Kort Bestek Haarlem in rep en roer door brandende gasbuis Finse troepen grijpen krachtig in Enquête-commissie vastgelopen in England-Spiel Verdediging van Europa werpt veelomvattende problemen op 24 Doden bij twee vliegtuigongelukken in Engeland VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Een steekvlam van tien meter hoogte De brandweer stond aanvankelijk machteloos Algerijn maakte jonge meisjes het hof De burgemeester van Kemi in arrest Gesneuveld in Indonesië Publicatie opnieuw uitgesteld Baruch neemt ontslag als ambassadeur Winnen de diplomaten of de bankiers? Toestellen explodeerden Amerikanen slaags met Chinese communisten bureau ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Zaterdag 20 Aug. 1949 146e Jaargang No. 195 ALKMAARSCHE COURANT tarieven: Advertenties 16 cent per millimetei Familieberich ten 20 cent pei millimetei Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen, 1.40 per maand. I 1- per kwartaal plus incassokosten Zowel brandweer als ingenieurs van de Haarlemse gasfabriek stonden gis teravond geruime tijd machteloos tegenover een 10-tallen meters hoge steek vlam, die loeiend uit een gebroken dikke hoofdleidingsgasbuis naar boven schoot. Men durfde de buis niet af te sluiten op de zich op flinke afstand van de vlam bevindende afsluitpunten, omdat het gevaar van ontploffing ergens in de buis daardoor te groot wercl geacht, wanneer de buitenlucht zich met de restjes gas zou vermengen, en de brandweer kreeg geen schijn van kans de geweldige steekvlam te doven. De buis is gebroken bü de C'atha- rrjnenbrug aan het Noorder Buiten Spaarne. Een ijzeren zandhopper, die de opengedraaide brug' om 8 uur pas seerde, kwam door een verkeerde ma noeuvre in aanvaring met de hoofd leidingsbuis, die op deze plaats door het Spaarne loopt. De gietijzeren lei ding, die een doorsnee heeft van een halve meter, werd juist op de knik, waarmede zij in het water duikt, ver brijzeld en grote hoeveelheden gas stroomden onmiddellijk naar buiten. Een gewone gaslantaarn, die daar in de buurt staat, was de oorzaak van de ontploffing. Buurtbewoners werden op geschrikt door een krachtige ontplof fing en een daarop onmiddellijk vol gende meters hoge steekvlam. Het uit stromende gas had vlam gevat toen het de gaslantaarn bereikte. Duizenden Haarlemmers liepen uit om de strijd tegen de steekvlam te vol gen. Haarlem was van gas verstoken. De Haarlemse brandweer, die met groot materieel uitrukte, stond mach teloos tegenover de geweldige steek vlam, die onafgebroken uit de buis naar boven schoot en die wegens de grote hitte niet dichter dan tot op 10 meter kon worden benaderd. Politie- ■yersterkingen verschenen al spoedig ter plaatse om de duizenden nieuws gierigen op een afstand te houden, .ter wijl ingenieurs van de gasfabriek zich verdiepten in het probleem hoe de vlam in kracht kon worden vermin derd. Intussen werden de Haarlemmers Hij was rijk, maar bezat geen cent De. vreemdelingendienst van de Am sterdamse politie heeft in Naarden een jonge Algerijn gearresteerd, die sedert enkele maanden in ons land vertoeft en zich in die tijd met huwelijkszwendel heeft bezig gehouden. De man noemt zich Mohamed Beg- tache of Beighe, zegt millionnair en hoteleigenaar in Parijs te zijn en voor onbepaalde tijd met vacantie in Ne derland te vertoeven. Hij spreekt alleen Frans, maar kan geen Frans lezen of schrijven. Naar gebleken is komt hij uit Bougie in Algerije, maar omdat hij niet in het bezit is van papieren be schikt de politie niet over verdere in lichtingen. Begtache zocht op alle mo gelijke manieren contact met bij voor keur jonge meisjes, die hij als hij de kans kreeg meetroonde naar'Zandvoort. Hij gaf dan veel geld uit, gebruikte voortdurend taxi's cn kwam al gauw met een huwelijksaanzoek op de prop pen. Zijn bedoeling was steeds een intieme verhouding met z'n slachtoffers te