POORTER POORTER Stad en Omgeving AGENDA De wereldk gewichtheffe Ons nationaal erfstuk: amateurisme Oudorp Burgerlijke Stand Langedijk Dame uit rijdende auto gevallen Berqen Bergens mannenkoor SchoorI Groot-Schermer Koedijk j_aatste N /eovvs VAN MARSDIEP TOTi HERV. JEUGDRAAD JEUGDDIENST MIENT 6-8 Voor alles MIENT 6-8 ALKMAAR Twaalf landen schr reeds in Dr. H. C. van Hoek ter aarde besteld Toen gistermiddag tegen vier uur de tet vele bloemen bedekte baar op i Algemene Begraafplaats alhier riveerde, hadden zich daar reeds vele itiënten van dr. Van Hoek, artsen, verpleegsters, marine-officieren, een deputatie van de padvinders en verdere belangstellenden verzameld. Aan de groeve trad als eerste spre ker de vertegenwoordiger van de af deling Alkmaar van de Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst, dr. R. J. Hamburger naar voren. Dr. Hamburger die mede als collega en vriend afscheid van de overledene nam, zeide dat allen gehoopt hadden dat dr. Van Hoek spoe dig zijn werk zou hervatten. Dit heeft helaas niet zo mogen zijn. Spreker noemde de degelijkheid en de betrouw baarheid de kenmerkendste eigen schappen van wijlen dr. Van Hoek. Deze wist welke betekenis er aan zijn röntgenologische bevindingen werd ge hecht en hij was zich ten volle bewust van zijn verantwoordelijkheid. Hij had belangstelling op allerlei gebied en hoewel hij nog maar een betrekkelijk korte periode in Alkmaar was, had hij zich ook hier een vooraanstaande plaats verworven. „Ook in onze kringen laat hij een zeer gevoelige leemte achter", aldus dr. Hamburger, die ook de na gelaten betrekkingen in zijn toespraak betrok. Nadat nog een drietal Officieren van Gezondheid, een sergeant ziekenverple ger en de heer vgn Dongen namens de padvinders enkele woorden van af scheid aan de groeve gesproken had den, dankte de zwager van de overle dene, kolonel Wolf, voor de vele blij ken van medeleven en voor de hulp die bij dit verlies, dat vooral voor de fa milie een ontzaglijke slag was, werd verleend. De vader van de overledene memo reerde dat hij nu in korte tijd drie kin deren verloren had, terwijl zijn vrouw enkele maanden geleden overleden was. Nadat spreker op het diepe ge loofsleven van deze zoon gewezen had, dankte ook hij voor de vele blijken van medeleven. Ds. N. Den Oudsten, die zich in de aula van het ziekenhuis reeds met een toespraak tot de nabestaanden had ge richt, las het slotgedeelte van Romeinen acht. Nadat spreker was voorgegaan in het „Onze Vader", werd de droeve plechtigheid besloten met het uitspre ken van de zegen. Burgerlijke Stand Geboren: Anna M., dochter van J. A. Kaandorp en D. van Waning. Ondertrouwd: Theodoras Schneider en Johanna W. Hendriks. Cornelis Godijn en Susanna G. A. de Groot. Willem H. Lam berts en Neeltje Dirkmaat. Hendrikus j. de jong en Elisabeth Martin; Johannes A. de Lange en Nellie Schouten. Het amateurisme in de schilderkunst heeft in ons land steeds een grote vlucht genomen. Hoewel natuurlijk moeilijk een controleerbaar cijfer ge geven kan worden hebben fabrikan ten van schildersbenodigdheden het aantal amateurs geschat op meer dan 10 proc. van de bevolking. In een schildersland als het onze is dat niet verwonderlijk, het is als het ware 'n nationaal erfstuk. De meeste amateurs houden hun licht onder de korenmaat, terecht, maar dat wil geenszins zeg gen dat alle liefhebberij de toets ener redelijke critiek niet zou kunnen doorstaan. Vaak spelen omstandighe den een beslissende rol indien het gaat om een tak van kunst als beroep of als liefhebberij op te nemen. In kunstenaarsdorpen als Bergen leven beroepsschilders die elders amateur geweest zouden zijn. In Alkmaar zijn amateurs die in Bergen wellicht het kunstenaarschap als beroep zouden hebben opgevat. Want het is niet het beroep-zelf dat stem heeft in de waar de van het kunstproduct. De critiek staat overigens milder tegenover het amateurisme, indien dit zich althans zuiver uitspreekt. En