kracht NTUUR Dr. Drees opent Ronde Tafel Conferentie getekend Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nederlandse troepen oefenen in Luxemburg Sowjets wilden Oostenrijker ontvoeren Grebbeberg-monument in Mei gereed De Finse staking zal mislukken '-Hugowaara verij verloting HET IA tfINISTRATIE Dinsdag 23 Aug. 1949 146e Jaargang No. 197 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN NEDERLAND VOOR EEN HISTORISCHE BESLISSING Eigen souvereiniteit van Indonesië ei si spoedige verwezenlijking" Na de Sowjet-nota aan Tito Republikeinse vice- premier naar Sumatra Man sprong door autoruit en werd bevrijd Weerbericht Generaal Kruis woonde operatie bij Centenactie wordt hervat Het volk bewaart zijn kalmte sen derde prijs in dit tour. Foresters—Koedijk 2—j >eting is stellig de best. dit tournooi geworden weede ontmoeting toonde ploeg tezijn waarmede in titie terdege rekening ge. oeten worden. Aanvanke! ■en gelijk opgaande strijd" >en kwartier spelen kreeg corner te nemen, die door wordt ingekopt. Een vrije iten het strafschopgebied Koedijk niets op. Na een Koedijk-overwicht, komt een Foresters-doorbraak alleen voor de keeper! de. Na de rust beidé en reeds enige vermoeid- Koedijk de ploeg die de doch de verdediging van arin vooral spil Kossen :digde stug. Tenslotte :er zwichten voor een e aanval en op keurige de oud-Kennemers-speler lijknjaker te scoren. Koe- ig aan, doch Foresters and. Toen Foresters zich irken kreeg Koomen een en, die na een schermut. 'ersteeg in een doelpunt Keuris in het Foresters- nog enkele fraaie safe's ijk in de aanval kwam inde met de organiseren- als winnaar van het Wil- rnooi. was er in de zaal van de land trekking van de hard. Deze loten waren verkocht owaard-Noord gehouden hard. Blank, voorzitter van „Steedi heette in zijn openingswoord welkom, in het hi/, iering, oud-arts in onze g*. juist in ons dorp vet. waren op het toneel uit. immer 1 van de 11 prijzen herenfiets, der Rijkspolitie, Bleyen* rekking. de volgende nummers weren 699 le prijs (de heer R, 2e prijs; nr 311 3e prijs; nr 1143 5e prijs; nr 207 8 7e prijs; nr909 8e prijg; nr 519 10e prijs; nr 254 van dank voor aller mede heer Blank deze bijeenkomst. tratie. en Machineschrijven opg. van vert, N.V-s ALKMAAR. e voort voor a wordt door het waarde toegekend. Rotterdam JUSTUS in de i Bergen. 'reking. 1- en 2-jarige week) van de DNDSCHOOL gratis prospec- H. W. HOLS i ze nog nooit eer- papiertjes steeds ïoeveel ze daar nu het haar nog niets, ar het bankpapier. ;ite om ze te her denkt hij. bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter vrraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, t 4-— per kwartaal plus incassokosten W! Hedenmiddag om 2 uur vond in de Ridderzaal te 's-Gravenhage de plechtige opening plaats van de Ronde-Tafel-conferentie over Indonesië. Bü de opening sprak de minister-president, dr. W. Drees, een woord van welkom, „in afwach ting van een beslissing der conferentie over de regeling van 't voorzitterschap." Hoe de conferentie zich ook ontwikkelt", aldus dr. Drees, „vaststaat, dat zij van ingrijpende historische betekenis zal zijn voor het leven van de volkeren van Indonesië en Nederland." Herinnerend aan het koninklijk woord van 7 De cember 1942, verklaarde dr. Drees: „Dit koninklijk woord werd gesproken in den vreemde, maar in vrijheid. Ook in de onvrijheid, waarin wij in Nederland ver keerden, hielden wij ons in de jaren van oorlog en bezetting bezig met de toe komst, in het bijzonder ook ten aanzien van Indonesië. Ik