Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Sowjetunie breekt met Joegoslavië De U.N.C.I. uit haar tevredenheid Aanval op Surakarta had geen succes Het autorijden wordt peperduur Het wetsontwerp Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie thans gereed Comité van de ministers gaat Zondag uiteen DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Raad van Europa Contact Romme-Hatta Oproep tot burgeroorlog Middenstandsraad blijft gehandhaafd DE DENEN zijn geen Russen, maar laten ze nou toch een paar uitvin dingen hebben gedaan. Vernuftelingen in het land aan de Sont puzzelden net zo lang, tot ze een apparaat construeer den, dat brand automatisch meldt. Als het te warm in uw kamer wordt, gaat in de brandweerkazerne de bel en de spuit rukt uit. En een collega vond een plastic film uit, waarmee je driedemen- rionale foto's kunt maken. Ook voor de bioscoop is de nieuwe uitvinding bruik baar. De directeur van het Mercedes- observatorium in Uruguay, die de aardbeving in Ecuador voorspelde, heeft gezegd, dat er tot 16 Augustus nieuw gevaar dreigt. Geweldige storin gen op het oppervlak van de zon zijn er de schuld van, zegt hij. Hopelijk krijgt hij deze keer geen geüjk. n Basra te Khorramshar 1-Java, 11-8 te Aden nos Aires, passeerde 10-8 New Orleans—Londen, pas. - Amstclkerk, 10-8 van Alnati, 10-8 van R'dam Amstelstad, 10-8 dan - Bali, New York- Bloramersdijk, New te Gravesend - Congo- jcoradi naar Accra Delft naar Valparaiso Delft- passeerde 10-8 Mona Haag (t), 11-8 van R'dam terkerft, A'dam-Walvisbaai Grootebeer, Batavia- mijl zuid zuid-oost Kaap ia, A'dam—Barbados, pas- - Hydra, 10-8 van Para- jrpen Keilehaven, 10-8 Libreville Klipfontein, Marquez naar Durban 11-8 te Aden Leo- alcutta, 10-8 van Madras 10-8, 22.20 uur, te e, 9-8 van Probolingo te in, 10-8 van Cebu te Ba- 11-8, 4 uur, van R'dam Aires, 10-8 van Buenos Aires—A'dam, pas ar. Oranjefontein, 10-8 Londen Prins Phi- Antwerpen naar Hali- van Singapore te Bombay ïdla te Bombay Schie» York naar Boston 10-8 te Antwerpen 8 van Mombassa te Pe. Aires—R'dam, passeerde Van Ostade, Caribarieo— 1 noord-west Fayal. 10-8 Kaap i, Java—A'dam, 10-8 van 10-8 van Dordrecht te R'dam te Vera Cruz Baltimore te Norfolk te Portland Or lobile te Houston The- am te Montreal Wes- York te Baltimore, van New Orleans naar L0-8 van A'dam naar de steldijk, 11-8 van Penang istelkerk, 12-8 van Port verwacht Amstelland, 10-8 van Ilheos Norfolk naar Philadelphia Trinidad te Paramaribo York naar Lissabon van A'dam te Havre atavia te Soerabaja vcr- 1-8 van Singapore naar xys, Batavia--R'dam, pas- - Bali, New York—Java, l^OP.Z'N^ESig '1 m. Nieuwsberichten 6.30 Strijdkrachten, n. 7.30 Actueel geluid. 8.15 Zingende school- 9.45 BBC-Symphonie- selecties. .5 m. Nieuwsberichten De Vara feliciteert, us. 7.00 Denk om de 0 Tien voor acht. 8.05 Lezing. 9.00 Men 9.30 Hands across sweet. 10.45 Avond- aonmuziek. V.TERDAG 1 m. Nieuwsberichten uur. S.15 Pluk de opera's. 10.15 Muziek nebloem. 11.45 Orkest 12.30 Voor Land- nsorkest. 1.30 Sympho- 3.00 Made's Mannenkoor. Wigwam. 6.30 Strijd- jhansons. 8.05 De ge- aken. 9.00 Taptoe op zonder naam. 10.30 11.20 Kamermuziek. m. Nieuwsberichten 1 uur. 8.18 Frans- r concert. 10.05 Mor de arbeiders. 11.35 Jan Vogel en orkest. Tuinbouw. 12.33 Cor Militaire-kapel. 3.25 Somt U binnen. 4.15 Vincentino. 5.30 5.50 Reportage. 6.15 dietjes. 7.00 Artistieke van de dag. 8.15 „De bonte bal". Is de maan be- Corduwener. 11.15 7.30 Kron. 7.40 Concert. 9.05 Conser- 10.30 Eng. Promenade Players. 2 Orkest Sascha. 1.15 2.10 Gram. odians". 