Een gevleugelde Tante Pos kan in Den Haag neerstrijken KONINKLIJKE LEDIGHEID oyw* Ortfe Het Radioprogramma De Schaak-achtdaagse Fraaie kans voor Vreeken Zijn de juwelen van de Begum onverkoopbaar? Sjahrir naar Den Haag? De inpoldering van het Zuider Sloe Cortenas geeft zijn Kanaaltocht op Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Wereldkampioenschappen wielrennen Nederlandse voorlichting en de „Franeker" ramp Komt er goedkoop fruit? all'an swinton P. T. T.-hélicopfer zal op hei hoofdkantoor landen £EN HéLICOPTER te zien vliegen, zwenken, rijzen en dalen is geen nieuwigheid meer voor ons; maar thans kan zij worden ingeschakeld ten bate van een onzer modernste staats bedrijven en dan zal het zaak zijn haar nauwkeurig te volgen bij haar ver richtingen. Den Haag krijgt er de pri meur van. Wie per auto van Rotter dam naar Den Haag gaat, passeert bij de Rijsvvijksewcg, vlak voor het via duct, een zelfs voor Amerikaanse af metingen, groot nieuw gebouw. Met zijn elegante contouren en zijn moder ne glas- en tegelstijl trekt het ieders aandacht: het is 't nieuwe PXX-hoofd- kantoor, dat, vier jaar na de bevrij ding, zijn voltooiing nadert. Hoe mooi en efficient het interieur ook zal wor den, voorlopig is de bijzondere dak constructie het belangwekkendst: laten wij ons tot dat dak en zijn doel bepa- Jen. De PTT heeft reeds lang ingezien, dat de hélicopter van onmisbaar be lang kan zijn voor haar bedrijf; zij VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten cin 7, 8 en 11 uur. 6.20 Actualiteiten. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Klankbeeld. 7.30 „Uit hét land van Hertog Jan". 8.05 De gewone man. 8.12 Promenade-concert. 9.00 Zang en piano. 9.15 „Opbouw in liefde". 9.30 Kamermuziek concert. 10.25 Promenade-orkest. 10.45 Avond gebed. 11.15 A la Danse. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 De Vara felici teert. 6.40 Johan Jong, orgel. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Nieuwe denkbeelden. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Gramofoonmuzick. 8.30 Lezing 8.55 Zo juist verschenen. 9.00 Men vraagt en wij draaien. 9.30 Mannenkoor. 10.00 Bui tenlands weekoverzicht. 10.15 Swing and sweet. 10.45 Avondwijding. 11.15 Symphonie-orkest. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Gramofoon- platen. 10.00 Klein, klein kleutertje. 10.15 Muziek houdt fit. 11.00 De Zonnebloem. 12.03 Jongerenconcert. 12.33 Metropole-orkest. 1.00 Strijdkrachten. 1.30 Metropole-orkest. 1.50 Film en toneel. 2.10 Guitaar. 2.20 Mannenzang. 2.50 Boekennieuws. 3.00 Nikolai Malko diri geert. 3.30 Amusements-orkest. 4.00 Gesprek ken met kunstenaars. 4.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 5.00 De Wig-wam. 6.05 Ac tualiteiten. 6.15 Journalistiek weekoverzicht. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Lezing. 7.30 Mela- cbrino strings. 7.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. 8.05 De gewone man. 8.20 Licht baken. 8,45 Slowaakse suite. 9.15 Orkest zon der naam. 10.00 Omroep-orkest. 10.30 Koor zang. 11.20 Symphonie. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Gramo- toonmuziek. 9.00 Pliilharmonisch-orkest. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Radio-feuilleton. 10.35 *Voor de arbeiders. 11.35 Viool-sonate. 12,00 Johan Jong, orgel. 12.33 Roemeens-orkest. 1.20 V, al an do, 1.50 Peggy Lee zingt. 