Burgemeester van Amsterdam ontvangt Alkmaars kaasdragers De etskunst van Jan Ponstijn Ned Hervormde Oratoriumvereniging vraagt 2000 gulden subsidie Alkmaar vier r Kleurige stoef was een wandelende reclame voor onze marki Een lange pijp en een beker donker bier AGENDA De bezetting van de wethouderszetels Ned. Bond van Paarde' slagers houdt jaar vergadering in Alkmaa De opleiding in het s/agersvj Tandarts Kokk AFWEZIG De Stichting tot behoud van de kaasmarkt in Alkmaar is niet de enige orga nisatie, die er haar best voor doet onze wereldberoemde markt voor stad en land te behouden. Daartoe werken ook zulvetorganisaties mee, zoals de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Noord-Holland en niet het minst ons gemeente bestuur voor wie de kaasmarkt een bron van voortdurende zorg is, omdat nog steeds niet vast staat wie jaarlijks de voor het behoud benodigde 30.000 zal betalen. Vast staat wel, dat de markt voor het vreemdelingenverkeer een be zienswaardigheid van nationale betekenis is geworden, en ook. dat men zich geen betere reclame voor dit bij uitstek Hollands product kan indenken, dan het bezoek van duizenden vacantiegangers uit binnen- en buitenland, die de roem van onze onvolprezen Edammers in alle delen der wereld zullen verkon den. Geen geld geen kaas en geen kaas geen markt. Dat hebben de kaasdragers zelf ook begrepen en zji hebben zich van hun kant in verloop van tijd dan ook niet onbetuigd gelaten. Alkmaarse kaasdragers in de fleurige en kleurige dracht van het aloude gilde zijn eigen lijk levend reclamemateriaal. Duizen den komen des Vrijdags naar hun ver richtingen kijken en laten zich door de kaasvader voorlichten over de interes sante gebruiken van het aloude gilde, maar er zijn altijd nog mensen, die niet naar de stad der victorie kunnen ko men en om die te bereiken trekken de kaasdragers er zo nu en dan eens op uit om aan Alkmaar en zijn markt te herinneren. Amsterdam bij uitstek geschikt Waar het volk is daar is de nering, zegt een oud-Hollands spreekwoord en waar het volk is moet ook reclame gemaakt worden. Vandaar dat de hoofdstad een ideale plaats is om er eens op de grote trom te slaan. Schip hol is al eens het doel van een kaas- dragersreis geweest, maar de beste reclame is een officiële ontvangst ten stadhuize en daarna een optocht door de stad, waarbij men de attributen van het oude gilde als in een proces sie meedraagt, zodat iedereen er zich van bewust moet worden, dat wat daar voorbij gaat al heel oud en be zienswaardig moet zijn. De kaasdragers houden wel van zo'n propagandatochtje. Ze zijn er eens een dagje uit, zien overal vriendelijke ge zichten, worden overal toegesproken en onthaald en als ze bovendien hun vrouwen nog kunnen meenemen is een propagandatocht als gister in Am sterdam georganiseerd werd voor de leden van het gilde een prettige va- cantiedag, waarop de bloemetjes aan alle kanten kunnen buiten gezet wor- xlen. Naar de hoofdstad Het is te begrijpen, dat feestelijk uitgaande kaasdragers maar het liefst onder elkaar zijn, maar men mag daarbij niet vergeten, dat een min of meer officieel bezoek aan de hoofd stad niet alleen van betekenis is voor de kaasdragers, maar dat zij, die zich voor het behoud van de markt inte- de waardigheid van het stadsbestuur demonstreerden, verscheen burgemees ter d'Ailly, omhangen met zijn ambts keten en heette de Alkmaarse gasten, die zich met hun berries veemsgewijze hadden opgesteld, hartelijk welkom. Hij zeide het bezoek zeer op prijs te stellen omdat de kaasdragers Alkmaar niet zo vaak verlaten en wees er op, dat vreemdelingen, die Amsterdam be zoeken in de regel Vrijdagsmorgens naar Alkmaar gaan. Spreker deelde mede, dat ook enkele wethouders, waaronder die voor de le vensmiddelen. er prijs op hadden ge- veel in Holland verloren gegaan, dan dat we niet trots op het behoud zouden zijn van wat thans nog