herdenk met diepe dankbaarheid, hoe tal van jonge Indonesiërs, die hier verbleven, in het Nederlandse verzet hun vrijheid en leven in de waagschaal llelden." „Ik wil mij thans niet begeven in een beschouwing van het verleden en nog minder in een waardering van de feiten uit een recent verleden." r i _i 1 van Nederland en Indonesië en een ze- Strijd I genrij-fe samengaan van deze landen het dient gestaakt best konden worden bevorderd. „Wel zouden naar het oordeel van velen in Het algemeen kader van het overleg ter conferentie is reeds geconstrueerd: De taak der conferentie is aan dit ka der een reële inhoud te geven. Laten v; ais wij ons tot onze taak zetten, ons er van bewust blijven, welk een ontzag lijke last de noodlottige gang van za- ker. op beide landen heeft gelegd. Dit besef versterkte in ons het voornemen alles in te zetten, teneinde thans de grote doeleinden van vrede, vrijheid en samenwerking te verwezenlijken". De minister-president zeide voorts, dat hij het als een behoefte gevoelde de Indonesische afgevaardigden te verkla ren, dat het van Nederlandse zijde bij voorafgaande overeenkomsten vastge legde voornemen, aan de Ver. Staten van Indonesië de souvereiniteit over te dragen, een voor Nederland onherroe pelijk besluit betekende. „Deze beslissing", aldus dr. Drees, „berust niet °P een impuls van senti ment of op een zich onwillig neerleg gen bij een overmacht van omstandig heden". Deze beslising berust volgens de minister-president op een langzaam gerijpt inzicht, dat langs deze weg in de huidige wereldsituatie de belangen Het officiële Sowjetrussische nieuws bureau Tass heeft een beschouwing ge wijd aan reacties op de jongste Russi sche nota aan Joegoslavië of tegen Tito gericht nieuws. Op de Joegoslavische antwoordnota werd nog geen commen taar geleverd. Uit Stockholm gaf Tass een verkla ring van kolonel Slobodan Tsjeckick van de Joegoslavische generale staf, die naar Zweden is gegaan als lid van de Joegoslavische sportdelegatie en weigerde terug te keren. De kolonei zeide, dat in Joegoslavië dagelijks mas sa-arrestaties werden verricht en dat vele vooraanstaande communisten door de geheime politie werden doodgemar- teld. Verder maakte Tass uit Rome melding van onderhandelingen over 'n eventuele „overeenkomst tussen het Vaticaan en Tito", in verband waar mede Joseph Haley, de Amerikaanse ïaakgelastigde van het bureau der pau- i selijke nuntiatuur te Belgrado, in Rome zou vertoeven. De Franse conservatieve „Figaro" I schrijft: „De brug tussen Moskou en i Belgrado is thans afgebroken en Mos- i ^ou kan zijn taktiek nu niet meer ver anderen. Moskou loert op het geringste incident en zal geen gelegenheid voor bij laten gaan om de regering te Bel grado aan te vallen. Het is nog steeds een nota-oorlog doch de oproep aan de Kominform-aanhangers in Joegoslavië, bij wie de Russische nota duidelijk op actie aandringt, schijnt er op te wijzen, dat het stadium van psychologische voorbereiding ten einde loopt". Nederland aller belangen er mede ge diend zijn geweest, indien een rustiger en geleidelijker overgang mogelijk ware gebleken, maar het heeft geen zin de gevolgen voorbij te zien van de ver snelling van de ontwikkeling, die is in getreden als nawerking van de oorlog, en de gezonde gedachte van de eigen souvereiniteit van Indonesië eist thans spoedige verwezenlijking. Wanneer dan ook, na een succesvolle afloop van de Ronde-Tafel-conferentie, aan Nederland de taak toevalt zijn souvereiniteit aan een nieuwe democratische, Indonesische