Twee telgen uit een groot geslacht Vele waarderende woorden bij het zeventigjarig bestaan N Hef Luchtballonnen en kindergejuich De Schaak-achtdaagse Rijk betaalde f14.000 voor onbezette kamers in Amsterdamse hotels Uitkering achterstallige pensioenen in de landbouw DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1849 De 'brandweer, een zeventigjarige jongeling jegen HET PASSENDE DECOR van rode glimmende brandweerauto's hebben "vélen gistermiddag in de kazerne aan de Nieuwesloot de Alkmaarse Vrij willige Brandweer gecomplimenteerd met het 70-jarig bestaan. Daar waren vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Alkmaar, de burgemeester van Oterleek, de ere-commandant, afgevaardigden van de brandweerkorpsen, politie en pers en last but not least 18 karaats „oud-goud", wier blinkende wel verdiende onderscheidingen in flonkering wedijverden met het glanzend brand- weermaterieel. Dit borreluurtje is uitgegroeid tot een ware receptie, waarop hartelijke en waarderende woorden zijn gesproken, die de verdiensten van de 70-jarige jongeling" in helder licht hebben gesteld, als woedde in de onmid dellijke nabijheid een felle brand, 's Avonds hebben de leden van „Kracht en Vlugheid", alsmede verschillende genodigden het jubileum met een diner bij „Tom" op waardige wijze besloten. Zij kregen hiermede een voorproefje van het feest op 30 November, dat de gehele brandweer, inclusief echtgenoten en gasten in de feestvreugde over de hoge ouderdom en de uitstekende gezondheid van het corps zal betrekken. linneringen van droeve en van prettige aard. Spreker hoopte, dat deze banden in stand gehouden worden en compli menteerde het corps van harte met dit jubileum. Nadat de heer F. Otten de gevoelens van de pers vertolkt had, bracht de heer J. M. de Jong namens de kring Alkmaar dank voor de prettige samen werking tussen Alkmaar en de buiten gemeenten. Hij liet zijn gelukwens ver gezeld gaan van een prachtig bloem stuk. Vervolgens voerden nog het woord de heren J. J. Hartog namens „Burgerplicht", „Kwiek" en het Lad dercorps, die eveneens een fraai bloem stuk aanboden, de heer H. J. Landman en de heer M. Witte, die mr. Veendorp en de heer F. H. Ringers dank bracht voor hetgeen zij gedaan hebben om de brandweerlieden tijdens de oorlog uit Duitsland te houden. Schriftelijke gelukwensen waren bin nengekomen van de Rode Kruis Trans portcolonne en de brandweer van Hei- loo. Een gezellig diner Hiermede was het officiële gedeelte van deze officieuze receptie ten einde. Het betekende echter niet het' slot van het feestbetoon. Nadat de aanwezigen nog enige tijd op prettige wijze in de kazerne bijeen gebleven waren, verza melde het corps „Kracht en Vlugheid" de eigenlijke jarige op deze dag, zich 's avonds bij „Tom" op het Waagplein aan een uitstekend verzorgd en ge slaagd diner. In talrijke tafelspeeches hebben de commandant, de heer J. van Maarleveld, de ere-commandant. de heer J. vd Idsert, de brandmeesters, de heren J. J. Hartog en J. vd Poll, en talrijke anderen de loftrompet gestoken over Alkmaars Vrijwillige Brandweer. Behalve woorden van gelukwens en vreugde over het 70-jarig bestaan was er ook de opwekking op de ingeslagen weg voort te gaan en daarbij vooral de goede geest in het corps te bewaren. In de uren, die wij gisteravond in deze ..familiekring" hebben mogen vertoe ven, hebben wij kunnen constateren, dat de geest in de brandweer uitste kend is, Naarmate het diner vorderde steeg de gezellige stemming. Brand meester Th. de Visser fungeerde op eminente wijze als tafelpresident en dankte alle sprekers voor de hartelijke gelukwensen. Het was reeds ver na middernacht alvorens de mannen van „Kracht en Vlugheid" huiswaarts gin gen; niet echter dan nadat in kleine kring nog eens vele oude branden wa ren opgehaald De beprekte, maar niet minder ge slaagde herdenking