Niwin-sportweek bracht 2000 gulden op De Zwarte fj rch AGENDA Postduivenhouders bestrijden de tuberculose Wielrenners langs Egmonds boulevard /euvvs Ad Boxem Ned< Alcmaria en de Boys versloegen respectievelijk Frisia en Holland 1375 voor de lighallen Toeschouwers zorgden voor premieregen Het Boulevard Criterium Werd een succes slag is: 4 Hooyschuur (Zaandam), 5 La Schermerhorn Bergeq Amsterdam in Bergen Oudkarspel Wilskracht en tr De Niwin Sportweek behoort weer tot het verleden. Klaverjassers en brid gers, wandelaars en voetballers, turners, kegelaars en biljarters, de paarden sportvereniging en niet te vergeten de organisatoren, die in de heer P. Rolie een uitstekende leider vonden, kortom allen, die hun medewerking gaven, kun nen tevreden zijn. Ongeveer tweeduizend gulden was de opbrengst voor de aan- schafTing van rimbukisten en kerstpakketten voor de militairen in Indonesië. Wij kunnen wel zeggen, dat de Niwin Sportweek is geslaagd. De opbrengst is, gezien het mooie weer en de vacanties, lang niet tegen gevallen en de diverse gebeurtenissen zijn allen prettig verlopen. Rimbukist naar droppingspost Het is wel aardig te vernemen, dat 't Nlwlnbestuur, afdeling Alkmaar, dezer dagen bericht kreeg van het hoofdbe stuur, dat een rimbukist zal worden gestuurd naar de commandant van een droppingspost, waarvan wij onlangs een brief publiceerden. Het is dus wel dege lijk zo. dat de Niwin rekening houdt met de omstandigheden waaronder de militairen verkeren en dat de rimbu kisten niet lukraak gedistribueerd wor den. AlcmariaFrisia 43 Alcmaria is de serie vriendschappe lijke wedstrijden, die de inleiding tot het voetbalseizoen 1949'50 vormen, begonnen met een overwinning op de Noordelijke eerste klasser Frisia. Met 4—3 moesten de Friezen het onderspit delven, een uitslag die de verhouding in het veld vrij juist weergeeft. Het is een behoorlijk resultaat van de wit- hemden hoewel wij hier direct aan toe moeten voegen, dat de Noordelijke eerste klasser een middelmatige Wes telijke tweede klasser zou zijn. Alcmaria verscheen met hetzelfde elftal in het veld waarmee zij het vo rig seizoen de competitie speelde, met uitzondering van Dukers, wiens plaats door Afink werd ingenomen en Van Meene die op de rechtsbuitenplaats stond van Godvliet. Het beste deel van de wedstrijd was het eerste kwartier, althans wat Alc maria betreft. De zomerse temperatuur zal daaraan zeker niet vreemd zijn ge weest. Dat eerste kwartier combineer de de aanvalslinie der gastheren lustig door de Frisia-verdediging heen. Reeds in de eerste minuut kreeg Vin Meene een goede kans die hij, evenals de daaropvolgende, niet wist te benutten. Toch zou het Frisia zijn dat de score opende. Een misverstand in de Alcma- ria-achterhoede werd door de uitste kend spelende rechtsbinnen keurig af gestraft. Weinige minuten later nivelleerde Alcmaria de achterstand. Een fraaie dribbel van Willy Schmidt bracht de bal voor de doelmond van de Frisia- nen, waar Untied goed stond opge- steld. Zijn schot ketste echter af op de lat. De terugspringende bal veroor zaakte een scrimmage voor het doel der gasten waaruit Untied zijn kans greep om de partijen op gelijke voet te brengen. Twee minuten later was het weer het duo Untied—Schmidt dat een gevaarlijke aanval opzette waaruit laatstgenoemde speler met een scherp schot zijn club de leiding gaf. Na dit Alcmaria overwicht herstelde Frisia zich enigszins en kwam er meer variatie in het spel. Voordat er rusten werd geblazen vergrootte Alcmaria toch nog haar voorsprong. Van Meene had niet veel moeite de bal in het verla ten doel van de gasten te schieten. De pauze. De pauze was ditmaal geen pauze. Een aantal Alkmaarse turners en turn sters, waaronder de Nederlandse kam pioen Klaas Boot en mevr. Dini Wei- marMadderom die bij de kampioen schappen tweede werd. De turnsters begonnen het optreden met een uitste kende knotsoefening. Het was een fraai gezicht, die rhytmisch bewegende da- mesgroep in keurige witte turnkleding. Het publiek stelde de demonstratie op hoge prijs, evenals de oefeningen aan rek (heren en ringen dames). De per soonlijke vrije oefeningen van Klaas Boot en mevr. WeimarMadderom, wa ren o.i. het beste deel van dit turn- intermezzo. De tweede helft. Kort na