rechtstaat over te dragen, dan betekent dat een daad, die gedragen wordt door een belangrijke meerderheid van ons volk". Een nieuwe band. De minister-president vervolgde: „Wanneer men aan Indonesische zijde deze conferentie wil beginnen met het vertrouwen, dat de spoedige vorming van de souvereine Indonesische staat voor Nederland een even onbetwist programmapunt is als voor de Indone siërs, dan wil Nederland daartegenover het vertrouwen plaatsen, dat aan Indo nesische zijde met even grote ernst ge streefd wordt naar de vorming van een nieuwe band tussen Nederland en In donesië, die een blijvende zegenrijke samenwerking tot resultaat zal hebben. Het doel van deze conferentie gaat veel verder dan de oplossing van de thans bestaande ernstige moeilijkheden en wrijvingen". Dr. Drees spoorde vervolgens aan tot vermijding van alles wat kwetst of voedsel geeft aan een gegrond wantrou wen. Ik mag in dit verband niet nala ten met grote ernst te wijzen op de noodzakelijkheid, dat de daadwerkelij ke strijd, zowel met wapens als door propaganda wordt gestaakt". Als er nog een strijd te voeren valt, dan is dat een strijd tegen alles wat ons van elkander zou kunnen scheiden. Optimisme „Ik persoonlijk ben ervan overtuigd, dat, wanneer niet feitelijke omstandig heden en gebeurtenissen de sfeer van de conferentie gewelddadig doorbre ken, de mogelijkheden groot zijn, deze conferentie tot een bevredigend resul taat te brengen." Onder de beginselen, die als vast richtsnoer gelden, noemde dr. Drees: De spoedige vestiging van de V.S.I. gis souvereine democratische staat op federatieve grondslag, het zelfbeschik kingsrecht der bevolkingen, de samen werking met Nederland, eventueel met het Verenigd Koninkrijk der Neder landen in een Nederlands-Indonesische Unie aan het hoofd waaraan staat de Koning der Nederlanden. „Over de vraag of speciaal Nederland, dan wel het Verenigd Koninkrijk der Neder landen in de Unie zal zijn opgenomen, zal slechts worden beslist na nader overleg met Suriname en de Antillen." „Ik spreek zeker in naam, niet alleen van Nederland, maar van alle hier aan wezige delegaties, wanneer ik zeg, dat wij van harte hopen, dat de conferen tie ook voor de hier aanwezige leden van de UNCI, een zeer bevredigende ervaring zal blijken te zijn. Onder het uitspreken van de wens, dat deze con ferentie moge strekken tot eer en zegen voor Indonesië en Nederland en het uitgangspunt moge blijken van een nieuwe ontwikkeling, verklaarde Dr. Drees de Ronde-Tafel conferentie voor geopend". De Republikeinse vice-premier Sja- fruddin Prawiranegara arriveerde Maandagochtend uit Djokja op doorreis naar Sumatra op het vliegveld Kema- joran. Sjafruddin verklaarde tegenover Aneta, dat hij het gezag in Sumatra op zich zal nemen. „Ik zal doen wat ik kan om terug trekking te verzoeken van het Neder landse leger uit Bukittingi, de vroe gere Republikeinse hoofdstad van Su matra, op dezelfde voorwaarden als golden voor de terugtrekking van de Nederlandse troepen uit Djokja. Ik zal er verder naar streven, dat de Neder landse troepen teruggetrokken worden uit die gebieden, waar het Republikein se bestuur gereed is" Sjaffruddin ver klaarde, dat een en ander in de cen trale gemengde commissie zal worden besproken. De algemene mening in Re publikeinse kringen is, dat de vorming van de volksvertegenwoordiging in Ta- panuli in flagrante strijd is met de Van Royen-Rum overeenkomst. Belgische militairen bestudeerden slag om Arnhem Voor de tweede maal maar ditmaal in groter aantal, n.l. 300 man