iSteeds meer verwijdering tussen 'Moskou ep Belgrado Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Enorme bosbranden in Frankrijk eisen drie en zeventig doden Christelijk Historische Unie niet langer achter de regering n roeping Maandag 22 Aug. 1949 146e Jaargang No. 196 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Scherpe noiawisselihg voorigezei De staking in Finland verloopt Vuurtje van boswachters oorzaak nieuwe ramp Zeven sprekers protesteren iR VASTE GROKlh na de tweede wereld, staat Israel zien ont t is belangrijk genoeg er aandacht aan te be- net de stichting van de schijnt de legende van Jood zijn actualiteit te n. Gij kent dit verhaal stfn weg naar Golgotha litgerust aan de deur- ichoenmaker Ahasverua tiaar deze had Hem met i weggejaagd. Waarop zoegde: Ik zal staan en StJ zult gaan tot op de fcelijke en zeker niet e, die zelfs een spoor ïtisme in zich draagt, het lot van de Joden, ende volk verstaanbaar uit him weigering van leze zienswijze is in de teologie gangbaar ge. echter terecht is, valt In plaats van het lot te verklaren (zo dit uit iets negatiefs, uit lijkt het mt| beter naar verklaringsgrond te dit geval ligt deze on. de hand. ft ge aan het Joodse de kern is van zfln we. gesproken worden over pingsbesef. De geschie. Joodse volk begint bij door Jahwè geroepen cere tocht aan Zrjn hand De God, die Abraham sen natuurgod, één van of Heren, die het vioe< kende. Neen, het was ischiedenis, de God, die een natuur. Deze God volk Zijn wet op. Godi rerd het noodlot van (i ciezing, die een noodlot geen pleziertje. Want Israel steeds de ver. hwè te verwisselen met an een nomade van de sn tot een boer van de een kort geleden ver. over de Joden, het volk it uitdrukt. En toch zijn in het Oude Testament, steeds weer terug rie- od van de Geest, levend it zwervende volk. t getracht aan zi|n god- te ontkomen. Hjj kon de volkeren temidden „gastvrijheid" genoot, ke assimilatie onmoge- Tet antisemietisme was bet land van de hervor* and de Joden zich, na een millenia, een eigen rijk et is verwonderlijk hoe iun enthousiasme daar- in nieuwe en toch ook Ierland bouwen zij een dse solidariteit. Een on* sstijn maken zfl tot een -vloeit van melk en ho- ithousiasme voor deze n uitsluitend verklaard iet besef zich geroepen olk tot deze aardse so- idracht van Jahwê, de is. ingsbesef mogen wij de len zeer zeker benijdenT dit opzicht veel meer, ■landers. Want in veel Een wij niet eens, dat land zonder het bezit feen enkel effect sor- terwijl de jongste ge- leze waarheid voldoen^ levert. Het jonge Ie- deze waarheid gran- lathiek. Het Russische even grandioze, maar kelijke verbijzondering feit. In het nationaal* m we eveneens een po en volk een roeping te m het Russische en het ildoende duidelijk zien, slotte om gaat door n zich geroepen weet. ie nationaal-socialisten /an de Geest, maar een natuur. Hetzelfde kan van de Russische God. nog eens te zeggen, ;n deze „godsdiensten" g opleveren. Westerlingen onherroe* i aan het evangelie va» Zomin de Joden kun- an hun roeping de no- Geest te zijn, evenmin >a ooit zich los kunnen t evangelie. Het evan- Christus, waar wij be- ust aan gebonden zijn, algemeen gesproken, enthousiasme en wel- f. Het Joodse volk heeft een land gehad, maar f. Moet van ons gelden, nd hebben, maar geen oekomst van de Wes- g zal afhangen van de dit stukje wereld het ms gegeven is, kunnen N 22 METER HOOGTE 5VALLEN schilder B. van der B, tse zeehaven bezig met van een laadbrug. Bli ing op stevigheid be- eng daarom enige ma* op een houten vlon* e zich hierbij vasthou- s van de laadbrug. Die anning, ofschoon hem edeeld, dat de electri- [eschakeld was. De man en viel van een hoog- Hij was op slag dood. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro (.87294 REDACTIE Achterdam 20. Tel 2274 Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties; 16 cent per millimptpr Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t l.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen; 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten Joegoslavië heeft het antwoord gepubliceerd op de Russische nota van 11 [Augustus, waarin de regering van Tito „e^n vijand en een tegenstander van de Soivjetunie' wordt genoemd. Rusland beschuldigde Joegoslavië van on- Afhandelingen met Engeland over de Joegoslavische eisen ten aanzien van I Oostenrijk „achter de rug van de Sowjetunie om". Het Joegoslavische antwoord is het jongste van een lange serie nota's, die tussen beide landen zijn gewisseld over de economische en territoriale aan- spraken van Joegoslavië op Oostenrijk, die in Juni j.l. te Parijs door de mi- Inisters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier zijn verworpen. log hebben velen van hen hun hou- „Doeltreffende maatregelen tegen arrogante leiders" Belgrado geeft in deze laatste nota Itoe, dat het zich terzake tot de weste lijke mogendheden heeft gewend, doch verklaart dat zulks geschiedde op voorstel van Molotof en Wysjinsky, destijds minister en plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken. Joegoslavië beschuldigt thans de Sowjetunie van dubbelhartigheid in deze kwestie, daar, zo wordt in de nota gezegd, de Sowjetregering Oos tenrijk heeft beloofd de onverander lijkheid van de Oostenrijkse grenzen te zullen verdedigen. H Inmiddels heeft het Sowjetrussi- sche nieuwsagentschap Tass, de tekst bekend gemaakt van een nieuwe Sow- jetrussische nota aan Joegoslavië, die op 18 Augustus verzonden is. De nieuwe nota, die handelt over ar restaties van Sow jetburgers in Joego slavië, is een antwoord op de Joego slavische nota van 30 Juli, die zij vals en ongegrond noemt. De nieuwe Sow jetnota merkt op, dat de Joegoslavische nota het zwij gen bewaart over de Russische be schuldiging betreffende de „ondrage lijke en onmenselijke gevangenschap, die de gearresteerde Sowjetburgers moeten ondergaan en de martelingen, die deze gevangenen tot de rand van de dood hebben gebracht". De Sowjetnota verklaart, dat alle 12 000 Russische emigré's, die thans in Joego-Slavie wonen, 28 jaar geleden uit de Sovjetunie verdreven zijn, toen de Russische Witte Garde versla gen was. Tijdens de tweede wereldoor- De onder communistische leiding I staande wilde staking in Finland nam af na het ultimatum van de fede- I rtie van vakverbonden, waarbij de stakende vakverenigingen met uitslui- I ting werden bedreigd. De houtvlotters ie Kemi, die bovendien een ultima tum met bedreiging met ontslag van I hun werkgevers hebben ontvangen, zijn voor drie kwart weer aan het werk en hun werkgevers verklaarden, dat de 160 km lange opstopping van i boomstammen in de Meirivier vóór de winter zou zijn weggewerkt. Te Hangoe arriveerden de eerste contingenten van 600 vrijwilligers om de lege schepen met export-goederen te laden. Zij worden dooi de politie, die gewapend is met machinegeweren, I beschermd. Het leven in Finland blijft zeer I moeilijk. Het is onmogelijk om brood te kopen en voor andere levensmid delen moet men uren in de rij staan. Unto Varjonen, de minister, die de staking te bestrijden heeft, verklaarde: „Wij zullen de communisten laten toe slaan en zien wat zij kunnen doen. Zij hebben hun actie een jaar lang voor bereid, maar zij zal op hun eigen hoofd neerkomen. Als zij denken, dat zij de regering omver kunnen werpen, lopen zij met hun hoofd tegen de muur De oorlog tegen de communisten zal de regering versterken, niet verzwakken". ding herzien en actieve steun aan Ti to's partisanen gegeven, waarmee zij „hun zonden uit het verleden hebben