Wonderprediker in swingcostuum De „schelvis van het IJselmeer" Een miskend atoomgeleerde of een geniale fantast „Verdeel en heers'' in Bad Godesberg „Kleine David" geneest ook per post Sch eepvaariberich te n Het nieuwe boek Nationalisten wachten af VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1949 Amerikaanse wonderjongen „was vijf uur in de hemel" en verzamelt nu dollars bij stromen! (Van onze correspondent te Londen). nAVID WALKER, een veertienjarige Amerikaanse „prediker", die zich zelf tot wonderjongen heeft uitgeroepen en wiens missie het is, naar hij bescheiden verklaart, om de wereld te redden en 'zieke en gebrekkige men sen te genezen, is dezer dagen te Londen aangekomen. Het is zijn eerste stopplaats op een tournee naar een aantal Westeuropese hoofdsteden. Voor zjjn voorstellingen in de Britse hoofdstad heeft zjjn manager maar liefst een hele reeks zalen afgehuurd, waaronder de Albert Hall, die vijf maal zo groot is als het Amsterdamse Concertgebouw. Sinds de jongen op zjjn negende jaar plotseling verklaard had, dat h(j vijf uur in de hemel geweest was, heeft h(j de Verenigde Staten doorkruist met het geven van „shows", waar bij hij, volgens de brochures, duizendenblinden, doofstommen en lammen genezen zou hebben. HAAR LONDEN reeds enkele weken was volgeplakt met reclameplaten over de komst van „Kleine David, de wonderjongen van Amerika", was de persconferentie, die de „prediker" on middellijk na zijn aankomst in zijn Londense hotel hield, drukker bezet dan die van menig diplomaat. Tot de ontgoocheling van de troepen pers fotografen, die hoopvol gespeculeerd hadden op een soort etherische ver schijning in een wit gewaad, maakte de jeugdige wereldredder zijn entrée uitgedost in de laatste New-Yorkse „bebop"-dracht, het uniform der swinghelden van de goedkopere dans vloeren. Davids hel geruite sportjasje reikte tot halverwege zijn knie. Een kanariegele, nauw toelopende „bebop"- broek tot even boven de enkel, wit met roodbruine suède schoenen en af gezakte regenboogsokken comple teerden het ietwat onevangelische ge heel. Boven dit alles glom een gezond jongensgezicht met een sproeterige wipneus en een slordige bos roodblond haar. De „prediker" was vergezeld van zijn onderwijzer-manager, de 36- jarige Raymond G. Hoekstra, één van Nederlandse voorouders afstammen de Amerikaan. Hij woont alle voor stellingen van Kleine David bij en staat steeds klaar om het wonderkind te helpen, wanneer deze soms midden in een Bijbeltekst blijft steken of het antwoord op een vraag moet schul dig blijven. Dit komt echter slechts zelden voor. Niet zonder trots ver telde Hoekstra, dat zijn leerlin; nooit aantekeningen maakt en zijn lange preken nooit van te voren op schrijft. „Ik ben eigenlijk dominee van mijn vak," legde Hoekstra uit, die gekleed was in een overgetailleerd wnt gabardine pak met een luid ge' bloemde das. „Ik heb in Indiana een branche van het Calvary Tabernacle (religieuze sekte) opgericht en ben daar dominee. Verder heb ik daar mijn eigen evangelische Calvary school op gericht, waar David mijn beste leer ling is. Al het geld voor deze tour- nee's komt uit de collecten, die wij na iedere voorstelling houden en dat is niet zo'n k'e:n beetje. We hebben al tienduizend dollars op zij kunnen leggen als studiefonds voor David. Hij woont met zijn familie bij mij in, maar een vast tehuis heeft hij eigenlijk niet, want we zijn altijd op tournee. David heeft duizenden blinden, doofstommen en lammen genezen en wij hebben me dische attesten om het te bewijzen. Op zijn vijfde jaar was David zelf een jaar lang blind, maar ook hij is door een wonder genezen." Op de vraag van een Engelse re porter om die medische documenten eens te mogen zien, antwoordde Hoekstra, dat hij ze niet bij zich had. Ze waren allemaal in Amerika! Af schriften er van stonden echter ge drukt in de talloze brochures, die voorhanden waren en