waren Belgische militairen in Arnhem. In Mei van dit jaar maakten ze een verken ningstocht en gister bestudeerden leer lingen van de Kon. Militaire School van Belgie het verloop van de slag om Arnhem. Deze 200 officieren en 100 on derofficieren en manschappen hebben de tocht met motoren, jeeps en trucks ondernomen langs de slagvelden uit de jongste wereldoorlog. Vandaag ver trekt men naar Wesel, de plaats waar Montgomery over de Rijn trok. Don derdag voert de route naar Bonn en Zaterdag zijn de Belgen weer terug in Brussel. „Ik word ontvoerd" riep een man in burger, die Maandagmiddag door het raam van een auto sprong, welke op een brug in Wenen stopte, omdat de inzittenden de weg wilden vragen. Deze inzittenden waren Sowjetrussische militairen. De man, de Oostenrijker dr. Karl Sondermann, trachtte te vluchten, doch de Russen liepen hem na en sloegen hem met een revolver op het hoofd. Het voorval werd gezien door een Oostenrijkse chauffeur, die zijn vracht auto dwars op de rijweg zette teneinde de Russische jeep de weg af te snij den. Twintig ongewapende mannen van de Britse militaire politie, die van een mars terug kwamen, vormden daarop een cordon om de jeep. Verschillende Weense auto's werden door de bestuur ders voor de jeep opgesteld. Een chauf feur kroop onder de auto's door en sneed de banden van de jeep stuk. De Britten moesten de Russische militai- DOODVONNISSEN IN GRIEKEN LAND 53 personen zijn door een militair gerechtshof te Fiorina veroordeeld, beschuldigd van sabotage en samen werking met en spionnage voor de Griekse guerrilla's. Elf personen wer den tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, negen tot twintig jaar en twee tot drie jaar. 37 anderen werden vrijgesproken. BR. BARUCH VERTREKT VRIJDAG NAAR DE VER. STATEN Dr. Herman B. Baruch, ambassa deur der Ver. Staten in ons land, wiens ontslagaanvrage dezer dagen door president Truman werd aan vaard, zal Vrijdag 26 Augustus met de „Nieuw Amsterdam" naar de Ver Staten terugkeren. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: Veranderlijke bewolking met op verschillende plaatsen gedurende korte tijd wat lichte regen of een onweersbui.. Weinig wind. Morgen overdag iets minder hoge temperaturen. Ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van de stad Franeker zullen op 3 September a.s. de herdenkingsjeesten plaats vinden. Enige jeugdige in woners van Franeker dragen ook hun deel bij in de voorbereidingen. Wij zien ze hier bezig met het vervaardigen van een maquette. ren waaronder zich een kolonel be vond, later beschermen tegen de woe dende Weners. De bevrijde Oostenrij ker, wie de broek uitgetrokken was om ontvluchten te voorkomen, werd door de Britten met ernstige hoofdwon den naar het ziekenhuis overgebracht. Toen gewapende Britse soldaten ver schenen, trokken de Sowjetrussen zich terug. De chef van de Nederlandse gene rale staf en mevrouw Kruis hebben Maandag, vergezeld van de Neder landse militaire attaché te Brussel, kolonel Forbes Wels, de operatie Edelweiss bijgewoond, welke gister en vandaag door een detachement van het Nederlandse wapen der verbindings troepen in de omgeving van de stad NA VIER UUR GAF DICK SCHERMER OP Een mislukte Kanaaltocht Dick Schermer heeft zijn poging om over het Kanaal te zwemmen opgege ven, nadat hij 4 uur en 40 minuten in het water was geweest. Toen Dick Schermer zich te water be gaf, werd hij door een groepje van 40 tot 50 toeristen hartelijk toegejuicht. Ee weersomstandigheden waren gun stig: de zee was kalm en er stond