prof. Romme achter regering Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Oppositie bleef in de minderheid SCHOOLSTAKING IN WORMERVEER De recordpoging van majoor Flinterman Opnieuw Indonesische gedelegeerden op Schiphol Opening der R. T. C. op 23 Augustus Nederlandse delegatie voor de R.T.C. Mr. Van Maarseveen benoemd tot voorzitter Haar eerste boek werd wereld-succes Vier millioen exemplaren en een film van 31h uur Mgr. Beran verbreekt het stilzwijgen Churchill wenst Duits land in de Raad van Europa „Ik ben beroofd van alle vrijheid" Weerbericht Spraken Kirk en Stalin over Duitsland? Gissingen rond de inhoud der besprekingen bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro .87294 redactie ^Achterdam 20, Tel 2274 Directie: ,J BIJLSMA en C. KRAK I Hoofdredacteur: A KAPTEIN Donderdag 18 Aug. 1949 146e Jaargang No. 193 MAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1- elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, t L— per kwartaal plus incassokosten jvan onze parlementaire redacteur). Trof. mr. C. P. M. Romme, de voor- -Rter van de R. K. Tweede Kamer- wtii heeft zich Woensdagmiddag tij- ijens de voortzetting van de bespre kingen over Indonesië in de Kamer op- —Ueni' gouvernementeel uitgelaten. In Lal regel spaarde hij zijn critiek niet ]jet regeringsbeleid en bij het uit- Jppeb-n van zijn eigen denkbeelden jjel pij zich steeds zeer voorzichtig uit. (Poensdagmiddag echter scheen hij Iet roer omgegooid te hebben en hij vergaf het de regering zelfs, dat zij in jjei zelfstandig dus zonder het par lement te raadplegen een andere tef is ingeslagen. Evenals de heren Schouten en Scher- -erhorn dat indertijd gedaan hadden evenwel met verschillende feitelijke ■ardering sprak hij ook nu nog van :en waagstuk; verantwoordelijk heid voor deze afwijking van de tot toen gevolgde koers wenste hij achter af niet te aanvaarden. Maar wel was hij bereid mede-verantwoordelijkheid té dragen voor de verdere route. Hij zag door de vingers, dat het ka binet wel eens buiten het parlemen taire boekje is gegaan, omdat we niet te maken hebben met een zuiver bin nenlandse zaak, maar met een kwestie van internationale allure. ;!Door deze redenering kwam hij in het schuitje van de woordvoerder van de P. vd A., prof. ir. W. Schermerhorn, die het eveneens vergeeflijk vond, dat bij vraagstukken van grote importan tie met een sterk internationale kant wel eens een omweggetje om de par lementaire democratie wordt gemaakt. Mfeaarne greep de Katholieke fractie leider het middel van de Ronde Tafel conferentie aan om een goede harmonie éssen Nederland en Indonesië op te bouwen. Volledig stond prof. Romme open voor de sentimenten van de Indo nesiërs, die naar hij zeide, een grootse en edele strijd voeren, die hoofd en hart beroert. Zij vechten namelijk voor de vrijheid, die ook ons Nederlanders zo lief is! Samenwerking biedt beide Volken onnoemelijke voordelen. Beiden prof. Romme en prof. Scher merhorn, riepen aan de Indonesische gedelegeerden een welkom in ons land toe. Laatstgenoemde, die in de loop van lijn betoog enkele der gerezen moei- 'kheden op het conto van de afge- eden minister van Overzeese Gebieds- elen, mr. E. M. J. A. Sassen, schreef, nstateerde met voldoening, dat er na et slaken van de banden genoeg mo gelijkheden tot samenwerking over- lijven, dat thans steeds meer mensen Bi Nederland en Indonesië overtuigd zijn. dat de weg des vredes de beste is raar het einddoel en dat in de Repu bliek het inzicht groeiende is, dat door •vreedzaam overleg meer bereikt kan worden dan door een vijandig tegen over elkaar staan. Met grote nadruk waarschuwde hij tegen het voeren van een prestige-politiek ter Ronde Tafel conferentie. Uit een heel ander vaatje tapte de Staatk.