die tijdens de voorstellingen zullen worden uitge reikt. De publiciteitscampagne was 't werk van Davids vader. Deze reisde altijd een maand vooruit en had de reclame voor de gehele Europese tour al verzorgd. Hij was nu al weer op de terugweg naar Amerika om toekom stige voorstellingen daar te organi seren. „Bezoek aan de hemel". Hierop was het woord aan Kleine David. Met een overslaande jongens stem vertelde hij hoe hij prediker ge worden was na zijn bezoek aan de hemel. „Vóór mijn negende jaar kwam ik niet dikwijls in de kerk," zei hij, „maar toen ging ik eens met een vriendje mee. Dat was in onze missie- kerk te Long Beach, Californie. Ik begon te bidden en viel opeens op de grond. Mijn ziel steeg op uit mijn lichaam en vanuit de hemel zag ik mijn lichaam op de kerkvloer liggen. Van de volgende vijf uur op aarde weet ik niets meer, omdat ik in de hemel was. Ik ging eerst een groot hek door, vol met edelgesteenten, om me heen waren duizenden zingende engelen in lange witte gewaden. Ik had er zelf ook één aan. Toen kwam ik bij een heuvel met een hoge muur erom heen. Er stonden allemaal mooie gebouwen op, geen aardse ge bouwen, maar iets wat jullie je niet kunt voorstellen. Ik wou daar graag blijven, maar een stem zei tegen mij „je moet weer terug naar de aarde om te preken, je moet de Bijbel ver klaren en de zieken genezen." Toen was ik opeens weer terug in de mis- siekerk in Californie. Ik heb vijf da gen moeten vasten, voordat ik- mijn ouders kon overtuigen, dat ik moest gaan prediken. Ik ben heel Amerika door geweest en heb duizenden gene zen. Iedereen, die gelooft, wordt ge nezen." Vervolgens vertelde de „won derjongen", dat hij zo 'juist veertienwij tot de zeer aardse conclusie ko ren. Ook hiervan waren de originele bewijsstukken echter in Amerika. Genezing per post. Ondanks de „hemelse zending" van Kleine David, wordt de zakelijke kant van zijn roeping op wel zeer aardse wijze geleid. Hoewel de col lecten een ruim inkomen verschaffen aan de „prediker", zijn vader en de heer Hoekstra worden deze inkom sten nog aanzienlijk verhoogd door Davids „mail-order"-bureau. Per adres r-ostbox 9037, Dallas, Texas, kan r, n.l. ook genezing per post bestelle.,, waarop de „wonderjongen" door hem gezegende zakdoeken en bidlintjes laat verzenden. Teneinde ook deze dienst zoveel mogelijk be kend te maken, geven een aantal hier bij geïnteresseerde Amerikaanse za kenlieden een eigen tijdschrift uit voor kleine David, dat grote adver tenties bevat omtrent de resultaten der zakdoeken en bidlintjes. Volgens deze advertenties, die oók in andere Amerikaanse tijdschriften verschijnen, kan men de wondergenezing verkrijgen door zo'n bidlintje maar op het zieke of defecte lichaamsdeel te leggen en dan maar te geloven. Op een laatste vraag, of Holly wood hem nog geen filmcontract had aangeboden, antwoordde Kleine David dat hij herhaaldelijk aanbiedingen krijgt, maar er onmogelijk tijd voor heeft. Daar slechts de tijdsfactor hem er van weerhouden scheen te hebben om zijn „hemelse gaven" in klinkende Hollywoodmunt om te zetten, moesten dagen lang voorstellingen had ge houden in een Amerikaans kerkje, waarna vijftig doofstommen voor het eerst hadden kunnen spreken en bo men, dat de preektournees en de „mail-order" bidlintjes inderdaad won deren verrichten,, geldwonderen voor Kleine David Blitar, R'dam-Batavia, 17-8, 6,30 uur, van Adep. Congostroom, 17-8 van Lagos naar Port Gentil - Dordrecht, 17-8 van Dalcar naar Liverpool - Grote Beer, Batavia-A'dam, 17-8 op 129 mijl zuid van Kreta - Hestia, A'dam -W.