een licht briesje uit het Noord-Oosten. In de volgboot zaten Piet Ooms, Schermer's trainer; Emile Passol van de Channel Swimming Association en enkele Nederlandse journalisten. Later werd bekend gemaakt, dat Schermer wegens de koude heeft moe ten opgeven. De laag vet, die hij op de huid had laten smeren, bleek niet dik genoeg. Philip Mickman gestart De 18-jarige Engelse scholier Philip Mickman, die bij zijn poging op 24 Juli op enkele kilometers van de En gelse kust moest opgeven, is vanmor gen om half zes te Calais voor de tweede maal in dit seizoen gestart. De omstandigheden waren gunstig en na een uur zwemmen was de afgelegde afstand reeds beduidend groter dan die, welke Dick Schermer in een uur had gezwommen. Tachtigduizend Engelse mijnwerkers konden niet aan de slag Meer dan 88.000 mijnwerkers kunnen in Yorkshire en Lancashire tengevolge van de staking van enkele honderden mjnliftmachinisten niet aan het werk gaan. Volgens functionarissen van de nationale steenkoolraad zijn bijna 20 000 mijnwerkers in Lancashire werkloos en ongeveer 63.000 in Yorkshire. ge- tüd over Het werkcomité van de stichting Nationaal legermonument Grebbe- berg" heeft inlichtingen verstrekt over het ontwerp van het bij het Grebbe- kerkhof te plaatsen nationaal leger monument ter nagedachtenis van hen, die tijdens de oorlog in de strijd voor hrt vaderland vielen. Het ontwerp, vervaardigd door de Rotterdamse ar chitect J. J. p. Oud moet nog door de centrale monumentencommissie Mor den goedgekeurd. Als dit is geschied, zal zo spoedig mogelijk een begin wor den gemaakt met de bouw en men hoopt in Mei van het volgend jaar het herdenkingsteken te kunnen inwijden. Scholier bij het zwemmen verdronken Maandagmiddag om half één is de 14-jarige scholier Henk van Drunen uit Rotterdam, bij het zwemmen ver dronken. Na vijf kwartier dreggen heeft men het stoffelijk overschot ge- vonden. He minister van onderwijs heeft be paald, dat bij het eindexamen in Grieks en Latijn aan gymnasia en ly cea woordenboeken mogen worden ge bruikt. En nu zijn vier Groningse hoogleraren in de pen geklauterd, om daartegen te protesteren. Want, zo zeg gen zij, daardoor wordt de klassieke opleiding geschaad. Jeremia Blom, die examen deed in de tijd, toen deze be paling nog niet bestond, verklaarde desgevraagd, dat hij bij het examen beter is mag hij voor een Italiaans mi litair gerechtshof verschijnen wegens zijn oorlogsmisdaden. Graziani is nu 67 jaar. Het gemeentebestuur van West-Berlijn heeft van de militaire dat hij daarmee wilde bewijzen, dat autoriteiten toestemming gekregen, om nnniHiiHiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiii het onzin is, dat oudere mensen licha melijk minder in conditie zouden zijn. Och, tenslotte is ieder mens zo oud, als hij zich voelt. Kijk maar naar Ro- dolfo Graziani, eens veldmaarschalk onder Mussolini, die in een Romeins een onbeperkt aantal vergunningen voor luxe auto's uit te geven. Hadden de Duitsers dan tóch gelijk, toen ze zeiden: „Bei uns ist doch alles viel bes- ser. zich clandestien van een dictionnaire ziekenhuis ernstig ziek ligt. Als-ie weer heeft bediend, zonder nadelige gevol gen voor zijn Grieks. De heer Blom demonstreerde dit met een volzin, waarvan slechts het magistrale: Cara- vopoulo Batschari Christo Cassimis ons is bijgebleven. De rest was potjes latijn, zélfs met een woordenboek. En nu we het toch over cultuur heb ben, vrienden, in Genève is de tweede vergadering van de wereldfederatie ter bevordering van de geestelijke gezond heid