2.00 Kinder koor. 2.20 Marinierskapel. 2.50 Cabaret op Ameland. 3.15 Radio Philharmonisch-orkest. 4.00 Komt U binnen. 4.15 Top hits van 1949. 4.45 Sportpraatje. 5.00 Orgelspel. 5.30 Om er. nabij de twintig. 6.15 Liedjes en melo dietjes. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.20 Re portage wielrennen te Kopenhagen. 7.30 Cur sus. 7.45 Nederland tussen de natiën. 8.05 Dingen van de dag. 8.20 Promenade-orkest. 8.45 Samen uit, samen thuis. 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 Vindobona schrammel'n. 10.25 Voordracht. 10.40 Muziek. 11.15 Dans muziek. BADIODISTRIBUTIE-CENTRALE LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 Opera muziek. 10.00 Eng. L.P.: BBC Midland Light Orkest. 10.45 Bioscooporgel. 11.15 Diversen. 12.00 VI. Br.:: Zang. 12.32 Kwartet Frans Hemould. 1.15 Internat. Cabaret. 2.00 Fr. Br.: Verz. pr. 2.30 Gram. 3.00 Zang. 4.00 Klassiek verz. pr. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 VI. Br.: Accordeon. 6.15 Wereld Wielerwedstrijd te Kopenhagen. 6.20 Lichte orkerstmuziek. 6.30 Voor de soldaten. 7.30 Chansons. 8.00 Salz- burger Festspiele. 9.30 Verz. pr. 10.15 Verz pr. 11.05 Jazzmuziek. 11.30 Gram. Boven op het dak van het vrijwel voltooide, nieuwe PTT-hoofdkan- toor bevindt zich een rond dak' vliegveld voor hefschroefvliegtui- gen (Binnen de with cirkel op de foto). heeft het dak van haar trotse nieuwe gebouw (zie luchtfoto: binnen de wit te circel) er op ingericht, dat dit soort machines bij het postvervoer kan wor den ingeschakeld; de PTT heeft zich bij haar „planning" laten leiden door ervaringen, waarover Amerika en Zweden reeds beschikken. Het sterke, efficiënte dakvliegveld is Amerikaans van oorsprong. Elk dak is niet als hélicoptervliegveld te ge bruiken; het moet zeer speciaal wor den geconstrueerd en iedere „groot bouwtechniek" zoekt nog steeds beter middelen en wegen om aan de eisen van de toekomst te voldoen. Voorlopig zal het luchtvervoer rekening houden met de hélicopter dus krijgt de hélicopter haar dakvliogvelden, d.w.z. in grote steden en bij zeer hoge en grote gebouwen; kleine steden en dorpen kunnen met „gewone", open vliegvelden volstaan. Efficiency. Wanneer het dakvliegveld als lucht postkantoor en het hefschroefvliegtuig als vliegende luchtpostbode hun dienst doen, zal het publiek bespeuren, dat er grote voordelen worden geboekt aan snelheid, gemak en tijdwinst, daar het zogenaamde (grond) oppervlakte- vervoer er sterk door zal worden ontlast. Want: een dakvliegveld schept de mogelijkheid, om van een cen taal punt uit de mail sneller naar de aan de rand van een grote stad gele gen vliegvelden te brengen en tevens zal het mogelijk blijken alle kleine plaatsen en vlekken, die anders niet in 't luchtpostvervoer gouden worden opgenomen, per hélicopter van post te voorzien. In Zweden, in het lagu- nengebied om Stockholm, wordt reeds geruime tyd zo'n luchtpostdienst per hélicoptère onderhouden. Zowel het dakvliegveld als de héli copter zullen onmisbare verkeers technische schakels worden tussen al lerlei woon-, levens-, industrie- en landbouwcentra. Lange, kostbare toe voerwegen kunnen vervallen; de tijd rovende „overladingen" worden uit geschakeld en dat is iets waarbij ie dereen gebaat is. Voor iedereen. De hélicopter zal niet alleen als klein postvliegtuig, doch ook als ver- keers- en reisvliegtuigje dienst gaan doen; menig