Alkmaar zag flitsen uit een Alpenfeest Wim Slijkhuis en Ir. van Emmenes in Alkmaar Het werk van de Gezinszorg: Nuttig, maar te weinig bekend Handels\ stemt t< ■A Zwitsers oogstten op Waagplein als Pijnlijke fout van V.V.V. veel succes, zowel in 't Gulden Vlies Wat onze voorouders schreven AGENDA Matige belangstelling voor uitstekende avond N.V.ALKMAAR5E WASSERIJ we5terweg tel.2670 Uitmuntende wasbehandeling WAT DE THEATERS BRENGEN HARMONIE-THEATER CINEMA AMERICAIN VICTORIA THEATER: Door ontoereikende steun te weinig verzorgsters Hech Leerling-verpleegsl atinat Boven de deinende massa In de Lan- gcstraat plekte gistermorgen de rode vlag met het witte kruis, onder wier heldere kleuren zich 45 Zwitsers van de „Union Folklorique Suisse" stadhuis- waarts hegaven. Op de pittige tonen, die de pijpers aan hun dwarsfluiten ont lokten en het stram tromgeroffel van de tamboer, marcheerden de Helveten onder grote belangstelling van de zijde van het publiek, naar het stadhuis, al waar zij door het gemeentebestuur of ficieel werden ontvangen. De oude raadzaal, die vorige week de aanblik bood van een Westfriese feestzaal, herbergde ditmaal vrouwen en mannen in Zwitsers costuum. De meisjes in roodwitte jurken, de man nen in bruin of zwart met het Edelweis op de revers. Ter ontvangst waren aan wezig burgemeester mr. dr. H. J. Wy- tema, de gemeente-secretaris mr. Veen- tlorp, alsmede verschillende wethou ders en raadsleden, de heer G. Rijs, di- ïecteur van de V.V.V. Alcmaria en de heer G. Mooy, directeur van „Het Gulden Vlies. Burgemeester Wytema verwelkomde de Zwitserse gasten in het Duits en zeide, dat zij met hun bezoek aan Alk maar bijzondere glans aan de kaas markt geven. De kaasmarkt, aldus de burgemeester is een gebeurtenis, die door duizenden toeristen bezocht wordt en waar zij kunnen zien, hoe wij de folklore in stand houden. Vervolgens ging mr. Wytema de historie van het kaasdragersgilde na, herinnerde eraan boe Alkmaar door zijn dapperheid tij dens het beleg in 1573 de weegrechten terugkreeg en vertelde de gasten dat de gebruiken in het gilde gedurende de afgelopen 300 jaar niet gewijzigd wer den. Wij roepen U een hartelijk wel kom toe. en hopen, dat U van deze ty pische Hollandse stad een aangename indruk naar Zwitserland zult mede- nemen. Niettegenstaande de uiterlijke verschillen tussen beide landen, Hol land zo vlak als een tafel en Uw land met zijn Alpen, voelen wij toch dat wij veel gemeen hebben. In beide landen treft men de zelfde eigenaardigheden \an kleine en vrije staten. Daarom ver heugde het spr„ dat het Zwitserse ge zelschap Alkmaar met een bezoek ver eerd had. De heer Max Blatter, president van de groep dankte voor het hartelijke welkomstwoord en hoopte, dat het be zoek zou bijdragen tot de goede vriend schap, die tussen Nederland en Zwitser land bestaat. Het gezelschap vertoefde reeds veer- lion dagen in Nederland, maar de ont vangst te Alkmaar betekent meer dan die in de overige steden. Tenslotte vergeleek de heer Blatter Holland en Zwitserland met twee li chamen, waaraan armen en aan het eind van die armen twee handen die zij elkander in vriendschap reiken. Alvorens de aanwezigen op beschuit jes met kaas en koffie werden onthaald zong het koor „Morgenstunde" en Alpenrosenzeit", hetgeen door de Alk- maarse autoriteiten zeer op prijs werd gesteld. Ook de demonstratie vendel- zwaaien werd met aandacht gevolgd. De gasten uit het land van de Alpen, die uit alle delen van Zwitserland zijn samengesteld, toonden zich enthousiast over de hartelijke ontvangst in onze stad. Demonstraties op het Waagplein. Daarom was het jammer, dat de de monstratie niet gehouden werd op de plaats en het tijdstip, waarop deze door de VVV was aangekondigd. Nu bega ven zich zeer velen omstreeks één uur naar de