geopend met 200 afgevaardigden uit 22 landen. geneer Bernard MacFadden uit de staat New-York is een krasse oude baas. Hij is 81 jaar oud en maakte zijn eerste valschermsprong. Opa Ben zei, WfC-w.'' „Ik ben even naar Berlijn, Theodoor, m'n wagen ruilen voor een nieweel" y^l is een smokkelaar nog zo snel, de radar achterhaalt hem wel, is een oud gezegde, dat nog aan Lao Tse wordt toegeschreven. Zo'n uitspraak blijft toch altijd zijn waarde behouden. Thans gaan de Britse douane-ambtena ren gebruik maken van radar, omdat de smokkelhandel op Engeland zo toe neemt. In Noord-Rhodesia is een met springstoffen geladen vrachtauto in botsing gekomen met een trein. Dertien personen zijn gedood en zeven tien anderen werden gewond. Greta Garbo, alias „La Divine" alias „de Sphynx" is naar Sicilië gereisd, waar zij bij Amerikaanse kennissen zal ver blijven. Als dat maar goed gaat, met Bergmans voorbeeld voor ogen! Het voorzitterschap van het erecomi- té, dat in 1946 werd samengesteld, wordt bekleed door Prins Bernhard. Het monument komt niet op de be graafplaats zelf te staan doch iets daar buiten. Het bestaat uit twee delen: Het eigenlijke hoofdmonument en een gedenktoren voorzien van een ko peren klok op veertig meter daar vandaan. Tussen het hoofdmonument en de toren wordt een vloer aange bracht van natuurstenen platen, ge legd tussen lijnen van vierkante ba- zaltkeien. Achter de toren wordt een segmentvormige wand aangebracht met afbeeldingen in relief. Het ligt in de bedoeling een deel dezer afbeel dingen te wijden aan de strijd die de Nederl. soldaten in Indonesië hebben gevoerd. Het hoofdmonument zelf zal bestaan uit twee liggende leeuwen op een stenen basement, voorstellende de overwinning op de dood. Daarboven i« een kruis aangebracht als symbool van de verrijzenis en het eeuwige leven. Op het basement wordt een inscriptie aangebracht alsmede het Nederlandse wapen. De z.g. centenactie heeft reeds bijna een milioen centen opgebracht. De kosten voor het monument worden be raamd op ongeveer f 80.000. De cen tenactie begint 1 September opnieuw onder het motto „Iedereen een cent voor het Grebbe-monument". Op alle postkantoren zullen van 1 September busjes worden bevestigd, waarin men centen (of guldens) kan storten. Luxembrug werd uitgevoerd. De neraal onderhield zich geruime met officieren en manschappen het verloop dezer operatie. De oefeningen, waaraan 700 manschap pen van het wapen der verbindings troepen te Utrecht en van het depot pioniers uit Vught deelnemen, beston den voornamelijk uit een oefenrit in het bergachtige terrein rondom de stad Luxemburg in samenwerking met een peloton van het wapen der Ko ninklijke Marechaussee en uit het in richten van een berichtendienst voor een grote gevechtseenheid. Na afloop der oefeningen verklaar de kolonel Laanen, de commandant van de verbindingstroepen te Utrecht, die de operaties leidt, dat de oefenin gen een bevredigend verloop hadden. Hij onderstreepte het grote belang dat de verbindingstroepen hebben in d# moderne legers en wees er op, dat dit wapen over een grote reserve moet kunnen beschikken. Gisteravond gaf het trompetter korps van de huzaren van Boreel een muziekuitvoering in de Belgische stad Aaiden. Von Msnstein voor zijn rechters Heden is te Hamburg het proces fc»- gonnen tegen de 61-jarige Duitse veld maarschalk Von Manstein, die wordt beschuldigd van 17 oorlogsmisdaden, begaan in de jongste wereldoorlog. De tenlastelegging rekent het Von Manstein als de ernstigste misdaad aan, dat hij opdracht had