industrieel, zakenman, bankier, diplomaat en journalist kan zijn eigen hélicopter houden; zij kunnen dringende aangelegenheden op zeer korte termijn afwikkelen, daar zij desnoods kunnen starten van het dak van hun eigen woning, on derneming of van hun hotel. De thans aan de randen van de steden gelegen vliegvelden zullen voorlopig, en misschien wel nimmer, te verdringen zijn; maar deze „grote broers" zullen kleine naast zich moe ten dulden en die kleine zijn de dak vliegvelden, die eerlang tot het stads beeld behoren van iedere gemeente met grote of hoge gebouwen de dakvliegvelden, die iedereen reeds heeft aanvaard als nuttig en onmis baar, tenzij men wil, dat wij achter blijven bij het buitenland! De Bergense crack, P. Seewald, heeft in de 5e ronde een moeilijke remise- party tegen drs. Muilwijk gespeeld en hiermede zijn ongeslagen record ge handhaafd. Met 3 uit 5 staat hy met Barendregt slechts een »/t punt achter de Amsterdammer Orbaan die in een spannende, niet minder fraaie party van Barendrecht won toen deze remise versmaadde. Bunt verloor van v. Mindeno, terwijl dr. Mulder en v. d. Tol het punt deel den. Onze Alkmaarder hoofdklasser Vreeken handhaafde zyn góede vorm. Hij staat thans met 3i/s uit 4 fraai aan de kop in de hoofdklassegroep lila, waar o.m. Perfors, Anrhems kampioen, en Keizer, ex-kamp. van Twente, tot zijn concurrenten behoren. In IV b won de jeugdige Geus voor de eerste maal en heeft thans 1'/: uit 4. Indien hij morgen gelukkig speelt is een pryskans niet onmogeiyk. Bom mel in Va won opnieuw en heeft thans 2i/« uit 4, d.w.z. goede kansen op een hoge plaats. Levendig, Dirkshorn, die 2 uit 4 heeft, zal heden dienen te be wijzen of de weegschaal naar de goede kant wil doorslaan. In groep VI b kwam het volgende aardige miniatuurtje voor, dat we onze lezers niet willen onthouden. 1. d4, Pf6; 2. c4, e5; 3. dxe5, Pg4; 4. Pf3, Pc6; 5. Pbd2, Pxe5; 6. b3, Lb4; 7 Pxe5, Pxe5; 8. Lb2, De7; 9. a3, Pd3 mat. De hoofdredacteur van een Marok kaans avondblad heeft een brief ont vangen waarin iemand, „ergens in Ca sablanca" verklaard het belangrykste deel van de gestolen juwelen van de begum van de Aga Khan terug te wil len geven in ruil voor de uitkering van de beloning van 20.000 pond ster ling, uitgeloofd door de Begum en Britse verzekeringsmaatschappüen. De brief zegt: „een gedeelte van de ju welen is nu in onze handen en indien de beloning wordt uitgekeerd, zou ik de juwelen teruggeven. De leider van de bende, Pierre le Fou, bevindt zich niet meer in Frankryk. Mogelijk is hü eveneens in Casablanca." De brief is aan de politie overhan digd, die een onderzoek instelt. „Mijn bezoek aan Djokja had ten doel besprekingen te voeren met de Republikeinse regering betreffende de huidige binnenlandse politieke situatie en de uitvoering van het staakt het vuren", aldus verklaarde de adviseur van president Sukarno, Sutan Sjahrir, die na een verbluf van twee dagen te Djokja Zaterdagmiddag naar Batavia terugkeerde. Sjahrir kon niet zeggen of hij naar Den Haag gaat en verklaarde, dat hij nog geer. benoemingsbesluit als advi seur van de Republikeinse delegatie heeft ontvangen. COCHRAN NAAR SOESTDIJK Naar wy vernemen zal het Ameri kaanse lid van de UNCI, Merle Co chran, heden door H.M. de Koningin in audiëntie ontvangen worden. Op Vrijdag 19 Augustus a.s. zullende werkzaamheden aan de dUken der in poldering