3.30 Casino 4.15 Gram. 4.30 .00 Kootwijk: Batavia e. 6.30 Voor de sol- >menade-concert. 9.00 10.15 Cyril do en orkest en Lou zich niet aan en i zakken tot hij Een ogenblik p zijn hand, die 0 verdween ook cirkel, die de zichtbaar, afge- e rand van de n gingen zij en an knieën op de dat de rotsstor- datum was ge de rotswand was. Het e rand, waarop de werkelijke leden hen stond korte steile se afgrond ach- paar meter op- de rotswand, a bleke angsti- de rand naar Hij hief een aar beneden en zette hij zijn d en brulde: taan?" naar de af- s daarin gooi- p, zodat jullie ig en help me bjheau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Acbterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJTSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Zaterdag 13 Aug. 1949 146e Jaargang No. 189 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: t 1.40 per maand, t 4.— per kwartaal plus incassokosten (Van onze diplomatieke medewerker). In Straatsburg, de stad, die reeds zo dikwijls heeft gediend als bitter sym bool van Europese verdeeldheid, is men deze week begonnen met de uit voering van een nieuw experiment in Europese eenheid: de eerste bijeen komst van de Raad van Europa. De boop, die men erop gevestigd heeft, is beslist niet groot. De bevoegdheid van de rwd zijn zuiver polemisch en advi- eerend: zijn agenda wordt strikt ge- eouiroleerd door de regeringen van it twaalf leden, welke hij op het ogenblik telt, zulks door middel van lijn ..Hogerhuis", samengesteld uit de ministers van Buitenlandse Zaken; hij vertegenwoordigt geen aanspraken op de 3fbraak van de nationale souverei- niteit; en welke invloed hij ten slotte ook moge krijgen, hij zal deze geheel op eigen kracht hebben te vestigen. Maar hoe rudimentair in zijn vorm ook, ongetwijfeld is de raad de eerste concrete benadering van een Europees parlement. In de Consultatieve Assem blee, of het „La": huis", zitten de le den niet als nationale afgevaardigden, maar, in alfabetische volgorde ge plaatst. als vertegenwoordigers van de Verschillende stromingen in de bewe ging van Europese eenheid. Hun man- I daat is militair nod> -"conomisch, maar ïuiver politiek dat wil zeggen, het is gelegen in het veld, van waaraf de ten slotte technische militaire en eco- 1 nomische aangelegenheden geregeld en gecontroleerd worden en of het ex- periment nu slaagt of mislukt, het kan in ieder geval te boek gesteld worden als een nieuw opvallend bewijs van de macht der krachten, die de individu ele naties onweerstaanbaar naar een hogere organisatie van de internatio nale politiek stuwen. Na twee vernietigende wereldoorlo- I gen is het maar al te duidelijk gewor- 1 den, dat de oude organisatie van sou- vereine staten niet langer voldoet. In de ene helft van de wereld heeft men j uit deze conclusie reeds de consequen- tie getrokken het streng gecentrali seerde, multi-nationale Sowjet-impe- rium. In .de andere helft, minder ge neigd tot onbuigzame logica en ver langend de waarden, die in de ver scheidenheid gelegen zijn, binnen het kader der samenwerking te bewaren, [rijn de experimenten veel gevarieerder ten soepeler geweest. Maar toch omvat- 1 ten zij reeds de Verenigde Naties, het Mantische Pact, de Westelijke Unie, J hei Marshall-plan, de Organisatie voor I ïuropese Economische Samenwerking, de Wereldbank, het Monetaire Fonds, 1 de samenwerking van het Westen bij de controle op de Ruhrindustrie en I talrijk andere overeenkomsten van een super-nationaal karakter. En, wat [uiterst belangrijk is, zij omsluiten de I pogingen om in India, Indonesië, de