ik moet zeggen dat Hein Heertjes, een Alkmaarse amateur, die met Joh. Groot, zijn plaatsgenoot, schilderijen tentoonstelt bij kunsthandel Hopman in Bergen, zich inderdaad zuiver uit spreekt. Zijn Polderlandschap en zijn Duinlandschap zijn mooie doeken, mooi in de betekenis van aesthetisch, en ook in die van fraaie verwerking van het materiaal. Zijn rijk gevari eerde kleuren zijn uit de verf geko men waardoor ze teer en warm zijn. Een bezwaar dat ik moet opperen (en dan leg ik een strenge maatstaf aan) is dat, hoewel Heertjes geenszins de brede toets mist, toch de beide ge noemde doeken op enige afstand be zien geen organisch geheel vormen en daardoor aan kracht inboeten. Dat spruit wel daar uit voort, dat de scbilder de aandacht te zeer op het détail heeft gericht. In dit opzicht is zijn Landschap Schermerhorn eetei en ook zijn aquarellen, waarbij hij te vens laat zien dat hij kan tekenen. Joh. Groot is niet zo knap. Er zijn vele invloeden van de vroegere rea listische scholen onverwerkt en zijn doeken komen dan ook niet genoeg uit de verf. In menig opzicht is zijn werk dilletantisch en dus niet rijp om tentoongesteld te worden. Maar tus sen zijn onzekere doeken in hangt dan toch één schilderij: „Witte Chrysan ten, dat zonder aarzeling schijnt ge schilderd, vlot en zonder pretentie, en juist dat werk is zijn beste. Voor een pmateur (en niet voor hem alleen!) is het goed, onbekommerd om technie ken en stijlen te schilderen: doen wat het hart ingeeft. v. d. W. Dienstbode als dievegge Meermalen zich aan diefstal schuldig gemaakt. Onze Haarlemse correspondent meldt ons: Het 19-jarige meisje C. C. V. uit Ber gen, in de wandeling Tine genoemd, is het niet naar de wind gegaan. Nu op 19-jarige leeftijd zit ze reeds in het Huis van Bewaring te Alkmaar. Ze was eerst bij een familie te Alkmaar als dienstbode werkzaam geweest. Daar had ze een groot bedrag aan geld ont vreemd dat ze met vriendinnen had op gemaakt. Naar een omtrent haar opgemaakt reclasseringspport is zij een ijdel meisje dat veel van opschik houdt en dat graag met vrien dinnen uit gaat en gaat dansen. Vele vriendinnen en vrienden hebben van haar gulheid geprofiteerd. Daarna kwam ze bij de familie Brugman te Aerdenhout bij Haarlem in betrekking. Ze had het er goed. „Ze was bij ons als kind in huis", vertelde de heer Brugman Donderdag in de zit ting van de Haarlemse rechtbank. Ze was aangenomen als dienstbode op aan raden van een familie uit Bergen Haar werk had ze goed gedaan. Ze was flink en heel correct in haar optreden Tot klagen gaf ze geen aanleiding. Tot dat het gebeurde dat ze enige keren geld uit de jaszak van de heer Brug man had genomen. Deze deelde mede. dat Tine verschil van mening met haar moeder had over de omgang met haar verloofde. Totaal had Tine ongeveer f 50 gestolen. „Ik kreeg van mijn moe der één gulden zakgeld", zeide ze en daarmede kon ik het niet redden. „Dat is echter geen reden om te stelen", merkte de president op. „Als je zo doorgaat, dan zal je meer van je vrij heid worden beroofd dan je er van zult kunnen genieten". De kinderrechter te Alkmaar had haar verleden jaar zes maanden tucht- huisschoolstraf opgelegd. In appèl is deze zaak nog niet afghandeld. Daar na is het meisje de familie Brugman gaan bestelen. Bij de behandeling der zaak bleek, dat de heer Brugman be reid is als Tine op vrije voeten komt. haar weder in dienst te nemen, maar dan onder bepaalde voorwaarden, on der andere dat ze geen omgang met haar ouders meer zal hebben. De officier van justitie vond het jammer dat Tine omdat ze ouder dan 18 jaar is. niet meer in een jeugdge vangenis kan worden opgenomen. Hij hoopte echter dat het Hof te Amster dam haar nog tuchthuisschoolstraf zal kunnen opleggen om te trachten dat ze toch nog in het gareel kan komen Voor de diefstal thans gepleegd vroeg de officier vier maanden met aftrek van preventief en onder toezichtstelling De verdediger mr. Leesberg Jr. zei