de hervatting verkleinde Frisia de achterstand. Een goed geno men vrije trap van de rechtshalf zeilde over de handen van Afink in het net. Een buitenspel doelpunt van de gasten bracht de stand tien minuten later op gelijke voet, waarmee de spanning te rug keerde. Het spel werd iets forser en toen Jan Untied het vierde Alcma- ria-doelpunt scoorde moest hij het veld met een bloeduitstorting in zijn knie verlaten. Willy Schmidt kreeg kort hierna iets dergelijk in zijn dij been. Opmerkelijk was'aat een van de junioren die moest invallen in zijn col bertje van de tribune moest komen.... met een sigaret in het hoofd! (Com mentaar overbodig). Doelpunten werden er niet meer ge maakt zodat de wedstrijd eindigde met 4—3 in het voordeel van Alcmaria. Alkmaarse Boys Holland 10 Toen scheidsrechter Prins, die deze wedstrijd naar behoren floot, de Alkm. Boys liet aftrappen, ontwikkelde zich direct al enige goed opgezette aanval len, die echter op de Holland-achter hoede vastliepen. Na 5 minuten was het linksbinnen Indri, die na een goed staaltje van individueel spel, de bal onhoudbaar langs de H.-keeper schoot waarmee hij de Boys de leiding gaf. Deze eerste 5 minuten waren wel de beste van de wedstrijd, waarin het weinige publiek een onvolledig Hol land zag, dat tegen een jonge Boys- ploeg niet veel had in te brengen. Dank zij het goede verdedigen van de H.-achterhoede en onvoldoende schie ten van Boys' voorwaartsen bleef de stad echter tot het kleinst mogelijk verschil beperkt en had zelfs gelijk kunnen worden, indien de linksbinnen der gasten niet voor open doel een fraaie kans had gemist. Nadat het eer ste half uur een goed spelende Boys voorhoede, waarin rechtsbuiten Van der Meulen en linksbinnen Indri de hoofdrollen speelden, geprobeerd had de stand op te voeren, kwam langzaam de H.-achterhoede uit de verdrukking en zette de eigen voorhoede aan het werk. Deze hield echter het spel veel te kort en zo hadden de Boys verdedi gers. waarin de beide backs een goede partij speelden, niet veel moeite met de H.-aanvallen. Na de rust zag men weer hetzelfde spelbeeld. Te kort spel van beide voorhoeden en dientengevol ge veel heen en weer getrap op het middenveld. Na twintig minuten zagen we een goede aanval van de thuisclub, een goede voorzet van Van der Meulen volgde, maar geen der Boys-aanvallers was in staat om de bal die voor open doel kwam, in te schieten. Na dit enige goede moment in de tweede helft ging de wedstrijd over in individueel spel, waarbij de buitenspelval een woordje ging meespreken. De laatste minuten van de wedstrijd gingen gepaard met een loomheid, zowel bij de spelers, als bij het publiek. Mochten de Boys zowel als Holland van plan zijn hun grote rol, die zij vorige competitie speelden voort te zetten, dan zal er serieus moe ten worden getraind en zullen vooral bij laatstgenoemde jongere krachten moeten word -n ingeschakeld. De Niwin Bridge-wedstrijd In het kader van de Niwin-sportweek waren Zaterdagmiddag de bridgers aan het woord, of liever, aan het spel. In de Muziektuin werd ten bate van de Niwin een wedstrijd gehouden, waarvoor zich 80 deelnemers hadden aangemeld. Door de regelingscommis- sie waren de spelers verdeeld in vijf groepen van acht paren, die elk een Howell-wedstrijd speelden van 7 maal 3 spellen. De Muziektuin is een uit stekende gelegenheid voor bridge- wedstrijden, maar van buitenspelen werd met het oog op de temperatuur toch maar afgezien. De deelnemers kwamen voornamelijk uit Alkmaar, doch er waren toch ook diverse paren uit omliggende plaatsen en paren, die in onze stad of omgeving hun vacan tia doorbrachten. De wedstrijd werd natuurlijk door de heer Rolie geopend en gesloten. Hij dankte allen, die hun krachten had den gegeven, om ook deze wedstrijd te doen slagen. De verlöting van de Niwin-pop was ook nu weer een suc ces. Na enige uren van zeer geani meerd spel, kon onder leiding van de heer Van Stock de uitslag worden berekend. Voor die paren, die in één of twee in elk der groepen aankwa men, waren aardige prijsjes beschik baar. Het hoofddoel bleef steun aan de Niwin. Het resultaat in elk der vijf groépen was als volgt: Groep A, I: 1. de familie Lobstein; 2. mej. Sombroek en de heer Jansen te Bergen. Groep A, II: 1. de heren