Stenenbrug, terwijl de Zwit sers reeds een half uur vroeger op het Waagplein overigens een plaats bjj uitnemendheid hun kunnen toon den. Het was dan ook zeker niet aan de VW te danken, dat duizenden des ondanks met volle teugen genoten heb ben van de flitsen uit het Alpenfeest. De „Union Folkorique Suisse" is sa mengesteld uit drie groepen: tamboers en pijpers uit Basel, de jodelgroep uit Olten en de Alpenhoornblazers en ven- delzwaaiers uit Hergiswil. Het pro gramma werd geopend door de jodel groep, begeleid door accordeonmuziek. Daar de stemmen in de ruimte van het Waagplein verloren dreigden te gaan, veranderden de zangers en zangsters geregeld van plaats, zodat ieder hen .van nabij kon beluisteren. Bijzonder mooi klonk het oude, vierstemmig ge- Dzongen lied „Senne stöht Uf". Hierna jWas het de beurt aan de Alpenhoorn- blazers. De Alpenhoorn, die maar liefst 'een lengte van drie en een halve me ter heeft, was, en is nog, een veel ge bruikt communicatiemiddel in de Al- pen, zovertelde ons een der gasten. Er zijn in Zwitserland maar drie of vier vaklieden die deze hoorns kunnen ver vaardigen. De zoon van een van hen, Robert Christe uit Hergiswil, toonde ons vol trots zijn prachtig afgewerkte hoorn. Deze was bij het mondstuk nog geen centimeter breed en liep over een afstand van drie en een hal ve meter breder uit. Onderaan was een buiging en ging het bamboe over in dun dennenhout. De doorsnee van het eindstuk is anderhalve decimeter. Daar in de hoorns geen gaatjes zitten, moet het geluid met de lippen en tanden worden geregeld; een kunst waarvoor lang geoefend moet worde.n! Het vendelzwaaien verliep door de harde wind niet helemaal, zoals de Zwitsers dat hadden gewild. Niettemin toonde de vendelzwaaiers zich heel be kwaam in het zwaaien, opgooien en op vangen van de vuurrode vlag met het witte kruis. Nadat de achttien zangers en zangsters nog eenmaal hun stemmen over het plein hadden doen schallen, traden als laatsten de tamboers en pij pers op. Deze groep, die in Basel de rol van muizkcorps vervult en er door de stad trekt, oogstte terecht veel bijval. Om omstreeks één uur was het op treden van de „Union Folklorique Suisse", dat telkenmale door luid ap plaus werd onderbroken, afgelopen en marcheerden de Zwitsers naar de rondvaartboot om na de kaasmarkt ook de grachten van „dit prachtige stadje", zoals een van hen het noemde, te be zichtigen. Zwitserse avond een groot succes Het Zwitserse gezelschap heeft des avonds in het Gulden Vlies een groot en verdiend succes behaald. De zaal was nagenoeg geheel bezet en de toe schouwers toonden zich zeer enthou siast. Wat zo bijzonder prettig aandeed, was de beschaafde sobere wijze, waar op het Zwitserse gezelschap zijn ver schillende nummers bracht. Het Neder lands Theaterbureau uit Den Haag had het geheel voorbereid en voor een pri ma conferencier gezorgd, n.l. Koos Speenhoff Jr., die de gehele tour meè- maakt en een zeer sympathieke toon wist te treffen bij het aankondigen der nummers. Een kranige groep tamboers en pij pers onder flinke leiding bleek een goed geheel te vormen en ook het op treden van de afdelingen afzonderlijk verraste door tempo en rhythme. Hoe alleraardigst was de danskapel (één dame en drie heren! met drie accor deons en een bas. Zij brachten prettige dansmelodieën, waarbij de •Zwitserse dames en heren zich zeer goéde danse ressen en dansers toonden in hun echte volksdansen. Zij werden luide toege- In de Alkmaarsche Courant van 13 Augustus 1849 lezen wij: Men zal zich herinneren, dat voor eenigen tijd door den minister van marine eene proef is genomen met het verminderen van het jenever rantsoen op 's lands schepen. Eenige vaartuigen, voor een paar jaren naar Oost en West bestemd, hebben de reis volbragt, terwijl slechts één