-Gereformeerde ds. P. Zandt, die klaagde, dat Nederland volledig heeft gecapituleerd en eer en goede naam heeft verspeeld. Fel was zijn critiek op de regering en nihil zijn ver trouwen in de Republiek. De minister antwoordt. In de avondvergadering heeft de mi nister van overzeese gebiedsdelen, de heer Van Maarseveen, gezegd, dat de regering dankbaar is voor de wijze, waarop dit debat is gevoerd, voor de steun en voor de constructieve bijdra gen door sommige sprekers gegeven. Enige sprekers hebben zorg uitgespro ken of de grondwet ten aanzien der RTC zal worden geëerbiedigd. Zoals zij reeds meer heeft verklaard zal de regering de grondwet volgen. Op de vraag of de regering kan ga randeren dat gebieden als de Minahas- sa en de Ambon in vrijheid over hun status kunnen beslissen, zeide de be windman dat gebieden, die niet verte genwoordigd zijn ter RTC, daar advi seurs kunnen hebben. Gelegenheid zal worden gegeven hun belangen te be pleiten. Ten aanzien van Nieuw Guinea behoudt de regering zich alle rechten voor. Met de beschouwingen van de heer Oud over de Kroon is zij het eens. Of naar Unieburgerschap ge streefd kan worden lijkt de regering twijfelachtig. De regering zal alles wat mogelijk is in het werk stellen om een oplossing te bereiken als door de heer Romme geschilderd in het kader van samen werking tussen Oost en West. De mid delen zullen gevonden kunnen worden om een blijvend samengaan van de volkeren van Nederland en Indonesië tot een historische werkelijkheid te maken. Er werd niet gerepliceerd. De nota en de brief, welke onderwerp van be raadslaging zijn geweest, werden voor kennisgeving aangenomen. Eerst een andere onderwijzeres... De ouders van de leerlingen, die gis teren voor de eerste maal naar de eer ste klasse van de Openbare lagere school aan de Marktstraat te Wormer- veer zouden gaan, hebben hun kinde ren thuis gehouden toen zij hoorden, dat de onderwijzeres mej. Van Wijk was. De ouder-com. had reeds verschillende klachten over de onderwijzeres bij het college van B. en W. ingediend, doch het college wenste hierop niet in te gaan. Volgens de ouders kon de school juffrouw niet goed met kinderen op schieten en deelt zij herhaalde malen klappen uit. Later werd bericht, dat de staking een spoedig einde heeft ge nomen omdat aan mejuffrouw Van Wijk voor een maand ziekteverlof is verleend. Een der andere anderwijze- ressen heeft de les overgenomen. De leerlingen zijn toen dit bekend werd, wel naar school gegaan. Prijsvraag voor 'n goed doel De NCRV schrijft in samenwerking met het radioprogramma van de Ne derlandse Strijdkrachten en het bu reau voorlichting van de Luchtmacht staf, een prijsvraag uit naar aanleiding van de snelheidsrecordpoging van ma joor-vlieger Flinterman. De luisteraars wordt de gelegenheid geboden na te gaan hoe groot de snel heid van de Gloster Meteor bij de re cordpoging is. Bij het begin- en eind punt van de baan zullen n.l. micro foons worden opgesteld, waardoor 't geluid van de 4 maal langs razende Meteor via de radio kan worden ge hoord. Aan de hand van de opgeno men tijden zal men, als men weet dat de baan drie kilometer lang is, onge veer de snelheid kunnen bepalen. De opbrengst van de wedstrijd komt ten goede aan de NIWIN kerst pakketten-actie en aan het Van Weer den Poelmanfonds, Met het vliegtuig uit Batavia arri veerden gisteren weer gedelegeerden uit Indonesië voor de Ronde Tafel conferentie. Van de voorlopige Fe derale Raad arriveerden prof. P. A. Hussein Djajadiningrad, secretaris van staat van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen in Batavia, de heer M. Wisaksono Wirdjodihardjo, secretaris van staat van het departement van visserij, bosbouw en veeteelt in Batavia en echtgenote en mej. A. Schiltman. Bij Koninklijk Besluit van 16 Aug. 1949 is de Nederlandse delegatie voor de te 's-Gravenhage te houden Ronde 'Tafel-conferentie als volgt samenge- peld: Lid en voorzitter. Mr. J. H. van ttaatseveen, minister van overzeese gebiedsdelen. Eerste ondervoorzitter: Mr 0. t. Stikker, minister van bui- enlandse zaken. Tweede