scheppen. Geld was niet in de eerste plaats zijn doel. Hoe het hem mogelijk is geweest ge ruime tijd de eerste klacht bereikte de politie reeds in Mei op tamelijk grote voet te leven is de politie een raadsel. Bij zijn arrestatie had Begtache geen cent op zak. Algemene weersverbetering Het regengebied, dat de scheiding tussen een koele en warme luchtsoort vormt, trad gistermorgen reeds ons land binnen en veroorzaakte vooral in het midden en noorden van ons land bijna de gehele dag regen. Zeer lang zaam verplaatste in de afgelopen nacht het front zich naar het oosten. Om zes uur vanmorgen lag alleen Groningen nog in de koude lucht, dus ten oosten van deze frontlijn. Het vliegveld Eelde meldde n.l. 12 graden Celsius bij Oostenwind en motregen. In de loop van de dag zal de be wolking langzaam breken en zal het weer een algemene verbetering on dergaan, tengevolge van een krachtig gebied van hoge luchtdruk dat met 't centrum over Ierland ligt en zich langzaam naar ons land beweegt. Het is dan ook te verwachten, dat het weer de eerste dagen vrij 2onnig en droog zal zijn, waarbij de tempera tuur geleidelijk weer iets hoger wordt. Weerbericht Verwachting, geldig tot Zondag avond: Minder bewolking dan vandaag, maar nog overdrijvende volkenvelden. Droog weer. Iets warmer overdag. Meest zwakke wind hoofdzakelijk tussen Noord cn Oost. door de radio gewaarschuwd geen gas te gebruiken. De brandweer gaf al spoedig de strijd tegen de steekvlam op, doch maakte zich verdienstelijk door met 6 stralen de Catharijnenbrug nat te houden, opdat deze door de vlam zo min mogelijk zou worden aangetast. Om 11 uur slaagde de brandweer er vrij onverwacht in de steekvlam te overmeesteren. Het was het ei van Co lumbus: alle 6 stralen werden in de gebroken buis gericht en de vlam gaf de geest. Kees Broekman op de fiets naar Noorwegen De schaatsenrijder Kees Broek man is van plan de reis naar Noor wegen op zijn race-fiets te maken Arve Sinnerud, die bij hem heeft gelogeerd en dezer dagen naar Noorwegen terugkeerde, heeft de bagage van Kees daarom in zijn auto meegenomen. VIERENTWINTIG PERSONEN IN TUNNEL GESTIKT In een 1600 meter lange tunnel bij Tsjoekiong in Zuid-Korea zijn 24 perso nen de verstikkingsdood gestorven en anderen ernstig ziek geworden. Van een trein raakten zes wagens in de. tunnel los. Toen de machinist ach teruit reed om de verloren wagens weer aan de trein te koppelen werd de tunnel met dichte rook van de locomo tief gevuld, zodat de passagiers, geen verse lucht meer konden krijgen. Het Finse leger heeft opdracht ont vangen gereed te zijn om mannen en vrouwen te beschermen, die gehoor geven aan de regeringsoproep om naar het werk terug te keren. Bij de arse nalen en munitiedepots van het leger zijn versterkte gewapende wachtposten opgesteld. De sociaaldemocratische regering heeft deze maatregelen getroffen, na dat nog meer arbeiders zich bij de door communisten geleide stakingsbeweging hadden aangesloten en ongeregeldhe den te Kemi, een pulpcentrym aan de kust uitbraken. Posters hebben vijf vrouwen en een meisje van 15 jaar gegrepen, die zich als vrijwilligers hadden opgegeven voor houtsorteringswerk. Zij werden geschopt en in het gezicht geslagen en de mannen persten haar modder in de keel. Tenslotte werden zij door troe pen bevrijd en naar het ziekenhuis overgebracht. In de parken en op de pleinen van Kemi zijn 500 man aan troepen gele gerd. Zij hebben opdracht om even tuele ongeregeldheden onmiddellijk te onderdrukken. Het hoofd van de N. Finse politie heeft zijn hoofdkwartier naar Kemi overgeplaatst en er is eên rechtstreekse telefoonverbinding met het ministerie van binnenlandse zaken gelegd. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Serg. E. J. ten Huizen uit Doesburg. Serg. J. Goedemans uit Amsterdam-W. Sold. M. J. J. Ohms, uit Heino. Sold. Chr. Wijnstra, uit Maastricht. Sold. J. Dikken uit Enschede. Sold. G. van Dijk uit Maassluis. Sold. G. Geurts uit Dodewaard. Sold. J. H. X. Bruis uit Schinnen (L.) Sold. J. Jonker uit Zaandam. Sold. R. Spreij uit Abkoude Sold. H. Nijholt uit Oldemarkt (O.) Korp. J. J. H. Peerbooms uit Geleen. Korp. V- N. J. v. d Berg uit Schiedam. Sold. Ie kl. G. J: van Krevel uit Ede. Sold. Ie kl. P. A. v. d. Putten, Haarlem. Koninklijk Ned.-Ind. Leger: le It. A. K. Frenks uit 's-Gravenhage. Serg. inf. J. A. van Overmalre uit Zuiddorpe (Z) en zes Indonesische militairen. Bij een inval in het communistische hoofdkwartier in genoemde stad zijn zeventien personen, de burgemeester inbegrepen, gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd het vuurgevecht te hebben nitgelokt. DR. BEEL HOOGLERAAR TE NIJMEGEN Naar het K. N. P. verneemt, is dr. l. J. M. Beel benoemd tot buitengewoon hoogleraar in het bestuursrecht in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de P..K. Universiteit te Nijmegen. Hij zal waarschijnlijk zijn ambt aanvaarden bij het begin van het nieuwe studie jaar. Met de „Queen Mary" arriveerde iri Engeland de Boeddhistische zendeling Lokanatha, die geduren de zestien jaar niet in een bed heeft geslapen. Tijdens de reis sliep hij óf op een stoel in het sa lon öf op een stoel in de bios coopzaal. De SI-jarige zéndeling, die in Italië werd geboren, doch in Amerika werkt, rookt niet en is vegetarier. Lokanatha, gehuld in een geel kleed, wandelt barre voets met zijn etenspot in de hand door de straten van Londen. Verschenen is het vierde versaag omtrent de stand van werkzaamheden der enquêtecommissie regeringsbeleid 19401945. Hieraan is het volgende ontleend: Het onderzoek betreffende de verbindingen met het bezette Ne derlandse gebied, in het bijzonder de militaire en civiele inlichtingendiensten werd in de verslagperiode met kracht voortgezet, zowel ten aanzien van de verbindingen in' het algemeen als ten aanzien van het England-Spiel in het hijzonder. Vooral dit laatste heeft, gelijk be kend, de gemoederen in ons land sterk bezig gehouden. Van allerlei zijden zijn hieromtrent de meest uiteenlopende therorieën verkondigd. De commissie acht het haar plicht, deze zaak zo nauwkeurig mogelijk te onderzoeken en aandacht te besteden aan elke aan wijzing, hoe fantastisch deze wellicht ook moge klinken. Mede hierdoor heeft het onderzoek een grote omvang aan genomen. De commissie had aanvanke- Herman B. Baruch heeft gisteren zijn ontslag ingediend als ambassadeur van de Ver. Staten in Nederland. Hij heeft daarvoor geen reden opgegeven. President Truman heeft het ontslag „met oprechte spijt" aanvaard. De da tum van ingang zal worden vastgesteld na Baruchs terugkeer in de V.S. Ba ruch is 77 jaar. lijk gehoopt in het vroege najaar van 1949 omtrent het gehele complex van vraagstukken, dat met de verbin dingen samenhangt, verslag te kunnen uitbrengen en nog onlangs werd van officieuze zijde medegedeeld, dat de commissie ultimo September gereed zou zijn. Tot haar leedwezen is dit echter on mogelijk gebleken. Omtrent het tijd stip. waarop het verslag hierover zal kunnen verschijnen, kan ze thans nog geen nadere mededelingen doen. Geen coalitieregering in Duitsland De sociaaldemocraten „zullen nooit deelnemen" aan een coalitie met de christendemocraten, aldus heeft Heine, de perschef der Duitse sociaaldemocra tische partij, te Hannover meegedeeld. Heine verklaarde, dat de socialisten de economische politiek van de christen democraten „categorisch verwerpen". Er siaaf méér op hef spel dan de economische redding van Grooi-Briffannie (Van onze diplomatieke medewerker). QE „WAI.LSTREET JOURNAL" PUBLICEERDE DEZE WEEK een be richt van een van zjjn Washington»» correspondenten, waarin gezegd werd, dat een aantal ambtenaren van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken voorstellen tot een economische unie