President er Kortsluitingsperikelen in de raad van Hensbroek Castricum middelpunt van veldslag Water en ver Egmond aan Zee Simultaanseance Dr. Euwe Het leger verzet zich tc „de tyrannie" KONING LEOPOLD NODIGT EYSKENS UI De Raad der gemeente Hensbroek kwam onder leiding van burgemees ter S. B. F. Kooiman Donderdagavond in openbare- vergadering bijeen. Medegedeeld werd, dat de verlaging tg>r vermakelijkheidsbelasting is goed gekeurd. Voor uitvoeringen met bal 20% (voorheen 35%), evenals voor filmvertoningen met voorafgaand Ned. journaal. ,B. en W. lieten weten, dat men er tot nu niet in geslaagd was een ge schikt sportterrein te verkrijgen. De brandslangenwagen is thans ge- stationneerd in garage Edel en te allen tijde voor de betrokken man schappen aldaar bereikbaar. Het destruetorbedrijf West-Fries land zond de rekening '48, sluitend met 48.238.35, waarbij is gerekend op een sutGdie ad 4000 voor de 4 aange sloten vleeskeuringsdiensten. De raad betreurde het, dat de exploitatiereke ning elk jaar opnieuw niet sluitend kon worden gemaakt. Met het P.W.B. werd een z.g. half- om-half regeling aangegaan t.a.v. het verleggen van waterleidingbuizen bij verandering van het weg-tracé. Ged. Staten lieten een ontwerp regeling toekomen met betrekking tot de bezoldiging van ontvangers van gemeenten. Voor Hensbroek betekent nit ontwerp een minimum salaris van 1150.en maximaal 1600. ,De Raad ging met een en ander ac- coord. Tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim werden be noemd de heren C. Koppenol, D. Groot, J. Blauw, P. Fok Jr. en P. Schenk. De heren De Boer en Loos werd dank gebracht voor hun arbeid in deze com missie. Een andere mening. B. en W. kwamen met een advies inzake vergoeding vervoer van leer lingen naar scholen voor L. en U.L.- onderwijs. Ondanks verzoek van het college, hadden de betrokken drie ouders, de inspecteur der belastingen geen machtiging verleend opgave van het zuiver inkomen te verstrekken. Desondanks kwam het college met 'n voorstel tot bijdrage in de vervoers kosten. De heer Den Das was er tegen een vergoeding te verstrekken, zolang 't inkomen niet degelijk was onderzocht. Nadat de Raad hierop in comité was geweest, werd medegedeeld, dat B. en W. hun voorstel introkken en dat de ouders alsnog in de gelegenheid wor den gesteld om binnen 1 maand hun zuiver inkomen op te geven. Geen verplichte askuilen. Het polderbestuur had destijds ver zocht in de politieverordening een be paling op te nemen omtrent het ver plicht stellen van askuilen, zulks in verband met vervuiling der sloten. De politie heeft opdracht ontvan gen om op het verontreinigen der slo ten streng toe te zien. Kortsluiting. In aansluiting op een destijds door de heren Wit en Den Das gedane ges te met betrekking tot het van gemeente wege doen inspecteren van electrische leidingen, om brandgevaar te beper ken, lieten B. en W. weten, dat in geen enkele gemeente in Noord-Hol land een dergelijke controle plaats vindt. Inmiddels is het P.E.N. bereid tot stroomafsluiting bij een ernstig gevaar. In de eerste plaats dienen de brandverz. mijen. volgens het college een controle ter hand te nemen en men wenste dan ook geen bepalingen vast te stellen. De heer Wit wees op het gemeente belang, dat ligt in het voorkomen van brand. Z.i. zijn velen onbekend met de situatie van hun electrische geleidin gen. Voorzitter meende, dat het moei lijk was hier dwingende bepalingen voor te schrijven. Het particulier ini tiatief is hier aan bod. Spr. zeide, dat kortsluiting uiterst sporadisch brand tengevolge heeft. B. en W. bleken wel bereid de con- tróle ter hand te nemen, mits betrok kenen de kosten vergoeden. De heer Den Das wilde elke moge lijkheid om brandgevaar te verminde ren ter hand nemen. Naar zijn me ning dienden de kosten van controle als algemeen belang voor de gemeente te komen. Op voorstel van voorzitter werd be sloten een technisch ingenieur te la ten komen om de Raad college te ge ven in kortsluiting. N oodverlichting. De politieverordening werd aange vuld met bepalingen betreffende het hebben van noodverlichting in voor 't publiek toegankelijke lokaliteiten. De heer S. Suiker werd onder be paalde voorwaarden een premie ver leend voor woningsplitsing. Evenals vorig jaar werd het ge- meentepersoneel een gratificatie van 2% toegekend met een maximum van 50.