ondervoorzit- r: Dr. J. H. van Royen. Leden: L. Götzen, minister zonder portefeuille, mr. A. M. Joek.es, minis ter van sociale zaken, mr. W. H. Foe- kema Andreae, staatssecretaris van oor log, H. C. W. Moorman, staatssecreta ris van marine, mr. J. H. de Pont. ad vocaat en procureur te Amsterdam, mr. N. S. Blom, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, commandeur A. de Booij, plv. chef marinestaf, mr. H. A. M. van den Dries, plv. thesau- rier-generaal van het ministerie van financiën, dr. P. J. A. Idenburg, laat stelijk directeur-generaal van algeme ne zaken te Batavia. L. Korthals, hoofd ambtenaar van het ministerie van overzeese gebiedsdelen, D. P. Spieren burg, directeur-generaal voor de bui tenlandse economische betrekkingen van het departement van economische laken. A. A. J. J. Thomson, kolonel van de generale staf, plv. chef van de generale staf bij het algemeen hoofd kwartier te Batavia, de leden van de commissie van negen, nl. Jhr. Mr. M. Van der Goes van Naters, mr. Th. M. J. de Graaf, mr. J. A. Jonkman, P. A Kerstens, prof. dr. J. H. A. Logemann. H. J. W. A. Meijerink, prof. mr. C. P M. Romme, N. W. Tilanus en mr. G. Vonk. De minister-president, de vice mi nister-president, de minister van Bin nenlandse Zaken a. i., de minister van Overzeese Gebiedsdelen, de minister zonder portefeuille, de minister van Buit.landse Zaken en de minister van Oorlog en Marine zijn bevoegd wijzi ging te brengen in de omvang en de samenstelling van de delegatie, terwijl de voorzitter bevoegd is aan de dele gatie andere adviseurs, alsmede des kundigen, secretarissen en overig per soneel toe te voegen. De door de Staten van Suriname en de Staten der Nederlandse antillen als waarnemers van de conferentie aange wezen vertegenwoordigers worden in die hoedanigheid aan de delegatie toe gevoegd. Van de BFO arriveerden de Wali Negara van Zuid Sumatra, Abdul Malik, luitenant-kolonel Sugondo, adviseur van de BFO in zake mili taire aangelegenheden en echtgenote en de heren A. Moeis en Djokopra- wiro, die niet als delegatieleden zul len optreden. Voorts arriveerde met hetzelfde vliegtuig een zestal Indo nesische journalisten. Ter verwelko ming waren o.a. op het vliegveld aanwezig dr Prinsen, secretaris generaal van het departement van bosbouw en veeteelt in Batavia. De deelnemers aan de RTC hadden nog geen kennis genomen van de brief van minister Van Maarseveen over de jongste gebeurtenissen in Indonesië, die in de Kamer is voor gelezen en konden daarover dus geen verklaring afleggen. De bespreking. De voorbereidende besprekingen betreffende de RTC werden gisteren in de z.g. Kleine Commissie voort gezet. Heden komt de „centrale commis sie in oprichting" opnieuw bijeen. Verwacht wordt dat dan definitieve besluiten zullen genomen worden over de samenstelling van de cen trale commissie en het reglement van orde. Hierover vernemen wij nog, dat de Republikeinse delegatie het voor stel heeft gedaan om één der leden van de UNCI uit te nodigen het voor zitterschap van de centrale commis sie op zich te nemen. Voorts zal de formele beslissing vallen over de aanvangsdatum van de RTC. De voorzitters van de drie delega ties zijn het er over eens om de RTC te openen op 23 Augustus. Het Alkmaarse kaasdragersgilde heeft een bezoek gebracht aan Amsterdam. Op het Prinsenhof bracht de burgemeester, mr. A. d'Ailly, een toast uit op het gilde, welk gebaar door de kaasvader, de heer J. H. W. Lutjeharms, werd beantwoord. Bij de dood van Margaret HHchell In een artikel in de „Daily Herald" wordt melding gemaakt van het feit, dat Margaret Mitchell nooit een cou rantenartikel heeft geschreven, dat de aandacht trok. Toen zij tijdens een ziekte niets te lezen had, gaf haar man haar pen en inkt en zeide: „Schrijf dan zelf maar een boek." Margaret, die goed op de hoogte was van de geschie denis van haar geboorteland Georgia, begon toen een verhaal over de