van het Zuider-Sloe in een zodanig stadium verkeren, dat gehoopt mag worden, dat de hoofdgeul aan de Zuidbevelandse oever ten zuiden van de haven van Nieuwdorp zal kunnen worden afgesloten. Op een lage onderdam van zinkstuk- ken en stortveen zal dan een zanddam worden aangebracht, die zal reiken tot 3 meter en AP, waardoor van dat ogenblik af de vloed niet meer in de polder zal kunnen doordringen. Ver wacht wordt, dat de dyk tussen half November en 1 December 1949 geheel gereed zal zün. Met de werkzaamhe den tot de inpoldering van het zuider- Sloe werd in April 1949 begonnen. By het afsluiten der werkzaamhe den zal een nieuwe polder van onge veer 480 HA zijn ontstaan. Het ligt in de bedoeling reeds in de zomer van 1950 de nieuwe polder te bezaaien met koolzaad, een gewas, dat op pas ge wonnen gronden uitstekende resultaten oplevert. AMERIKANEN VERLATEN KANTON. Het Amerikaanse consulaat-generaal te Kanton zal heden worden gesloten, zo deelt het departement van Buiten landse Zaken mede. Het personeel zal vermoedeiyk naar Hongkong gaan. voop EEN JUWÊÉl van een haard HAARDENFABRIEK 6.M.MRM l V 6 i U m De Cubaanse Kanaalzwemmer Corti- nas heeft iets minder dan 6 uur na zijn start moeten opgeven. Hy kreeg kramp als gevolg van de lage temperatuur van het water (nog geen 10 graden Celcius). Er moesten touwen en plan ken gebruikt worden om de uitgeputte zwemmer aan boord te hysen van de trawler „Notre dame de Lourdes" die hem naar Calais terugbracht. 143. Pepi heeft besloten, dat hy met de drie hondjes aan de oever van de rivier zal blijven overnachten. En.... morgen zullen ze dan een vlotje gaan maken om de rivier over te steken. Hij zoekt een goed plaatsje uit voor Pim. Pam en Pom in een boom en gaat dan zelf ook slapen. Een lachje speelt om zijn mond, als hij denkt aan die domme Pim, die een brug wilde gaan zoeken. En dan slaapt ook Pepi in. Maar niet alle dieren slapen. Terwijl de drie broertjes en Pepi rustig in hun boomtop een oogje toe doen, vliegt de „Kakatoe-Express" in de gedaante van Kees Kakatoe, naar het Apenwoud, waar de vader van Pepi, Koning Sam ba, als oppermachtig heerser, troont. Ja, Kees Kakatoe heeft persoonlijk de leis ondernomen, want nieuwsgierig als hij is, wil hij zelf het biyde nieuws aan de apenkoning mededelen. Het is nog steeds niet bekend of de zes amateurs en professionals door de sportcommissie van de Nederlandse Wielren Unie enige tijd geleden aan gewezen voor de wereldkampioen schappen op de weg, ook definitief zul len starten. Bij de amateurs waren ge kozen Wagtmans, Dekkers, Vinken, Faanhof, La Grauw en Nolten, met als reserve Van Breenen. Het ziet er naar uit, dat deze keuze wel gehandhaafd zal blijven en dat het genoemde zestal Zaterdag voor het wegkampioenschap zal starten. By de professionals ligt de situatie enigszins anders. Gekozen waren Jans sen, Van Beek, Peters, Voorting, Schul- te en Van Est met als reserve Lakeman. Lakeman biykt op het ogenblik mag nifiek in vorm te zün en het is lang niet uitgesloten te achten, dat de sport- commissie hem alsnog een plaats in de ploeg zal geven, waarbij hy dan Van Beek, die immers ook aan de ach tervolging zal deelnemen, zou vervan gen. Doch beslist is er omtrent deze mogeiykheden niets. Dat zal de sport- commissie van de NWU waarschüniyk pas Zaterdag doen, terwijl ook de weersomstandigheden een rol van be tekenis kunnen