van de oude gebruiken bestaat. Burgemeester d'Ailly deelde mede een hele collectie lange pijpen te heb- be.i en er graag uit te roken. Vrijdags drinken B. en W. gezamenlijk koffie en bij de eerstvolgende koffietafel zal het Alkmaarse kaasje worden aangesneden. Kaasvader Lutjeharms dankte tenslot te de burgemeester voor de vriendelij ke ontvangst en sprak de hoop uit, dat deze nog lang burgervader van Am sterdam zal zijn tot heil van de hoofd stad en van ons vaderland. Feestelijke tocht door de stad Vervolgens werd de stoet opgesteld, die met de stafmuzielc der politie voor op door de hoofdstad zou trekken. Twee ruiters openden de stoet, daar achter kwam het volledige muziekcorps met de tamboers en pijpers en vervolgens de kaasdragers, veem bij veem en kleur bij kleur, met de vlaggen en de kaas. waarvan er begrijpelijk ditmaal niet 80 maar 25 stuks op de berries lagen. Daarachtig volgde een berrie met de tinnen kannen en kruiken, die vooral véél bekijks had. De stoet werd gesloten door enkele politie-ruiters en men behoefde zich niet om het drukke verkeer te bekommeren omdat alles werd stopgezet als de kleurrijke pro cessie voorbijtrok. Alkmaarse kaasdragers zijn wereld beroemd en wie niet in Alkmaar ge weest is heeft ze wel eens op een Na een triomftocht door de straten van Amsterdam arriveren de 'kaas- dragers aan de Amstel Brouwerij. j DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Twee Yan kees in Trinidad (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Het begon in de Pull man (14 jaar); Cinema Americain, 8 u.: Mijnheer de Gouvernante (tot 14 jaar onder geleide), (Geprolongeerd). VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Rumoer op de afdeling pantoffels; Victoria Theater, 8 uur: De grote race; Cinema Ameri cain, 8 uur: Kermisvreugde. (Alle theaters toegang tot 14 jaar o.g.) Gulden Vlies, 8 uur: 3 eeuwen „dans". steld bij deze ontvangst tegenwoordig te zijn. Temeer was spreker verheugd het oude gilde te zien omdat dit een voorteken is van het beëindigen van de öistributiè en van de tijd, dat er slechte kaas moest worden gegeten. Spreker hoopte, dat de kaasdragers zich in de hoofdstad van harte zouden vermaken. Dankwoord van de kaasvader De kaasvader, de heer Lutjeharms, die natuurlijk het symbool van zijn waardigheid de wandelstok met zil- resseren en daartoe behoort ook de veren haakdroeg, en in zwarte jas pers in een dergelijk bezoek een prachtige gelegenheid zien nog eens op de stedelijke en ook nationale be tekenis van onze markt te wijzen en ieder ervan te doordringen, dat haar verlies niet minder dan een nationale ramp zou zijn. Burgemeester d'Ailly zou de kaas dragers ten stadhuize ontvangen, zij zouden met de stafmuziek der Politie aan het hoofd door de straten van Amsterdam trekken en het is niet te verwonderen dat de vertegenwoordi gers van diverse Nederlandse dagbla den zich gistermorgen om elf uur op de binnenplaats voor het stadhuis had den verzameld. Vanzelfsprekend was ook de Alk maarse pers daarvoor door de WV te Amsterdam uitgenodigd. Op advies van de VW-directie uit Alkmaar begaven enige vertegenwoordigers zich omsteeks half elf naar de aanlegplaats van de ponten achter het Centraal Station om dat de kaasdragers daar vanaf het Tol huis aan de overzijde zouden arriveren en dan met muziek naar het stadhuis zouden, trekken. Deze mededeling bleek echter volko men onjuist want de kaasdragers kwa men niet met de pont, maar vertrok ken vanaf het Tolhuis met een particu liere boot van de Amstelbrouwerij, die regelrecht door de grachten naar het stadhuis voer. Het was een alleraardigst gezicht, die boot vol blijde gezichten en vol vrolijke kleuren. Het rood-wit-blauu wapperde breed uit, maar daarnaast waren er de grote wit-rode vlaggen met de Alkmaarse burcht en we mis ten alleen de kaaswimpel nog om het vlagvertoon volledig te maken. De kaasdragers