bur geroorlog te schrijven en kon er niet meer mee ophouden. Zij schreef 400.000 woorden, dat wil zeggen vijf a zes maal zoveel als in een gewone roman voor komen. Dit schrijven kostte haar on geveer 12 jaar. Margareth zond haar manuscript naar een uitgever, die het, tot haar grote verbazing, accepteerde. Het werk werd in 4.000.000 exemplaren verkocht, waarvan 1.000.000 in Engeland. Toen kwam de kwestie van de ver filming van het werk. Dit was niet zo eenvoudig, omdat het verhaal te lang was. Tenslotte kwam David Selznick met een plan voor de dag, waarom heel Hollywood lachte. „Wij verfilmen de gehele geschiedenis" zei hij, „al moest de rolprent drie uur duren. En als het nodig is, spenderen wij er 1.000.000 dol lar aan." Daarna kwam de moeilijk heid, wie de vrouwelijke hoofdrol zou vertolken. Aan verschillende actrices werd gedacht, zoals aan Norma Shea rer, Paulette Goddard, enz., Maar ten slotte viel de keuze op Vivian Leigh, de Engelse toneelspeelster, die toen nog onbekend was in Hollywood. Richard Strauss ernstig ziek De componist Richard Strauss is op het ogenblik ernstig ziek. Zoals ge meld, kreeg de toondichter onlangs een uitnodiging om New York te ko men bezoeken. Met het oog op zijn ge zondheidstoestand bedankte hij toen voor deze invitatie. Rode Ster wraakt Monty's bezoek aan Nederland De „Rode Ster", het Sowjet-leger- blad, verklaart in een artikel, dat Montgomery Nederland onlangs niet bad bezocht „om de tulpen te bewon deren". Dagelijks, aldus het blad, hield hij er militaire toespraken waarin hij opriep tot verhoging van de bewape ningssnelheid en de Sowjetunie be kladde. Deze veldmaarschalk berispte Ne derlandse ministers omdat zij zijn aan wijzingen op industrieel gebied niet hadden gevolgd. Hij deed zulks als ..een generaal ap zijn eigen slagveld. Na sarcastisch verwezen te hebben naar het zoeken van het Nederlandse leger naar Russisch sprekende officie ren en manschappen, zegt het blad dat het Nederlandse volk belang stelt in vrede en vriendschap met de Sow- jetunie en niet toe zal laten, dat het door Nederlandse militairisten bedro gen wordt. Maanden gingen voorbij en toen de film gereed was, bleek zij 220 minuten te duren. „Welke exploitant zal de film willen vertonen?" vroegen de concurrenten van de producer spottend. „Alleen een gek zal zolang in de cinema willen blij ven zitten." Maar evenals het boek, brak de film alle records. Zij liep we ken en weken. Margaret Mitchell kon maar niet begrijpen dat zij zulk een succes had behaald. „Ik ben meer be kend dan Dickens", zei zij. „Ik zal geen ander boek meer schrijven. Ik ben na mijn succes te veel lastig gevallen." Toen Margaret Mitchell haar onge luk kreeg, was zij juist op weg om de Engelse film: „A Canterbury tale" te gaan zien. De Britse conservatieven met Chur chill aan het hoofd hebben gisteren de onmiddellijke toelating van Duitsland tot de Assemblee bepleit en voorstel len ter tafel gebracht voor drastische versterking van de rol van de Assem- blée in de Raad van Europa. Zij wensen een speciale zitting van de Assemblée in Januari, waarbij deze zelfs over de agenda zou kunnen be slissen. Churchill vroeg van het comité der ministers voordien over Duitslands toelating te beslissen, opdat de Duitse delegatie reeds in deze speciale zitting aanwezig zou kunnen zijn. Deze voorstellen werden gedaan, na dat Morrison de Europa-politiek van de Britse labourpartij ontvouwen had en nogmaals de weg van voorzichtige groei in de internationale functies, ge baseerd op volledige vrije deelneming van de naties, had uitgestippeld. Er was slechts één principieel stand punt, waarin beide polen der Britse meningen elkaar niet afstootten. Zowel Churchill als Morrison vonden het voortijdig in dit stadium van groei der Europese Unie reeds de nationale sou- vereiniteit aan te tasten. Beiden waren van mening, dat een speciale commissie deze problemen on der het oog