J. Koster en J. Honing te Bergen: 2. Mevr. Fels en de heer Janssen te Alkmaar. Groep B, I: 1. de heren L. Trijbetz en B. Fels te Alkmaar; 2. de heren L. Vlessing en De Ruiter te Alkmaar. Groep B, II: 1. de heren B. Veltman en G. de Rie te Alkmaar; 2. de heren C. Geus en J. Schoenmaker te Alk maar; Groep C: 1. Mevr. Janssen en mevr. De Ruiter te Alkmaar, 41 p.; 2. Mevr. Boom en de heer Mak te Alkmaar, 35 punten. Klachten over Alkmaarse jeugd Reeds herhaalde malen schreven wij dat een gedeelte van de Alkmaarse jeugd zich minder fraai gedraagt door toeristen, die in het rondvaartbootje onze stad bezichtigen, vanaf de brug gen te bespuwen. Het is reeds voorge komen dat een van de opvarenden aan land ging om een kwajongen hard handig de les te lezen. Ook dit schijnt echter niet te helpen. Nog steeds ko men er mondelinge en schriftelijke klachten van toeristen binnen, waarbij men zich minder fraai over de Alk maarse jeugd uitlaat. Het wordt tijd dat Alkmaarders, die zien dat jongens zich met dit „spel" onledig houden, in grijpen. Noodlottige aanrijding De heer W. Stoker uit IJmuiden, die een week vacantie in Alkmaar had doorgebracht, werd Vrijdag door een kennis, de Alkmaarder P. van Pel, op diens motor even naar huis gebracht. Bij het passeren van de Lorentzstraat op de Zeeweg kwam plotseling uit cet%tgenoemde straat een auto, waar van de bestuurder de linkse bocht zó scherp nam dat een aanrijding onver mijdelijk was. De motorrijder en de duopassagier werden op de grond ge slingerd en bleven met bloedende hoofdwonden op het trottoir liggen. Na door de heer A. P. Bakker voor lopig verbonden te zijn, zijn de motor rijders naar het St. Antonius-zieken- huis vervoerd. De heer Van Pel had diverse schaaf- en snijwonden aan het iioofd en een gekneusde vinger. Hij is voor observatie opgenomen. De IJmui- denaar had een flinke hoofdwond maar nadat deze gehecht was, kon de heer Bakker de man naar zijn ruis rijden. Chauffeur was nief nuchter Zaterdagavond omstreeks negen uur- wilde de bestuurder van een perso nenauto, die over de Bergerweg reed, naar rechts de Nic. Beetskade op gaan. Hij moest echter enige vaart minderen om twee wielrijders voor te laten gaan. Op dat ogenblik werd zijn wagen van achteren door een luxe auto, waarvan de bestuurder, een dertig jarige Amsterdammer, onder invloed van sterke drank bleek te zijn. De man werd overgebracht naar het poli tiebureau, alwaar hij ter ontnuchtering werd ingesloten. Er zal proces-verbaal tegen hem worden opgemaakt. COLLECTE MGR. MUTSAERTSOORD De gisteren gehouden collecte bij de R. K. kerken alhier, ten bate van het Mgr. Mutsaertsoord herstellingsoord voor het spoor- tram- en buspersoneel, heeft opgebracht f 590.71. De op Zondag 7 Aug. te Heiloo ge houden speldjesdag voor bovengenoemd herstellingsoord heeft f 151.07 opge bracht. Het was Zaterdagavond een grote drukte in „Het Wapen van Heemskerk" aan de Breedstraat. Het jaarlijks postduivenfestjjn het is althans de bedoeling het jaarlijks te doen wederkeren vond die avond zijn hoogtepunt in de uitreiking van een inveloppe met een inhoud van ƒ1375.—, bijeengebracht door de post duivenverenigingen, samengebundeld in de Alkm. Concourscommissie, die hier voor een wedvlucht had uitgeschreven op Roosendaal met jonge duiven. Boven dien had de uitreiking plaats van een 128-tal prijzen zowel luxe als huishou delijke, alsmede taarten, tulbanden, wijn enz. enz. die door de middentsand te Alkmaar, Heiloo en Bergen waren geschonken. Alle duivenhouders waren met hun dames en genodigden aanwezig, toen de heer H. Pel, voorzitter van het or ganiserend comité van de t.b.c.