geboet door pro-Sowjetrussische da den te verrichten", aldus de Sowjet nota. itf De Sowjetrussische nota conclu deert uit het Joegoslavische antwoord, dat de Joegoslavische regering blijk- haar houding tegenover deze Sow jetrussische gevangenen niet wil wij zigen en degenen, die voor de tegen hen uitgeoefende practijken verant woordelijk zijn, niet wil straffen". „Andere maatregelen". „Indien dit zo is, acht de Sowjetre gering het nodig te verklaren, dat zij niet in een dergelijke situatie zal be- rustgnijrsaBus de nota. *r ",jzij zal gedwongen zijn haar toe vlucht te hémen tot andere, doeltref fender, maatregelen, die nodig zijn om de rechten en de belangen van de Sowjetburgers in Joegoslavië te ver dedigen en de arrogante Joegoslavi sche leiders tot de orde te roepen". De Sowjetnota gaat voort met een resolutie van de Cominform te cite ren, waarin wordt verklaard, dat er ongetwijfeld in de Joegoslavische communistische partij eerzame ele menten zijn, die loyaal zijn aan het marxisme, Leninisme en de internatio nale tradities van de Joegoslavische communistische partij". „Het is de taak van deze gezonde krachten om hun huidige leiders te dwingen hun fouten eerlijk en open lijk te erkennen, de weg van het na tionalisme te verlaten en terug te ke ren tot het internationalisme om aldus het verenigde front van het socialisme tegen het imperialisme te versterken". Anna Paukers mening. De Roemeense minister van Buiten landse Zaken, Anna Pauker, heeft in een artikel in de pers verklaard: „De dag is niet ver meer, dat de Tito-ban- dieten rekenschap zullen afleggen aan het volk van Joego-Slavie. De Tito-bandieten zullen niet lang meer ongestraft zaken doen". Boven Bordeaux ziet de lucht zwart van de rook en in de straten hangt een scherpe lucht van brandend dennenhout, nu op 30 km. afstand van de stad een nieuwe grote bosbrand is uitgebroken, die zich over een oppervlakte van 24 vierkante mijlen uitstrekt en de stad reeds op twee punten tot op 16 km. is genaderd. welvaart der Amerikaanse arbeiders. Een Noorse vakverenigingsdelagatie heeft na een studie in de v. s. bevon den, dat de gemiddelde Amerikaan „thans de beste betaalde employé in de wereld" negen tot twaalf minu ten moet werken om twee pond rog gebrood. bloem of suiker te kunnen kopen, zeventig minuten voor twee pond vlees en minder dan drie dagen om een wollen costuum te kunnen kopen. nieuw europees record 4 x 100 M. vrije slag heren. Tijdens de international estudente- spelen te Boedapest verbeterde de Hongaarse estafette ploeg 4 x 100 me ter vrije slag heren het Europees re cord. dat sedert 15 December 1946 met 3 min 58.4 sec. op naam stond van Frankrijk, De Hongare noteerden een nieuwe recordtijd van 3 min. 56.8 sec. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot Dins dagavond: Tamelijk koele nacht met op enkele plaatsen tijdelijk wist Morgen overdag over het algemeen zonnig, warm en droog weer, echter met een geringe kans op enkele verspreide onweers buien in de namiddag. Weinig wind. De brand ontstond, toen twee bos wachters in een hut een vuurtje stook ten. De hut raakte in brand en binnen korte tijd stond een groot bos- en heidegebied in lichterlaaie. Verschil lende boerderijen zijn reeds in as ge legd en slechts met de grootste moei te is men erin geslaagd twee fabrie ken tegen het vuur te behouden. Het dorpje Cauley wordt bedreigd en het spoorwegverkeer op de lijnen Bor- deaux-Rayonne en Bordeaux-Arca- chon moest worden stopgezet. Ongeveer 20 personen in het dorp La Barp, dat geheel van de buitenwe reld is afgesneden, zijn in de vlammen omgekomen. De slachtoffers, die rond om La Barp in de bossen woonden, zijn de eerste doden, die in de nu reeds 6 weken durende bosbranden zijn gevallen. De politie verklaart, dat