—. Vertrek wethouder Fok. Bij de rondvraag bracht de heer Fok dank voor de prettige samenwer king gedurende de 3 jaren van zijn zit tingsperiode. De voorzitter en ook verschillende raadsleden dankten de heer Fok we derkerig. Eqmondbinnen Autotocht ouden van dagen Het is in alle opzichten, evenals vorig jaar, een geslaagde autotocht geworden. Het comité en het weer hebben elkaar om zo te zeggen 's morgens een hand gegeven voor de vaste afspraak: „dat zullen we vandaag eens even keurig opknappen", en ze hebben de gehele dag die hand niet losgelaten. Met goede zin vingen de 1-43 deelnemers de reis aan en die goede zin is gebleven, ja verdubbeld en overgegaan in volle tevreden heid en voldoening over wat hen geboden werd. Het hier uitspreken van een woord van dank, namens alle deelnemers aan de milde gevers, die met hun bijdragen, in welke vorm ook, deze mooie tocht hebben mogelijk ge maakt, is wel op zijn plaats. Na in Diemen koffie en koek genoten te hebben, ving de eigenlijke tocht door het Gooi aan. Over Weesp ging het langs een mooie weg tot in de omgeving van Bussum, waar op c-en heideveld even gepauzeerd werd voor een broodje, terwijl velen de tijd benutten om een bos bloeiende hei te plukken en als een her innering aan deze mooie dag mee naar huis te nemen. In Hilversum bezichtigden zij al rijdende de rijke buitenwijken, diverse studio's, en het prachtig te miden van bloemen gelegen raadhuis. Op de Groest uitstappen. Eerst in de Karseboom een gezellig borreluurtje, toen aan de overkant in een aparte ruime zaal een keurig verzorgd diner. Kortom, dat was alles iu een woord af. Instappen en langs het paleis Soestdijk naar de Hollandse Rading, waar ge noten werd van een rustig zitje in de vrije natuur, hetgeen, na weer verder te zijn ge reden, aan de brede Amstel bij het Kalfje werd herhaald. Toen ving de terugtocht aan. De zon ging nu en dan achter wolkenfloers schuil en knipoogde goedig en vertrouwelijk naar de oudjes, wat zoveel te betekenen had: „was ie e\en fijn, vandaag." In Egmond-Binnen en den Hoef stonden de fanfares klaar om allen feestelijk in te halen. Kinderen en kleinkinderen omstuwden de wa gens en het weerzien was van een spontane, meelevende hartelijkheid. In beide dorpskommen riep de burgemeester de oudjes een tot werziens in het volgende jaai toe. Daar houden we het dan op aan. Donderdagavond stond het café De Vergulde Valk in het middelpunt van de belangstelling van de schaakwereld. Op uitnodiging en onder leiding van de schaakvereniging De Egmonden speelde dr. Euwe aldaar een simultaanwedstrijd tegen 30 spelers. Begrijpelijk bestond voor dit gebeuren grote belangstelling, zowel van badgasten, ingezetenen, als van liefhebbers uit de nabije omgeving Het deed sympathiek aan, dat de ge meentebesturen der beide Egmonden, zowel als de V.V.V. van Egmond aan Zee, door persoonlijke vertegenwoor diging, blijk van medeleven gaven. Even over achten opende de voorzit ter, de heer J. de Waal de avond. Na een hartelijk woord van welkom zei spr., dat het vinden van een naald in de hooiberg een gemakkelijker opgave was geweest, dan dr. Euwe .op deze aardbol te bereiken. Eindelijk kwam dan het lang verbeide bericht uit Ber lijn, dat de seance doorgang zou kun nen vinden. Voortgaande herinnerde spreker er aan, dat deze avond geor ganiseerd was ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap van het eerste tiental der Egmondse schaakvereniging. Spr. gaf dr. Euwe wel te verstaan, dat van de zijde der deelnemers al het mo gelijke zou gedaan worden, om te trach ten de uitslag beneden het gemiddelde te houden, dat dr. Euwe in door snee op seances weet te behalen. Burgemeester M. Niele, sprekende namens de V.V.V. en de beide gemeen ten, vond het een mooi idee van de jonge schaakvereniging om in de Eg monden iets groots op dit gebied te organiseren, en sprak de beste wensen uit voor de toekomst. Hierna nam dr. Euwe het woord. Hij vond het een prachtig idee om zo 'n avond als deze, bij gelegenheid van een behaald kampioenschap aan het eerste tiental aan te bieden. Lang geledon was hij wel eens meer in Egmond ge weest en al waren dan zijn voetstappen reeds lang uitgewist, de herinneringen, hem van Egmond bijgebleven, waren aangenaam. Sportief als steeds gaf hij te kennen, da indien een tegenstander zijn meerdere zou blijken, dit niet als een soort goedige weggeverij