van het 70-jarig be staan van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer behoort weer tot het verle den. Het corps gaat thans op wegnaar de 75 jaar. Naar de plannen te oorde len, zal dit feit on luisterrijke wqze gevierd worden. Hopelijk zal dan de burgerij de kans aangrijpen op grootse wijze van haar erkentelijkheid voor het werk van onze vrijwillige brand weer te getuigen. Kracht en Vlugheid" kreeg een vaandel ADAT het gezelschap zich rond de met bloemen versierde tafeltjes had geschaard, heeft de commandant, de heer J. v. Maarleveld zich tot de brandweer en in bijzondere mate tot het jubilerende corps „Kracht en Vlug heid" gewend om hen van harte geluk te wensen met het 70-jarig bestaan. De commandant sprak daarbij de hoop uit. dat de Alkmaarse Vrijwillige Brand weer haar bijzondere plaats in Neder land zou mogen behouden. De aanwe zigheid van de loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland en de ge meente-secretaris mr. R. Veendorp ge tuigt, aldus de heer Van Maarleveld, van de waardering, welke het ge meentebestuur voor de brandweer koestert. Hoogst dankbaar was spreker voor het feit, dat de ere-commandant, de heer F. H. Ringers zijn Zwitserse reis met een dag had bekort om bij het jubileum van de brandweer aanwezig te zijn. Voorts werden in het bijzonder welkom geheten de heren K. Pander, ae trait d'union tussen het oud-goud en de commandant en hoofdinspecteur van politie, de heer W. C. Rijpma. zonder wie deze kring niet compleet was, de I heer J. M. de Jong, commandant van de 1 brandweer Langedijk, die de kring Alkmaar vertegenwoordigde en de heer J. Posch, burgemeester van Oter leek. Een vaandel UET VERHEUGDE spreker het jubi lerende corps „K. en V." op zijn 70- ste verjaardag het oude vaandel van de gymnastiekvereniging „Kracht en Vlugheid" te kunnen aanbieden. Dit vaandel, dat, nu de turnclub ter ziele is, verloren dreigde te gaan, zal thans door de brandweer bewaard en in hoge ere gehouden worden. De commandant hoopte, dat „K. en V." het een goede plaats in de kazerne zou geven. De brandweer wekte hij op ook in de ko mende jaren het beste beentje voor te zetten, opdat het 75-jarig bestaan op luisterrijke wijze gevierd kan worden. Laten wij groot blijven in de kleine dingen en klein in de grote dingen, dan kan het niet anders of onze arbeid zal tot heil strekken van Alkmaar en zijn burgerij. Waardering van gemeente bestuur j)E LOCO-BURGEMEESTER, de heer G. van Slingerland vond het van zelfsprekend, dat het gemeentebestuur ook op een on-officiële receptie van de brandweer vertegenwoordigd is. Als men naar de verjaardag van een 70- jarige komt. dan verwacht men een grijsaard of een oude vrouw te ontmoe ten, maar de 70-jarige brandweer is jong en bezit nog een kracht en vi taliteit, die veel voor de toekomst be loven. Wij weten dat de AVB een goe de naam heeft en het gemeentebestuur hoopt, dat zij op de ingeslagen weg zal voortgaan. De heer Van Slingerland bood zijn hartelijke gelukwensen aan, met de hoop, dat de brandweer niet hoogmoedig zou worden, maar steeds haar werk zal trachten te perfection- neren. De volgende spreker, de 82-jarige heer Slinger herinnerde eraan, dat hij zelf nog voorwerker en directeur van de turnclub „Kracht en Vlugheid" is geweest en aanwezig was bij de' grote brand in de meelfabriek, die met een brandweer als de huidige zeker niet zo'n omvang had aangenomen. Er zijn weinig brandweercorpsen, die op zo'n succesvolle historie kunnen bogen, al dus de heer Slinger, die de AVB na mens de oud-gedienden feliciteerde. De ere-commandant, de heer F. H. Ringers had van het 25-jarig bestaan af vrijwel alle jubilea meegemaakt en ook nu had hij zijn Zwitserse reis bekort om tijdig aanwezig te zijn bij het ju bileum van het corps, waarop hij nog altijd trots is. Onze brandweer, aldus de heer Ringers, betekent