moest zien en voegde er aan toe, dat hun huidige afwijzing van alle aantasting van de souvereiniteit geen beginsel was, dat voor alle tijden moest gelden. Donderdag zal de welsprekendheid worden gericht op de mensenrechten en zullen talrijke pleidooien loskomen voor het instellen van een Europees hof voor de handhaving van deze rechten. Mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag, heeft na twee maanden zijn stilzwijgen verbroken door te protes teren tegen zijn „huisarrest" in zijn paleis door de Tsjechoslowaakse rege ring, aldus wordt te Praag vernomen. Tevens protesteert Mgr. Beran te gen de aanwezigheid van de regerings agent dr. Houska in zijn paleis en te gen de in beslagneming van de fondsen en landgoederen van het aartsbisdom, zonder dat hij hiervan zelfs wordt ver wittigd. Dit protest is vervat in een brief van de aartsbisschop aan de staats-openbare aanklager (een administratieve functie, waarvan niet bekend is door wie zij wordt bekleed). Zonder toestemming van de regering mag Mgr. Beran geen verklaring doen Verwachting, geldig tot Vrijdag avond: Half tot zwaar bewolkt met slechts hier en daar enige Uchte regen. Zwakke wind. Tem peratuur ongeveer dezelfde als "indaag of iets hoger. Jn Amerika hebben ze wat uitge vonden, vrienden, iets voor slor dige sloddervossen, voor vergeetachtige professoren en voor families met veel kinderen. Op het Amerikaanse minis terie van Landbouw is onlangs een de monstratie gegeven met een automati sche electr. machine, waarmee 'n onge lofelijk aantal stukken, die betrekking hebben op 10.000.000 onderwerpen, wor den verzameld, opgeborgen en door een druk op de knop weer tevoorschijn ge bracht. Jammer dat het Militair Gezag niet daarvan heeft geweten. Dan zat nu de Rekenkamer niet zo te plussen en te minnen. Stanley en Colin Smith bouwden in Halifax een jacht om daar mee op de Canadese meren te gaan zeilen. Maar ze maakten een ander plan en nu zijn ze de Atlantische Oceaan overgestoken in hun boot van zes meter lang. Zij hebben in 42 da gen 2000 mijl afgelegd. Vader Smith staat in Dartmouth op zijn jongens te wachten. Teremia Blom is spoorslags naar J Praag vertrokken, waar comple te skeletten van salamanders zijn ge vonden, die 240.000.000 jaar geleden leefden. De heer Blom meent op grond van zijn onderzoekingen met behulp van pemcillinehoudende mlcrofihne en nHIIIIIIIIIII!l!llllllllll!lll!llllll!llll!l!l!lllll!llllll!llllll|llll|l|||||||||||||||||||||||||||[||||||||||||||||]||HI de hormonentheorie van professor Pootjes, te kunnen beweren, dat er een noodlottige vergissing in het spel is, die de Praagse onderzoekers hun reputatie zou kunnen kosten. De ouder dom van de kruipende dieren is name lijk 293.999.999 jaar en zeven maanden, aldus vertelde de heer Blom ons, even vóór hij met zijn V 2 het azuren lucht ruim koos. Van het nieuwe virus, dat oorzaak zou zijn van ziektegeval- O, breng mij terug naar die ou Transvaal, daar waar die whisky stroomt len, die abusievelijk als kinderverlam ming werden bestempeld en dat door twee geleerden van de Yale-universi- teit is ontdekt, was hem op dat mo ment nog niets bekend, zodat hem na zijn terugkomst nog een verrassing te wachten staat. Goed voorgaan doet goed volgen, zegt het spreekwoord. Sinds de ontsnapping van de Amethyst bekend werd, is het aantal aanmeldin gen voor de Britse vloot tot het drie voudige gestegen. J7r bestaat kans op, dat whisky weer in de Unie van Zuid-Afri- ka zal mogen worden ingevoerd. Men schrijft een dergelijk plan toe aan mi nister. Havenga, die momenteel in Lon den vertoeft. Ik dacht al, vrienden, zo'n Hollandse naam, daar móét wat goeds uit voort komen! In de klok kengieterij Petit Fritsen in Aarle-Rix- tel zijn vier kerkklokken voor Canada gegoten, van 2000, 1200, 850 en 600 kilo zwaar. In New York is voor de po litie een speciale alarmtoestand afge kondigd in verband met een staking om 'oonsverhoging