oorlam daags, inplaats van twee, aan de equipage werd uitgereikt. Deze proef heeft zoo goed voldaan, dat sedert Januarij 1.1. op 's lands vloot algemeen de maatregel is in gevoerd om slechts eens daags 0.05- kan, dat is een klein glaasje jenever, aan het volk te schenken, terwijl in plaats van de andere helft, die zij vroeger kregen, nu 2 lood koffij en 1 l/a lood suiker wordt uitgedeeld. juicht. In het bijzonder wist men het optreden van de Jodelclub te waarde ren. Dit koor van achttien personen, negen dames en negen heren, bracht op fraaie' wijze de zo populaire Zwitserse liederen ten gehore. Het was een mooi geheel en vooral de twee jodler-zange- ressen, een alt- en een sopraan-jodle- rin, gaven aan dit zingen een bijzon dere bekoring. Een luid applaus was hun beloning. Een groot succes was ook het optre den van de vaandelzwaaier, die onbe rispelijk werkte en wiens wederoptre- den na de pauze men zeer waardeerde. De Alpenhoornblazers gaven wel een zeer typisch beeld uit het Zwitserse leven. Het slotnummer, waarbij vijf dames en vijf heren uit de zaal zich bij de vrolijke dansgroep op het to neel aansloten en met de resp. dames en heren der Zwitsers lustig rond zwierden op de maat van de muziek van de danskapel, had natuurlijk luide bijval. Het Zwitserse gezelschap stelde er grote prijs op, vanaf het toneel zijn hartelijke dank te betuigen voor de buitengewone wijze waarop het in Alkmaar door het Gemeentebestuur, door VW en door de toeschouwers •in het Gulden Vlies was ontvangen. Een slot, dat zeer prettig aandeed en dat een herinnering achterliet aan een sympathiek en artistiek gezelschap uit het mooie Zwitserland. (Ontleend tan onze Advertentie-Rubriek) (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Twe Yankees in Trinidad (14 jaar); Victori Theater, 7 en 9.30 uur: Het begon in d Pullman (14 jaar); Cinema Americain 7 en 9.30 uur: Mijnheer de Gouvernante (tot 14 jaar o.g.) (Geprolongeerd), NIWIN-sportweek. Muziektuin, 3.30 uur: Bridge-drive; Sportpark, 6 uur: Alkm. BoysHolland (Utrecht). Gulden Vlies, 8 u.: Cabaret-Dansante. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2,4.30, 7 en 9.30 uur. Gulden Vlies, 8 uur: Baron Kneut. NIWIN-Sportweek. Sportpark, 2.30 u.: Voetbalwedstrijd Alcm. VictrixFrlsia (Leeuwarden). In de pauze gymnastiek- demonstraties. ZONDAGSSLUIT1NG APOTHEKEN. Zondag 14 Augustus zal de apotheek van de heer Hartong van Ark voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waargenomen. ZONDAGSDIENST VOOR HUISARTSEN. Zondag 14 Augustus zijn de huisart sen dr. Degenaar, Emmastraat 85 (telef. 2310) en dr. Gransbergen, Geesterweg 11 (telef. 2294) beschikbaar. Nagekomen predikbeurten VOOR ZONDAG 14 AUGUSTUS BROEK OP LANGENDIJK, herv. gem., half 4 ds. Schmidt. DRIEHUIZEN geen dienst. DE RIJP, 3 uur de heer Albertz. GROOT-SCHERMER geen dienst. GRAFT geen dienst. N.NIEDORP, 10 uur, ds. Appel. NOORD SCHARWOUDE, 10 uur, ds. Schmidt (zang). OUDE NIEDORP, av. half 8 ds. Appel OUDKARSPEL geen dienst. OOST-GRAFTDIJK, 10 uur, ds. Wes- seldijk. ZUID SCHARWOUDE geen dienst. GESLAAGD De heer J. W. de Gvocrt slaagde te Den Haag voor het diploma inzake vakbekwaamheid voor het meubel- stoffeerdersbedrijf. André Carrell opende gisteren de NIWIN-sportavond met een excuus. Men was iets te laat begonnen, doch dit was niet te wijten aan de mede werkenden. Carell zei dat men enige tijd op de duizenden 1 Alkmaarders had zitten wachten die meeleven met de jongens overzee. Er waren er slechts een paar honderd gekomen, hetgeen voor deze unieke avond en 't sympathieke doel waarvoor hij was ge organiseerd veel te kort is. Juist voor hen die wegbleven zou deze avond zo nuttig zijn geweest. Zij hadden kun nen horen onder welke omstandighe den de Nederlandse militairen hun offer in Indonesië