-wed vlucht op Roozendaal, het welkom toe riep. Een speciaal woord van dank bracht spr. aan de schenkers van de prijzen, aan de postduivenhouders voor hun inzet om bovengenoemd bedrag bij elkaar te brengen, aan de toneelver eniging Falkland en de Naco-band, die aan deze avond belangeloos medewerk ten, alsmede aan de zaalhouder, die de zaal geheel belangeloos had afgestaan. Hierna gaf de A.T.V. Falkland de comedie „Alles voor Adriaan", onder regie van Jan Hoed. De regisseur ver tolkte zelf de hoofdrol en heeft daar een waar succes mee behaald. Het ver haal van vaderliefde en ijdelheid in drie bedrijven, in een bewerking van Piet Mossienkoff leende zich uitstekend voor deze avond en Falkland heeft ongetwijfeld veel bijgedragen tot het welslagen van deze avond. Er werd vlot en goed gespeeld. Tussen de bedrijven door werd een verloting van jonge postduiven gehou den, die een vlot verloop had. Na het optreden van Falkland werd overge gaan tot uitreiking van de enveloppe aan de administrateur van de Lighal len. de heer Oudejans, door de voor zitter van de A.C.C., waarna dr. Dege- naar Jr. in enkele hartelijke woorden dank bracht voor deze koninklijke gift Daarna werden de ruim honderd prijzen uitgereikt aan de deelnemers aan de wedvlucht vanaf Roozendaal. Het radiotoestel was gewonnen door de heer L. Hoogenboom, lid van Steeds in Spanning te Alkmaar, voor de drie eerst geconstateerde duiven. De wissel beker was gewonnen door de eerste duif van het concours, eigenaren de heren Hoed-De Vries te Heiloo. De prachtige verzilverder beker, die door de doktoren ter plaatse was beschik baar gesteld, moet twee keer achter elkaar of drie keer in zijn geheel wor den gewonnen. Telkenjare wordt de herinneringsmedaille daarbij aangebo den. De 25 eerstaankomenden liefhebbers waren: 1 Hoed-De Vries (H); M. v. Duin (SIS), De Beer (P), Oud-Wijker (H), J. Schwersal (H), Godschalk-Noo- me (Alcm.), C. Jansen (P), Kaper-Ter- maat (Alcm.), A. de Best (SIS), L. Hoogenboom (SIS), J. v. d. Veen (H), J. Bleeker (Alcm.), J. Cocq v. Delwij nen (SIS), G. Vink (Alkm.), J. A, Mannes (H), H. Norder (P), Jongkind (Alcm.), H. Schipper (Alcm.), J. Abbo (Alcm.). A. Heymans (P), J. W. de Moei (P), F. J. Praat (P), J. Koot (Alcm.), C. J. Pijper (Alcm.) en Vras- donk-Oldenburg (Alcm.). De tussen haakjes geplaatste letters betekenen resp. H is Heiloo's Luchtpost; P is Post duif; Alcm. is Alcmaria Victrix, en SIS is Steeds in Spanning. Na de prijsuitreiking vond onder uit stekende muziek van de NACO-band een gezellig bal als slot plaats. Het was reeds diep in de nac'.t toen allen huiswaarts keerden. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Twee Yan kees in Trinidad (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Het begon in de Pull man (14 jaar); Cinema Americaln, 8 u.: Mijnheer de Gouvernante (tot 14 ja|f onder geleide). (Geprolongeerd). DINSDAG Bioscopen als Maandag. Door een hartverlamming getroffen Hedenochtend om kwart voor tien werd de zeventigjarige mevrouw Van Diepen, wonende aan het Zeglis, bij de Laurentiuskerk aan het Verdron- kenoord door een hartverlamming ge troffen. Het stoffelijk overschot is naar het St. Elisabethziekenhuis over gebracht. Baron Kneut Siem Nieuwenhuijsen is met zijn be proefde klucht, die hier reeds zo vele malen werd opgevoerd, gisteravond weer in het Gulden Vlies teruggekeerd. En hij vond een nagenoeg uitverkochte zaal. De talrijke bezoekers hebben weer tranen gelachen om de wel zeer dwaze avonturen van Siem als huis knecht enz. Voor vrolijkheid schijnt men dus nog wei vatbaar te zijn. en het succes van Siem en zijn gezelschap was zeer groot. MOTOR UIT DE BOCHT Zaterdagmiddag raakte een motor rijder, die met een snelheid van onge veer 35 km van de Geestersingel naar links de Helderseweg wilde oprijden, plotseling de macht over zijn stuur kwijt. Hij kwam tussen de rails te recht en sloeg over de kop. Hij en zijn duo-passagiere liepen enige ontvellin gen op, doch werden niet ernstig ge wond. Het motorrijtuig werd bescha digd. geslaagd. Voor het hoofdacte-examen zijn te Haarlem geslaagd de heer c. J. A. Louwe uit Zuid-Schermer (deel A) en J. Winnips te Heiloo (akte). De heren W. Groenewoud, W. Kooy en A. Stoffers, leerlingen van de be- drijfsschool bij de Nederlandse Ma chinefabriek „Alkmaar" N.V., verbon den aan de Stichting Bedrijfsopleiding Metaal- en Electrotechnische Indus trie „Bemetel" te Den Haag, hebben met gunstig gevolg examen als machi nebankwerker afgelegd. Burgerlijke Stand Geboren: Pieter, zoon van H. van Veg- ten en E. C. Buck. Antonie C., zoon van A. C. Wallast en j. Kooistra. Divera A., dochter van P. j. G. Nuijtemans en C. Dek ker. Willem, zoon van A. Krab en E. Scbong. Jacoba W. L. M., dochter van I. de Jong en W. L. du Pont. Anna C., doch ter van M. L. Winder en C. Kieft. Paul M. L. B., zoon van P. Veltman en A. M. R. Durgeat. Wilhelmine