zaten in vrolijke vacantie- stemming in het bootje, de kleuren van hun hoeden en van hun bandelie ren blonken in het zonnetje. Zij wa ren gul met groeten. Zij zwaaiden naar alles wat met belangstelling naar dit levend schilderijtje kwam kijken en arriveerden tegen elf uur in de gracht voor het Stadhuis. Hier werd een stoet geformeerd die met pijpers en trommelslagers van het politiecorps voorop de binnenplaats van het stadhuis opmarcheerde, waar zeer vele belangstellenden zich hadden opge steld en waar op een tafel een vat kaas- dragersbier stond, omgeven door de al oude attributen van de beroemde bier- Bvonden, de tinnen kannen en bekers van honderden jaren geleden, alsmede de vuurpotten, waaraan op de gilde- avonden de lange stenen pijpen worden aangestoken. Burgemeester d'Ailly heet de gasten welkom Op de stoep van het raadhuis waar twee boden met grote steken en staven met hoge hoed was verschenen de gildepenning aan een kleurig lint om de hals sprak namens het dertigtal kaasdragers een woord van hartelijke dank voor de officiële ontvangst. Hij vrees er op. dat de vier vemen even oud zijn als het groene veem in de hoofd stak met dit verschil, dat in Alkmaar de oude gewoonten en gebruiken nog stipt in ere worden gehouden. Spreker verhaalde iets over de tradi tionele bieravonden, die eenmaal 's jaars verplicht zijn en waarbij 's mor gens de knecht met drie slagen op het schot aankondigt dat de vader, de overlieden, de vaste kaasdragers en de oudste noodhulp op de feeste lijke avond verwacht worden. Hij vertelde van de dan gepresenteerde „broodjes", die dik met kaas belegd worden, van de kannen en bekers, die al meer dan 300 jaar in gebruik zijn en van de vuurpotten, die voor het aansteken van de lange pijpen gebruikt werden toen er nog geen lucifers wa ren en na 1622 in gebruik zijn gebleven omdat men nog altijd doet of er geen lucifers bestaan. Hij zeide, dat er op zo'n avond nooit een beker half vol mag staan omdat de knecht ze telkens weer bijschenkt en dat men daaraan alleen kan ontkomen door de beker on der tafel te houden ais de schenker met zjjn kan voorbijkomt. Het met donderend geweld tegen het schot gooien van het lege vat is het bewijs, dat het bier op is en de avond als geëindigd kan worden beschouwd. Wie verhinderd is te komen krijgt een „broodje", een kannetje bier en een pijp thuis, ook moeder de vrouw, na tuurlijk met uitzondering van de püp. In de voorgevel van het Waaggebouw staan de wapens van Holland, van Alk maar, van Oudewater en van Amster- Dam, die eikaars stadsrechten genoten. In de fries staat een latijns opschrift, waarin vermeld wordt dat de moed en de kracht van de burgerij de gemeente de bij een opstand van het kaas- en broodvolk verloren gegane markt weer terug deed krijgen. Prins Willen, van Oanje schonk ze Alkmaar weer als dank voor de moedige houding der burgerij tijdens het beleg. Spreker bood de burgemeester een kaasje aan, een lange pijp en een tin nen kroes, gevuld met kaasdragersbier Onder algemeen applaus en hoera- aeroep van de kaasdragers stak bur gemeester d'Ailly de pijp aan en blies enkele gezellige rookwolkjes uit ter wijl hij met de kaasvader klonk en dronk op het welzijn van het oude gilde. Een bijzonder voorrecht De burgemeester noemde deze atten tie een bijzonder voorrecht en we»s ei op welke waarde het heeft als oude. ge bruiken gehandhaafd blijven. Er is te plaatje gezien. De Amsterdammers, die terzijde van de weg de stoet zagen voorbijtrekken, behoefden niet te vra gen wie dat nu eigenlijk waren en het bleek wel, dat de-jdddsS-ègers over al een zekere goodwill gekweekt fieb- ben omdat men onderweg niets dan vriendelijk lachende gezichten zag. Er werd gewuifd en geroepen en teruggewuifd, want overal zat tussen het publiek wel een Alkmaarder of oud-Alkmaarder verscholen, wiens hart natuurlijk wijd open ging toen hij het levend symbool