burgerzin, het te allen tijde klaar staan voor de medemens. Al kennen wij bij de brand weer rangen, er bestaat geen verschil in stand en dit is de reden waarom de brandweer groot geworden is, aldus spreker. Tracht deze geest te behouden, uw commandant gaat u voor, volgt hem. Namens „K. en V." gRANDMEESTER Th. de Visser van „Kracht en Vlugheid" betuigde daarop zijn grote dank voor de aan bieding van het oude vaandel, waar mede hij als lid van de turnvereni ging zelf jaren gelopen heeft en dat hij zelfs bij de Bergerbrug voor H. M. Koningin Wilhelmina heeft mogen bui gen. De heer De Visser gaf de verzeke ring, dat zijn corps het vaandel goed zou bewaren en wilde van deze plaats af de heer Luyten danken voor zijn bereidwilligheid en de wijze waarop hij er voor gezorgd heeft, dat het vaandel van „Kracht en Vlugheid" in de oor logsjaren niet in verkeerde handen viel. Als de enige gemeente, die aangewe zen is op de Alkmaarse Brandweer, be schouwen wij, aldus burgemeester J. Posch van Oterleek. het corps ook als bet onze. Er bestaan nauwe banden tus- cen de brandweer en'de Schermer, her- menu Het menu van het diner, dat gisteravond door het corps „Kracht en Vlugheid" werd ge nuttigd, zag er als volgt uit: Slangenhouder en koppelingen Aitrek van oud-goud met slangetjes Kurk met maskers Brandemmers en schuimblussers Springzeil'en straalpijpen Schuim met bluswater. \Wij kunnen uit eigen ervaring verzekeren, dat het uitstekend smaakte. Motorrijder ernstig gewond Gistermiddag half zes had op de hoek van de Oudegracht en de Hofstraat een botsing tussen een vrachtauto en een motorrijwiel plaats, tengevolge waar van de motorrijder een beenbreuk op liep. Omstreeks half zes reed een vracht auto over de Noordzijde van de Oude gracht in de richting van de Hofstraat. Daar de bestuurder even voorbij de Hofstraat zijn lading moest lossen, ging hij al van te voren op de linker weghelft rijden. Hierdoor sneed hij de 37-jarige Alkmaarder De Waard, die op een motorrijwiel de Hofstraat uit kwam, de weg af. De Waard, die een botsing trachtte te voorkomen, door geheel naar links uit te wijken en van zijn motor te springen, kwam zo ongeluk kig terecht, dat hij zijn rechter been brak. Hij werd per auto naar het Cen traal Ziekenhuis overgebracht. Er is proces-verbaal opgemaakt, opdat de rechter de schuldvraag onderzoeke. DE BOOTTOCHT DER INVALIDEN Zoals bekend, zal de transportcolonne van het Rode Kruis Woensdag 24 Aug, a.s. vele invaliden op een prettige boottocht vergasten. Er is een oproep gedaan aan eigenaren van auto's om de transportcolonne behulpzaam te zijn bij het brengen en halen van de ge- brekkigen van en naar de boot. Zij moeten tussen 8 en 10 uur naar de Handelskade worden gebracht en daar cm 6 uur worden afgehaald. Nog te weinige autohouders hebben zich voor dit liefdewerk beschikbaar gesteld. Men kan zich daarvoor opgeven bij apotheker Kruisingli (telf. 2684) in de Koorstraat. Heiloo Burgerlijke Stand Geboren: Johannes P., zoon van J. P. Koper en W. Stuifbergen. Hendrica M., dochter van G. Schipper A. L. Groefsema, Ondertrouwd: Gerardus J. Groot en .Maria Th. Groot. Getrouwd: Pieter Peters en Margaretha E. Smit. Overleden: Maartje Buis, 72 jaar, echt genote van Th. Broers. Klaas Nauta, 70 jaar, gehuwd met G, van der Loon. Pieter Moeijes, 76 jaar. Heer-Huqowaard VERBETERING VAN DE KABEL Het ligt in het voornemen van het gemeente bestuur van Heerhugowaard om omstreeks me dio September de verbetering van de Kabel in deze gemeente onder handen te laten nemen. Aanvankelijk zou de polder Heeihugowaard voor uitvoering der werken zorgdragen. Nader hand bleek echter dat dit lichaam, ais gevolg van de uitvoering van onderhoudswerken aan eigen wegen, die voorrang hadden, dat on mogelijk nog dit jaar de werken aan de Kabel tct uitvoering konden worden gebracht. Aange zien het