be schouwd diende te worden. Zijn tegen stander de overwinning geven zou hij niet doen. Op verzoek van de voorzitter en met toestemming van dr. Euwe ver richtte hierna burgemeester M. Niele aan het eerste bord de openingszet, waarna de seance een aanvang nam. Na drie uur spelen moest de laatste capituleren en kon bij monde van de voorzitter de uitslag bekend worden gemaakt. Gebleken was. dat aan enige borden meer was gespeeld. Dr. Euwe won 29 partijen, speelde er 3 remise (tegen J. Zijp uit Egmond, Kayser uit Alkmaar en v. d. Goot) en verloor er drie (van mevr. Veis uit Alkmaar, J. Koopman, Egmond en K. J. de Waard uit Den Helder). Dat de Egmonders nog een overwinnaar in hun gelederen zouden hebben was buiten verwachting. Hulde voor de heer Koopman, die deze kranige prestatie leverde. Evenzeer hulde voor J. Zijp, die de grootmeester een remise afdwong. Als aandenken werd dr. Euwe een tegel aangeboden, waarvoor deze dankte terwijl hij hoopte, dat dit niet de laatste maal was dat hij in Egmond een schaakseance zou geven. Fotograaf F. Bos uit Alkmaar maakte tijdens de strijd vele foto's van dr. Euwe en zijn tegenstanders. Matige belangstelling voor uitstekende avond In de N.H. kerk te Egmond aan Zee werd op 11 Augustus een kerkconcert gegeven door de violist Albert Sluyter met medewerking van de organist H. \an Westrienen. Aangeboden werd een programma van oude Duitse en Itali aanse meesters o.a. Bach, Handel, Tele- mann en Locatelli. Zowel violist als organist gaveil blijk de bedoelingen van de diverse componisten en de muziek niet alleen cjua temperament maar eveneens qua virtuositeit goed meester te zijn. Van de onderscheiden stukken die ten gehore gebracht werden trad de Prélude en Fuga van Bach naar voren in een strak maatvolle en gloedrijke vertolking, evenals twee delen uit de Sonate in E mineur van dezelfde com ponist. De minder bekende, doch niet minder fijne Sonate in G mineur van de Italiaanse meester Locatelli viel een warme, echter hier en daar iet wat hupse en luchtig aandoende uit voering te beurt. Hoewel de vertol king van Handels Sonate in A majeur bevredigend genoemd kon worden, bleek toch dat een iets gebondener spel van de organist met het oog op de kleine ruimte die de kerk bood, meer aan te bevelen was geweest. Lof dan cok voor het zeer goede spel van de violist, die zodoende de tekortkomin gen, die de ruimte van de kerk bood, cpving. Een Fantasie van Telemann en de Ciaccona van Vitali bleken een velkome aanwinst te zijn, daar ze ge schikter waren voor de tamelijk klei ne omvang van het orgel. Afgezien van enkele kleine tekort komingen aan het orgel o.a. de gerin ge registratiemogelijkheden en het ge ringe klankbevattingsvermogen van dé kerk, was het desondanks een optre den, waarvoor zowel Albert Sluyter evenals de heer Westrienen alle lof toekomt. De, in verhouding tot het gebodene, veel te gering bezette kerk, bevatte echter een publiek, dat dit concert op de juiste waarde wist te schatten. He iaas blijft het aantal ware liefhebbers van kerkconcerten nog altijd veel te klein. Spierdijk Kinderen speelden met vuur Vrijdagmorgen te ongéveer 11.45 u. werd de brandweer van Obdam ge alarmeerd voor een brand in de schuur van de heer De Vries aan de Verlaatsweg te Spierdijk (gem. Ob dam). Toen men verscheen was door ijlings toegeschoten hulp met behulp van emmers water de zaak reeds ge blust. Opnieuw helaas, speelden kin deren met vuur. 150 Jaar geleden Het is deze maand 150 jaar geleden, dat de Verenigde Engelse en Russische legers een inval deden in Noord-Holland ten tijde dus van de Franse overheer sing. Deze invasie bereikte zijn hoogtepunt in de slag bij Castricum. Aan deze veldslag is het dagboek gewijd van pastoor Bommer die te Castricum pastoor is geweest van 17771808 en wiens merkwaardig geschrift berust in het archief van de R.K. parochie aldaar. Grepen uit hef dagboek van de Casiricumse pastoor Berqen Nog tweemaal „Circus Knie" Van het mooie openluchtspel „Circus Knie" zullen nog twee voorstellingen worden gegeven en wel op Zondag 14 en Woensdag 17 Aug. Voor de bezoekers uit Schoorl en Alkmaar zullen na afloop der voorstellingen bussen rijden. Van dit voor de openlucht zo geschikte to neelspel, waarmee Alb. van Dalsum en Char lotte Kohier triomfen vierden en dat thans wordt uitgevoerd door „De Bergense Spelers" onder