van Alkmaars glorie' zo welgemoed voorbij zag trek ken. Het was een lange wandeling van het stadhuis naar de Amstelbrouwerij, die tegenwoordig het kaasdragersbier le vert en het Alkmaarse gezelschap voor 'de lunch had uitgenodigd. Het voortref felijke muziekcorps hield de stemming er in en het was aan de kaasdragers zelf wel te zien, dat ze niet voor hun verdriet naar de hoofdstad waren ge komen. Bij de brouwerij Op de stoep Van de Amstelbrouwerij werden de kaasdragers toegesproken door de directeur jhr. Six van Hille- gom, die enkele woorden aan de be tekenis van het oude gildewezen wijdde. De kaasvader zegde daarvoor dank en bood een pijp en het traditionele kaasje aan. Hij sprak de hoop uit, dat het gilde en de brouwerij veel met el kaar in aanraking zouden komen en het was aan de gezichten van zijn dis cipelen wel te zien, dat ze met deze woorden van harte konden instemmen De Alkmaarders en hun vrouwen gin gen daarna in de brouwerij aan tafel waarbij bleek, dat er meer gasten wa ren dan waarop men klaarblijkelijk had gerekend en de tafel niet kon wor den uitgebreid. Het lag daarna in het voornemen een rondvaart door de grachten en havens te maken waarna men de vrije dag verder in besloten kring in „De Gooi- sche Boer" in Bussum zou doorbrengen. De kaasdragers hebben weer mee gewerkt aan de reclame voor markt en product. Laten wij hopen, dat dit er toe zal bijdragen nog meerderen de over tuiging bü te brengen, dat alles in het werk moet gesteld worden om Hollands meest markante bezienswaardigheid voor stad en land te behouden. Burgerlijke Stand Geboren Frederika J., dochter van D- Groot en F. J. Berkhout. Cornelis, zoon van M. Hoefnagel en K. Bakker. Johannes P., zoon van W. Beers en J. E. Kaandorp. Catharina J., dochter van N. J. P. Eenhoorn en A. C. Heijer. Thomas, zoon van Th. Sloóp en A. A. Mul. Annemarie, dochter van P G. de Wit en W, M. Stroomer. Getrouwd: Petrus J. van der Maat en Wilhelmina Kaandorp. Otto Bohveg en Jan netje B. Wijsman. Nog geen overeenstemming Met de samenstelling van het colle ge van B. en W. is men, naar we ver nemen, nog steeds niet verder geko men. Natuurlijk werken de vaeanties belemmerend op een vlotte gang van zaken, maar dat neemt toch niet weg, dat de KVP, die de leiding in han den heeft genomen, er weinig schot in schijnt te brengen. We kunnen ons daarbij niet vrij maken van de ge dachte, dat alles minder gemakkelijk gaat, dan men zich dat bij de KVP aanvankelijk schijnt te hebben voor gesteld en we krijgen soms zelfs de indruk, dat men er min of meer in een impasse is geraakt. Voor zover wij hebben kannen vaststellen, hebben tot dusverre in het geheel geen bespre kingen plaats gehad met de midden partijen. Dit betekent dus, dat alleen is onderhandeld met de P. v. d. A. Zoals men weet zijn de midden par tijen door de KVP aanvankelijk en naar onze mening wel wat voorbarig tegenover de P. v. d. A. gebruikt als stok achter de deur. Nu is het nooit prettig voor iemand te bemerken, dat over hem wordt beschikt zonder dat hij er iets van af weet en zonder dat met hem voeling is gehouden. Zo iets voert altijd min of meer scheve ver houdingen en die worden er niet beter op, wanneer de groep, aan wie de leiding is overgelaten, die tussenpar tijen blijft verwaarlozen. De moeilijk heid er alsnog een beroep op te doen, wordt onder zulke omstandigheden ge leidelijk groter. Het gevolg daarvan kon geen ander zijn, dan dat de positie van de P. v. d. A. geleidelijk aan door de KVP werd verstevigd. Zo iets heeft stellig niet in de bedoeling gelegen van de KVP. maar we geloven, dat het haar eigen wijze van werken is geweest, die hier toe heeft gevoerd. Naar ons wordt verzekerd, spruit deze hele gang van zaken voor een deel voort uit de omstandigheid, dat men bij de KVP onderling verdeeld is, omdat men er een meer links en een meer rechts georiënteerde vleugel