-Indië. passeerde 17-8 Dungeness - Hugo de Groot, 17-8 van Lorenzo Marquez naar Golf van Mexico - Indrapoera, R'dam-Bata- via, passeerde 17-8 om 17 uur Sagres Jo- han van Oldenbarncvelt, Batavia, passeerde 17-8 cp 1300 mijl zuid-oost Kaap Guardafui Meerkerk, JapanR'dam, 17-8 van Marseille Meliskerk, 18-8 van Kaapstad te Durban Overijsel, Java-R'dam, 17-8, 13.40 uur, van Port Said - Papendreckt (t), 17-8 van Havre op de Humber-rivier - Ruys, 18-8 van Ma nilla te Singapore. Rijnland, A'dam—Buenos Ahrs. 18-8 te Bahia Sibajak, R'dam—Java, 18-8 te Belawan Stad Maastricht, R'dam— Genna, passeerde 17-8 Gibraltar - Tosari, R'- dam-Java, 17-8 van Singapore - Van 't Hoff, 17-8 van Baltimore te Philadelphia Van der Waals, R'dam—Calcutta, 17-8 te Marseille - Weltevreden, New York-Java, 18-8 te Djeddah De veertienjarige Amerikaanse wonderjongenBavid Walkerdie thans zijn hemelse zendingin Europa verricht. Het grootste won der is wel, dat deze knaap ziéh rijk predikt voor ontelbaren, die er geld voor over hebben. ij Visserij op snoekbaars Naast de „aal of de paling" behoort de snoekbaars ongetwijfeld tot een van de belangrijkste vissen, die in het IJselmeer worden aangetroffen. Dit blijkt o.m. door de grote vangsten, die er wekelijks in de verschillende ha vens van deze binnenzee worden aan gevoerd. Zoals aan meerdere lezers zeker wel bekend is, bewoonde de „snoekbaars" die ook wel de „schelvis van het IJsel meer" wordt genoemd, in vroegere eeuwen uitsluitend de grote rivieren in het midden en het oostelijk deel van Europa gelegen. Hier te lande ontbrak hij echter geheel, totdat in het begin van het jaar 1888 enkele exemplaren in ons land gevangen werden, die naar alle waarschijnlijk heid uit de Duitse Rijn, waar de snoekbaars voor het eerst omstreeks 1885 werd uitgezet, afkomstig waren. Reeds spoedig hierna werden er meer dere exemplaren gesignaleerd en heeft deze kostelijke vis zich vrij snel door onze rivieren en meerdere binnenwa teren verspreid, zodat er in de laatste jaren van de vorige eeuw reeds veel snoekbaars op de benedenrivieren werd gevangen. En daar al spoedig bleek dat deze vis van grorte beteke nis voor onze visserij was, werden te vens proeven genomen om de snoek baars in afgesloten wateren van ons land te poten. Ofschoon de vangsten in de verschillende wateren, waarin deze vis werd uitgezet, nogal verschil lend zijn, kunnen deze proeven over het algemeen toch als goed geslaagd worden beschouwd. In tal van grote re Noord- en Zuidhollandse kanalen, meren en plassen, waar deze vis in dertijd is uitgezet, wordt hij over het algemeen nog steeds in meerdere of mindere mate aangetroffen. Vooral de voormalige Zuiderzee, al waar de „Stizostedium lucioperca" de wetenschappelijke naam van de ssoek- baars) enige tijd na het gereedkomen van de afsluitdijk zijn intrede heeft gedaan, is de stand van deze vissoort in de loop der jaren geweldig in om vang toegenomen. De oorzaak hier van moet hoofdzakelijk worden toege schreven aan de geschikte natuurlijke paaiplaatsen, die zich in het IJselmeer bevinden en ook aan het voor deze vissoort bijzonder geschikte voedsel, hetgeen in overvloed in dit water aam wezig is. De uitoefening van de visserij op de snoekbaars geschiedt zowel met staan de- als sleepnetten. Ook wordt deze vis wel met lijnen en/of aan de hen gel gevangen, doch dit laatste ge schiedt uitsluitend door de sportvis sers, die op deze wijze meermalen een behoorlijk maaltje verschalken. „Waarom deze vis nu eigenlijk snoekbaars wordt genoemd", is een vraag, die men meermalen hoort stel len, doch die niet zo gemakkelijk valt te beantwoorden, aangezien deze vis geen kruising of bastaardsoort is, zoals men dikwijls hoort verkondi gen. Het is een echte rasvis, die be hoort tot de familie der baarzen en bij onze Oostelijke buren als „Sander" bekend staat. Verder heeft hij een langgerekt lichaam met een lange, spitse, snoekachtige kop. Op zijn vel, waarvan de kleur groenachtig-grijs is, bevinden zich bruine, op de randen vervloeiende vlekken, welke van de rug tot op de zijden lopen 'en zich soms tot dwarsbanden verenigen. Bo vendien heeft hij zwarte stippels op de rugvin, deze komen ook wel voor op de staartvin. De paaitijd van de „Sander" valt iets later dan