brengen. André Carell vertelde dit in zijn praatje óver Indonesië zeer realistisch en men zou hebben begrepen dat het werkelijk niet te veel is gevraagd als wij hier in Nederland op gezette tijden eens 'n offer brengen, waardoor de NIWIN in staat wordt gesteld onze eigen jon gens het leven in Indonesië wat te veraangenamen. De bekende radio-reporter, Peter Knechtjes, ving de avond aan met een vraaggesprek met Wim Slijkhuis, on ze lange afstandsloper van wereldfor maat. Slijkhuis, die thans 26 jaar oud is, vertelde dat hij in 1939 zijn athle- tiekloopbaan was begonnen. Zijn eer ste wedstrijd was een 1500 meter-loop, waarbij hij als tweede eindigde. Sinds- 9 EIK IN V w dien heeft hij vele successen geboekt. Vers in het geheugen liggen nog de 1500 en 3000 meter tijdens de Olym pische Spelen. Ook het bekende duel WcodersonSlijkhuis tijdens de Eu ropese kampioenschappen 1946 te Os lo werd nog eens aan de vergetelheid ontrukt. Met inspanning van alle krachten na afloop viel hij enige malen bewusteloos wist de Engels man toen te winnen. Destijds hielden enige bekende sportjournalisten zich bezig met de vraag of Wooderson een dooping zou hebben gehad. Knechtjes stelde deze vraag nu aan Slijkhuis, die van mening was dat de Engelsman geen opwekkend middel had ge bruikt. Na dit sportgedeelte zong Marianne van den Berg een tweetal liedjes en speelde Tony Willemsen 't Warshow concerto. Peter Knechtjes had een aantal gramofoonplaten meegenomen, waar op radio-reportages vast waren ge legd van de historische overwinnin gen van Fanny BlankersKoen op de Olympische Spelen. Het ging niet al te vlot (het draaien van die platen) doch nog even verwijlde de zaal bij die hoogtijdagen in de Nederlandse sportwereld toen de „vliegende huis vrouw" drie gouden plakken voor ons kleine landje veroverde en een be langrijk aandeel had in de 4 maal 100 meter. Ir. van Emmenes sprak na de pauze over „Modern voetbal". Beter gezegd, hij hield een inleiding tot modern voetbal daar, zoals spreker zei, deze materie niet in haar geheel in een paar kwartier is door te nemen. André Carrell sloot de avond met een praatje en een liedje over Indo nesië. De voorzitter van de afdeling Alk maar van de NIWIN, de heer Fels, dankte de medewerkenden voor hun optreden en sprak de hoop uit dat de bridge-drive en de voetbalwedstrijden van vanmiddag en morgen beter be zocht zouden zijn. „TWEE YANKEES IN TRINIDAD" De vacantictijd leent zich bij uitstek voor licht verteerbare films, die een gulle lach op zorgelijke gezichten to vert en waarover men na afloop nog eens gezellig kan na-grinniken. In een dergelijk genre neemt „Twee Yankees in Trinidad" een goede plaats in. Twee gangsters verklaren elkaar de oorlog, zetten deze privé-krijg zelfs voorts als zij het burgerpak verwisseld hebben voor het militaire uniform, maar be graven de strijdbijl op het ogenblik, dat de Jappen Pearl Harbour aanval len. De humor wint het in deze film van alle ernst, die gangsterdom en we reldoorlogen veroorzaken. De dolle avonturen onder de strenge blikken van een kostelijke sergeant, de vecht partijen in een café waarbij de kellner geen andere zorgen kent. dan alleen zijn wel geproportioneerde neus heel huids uit het krijgsrumoer te redden, mogen hier en daar wat fantastisch zijn, zij missen hun doel niet. Dit doel is een avond van vrolijke ontspanning en daarvoor zorgen Janet Blair, Pat O'Brien en Brian Don Levy onge twijfeld. In het voorprogramma een aardige tekenfilm en uitgebreid nieuws. MIJNHEER DE GOUVERNANTE Ongetwijfeld tot veler genoegen getuige de enorme belangstelling is Mijnheer de Gouvernante deze week in Cinema Americain geprolongeerd. In combinatie met het buitenlands nieuws, twee tekenfilms en een inte ressant filmpje over Hawaii' vormt deze met kop en