aantreft. Wellicht bemerken we daar van straks meer, wanneer het er op aankomt de candidaten voor de bezet ting der eventuele wethouderszetels aan te wijzen. Intussen begint de tijd te dringen, Het is usance, dat de vergadering, waarop de wethouders worden geko zen, plaats heeft in het begin van September. Tenzij de KVP voorne mens is onder alle omstandigheden toch alleen met de P. v .d. A. in zee te gaan en dus uiteindelijk in te gaan op alle condities, welke van deze zijde worden gesteld, blijft er weinig tijd over voor het ondernemen van nieu we pogingen door enige andere partij. Zolang de KVP het initiatief, dat zij eenmaal heeft genomen, in handen houdt, kan van een de-leiding-nemen door enige andere groep geen sprake zijn. In zijn atelier aan de Vincent van Goghweg houdt Jan Ponstijn een deze zomer permanente tentoonstelling van zijn schilderijen en etsen. De nu 65- jarige kunstenaar, hoewel steeds met uitgesproken voorkeur voor handwerk, waarvan producten op allerlei gebied getuigenis afleggen, leerde toch pas op late leeftijd het etsen: toen hij de zestig reeds gepasseerd was. De etskunst die in ons land ongetwij feld haar topppunt vindt in Rem brandt heeft door deze meester een stijl gevonden, die niet kan worden overtroffen. Het is alsof de etstech niek steeds weer moet teruggrijpen op deze 17de eeuwer omdat wat met de naald gezegd kon worden door hem gezegd is. Rembrandts oudere vriend Herkules Seghers echter was reeds een experimenteel genie: op de won derlijkste wijzen drukte hij zijn etsen af, waardoor deze niet meer slechts uit lijnen waren opgebouwd. Er is la ter wel meer geëxperimenteerd, waar aan we verschillende technieken dan ken: de aquatint, de stippelgravure, de zwarte-kunstprent. Het doel hier was steeds zich los te maken van de lijnen en meer te komen tot een in druk die tekening en schilderij geven. In al deze gevallen gaat het om af beeldingen gefundeerd op een realisti sche kunstopvatting. Zo ook is het bij Jan Ponstijn. Toen hij voor de etskunst gewonnen was, trachtte hij zijn voorstellingen relief te geven door een achtergrond in an dere techniek dan de normale op bouw in lijnen. Hij deed dat door een doorbijtsysteem", d.w.z. dat de ach. tergrond in de etsgrond werd uitgebe ten zonder een bewerking vooraf. De zo ontstane etsen lijken enerzijds op de normale lijnenets, anderzijds op de zwarte-kunstprent, soms zelfs op een iitho. Zijn streven is daarmee duide lijk: te komen tot meer toon, die flu weelachtig kan Zijn, waardoor dus ook tegemoet getreden wordt aan behoef te aan sfeer. Op deze tentoonstelling nu ziet men zowel op gewone wijze ontstane etsen als experimentele. Ponstijn, die steeds beeft uitgemunt in tekenvaardigheid, laat knap werk zien, in het bijzonder in zijn uitbeeldingen van dode vogels. Voor hem schijnt de etstechniek het middel te zijn om uitdrukking te ge ven aan een romantisch gekleurd te noemen realisme. En zijn tweewaardi ge techniek lijkt me dan ook voort te Leden Indonesische R.T.C.- delegatie naar de Kaasmarkt? Naar wij nit Den Haag vernemen, is het waarschijnlijk te achten, dat een vrij groot aantal leden der Indonesische delegatie ter Ronde Tafel-conferentie volgende week Vrijdag een bezoek zal brengen aan de Kaasmarkt. Het was aanvankelijk de bedoeling, dat dit be zoek reeds morgen zou plaats vinden, maar op het laatste moment zijn de plannen gewijzigd, omdat dr. Van Royen de heren een thee heeft aangeboden op Vrijdagmiddag. „INDRA" VOOR DE TWEEDE MAAL Het daverende succes dat Indra vo rige week Zondag in het Gulden Vlies ten deel viel, deed hem besluiten op veler verzoek nog éénmaal in Alkmaar terug te komen, en wel a.s. Zondag 21 Augustus. Indra is in afwijking met vele anderen een zeer serieuze werker op occult gebied en zij, die Indra mee maakten in zijn fantastische hypnoti sche en andere experimenten, zullen zeker terugkomen en