honderden boerderijen en vele houtzaagmolens zijn afgebrand. Het Franse kabinet heeft een staats fonds ingesteld om hulp te verschaffen aan personen, die hun huis of hun oogst door de bosbranden verloren hebben. Branden onder controle. Zaterdagmiddag waren de hard nekkige pogingen van verscheidene duizenden brandweerlieden, militairen en vrijwilligers met succes bekroond. De branden waren toen bijna overal onder controle. Gunstig was, dat de wind afnam. Honderden reddingsploe gen zoeken het zwartgeblakerde gebied af naar slachtoffers, grotendeels men sen die meehielpen bij het blussings- werk en die het slachtoffer zijn ge worden van de snelheid waarmee het vuur zich uitbreidde of van verstik king. In totaal zijn 75000 hectaren bos na bij Bordeaux door de branden verwoest. Het Franse ministerie van Binnen landse Zaken heeft Zondagvond een communiqué uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat 53 burgers en 20 mi litairen het leven gelaten hebben ten gevolge van de reusachtige bosbran den, die dagenlang rondom Bordeaux woedden. Men schat, dat de definitie ve gegevens zullen aantonen, dat meer dan 100 personen zijn omgekomen in het gebied van Le Barp, Saucats, Ces tas en Marchprime, waar dennebomen en eiken tot aan de wortels zijn afge brand. Bij het dorpje Le Puy lagen 31 ver koolde lichamen, waaronder die van twee of drie kinderen bij elkaar op de plaats waar zij door het vuur of de rook werden verrast of verstikt, som migen met de handen voor hun mond. De Nederlandse renner Henk Faanhof won Zaterdag het wereld kampioenschap voor amateurs op de weg over 193,6 kilometer in 4 uur 53 min. 42 sec. Wij zien hem hier als eerste over de eindstreep gaan. Communistische troebelen in Chili De Chileense regering heeft oor logsschepen gezonden om behulpzaam te ziji. bij de handhaving van de orde in gebieden, die door „een communis tische revolutionnaire beweging" wor den bedreigd. In verschillende gebieden heeft de regering de staat van nood uitgeroe pen en opdracht gegeven voor de in- bewaringneming van alle communisti sche leiders in de roerige streken. Het garnizoen van Santiago is versterkt met troepen, die bevel hebben ont vangen om „met de meeste energie op te treden", indien zij worden aange vallen. Gisteren heeft het grootste deel van de 1500 Chileense mijnwerkers, die de mijnen te Lota bezet hadden, zich te ruggetrokken, zonder dat het tot inci denten is gekomen. Zij zeggen bedro gen te zijn door de communisten, die hun gezegd hadden, dat een „revo lutionaire beweging" te Santiago de overhand had gekregen. Haarlem stemt' vóór een wereldregering Zaterdagavond is tijdens een bijeen komst te Haarlem de uitslag bekend gemaakt van de proefstemming over de Wereldregering, die georganiseerd was door het Internationale Legioen der Wereldburgers in samenwerking met de Wereldfederalistenbeweging. In totaal werden 39750 stembiljetten ingeleverd, waarvan 1271 blanco wa ren 37.896 stemmers beantwoordden de vraag of zij voorstander waren van een federale wereldregering met „ja" en 409 ontkennend. 174 biljetten wa ren ongeldig. Dit betekent, dat 95.43 procent voor stemde, 1.03 procent te gen en 3.2 procent blanco. Haarlem telt oficieel 72.000 stemgerechtigden. AUTOBOTSING MET DODELIJKE AFLOOP. Op de Haarlemmerweg nabij de uit weg te Amsterdam is Zaterdagmiddag een Belgische luxe auto uit Brussel te gen een vrachtauto gebotst. De 64-ja- rige bestuurder van de wagen werd op slag gedood en de drie inzittende Belgische dames werden met ernstige verwondingen in het Wilhelminagast- huisopgenomen. Kanselboodschap over R.T.C. Zondag werd in alle kerken, die zijn aangesloten bij de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, een kansel- boodschap voorgelezen, die werd