regie van Joh. Frevel, hebben reeds drie succesvolle opvoeringen in het openlucht-thea ter plaats gehad. Publiek en pers waren enthousiast over wat deze eerste-klasse amateurs wisten te bereiken in dit stuk van altisten lief en leed, gespeeld in het décor van Karei Colnot. De spelers hebben hun oude roem uit „De Paradijsvloek" en „Don Quichotte" weten te handhaven. Een avond doorgebracht in dit natuur-thea- ater met zijn schone entourage en uitstekende accoustiek, zal voor alle bezoekers tot de aagenaamste herinneringen aan hun vacantie in Bergen blijven behoren. Bergens Mannenkoor Bij gunstig weer concerteert Bergen's Man nenkoor op Woensdag 17 Augustus e.k. des avonds van 9—10 uur op het terrein van de Ruïnekerk tegenover „De Oude Prins". De met toestemming van B. en W. te hou den collecte ten bate van het reisplan Oslo wordt ten zerste aanbevolen Doktersdienst voor dit weekend Morgen Zondag 14 Augustus wordt de medische dienst te Bergen waargenomen door dr. Luyder (telef. 2700). Zoals men zich wellicht van de schoolbanken herinnert, eindigde de slag bij Castricum in een overwinning voor de verenigde Franse en Bataafse legers. Dit krijgssucees was van beslis sende invloed, aangezien de Engelsen en Russen weinige dagen later bereid waren tot onderhandeling, waarna te Alkmaar een overeenkomst werd be krachtigd, welke veel geleek op een smadelijke capitulatie. Pastoor Bommer geeft in zijn dag boek een levendige beschrijving van het verloop van de slag, doch in het bijzonder van de invloed daarvan op het dorp Castricum, dat het in die ang stige Octoberdagen van 1799 kwaad te verduren had. „Op den 6en October 1799, zijnde ook juist op den Castricummer kermis, die altoos valt op den Eersten Zondag na Sint Bavo, is de Batailjen begonnen 's morgens circa zes uren, of een wei nig daarover, te weten met de voor posten". De pastoor beschrijft dan hoe de Engelsen en Russen een opmars in zetten en aanvankelijk veel veld won nen. Zij drongen het Franse en Bataaf se leger terug tot Akersloot en Uitgeest, zomede tot kqrt bij de Wijk aan Zeese en Heemskerkse duinen. Als gevolg daarvan werd Castricum het middel punt van de strijd. „Ik en Guurtje Deyle Gd. die bij mij woondt. zijn in de pastory gebleven, en zijn wel twee uren in de midden van 't vuur zoo van de voorposten als van de kanonskogels en houwitzers geweest, die bij onzen kerk, Kerkwerf en achter, ja zelfs in de tuin, alsook in 't water nedervielen. Wij waren van vier hoe ken in 't vuur van de voorposten der Engelschen, Russen. Franschen en Ba taven. De Franschen stonden, voor en achter in mijn tuin achter de muren, en vuurden op de Engelschen en Russen". Toen het Bataafse en Franse leger moest wijken, verschenen de Russen in Castricum. Zij stonden op het bleek veld. vooraleer de pastoor het wist. „Eenige Engelschen kwamen in mijn huys; 't paardenvolk stond op onze Kerkstraat in orde geschaard. Sommi gen verzochten hier en daar wat ver- verschingen, men gaf hen hier met kommetjes wat koffie en soepe en vroegen wat wij daarvoor moesten hebben, gaven de hand en bedankten ons vriendelijk". Toen de wederzijdse hoofdmachten der legers naderden werd de positie van Castricum nog meer precair. De Russen drongen zelfs door to* -abij Heemskerk en Noorddorp. De beslis sende slag greep plaats in de duinen, met als resultaat dat de Engelsen en Russen moesten retireren tot de Eg monden en onder Limmen. Nog een maal keerden de kansen en sloegen de Engelsen hun tegenstanders terug tot voorbij de Castricummer meelmolen, doch de Fransen drongen de Britten op nieuw terug tot de Limmervaart. Van dat ogenblik af was en bleef Castricum in het bezit van de Fransen en Bata ven. Onderhandelingen De onweerstaanbare kracht der Fran se en Bataafse wapens noopte de En gelsen tot onderhandeling. Het dagboek zegt hierover: „Een wagen met zeven geblinddoekte officieren van de hoog ste rang reed naar het huis van den Burger Frederik Zinniger, Mr. Hoef smid. Er werd een vuur aangelegd en wijn gedronken. Voor het huis waren schildwachten geplaatst." Een bepaald geheimzinnig geval was de verschijning van een Engelsman, zwaaiende met een witte doek, bij de scheidspaal van Cas tricum en Limmen. Hij gaf aan de Fransen drie of vier kistjes of koffer tjes af. „Crelis Schrama heeft het ge zien", zegt pastoor Bommer en voegt eraan toe: „wat daarin