I Philippijnen en elders tegemoet te ko men aan de aanspraken van het Oost- I Aziatische nationalisme, zonder de on- I getwijfeld grote voordelen van de oude imperiale organisaties geheel te I vernietigen. Slechts weinige van deze springplan ken naar een hogere organisatie van de I Westelijke wereld werken op het ogenblik feilloos en sommige schijnen zelfs slecht te werken. Maar er schuilt ook een historische levenskracht in de ontwikkeling in haar geheel, welke on- I mogelijk ontkend kan worden. Er is eens gezegd, dat wanneer het oude Oostenrijks-Hongaarse imperium niet bestaan zou hebben, het ziehzelve zou hebben moeten scheppen. Vandaag de i dag mag men misschien beweren, dat, daar een super-nationale organisatie van het Westen niet bestaat, een der gelijke organisatie gevestigd moet wor den en dat wij daar op het ogenblik mee bezig zijn. Dit kan echter niet ge beuren langs lijnen, die reeds precies uitgestippeld zijn: de definitieve struc tuur moet ontsproten zijn aan de in nerlijke behoeften van de tijden; en het feit, dat geen van de huidige blauwdrukken al te duidelijk is, be- 1 vestigt misschien het best, dat het pro ces van een natuurlijke groei in volle gang is. Het Palace-hotel in Scheveningen begint zo langzamerhand vol te lopen wet Indonesische gasten, deelnemers aan de R.T.C. Donderdagavond heeft de Republikeinse vice-president hier rijn intrek genomen, èisteven vierde hij er zijn 47ste verjaardag Intussen is Mohammed Hatta "oeds bezig zich in Nederland politiek te oriënteren. De eerstvolgende dagen zal hij verschillende vooraanstaande ver tegenwoordigers van politieke partijen In Nederland ontmoeten. Zo heeft b.v. Prof. Eomme reeds contact gezocht Wet de Republikeinse ministerpresi dent, nadat hij reeds Donderdag een gesprek heeft gehad met Moh, Rum. Weerbericht Verwachting, geldig tot Zondag avond: Droog weer met weinig be wolking en hogere tempegaturen. In het Noorden van het land zwakke tot matige wind uit Wes telijke richtingen, elders meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. De regering van de Sowjetunie heeft Joegoslavië medegedeeld dat zjj dit land niet meer als bondgenoot be schouwt. In de Russische nota wordt gezegd, dat de Joegoslavische regering twee jaar geleden poogde „de Sowjetrege- ring er toe te krijgen, de verantwoor delijkheid op aanspraken, waarbij de Joe goslavische rege ring dan afzijdig zou blijven om een valse indruk te wekken bij 't Joegoslavische volk". „De Joe- T1TO los van Moskou goslavische regering veronderstelde in haar naïeveteit, dat de Sowjetregering zich met deze politieke chicanes zou in laten", aldus de nota. De jongste nota van de Sowjet- russische regering aan Joegoslavië GEVALLEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. H. Kroezen uit Rotterdam. Sold. G. Bosma uit Ooststellingwerf. Huzaar J. van Limburg uit Epe (Gld.) Sold. Ie kl. G. A. Smits uit Ophemert. Sold. J. Averdijk uit Hengelo. Sold. H. Barmentloo uit Voorst. Korp. O. Feenstra uit Leeuwarden. Sold. W. Hahn, uit Weerselo (Ov.) Sold. J. Jensma, uit Menaldumadeel. Sold. J. Root uit Amsterdam. Korp. Th. Smakman uit Haarlem. Sold. R. Snijder uit Hoogeveen. 