van 600 particuliere detectives, die banken en juweliers zaken bewaken! En Franeker be staat op 3 September 750 jaar, welk feit op grootse wijze gevierd gaat wor den. publiceren of in contact treden met zijn geestelijkheid, zodat Mgr. Beran deze manier heeft aangegrepen als de enige, waarop hij zijn protest kan uiten. „Ik ben beroofd van alle persoonlijke vrijheid en alle rechten die ik als aarts bisschop heb, en dit zonder enige vorm van politioneel onderzoek en zonder enig besluit van een gerechtshof of andere officiële instantie", aldus de brief. De regeringsagent in het aartsbis schoppelijk paleis heeft de banktegoe den van het aartsbisdom geblokkeerd, aldus Mgr. Beran. Tenslotte beschuldigt Mgr. Beran de communisten ervan, dat zij de tegen hem gerichte demonstraties in de St.- Vituskathedraal op 19 Juni georgani seerd hebben. Hij verklaart op 18 Juni te hebben vernomen, dat de commu nistische arbeiders opdracht hadden gekregen om zich van hun fabrieken naar de kathedraal te begeven. Mgr. Beran beklaagt zich erover, dat geen der demonstranten gearresteerd werd. In de aanhef van zijn brief zegt Mgr. Beran te vrezen, dat de vorm ervan niet legaal is. Als verontschuldiging voerde hij hiervoor aan, dat hij niet in staat is zijn advocaat te raadplegen. „Niemand wordt tot mij toegelaten en verder is iedereen bang, dat hem 't recht zal worden ontnomen om zijn be roep als advocaat uit te oefenen, als hij mijn verdediging op zich zou nemen". Acheson over de Duitse verkiezingen Op een perconferentie heeft Dean Acheson medegedeeld, dat de Ameri kaanse regering de uitslag van de Westduitse verkiezingen verwelkomt als een „overwinning van de gema tigdheid en het gezonde verstand." Hij waarschuwde het Duitse volk echter om de Westelijke mogendheden niet van zich te vervreemden door misbruik te maken van hun nieuwe vrijheid. Avondklok in Kanton De communisten zetten hun opmars in de richting van Kanton en Hong kong voort. Dinsdagavond is te Kan ton een uitgaansverbod afgekondigd spoedig nadat bekend werd, dat de communisten Foetsiou een havenstad en de hoofdstad van de provincie Foe- kien, hadden veroverd. Het Chinese persbureau CNA meldt, dat 1800 communisten werden gedood en 15 van hun jonken vernield door aanvallen van nationalistische bom menwerpers tussen Tsjangsja en Hengsjan. MEVROUW TSJIANG KAI SJEK BIJ DE MARSHALLS Mevrouw Tsjiang Kai Sjek is sinds Zondag bij generaal George Marshall te gast op zijn landgoed bij het Uto- wana-meer. De vrouw van de Chinese nationalistische leider zal tien dagen bij de Marshalls doorbrengen. Volgens Marshall zelf is het een „louter vriend schappelijk bezoek". Volgens de mening in gewoonlijk welingelichte kringen te Moskou heb ben de Amerikaanse ambassadeur, ad miraal Alan Kirk, en maarschalk Sta lin in hun onderhoud van een half uur op Maandag j.l. van gedachten gewis seld over de Duitse kwestie. Stalin zou, naar onofficieel van Sowjetrussische zijde te kennen wordt gegeven, zich opnieuw bereid getoond hebben te spreken met hege diploma tieke vertegenwoordigers van het West ten, hetgeen er op zou wijzen, dat hij en de Sowjetrusslsohe regering bereid zijn deel te nemen aan een gedachten- wisseling op het hoogste niveau. Sommige waarnemers, die in nauw contact staan met de Amerikaanse am bassade, denken, dat de mogelijkheid van meer handel tussen Oost en West ter sprake is gekomen. In dit verband acht men het waarschijnlijk, dat Kirk de kwestie heeft aangeroerd van een eventuele regeling van de Sowjetrus sische verplichtingen ingevolge leen- en-pacht-leveringen uit de oorlogstijd, v/elke een bedrag van elf milliard dol lar belopen. Sommige waarnemers beschouwen het door de Sowjets genomen besluit om deskundigen naar de V.S. te zen den voor bespreking van de teruggave van drie ijsbrekers en 21 kleinere sche pen als een hoopvol teken.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1