was, weet men niet, maar zeker geen doove nooten". Op dit punt tast de pastoor dus in het duister, evenals naar zijn zeggen over de reden van de plotselinge en volledige terugtocht van de ganse En gelse Armée in de avond en nacht van Maandag 7 October. De volgende dag „blaast 't trompet" en vertrok de ar mée der Fransen en Bataven hals over kop uit Castricum om de Engelsen na te jagen en te vervolgen, welke ook eenige tijd daarna met de Russen zijn ingescheept naar Engeland, van hier vertrokken en de Franschen met de Bataven geretourneerd". Ernstige plunderingen Intussen had Castricum bloot gestaan aan plunderingen, waarin vooral de Fransen een ware meesterschap aan de dag legden. Spijtig moet de pastoor verklaren, dat zelfs de eigen, dus Ba taafse troepen, „in 't plunderen niet links waren". „In de Kerkbuurt." aldus vervolgt het dagboek, „is het droevig gesteld met de huizen van Mr. Joachim Niew- hout van Veen. Schout en Secretaris alhier en de pastorie van Ds. Fabri- tius". Meerdere woningen ondergingen eenzelfde lot. evenals de winkels, waar gereedschappen werden geroofd en al les werd vernield „Met de andere huizen is het wat minder, maar erg genoeg. Aan 't Duin tot en in Bakkum, Noord-Bakkum, 't Schulpstet is het niet zoo erg". Ook de financiën der R.K. Parochie ondergingen een aderlating, aangezien aan Pieter Duinveld, kerkmeester, „on ze Roomsche kerkebuul. met circa 1000 guldens ontnomen werd". Guerrilla-troepen Ook na de eigenlijke veldslag had Castricum het nog kwaad te verduren, aangezien ongeregelde troepen het dorp bleven onveilig maken. De bewo ners stonden bloot aan afpersing en indien het gevraagde niet goedschiks werd gegeven, eigenden de soldaten het zich kwaadschiks toe. Alles bleek van hun gading: de gehele veestapel der boeren werd geroofd, zomede gerookt vlees, pluimvee, gedistilleerd, tot zelfs koperen ketels, aardewerk, karren, sjeezen en wagens toe. Een speciale voorliefde toonden de rebellerende sol daten voor kaas en boter. De pastoor zegt hierover: „De Fransche soldaten kookten de kool in klinkklaare booter, zopder water, gekookt zijnde, konden zij het niet eeten en wierpen het weg". Ofschoon reeds op 2 November de Fransen Castricum op de terugtocht passeerden, „met karren volgeladen met roofgoederen en met volle rant- sels", heeft nog tot 22 November een Franse brigade, zowel Castricum als Bakkum onveilig gemaakt. De man schappen stalen van alles en zelfs ko nijnen en aardappelen in de duinen waren niet veilig. Ook de klok van het raadhuis te Bakkum. eertijds de kapel van St. Cunera, werd weggenomen en gestolen! Tenslotte maakt de pastoor de balans op voorzover het de schade betreft aan het kerkgoed en zijn persoonlijk eigen dom en dat van zijn gedienstige: „De schaaden van ons kerkegoed bestaat in twee zilveren klampen van 't missaal, nieuwe witte neusdoeken en nog wat ander linnengoed en een katoenen kleedje van de vesperstoel. Van Guur tje Deyle Gd. haare zilveren schoen gespen en nog meer goed dat zij mij niet gelieft te zeggen. De schade van mijn alles en alles schatte ik op ruim honderd rijksdaalders". St. Pancras Middenstand Overheidspersoneel onbeslist Donderdagavond was het voor de derde maal dat de Middenstand van St. Pancras speelde tegen het over heidspersoneel uit deze plaats in het kader van de St. Nicolaas-actie voor de jongens overzee en het was ook de derde maal dat de strijd onbeslist bleef. Prompt 7 uur verschenen de elf tallen in het veld ten aanschouwen van 350 belangstellenden. De scheidsrechter floot en het spel nam een aanvang. Di rect willen we reeds opmerken, dat dit zoals het meestal het geval is, geen vertoning van oudjes en stumperige voetballers was. Neen er werd werke lijk gevoetbald. Vóór de rust was Overheidspersoneel iets meer in de aanval, welk overwicht dan ook wel dra in een doelpunt werd uitgedrukt. De linksbuiten Hoogeboom wist net jes de keeper te omspelen een een klein tikje was voldoende. Aangemoedigd door de marsen die Irene ten gehore bracht ging de Middenstand het pro beren. maar de Ambtenaren-keeper was ongenaakbaar. Met deze 1 voorsprong voor het Overheidsperso neel ging de rust in. Na de rust was een belangrijke ver betering aan beide kanten te bespeu ren. De spelers geraakten meer aan elkaar gewend en het samenspel over trof aller verwachting. Slechts na 10 minuten verkennen