijfeld is de raad de concrete benadering van een Eui parlement. In de Consultatieve A blée, of het „Lagerhuis", zitten den niet als nationale afgevaard: maar, in alfabetische volgorde plaatst, als vertegenwoordigers v: Verschillende stromingen in de 1 ging van Europese eenheid. Hun daat is militair noeb economisch, suiver politiek dat wil zegger is gelegen in het veld, van waar ten slotte technische militaire en nomische aangelegenheden geregel gecontroleerd worden en of he periment nu slaagt of mislukt, het in ieder geval te boek gesteld wc als een nieuw opvallend bewijs va macht der krachten, die de indh ele naties onweerstaanbaar naar hogere organisatie van de intern nale politiek stuwen. Na twee vernietigende wereldoc gen is het maar al te duidelijk gex den, dat de oude organisatie van vereine staten niet langer voldoet de ene helft van de wereld heeft uit deze conclusie reeds de conseqx tie getrokken het streng gecenti seerde, multi-nationale Sowjet-in rium. In .de andere helft, minder neigd tot onbuigzame logica en langend de waarden, die in de scheidenheid gelegen zijn, binnen kader der samenwerking te bewa zijn de experimenten veel gevariëei en soepeler geweest. Maar toch om ten zij reeds de Verenigde Naties, Atlantische Pact, de Westelijke I het Marshall-plan, de Organisatie Europese Economische Samenwerk de Wereldbank, het Monetaire Fo: de samenwerking van het Westen de controle op de Ruhrindustrie talrijk andere overeenkomsten van super-nationaal karakter. En, uiterst belangrijk is, zij omsluiten i pogingen om in India, Indonesië, Philippijnen en elders tegemoet te men aan de aanspraken van het Oi Aziatische nationalisme, zonder de getwijfeld grote voordelen van oude imperiale organisaties geheel vernietigen. Slechts weinige van deze springpl ken naar een hogere organisatie var, Westelijke wereld werken op ogenblik feilloos en sommige schij zelfs slecht te werken. Maar er schi ook een historische levenskracht in ontwikkeling in haar geheel, welke i mogelijk ontkend kan worden. Er eens gezegd, dat wanneer het ox Oostenrijks-Hongaarse imperium r bestaan zou hebben, het zichzelve hebben moeten scheppen. Vandaag dag mag men misschien beweren, c daar een super-nationale organisa van het Westen niet bestaat, een d gelijke organisatie gevestigd moet w> den en dat wij daar op het ogenb mee bezig zijn. Dit kan echter nietj beuren langs lijnen, die reeds prsc uitgestippeld zijn: de definitieve strx tuur moet ontsproten zijn aan de i nerlijke behoeften van de tijden; het feit, dat geen van de huidi blauwdrukken al te duidelijk is, t vestigt misschien het best, dat het pi ces van een natuurlijke groei in vo gang is. Het Palace-hotel in Schevening begint zo langzamerhand vol te lop met Indonesische gasten, deelneme aan de R.T.C. Donderdagavond hei de Republikeinse vice-president hi zijn intrek genomen. Gisteren vier hij er zijn 47ste verjaardag Intussen is Mohammed Hatta -cc bezig zich in Nederland politiek oriënteren. De eerstvolgende dagen z hij verschillende vooraanstaande ve tegenwoordigers van politieke parBjc in Nederland ontmoeten. Zo heeft b. Prof. Romme reeds contact gezoc •net de Republikeinse ministerpre: dent, nadat hij reeds Donderdag e< gesprek heeft gehad met Moh, Rum. Weerbericht Verwachting, geldig tot Zondag avond: Droog weer met weinig be wolking en hogere temperaturen. In het Noorden van het land zwakke tot matige wind uit Wes telijke richtingen, elders meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6