A., dochter van P. C. J. Ranzijn en W. H. Sachs. Elizabeth, doch ter van R. J. Houwing en M. E. D. Breeker. Berend J,, zoon van E. Koops en A. Krul. Overleden: Brgje de Jong, 78 jaar, gehuwd met H. Lenting. „KONINGIN WILHELMINA-FONDS" IEDER JAARsterven ruim 12000 Nederlanders aan kanker en an dere kwaadaardige gezwellen; warden 18.000 k 19.000 gevallen van kanker en andere kwaadaardige gezwellen gecon stateerd; moet ruim f 2.500.000 worden uitgegeven voor verpleging van lijders aan kanker en andere kwaadaardige gezwellen in ziekenhuizen. Ieder jaar dus in 18.000 a 19.000 Ne derlandse gezinnen grote vrees, ieder jaar in ruim 12.000 gezinnen diepe droefenis, ieder jaar opnieuw milli- oenen ten koste gelegd aan verpleging. Dit grote kwaad moet met krachtige middelen worden bestreden. Het „Koningin Wilhelmina-Fonds" stelt zich deze bestrijding ten doel en vraagt daarvoor de steun van alle Ne derlanders. Steunt de inzameling op 31 Augus tus, 2 en 3 September a.s. of stort Uw bijdrage op gironummer 17410 van het kantoor Alkmaar van de Nederlandse Middenstandsbank ten gunste van het comité Alkmaar van het „Koningin Wilhelmina-Fonds". DE SNEEKWEEK Op de eerste dag van de Sneekweek zeilde J. Keizer uit Bergen zijn „Pi raat". een 12-voets jol. naar de tweede plaats. H. Kirkenier bezette in de Val kenklasse Zondag eveneens een tweede plaats. Ook G. Verwey uit Uitgeest kon het Zondag in de 12-voets jollenklasse niet verder dan een tweede plaats bren gen. NYLONKOUSEN Dezer dagen werd in een lunchroom hier ter stede een dame uit Amster dam aangehouden, die trachtte nylon kousen te verkopen. De kousen die nog over waren, werden in beslag ge nomen en tegen de dame werd proces verbaal opgemaakt. BENOEMD. Mej. J. Groenevelt uit Alkmaar is benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. school te Grosthuizen. Sieveking (Amsterdam) bleek de rapste in de eindsprint te zijn voor W. I Snijder en De Booy. De verdere uit- Grouw (Amsterdam), 6 Van Breenen Het eerste Boulevard Criterium van j (Amsterdam), 7 Remkes (Amsterdam) Egmond aan Zee, georganiseerd door de wielrenvereniging „Alcmaria Vic trix" in samenwerking met de VW te Egmond aan Zee, is een volledig suc ces geworden. Er was veel publiek, dat een uitstekend veld renners een spannende wedstrijd zag rijden waar uit Sieveking tenslotte als winnaar naar voren kwam. Dat het publiek gegrepen werd dooi de spanning en het goede rijden moge blijken uit de talloze premies die be schikbaar werden gesteld. Het was zelfs zo erg, dat de jury op een gege ven ogenblik geen premies meer kon accepteren. Het totaal bedrag der uit geloofde premies benaderde de twee honderd gulen waarvan vooral de ren ner Sieveking een belangrijk aandeel in de wacht sleepte. Er is niet alleen goed, maar door vele renners ook moedig gereden. Voor al de Amsterdammer Van Breenen heeft sterk gereden. Tweemaal kreeg deze jongen pech en tweemaal zag hij kans weer bij het peloton te komen, waardoor hij de prestatie-prijs in de wacht sleepte. De vijfentwintig renners zetten direct na de start een hoog tempo in. een tempo dat zo hoog was dat na de helft van de wedstrijd ook de helft van de renners uit de strijd verdween. Door het moordende hoge tempo wa ren de uitlooppogingen van De Booy. Sieveking, Kokkes en Mol reeds bij voorbaat gedoemd te mislukken. Dat neemt niet weg dat dit viertal een voorname rol heeft gespeeld het geen vooral verheugend is t.o.v. de ren ners Kokkes en Mol. Kokkes, die dit seizoen voor het eerst serieus aan het rijden is geslagen. Het was jammer dat hij enkele ronden voor de finish het hoofd moest buigen en niet aan de eindsprint om de eerste plaats kon deelnemen. IKV—WWSV De korfbalvereniging SKV speelde Zondag een vriendschappelijke wed strijd tegen WWSV uit Wijde Wormer. Hoewel de veldsterkte van SKV gro ter was, kwam dit niet uit in het aan tal doelpunten. Met de rust leidde WWSV met 3—0. Na de rust ondernam SKV een be legering van het WWSV-doel, doch de stand moest eerst 40 worden alvorens het eerste tegenpunt ontstond, dat echter 10 minuten na de rust werd ge scoord. Op zeer fraaie wijze maakte Gré Voerman er 42 van. WWSV wist nog eenmaal de korf te vinden en ook SKV doelpuntte nog eenmaal, zodat deze spannende strijd met 53 eindig de. J. Mol (Groet). 