tussen de Verenig de Staten en Groot-Brittannie zou hespreken. Deze unie moest voorzien in een vrije beweging van kapitaal en arbeidskrachten en in een gemeenschap pelijk staatsburgerschap. Minister Aeheson heeft zich gehaast deze mede deling. die nogal wat stof in geheel en half isolationistische kringen in Amerika heeft doen opwaaien, ais ongegrond te kwalificeren. Hij gaf eeliter toe, dat z.ijn ambtenaren een onderzoek hadden ingesteld naar de invloed, welke, nauwere betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Engeland op de eco nomische moeilijkheden der Britten zouden kunnen uitoefenen. l i. I i. i zijn deelnemers, voor zover menselijk Dit zal Londen, dat volgende maand zijn vertegenwoordigers naar Wash ington moet zenden om daar te gaan praten over zijn schrijnend tekort aan dollars, zeker aangenaam in de oren hebben geklonken, zulks te meer, waar wel vaststaat, dat men van de zijde van de Amerikaanse minister van Financiën, J-ohn Snijder, geen bijzonde re tegemoetkomendheid te verwachten heeft. Deze en met hem vele andere invloedrijke Amerikanen is van me ning, dat Groot-Brittannie, alvorens aan spraak te kunnen maken op verdere hulp, maar eerst eens moet overgaan tot devaluatie van het Pond Sterling en verlaging van zijn productiekosten. Daarom ook wil Snijder, in tegenstel ling met Aeheson, de komende Ame rikaans-Britse monetaire onderhande lingen buiten de internationale poli tiek houden en ze geheel tot de eco nomische sector beperken. Diplomaten en bankiers. Of de Amerikaanse diplomaten dan wel de bankiers in deze kwestie aan het langste einde zullen trekken, is nog niet met zekerheid te zeggen. Uit het feit echter, dat Bevin de Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps, op zijn reis naar Washington zal vergezellen, mag men misschien concluderen, dat het eerste het geval zal zijn. Wenselijk ware het zeker. Want wat, op het ogenblik op het spel staat, is heel wat meer dan de eco nomische redding van Groot-Brittan nie het is de veiligheid van de we reld. Immers, hoe paradoxaal het ook moge klinken, de kwestie van de de fensie van de wereld wordt belang rijker, naar mate het onmiddellijke ge vaar van oorlog kleiner wordt. In het crisisjaar, dat achter ons ligt, scheen het bijna dwaas, plannen te maken, waarvan de uitvoering lange tijd voor zich zou opeisen. Nu echter kunnen wij verder kijken en ons de opbouw van een systeem van werke lijke veiligheid voor de gehele wereld ten doel stellen, zelfs indien dit tijd vordert. Een dergelijk systeem moet Bij twee vliegtuigongelukken in N. Engeland zijn 27 personen gedood. Een Dakota van de British European Airways, vliegend op de normale lijn dienst van Belfast naar Manchester, stortte bij Oldham in Lancashire neer en explodeerde. Van de 29 passagiers en drie koppen bemanning kwamen 23 in de vlammen om, zeven werden ern stig gewond. Onder de passagiers be vonden zich drie - kinderen en drie babies. In het nabijgelegen Yorkshire explo deerde even later een Proctor-vlieg- \7oor de Amsterdamse jeugd is een sprookje bewaarheid geworden. Want is het niet altijd het hoogtepunt fend verhaal van een hele familie, die en masse voor de rechtbank rekenschap kwam afleggen in verband met een in- uit ieder sprookje als de hoofdpersoon miHinMiiHiiiiwiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiwiiiuiiiHiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiu braak in ee" manufacturenzaak. De mag dansen met de Koningin? En gis termiddag was er een meisje en was kadi deelde in totaal vijf jaar en drie maanden uit aan man, vrouw, schoon- ben. er een jongen, die dat sprookje beleef- aftrekken, vermenigvuldigen, delen, papa en nog een oom als hekkensluiter, den. Op de tentoonstelling Jeugd van kwadraatsvorming, reeksvorming, ont- Van je familie moet je het maar heb Nederland danste een groep jongeren