bij de gewone baars, n.l in de maanden AprilJuni. Hij groeit tamelijk snel en kan een leng te van 1 tot 1.30 meter bereiken en eveneens een behoorlijk gewicht. Im- riers, er zijn wel snoekbaarzen ge vangen zij het dan niet in ons land die een gewicht van 36 pond had den. Dat er in het IJselmeer ook gro te snoekbaarzen leven, is in Novem ber 1948 nog gebleken, toen er te Me demblik en exemplaar werd aange bracht, die niet minder dan 26 pond woog. Prof. dr. H. N. ter Veen: „Japan, bakermat van het Aziatisch imperialisme". Dit boek verschijnt als derde deel an de eerste serie in de Terra Biblio theek, onder redactie van prof. ter Veen, uitgegeven door de firma J. A. Boon en Zoon te Meppel. In deze bibliotheek verschijnen actuele boeken over verschillende belangrijke landen en Volken. Reeds verschenen werken over de republiek Turkije en over Zwitserland en thans dit boek over Japan. De bedoeling is een reeks po pulaire werken te geven, welke toch wetenschappelijk verantwoord zijn; met dit boek is de schrijver daar ze ker in geslaagd. Het is uiterst interes- Sant, het boeit als een roman en is toch wetenschappelijk. Voor hen, die nog dieper op het onderwerp wensen in te gaan, volgt aan het slot een vrij uit gebreide literatuur-opgave. Prof. ter Veen brengt ons in dit boek nader tot dat, voor ons zo ge heimzinnige en vaak onbegrijpbare Oosten. Hij doet ons mensen, toestan den en gebeurtenissen beter begrij pen. Op boeiende wijze laat hij ons de logische ontwikkeling meemaken van het oude, van de rest van de wereld afgesloten Japan onder het Shogoenaat met zijn arme bevolking van kleine landbouwers, tot een land met een machtige industrie, tot een krachtig imperium. Uit de geest van het Ja panse volk verklaart hij ons duidelijk het ons zo overdreven voorkomend nationalisme met het daarbij beho rende militarisme en imperialisme. Hij doet ons zien hoe dit alles leiden moet tot de geweldige catastrofe op 't eind' van de tweede wereldoorlog, de ineenstorting van het Japanse impe rium. Interessant is ook de wijze waarop prof. ter Veen de verandering schil dert in de psyche van de Japanse mens, toen dëze van landbouwer in dustrie-arbeider werd, als gevolg van de geweldige overbevolking. De ster ke binding aan de familie (typisch voor de Japanse samenleving) werd daardoor steeds losser en dit gaf aan leiding tot de vorming van een pro letarische massa met alle gevolgen van dien voor staat en maatschappij. Amerika tracht nu wel van dit Japan een democratische staat te maken, maar de sprekende successen van de communisten in China maken een grote indruk op het Japanse volk. Zou de leuze „Azie voor de Aziaten" onder leiding van Japan toch nog wéér eens opgeld gaan doen? Dat Ja pan nog lang niet uitgeschakeld is, is toch wel een feit. Zo worden we in dit boek in aanraking gebracht met de grote wereldpolitiek. Ook voor een beter begrip van ons Indonesisch pro bleem is dit boek van groot belang. Het is goed verzorgd en mooie foto's helpen ons, een idee te vormen van het Japanse landschap en de bewoners. De 82-jarige Rijswijker Dr. ir. L. A. Sanders In Rijswijk, nabij Den Haag woont een 82-jarige krasse heer, Rotterdam mer van geboorte, jarenlang directeur van de Amsterdamse cement-ijzerwer- ken, thans rustend, maar rustelozer dan ooit op het gebied van de atoom theorie. We zijn met deze vitale wis kundige gaan praten. Dr. Sanders be weert n.l. al in 1935 een atoomtheorie gevonden te hebben, die alle huidige theorieën totaal omver werpt. Meneer, zo begint hij als we rustig in zijn kamer gezeten zijn, ik zal u eens precies vertellen, hoe de vork in de steel zit. In 1935 was ik mij mijn broer Carl H. L. Sanders, destijds hoofdassistent aan de sterrenwacht te Leiden op visite en tussen een drietal wis- en natuurkundigen ontstond een dispuut over de gangbare atoomtheo rie, welke te Leiden door prof. Kra mers werd gedoceerd. Daardoor