spelen. Verder wil men wachten tot Schulte te Kopenhagen is aangekomen om te vernemen hoe het met zijn vorm is gesteld, aangezien de Bossenaar behalve voor de weg ook als reserve bij de achtervolgers staat ge boekt. Aneta verneemt, dat dr. H. J. Frie- dericy, hoofd van de Indonesische af deling van het Nederlandse voorlich tingsbureau te New York, thans een reis door de Verenigde Staten maakt voor een bezoek aan de hoofdkantoren van de nieuws-orgainsaties en kran ten, waarvan vertegenwoordigers heb ben deel genomen aan de door de Ne derlandse regering georganiseerde tocht door Indonesië. Het voornaamste doel van de reis van dr. Friedericy is per soonlijk deelneming te betuigen aan de hoofdredacties, die een vertegenwoor diger verloren bij de ramp te Bombay. De journalist Mathews, die deel uit maakte van het gezelschap Amerikaan se journalisten, doch de reis met de Franeker niet voortzette wegens zijn plan om via Manilla terug te keren, heeft, naar wordt vernomen, een serie artikelen over Indonesië geschreven, die spoedig gelyktydig in verscheidene Amerikaanse bladen, waaronder de „San Francisco Chronicle", gepubli ceerd zullen worden. Geruchten rond Hinnawi Te Cairo doen hardnekkige geruch ten de ronde, dat kolonel Hinnawi is vermoord. Deze geruchten zyn echter door de kolonel zelf lachend tegenge sproken Volgens Turkse persberich ten is de Koerdenstam, waartoe Hoes- ni Zaim behoorde, tegen de nieuwe regering in opstand gekomen. De re gering heeft gemotoriseerde troepen tegen de stam uitgezonden. Dezelfde kranten melden, dat de zoon van kol. Hinnawi door de zoon van de terechtgestelde premier, Moh- sen Barazi, is gedood. MOEDER LIET HAAR KINDEREN IN DE STEEK. Gistermorgen stond de 28-jarige C. de H.S. voor de Rotterdamse recht bank terecht. Haar werd ten laste ge legd, dat zü op 29 April haar vijf kin deren had verlaten, om zich op deze wijze van hen te ontdoen. Uit het ver hoor bleek, dat zij door haar echtge noot was verlaten, omdat de verstand houding zeer slecht was. Tegen de vrouw is acht maanden geëist. WAPENS IN NAPELS IN BESLAG GENOMEN De politie te Napels heeft jacht ge maakt op verboden wapens. Hierby werden 73 personen gearresteerd en 'n grote hoeveelheid wapens en munitie in beslag genomen. Tot de buit behoor den o.a. meer dan 1000 pond explosie ve stof, zeven anti-tankmijnen, vele tijdbommen, duizenden machinege weerkogels en geweerpatronen. PROTEST TEGEN ONTMANTELING Tienduizend arbeiders van de voor malige Hermann Göring Werke te Watenstedt Slazgitter bij Brunswijk hebben geprotesteerd tegen de voor genomen ontmanteling van deze ijzer en staalfabriek. Ledigheid is des duivels oorkussen behalve in de vacantie. Dan maakt zij juist de grootste zaligheid uit. Het luie ren, het heerlijk nietsdoen is de bron van het echte vacantiegenot. Maar er bestaan mensen, die zelfs ook in hun vacantie het bezig-zijn niet kunnen la ten. Zij zijn zo gewend aan hun dage. lijkse werkzaamheden, dat het ont breken daarvan voor hen een ondra gelijke leemte wordt. Het gaat hun als iemand, voor wie het tikken van de klok een zo onmisbaar bestanddeel van het leven vormt, dat hij zich on rustig gevoelt, zodra de klok stilstaat. Zo kan de stilte van het woud of de hei tot een kwelling worden voor de stedeling, die één is met het rumoer van de straat. En zo raken de aan de arbeid verslaafden van de wijs, zodra