wisten de Midden standers er gelijk spel van te maken. Nu steeg de spanning ten top. Beide elftallen zetten alles op alles, maar geen dpr teams kon het leder in het net jagen, zodat de strijd onbeslist bleef. De geldelijke opbrengsten vielen mee. Er werd f 105.67 aan entrée geïnd. Dit resultaat bewijst wel dat de burgers zich best gehouden hebben, waarvoor dan ook namens de jongens in de Oost onze hartelijke dank. Opmerken willen we nog, dat de medewerking op ons dorp uiterst best was. Vrone stelde gratis zijn terrein beschikbaar, waar op alles aanwezig was, Irene hield de gezelligheid erin met pittige muziek, enz. enz. Geslaagd kunnen we deze ac tie zeker noemen. Heer-Huqowaard Kerk te Veenhuizen verzakt De kerk te Veenhuizen (gem. Heer- hugowaard) lijdt onder een verzak king, die dateert van de laatste jaren. Het gebouw vertoont scheuren, terwijl o.m. ook het glas in de ijzeren ramen tengevolge van een en ander gaat bar sten. Deze aangelegenheid heeft reeds de aandacht van het gemeentebestuur van Heerhugowaard en door de provinciale Waterstaat is inmiddels een onderzoek ingesteld. Er zou nog een bodemonder zoek moeten plaats vinden, waarna men zich in verbinding zou kunnen stellen met een betonmaatschappij voor het aanbrengen van betonpalen. Begrij pelijk zou deze zaak een aanmerkelijk bedrag vorderen, tegen het voteren waarvan B. en W. momenteel nog ern stig bezwaar hebben. Het college hoopt dat hier sprake is van een tijdelijke verzakking. Men heeft het vermoeden dat als gevolg van verlaging van het polderpeil de veenlaag is ingekrompen en de verzakking alzo niet zal voort duren. Zo ligt het dan in de bedoeling om voorlopig de scheuren dich te ma ken en af te wachten in hoeverre de verzakking zich zal voortzetten, c.q. of zich nieuwe scheuren zullen voordoen. Inmiddels blijkt wellicht ook nog een andere oplossing mogelijk, naar de toe passing waarvan door de aannemer Leegwater te Heerhugowaard een on derzoek zal worden ingesteld. Deze op lossing zou aanmerkelijk minder kos ten met zich brengen dan het aanbren gen van betonpalen. Het gebouw is geen cultuur-histo risch monument, terwijl de toestand nog niet zodanig is, dat kans op levens gevaar of instorten aanwezig geacht moet worden. HET NIEUWE TERREIN VAN DE „REIGER BOYS" Zondag hoopt de voetbalvereniging „Reiger Boys" haar nieuwe terrein feestelijk te openen. Ki is hard gewerkt aan dit terrein en het is geheel door eigen krachten in orde gebracht, wat een prachtige prestatie is en waaruit men kan zien, dat eendracht macht maakt. Vele jongens hebben heel erg hun best gedaan en al hun krachten aan de vereniging gegeven. Zij kunnen trots zijn op datgene wat door samenwerking is verkregen. Het terrein ziet er schitterend uit en is heel mooi geiegen op cic hoek van de Rustenburgerweg en de Mid denweg. Het is te hopen, dat hel dc Reiger Boys goed mag gaan. Dit hebben zij wel ver diend door hun geweldig doorzettingsvermogen. Met marsmuziek wordt er om|l uur vanaf het clublokaal', café Evers, vertrokken, waarn i om half twee de officiële opening volgt. Om 2 uur speelt het eerste elftal een wed strijd tegen de plaatselijke zustervereniging KSV I, waarna om 4 uur Hugo Boys I en SVW I elkander zullen bekampen. De wed strijden worden opgeluisterd door de beide muziekverenigingen „HUGO" en „Hou en Trou". Een woord van hulde is wel op zijn plaats voor deze spontane medewerking en met goed weer belooft het een mooie dag te worden. Dirkshorn Een belangrijke ontmoeting Zondag a.s. zal op het Hollandia- terrein te Tuitjenhorn de vele malen uitgestelde voetbalwedstrijd plaats hebben tussen Hollandia T. en Dirks horn. De wedstrijd die om 2 uur be gint, zal opgeluisterd worden door het fanfarecorps „St. Hildegardis". De ba ten zijn voor onze jongens in Indo- resie. De elftallen komen als volgt in het veld. Hollandia T.: A Groot, Th Blom, J Blokdijk, N Duin, Henk Bu- ter, H Buter, S Strooper, J den Das, N Tesselaar, Th Duin, J Buter. Dirkshorn: J Kant, K Brak, J Hage naar, J Manneveld, Jan vd Molen, G Dam, R Hagenaar, K de Boer, J vd Molen. J de Goede, B ter Haar. Bondsscheidsrechter Van Velsen zal de wedstrijd leiden. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van redactie) ZOU DAT HELPEN? In antwoord op het stukje in «„1 blad van Vrijdag 22 Juli j,l, met „1 opschrift: „Zou dat helpen?" wil I de uitslag mededelen. Ik heb circa IüoqI circulaires verspreid in die wijken van I Alkmaar, welke m.i. voor samenwonijJ in aanmerking kunnen komen, dochhtt heeft niet geholpen. Ik wil niet ontkennen dat zeer veei| woningen door twee gezinnen word», j BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN bewoond, maar er zijn ook veel grolt I woningen welke worden bewoond i twee of drie personen en waar nog ge.| makkelijk een gezin onderdak zou kun. I nen vinden. Ik wendde mij enige kt.l ren met een adres tot het Gem. Bti.l reau voor Huisvesting, doch kreeg I helaas nul op het request. Thans blijftI ons niets anders over dan afwachtte I met alle narigheid van dien. C. JONGEWAARll MUZIEK ACHTER DE MUZIEK AAK Met enige verwondering las ik in uw| blad van Woensdag de uiteenzetting! van de heer Rolie bver het niet mee,| spelen van een muziekcorps tijdens del optocht van de sportverenigingen teil hate van de Niwin. Oorspronkelijk zou een militair m,| ziekcorps de optocht opluisteren, rr.aij dit corps schreef te elfder ure af, Zo>| doende toog dc heer Rolie er op uit om I een Alkmaars muziekcorps te kunnetl krijgen, maar helaas was die aanvrat; I te laat om succes te boeken. Dat -winl genoemde heer heel goed, want ik heil er hem op gewezen, dat, als men j| Maandags komt, het practisch onmogeJ lijk is Dinsdags uit te rukken. De vil cantietijd is mede ongunstig, maar kJ voldoende voorbereiding was er hoo: geweest een behoorlijke bezetting tl formeren uit de vier plaatselijke vet| enigingen. Uit een en ander blijkt er van onwil in deze geen sprake wa Hier was maar één dag van voorbere ding en niet enige dagen, zoals ts sprake gebracht is. Namens Comité Alkmaar»'.1 Muziekverenigingen (CAM' A. J. KAMP Naschrift van de redactie: De heerj Rolie blijft bij zijn bewering, dat bij verschillende verenigingen reeds veel eerder om medewerking heeft ver-j zocht, doch vrijwel overal een botte weigering ontving. Het komt ons voor, dat bij wat spontane medewerking er. moeite toch wel enige tamboers bereid! gevonden hadden kunnen worden eer. uurtje voor zo'n sympathiek doel tt reserveren. Het betrof hier geen con. cert met voorbereiding, studie, e.t maar een simpele opluistering. Marktberichten ALKMAAR, 12 Aug. 1949. (Alto, Exportveiling)Aardappelen: Schobt muizen 68, Bevelanders 8 en kl. Sch. muizen 36; Slabonen z. dr. 2943:1 Stoksnijbonen 5275, Stamsnijbonen 20| 43. Pronkbonen 4046, Tuinbonen Doperwten 4648. Komkommers IA 13| 16, I 9—12, II 6—8; Tomaten A 28—41; Tomaten Bonken 2028; Bloemkool IA I 50—75, I 25—40. II 10—20; Rode kool 5.508; Groene kool 5.508; Spinazie I 622; Postelein 616; Sla II 1.50—4. II 813; Andijvie 1831.50; Rabarber 4— 7; Rode bieten 68; Bospeen 7—22; Waspeen 626; Uien 611; Soep 1—3 en selie 13; Augurken: klein-grof 26, bommen 3; Rode aalbessen 3260; Per ziken 518; Druiven: Frankenthalers I.121.21 en West-Frisia 1.06; Meloen: Suiker 5068 en Net 1260. Appels: Early Victoria 1219. Perzikrode zo- mer-appel 1822; Yellow Transparant 1038. Peren: Kruidenier 1038 en Noordh. Suikerpeer 615. NOORDERMARKTBOND, 13 Aug. Aangevoerd 14000 kg aardappelen: Eer stelingen 8.208.60, grove Eerstelingen 7.507.80, Eigenheimers 6.90-7.30, blau we Eigenheimers 6.707; Bevelanders j 6.206.70; grove Bintje 77.80; Voran 6.70—7.20; 25000 kg Slabonen 30—44; 20000 kg Rode kool 5.50—6.10; 80000 kg Witte kool 11.10—13.70; 35000 kg, gele kool 55.30 en 1000 kg bieten 4—1 5.10. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Aug. - 43.000 kg aardappelen: eerstelingen 7,80- 8,40 en blauwe eigenheimers 6,90—7,30; 70.000 kg witte kool 10,40—12,50; 20.000 kg gele kool 5-5,30; 130.000 rode kool 5,50-7,40; 8500 kg slabonen 34,90-42,80. WARMENHUIZEN, 13 Aug. - 13.940 H aardappele: Schotse nruizdh 9,30—9,90, eigen heimers 6,70—7,60, bintjes 7,30—8,10, Neer- landers 7, grote Alfa 7 en Koopmans blauwe f,50; 2570 kg slabonen 33-41; 10.400 kg rode kool 5,50; 2600 kg gele kool 5; 49.000 kg witte kool 10—11,80; 1575 kg bieten 5. Besommingen l|muiden Vrijdag bestond de aanvoer aan de Rijksvis* afslag uit: 3530 kisten haring, 240 makreel, 240 koolvis, 900 schol, 100 haai. 40 schelvis, 20 wijting, 50 schar, 75 kabeljauw, 30 tarbot tong, 20 leng, 10 heilbot, 5 schar tong en 50 kisten met diversen. Prijzen per kg: gr. tong 3,15—3,10, 8r* middel 2,80—2,75, kl. middel 2,65—2,60, kl. I 2,40-2,35, kt. II 