de dat de moeder van het meisje haar slechts één gulden zakgeld gaf alleen ,om zo te. maken dat ze.,zo weinig mo gelijk contact met haar verloofde had. De moeder was daar tegen om het standsverschil. Het zakgeld en het geen ze had gestolen had het meisje toch gebruikt om naar haar verloofde te gaan, Het is nodig dat ze onder toezicht komt. Ze had nu kennis gemaakt met de gevangenis en dit zal haar wel af schrikken om weer te gaan stelen. PI. adviseerde Tine een gecombineerde straf op te leggen met aftrek van pre ventief en haar onder toezicht te stel len. De rechtbank zal in deze zaak uit spraak doen op 30 Augustus des voor middags te half tien. Mej. Mr. D. Haremaker overleden Gisteravond is in de neurologische kliniek te Utrecht mej. mr. D. Harema ker,* inspectrice bij de kinderpolitie te Alkmaar, overleden. Mej. Haremaker, die 18 Maart 1946 bij de politie in dienst trad, was in Alkmaar zeer gezien. Zij ging geheel op in haar werk en beschouwde het als haar levenstaak. Vóór 1946 was de overledene werkzaam aan het Midden stands Borgstellingsfonds. Zij was reeds acht maanden ziek en er had zich een comité van politiemannen gevormd, die haar om de beurt bezochten. Hoewel zij de laatste tijd geen be zoek meer mocht hebben, is haar dood toch nog onverwacht gekomen. Mej. Haremaker bereikte de leeftijd van 41 jaar. Hervormde Jeugdraad Zondag komt ds. F. J. van der Krift uit Katwijk aan Zee de Jeugddienst leiden in de Grote Kerk n.m. 7 uur. Het onderwerp waarover hij zal preken, zal zijn: „Weet jij een weg uit deze chaos?" Wie van de jongeren, die dagelijks midden in de moeilijkheden van deze tijd staan, heeft zich bovenstaande vraag zelf ook niet gesteld of in ge sprekken met anderen, die vraag be handeld. Vooral daarom zal het inte ressant zijn, wat ds. v d. Krift hierover te zeggen heeft en de jongeren komen hopelijk a.s. Zondag in groten getale in de Grote kerk, om naar hem te luis teren en om hopelijk iets mede te ne men, dat aanstonds in hun dagelijkse zorgen steun en kracht zal gven, om zo er zich moeilijkheden voordoen, de ze het hoofd te kunnen bieden. Voor de tweede maal gered Gistermorgen omstreeks half twaalf geraakte de 5-jarige Jan Hoeben voor de tweede maal in één week tijds in het ter plaatse vrij diepe Verdronken- oord te water Een passerende heer sprong gekleed te water en had veel moeite het reeds naar het midden afgedreven ventje te grijpen, toen hij assistentie kreeg van mej. N! Jansen, die zich ook geheel gekleed te water begaf. Met vereende krachten gelukte het de jeugdige drenkeling te redden. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Rumoer op de afdeling pantoffels; Victoria Theater, 8 uur: De grote race; Cinema Ameri- cain, 8 uur: Kermisvreugde. (Alle theaters toegang tot 14 jaar o.g.) Gulden Vlies, 8 uur: 3 eeuwen „dans". ZATERDAG Bioscopen zie Vrijdag, aanv. 7 en 9.30 u. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Ope rettever. Danza. Hoogseizoen voor Kaasmarkt ten einde Het hoogseizoen voor de Alkmaarse kaasmarkt is kennelijk ten einde. Wel waren hedenmorgen nog honderden naar Alkmaar getogen, om de kaasdra gers, de ruitertjes en de kaas te zien, doch in vergelijking met de laatste weken was de belangstelling matig. De Alkmaarders, die naar de kaas markt waren gekomen om de leden van de Indonesische delegatie te zien, kwa men voor niets. Zoals wij gisteren pu bliceerden zullen de heren vandaag bij een thee, aangeboden door dr. Van Royen, aanzitten. Dit uitstel is echter geen afstel. Op één van de eerstkomen de Vrijdagen verwacht men dit bezoek. Naar men ons meedeelde zal dan tevens worden getracht de boerendansers uit Wijdenes naar Alkmaar te krijgen. De zeer grote belangstelling die dit jaar voor de kaasmarkt bestaat is ech ter gedeeltelijk te danken aan de bij zonder gunstige weersomstandigheden waaronder dè markten werden gehou den. Geen enkele kaasmarkt is verre gend en dat terwijl de zomer werkelijk