gegeven tot het uitleveren van Joden en Zigeuners aan de legergroepen die met de uit roeiing van de zogenaamde „volks vreemde elementen" waren belast. Het grootste deel van het document behandelt de tijd van het begin van de campagne in Sowjet-Rusland tot 31 Maart 1944, toen Von Manstein wegens meningsverschillen met Hitler van zijn commando werd ontheven en op pen sioen gezet. Dr. Samuels schreef boek over kankerbestrijding Van de hand van dr. J. Samuels, die zoals bekend, beweert een nieuwe of betere methode ter bestrijding van kan ker te hebben gevonden, is thans een 432 pagina's tellend boek verschenen, dat tot titel heeft: „De Samuels-thera- pie, weerlegging van het rapport Bru- tel". Communisten naderen Kanton meer en meer De communistische troepen bevinden zich thans op ongeveer 220 km ten Noorden van Kanton, de zetel van de nationalistische regering in Zuid-China. In het Zuidoosten trekken de commu nistische troepen aan op Amoy, 100 km ten Zuiden van Foetsjou; dat vorige week door de communisten werd inge nomen. Aan het Noordwestelijke front zou het communistische zesde leger de bui tenwijken van Lantsjou, de hoofdstad van Kansoe, bereikt hebben. Mevr. Smitt—Avis secretaresse van H.M. de Koningin In verband met het aan mej. mr. H. A. Sneller op haar verzoek verleend eervol ontslag is met ingang van 1 Oc tober a.s. tot particulier secretaresse van H. M. de Koningin benoemd me vrouw N. Smitt-Avis te Blaricum. Mevr. Smitt-Avis is tweede secreta resse van de Oecumenische raad van kerken in Nederland. DE ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de Maandag in de Engelse League gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Blackpool—Midd lesbrough 1—1; Stoke City—Liverpool 0—0. Het Britse militaire bestuur heeft de ontmanteling bevolen van de fa briek van synthetische benzine „Ruhr- oel" te Bottrop in het Ruhrgebied. Maandag is de skymaster Ph-TLO met gezagvoerder Zwarthoed van Schiphol naar Batavia vertrokken met twaalf babies, achttien kinderen beneden de twaalf jaar en negentien moeders aan boord. De Finse sociaal-democratische pre mier, Fagerholm? heeft de huidige sta king in Finland „de grootste en best georganiseerde communistische aanval op de Finse gemeenschap" genoemd. De staking zou echter mislukken, omdat het Finse volk wist, dat succes de onmiddellijke vernieling zou bete kenen van alles wat op economisch en politiek gebied bereikt was. De sociaal-democratische arbeiders en de leiders van het verbond van vakverenigingen hadden zich met vast houdendheid tegen de staking verzet, een vasthoudendheid, die veel belo vend voor de toekomst was: de meer derheid der vakverenigingen had «eh aan de zijde der regering geschaard en de kleine meningsverschillen waren ter zijde gelegd. In antwoord op van de zijde der op positie uitgebrachte critiek, als zou niet streng genoeg tegen de stakers zijn op getreden, antwoordde Faferholm, dat een nood-wetgeving slechts gebruikt diende te worden voor het uitoefenen van morele druk, zonder de politie on nodig er bij te halen. Het belangrijke was dat de communisten te tonen hoe weinig steun zij in werkelijkheid had den. Het stakingsoffensief moest „blus sen als een vuur door gebrek aan brandstof". Men had sterke zenuwen nodig bij de bestrijding van de com munisten „en wij zien met trots en voldoening dat het Finse volk kalm is en blijmoedig bereid om de kleine ontberingen, die de staking noodzake lijk met zich meebracht, te dragen".

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1