werk moeilijk nog langer uitstel kon verdragen, heeft het gemeentebestuur zich toen tot het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier te Alkmaar gewend met he verzoek voor uitvoering te willen zorgdragen waarop gunstig is beschikt. Onze provinciale top-spelers houden de eer van het gewest in Arnhem goed hoog. In de kopgroep werd gis teren de vierde ronde gespeeld, ter wijl de afgebroken partijen werden opgeruimd. Onze Bergense hoofdklas ser P. Seewald handhaafde zich in de kap, door een remise met v. d. Tol, na de gehele partij enig overwicht te hebben gehad. Van Mindeno verloor met wit van Barendregt, terwijl Or- baan onverdiend van Mulder won. Muilwijk en Bunt maakten remise. De afgebroken partij tussen Bunt en v. d. Tol werd door eerstgenoemde ge wonnen. De stand aan de kcrp luidt: 1. Barendregt, Amsterdam, 3 p.; 2 en 3. Seewald en Orbaan, 2% p. De sterke Alkmaarse troef, Vreeken, heeft ook in de tweede ronde gewon nen, ditmaal was Valstar, Den Haag, het slachtoffer. Zijn partij uit de der de ronde tegen Perfors, kampioen van Arnhem, werd afgebroken in moeilijk te beoordelen stand. De Helderse afgevaardigden, de jeugdige Geus en Bommel speelden met wisselend succes. Geus remiseer de in de tweede ronde tegen Spinho ven, doch verloor in de derde ronde door een blunder van Schoemakers, Rotterdam. Bommel verloor in de 2e ronde door een blunder in goede stel ling, doch won in de derde ronde binnen 10 zetten. Levendig, Dirkshorn, won in de 2e ronde, doch inoest in de 3e het onder spit delven. Morgen wordt de vierde ronde gespeeld en de hangpartijen be ëindigd, zodat een standenoverzicht vermoedelijk in ons nummer van Donderdag zal kunnen worden gepu bliceerd. De inenting tegen pokken Er wordt in het algemeen nogal ge volg gegeven aan de oproep zich te gen de pokken te laten inenten. Naar wij van de geneeskundige hoofdin spectie van de volksgezondheid ver nemen, zijn er reeds vrij veel perso nen, die daarvoor in verband met de aard hunner werkzaamheden in 't bij zonder in aanmerking komen, inge ënt. Hier en daar blijkt de mening te hebben postgevat, dat die koepokin enting vrij ernstige gevolgen zou heb ben gehad. Naar aanleiding hiervan deelt men ons mede, dat er geen en kel geval bekend is, waarbij de na de oproep gedane inentingen tot min of meer ernstige gevolgen hebben geleid. Oldambtser Adema I en Dina Lindbergh Adema Oldambtster Adema 1 N.H. 5697, N.R.S. 19056 S; Preferent le klasse. Stamvader van de tegenwoordige richting in de Noordhollandse veefokkerij. (Van onze agrarische medewerker) De Noordhollandse inzending voor de tentoonstelling te 's-Hertogenbosch bevat niet minder dan vier groepen van acht vrouwelijke afstammelingen van de stier Oldambtster Adema I en drie van de stier Dina Lindbergh Adema. Van de vier eerstbedoelde groepen be staat er één uitsluitend uit koeien, die een plaats hebben gevonden in de su per-productieklasse en dit feit- stelt de grote waarde van de stamvader ten duidelijkste in het licht. De „burgerlijke stand" van onze ge registreerde fokveestapel doet in geen enkel opzicht onder voor die van de menselijke bewoners van ons land en daarom is het niet moeilijk een aantal bijzonderheden te geven omtrent de twee genoemde stieren, die overigens nauw aan elkaar verwant zijn. Want Oldambtster Adema I was de vader van Dina Lindbergh Adema. Er is dus alle aanleiding om te spreken van twee telgen uit een groot geslacht. Met deze twee dieren is overigens de roemruch te geschiedenis van deze veefamilie niet ten einde, want als kampioen van de Centrale stierenkeuring te Alkmaar werd Dina Lindbergh Adema in 1948 onttroond door zijn zoon Adema 21 van Hei financiële wanbeheer van M.G. Het zou verkeerd zijn, te zeggen, dat het gistermiddag op de Laat en in de Ridderstraat zwart van de kinderen zag. Want zwart was de