niet ideaal is geweest. Ook vanmorgen was Pluvius ons nog gunstig gezind, ondanks het donkere wolkendek waar de zon maar niet door kon breken. De aanvoer. De aanvoer was, hoewel iets hoger dan vorige week, vrij laag. In totaal werd er 37000 kg kaas aangevoerd, waarvan 9 stapels kleine fabriekskaas en 10 stapels kleine boerenkaas. De noteringen waren resp. f 81.50 en f 83. Twee compagnieën militaire wielrijders maakten een mars Onder grote belangstelling van het Alkmaarse publiek deden gisteren twee compagnieën van 2 T.B. (Terri toriaal Bataljon) hun intrede in de kaasstad. Deze militairen, die in Wes- terbork gelegerd waren, kwamen ter vervanging van de twee compagnieën militaire wielrijders, die onlangs van Alkmaar naar Haarlem zijn overge plaatst. -Voorafgegaan door de muziekkapel van 2 T.B. uit Haarlem maajtjen de militairen, die met de trein van één uur arriveerden, een mars door de stad. De compagnieën, die onder com mando van majoor Houbolt stonden, maakten een uitstekende indruk. Na de mars betrokken de militairen hun kwartieren in het voormalige R.O.G.- gebouw. De Kon. Marechaussee en de Ge meente Politie zorgden tijdens de mars voor een vlotte verkeersregeling. H. Kirkenier op eerste plaats in Valkenklasse De Sneekweek behoort weer tot het verleden. H. Kirkenier eindigde de laatste dag van dit zeilfestijn weer op de eerste plaats waardoor hij de beste totaal prestatie in Valkenklasse ver richtte. De meeste deelnemers aan de Sneekweek maken zich thans gereed om naar Noord-Holland over te ste ken om deel te nemen aan de Natio nale zeilwedstrijden op het Alkmaarder Meer, welke morgen een aanvang zul len nemen. Het plan was om vandaag met enkele grote slepen het IJselmeer over te steken zodat de deelnemers Za terdagmiddag op tijd aan de start kun nen verschijnen. Damclub W.D.O. Op de clubavond van de Alkm. Damclub WDO werden gisteren de volgende resultaten behaald: Voor de kamp Kenn. Damkring: H. KruiderE. Hofman 02, G. v. d. KuytR. Zaadnoordijk 11. Verder waren er nog de clubuitsla gen: C. DammeJ. Schipper 11, H. J. ToepoelA. Deichmann 20; A. BurgertJ. Bosman 20; J. KaalJ. Hartog 20; P. NoomJ. Homma 20, J. StrijbisP. Noom 20; P. Noom J. Strijbis 11, J. OostenbroekJ. Homma 11. De bouw van de Friese brug Met de bouw van de nieuwe Friese brug, die een einde moet maken aan de onhoud bare verkeerstoestanden daar ter plaatse, zal waarschijnlijk in de vroege zomer van het volgend jaar worden begonnen. Naar wij vernemen hebben de bewoners van de rij kleine huisjes aan de Kanaaldijk in de nabijheid van de Frieseweg, aanzegging gekregen, dat men in Mei 1950 de beschikking dient te hebben over deze percelen. Geboren: Elisabeth H., dochter van C. Haakman en E. Snijder. Olga G., dochter van J. Zeeman en T. Slooten. Johanna D., dochter van C. J. Vis en D. E. Duin. Eli sabeth, dochter van A. Kieftenburg en E. M. Peerdeman Francisa H., dóchter van P. A. Denijs en G. J. Pieters. Joris, zoon van D. Koning en J. Bak. Getrouwd: Hendrik R. Sulter en Maria VV ester - Albert den Isegei en Maria Mo lenaar. - Jacob Knol en Maria M. van den Hooff. Overleden: Albertha C. M. Smit, 3 jr. Predikbeurten VOOR ZONDAG 21 AUGUSTUS ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur ds. Van Wijk; 5 uur ds. Van der Neut van Medemblik; 7 uur ds. Van der Krift van Katwijk aan Zee (jeugddienst); Woensdagav. half 8 tot 8 uur oecume nische avondwijding, vrij toegang. Kapelkerk, 10 uur ds. Den Oudsten. Rem. geref. gem., geen dienst. Luth. kerk (Oudegracht), geen dienst wegens ziekte van ds. Steenbeek van Zaandam. Doopsgez. kerk, 10 uur, ds. Van der Sluis. Geref. kerk, 10 uur ds. Krabbe van Hillegom; 5 uur ds. Von Meijen- feldt. Geref. kerk (art. 31 KO), in Waakt en Bidt, 10 uur en half 6, ds. Van der Lingen. Coll. kerk. Oud- kath. kerk, in de Luth. kerk Oude gracht, half 9 dienst. Herst. Ap. Gem., Toussaintstr., half 10 en 4 uur en Woensdagav. 