bleek mij, dat de gedoceer de theorie op een aantal veronderstel lingen berustte, die ik' wiskundig be rekend, onjuist achtte. In mijn ijver om het tegendeel te bewijzen liep het zo hoog, dat de tegenstanders mij uit daagden, om mijn „betere' gedachten op papier te zetten. Dat heb ik ge daan in een boekje „Universele Atoom theorie", waarin ik heb willen aanto nen, dat mijn theorie de enig juiste is. Het is misschien niet zo eenvoudig voor een leek de principe? uiteen te zetten, maar het kenmerkende ver schil zit hierin: in de huidige schei kunde wordt het element waterstof het lichtste genoemd en derhalve als eenheid gebruikt. Nu meen ik, zuiver v/iskundig dat er nog 32 elementen be neden het waterstof-molecuul liggen. Daarmee wierp ik de veertien hy pothesen omver, die tot dusver wor den gebruikt in de atoomtheorie en ik vertelde als het ware d" professo ren: wat jullie al die tijd hebben ge doceerd berust op onbewezen fantasie. De knuppel U begrijpt, ik sta nu als „ketter" to boek bij de heren professoren, die me voor dwaas verslijten en mij elke publicatie, hetzij in het polytechnisch tijdschrift, hetzij in het blad ..Atoom", ja zelfs bij de uitgeverijen onmogelijk maken. U begrijpt meneer zo zucht de vitale baas met een desolaat gebaar ze kunnen niet toelaten, dat er een outsider" komt ik ben n.l. eigen- lijk civiel ingenieur, of ingenieur van de kouwe grond, -coals ze dat noemen dat nu zo'n man komt verklaren dat ze een theorie doceren, die niet deugt. Ik ben nu in hun wetenschap pelijke ban gedaan, maai berust er niet in. Wat hebt u gedaan? Ik ben begonnen met mijn ge- Experiment van Weimar thans herhaald (Van onze diplomatieke medewerker) |N BAD GODESBERG, op korte afstand van de hoofdstad Bonn, zitten en wachten de mannen, die de ware overwinnaars van de Zondag gehouden par lementsverkiezingen in West-Duitsland zijn extreme nationalisten, neo-fascis- ten en nazi's. Zij hebben tijdens de verkiezingscampagne geen mond opengedaan en evenmin hebben zij door middel van een partij aan de verkiezingen deel genomen. Desondanks hebben zü door hun blote aanwezigheid en steunende op de apathie en de onverschilligheid der kiezersmassa, de S.P.D., de C.D.U., en de kleinere partijen gedwongen het nationalistische spel te spelen. Men kan er, tengevolge van de bevoegdheid van het geallieerde militaire bestuur om onge wenste politieke groeperingen te verbieden, slechts naar raden, hoe het ver kiezingsresultaat er zou hebben uitgezien, indien zü actief met de leuzen welke in de Hitlertijd zoveel aantrekkingskracht op de Duitsers uitoefenden, aan de strijd hadden deelgenomen. Maar na de vorming van de regering in Bonn wordt de toelating van nieuwe politieke partijen een zuiver Duitse aangelegenheid. Dan krijgen deze lieden een kans en, naar men helaas moet vrezen, geen slechte. Duitsland nu een sterke, eerlijk-conser vatieve meerderheid gekregen heeft. Dat gene, wat men rechts noemt, bestaat uit een hopeloos verdeelde verzame ling van partijen, onderdelen van par tijen en groepen. Het is de soort ver deeldheid, die aan het experiment van Weimar doet denken. Het conservatie ve leiderschap berust logischerwijs bij de C. D. U„ de Christen-Democratische Unie, en haar Beierse aanhangsel de Christen-Socialistische Unie. Haar lei ders zijn niet bijzonder verlicht en, economisch gesproken, zelfs niet bij zonder intelligent, maar dr. Konrad Adenauer, Karl Arnold, Hans Ehrard, Hermann Puender en anderen geloven ten minste, dat alle mensen gelijk ge boren zijn en wensen Duitsland in de ze geest te regeren. Deze partij echter is veeleer 'n conglo- opvattingen verdeelde groepen dan een zijn de velerlei opinies, die het recht se Duitsland telt, op één groot doel te richten. J|ET IS ZELFS ZEER waarschijnlijk, dat de Beierse vleugel van partij zich spoedig zal splitsen, zulks grotendeels als gevolg van de persoonlijkheid van twee lei