sa mengesteld met het oog op de komen de Ronde Tafelconferentie. In deze boodschap wordt o.m. gezegd: De ker ken verenigen zich in het biddend be geren, dat het overleg in Den Haag, na zoveel maanden van spanning en strijd, zonder bitterheid en in een geest van verzoening moge plaats vinden. Wij geloven, dat niets in deze wereld waar lijk kan slagen zonder geloof en ge bed. Des te meer weten wij, dat er moeilijkheden en spanningen in deze wereld zijn, zo zwaar van wantrouwen en zo fel in geweld, dat er alleen in de kracht van geloof en gebed kans is om deze te boven te komen. Wij belijden dat 't ons hieraan al te zeer heeft ont broken. Daarom roepen wij de ge meenten op deze conferentie in hasr voorbede te dragen. FLINTERMAN PROBEERT HET IN SEPTEMBER Majoor-vlieger J. L. Flinterman zal zijn pogingen om een Nederlands snelheidsrecord voor vliegtuigen te vestigen uit moeten stellen tot een dag in September. De trajecten die voor deze recordpoging in aanmerking kwa men, blijken bij nader inzien hiervoor niet geschikt De vissers aan de Oostkust van Schotland hebben besloten hun verlies te beperken en de haringvangst voor de rest van dit seizoen te staken. aat ons, vrienden, vandaag eens be ginnen met het slijk der aarde. Pe cunia non olet zeiden de wijzen der oudheid, geld stinkt niet maar het kan toch wel eens vies zijn. Zo schijnt het, dat de Franse bankbiljetten met bacillen besmet zijn, dat zij een ge vaar voor het openbaar welzijn vor men. Een laboratoriumonderzoek van enige biljetten toonde aan dat er dui zenden bacillen, met inbegrip van de tuberkelbacil op voorkwamen. Dit be richt heeft me echter niet van mijn hebzucht genezen. Mocht ge dus van zins zijn, mij een stapeltje te zenden, gaarne even een berichtje, opdat ik mij vooraf kan laten inenten. Even wel, stelt u zich gerust, mijn hebbe righeid gaat niet zover als die van de olifant in de dierentuin van Antwer pen, die een hele portefeuille met een compleet weekloon van een mijnwer ker kaapte en het ding vcror de ogen van de verbouwereerde man consu meerde. De verzekering stelde de mijnwerker schadeloos, maar of de olifant nadelige gevolgen heeft on dervonden. vermeldt de historie niet. |?n nu we het toch zo gezellig over geld hebben, de politie in Rome slaat zichzelf op de borst, want lij itiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii heeft het voornaamste centrum van zwarte handel in valuta opgerold. Twee mannen zijn gearresteerd en 16.000 Amerikaanse dollars werden in beslag genomen. Q Zo ziet ge, vrien den, ge kunt te veel of te weinig geld hebben. Beslist te weinig hebben de bioscoop-exploitanten in Wageningen. De cinema's daar gaan op slot. Door do hoge vermakelijkheidsbelasting is een lonende exploitatie niet meer mo- Zo, nou nog even de bankjes van tien een sopje en klaar it Kees! gelijk, zeggen ie bazen. Zie Gouda zeggen wij. En wie weet, wie er nog meer zullen volgen. De vendel- zwaaier J. van Daalen van de Stamp- luyse schutterij is met zijn 88 jaar al zeventig jaar lid van dat roemruchte korps. Onlangs haalde hij nog een ere prijs op een oud-Limburgs schutters feest. J(£oningin Juliana en Prins Bernhard hebben in Spakenburg een voetbal wedstrijd bijgewoond, die gespeeld werd ten bate van de bond voor Ne derlandse militaire oorlogsslachtof fers tussen Spakenburg en K.P.S. (Ko ninklijk Paleis Soestdijk). Een opge wonden menigte in kleurrijke dracht verbrak het politiecordon en slechts met de grootste moeite kon het Ko ninklijk Paar de wachtende auto's be reiken. Rotterdam is opgeschrikt door een vreemdsoortige diefstal, in Blijdorp stond een apparaat om het aantal zonne-uren mee te meten. Dit toestel is verdwenen. Nu maken de Rotterdammers zich ongerust, omdat ze nu niet weten, hoeveel dagen zon