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., 4.15 uur openluchtpredi- king in de Hout; Donderdag geen sa menkomst. Leger des Heils, Lim- merhoek 40, 10 uur heiligingsdienst; 12 uur Zondagsschool; 8 uur verlossings bijeenkomst. Ned. Leger des Heils, Hekelstraat, 10 uur wijdingsdienst; 8 u. openbare samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (in Valk's lunchroom), half elf Zondagsschool; 5 uur gods dienstbijeenkomst. Rozekruisersge- nootschap, Oudegracht 114, half elf tem peldienst, de heer H. Huisman. Ver breiding der waarheid, Brouwerstraat 31, av. 7.15 uur dienst. OMGEVING AKERSLOOT, 10 uur ds. Van Santen. BERGEN, Ruïnekerk, half elf, ds. Bekius; Woensdagav. half 8 avondwij ding. Geref. kerk, 9 uur, half elf en half 5, ds. Rutgers van Anna Paulowna. Maranatha, half elf ds. Bremer. BERGEN AAN ZEE, 10.15 uur dr. Van der Woude, luth. pred. te Amster dam (lith. dienst). Vertrek tram uit Alkmaar 9.16 uur. BROEK OP LANGENDIJK. Geref. kerk, 10 en 3 uur ds. Van Andel van Utr. - Ger. kerk art. 31, 10 u. leesd.; 3 uur ds. Van der Lingen. Doopsgez. kerk, 10 uur, da. Schepman. DE RIJP, 10 uur ds. Kastein. DIRKSHORN, herv. kerk, geen dienst. Geref. kerk, half 10 leesdienst; 7 uur ds. Van der Sluis. i DRIEHUIZEN, 10 u. de heer Albertz. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur ds. Roobol. Geref. kerk, 10 uur ds. Von Meijenfeldt; half 6 ds. Krabbe van Hillegom. Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur, ds. Plug. GROOT-SCHERMER, av. half 8 de heer Albertz. HEILOO, herv. gem., av. 7 uur, ds. Bloemhof! Evangelisatie Kerklaan, 10.15 uur de heer De Bruin van Heiloo. Geref. kerk (in evang.gebouw aan de Kerklaan), half 9 ds. Von Meijen feldt; 4 uur ds. Krabbe van Hillegom. HEERHUGOWAARD, herv. gem., de heer A. H. Wuis. KOEDIJK, 10 uur, de heer Slager. LIMMEN, 9 uur ds. Bekius van Ber gen. NOORD-SCHARWOUDE. geref. kerk, 10 uur leesdienst; 5 uur ds. Van Andel van Utrecht. OBDAM, 10 uur, ds. Willemse van Hilversum. OUDORP, 10 uur, ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem. 10 u. ds. Leendertz. Geref. kerk. 10 uur 7 uur ds. Middelkoop van St. Pancras. SCHOORL, Groet en Camp, in het gebouw te Catrijp aan de Smeerlaan, 10 uur ds. De Jong. Verbreiding der waarheid, achter de Rode Leeuw, half elf en 4.15 u. diensten met hagepreken. SINT PANCRAS. Geref. kerk, 10 en 3 uur ds. Middelkoop. STOMPE? OREN. Evangelisatie, 10 uur de heer Van der Kaay van Am sterdam, URSEM, 2 uur, ds. Willemse van Hilversum. VEENHUIZEN, 10 uur de heer D. H. Scholten. WARMENHUIZEN. 10 uur, ds. Post. WEST GRAFTDIJK, 10 uur cand. Brouwer (coll. P.I.T.) ZUID-SCHERMER, 10 uur, ds. Keja. Mechanisatiedag Op het bedrijf van de Proefpolder te Oudkarspel werd gistermiddag een mechanisatiedag gehouden, teneinde de tuinders in de gelegenheid te stel len, de nieuwste technische snufjes op landbouwweektuigkundig gebied te kunnen bewonderen. Dit kan als ge slaagd worden beschouwd. Vele be langstellenden uit de gehele omtrek waren aanwezig en de machinerieën waren van uitstekende kwaliteit. Zo zag men verschillende typen: grond frezen, schoffelwerktuigen en aard- appelpoot- en rooimachines, alsmede tractors en- zaaimachines. Vooral de grondfresen trokken de aandacht van bet publiek, mede door het practisch werken en door de gemakkelijke wer king hiervan. Het is jammer dat aan de Langedijk, waar bijna meer water dan land is, deze machines zo weinig kunnen worden gebruikt Dan zou men moeten overgaan tot het dem pen van sloten, zodat de vlakte die bewerkt moet worden wat groter wordt. Daar is ruilverkaveling voor nodig, omdat dan iedere tuinder zijn land op een strook heeft, en dat. Kom, laten we niet op de dingen voor uitlopen en zien wat er in de toe komst gebeurt. In ieder geval vierde de techniek in de proefpolder weer hoogtij. Schermerhorn VOOR BEROEr BEDANKT Ds. J. E. Visser, predikant hij de Geref. Gein. te Schermerhorn, die een heroep ontving san Goënga (Fr.), heeft voor dat beroep