9 Pranger (Anna Paulowna), 10 Vlietman Vuurwerk na afloop. Het vuurwerk, dat na afloop van de ze uitstekende course op het strand werd afgestoken, trok duizenden be langstellenden. Deze Zaterdag is dan ook on getwijfeld het hoogtepunt van het Eg- mondse badseizoen geworden. Het vuurwerk was bijzonder fraai, terwijl het weer bijzonder meewerkte. Kinderspeelplaats feestelijk geopend Er heerste Zaterdag al vroeg eeu feestelijke stemming in Tuin- en Oostdorp, alles wees er op, dat er iets groots stond te gebeuren. De eerste kinderspeelplaats in Bergen, gesticht door de buurtvereniging Tuin- en Oostdorp zou officieel worden geopend. Een lange stoet van een driehonderd met vlaggetjes zwaaiende jongens en meisjes trok, voorafgegaan door Bergens Harmonie, die vrolijke marsen liet ho ren, door Tuin- en. Oostdorp naar de nieuwe speeltuin, waar de vlaggen vrolijk wapperden. De met groen en bloemen versierde poort, die toegang tot de tuin gaf, was nog met een lint versperd. De voorzitter van de buurtvereniging TENO, de heer J. Winkel, heette de aanwezigen har telijk welkom en wendde zich daarbij in het bijzonder tot wethouder C. Brak, die als loco burgemeester de speeltuin zou openen, tot Bergens Harmonie, die ondanks het vroege uur was gekomen om er een echt feest van te maken en tot de heren Blauw, Van Zonen en Meyer van Gemeentewerken, van wie men zoveel steun had mogen ontvangen. Met ge rechtvaardigde trots wees hij er op hoe de buurtvereniging door eendrachtige samenw king en taaie volharding er in geslaagd was de schijnbaar onoverkomelijke moeilijkheden te overwinnen en iets moois tot stand te bren gen tot heil van de jeugd. De heer C. Brak, loco-burgemeester, sprak zijn bewondering uit over de prachtige samen werking in TENO, die geleid heeft tot de stichting van deze speeltuin, die de kinderen van de weg vol gevaren zal houden. Hij ver wachtte dat de jeugd zuinig zou zijn op de speeltuin en dat deze eenzelfde bescherming zou genieten als het plantsoen in TENO. Met de beste wensen voor deze nieuwe aanwinst \oor Bergen, deze eersteling op dit gebied, verklaarde spreker de tuin voor geopend. Het lint werd doorgeknipt de jeugd kon z'n hart ophalen bij evenwichtsboom, rek, ringen, zweef, schommels, wip, zandbank enz., nadat alle jongens en meisjes eerst hun ballonnetjes hadden laten opstijgen, die schitterende in het zonlicht hun reis naar onbekende streken aan vaardden. Voor de jeugd werd het verder nog een echte feestdag: tractaties en. een gooche laar. De heer W. Arts uit Alkmaar wist de juiste toon te treffen en de belangstelling van die honderden jongens en meisjes te trekken en te behouden. Oom Henk leerde zijn dis cipelen onder meer hoe ze een lekke fietsband konden repareren, de snippers van een door broertje verscheurde krant weer zo konden aaneenvoegen, dat vader toch zijn kranjte kon lezen, en hoe ze met moeders vingerhoed won deren konden doen. 's Namiddags werd het feest voortgezet met volksspelen en vermaakten de jongens en meis jes zich met tonrollen, zeilkruipen en hoe al di# wedstrijden mogen heten. Vissersboot redt 36 inzitten, den van neergestorte Skymaster Omtrent de bij Shanon neergestort. I Amerikaanse Skymaster wordt nader gemeld, dat het toestel op 50 kilometer I afstand van het vliegveld in zee te. recht kwam. Aan boord bevonden zicii 58 passagiers, onder wie zich de beken, de Amerikaanse pilote Ruth Nicholj bevond. Zesendertig overlevenden zjji, door een vissersboot opgepikt. Majoor Flinterman stijgt heden op Naar wjj vernemen stal majoor Flin. terman hedenmiddag tussen vier uU( en half zeven een poging doen het Nederlandse hoogterecord voor vlieg, tuigen te verbeteren. Majoor Flinterman zal met eti I Gloster „Meteor" opstijgen van het vliegveld Leeuwarden. Een tienjarig Amsterdammertje, met zijn vader op zoek naar pen siongelegenheid, ziet aan de kant van de weg een geit aan een touw. Hij blijft staan en obser veert het dier lange tijd. Dan zijn diagnose stellend zegt hij: „Hé fóader, dassun schoap mettun board!" Bloemen en landschappen EXPOSITIE KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN „Het doet er niet toe of wij een schilderij mooi vinden, dat is niet essentieel. Ook onderwerp is niet