2e It. J. W. Visser uit Amsterdam-C. Sold. L. Bruggeman uit Heerde. Sold. A. Louwers uit Amsterdam-Z. Korp. A. L. Froeling uit Haarlem. Sold. Ie kl. J. Heinsdijk uit IJzendijke Sold. G. J. Keupers uit Enschede. Sold. Ie kl. W. C. Vermeulen uit West- dorpe (Z.) Huzaar J. M. Faber uit Amsterdam-W. Sold. A. C. Deckers uit Etten. Korp. A. v. d. Heide uit Hennaardera- deel (F.) Koninklijke Marine Mar. Ill z.m. T. Kruiswijk uit Utrecht. Van het Koninklijk Ned. Ind. leger sneuvelde één militair. staat gelijk met „het verklaren van burgeroorlog", schrijft het Franse rechtse blad Paris Presse. Onder vette zwarte koppen, die vermelden, dat „Moskou breekt met Belgrado", zegt het blad, dat „de nieuwe Sowjetrussi- sche nota de breuk tussen Moskou en Belgrado bevestigt. Zij is gesteld in termen, die vroeger automatisch tot een gewapend conflict zouden hebben geleid". Thans lijkt zij een oproep tot burgeroorlog te zijn. Zeker is, dat de nota, over het hoofd van de Joegosla vische regering, gericht is tot het Joe goslavische volk. Zij spoort het aan, zich met alle middelen van Tito te ontdoen. Uit internationaal oogpunt bezien heeft de nota een situatie ge schapen, waarvan alle consequenties nog niet kunnen worden overzien". Marshall-hulp voor West- Berlijn vergroot John McCloy, de Amerikaanse hoge commissaris voor Duitsland, heeft ver klaard dat hij hoopte spoedig te kun nen meedelen, dat de Marshall-hulp aan West-Berlijn zou worden vergroot. De V. S. zouden alles doen wat zij kon den. Dit betekende echter niet, dat de lasten van Berlijn door de V. S. zou den worden gedragen. McCloy zei, dat West-Berlijn nooit van Marshall-hulp uitgesloten was geweest. Zo zijn onze manieren Een Engelsman, die gisteren de Alkmaarse Kaasmarkt bezocht, dronk een kopje koffie in een ca fé. Daar hij niet op de hoogte was van de Nederlandse munten gaf hij de kellner een bankbiljet. Hij kreeg een aantal biljetten terug en schonk hiervan één aan de kellner. Deze maakte de vreemdeling erop attent, dat het een waarde van f 2,50 verte genwoordigde en dat dit als fooi veel te veel was. De ober vond een kwartje rijkelijk genoeg en be taalde 2,25 terug. De Engelsman stak zijn enthousiasme over zoveel eerlijkheid niet onder stoelen of banken. Bravo kellner, dit is good will kweken! De chauffeur van de busdienst AmersfoortBaarn zag gistermor gen bij het eindpunt, toen alle pas sagiers de wagen verlaten had den, een portefeuille op de grond liggen. Even later meldde zich een zenuwachtig heer met de vraag: „Heeft u misschien mijn porte feuille gevonden?" De chauffeur kon de man zijn eigendom waar in 8000,ter hand stellen. Als beloning mocht hijeen sigaret in ontvangst nemen. Foei mijnheer, dat is dieven kweken! Kwestie der politieke Schumacher vraagt stopzet ting der ontmanteling Dr. Kurt Schumacher, de leider der sociaal-democraten in West-Duitsland, heeft de drie nieuwbenoemde Wester se hoge commissarissen voor Duitsland telegrafisch verzocht de ontmanteling van Duitse industrieën onmiddellijk te doen staken. HEIL KRIJGT GRATIE. Bij K. B. is gratie verleend aan C. P. Heil, die bij sententie van het Bij zonder Gerechtshof te Arnhem tot de doodstraf werd veroordeeld. De dood straf is veranderd in levenslange ge vangenisstraf. gevangenen nog twistpunt Vrijdag is te Lake Success het eerste tussentijdse rapport van de UNCI ge publiceerd sinds deze commissie op 28 Januari werd ingesteld. Het rapport, dat de werkzaamheden van de commis sie tot 3 Augustus behandelt, spreekt de hoop uit, dat een nieuw tijdperk is begonnen voor de volken van Neder land en Indonesië. De commissie verklaart zich in haar rapport verheugd, dat zij er gedurende deze periode in is geslaagd de partijen dichter bijeen te brengen en hen te helpen om de resoluties van de Veilig heidsraad ten uitvoer te leggen. Het rapport verklaart, dat de vol gende doelstellingen van de bevelen van de Veiligheidsraad ten uitvoer zijn gelegd: de Indonesische Republi