be dankt. DODELIJK ONGEVAL TE HEILOO Gisteravond omstreeks seven uur is op de Kennemerstraatweg nabij het postkantoor te Heiloo een ernstig on geval gebeurd, dat aan de 43-jarige mevrouw Beek uit Arnhem het leven heeft gekost. Mevrouw Beek maakte met haar echtgenoot een vacantietocht per auto. Ter hoogte van het postkantoor be merkte zij dat één der portieren van de wagen niet goed was gesloten. Bij haar pogingen het portier te sluiten, heeft de wind vat gekregen op de deur waardoor mevrouw Beek uit de auto werd getrokken en met het hoofd op de weg terechtkwam. De onmiddellijk gewaarschuwde dr. Hoekstra constateerde een schedelba- sisfractuur en achtte opneming in het Centraal Ziekenhuis noodzakelijk. Een half uur na aankomst aldaar is me vrouw B aan haar verwondingen overleden. Op het ogenblik van het ongeval remde de heer Beek zó krach- iig, dat de wagen over de kop sloeg. De heer Beek liep daarbij geen ver wondingen op. doch klaagde slechts over pijn in de schouder. De auto werd zwaar beschadigd en voor tech nisch onderzoek door de Rijkspolitie in beslag genomen. De heer Beek is later naar zijn woonplaats terugge keerd. Bergens Mannenkoor gaf Woensdag avond bij de Ruïne een concert in de openlucht o.l.v. Karei Böhne. Ofschoon het weer nu niet bepaald naar buiten lokte, waren toch velen gekomen om te luisteren. De zangers openden met „Ave Maria" van Fr. Witt, dat onder ademloze stilte werd aangehoord. Mach tig klonk het „Heilig, heilig is der Herr" uit „Zum Sanctus" van Schu bert. Met een tweetal werken van Olman werd dit uurtje van muzikaal genot besloten, t.w. „Morgenidylle" en het guitige „Breistertje" waarin het on deugende mooie Kniertje de luisteraars tot het einde toe in twijfel laat om trent de bestemming van de kousen, waaraan zij zo ijverig breit. Ze waren niet voorniet voor;..., maar voor twee blote voeten! Met een hartelijk applaus gaf het pu bliek uiting aan zijn waardering. Jan Klaassen zorgt voor de Kleuterschool Jan Klaassen, de altijd komische fi guur, om wiens grappen en grollen men hartelijk lachen kan en wiens schelmse streken zelfs de ergste droog stoppel vrolijk maken, deze over de hele wereld bekende Jan Klaassen bracht Donderdag een bezoek aan Schoor! Maar hij was hier niet slechts geko men om de honderden kinderen, die de Rustende Jager tot het laatste plaatsje vulden, een prettige middag te bezorgen, hij beoogde naast het aan gename ook het nuttige: met voetbal en bazar was wel heel wat geld binnen gekomen voor de aankoop, verplaatsing en restauratie van de voor kleuter school bestemde houten barak, maar zonder parapluie was het in het nieu we verblijf toch nog niet veilig tegen de aanvallen van Pluvius. een pannen dak ontbrak nog. Jan Klaassen zette zijn beste beentje voor en had succes: de jeugd genoot van de belevenissen van Jan Klaassen en Katrijn ende vereniging „Onze Kleuterschool" kreeg dakpannen. Utile dulci, het nuttige met het aangename gepaard. HET KERKKOOR UIT Woensdag maakte het Ned. Herv. Kerkkoor zijn jaarlijks uitstapje. Om ongeveer 7 uur 's morgens vertrok men vanaf het Raadhuis en in de beste stemming ging het via Alkmaar en de Egmonden, in de richting Velsen, In IJmuiden werden de sluizen bezichtigd. Op "hot Kopje van Bloemendaal werd de koffie ge bruikt en er werd veel plezier gemaakt. Hierna ging men langs het Noordwijker- vliegveld Valkenburg naar Scheveningen, waar het strand werd bezocht. Het gezelschap ging hierna naar het „Vre despaleis" in Den Haag. Ook ging men een kijkje nemen in „Panorama Mesdag". Daarna in de richting Rotterdam waar de Maastunnel werd bezichtigd. Nadat men de inwendige mens had versterkt werd nog een prachtige tocht gehaakt langs Leiden, Oude- en Nieuwe-We tering, Aalsmeer en Amsterdam en hier werd nog een bioscoop bezocht. Te middernacht ariveerde het koor, zingend weer in Groot-Schermer. Allen kunnen terug zien op een prachtig geslaagde dag. GESLAAGD Dezer dagen slaagde