kleur, die per tinent ontbrak. Er was wit en geel en blauw en groen en rood van zomer jurkjes en pakjes en er waren haar- strikken in alle kleuren van de regen boog. Maar zwart was er niet bij op deze stralende dag. waarop de Noord westenwind tweeduizend luchtballonnen voortstuwde naar een onbekend doel. Een metalen reuze-stem uit de luid spreker had de grootste moeite, boven bet lawijt, dat de kinderen op straat maakten, uit te komen, maar toch brak het met spanning verwachte ogenblik tenslotte toch aan, waarop in drie groe pen de ballonnetjes, met de letters V. en D. op hun bolle buiken en een kaar tje er onder, aan bengelend, werden los gelaten. „Eén, twéé, drié" telde de stem. het gejoel steeg tot een ontzag wekkend klankvolume, dat daverend tussen de huizen weerkaatste en duike lend en dansend klommen de rode, witte en rose ballonnetjes ten hemel. Duizenden kinderogen staarden de hup pelende dingetjes na, duizenden hartjes klopten sneller en vele tientallen kin deren stond het huilen nader dan het lachen, toen al bij de start hun ballon niet verder ging en met zijn staart ver ward raakte in de over de straat ge spannen telefoondraden. Voor hen was het feest afgelopen, zo dachten ze, voor ben zou er geen kans zijn op een prijs. Hun ballon kwam niet verder. Dat dachten ze, maar ze hebben het mis gehad, die teleurgestelde kleinen. Want gisteravond zijn onze wakkere Alk maarse brandweerlieden met hun Ma- girusladder naar de Laat getogen en ze hebben de gestrande ballons kc.urig van de draden geplukt, stuk voor stuk en ze toch nog losgelaten, zodat ze de grote horde achterna zeilden, die allang wie weet waar onder de wolken zweef de. En vanmorgen vroeg waren er bij V. en D. al berichten binnengekomen van ballonnen, die gevonden waren, één in Hilversum en één in Dodewaard in de Betuwe. Maar of dat de bestrande luchtschipbreukelingen waren, vermeldt de historie niet..,. De Rekenkamer ging op speurtocht Aan het verslag van de Rekenkamer over haar controle op de financiële manipulaties van het Militair Gezag ontlenen wij nog het volgende: Voor zover de accountants een oor deel hebben uitgesproken over de be leningen van hetpersoneel (ongeveer de helft der rapporten) was dit; in het algemeen geruststellend. Enkele uit zonderingen zijn: het districtscommis sariaat Apeldoorn betaalde aan een financieel adviseur f 735 per maand, later hetzelfde bedrag per 3 maanden, doch toep werd de werktijd terugge bracht tot 2 dagen per week. Het provinciaal commissariaat te Amsterdam maakte voor de legering en voeding van zijn personeel gebruik van het Americanhotel aldaar. Het be taalde f 52.923,31 voor het legeren (waaronder f 4.287,25 voor het reserve ren van kamers, welke niet gebruikt zijn) en voor het bereiden van maal tijden en bediening in totaal f 35.700. Voor het verstrekken van nachtverblijf had men de beschikking gehad over 't Victoria-hotel. De kosten hiervan heb ben f 26.600 bedragen, in welk bedrag f 13.079 is begrepen voor onbezette kamers. Bij het districtscommissariaat Eind hoven was de administratie zo onvol doende, dat volgens opgaaf van de controlerende accountant 1152 buiten en 511 binnenbanden aan verantwoor ding zijn ontsnapt. Ook bij andere commissariaten vormt het beheer van auto's cn auto-onderdelen een zwak punt. Een zeer ongunstige indruk maken de rapporten omtrent de voorgenomen bouw van een interneringskamp aan de Nieuwendammerdijk te Amster dam. Vast staat, dat het rijk in verhand met voormeld bouwplan f 351.082,38 heeft uitgegeven, waarvoor het niets heeft verworven. Intussen dient even eens te worden vermeld, dat voor het huisvesten van het kamp in de lood sen aan de Levantkade ook zeer hoge bedragen moesten worden betaald. De huur bedroeg over een tijdvak van 6 maanden niet minder dan f 127.302,31. Bij het kamp te Dordrecht werd een ziekte- en