binding in factoren en het kleinste ge- de „zevensprong" toen plotseling de mene veelvoud op aanschouwelijke wij kring werd verbroken en Koningin ze voorstelt. De grootste gemene deler Juliana, in het grijs gekleed, links en wa® a' duidelijk genoeg. Dat was mijn rechts een hand vastgreep en vrolijk kleine broertje vroeger, als er een stuk mededanste. Haar voorbeeld werd ter- chocolade gesplitst moest worden. Maar gen met uuitse torpedobootjagers. Maar stond door een aantal in namiddagtoi- zonder gekheid, is het knap, of is het toen het weer ,jag wertj na een buister- let geklede dames gevolgd. Vrien- bat niet? Uit Assen komt het verhef- njs van vjj.; jaar) verdwenen de sche- JTr'was een tijd, dat de havens van IJmuiden en Den Helder vol la den, leven wij niet in een gelukkig land? En is het geen voorrecht, dat wij zo'n Landsvrouwe hebben? Het is daar in Amsterdam vrolijk toege gaan. Daarvan kan ook burgemeester d'Ailly getuigen, die de deelnemers aan het internationaal goochelcongres ontving. Nooit zal de burgervader ver moed hebben, dat zoveel geldstukken onder zijn das, achter zijn revers en in zijn oren verscholeij zaten. Bij dozij nen haalden de vingervluggen ze er uit te voorschijn. jyjen behoeft overigens geen gooche laar te zijn, om kunststukjes uit te halen. Een onderwijsman uit Berg- eyk, de heer Lommers, heeft een re- kencirkel uitgevonden, die optellen, Het vlot niet erg met dat England- Spiel. Of eh, zou hot soms, eh..t, pen. Thans zijn er vijf teruggekeerd. Aan Nederland verkocht als.,., oud roest. Sic transit gloria mundi! Werklieden hebben in de buurt van het Italiaanse plaatsje Cividalo de Friuli het 1400 jaar oude skelet van een jongen gevonden, waarbij een dolk lag. Men meent dat deze jongen de zoon is geweest van een hoofdman der Lombarden, een Teutoonse stam, die Noord-Italie binnendrong. De Velsen- se afdeling van het Rode Kruis hield op de Rijksweg naar Amsterdam een oefening met ziekenwagens, draagbaren en gewonden, die zo „echt" leek. dat een automobilist de politie waarschuw de. dat een ongeluk gebeurd was. De politie belde het Rode Kruis op en zo ging het Rode Kruispersoneel op zoek naarzichzelf. tuig, behorende aan de Lancashire Aircraft Corporation, in de lucht én stortte neer. Alle vier inzittenden kwa men om het leven. Het vliegtuig maak te een proefvlucht. Nader wordt gemeld, dat van de in zittenden van de Dakota er 24 om het leven zijn gekomen en 8 werden ge wond. Toestand van Strauss weer minder goed De toestand van Richard Strauss is, na een korte verbetering, weer ver slechterd. De behandelende geneesheer, prof. Nonnenbruch, heeft gistermorgen bekend gemaakt, dat Strauss aan acute hartaanvallen lijdt tengevolge van an gina pectoris en dat de temperatuur weer stijgt. Professor Nonnenbruch heeft nu zijn intrek in Strauss villa ge nomen om voortdurend dicht bij de patiënt te kunnen zijn. Besprekingen te Semarang De Republikeinse groepen, die be trokken waren bij de aanval en beschie ting van Semarang, waren van de TNI- brigade onder commando van brigade commandant luitenant-kolonel Sudiarto. Deze is gistermorgen met enige van zijn officieren te Semarang aangeko men, teneinde besprekingen te voeren met militaire waarnemers van de UNCI en de Nederlandse legerleiding om te geraken tot betere uitvoering van de order tot staken van de vijandelijk heden. Devaluatie van het Pond Het „Journal of Commerce" schrijft, dat fiscale en handelskundigen van de Amerikaanse regering, welke de ach teruitgang van de Britse positie nauw keurig gadeslaan, van mening zijn, dat een devaluatie van het pond Sterling wellicht nog vóór het begin van de in September a.s. te Washington te hou den internationale monetaire conferen tie noodzakelijk zal zijn. OVERSTROMING IN NAPELS Tengevolge van overstroming tijdens stormweer zijn in Napels verscheidene huizen