schouder boven de middelmaat uitstekende rolprent een prettig slot van een al of niet verre gend* vacantieda*. HET BEGON IN DE PULLMAN Een jong meisje heeft een boek ge schreven en is er plotseling beroemd door geworden. Zij tekent een contract voor Hollywood waar het boek zal verfilmd worden maar als zij in dé Pullman, de internationale slaapwa- gentrein, zit, krijgt zij een telegram met de mededeling dat de voornaam ste acteur plotseling ziek is geworden, zodat de opnamen moeten worden uit gesteld. In de trein maakt zij kennis met twee vrolijke vliegofficieren. Zij doet zich voor als een eenvoudig meisje, dat een betrekking in Hollywood gaat zoeken en met z'n drieën beleven zij tal van vrolijke avonturen." Zij heeft zich voorgenomen dat de officier die haar het meest aanstaat, de hoofdrol in haar film zal vervullen, maar het is een hele toer hem in Hollywood te krijgen zonder dat hij argwaan koes tert. Als het drietal na allerlei dwaze avonturen volkomen platzak is, geeft de schrijfster in een klein hotel haar ware naam op om een chèque, te kun nen tekenen. Alle vrouwen van het leesgezelschap uit het plaatsje komen niet een exemplaar van het boek aan zetten om haar handtekening daarin te krijgen, maar spoedig gaat de mare rond, dat zij een oplichtster is, die op naam van de beroemde schrijfster geld probeert op te nemen. Zij komt in de plaatselijke gevangenis en het kost haar vrienden heel wat moeite haar weer vrij te krijgen. Natuurlijk heeft de film een happy-end. Zij, die het spel van Claudette Colbert naar waar de kunnen schatten, zullen, deze film ongetwijfeld op prijs te stellen. Een gouden jubileum Morgen zal het vijftig jaar geleden zijn dat de heer S. Vreeker de pijpen- zaak, die zijn moeder in de Magdale- nenstraat had, overnam en er een ta bakswinkel van maakte. De winkel, die tot die tijd de enige pijpenwinkel in Alkmaar was, had zich de bijnaam „Jan Pijp" verworven. Daar de groot ouders van de tegenwoordige eige naar reeds 48 jaar in de winkel werk zaam waren, bestaat deze zaak, die van geslacht op geslacht is overge gaan, eigenlijk al 98 jaar, zodat de familie Vreeker tot de ras-Alkmaar- ders zijn gaan behoren. Eigenlijk is er sprake van een dub bel jubileum. Vijftig jaar geleden las de familie Vreeker de Alkmaarsche Courant reeds en deze krant wordt vandaag nog bezorgd. Op zulke abon- né's kan een dagblad trots zijn. Toen de heer S. Vreeker vijftig jaar geleden de zaak overnam deed hij de pijpenwinkel aan de kant, ves tigde op de bovenverdieping een siga- renmakerij en wijdde zich geheel aan de tabaksafdeling. Na enige jaren bleek de bovenverdieping niet meer geschikt te zijn voor de sigarenmake- rij en toen vestiede de heer Vreeker een kerverij in de Ramen, waar hij nu nog steeds werkt. Vier jaar geleden namen de heer J Vreeker en mevrouw C. Blankers Vreeker de zaak over en zetten haar, der traditie getrouw, voort. Dat de te genwoordige eigenaar ook van het vak houdt, valt iedere voorbijganger, die de met eenvoudige middelen smaak vol ingerichte etalage bekijkt, op. Morgenmiddag van half drie tot vier uur zal er in de Magdalenenstraat gelegenheid zijn de familie Vreeker te complimenteren met die mooie ju bileum. AFDRUKKEN VERZONDEN. De Nederlandse Staatscourant van 11 Augustus meldt, dat met dat nummer verzonden zijn de afdrukken van de akten der N.V. „Koelhuis-Zuiderdel" te Broek op Langendijk, i De rijpe vrucht van verstandig Q^verleg! ,'ook voor U zo n snelle, voordelige, 'betrouwbare comloriabeli CITROËN Muurvastellggfrig Bergen N.H. tel. 2456 Toen zich na de oorlog een ontstel lend gebrek deed gevoelen aan huis houdelijk personeel, duurde het niet lang of overal waren gevallen aan te wijzen van werkelijke nood in gezin nen, waar gezinsleden, in het bijzonder de