ongevallenverzekering ge sloten voor het personeel, welke even eens gold voor het personeel van de politieke opsporingsdienst aldaar. In tctaal werd f 60.000 als voorschotpre mie betaald. De kampadministratie deelde de provisie, op het sluiten van deze verzekering vallende, mot een employé van de opsporingsdienst Zodra dit geval werd gerapporteerd, is de verzekering beëindigd. De be taalde voorschotpremie waS echter verloren. Hoewel de bedoeling heeft voorge zeten, de kampen zoveel mogelijk self-supporting te maken door het be vorderen van de tewerkstelling van geïnterneerden, werden slechts in en kele gevallen de kosten door de op brengsten gedekt. Bijzonder ongunstig is het rapport omtrent het centraal magazijn van de provinciale inspectie Bijzondere Jeugd zorg Noord-Holland te Amsterdam. Volgens de accountant werd hier een bedrag van nagenoeg f 200.000 besteed op zodanige wijze, dat geen zekerheid bestaat, dat de daarvoor aangekochte goederen hebben gediend voor het c'oel, waarvoor de gelden werden ver strekt. Voorstellen tot verbetering van het beheer bleven onuitgevoerd. Het bureau nationale veiligheid. Een typisch voorbeeld van een orga nisatie, welke alle gebreken vertoonde van de na-oorlogse verwarring, eerder in dit verslag kort aangeduid, vormt het bureau nationale veiligheid. Een bijzondere moeilijkheid ten aan zien van de accountantscontrole bij dit bureau vormde begrijpelijkerwijs de omstandigheid, dat zijn werkzaamhe den een geheim karakter hadden. De loonadministratie voldeed niet aan de eisen. Op een bedrag aan salarissen van ruim f 2.250.000 ontbraken kwij- tingsbewijzen voor ruim f 29.000. ten gevolge van onjuiste sterkte-opgaven van de afdeling intendance heeft het bureau voor een waarde van bijna f 30.000 te veel aan levensmiddelen van het departement van oorlog verkregen. Verder werden te weinig maaltijdbon nen verantwoord voor meer dan 7.000 dagrantsoenen. Ten laste van het rijk zijn ook ge boekt een vordering van het militair gezag op de HARK ten bedrage van f 1.216.090.38 en op Nederlands Volks herstel f 14.010.89, welke door genoem de organisaties niet werden geaccep teerd. de Woudhoeve. Dina Lindbergh Aéte- ma werd toen reserve-kampioen. Oldambtster Adema I De stier werd geboren op 17 Maart 1940' in de stal van de bekende Over- ijselse fokker M. Westerdijk te Beer- zerveld. In het najaar van 1940 werd het dier als kalf gekocht door Gebr. Ruyter te O.-Blokker voor bloedver- versing. Weliswaar was de productie van moederskant niet geheel naar be vrediging, ten aanzien van exterieur en bloedverwantschap met het eigen vee kon niets beters worden gevonden en zo verhuisde het toen nog jonge dier naar O.-Blokker. Bij het gebruik maken van 'n nieuwe stier moet men voorzichtig zijn. Het eerste nageslacht is meestal wel goed, maar daarna loopt men de kans terug te vallen. Het dier is daarom de eerste tijd weinig gebruikt, feitelijk alleen bij wijze van proef. Toen deze proefnemin gen echter ten volle slaagden, werd Oldambtster Adema I geheel ingezet en de resultaten waren prachtig. In 1946 kreeg hij het praedicaat „preferent le klasse". Daarvoor waren 108 vrouwelijke afstammelingen be zichtigd, die, gezien de leeftijd van de stier, meest bestonden uit melkvaar- zen. Tevens waren toen 113 zoons van hem ingeschreven in het N.R.S., waar van 96 in Noord-Holland. Zijn erelijst bevat o.a. de volgende bekroningen: in 1941 werd hij eerste in zijn klasse van de jonge dieren, in 1942 was hij no. 1 van de tweejarigen, in 1943 no. 1 van de driejarigen. De kampioenstitel werd in die tijd niet toegekend. In 1944 verscheen hij niet meer op de Centrale stierenkeuring, in 1945 was er geen keuring. Ook in 1946 kwam hij niet meer. Wellicht omdat hij wat kwaadaardig was geworden. In hetzelfde jaar 1946 is hij voor een hoge prijs naar Frankrijk verkocht aan Madame de Bourbon, een grootgrond- bezitster. Naarmate hij ouder werd. werd hij makker, maar hij heeft niet lang meer geleefd. In 1948 brak hij bij een ongeluk zijn schouderblad en toen moest hij worden afgemaakt. De verkoop was vooral het gevolg van het feit, dat zijn eigenaar er mee was uitgefokt. Voor de fokkerij in Noord-Holland werd zijn vertrek ech ter algemeen als een groot verlies be schouwd. Dina Lindbergh Adema Dina Lindbergh Adema was de zoon van Oldambtster Adema I en, Dina Lindbergh, een koe uit het bedrijf van de Gebr. Ruyter te O.