keinse regering is te Djokja hersteld; de partijen zijn tot overeenstemming g komen over het staken van het vu ren en hebben hun strijdkrachten be vel hiertoe gegeven en de tijd en de voorwaarden voor een Ronde Tafel conferentie te Den Haag zijn vastge steld. De commissie acht nog bewijzen aan wezig, dat er nog geen algehele over eenstemming is bereikt over de vrij lating van „politieke" gevangenen. Zij verklaart, dat de Nederlandse autori teiten voortdurend trachten de beteke nis van de term „politieke" te beper ken, terwijl de Republikeinen pogen de betekenis uit te breiden. Als voorbeeld wordt in het rapport genoemd, dat de Nederlandse autoritei ten bepaalde personen als „communis ten" gevangen houden, aan wie de Republikeinen geen communistische gezindheid kunnen toeschrijven. De Nederlandse autoriteiten hadden verklaard, dat zij geen gevangenen konden vrijlaten, „die onder alle om standigheden een gevaar zouden be tekenen voor wet en orde zoals be roepsbandieten, die handelden onder de dekmantel van nationalistische mo tieven, communisten en dergelijken" Onder auspiciën van de UNCI is een gemengde subcommissie ingesteld, die advies moet uitbrengen over de vrij lating van de gevangenen. Generaal Buurman van Vreeden stelt zich op de hoogte Een militaire woordvoerder heeft medegedeeld, dat de legercommandant, luit.-generaal Buurman van Vreeden, zich Donderdag naar Surakarta heeft begeven voor een conferentie met de Nederlandse plaatselijke commandan ten in verband met de aanvallen, die door guerrilla's sedert 7 Augustus op deze stad zijn uitgevoerd. Hij ver klaarde, dat hij geen enkele bijzonder heid kon geven over de resultaten van dit bezoek van de legercommandant. In het officieel weekoverzicht over de toestand in Indonesië, afgesloten Woensdag te 11.00 uur, dus vóór in gang van het „staakt de vijandelijk heden", wordt gezegd: Vrijwel overal op Java bracht de afkondiging van het staakt de vijandelijkheden opluch ting. Plaatselijk trad lichte verbete ring in de toestand op, terwijl elders de situatie moeilijk bleef. In het bij zonder te Solo (Surakarta) is de toe stand zeer onbevredigend. Sterke ben den vallen herhaaldelijk de stad aan. Hiertegen wordt met kracht opgetre den. In enkele gebieden van West- en Midden-Java kwamen opnieuw bot singen voor tussen strijdgroepen van de Darul Islam en de TNI, meestal v.-erd de bevolking hiervan het slacht offer. In West-Java kwamen vele bot singen met benden voor, n.l. rond Buitenzorg, Tjibadak en Sukabumi. Hierbij werden bendeleden gedood en werd een aantal gevangen genomen. De aanval op Surakarta Ten aanzien van de aanval op Solo zegt het weekoverzicht o.m.: De aan val, die op 7 Augustus op de stad werd uitgevoerd, had geen succes dank zjj het krachtige optreden der Nederland se troepen. Deze wisten de stad spoe dig te zuiveren van de binnengedron gen elementen. Ook daarna kwamen verscheidene aanvallen voor, die even eens afgeslagen werden. In en rond Malang en Pasuruan is de situatie be paald ongunstig. De druk op de arbei ders in de industrie heeft geleid tot stagnatie van de werkzaamheden. Benzineprijs verhoogd met 6 cent per liter Aan de Tweede Kamer van de Staten- Generaal is aangeboden een door de ministers van Financiën, Verkeer en Waterstaat en Economische Zaken on dertekend wetsontwerp tot verhoging van het bijzonder invoerrecht op ben zine en tot wijziging van de motor' rijtuigenbelastingwet. Het wetsontwerp voorziet in een verhoging van de benzinebelasting van tjtl per h.l. tot f 16.65 per h.l„ hetgeen de benzineprijs aan