huisvrouw, door ziekte werden ge troffen. Er was dringend hulp nodig, maar die hulp was niet te krijgen. Buren, familie en vrienden deden dan vaak, wat ze konden, maar dat bleef behelpen en uit die dagen dateert de roep naar organisaties, die dit werk ter hand namen. In de meeste gevallen waren het de kruisverenigingen, die begrepen, dat hier voor hen een nieuwe taak lag en de „gezinszorg", zoals die op het ogen blik in Nederland wordt uitgeoefend, is voor het grootste deel in handen van het Witte, het Groene of het Wit-Gele Kruis. Zo ook in Alkmaar. We hebben hier thans naast de niet-confessionele dienst van het Witte Kruis, ook een R.K. ge zinszorg, en daaraan zal aanstonds nog een Protestants Christelijke worden toe gevoegd. Sedert 1 Januari 1948 bezit het Witte Kruis, naast zijn vele goedwerkende andere afdelingen, een afdelings Ge zinsverzorging, die op het ogenblik werkt met 1500 leden. De contributie bij het Witte Kruis is progressief en bedraagt gemiddeld 2.10 per dienst afdeling. Wanneer men nu verder weet, dat de begroting in inkomsten en uit gaven een bedrag aangeeft van 14.000, dan is het duidelijk, dat het werk zon- der belangrijke subsidies niet kan wor den verricht. Deze subsidies worden ontvangen van Rijk en Gemeente en bedragen 50 pet. van het salaris van het gediplomeerde en 40 pet. van het ongediplomeerde personeel. Beide in stanties betalen daarvan de helft in to taal beloopt deze steun ongeveer 6000 per jaar. Men moet beseffen, dat. het hier gaat om werk, dat in onze samenleving on mogelijk meer kan worden gemist. Bij het Witte Kruis ziet men er heel sterk de sociale betekenis van in en we twij felen er niet aan of dit zal bij het Wit- Gele Kruis ook wel het geval zijn. Wanneer een beroep wordt gedaan op de dienst, dan moet eenvoudig worden geholpen en dit gebeurt ook. Wat dc dienst doet Iedere bijstand wordt verricht na advies van de geneesheer en nooit lan ger dan gedurende vier weken. Gedu rende die tijd verschijnt dagelijks van half negen 's morgens tot vijf uur 's avonds de verzorgster. Dit is een meisje, dat een cursus heeft gevolgd, die in totaal negen maanden duurt en die ten dele bestaat uit een internaats opleiding aan dc Volkshogeschool te Bergen. Aan hen, die deze cursus met goed gevolg hebben doorlopen, wordt een staatsdiploma uitgereikt. De tijden van de gezinshulp zijn zo danig gesteld, dat de man weer de zorg kan overnemen, wanneer hij van zijn werk komt, terwijl nooit langer dan vier weken wordt geholpen, om dat dit wordt beschouwd als een ter mijn, die voldoende is om, wanneer dit nodig is, een meer duurzame op lossing te vinden. Niet betalen, maar ontlasten Bij Gezinszorg is men er ter dege van overtuigd, dat juist wanneer een gezin met ziekte te kampen heeft, de onkosten toenemen. Men zou het daar- Demonstratfe slootkantensnijder Dezer dagen woonden talrijke be langstellenden een door de firma Huisman Zoon te Alkmaar georga niseerde demonstratie bij van de „Hage-Patent" Slootkantensnijder. De demonstratie vond plaats op het be drijf van de heer P. Koopmans, Noor dervaart, gem. Oudorp. De uitvinder van dit apparaat was persoonlijk aan wezig en deze demonstreerde op een duidelijke en succesvolle wijze, hoe op een vlugge manier een slootkant af gesneden kan worden. Dit geschiedt met een groot mes, hetwelk getrok ken wordt door een paard. De z.g. Slootkantensnijder leverde uitstekend werk, terwijl men naar verlangen een smalle of een brede strook van de slootkant zo recht als een kaars kan afsnijden, zowel bij diepe als ondiepe sloten. Eveneens werd het apparaat gedemonstreerd als greppelsnijder en hierbij werd op een vlotte wijze keurig werk verricht. Eén en ander betekent een belang rijke arbeidsbesparing, terwijl het ap paraat door één man gemakkelijk te