de vacantie hen tot ledig, heid dwingt. Maar ook zijn er zuinige mensen, die de dingen alleen waarderen zo lang ze productief zijn. Zij achten tik ledig ogenblik een onverantwoorde lijke uitgave van het levenskapitaal, dat geen ogenblik renteloos mag blij ven. Ledigheid is voor hen een volko men negatief iets, een manco, een hiaat. Wie luiert, teert in en verarmt. Rust roest. Is dit echter wel waar? Er is ook een ledigheid, die wel degelijk pro ductief is. Vraag het maar eens aan de boer, die een stuk land braak laat liggen. Dit braak-zijn komt de oogst van het volgend jaar ten goede. En zo zou het kunnen zijn, dat 't braak- ligpen van de menselijke geest ook de oogst van het volgende jaar ten goe de komt. Voelt men zich na een va- cantie niet sterker van lichaam en helderder van geest, en vlot het werk dan niet beter dan voordat men het onderbrak? De natuur laat voortdurende arbeid niet toe. Dagelijks eist zij een rust poos, want zonder slaap kan men niet leven. Maar is slaap eigenlijk wel ledigheid? Evenmin als de winter le digheid van het plantenleven bete kent. Het lijkt 's winters wel, alsof de natuur dood is, maar ondergronds gaat het leven zijn gang. Er wordt daar diep in de aarde gewerkt en gewroet en straks blijkt die schijnba re slaap der natuur de voorbereiding te zijn geweest voor het nieuw ont waken der lente. Het bestaan ligt niet 'stil in de slaap. Deze dient om lichaam en geest gelegenheid te verschaffen tot de vor ming van verse krachten; hij ver goedt de slijtage van de dag, die door dit geheimzinnige proces van de nacht wordt hersteld. Uit de dromen komen de daden voort; vraagstukken, die de avond vóór het naar bed gaan onoplosbaar leken, zijn de volgende ochtend eensklaps de eenvoudigheid zelve geworden. Dit is de productieve werking der ledigheid. Het is niet louter 's nachts dat wij dromen. Ook de dag schenkt van die ogenblikken, waarin wij wegzinken in mijmerijen en waarin ons brein nevel achtig wordt. Wij kunnen niet altijd door werken, maar evenmin altijd door denken. Ook onze gedachten moeten respijt hebben. Het dromerig kijken naar een grashalm, of soezend trekken aan een tabakspijp oefent de zelfde functie uit als het herkauwen van een koe, die in de wei ligt. Ook die koe lijkt te luieren, maar inder daad werkt zij. Of liever: er wordt aan haar gewerkt, terwijl zij zelf zich dit niet bewust is. Zo wordt er in onze ledige ogenblikken ook aan ons gewerkt. En wij moeten ons voor deze heilzame werking ontvankelijk stellen. Laat ons daarom ruim en ro yaal de ledigheid haar kans geven en niet krenterig zijn met ons luieren in de vacantie. H. G. CANNEGIETER. De eerste verkopingen van fruit op het hout in Betuwe en in Maas en Waal zijn niet veelbelovend voor de boomgaardbezitters. Er is wel overvloed van hard fruit, maar de prijzen, door de opkopers en gros besteed, zijn laag. Sommige boe ren houden de verkoop maar in en gunnen de oogst niet aan bieders, die blijkbaar geen risico's durven te ne men. Wij hoorden van prijzen van 4 tot 6 cent per kilo op het hout, zelfs voor bewaarfruit. DOOR Ik wil je wel vertellen, dat ik deze hele •ffere in het geheel inet plezierig vind. Zelfs zou ik zeggen, dat ik nooit Iets heb meegemaakt, waar ik minder mee op had. Slangen en curaré zijn twee dingen, waar ik bang voor ben. Ik heb mensen aan de gevolgen van beiden zien sterven en dat is