anderen aanspo ren deze buitengewoon interessante avond bij te wonen. Vereniging die groot cultureel DIERENBESCHERMING Zwervend is te. Heiloo aangetroffen een grijze langharige hond, laag óp de poten, teef, witte punt aan de staart. Ter beschikking zijn enige jonge zindelijke poesjes. Adres: Inspecteur: C. .Venver, Baanstraat, Alkmaar. werk verricht De Nederlands Hervormde Orato rium Vereniging te Alkmaar, die tal van stadgenoten kennen als de organi satrice van de uitvoeringen van de MatthaUs-Passion, welke reeds herhaal delijk onder leiding van de heer Corn. Jonker in de Grote Kerk werden ge geven, heeft zich met een- verzoek schrift gewend tot de raad om haar voor 1950 een subsidie té willen toe staan ten bedrage van 2000. De N. H. O. V. wijst er in dit request op, dat het jaar 1949 een tekort heeft opgeleverd van f 1700, wat wellicht ten dele moet worden toegeschreven aan het feit, dat de internationale voetbalwedstrijd Ne derlandBelgie op dezelfde dag plaats had als de uitvoering van de Matthaus- Passion. Daarnaast wordt er op gewe zen, dat over het betreffende concert een bedrag van f 800 aan vermakelijk heidsbelasting aan de stad werd afge dragen. De vereniging vestigt er verder de aandacht op, dat ze in verband met baar 25-jarig bestaan een groot muziek festival wil organiseren met daaraan voorafgaande een uitvoering van Bachs. Matthaus-Passion. Aan dit fes tival zullen medewerken het Mannen koor „Apollo", directeur Fred. J. Roeske, het Concertgebouworkest, diri gent Edurd van Beinum en de jubile rende vereniging, dirigent Corn. Jon ker Voor dit festival is de beschikking verkregen over de Grote Kerk op resp. 31 Aug. 1950. 16 Sept. 1950 en 8 Oct. 1950. De totale kosten worden begroot op f 17.500, terwijl ten slotte wordt gewe zen op de omstandigheid, dat jaarlijks een 800 a 1000 scholieren tegen zeer lage entree tot de concerten worden toe gelaten. De juiste weg We zijn van oordeel, dat de Neder lands Hervormde Oratorium Vereni ging door het geven van haar uitvoe ringen het culturele leven in Alkmaar in hoge mate bevordert en we twijfe len er niet aan of het verzoek zal de onverdeelde belangstelling hebben van de gehele raad. Er is inderdaad alle aanleiding om de vereniging voor een subsidie in aanmerking te laten komen, vooral wanneer men bedenkt, dat ook de Haarlemse Orkest Vereniging een bijdrage uit de gemeentekasontvangt. Intussen geloven we niet dat wij ons vergissen, wanneer we verwachten, dat door enkele raadsleden de aandacht zal worden gevestigd op het feit, dat de entreeprijzen zeer hoog zijn. Zö hoog, dat het de vraag is, of hier kan worden gesproken van uitvoeringen, die wer kelijk door iedereen kunnen worden bijgewoond. Nu zouden wij het echter ten zeerste betreuren, wanneer, om welke reden dan ook, de uitvoeringen van de N. H O. V. geen verdere doorgang zouden kunnen vinden. Dit zou een groot ver hes betekenen voor Alkmaar en voor het culturele leven in onze stad. We menen daarom, dat naar een weg moet worden gezocht, waarop beide gedach ten met elkaar in overeenstemming worden gebracht. De N. H. O. V. moet haar uitvoeringen kunnen houden, maar ze moeten door het grote publiek kunnen worden bijgewoond. Indien onze gemeentelijke overheid zich achter de zaak stelt, moet dit mo gelijk zijn. Het verheugt ons daarom, dat dit request zo tijdig is ingediend, dat nog de nodige besprekingen kun nen plaats hebben, voor de zaak bij de begrotingsbehandeling aan de orde komt. Slaagt men er in de juiste weg te vinden, dan staat de N. H. O. V. hech ter dan ooit en dan is een zeer belang rijke stap gedaan ter bevordering van culturele leven. KIRKENIER IN DE SNEEKWEEK Op de vierde dag van de Sneekweek neeft Henk Kirkenier met ,,'t Spul" de overwinning behaald in de eerste groep Valkenjachten. Tweede werd R. Mulder uit Langweer met „Rirette". spruiten enerzijds aan zijn real (verbeeld