de pomp zal doen stijgen tot ongeveer 31'/s cent per liter. Deze prijs zal, vergeleken met de pry zen in een aantal andere landen, nog altyd tot de laagste behoren, aldus de toelichting. De regering acht het niet verant woord met de invoering van de verho ging van de benzinebelasting te wach ten tot het tot stand komen van een conventie met Belgie en Luxemburg, inzake de unificatie van de benzine belasting. Enerzijds maken n.l. de ver schillende voorgenomen maatregelen ter verlaging van enkele andere belas tingen gedacht wordt o.m. aan het ontwerp van wet belastingherziening 1949 het noodzakelijk dat naar enige compensatie voor 's Rijks schatkist wordt gestreefd, terwijl anderzijds een prikkel tot beperking zoveel mogelijk van onnodig benzineverbruik in ver band met de zorgwekkende deviezen- positie op haar plaats is. Een datum van ingang is echter nog niet vastge steld. Om te voorkomen, dat het beoogde doel, door het vooraf inslaan van grote Commissie van overleg brengt verslag uit Na een langdurig overleg tussen de commissie van voorbereiding en de staatssecretaris van Economische Zaken, acht men thans het tydstip aangebro ken, het wetsontwerp inzake de publiekrechteiyke bedryfsorganisatie zo spoe dig mogeiyk aan de Tweede Kamer voor te leggen. Zodra op de derde Dinsdag de nieuwe zitting der Kamer zal zqn geopend, zal het wetsontwerp in behan deling genomen worden, hetgeen vermoedeiyk nog in de maand September zal zpn. Inmiddels is door de regering een nota van wüzigingen ingediend, waaruit biykt, dat een grotere openhaarheid van de Sociaal-economische Raad gewenst wordt geacht en dat by niet openbare behandelingen de goedkeuring van de Kroon wordt geëist. De regering wenst het begrip „onderneming" uitgebreid te zien tot de niet-winstmakende lichamen en zij acht het voorts wenselijk, dat een scheidsgerecht voor het bedrijfsleven wordt ingesteld. de mogelijkheid tot het instellen van een hoofdbedrijfsschap of bedrijfsschap bij algemene maatregel van bestuur niet in de wet diende te worden opge nomen, waarbij zij het argument van vertraging aanvoerden. Dit argument werd door de staatssecretaris niet ge deeld. Er zal een groot aantal bedrijfs- lichamen van betrekkelijk geringe om vang tot stand moeten worden gebracht. In totaal zullen er wellicht een hon derdtal moeten komen. De instelling hiervan zou alleen reeds jaren vergen, indien zij niet bij A.M.v.B. tot stand kwam. Contactpersonen gewraakt. Voorts werd door enkele commissie leden bezwaar gemaakt tegen het insti tuut der overheidsvertegenwoordigers. Want ook hier gaat het om het ver trouwen, dat men in het bedrijfsleven stelt. En als men dit instituut hand haaft, zullen de nieuwe lichamen door het bedrijfsleven niet als zuivere eigen organen worden beschouwd. Deze me ning werd door de staatssecretaris niet gedeeld, die van mening was, dat de zelfstandige positie der bedrijfslichamen door het instituut der contactpersonen niet wordt aangetast. Voorts deelde de staatssecretaris mede. dat het in de be doeling ligt, tot een geheel nieuwe ves tigingsregeling te komen en zeide voorts, de voorgenomen bedrijfsrechtspraak een gezond verschijnsel te achten. Het is echter niet mogelijk het vraagstuk van de rechtsgang nader in dit wets ontwerp te regelen. Een der leden maakte voorts bezwaar tegen de in schakeling van de Stichting van de Ar beid, omdat men dan een adviesorgaan van een adviesorgaan gaat scheppen. Da staatssecretaris gaf toe, dat het ver plicht stellen van het betrokken advies inderdaad een niet geheel zuivere op zet is. De