iets, wat je bijblijft." Na alles, wat zü omtrent zijn erva- ringei wisten, was er niets, wat zo dreigend klonk als deze bekentenis. En weer viel er een zware stilte. Toen zei Sam: „In ieder geval ben jij vrij, Mary. Hij zei. dat hij jou zou laten gaan. Als het er tenslotte op' aankomt, zal ik je de nodige muildie ren geven en het voedsel, dat je nodig hebt en kun je naar het noorden naar Columbia gaan. Het is niet ver weg". „Hij zal mij alleen laten gaan. als ik beloof de familie mee terug te bren gen. Daar legde hij zeer de nadruk op." „Een belofte, die door een krankzin nige is afgeperst!" protesteerde Sam. „Maar desalniettemin een belofte". Semple zat gedurende enige ogen blikken na te denken. Toen zei hy; „Dus jouw probleem komt hierop neer, hoe je hier vandaan zoudt kunnen komen met de toestemming van de oude heer en zonder de belofte om te rug te moeten komen. Zolang hij zijn mensen niet gezegd heeft, dat zij ons moeten tegenhouden, als wij willen vertrekken, is dus het enige obstakel de oude man. Als hem iets zou over komen. Iets in de toon, waarop deze harde man uit de praktijk dit zei, deed Sam hem scherp aankyken en met een eigenaardig gevoel in zijn hart vroeg hij langzaam: „Wat bedoel je met „hem overkomen"?" De achterdocht in zijn stem lokte Semple niet uit zijn tent en hij ant woordde eenvoudig: „Oh. niets bijzon ders. Maar een man op zijn leeftijd en die op die manier leeft, kan heel wat overkomen". Voor hen alle drie brachten di e woorden een beeld van deze plaats, bevrijd van de oude man, en dit deed Semple tegen Mary opmerken: „Ik ver-onderstel, dat als je ze verschepen kon, deze orchideeën heel wat zouden opbrengen?" ,9- ..Dat weet ik niet", zei zij. „maar ik geloof het niet. De nieuwe ontdekkin gen zouden goed verkocht kunnen worden, maar ik zou niet weten voor hoeveel. Geen van deze bloemen zou de handel interesseren, en met de we reld in de actuele toestand, waarin zij is, is de vraag naar bepaalde specima zeer gering. De markt is alleen open voor bloemen, waar corsages van ge maakt kunnen worden en dan nog in quantiteiten. Dat betekent voor Zuid- Amerika slechts enkele speciale soor ten. In het logboek heeft grootvader duizenden van deze vermeld, alle ver spreid over Venezuela en Columbia en de handelaars zullen elk kwantum ac cepteren. Wat betreft de zwarte Die woorden brachten Sam uit zijn sombere gedachten weer tot de wer kelijkheid terug. Zijn angst vond haar uiting in een geïrriteerd protest: „Gro te hemel! Houd je nog altijd aan dat sprookje vast? Als er ooit een zwarte orchidee geweest is. is de kans, dat het een cattleya was, al zeer gering". Met een beetje verlegen gezicht zei Semple tegen haar: „Je vergeet, dat de afbeelding, die je hebt gezien, namaak was. Maar je hebt gezien, hoe de oude man zich over die orchideeën opwindt. Zou er iets ter wereld zijn, dat hy niet zou willen doen, om een zwarte te pakken te krijgen? Je hebt mijn schilderijtje nog, geloof ik. Daar mee en met dit beeldhouwwerk, plus een beetje verbeeldingskracht, moesten we toch iets in elkaar kunnen dranten, dat ons, wat hem betreft, te hulp komt". Op koude toon zei Sam: „Je bedoelt een soort bedriegerij, zoals je tegen over mij gebruikt hebt?" „Zoiets", gaf Semple toe. Terwyi zij nog spraken, hadden de uit het zuiden aandrijvende wolken zich verspreid. Nu verduisterden zij de maan en de