in de strakkere lijn) en'°' derzijds aan romantische drom^ (verbeeld in de zwarte-kunsttoom v. Al In het Gulden Vlies te Alkmaar 1 gisteren de jaarlijkse Algemene dering van de Nederlandse Bond Paardenslagers plaats. Deze vergader] stond in het teken van de jubilea. alleen vierde de Bond zijn dertigu jubileum, doch het bleek dat ook voorzitter, de heer Jongejan en de vlJ voorzitter, de heer J. Laan uit Ha» lem reden tot feestvieren hadden; j herdachten namelijk te dag dat dertig jaar geleden in het huwelJ traden. De heer Jongejan wees er tijdens» openingsrede op, dat er in de loop j jaren en vooral het afgelopen y voor door de Bond van Paardenslagerl bereikt. Toen op 2 Juni het vleesral soen plotseling tot 125 gram verlas) werd, kwam het dagelijks bestuur! reet in spoedvergadering bijeen en J werd een protesttelegram aan prof. den Brink opgesteld, waarbij er op» wezen werd, dat rantsoenverlaging Vl het paardenvlees onnodig was. op i Juni had het bestuur over dezelll kwestie een onderhoud met ir. Key» Hierdoor kreeg men van regeringsrl een beter inzicht in de geheel matjj en het gevolg was dat het rants, weer op de oude hoogte werd gebracht. Ook de dreigende spreid van de verkoop van paardenvlees;' het inschakelen van rundveeslage j bezworen, aldus spreker. De boekte eveneens belangrijke resul bij de besprekingen over de vej van huiden. De verkoopprijs werd met 100 pet. verhoogd. Het krijgen van vergunningen voor smelten van paardenvet was ook'' belangrijke stap in de goede richt» Slechts het doorvoeren van een verhoging, die toch nodig is voor J behoorlijke exploitatie van het pil denslagersbedrijf. is nog steeds niet; reikt. Spreker zeide te hopen, datj straks de distributie afgelopen is, f geen oneerlijke concurrentie zal i staan, zodat er niet door velen strijd op leven en dood gestreden! behoeven te worden. Spreker dronjl op aan dat men in zaken vriendsck| pelijk zal zijn en dat men steeds i elkaar moet samenwerken in pld van elkaar tegenwerken. Als voorbrf voor deze samenwerking noemde heer Jongejan de plannen van Haagse paardenslagers, om eerstdal een gezamenlijke advertentiecampajj tébeginnen. Een 'goede vakopleiding en toe! sing van de vestigingseisen, waarcf kan worden voorkomen, dat ieder een zaak kan gaan beginnen, spreker zeer belangrijk. Als men i hiér niet aan houdt, zal het niet gelijk zijn het paardenslagersvak ste) op een hoger peil te brengen. Na de rede van de heer Jonge! overhandigde de voorzitter van dk| deling Alkmaar, de heer G. de met enkele hartelijke woorden kaasje en een bouquet bloemen de jubilerende voorzitter en vice-voJ zitter en hun echtgenoten. Ook de edj genote van de secretaris, mevr. der Aarsen, werd een kaasje aangeJ den. Hierna werden van verschiller,f zijden aan de Bond en de jubilereij echtparen bloemen aangeboden. Van de Vakgroep Slagerij kwam e telegrafische gelukwens binnen. Na! intermezzo werd de dertien punten 11 lende agenda vlot afgewerkt. Het juf verslag, de rekening en de begrot; werden goedgekeurd en de aftredetj bestuursleden, de heren A. J. W. I ders uit Hengelo en G. de Wit uit i maar werden herkozen. Het rapport van de rechtskundig) viseur, waaruit bleek, dat men verplï is lid te zijn van de Vakgroep Slag werd met gemengde gevoelens gen. Men had vooral ernstige bez« ren tegen deze vakgroep, omdat Ij rundveeslagers hierin de leiding ben. Door een der sprekers werd i het plan geopperd een aparte vakgr^ voor paardenslagers te stichten. Opleiding in het slagend] De volgende spreker was de Ml Kuiper van de Slagers Vakopleiding Utrecht, die een korte lezing over I opleiding in het slagersvak hield. Sp! wees er op dat, hoewel de opleid'1! van paardenslagers nog steeds niet zoals zij behoort te zijn, het vak tot geregeld vooruit gaat. De tijd dat incourante dieren bij de paardenslag{!