besturen is. Thans doet men het werk in een half uur op z'n gemak, waar men anders een dag voor rekende. Allen waren vol lof over deze nieu we Hollandse uitvinding, waarop in middels patent is verleend. Binnen kort zal een begin gemaakt worden met export van dit artikel naar Dene marken en Engejand. om graag willen zien, dat de zorg ge. heel kosteloos wordt verricht. Dit zou I misschien mogelijk zijn, wanneer all» j leden van het Witte Kruis ook deelna. men aan de dienst Gezinszorg. Voorlo. I pig zal dit helaas nog wel een vrom» wens blijven, met het resultaat, dal van een ontlasten van het getroffen gezin vooralsnsog geen sprake kan zjjn en dat voor de hulp betaling moet worden gevraagd. Ook kan onder de bestaande finan. j ciële omstandigheden aan de dienst I niet een zodanige uitbreiding worden gegeven, als het geval zou zijn, wan. neer voldoende middelen ter beschik, king stonden. Op het ogenblik be. schikt de dienst van het Witte Kruis over tien verzorgsters. Wanneer men alles zou willen doen, wat als nodig I wordt beschouwd, zou dit aantal moe. I ten worden uitgebreid tot ongeveer 11, f Taak voor gemeentebestuui I We hebben het volste vertrouwen; dat ons gemeentebestuur het weiï van Gezinszorg ten zeerste waardeeJ Het feit, dat er jaarlijks een subsid' van ongeveer f 3000 voor wordt uit getrokken, stelt dit voldoende in hel licht. Evenwel, we vragen ons af, of nie! toch iets meer zou kunnen worden gedaan. Het wil ons namelijk voorko men, dat Maatschappelijk Hulpbetoon grote belangstelling voor het werk van Gezinshulp moet hebben. Vooral om dat dit M.H. zijn hulp gedeeltelijk dooi Gezinszorg ziet overgenomen. War.-f neer nu uitbreiding van de subsidit I der gemeente niet mogelijk mocht I zijn, dan lijkt het niet ongerechtvaar. digd om te overwegen, of het M.H.I bepaalde onkosten niet met Gezins-I zorg zou kunnen verrekenen. We heh-1 ben in Alkmaar gelukkig een uitstel kend geleid M.H. en we zijn zo vrijl te geloven, dat, wanneer de zaak wet-f telijk is te regelen, de middelen wel kunnen worden gevonden. Hef Koningin Wilhelmina- fonds" Zoals u allen wellicht bekend zilt zijn, is onlangs in deze gemeente eeil comité opgericht, dat zich op verzoek! van de burgemeester zal belasten metl de organisatie van een inzameling teal bate van het „Koningin Wilhelmina-| Fonds". Dit fonds is door H. K. H. Prinses! Wilhelmina opgericht met het doel, del gelden, welke Haar het vorig jaar teil gelegenheid van haar regeringsjubileum! als Nationaal Huldeblijk werden aan- i geboden, te beheren en te besteden voor| ae kankerbestrijding. Hoewel het Fonds over een aanzien-1 lijk bedrag de beschikking heeft,-is ditl bedrag niet toereikend om ook in def toekomst de strijd tegen de kanker! met kans op succes voort te zetter. Toch is dit noodzakelijk, want de be strijding van de kanker is een actuelil aangelegenheid, aangezien de sterfte I aan kanker en andere kwaadaardig!! nieuwvormingen nog steeds groter ii| dan welke andere doodsoorzaak ook. Teneinde het toenemend gevaar voe:| het menselijk bestaan te kunnen zweren, moeten middelen gezocht woil den om de bestrijding mogelijk te mij ken. Het behoeft geen verder betooi dat een inzameling voor dit doel iedefl steun verdient en dat nauwelijks betere besteding van de ingezameld! j gelden mogelijk is. Het vorig jaar werd in Alkmas' voor dit mooie doel een bedrag var. L ruim f 17.000 bijeengebracht. Is het dan te hoog geraamd, wanneer het comWl verwacht dit jaar f 10.000 bijeen tij kunnen brengen? Met uw aller mede werking moet dit mogelijk zijn. Op Woensdag 31 Augustus a.s. zal I een huis-aan-huiscollecte en op Vrijdit I 2 en Zaterdag 3 September a.s. een straatcollecte worden gehouden. Geeft dan met milde hand of ster' I uw bijdrage op gironummer 17410 van I het kantoor