ders, die slechts tijdelijk door de aan wezigheid van een verzoenende fi guur in hetzelfde huis zijn onderge bracht. Dus zelfs, indien de C. D. U. zoveel zetels veroverd had, dat zij alleen zou kunnen regeren, zou West-Duitsland een innerlijk zwakke regering krijgen. Maar een zo grote meerderheid heeft de partij bij lange na niet gekregen. Zij zal, daar een samenwerking met de socialisten, gezien de uiteenlopende economische doelstellingen, niet in aanmerking komt, steun moeten zoe ken bij de liberale Vrije Democrati sche Partij, die sterke seperatistische tendenties vertegenwoordigt. Op papier is deze verdeling niet on redelijk of gevaarlijk. Tal van andere landen zijn en worden geregeerd door kabinetten, die op een zwakkere par lementaire meerderheid steunen. Maar Duitsland is nooit een natie geweest, waar de krachten der democratie het op den langen duur van de zwakheden der democratie konden winnen. De resultaten van de verkiezingen worden verondersteld voor vier jaren te gelden. Slechts indien de leiders van alle partüen groot en sterk genoeg blijken te zijn om hun doelstellingen op een veel hoger plan te stellen dan thans tijdens de verkiezingscampagne ge beurd is, zullen bü komende verkie zingen de dingen, waarom het gaat, duidelijk aan het daglicht treden en zal de wereld weten, wat het aan Duitsland heeft. Zijn deze leiders daar toe niet in staat, dan zal de clique van Bad Godesberg ook met de defini tieve overwinning gaan strijken. Zondag heeft het kiezersvolk van West-Duitsland gesproken, maar geen mens, die kan zeggen, waar het land nu werkelijk staat. Geen partij immers heeft het aangedurfd de kiezers de grote zaak, waarom het in waarheid gaat, duidelqk te maken. De Duitse keuze van vandaag beweegt zich niet tussen partüen en leiders, maar tussen twee tegengestelde krachten: democra tie en autocratie. De houding van de socialistische partij, de S. P. D.. is in dit opzicht het teleurstellendst ge weest, omdat zü het best uitgerust is om het land een nieuwe leiding en een positief programma te bieden. Onder vier ogen geven de socialisti sche leiders de volgende verklaring van de door hen tijdens de verkiezings campagne toegepaste tactiek: Wat wij wensten te voorkomen, zo zeggen zij, is, dat het parlement van Bonn, de „Bundesrat", zou worden tot een zwak ke niet tot regeren in staat zijnde ver zameling van politieke groepen. De herinnering aan de republiek van Wei- mar, met haar 52 partijen, is sterk en daarom wilde de S. P. D. een despera te gooi doen naar een krachtige meer derheid. Reeds zeker van ongeveer een derde der stemmen, was zij gedwongen voor verdere stemmen naar rechts te kijken en daarop haar verkiezingstac tiek af te stemmen. De uitslagen van Zondag hebben inmiddels aangetoond, dat dit te vergeefs is geweest. Verge leken mot de indertijd gehouden plaat selijke verkiezingen heeft rechts zijn positie zelfs nog iets kunnen verster ken. Het is echter geenszins zo, dat West- HONGAARSE GRONDWET AANGENOMEN Het Hongaarse parlement heeft met algemene stemmen de nieuwe constitu tie aangenomen, waarbij Hongarije wordt uitgeroepen tot „een volksrepu bliek van arbeiders en arbeidende boeren". De grondwet vertoont in grote trekken gelijkenis met de Sowjetrus- sische constitutie van 1936 en met die van de andere „volksdemocratieën". schriften in het Engels te vertalen. Een boekje „The mysterious Meson, the buildingstone of the atom" en een aantal pamfletten onder titels als „The big error" (de grote vergissing) „New Physical Views" (nieuwe scheikundige zienswijzen) en „Particles smaller than Electrons" (deeltjes kleiner dan elec- tronen). Die heb ik over de hele we reld uitgezonden naar alle atoomge leerden en wiskundigen. En het blijkt nu, dat in Amerika de Commissie voor de Atoomenergie een aantal exempla ren heeft besteld, terwijl een b'oekuit- gever aldaar goede zaken maakt met mijn werkjes, die