middenstand. Gevraagd werd, of het wel juist is, de middenstandsraad zonder meer te vervangen door de sociaal-economische raad, omdat dan personen, die in het geheel niet op de hoogte zijn van mid denstandsvraagstukken, daarover zul len moeten gaan oordelen. De staats secretaris zette uiteen, dat het in de bedoeling ligt voor middenstandsaange legenheden een deskundige commissie te benoemen. Uit het over deze materie verschenen verslag geven wij de volgende korte samenvatting. De staatssecretaris was van mening, dat het de taak van net bedrijfsleven zal moeten zijn, toe te zien, dat de gemeenschap door de werkzaamheid van het bedrijfsleven wordt gediend. Enige leden der com missie wezen erop, dat over vrijwel elke aangelegenheid het advies van de sociaal-economische raad zal worden ge vraagd en zij vroegen zich af, of dit niet te ver gaat. De staatssecretaris echter was van mening, dat de raad 't lichaam is dat de regering bij uitstek van advies zal moeten dienen. In de practijk zal het zo zijn, dat commissies kunnen wor den gehoord en dat niet telkenmale de gehele raad bijeen behoeft te worden geroepen. Voorts was de staatssecre taris van oordeel, dat er weliswaar ver schil bestaat tussen product- en be- drijfsschappen, doordat de eerstge noemde zijn samengesteld uit in een verticaal vlak liggende ondernemingen en de laatste uit die, welke liggen in het horizontale vlak, doch dat van een essentieel verschil geen sprake is. De nadruk diende dan ook méér te worden gelegd, aldus de staatssecretaris, op de overeenkomst dan op het verschil. Enkele leden waren van oordeel, dat hoeveelheden benzine, voor geruime tijd niet zou v" 'den bereikt, zullen de benzinevoorraden, welke bij het in werking treden van de verhoging bo ven een redelijk kwantum in het vriie verkeer bij handelaren en gebruikers aanwezig zijn, aan navordering worden onderworpen. Compensatie. Tenslotte voorziet het wetsontwerp in een verlaging van de motorrytuigen- belasting voor autobussen met ongeveer 10 welke verlaging haar oorzaak vindt in de wenselijkheid deze categorie van vervoermiddelen in verband met de voorgestelde verhoging in de ben zinebelasting enigszins tegemoet te komen. Massabetoging in Straatsburg Alvorens de Assemblee Vrijdagmiddag langdurig beraadslaagde over de wijze, waarop haar wensen inzake de aanvul ling der agenda zullen worden gefor muleerd, moest zü er nota van nemen, dat het comité der ministers uiterlijk tot Zondag in Straatsburg bijeen kan blijven, aangezien verschillende minis ters genoodzaakt zqn te vertrekken. Dit vertrek was voor de Nederlandse afgevaardigde, jhr. mr. M. M. van der Goes van Naters, aanleiding om de me ning uit te spreken, dat „een voldoende representatie van het comité der minis ters" in Straatsburg diende te blijven. Spaak zeide, dat het vertrek van een aantal ministers Zondag dringende J7NGELAND, vrienden, het land, rijk aan tradities en goede, oude ge woonten, heeft op zijn grondvesten ge schud. Want gisteravond begonnen de nieuwsberichten van negen uur zonder de bekende galmende slagen van Big- zoudt willen inslaan, niiiiiiiiiNiiiiiiiiiniiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii zo staat het in de wet, en die dient ge ëerbiedigd te worden en nou U. Weest verstandig, vrienden, en loopt met uw verjaardag liever zes maal. Minder martiaal was het figuur dat de kodde één fles beier in Ouderkerk sloeg, die in de Ben. Big-Ben, de vriend van millioe- moogt vervoeren? Dat ondervond een polder even wat hengelaars op vergun- eifte» JA „LI LM—milif-oi-e éliA '-14 C? A nntnwL w -.44 nen- de toevlucht van honderdduizen- militair, die hij Soesterberg zijn motor den aan hun clandestiene radiotjes in startte en aangehouden werd. In iedere bange oorlogsjaren, liep achter. De achtertas zat een stenen kruik en dat B.B.C.