| terecht kwamen, is voorbij. Thans het paard een slachtdier geworden de slagerijen zorgen voor de bodem'1 de markt van de paarden. De toekom!) zag de heer Kuiper niet donker daar de paardenstapel in de gel wereld en ook in ons land flink groeid is. De grootste zorg is nog stee* de vakopleiding. Binnen afzienbare til zal echter ook hierin worden voorzie! door invoering van het leerlingenstei sel, waardoor, volgens de Nijverheid'! onderwijswet, slagersleerlingen in he K bedrijf van de patroon zullen worde-l opgeleid. Zij zullen drie jaar in ljflr bedrijf werkzaam moeten zijn voor ni1! examen mogen doen. In verband hiei| mede deed spreker een beroep op patroons om hun volledige medewe''| king te verlenen. Nadat men nog van gedachten gewis l seldhad over verschillende zaken vs»I interne aard. gebruikte het gezelschap i gemeenschappelijk de lunch. Hien"! werd met een vijftal NACO-bussen efM rondrit door de omgeving van Alk»8'1 gemaakt, 's Avonds werd het diner 1 1 het Gulden Vlies gebruikt, waarbij jubilerende Bond herhaalde malen I de speech werd betrokken. Sportbeoei Over enkele dagen zull< Overdie- en Acbtermeerpo nieuwe voetbalvelden officie brulk worden genomen. O van Alkmaarse Boys, RK AF Holland zullen op de nieuw vraar nu reeds druk wordt wedstrijden spelen. Het ingebruik nemen van sportvelden betekent een m de geschiedenis van het spo: in Alkmaar. Een vooruitga: overigens dringend noodzake 68 voetb Het aantal elftallen dat doi maarte voetbalverenigingen wordt gesteld aan de compe senioren, junioren en adspir: te nemen wordt ieder jaar gi toenemende belangstelling handballen en niet te verg' het bedrijfsvoetbal maakte breiding tot een noodzaak. Gelukkig was het Alkmaars tebestuur zich bewust dat d de belangstelling voor voor de lichamelijke ontwikl niet mocht worden geremd. Het gezonde standpunt va meentebestuur heeft veel j den ten aanzien van de sport voorkomen. Als het aantal sportbeoefi Alkmaar echter blijft groeie is te hopen) zijn wij bang d uitbreiding van het sporty plex met deze vier nieuwe kort zal zijn. De zes Alkmaarse voe gingen sturen gezamenlijk a elftallen in het veld; Alcma achttien. Alkmaarse Boys vee maar zeven, Jong Holland ders vijf en RK AFC achttie tekent dus dat in het voe gemiddeld vierendertig worden gespeeld. AVA zal lijk met vier handbalelftalle competities deelnemen en i de RK handbalvereniging ii tieverband gaat spelen en c voor een korfbalclub worde zenlijkt zal het een passen worden om iedere verenigin dat te geven wat nodig is zij recht hebben. Verdeling van Randers speelt weliswaar weer op het oude terrein Ooyevaarsnest en Jong Holls leen op Zaterdag voetballen, staat tegenover dat bij de van de voetbalvelden geen kan worden gehouden he voetbal dat ook een groot oefenaars telt. Het gemeentebestuur heeft Advertenties Met grote blijdschap ge' 'wij kennis van de geboc van onze Dochter DIEUWKE ISA. P. J. MEURS. A. MEURS—POSTN Schoorl, 17 Aug. 1949. Koningsweg B 90. Tijd. Huize „Marianne". Kenn.str.weg 137, Alkma Met grote vreugde dankbaarheid geven kennis van de geboorte ons Dochtertje ANNEMARIE. W. DE WIT— STROOM P. G. DE WIT. Alkmaar, 17 Aug. 1949. Maclaine Pontstraat 40. Tijdelijk: Huize „Rosma Kennemerpark 3. Alkmi Ondertrouwd: JAN A. DE LANGE en NEL SCHOUTEN. Snaarmanslaan 157. Houttil B 32. Huwelijksvoltrekl Dinsdag 30 Augustus Alkmaar om 10 uur. Receptie op de trouw van 35 uur Café Sci merhorn, Waagplein B Op 28 Augustus hc onze geliefde Ouders P. SCHOUTEN en T. SCHOUTEN— HOOGVOl hun 25-jarige echtver ging te herdenken. Hun dankbare kindei JENNY GUSTAAF en GEF NEL en JAN. ReceptieDinsdag 30 gustus van 35 uur i Schermerhorn, Waagp B 32. Voor de deelneming, toond na het overlijden onze geliefde Zuster Tante Mej. Grietje Veenhuijs zeggen wij hartelijk da: Uit' aller naam, Jm. VEENHUIJS Egmond aan Zee, Voorstraat 59, VRIJDAG 19 AUG. ZATERDAG 20 A

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2