neschijn ze hebben, maar bovendien omdat de kristallen bol een snelwer kend brandglas is en dus veel kwaad kan stichten. Oppositie-stemmen tegen het Indonesie-beleid tot dertig gestegen Tijdens een bijeenkomst van het „Nationaal Comité Handhaving Rijks eenheid" in Den Haag verklaarde één der zeven sprekers, prof. dr. C. Ger- retson, dat het grootste deel van de Christelijke Historische Kamerleden zich niet langer achter de regeringspolitiek inzake Indonesië schaart. Vol gens deze spreker heeft de overgrote meerderheid dezer fractie het vertrou wen in de regering opgezegd tijdens het geheime comité-generaal. Dit is tot uiting gebracht tijdens het laatste Indonesiedebat in de Tweede Kamer door het Kamerlid Van de Wetering. Professor Gerretson verklaarde, dat alle vijf Christelijk Historische Eerste Kamerleden het vertrouwen hebben op gezegd en vijf van de negen Tweede Kamerleden. Raad van State en dr. W. K. H. Hjj noemde de C.H. Tweede Kamer leden Tj. Krol, mr. H. K. J. Beernink, mr. W'. F. E. Baron van der Feltz, J. de Ruiter en mr. J. J. R. Schmall. Tien van de veertien Christelijk Historische leden der Eerste en Tweede Kamer staan dus niet langer achter de rege- ringspolitiek, zo riep hjj uit. Aange zien beslissingen van de Ronde Tafel conferentie door een meerderheid van tweederde moet worden goedgekeurd betekent dit, dat het aantal stemmen der oppositie in de Tweede Kamer tot minstens dertig van de honderd is ge stegen. De protestvergadering van Rijkseen heid werd gehouden in de grote zaal en in de tuin van de Dierentuin. Vol gens het aantal verkochte kaarten waren meer dan zesduizend personen aanwezig. Het presidium berustte bij de oud-ministerpresident prof. mr. P. S. Gerbrandy. Tijdens zijn rede ter inleiding van deze protestvergadering, waarvoor de deelnemerskaarten met brede rouw randen waren bedrukt, zeide prof. Gerbrandy, dat de samenkomst werd belegd als uiting van benauwenis over de vernederende en bijna hopeloze toestand, waarin ons koninkrijk is ge bracht. Vervolgens werd het woord gevoerd door achtereenvolgens oud-minister Ch. J. I. M. Weiter, de generaal b.d. H. G. Winkelman, de admiraal b.d. C. E. L. Helfrich, professor G. Gerret son (als lid der meerderheid der CHU), dra J. W. Meyer Ranneft, lid van de Waarnemers van de Antillen naar de RTC? De gouverneur van de Nederlandse Antillen ir. L. A. H. Peters heeft na zijn bezoek aan Nederland op Curacao verklaard, aat hij in Nederland een zeer grote belangstelling voor de An tillen heeft gevonden. H.M. de Konin gin stond hem een langdurig onder houd toe. Met de Staten wordt overleg gepleegd voor het zenden van waar nemers naar de Ronde Tafel-conferen tie. Seretse begroet zijn blanke bruid Ruth Khama, de voormalige Londen- se typiste, van haar meisjesnaam Wil liams geheten, die in het huwelijk trad met Seretse Khama, benoemd opper hoofd van de Bamangwato-stam in Betsjoeanaland, is te Francistown in Betsjoeanaland aangekomen, waar zij door haar echtgenoot werd opgewacht. Zij is ongemerkt uit Engeland ver trokken en arriveerde Vrijdag per vliegtuig in Livingston in Noord-Rho- desia, vanwaar zij per chartervliegtuig doorreisde naar Francistown. Het paar wilde zich niet laten foto grafen en of interviewen. Zij waren van plan later op de dag naar Serowe te gaan, de primitieve hoofdstad van de Bamangwato's, honderdzestig kilome ter dieper het binnenland in. De wo ningen hier zijn lemen hutten met uit zondering van enkele huizen van Brit se functionarissen, het stamhoofd, mis sionarissen en anderen. Gevechten met Siciliaanse bandieten Na de slag, die tussen Siciliaanse bandieten en carabinieri heeft laats gehad en waarbij zes carabinieri zijn gesneuveld, is de Siciliaanse politie 'n razzia op grote schaal tegen de