Alkmaar van de Neder-1 landse Middenstandsbank ten gunst» van het comité Alkmaar van het Ko ningin Wilhelmina-Fonds. Het comité doet een dringend beroep I op de plaatselijke verenigingen en in-1 stanties om hun leden aan te sporen I zich als collectant (e) voor één of meer| van genoemde dagen aan te melden. Een ieder, die medewerkt om de in zameling te doen slagen, zal het bevr»* I digende gevoel hebben, dat hij ee" I steentje heeft bijgedragen voor dt strijd tegen één der gevaarlijkste.vijan den van de mens. Stelt het comité niet in zijn ver wachtingen teleur en geeft met miW* hand. DIERENBESCHERMING In de omgeving van de Westerwef te Alkmaar is zwervend aangetroffen een jong bruin hondje. Adres inspec* teur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar- WIELRIJDERS KOMEN WOENSDAÖ Zoals gemeld, zal in het R.O.G.-g»" bouw een bataljon wielrijders ga"' gerd worden. Naar wij thans verne men, zullen de wielrijders Woensdag 17 Augustus arriveren. Vooruitzichten vo blijven g (Van onze agrarisch! De afsluiting van e( tract met Frankrijk, r 1950 door Nederland z verd 8.000.000 kg boter kaas heeft plotseling a markt een hechte bas meer omdat er pract geen oude voorraden z een blok op drukken, tract over 4.000.000 kg aan Frankrijk, is nog n werkt. De reden daarv worden toegeschreven aan voor botervervoer i wagens. De voorraden i zen hoorden we taxere 8.000.000 kg., doch dit if meen boter, die destijd hoogste klassen kon w en die dus toch was v tegen lagere prijs van d den gedaan. Van het oude kaascon men meende, nog ongev worden afgeleverd. De bij de aflevering waren 1 aard. Ze schijnen hier v< hebben bestaan, dat d vooraf moeten worden nog niet op de Nederla waren overgeschreven. Voorraden kaas zijn n wezig. Friesland, dat als tiegebied natuurlijk van wordt ons als „leeg" aani Belgie heeft de laatste betrokken tegen uitstel Een en ander heeft ten dat de richtprijs voor d< het ogenblik f 1.45 bedr gebaseerd op het door di garandeerde minimum steeds aanzienlijk kon 1 schreden. Zoals men we prijs aan de kaasmarkt t laatste tijd steeds meer d betekent, dat de produce zijn melk maakte, dan de gegarandeerd. Een w Het contract met Frank gelijk, doordat de melkpr land ten gevolge van de is tegengevallen. Wanneer dat tegenwoordig nog sle DANKBETUIGIN< Voor de vele blijken belangstelling, betoom dens de ziekte en neming na het over van mijn geliefde onze .Vader én. Groob J. PRINS, betuigen wij onze ii Hjke dank. In het bijzi aan Dr. Schermerhor de heer Albertz vooi door hem gesproken tr volle woorden en Bi club voor de bete belangstelling. Uit aller naam, Wed.N. PRINS— Grootschermer, 12 Augustus 1949. STRIJKSTER GEZO< voor het strijken van 80 overhemden per v vast werk. Brieven onder No. A bur. van dit blad. Gevraagd per 1 Sept. NET MEISJE v. d. huish., 25 tot 35 dat uitst. kan koken werken, in gez.v. 3 (1 schoolg. kind). I loon. Huis met olies verwarmd. Mevr. v. d. HEYDEN, Jagerslaan 3a, Wasser, gevraagd voor opleli diploma A, diploma 1 L.O. strekt tot aai veling, leeftijd 20 jaar, urige werkdag, sal 480.le jaars, 54 2e jaars, ƒ720.3e ja met kost, inwoning en Sollicitaties aan de di tie van het ROODE KR1 ZIEKENHUIS te Bei wijk. Nette dame, m.l„ wil Huishouding verzorgei van heer. Ook gene samen te wonen, g huwelijk. Brieven on No. A 249 bur. v. d. bi Dame, 68 jaar, vraagt JUFFROUW voor gezelsch. en hui tegen kost en inwoning Br. No. A 253 bur. v. d. WONINGRUIL Aangeboden te Bergen mooi punt een flink v staand woonhuis; gevras té Alkmaar een flir middenstandswoning goede stand. Brieven aan H. DE NI. Herenbosstraat 88, Schag WONINGRUIL. Een gerieflijke bovenv ning voor grotere woni In het centrum der sta Brieven onder No. A 2 bur. van dit blad.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2