de heer K. de Geus alhier voor het te Haarlem ge houden examen voor de Hoofdacte B. Marktberichten WARMENHUIZEN, 19 Aug. - 92.000 kg Aardappelen: Schotse muizen 8—8,50, Eigen heimers 6,70—7,70, Bintjes 7—7,80, Meerlan- ders 7,40 en Koopmans blauwen 3; 5900 kg slabonen 34—43; 3900 kg Rode kool 5,50; 1500 kg Gele kool 6,40-6,90; 41.000 kg Witte kool 11,30—12,30; 1250 kg Bieten: I 5 en II 4; 550 kg Uien f 8 en grove 8. NOORDERMARKTBOND, 19 Aug. - 58.000 kg aardappelen: Eerstelingen f 3—8,30. Eigen heimers 7,50—7,30, blauwe Eigenheimers 6,80 —7,30, Bevelanders 6,40—6,80, Bintjes 6,70— 7,60 en JJselster 7,60; 20.000 kg Rode kool 5,50—7,50; 5600 kg Gele kool 6.40—8,40; 39.000 kg Witte kool 11,30-12,10; 30.000 kg slabonen 32-42; 1500 kg Uien 9,50-10; 600 kg Bieten 5,40; 500 stuks Bloemkool 31—52. (Ongecorrigeerd) Ex-koning Carol is kerkelijk gehuwd Ex-koning Carol van Roemenie isr derdagavond te Lissabon kerkelijk huwd met madame Lupescu, met r| hij reeds in Brazilië in het burgeri,;! huwelijk was getreden. Dit kerke-];? huwelijk was voor velen een vertsJ sing, want onlangs deden geruchte! de ronde, dat Carol zich van madar Lupescu wilde laten scheiden om h. nieuw huwelijk aan te gaan met de J koningin, de moeder van Michael. Uittocht uit Kanton Nu het Amerikaanse consulaat-J neraal te Kanton wordt gesloten, een uittocht van vreemdelingen rijke Chinezen uit Kanton begoni naar Hongkong en de Portugese k-] nie Macao. De Chinese en Britse lueti vaartmaatschappijen zetten extr; vliegtuigen in. Twaalfhonderd daklozen in Turkije Het aantal slachtoffers van de ai: beving in de streek Erzeroem is t stegen tot 65 doden en 120 gewond. Twaalfhonderd personen zijn daklij geworden. EEN RAS VAN REUZEN De archeoloog E. J. Sawyer naar uit Kaapstad wordt geseind, een grot op de Groot Drakenstein s;| ren ontdekt van een werkplaats, u-T 60.000 jaren geleden een ras van „ijj zen'- zou hebben gearbeid. De bewoners van Zuid-Afrika, bekfendj der de naam yan „Stellenbosch-ir/ sen", hadden, naar schatting, een te van 2 meter 10. Zij voedden zichf gekookt mensenvlees en struisvo? eieren.' OVERSTROMING IN NAPELS ^Tengevolge van overstroming tijM stormweer zijn in Napels verscheid': huizen ingestort; weg-, spoor- en teil foonverbinding ondervonden stagnatiil Besommingen IJmuiden De aanvoer van Donderdag was 1900 kist| haring, 600 schol, 50 tarbot tong, 40 bot, schar, 20 wijting, 30 koolvis, 10 kabeljaui 5 makreel en 20 kisten diversen. Prijzen per kg: tarbot I 3,30—2,55; gr. toJ 3.70—3.55; gr. midd. tong 3,30—3,05; kl. midi tong 3-2,75; kl. I 2,75-2,45; kl. II 1.1(1 0.85; heilbot 2,20. Prijzen 50 kg: tarbot I] 34; schar 17—6; verse haring 14,50—12; i kreel 14—9.50; gr. gul 57; wijting 23-18; 11,50—5; gr. schol 55—50; middel schol 27,l| —19,50; kl. schol 48—7. Prijzen per -123 kabeljauw 196—138; gr. koolvis 39—38. Besommingen: 1 trawler f 25.460; HD 12580; IJM 249 f344; ?T3 f2'30; 226 IT SCH 2 f530. DEN ÉURG, 17 Aug. 1949.. Aan| voerd werden: 60 lammeren van 2j f 36, 12 schapen van 40—55; 5 koei<| van 475600; 4 pinken van 300 450; 6 paarden van 350—550 e 22 biggen van 4570. ff In de te Callantsoog gehouden. raadJ vergadering is gebleken, dat de Stick! ting voor Schooltandverzorging in tol district Den Helder op 1 Septemtel haar dienst zal aanvangen. De Schil ger duivensportvereniging „Het Oui: Slot" heeft met de wedvlucht met duil ven vanaf Mons verscheidene .prijze| behaald. O. initiatief van de Wieringen is, in overleg met de bestol renbond der Wieringermeer, beslota| tot oprichting van een VARA-afd. ff B. en W. van Den Helder hebben cl Raad dezer gemeente een grondige wi ziging van de subsidieregeling voor bi| kleuterschoolonderwijs voorgesteld. Op de gemeentebegroting voor het 1:1 pende dienstjaar is een bedrag va f 1598 voor de exploitatie van een tooi zaal opgenomen. Rudi van der He cïen van het Gemeentelijk Lyceu! heeft op de tentoonstelling „Goudfl Handen" een zilveren .medaille in i| tekenwedstrijd behaald. ff In Hoorn is in Huize Avondlicht eti| biljartwedstrijd gespeeld tussen clubs „Tot Ons Genoegen" van Avoai'l licht en „Onder Ons" van Huize Wc;| terlicht" in Alkmaar. „Avondlicht" wc- I met 471 tegen 416 caramboles. D;| harddraverij is vastgesteld op 7 Sep! I op de Turfhaven, 's Avonds zal er ee;1| vuurwerk zijn. De Eerste Ned. LuM'T projectie-onderneming heeft een open-I luchtvoorstelling op de Ged. Turfhavcnl gegeven. Op de rug van het Ent-f huizer Zand is Dinsdag een scheepje! gestrand. Het was een omgebouwde I zeilsloep'met diie jongens aan boord, I die 'door de reddingboot aan land w«" den gebracht. De veteranen uit At- bekerk speelden een wedstrijd tegen een elftal van het Gesticht voor Zwak zinnigen in Medemblik, die met 5-51 eindigde. ff De Hoogoven Statenjeugd heeft een I fietstocht door Nederland gemaakt e» is in beste conditie weer thuis geko men. De verbouwing van het ge-1 meentehuis in Heemskerk nadert haar voltooiing. Het oudste raadhuis van Wijk aan Zee is gesloopt. Het dateerde van 1845. In het badhotel te Wijk aan Zee is een propaganda kunstavond gehouden. Aan de Rijksstraatweg 's ingebroken cn een bedrag van f 6 ge- stolen. ff In Koog aan de Zaan is in de Kruis straat een 3-jarig zoontje van de familie Van 't Kaar uit het slaapkamerraam van de eerste verdieping gevallen. He' ventje viel met het hoofd op straat en liep een hersenschudding op. Wormers Raadhuis hebben de burge meesters van de tien Zaangemeenten hun periodieke vergadering gehouden O In Zaandam is besloten tot vorming van een Zaanse worstelploeg Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de ziekte en na het overlijden van onze innig geliefde Man en Vader p. tV. L. BEEKMAN, betuigen wij onze harte lijke dank. Uit aller naam, N BEEKMAN GROEN. Alkmaar, 19 Aug. 1949. Prins Hendrikstraat 48. Zondag 21 Augustus 1949 n.m. 7 uur in de Grote Kerk te Alkmaar. Ds. F. J. van der Krift te Katwijk aan Zee. Onderwerp: „Weet jij een uitweg uit deze chaos?" Gevraagd: NET MEISJE, van 8 tot 5 uur, niet be neden 17 jaar-. Adres: Koorstraat, hoek Oudegracht, Alkmaar. MEISJE zoekt plaatsing op kantoor. Heeft 4 jaar bankervaring. Br. onder No. A 277 Bur. v. d. Blad. Gevraagd: WERKSTER voor 2 dagen per week. Mevr. KIST, Mac! Pont straat 6. KARPETTEN 58— LOPER p. m. 3.75 VITRAGE p. m. 0.98 OVERGORDIJN STOF p. m. 3.78 BESPANNINGSSTOF p. m. 3.45 MATRASSTEL 65— COCOSKARPETTEN ƒ49.50 JABO TAPIJT p. m. f 6.35 WOLLEN DEKENS v.a. 14-50 WATTEN DEKENS v.a. ƒ19.50 TAFELKLEDEN 10.90 PLASTIC p. m. f 1-90 DEURMATJES p. st. f 3-39 COCOSLOPER p. m. 6.80 WITTE MOLTON DEKENS 5.80 Jongelui wij hebben een keurcollectie ln MEUBELEN. Hei circus ie Scheveningei thans de leeuwen en olifan jongleurs en acrobaten, de pus ds zeeleeuwen van Strassburj sterke staaltjes laten zien, zal oj 6 September het domein zijn sterkste mannen der wereld, dagen worden daar namelijk reldkampioenschappen gewic georganiseerd. Na de laatste wereldkampioi pen, welke in 1947 te Philadelp! den gehouden, was officieel Ar als organiserend land aangewe: was echter spoedig duidelijk, merendeel der Europese bonder Staat zou zijn een vertegenwo naar het verre Zuid-Amsriki vaardigen. Argentinië zag daa: «Je organisatie af en nu was beurt aan Groot-Brittannie. Ge feit, dat dit land ln 1948 het Ol tournooi organiseerde, achtte achteraf onjuist Groot-Brittai Organisatie van de wereldkt schappen op te dragen. Dat eindelijk Nederland is gewo niet te danken aan het feit dat als nummer drie op het lijst, of dat het zo'n grote rol spee internationale gewichthefferij vrijwel uitsluitend aan de goe die ons land heeft gekregen n vallende prestaties van de Nee zwaargewicht Bram Charité, dens de Olympische Spelen te zich onder de grootsten ter rangschikte met het behalen bronzen medaille in het zwaai Wat de inschrijvingen betrei landen hebben zich tot nu to

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2