zeer veel gelezen worden. Ik verwacht nu elke dag antwoord van de 200 professoren over de hele wereld, wie ik mijn geschriften 'heb toegezonden. Zij moeten uitwijzen of het boyct-c van de Nederlandse professoren ge rechtvaardigd is en ik voorspel u. dat mijn inzichten juist zijn. U bent dus op het ogenblik mis kend? Ja meneer, ik voel me als een Ga lilei, die tot ketterij werd veroordeeld toen hij beweerde dat de aarde om de zon draaide. Andere liefhebberü'en Als we nog even over de theorieën doorpraten, komen er grote grafieken fcij te pas vol cijfers, die precies moe ten aantonen dat dr. Sanders' theorie- en juist zijn. maar die uw verslagge ver boven zijn pet gingen. De heer Sanders is in ieder geval een merk waardig man, die ondanks zijn 82 ja ren nog niet aan stilzitten denkt. Hij heeft zich op allerlei gebieden bewo gen. Zo heeft hij ook vliegtulgrompen geconstrueerd, die aan de normen van veiligheid voldoen. In 32 landen heeft hij technische en chemische patenten gehad. Aan een Duitse universiteit is hij doctor honoris causa geworden met een dissertatie over beton-ijzeren wer ken, die ook toen reeds een zekere op schudding teweeg brachten. Het is niet aan de journalist ter be oordeling of de heer Sanders gelijk heeft, dan wei of de professoren het recht hebben deze „fantast" te nege ren. Het is wel aan ons, deze man te signaleren, omdat hij zich met een re volutie aan de atoomwereld opdringt. CHURCHILL NAAR ZUID- FRANKRIJK Churchill is uit Straatsburg per vlieg tuig te Nice aangekomen, waar hij enkele dagen zal vertoeven als gast '"an Lord Beaverbrook. Uitgeest BURGERLIJKE STAND. Geboren: Klazina Wilhelmina, doch- loi van Jac. Bos en M. Waagmeester. Ondertrouwd: J. Bekker te Velsen en M Terol. K. Hos te Akersloot en P. Rol te Markenbinnen. A. Bergs- ma en E. A. Bas. Bokkenverordening voor Noord-Holland De Vereniging ter verbetering van het Geitenras in Noord-Holland ver zoekt ons bekendmaking van het vol gende: Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben vastgesteld eep verorde ning op het houden van bokken in deze provincie. Het is verboden bokken, ouder dan een maand, te houden. Het verbod geldt niet: a. ten aanzien van gecastreerde bok ken. b. ten aanzien van bokken, welke voorzien zijn van een linker- en rech ter oormerk, aangebracht door of van wege een der provinciale geitenfokver- enigingen of bonden van geitenfokver- enigingen in Nederland, mits de hou der een bewijsstuk kan overleggen, af gegeven door een provinciale vereni ging of bond als boven bedoeld, dat de daarbij betrokken bok voor de fokkerij is goedgekeurd, alsmede een bewijsstuk, afgegeven door de Ver. tot verbetering van het geitenras in Noord- Holland, dat hij door deze vereniging is aangewezen als bevoegd om de be doelde bok ter dekking beschikbaar te houden; een en ander met dien verstan de, dat vóór 1 October van enig jaar de in datzelfde jaar geboren bokken uitsluitend van een linkeroormerk be hoeven te zijn voorzien. c. voorzover Ged Staten ontheffing daarvan hebben verleend, eventueel onder door hen daaraan verbonden voorwaarden. Hij, die het in artikel 1, eerste lid, gestelde verbod overtreedt, wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste twaalf dagen of met een geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De bok, waarmede de overtreding is gepleegd, kan, voorzover hij de veroor deelde behoort, verbeurd worden ver klaard. GROOTEBROEK, 17 Aug. 120.000 kg. aardapelen: Eerstelingen 8.70—9.30, grof 8.70, kriel 4—4.10; Blauwe Eigen heimers 6.707, Blanke Eigenheimers 5.906.50; Bintje 7—8.10; Koopmans Blauwe 6.606.90; Meerlanders 66.30; Noorderling 5.90—6; 2500 kg. uier. 6.50 7.50; 13.000 kg. bieten 4; 8000 kg. rode kool 4.50—6: 2300 kg. gele kool 5.80— 7.20: 7500 kg. slabonen 35—IS. afw. 34 40; 2500 st bloemkool I 28—49, afw 15—32, stek 5—11

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5