-Blokker. Hij werd geboren op 28 April 1943 en be vindt zich nog steeds in zijn geboorte stal. Zijn begin was niet zo glorieus als dat van zijn vader. In 1944 werd hij op de Centrale stierenkeuring no. 4 in zijn klasse van éénjarige dieren. In 1945 is de keuring niet gehouden, maar zowel in 1946 als in 1947 was hij de primus inter pares. Beide jaren werd hij kampioen. In 1948 werd hij, zoals reeds gezegd, onttroond door zijn zoon Adema 21 van de Woudhoeve. Op het ogenblik wordt nagegaan of ook aan hem het praedicaat van prefe rent moet worden verleend. Het dier bevindt zich thans niet in geheel goede conditie. Hij is lusteloos en gevreesd wordty dat hij scherp in heeft gekregen. Toen enige jaren geleden plannen werden gemaakt om te komen tot een pensioenregeling voor het landbouw bedrijf, lag het in de bedoeling, de re geling op 1 Mei 1947 te doen ingaan. Door verschillende omstandigheden moest de datum van de in werking treding naar een later tijdstip worden verschoven en het is ten slotte 1 Mei 1949 geworden vóór de zaak in kan nen en kruiken was. Van de latere ingangsdatum dreig den verschillende landarbeiders de dupe te worden. We denken hierbij hijvoorbeeld aan de arbeiders, die na 1 Mei 1947 65 jaar werden en dus bij een vroegere ingang der regeling al lang pensioen zouden hebben gehad. Gelukkig wordt dit bezwaar door een bijzondere overgangsmaatregel opge heven. Dank zij deze maatregel krijgt iedere landarbeider, die pensioen zou hebben gehad als de regeling al op 1 Mei 1947 was ingegaan, dat pensioen nu achteraf toch. Hij krijgt bovendien de termijnen uitbetaald, die verstre ken zijn sedert de datum, waarop zijn pensioen had moeten ingaan. Dat is voor velen dus een aardig sommetje. Om in het bezit van het pensioen te komen, moet thans een aanvrage in gediend worden bij de sociale verze keringscommissie. Er zijn drie groe pen van „pensioengerechtigden"! le. de landarbeiders, die na 1 Mei 1947 hun 65e jaar hebben bereikt; 2e. de landarbeiders, die na 1 Mei 1947 inva lide zijn geworden (deze zullen intus sen al een invaliditeitsrente ingevolge de Invaliditeitswet hebben gekregen) en 3e. de weduwen en de wezen van de landarbeiders, die na 1 Mei 1947 zijn overleden. Wie meent tot één de zer groepen te behoren, kan zich aan melden, waarna wordt onderzocht of de aanvrager inderdaad recht heeft. De pensioenen van het Bedrijfspen sioenfonds staan geheel los van die ingevolge de Invaliditeitswet en wor den dan ook naast deze genoten. Er moet nog even de aandacht op worden gevestigd, dat alle aanvragen terdege moeten worden bekeken en dat het vaak nodig zal zijn een onder zoek in te stellen naar de Juistheid van een opgave. Dat kost tijd, temeer daar het niet om enkele gevallen gaat, maar om enige duizenden. Het Is heel goed te begrijpen, dat iemand, die weet of onderstelt, dat hij recht heeft op een pensioen, graag gauw geld wil zien. Maar het is niet mogelijk, juist door de opeenhoping van aanvragen, die in het begin te verwachten is, de ene week een aanvrage in te dienen en de volgende week al de uitkering te krijgen. Het Bedrijfspensioenfonds zal echter alles doen wat het kan om het tijdsverloop tussen aanvrage en uitkering zo kort mogelijk te doen zijn.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5