1,05-0,80; tarbot 2,80- ,20; heilbot 2,35—1,80. Per 50 kg: gr. schol 54—46; schar 19,50—10,05; wijting 14,50- II,00; verse haring 17,50—11,05; makreel 20— 12,50; kl. gul 15-12; kl. haai 10-6,20; kl. hoolvis 14—11,50; middel schol 32—25, kl. 2,50—7,00; middel schelvis 34—29, kl. 24- 21,50; ham 59—53. Per 125 kg: gr. koolvis 36,50—27,00; gr. leng 62—57; kabeljauw 136 -112. Besommingen: 2 trawlers f 55.800; SCH 93 „Tzonne" f28.170; KW 48 f1468; IJM 23 f 1350; 241 f102; 230 f380; 213 f65 KW 159 f576; 129 f229; 37 f2090; 85 f660. M/euwe staatsgreep I president Hoesni Zaim van S3 j ,onder bloedvergieten aan de n i dr. Mohsen Barazi zijn Zondagm kogel om het leven gebracht. D gtaatsgreep, die door het Syrische - met succes werd uitgevoerd. In soldaten van de eerste kolonne va gearriveerd waren, de particuliei 1 hooggeplaatst officier drong met te volgen. Tegen de minister-pres l jen nieuw ingestelde Hoge Oo j dood. waarop het doodvonnis onn In een reeks proclamaties, on kend door kolonel Hinnawi word redenen voor de nieuwe staat: aangegeven. De president zou mi: gemaakt hebben van zijn gezag, staatsgelden te verkwisten, wetti J vervalsen en de persoonlijke vrijh libeperken. Het Syrische leger t handelend op te treden om het Ie bevrijden van de tyran. Het leger de macht slechts tijdelijk over ■deze later overdragen aan oprecl Poyale politieke leiders, aldus ee proclamaties. Blijkbaar is de revolutie geo: geerd door Hoesni's aanhangers levolutie van Maart, omdat Hoe: gebreke zou zijn gebleven de do ïen van deze revolutie in prakt (renge i. De nieuwe machthebber, de 55- [colonel Sami Hinnawi, verklaar; iragen van Reuters corresponden tot de coup werd besloten, „toe meerderheid van het volk tegen d derdrukking van het bestaande b< begon te morren". De coup zou do; gehele Syrische leger worden gest Invitatie niet aanvaard Volgens gewoonlijk welinge kringen te Brussel heeft k Leopold de nieuwe Belgische pre Gaston Eyskens, uitgenodigd vooi onderhoud in Zwitserland. Ey heeft geantwoord, dat hij deze uil ging niet kon aanvaarden voorda coalitieregering een vertroüwensi het parlement zou hebben or gen. Het nieuwe kabinet is Zaterdag .jet eerst bijeengekomen. Het k een regeringsverklaring goed, Dinsdag aan het parlement zal w .'oorgelezen, waarna een vertrou votum gevraagd zal worden. Schaduw ov Vijf personen ged< en vier gewond De vreugde over het stralende z weer. dat tijdens het afgelopen end duizenden naar strand en b richting lokte, wordt getemperd d; vele verkeers- en verdrinkingsonj len, waarop in totaal vier person I dood vonden. De droeve dodenlijst wordt ge met een verdrinkingsongeval te I den. Zaterdagmiddag omstreeks is aldaar het achtjarige 1 3etsie van Laan In het water tuss pieren verdronken. Het kindje S] f langs de zuiderstrekdam met tw« dere kinderën en is daarbij te geraakt. Twee uur nadat het 1 vermist was, werd het lijkje haald. Te Den Haag was de 11-jarige Wagner met een 7-jarig vriendj' het vissen in de Laakhaven. De jc die beet kreeg, is bij het opstaan over gevallen tussen de walkant e aldaar liggende woonschuit. Dit door het 7-jarig vriendje aan zijn der verteld, toen hij hollende kwam. Zaterdagmorgen is het lijk; gehaald. De groepscommandant te Sint rens deelt mede dat in de avon 11 Augustus op het strand te Vroi polder (Walcheren) het lijk van onbekende man is gevonden. Ve delijk heeft het lichaam reeds di vier weken in het water gelegen. Zondagmiddag is te Utrecht „Oog en Al" in het Amsterdam-r naai de zevenjarige A. van O. ver ken. De jongen was met zijn 19-; zuster gaan baden. Aangezien de j de zwemkunst niet machtig was, hij in het afgepaalde ondiepe ged Zijn zuster was in het diepe watei zwmmen en bij haar terugkeer mi MASSA-ONTSLAG BIJ BERLIJNSE SPOORWEGEN? Volgens een woordvoerder van de r.iet-communistische Berlijnse spoor- liedenvakbond is de onder Sowjet-con- tróle staande directie van de Berlijnse spoorwegen van plan volgende week vijftienhonderd Westberlijnse spoor- mannen te ontslaan, in strijd met het na de jongstleden staking overeenge- komene. Weerbericht Verwachting, geldig tot Dinsd avond: In de nanacht en ocht plaatselijk nevel of mist. Over droog en overwegend zonnig w met ongeveer dezelfde tempe tuur als vandaag. Zwakke en jn toe matige wind uit uite fopende richtingen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 8