beginnende regen noopte hen tot het zoeken van onderdak. HOOFDSTUK IX Mary sliep in haar tent, toen het een of ander geluid wat wist zij zelf niet haar klaar wakker deed worden. De tent was een klein zijden exem plaar, gevoerd met muskietengaas en de ingangskleppen waren teruggevou- wen. Aan het einde van haar voeten door de driehoekige opening kijkend, zag zij een strook grond met een over hellende boom, de helling naar bene den naar het water en de brug, waar bij de laatstgenoemde in de grijze ne vel van de ochtendmist gehuld was Gedurende de drie dagen, dat zij hier geweest waren, hadden zü alles ge daan, wat zij maar bedenken konden, om het vertrouwen van Don Arturo te winnen. Voor Mary waren zij onderbroken geweest door verrukkelijke ogenblik ken, die zij in Hugh Semple's armen had doorgebracht. Onder het een of andere voorwendsel liet zij Sam bij haar grootvader achter en glipte dan weg, om Hugh op het terras te ontmoe ten, waarna zij in de afzondering van een met struiken begroeide straat alles om zich heen vergaten. Op haar elleboog leunend, luisterend naar een mogelijke herhaling van het geluid, dat haar gewekt had, hield een deel van haar geest zich bezig met de in zijn gezelschap doorgebrachte ogen blikken en trachtte een teken in haar herinnering te ontdekken, dat hij al haar gevoelens deelde. De verschillende geluiden der duisternis waren met het aanbreken van de dageraad weggestor ven, terwijl die van de dag nog niet begonnen waren, behalve één, hetgeen zij, nu het haar volle bewustzijn be reikte, niet thuis kon brengen. Door de stilte hoorde zü een vaag klagend geluid,, een zacht gesnater, rij zend en dalend, nu eens ophoudend en dan weer beginnend en naar het haar toescheen verschrikt en desolaat. Zo dringend klonk het tenslotte, dat zij opstond, om buiten haar tent op san dalen eli met een jasje over haar pya- ma aangetrokken, te staan luisteren. De regen van de vorige avond was voorbij en de wolken waren verdwe nen. De dageraad rook fris en zoetig; op de schemerig verlichte open plek bewoog zich nog niets, ofschoon de Jivanté's zich spoedig zouden vertonen. Het was of de gehele wereld even stil stond; of alle leven tussen dag en nacht bleef hangen. Het zachte geluid ging door, stierf weg en zwol dan weer tot een klagend crescendo, hetgeen haar op onverklaar bare wijze bewoog. Zowat tien meter van haar tent stond de hut van haar grootvader op haar vier staken en plotseling realiseerde zij zich, dat het klagend geluid daaruit kwam. Zij aarzelde even en liep toen zacht op de hut af. De hut had geen deur. De vloer van de kleine stoep was on geveer op borsthoogte. Zij ging daar staan, waar zij de hangmat van de oude man kon zien hangen, maar Don Arturo lag er niet in. Hy lag op de vloer uitge strekt met zijn hoofd in een onnatuur lijke houding terwyl het zwart-en- cranje aapje in een vergeefse poging om zijn aandacht te trekken aan zyn baard trok. Het kleine fluwelen ge zichtje keek haar met wanhopige blikken aan. Zij haaste zich de ladder op en kniel de naast hem neer. Toen klonk haar verschrikte kreet: „Hugh! Hugh. Kom gauw". Maar de stem, die haar geruststellend antwoordde, was die van Samj „Ik kom" Al spoedig hoorde zij hem, voor haar tent staande, opnieuw roepen: „Waar ben je?" „Hier. In grootvaders hut. Oh. kom dan toch!" (Wordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6