olge- lingen van de bandietenkoning Giulia- no begonnen; 200 personen zijn reeds gearresteerd. Tevens heeft de politie Giuliano's „vloot" bestaande uit twee krachtige motorboten en een vissers boot, buit gemaakt. SULTANE VAN PONTIANAK GEARRIVEERD. Zondag arriveerde op Schiphol met het KLM-lijntoestel de „Eindhoven" uit Indonesië de echtgenote van sultan Hamid II met haar beide kinderen. Met hetzelfde vliegtuig arriveerde ook ir. J. H. Schijfsma, van de Indone sische minderheidsgroep. Ir. Schijfsma is door de HVK aangewezen om met 7 andere leden van de minderheids groep bij de Ronde Tafel-conferentie aanwezig te zijn. DE AARDBEVING IN ANATOLIE. Volgens berichten uit Oost-Anatolie zijn bij de jongste aardbeving in gebied ongeveer 400 mensen om leven gekomen er werden er dakloos. van Feuilleteau de Bruyn, kolonel K.N. I.L. en oud-lid van de Volksraad. Professor Gerbrandy besloot de bij eenkomst met het voorlezen van een telegram van liefde, trouw en aanhan kelijkheid der aanwezigen aan de Ko ningin. Voorts werd een telegram tot de regering gericht, waarin de ver gadering haar bezorgdheid uitspreekt, dat de grondwet opnieuw zal worden geschonden, nadat het volk in 1948 deze als grondslag voor het staats bestel heeft aanvaard. In het tele gram wordt met name betreurd, dat dit kabinet de R.T.C. organiseert met het opzet de souvereiniteit over te dragen, hetgeen een smadelijk in de steek laten van Indonesië betekent. Ook wordt in deze telegrafische boodschap een beroep gedaan op de leden van het kabinet om, indachtig de eed op de grondwet, op het laatste moment een eind te maken aan de bijna hopeloze toestand in het Konink rijk door verandering van beleid. Hier door zal ontreddering voorkomen wor den, aldus dit telegram. Goochelaarsvoorspelling kwam „precies" uit Op 10 Augustus voorspelde een jeugdig Amsterdams amateur gooche laar, de heer R. A. M. Driebeek, de gebeurtenissen, die op of omstreeks 20 Augustus zouden geschieden. Die voorspelling werd op papier gezet en in een buisje gedaan. Het buisje werd vervolgens in een fles gestopt, die verzegeld werd. De fles stond gedu rende 10 dagen in een der etalages van de Bijenkorf te Amsterdam. Zaterdagavond tijdens de galavoor stelling in Krasnapolsky werd de fles door een Amsterdams journalist ge opend. Hij verbrak het zegel van het glazen buisje en daaruit kwam een strookje papier tevoorschijn met de voorspellingen. Deze luidden: 1. Dr. Beel zal een belangrijke benoeming kunnen verwachten. 2. In Noord-Euro pa (Zweden, Finland of Polen) zal een uitgebreide staking kunnen wor den verwacht. 3. De Amerikaanse ge zant zal aftreden. 4. Wederom zal een vliegtuig verongelukken in 'n groot industrie-centrum Westelijk van Ne derland. 5. In West-Nederland zal een stad door een brand worden geteis terd, vermoedelijk Haarlem, anders Leiden Men begrijpt, dat het voorlezen van deze voorspelling over de gebeurte nissen, die inderdaad allemaal zijn ge schied, een enorm applaus in de zaal teweeg bracht, maar Niemand in de zaal had het gezien, doch de verslaggever, die het buisje had opengemaakt en het een seconde in handen had gegeven van de heer Driebeek, deelde later mede gezien te hebben, hoe deze vlug een volkomen identiek buisje tevoorschijn toverde en dit aan hem overhandigde. dat het .000 In het raam van de wereldkam pioenschappen wielrennen te Kn •enhagen werden heden de kam pioenschappen op de weg voor orofs verreden. Winnaar werd de Belg - Rics van Steenbergen; tweede werd de huxemburger Kuebler: derde de Italiaan Fausto Coppi. De Belg Schotte bezette de vierde plaats Rics van Steen bergen met zijn lauwerkrans na het behalen van het kampioen schap, omgeven door enthousiaste supporters. ii

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1