belangrijk, noch de st^ realistisch, impressionistisch of sur-realistiscl We zijn te gauw geneigd om etiketten te plu ken en in vakjes op te sluiten en daarvan 1 goed of het niet goed te laten afhangen het mooi of niet mooi. Essentieel is echter een stuk waar en echt is, uit het hart, uit 4 ziel komt, of de kunstenaar gezwoegd heeft1] of hij angst en twijfel en vertwijfeling gek« heeft en overwonnen." Met deze woorden opende mr. O. R .E. ner Zaterdag de zesde tentoonstelling van k kunstenaars Centrum in de kunstzaal van di Rustende Jager te Bergen. Mr. Brunner vei. geleek deze reeks tentoonstellingen met k Holland Festival en al achtte hij de vergeliikir; gedrufd, hij wild© haar toch verder doorvoeret zoals bij het Holland Festival gastdirigente: optraden, zo treedt hij thans op, ter vervangiy van voorzitter mr. Kamp, als „gastopener En zoals de gastdirigenten slechts zelden di prestaties overtreffen van onze eigen grol» mannen, zo ook meende mr. Brunner zich i te kunnen meten met de puntige en geestiji openingswoorden van de voorzitter. Na dt hierboven afgedrukte uiteenzetting merkte spreker op, dat ook onze reactie op de sdui- derijen van betrekkelijke waarde is. Maar w moet een stuk ons ontroeren, niet noodzakelij" ons allen, maar één of twee desnoods, hf moet trillingen in ons wakker roepen en het verlangen het schilderstuk te bezitten. Wat de expositie zelf betreft en onze critid| erop. ze is nogal middelmatig en weinig staat te ontroeren. Opvallend lijkt me voor dat de productiviteit der schilders niet groot ii meerder© werken kon men ook het vorig jaail tentoongesteld zien. Dit geldt overigens me] voor de exposanten hier alleen. D. H. W. Filarski's „Bloemen" lijkt mij hel beste van zijn getoond werk en tevens het beste van wat hier hangt. In Filarski toch spred! een schilder wiens prestaties weliswaar aa: sterke schommelingen onderhevig zijn, niaa: die men toch meet met andere maat dan dt middelmaat. De waardering kan ook uitgaan naar Jaari Sax' schilderijen, waarvan het gebrek aan brect] visie vergoed wordt door een uitstekend vak manschap. Sax is een man van intieme sfeer] en sfeer is juist wat zijn werk romantisch aan-] trekkelijk maakt. Jan de Leeuws doeken zijn geschilderd in vet!] stijlen, daardoor minder veelstijlig dan wel] stijlloos. Ze ontberen eenheid en persoonlijk heid. Van enige strijd is hier zeker niets ti bekennen, van een overwinning dus ook Die'. Anders staat het met C. Boendermaker. H; worstelt wel degelijk met de materie en indie: het resultaat van zijn werk niet overeenstef met wat hij heeft willen geven, dan ligt schuld niet bij gebrek aan ernst. Hij ziet dingen te klein, omdat hij ze vreest; hij spil zich dan op het détail dat meest onbelangriji is en vereeet het organisch geheel. Van Rein Snapper zijn er tekeningen, M we reeds eerder zagen en bespraken als knip] werk, en illustratief werk van Rie Kooyinan- dat altijd mooi is. Keramische producten zijn er van J. v. 4 Veer. Zijn werk wordt steeds beter, vooral de aangebrachte versieringen. Er is echter ml geen eenheid bereikt, zoals men dat zou wen sen. Een blauwe schaal (goed gebakken) mri in het centrum een mooi afgewogen vis-motief heeft een randversiering in strakke' stijl, wa»f' door de bewegelijkheid van het middendeel ti met gedaan wordt. Men mag echter verwachten dat Van der Veer in zijn streven naar een or ganisch geheel zal slagen. Voorts is er nog aardige kunstnijverheid van L. Postma en een gebeeldhouwd kastje van Snapper. v. d. W. Demonstratie tuinbouw- machines Naar wij vernemen zal de mechani- satie-commissie voor de Langedijk Donderdag 18 Augustus, op de terrei nen van de Provinciale Waterstaat, het Proefbedrijf Oudkarspel een zeer in teressante Mechanisatiedag houden. Een aantal van de meest vooraanstaande smeden en vertegenwoordigers van tuinbouwmachines zal hier uit komen met een grote collectie één-, twee- en vierwielige trekkers, ploegen, schijfeggen en cultivators. Verder komen er enkele regeninstallaties, ver schillende zaaimachines en enkele be langrijke nieuwe machines die nog slechts weinig gedemonstreerd zijn. zoals b.v. de rolschoffel van P. Schaap uit Lutjebroek. Het zal voor de tuin bouwers in onze omgeving zeer zeker een belangrijke dag