-omroeper heeft plechtmatig zijn mocht niet. Zoals alle Nederlanders kon excuus gemaakt en op deftige toon me- de soldaat daar met de beste wil van degedeeld, dat mussen, die in Londen ai de wereld geen overtreding in zien, even grote straatjongens blijken le maar hij ging op de bon, zijn flessen zijn als bij ons, zich op de grote wqzer werden geconfiskeerd en de motor hadden gezet en deze doen zakken, werd toch wel in beslag genomen. Want Zelfs waren de vogeltjes binnen in het uurwerk gekropen. De galmende slagen hebben Intussen de mussen weer ver jaagd en vaklieden met ernstige gezich ten zijn naar boven gekropen en heb ben Ben een zetje gegeven, zodat de rust over Westminster is weergekeerd en de wereld herademde. Ondertus sen maken de Amerikanen zich zorgen want Grüning, de gouverneur var Alaska, heeft het Congres verteld, da: zijn gebied onbeschermd is en dooi parachutisten in een handomdraai zou kunnen worden genomen. Als dat maar geen slapende honden wakker maken is ^/RIENDEN, wilt ge erom denken, dat ge, zo ge binnenkort jarig mocht zijn en deswege wat geeetrjjk vocht Theodoor, nog wat naar darde dimensie moet er links, je ook op! nmgen zou gaan testen. Hij stak in een praam de sloot over, maar boomde zo hard, dat hij met vaarboom en al in de plomp verdween. Vanwege het kroos in zijn ogen heeft hij de controle toen maar achterwege gelaten. noodzaak was en voegde er aan toe, dat naar zijn mening door de thans door de ministers gedane toezeggingen de rech ten der vergadering tenvolle erkend waren. Omtrent de ingediende voorstellen zijn nog geen mededelingen gedaan, doch het was duidelijk, dat deze zullen omvatten een discussie van de rechten van de mens en de mogelijkheid van het instellen van een internationaal hof voor de handhaving daarvan. De Europese beweging heeft in de feestelijk uitziende stad, waar van nagenoeg elk huis een vlag waait, een grote massabetoging georganiseerd. Sprekers waren onder meer Chur chill, Spaak en dr. Henri Brugmans. Tijdens de bijeenkomst hielden com munisten enkele honderden meters ver der op een ander plein een demonstra tie, die door ongeveer 1000 personen werd bijgewoond en onder toezicht van een groot aantal politieagenten zonder incidenten verliep. Vacantiegangers vergeten een vierjarig kind Een gezelschap Brabanders bracht Donderdag een bezoek aan het strand en de speeltuin Oud-Naarden. Nadat men daar geruime tijd had vertoefd, ging men in de beste stemming huis waarts, doch men bemerkte niet, dat een vier-jarig kind achterbleef. De eigenaar van de speeltuin ontdekte ongeveer een uur later het jongetje. Hij belde de Naardense politie, die alle pogingen in het werk stelde het gezel schap in Brabant op te sporen. Enige uren later is het kind door de familie leden opgehaald. Luchtbrug krijgt vrij weekeinde Naar officieel te Berlijn bekend ge maakt is, zal de luchtbrug met ingang van 13 Augustus twee dagen vacantie krijgen. Na deze welverdiende rust zal zy Maandag worden hervat op een vliegschema van vijf dagen per week. Vliegeniers en grondpersoneel zul len de Zondag op hun gemak kunnen doorbrengen. Naar wij vernemen is de alleen sprekende rechter op Aruba, mr. C. F Flokke, door de gouverneur van Cura cao gesehorst wegens wangedrag.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1