ingestort; weg-, spoor- en tele foonverbinding ondervonden stagnatie. mogelijk, bestand tegen invasie ma ken; hun de uiteindelijke bevrijding te garanderen is niet voldoende. Een begin is gemaakt met de onder tekening van het Atlantische Pact. Het tweede stadium, even belangrijk en even moeilijk, is thans ingeluid door het bezoek van de Amerikaanse stafohefs aan Europa dat van de uithouw van het Pact van een diplo matiek instrument tot een strategisch systeem. Amerika's taak. Tot nu toe is slechts overeengeko men, dat wanneer een van de Atlan tische naties wordt aangevallen, alle overige leden van het pact in de daar uit voortvloeiende oorlog met de aan gevallene zij aan zij zullen staan. Het gaat er thans voor hen om, hun krach ten zodanig te organiseren en te ver delen, dat geen van de Atlantische na ties in geval van oorlog onder de voet kan worden gelopen en dat alle teza men in staat zuilen zijn hun gecom bineerde krachten op de beslissende plaats en op het beslissende tijdstip in te zetten. Deze strategische taak werpt zelfs nog meer problemen op en heeft mis schien zelfs nog verder reikende ge volgen dan de diplomatieke taak van het sluitefl der alliantie deed en had. Deze problemen kunnen, om eens een wijdverbreide misvatting bij de kop te nemen, niet opgelost worden door de verdediging te land in Europa bijna geheel aan Frankrijk en de Benelux- landen over te laten en Amerika's aanvankelijke taak tot het uitvoeren van strategische bombardementen te beperken. Zulk een plan zou een veel te zware taak op de schouders van Frankrijk en de Benelux-landen laden en een te groot deel van Amerika's kracht in het begin van een oorlog braak leggen. Alle krachten. Algehele veiligheid voor het Atlan tische gebied kan slechts verzekerd worden, indien alle beschikbare krach ten van het gebied zo georganiseerd en zo op de verdediging van de kwets bare Europese landgrens zijn gecon centreerd, alsof het Atlantische ge bied een enkele staat ware. Het is heel goed mogelijk, dat om dit nood zakelijke doel te bereiken, het Atlan tische gebied ten slotte inderdaad één staat zal moeten worden. Dit zal echter nooit kunnen gebeuren, wanneer het Atlantische gebied verdeeld ge houden wordt door economische gren zen, die er in groeiende mate toe zou den kunnen leiden, dat bepaalde lan den gedwongen worden, zich al te zeer afhankelijk te maken van machten, buiten het Atlantische gebied gele gen. Door de diplomaten wordt dit reeds lang ingezien. De komende we ken en maanden zullen aantonen, of ook de mannen, die de koorden van de geldbuidels in handen 'nebben; in staat zijn buiten de grenzen van eng nationaal eigenbelang te denken. Het communistische niéuwsbureau „Nieuw China" verklaart in een radio uitzending uit Peiping, dat op ver scheidene plaatsen in China Ameri kaanse troepen slaags zijn geraakt met communistische soldaten. Amerikaans militair personeel was „verscheidene malen" gevangen genomen. Verder werd gezegd dat van Formosa een Amerikaanse marinebasis was gemaakt. Radiodistributie duurder Met ingang van 1 October a.s. wordt het abonnement op de radiodistributie op 2.— per maand gebracht. Dit be tekent, dat met inbegrip van de luister bijdrage 3.— per maand zal moeten worden betaald. Deze maatregel moest worden genomen, omdat de zeer sterk- gestegen exploitatiekosten door de ont vangsten niet konden worden gedekt. Voor de aangeslotenen op een radio distributienet, dat nog niet over een ontvangstmogelijkheid voor de twee binnenlandse omroepprogramma's be schikt, blijft het abonnement 1.25 plus 1.— luisterbijdrage dus 2.25 per maand. DE KONINGIN ONTVING COCHRAN H. M. de Koningin heeft gisterochtend de heer Merie Cochran, lid van de UNCI voor de Verenigde Staten, ten paleize Soestdijk ontvangen. De audiëntie heeft ongeveer drie kwartier geduurd.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1