worden, die de moeite waard is. Het terrein wordt s middags om één uur voor het pu bliek geopend. Voor het eerst in de geschied: plaats te bezetten bij de Nederl Boxem die Zondag voor deze aa borstcrawl in I min. 03.8 sec. te standers achter zich te laten. Ad Boxem werd dus Nederlai vermoeden wat een moeite, wa moeten ontwikkelen om de hoog verkrijgen. Boxem is geen natuu wilskracht, door trainen en nog eindig veel meer waard dan die eens een training bezoekt en er Boxem graag als voorbeeld wille niet alleen op zwemgebied. Felle strijd op zware De nationale zwemkampioensc 1949, welke dit weekeinde in h I gelegen zwembad Groenendaal it ,chem werden georganiseerd, I vele spannende races te zien g Onder de meest ideale weersom: beden en in heerlijk water I Zondag de finales afgewerkt en schouwers hebben volop kunnei ten van mooie strijd, die op vel niers werd geleverd. Het is jammer dat de baan te ehem zeer zwaar zwemt waard maken van goede tijden uitgeslo Gezien dit feit zijn enkele van leverde prestaties een extra ver: waard. Zo is de 1.15.8 waarin Wielema haar eerste nationale de 100 m rugslag won, een zee tijd, temeer daar het 15-jarige zwemstertje nauwelijks een 1 tevoren in de finale 100 m boi was gestart. Overigens was dit het enig gucces dat de school van de sumse trainer Jan Stender boekte. Zelfs op het nummer schoolslag dames plaatste, voor sedert jaren, geen RobbenzA lich bij de eerste vier. Ook de tijd van Bob Bonte 200 m schoolslag heren, 2.48.7, zien de zware baan, een uits irestatie. Het was in meer dan een opz .opvallende prestatie van Ad Bo: de 100 m. borstcrawl in 1.03.8 s Het was het eerste numn op het programma stond en reet lijk bracht het de toeschouwers gekende sensatie. De Zianee: nam onmiddellijk na de start ding, maar enkele meters vc keerpunt zwom hij over de lijn, baan begrenst, heen en kwam zi in de baan van de Haarlemmer terecjrt, die hierdoor ernstig wc hinderd. De jury besloot dat de race zo inmiddels gedisqualificeerde over zou worden gezwommen, beurde nadat eerst enkele ande les werden verwerkt. Nu nam dadelijk enkele meters voorspro der Berg miste het keerpunt, w hij voor het verdere verloop strijd was uitgeschakeld. Een van Biilsma werd op de laatst door Van Boxem afgeslagen e dreigd tikte de Alkmaarder, di maanden geleden ten gevolge v auto-ongeluk nog in het zieken! als eerste aan. Op hetzelfde nummer vooi was het Ans Massaar, die een g tempo begon, maar na het k kwam het Limburgse meisje Wi sen naar voren. Gezien de 1 Wies Vaessen in haar serie ha teerd, leek het vrijwel zeker zou gaan winnen. Irma Schi zette echter een formidabele ei in waardoor deze Rotterdamse ster als eerste aantikte. De 100 m rugslag werd een ge lijke zege voor Kievit, die gec ment werd bedreigd, hoewel 1 veel scheelde of ook hij was gc lificeerd, maar aangezien de venaar, nadat hij bij het keer de baan van de D.J.K.-zwemm terecht kwam, deze niet hinder hij rustig door zwemmen. Een mooie strijd werd gelevei 400 m borstcrawl heren. Bollen eheerde zich prachtig op Van laar voor de nederlaag. Vrijdai 1500 meter geleden. Hij zwom i tisehe race, begon rustig en b en met het laatste keerpunt ac Gouwenaar Cabout. Na dit k zette hij echter zo 'n geweldif spurt in, dat hij Cabout reeds helft van de baan te pakken 1 hoog tempo ging hij door toi eerste de finish bereikte. Van laar had zich al die tijd niet derde plaats kunnen los werl kwam dan ook als derde aan. DOOR ALLAN 5WIN „Oh, ik weet het wel", zei hi; toen ik hem zag, op dat ogen! hij meende, dat wij hem nic konden, terwijl hij er zo versla zag, deed het me veel begrijp ik eerst niet snapte. Ik ben 1 bekrompen geweest. Ik zou ir een schop kunnen geven". Op een zeer andere toon zei had het niet begrepen. Jij het met tegenslag of mislukking I pen gehad. En het is moeilijk begrijpen, tenzij je ze door; hebt". Hij knikte, blijkbaar in het niet op zijn gemak. „Dat komt sis je je werk maakt van het ven van de wetenschap. Dat niet begrepen, toen ik die neigi maal te pakken had en die mi slag begon te nemen. Het hc cgen uitsluitend op een mie gevestigd, maar het sluit ie af werkelijke leven. Het heeft m< oe oorlog gehouden het I ment van Landbouw hield m 1

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2