I WIEKBUMa voöi J0HÖ1HS IN MEISJES HAAS AZIJN VAN HOUTEN De Zwarte 0 rchidee Zij bedwongen hei Kanaal felle Amerik. gericht ROODMUTS EN DE WIELEWALEN WWf* 0£ ZAK VOL BRIEVEN; Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Het nieuwe boek Het Radioprogramma Nieuwe Bonnen „GROTE BEER" Tl (Voor kinderen van 6—12 jaar) Dag aan dag weerklonken de slagen der kapmessen en bijlen om het hout uit te dunnen in de bossen achter het grote heideveld. Elke keer, als de kin deren uit de omgeving spijtig kwamen kijken, leek het bos armer en de grónd onbegaanbaar van de neergevelde stam men. Niet alleen kinderen vonden het jammer, dat zoveel heerlijke plekjes voor verstoppertje en andere spelletjes verloren gingen; erger waren de rood- mutsjes er aan toe, een kleine kabou tersoort, die steeds onder zware loof bomen leeft. Elke dag rilden ze van angst in hun onderaardse woninkjes; bang, dat er spoedig niet één veilig plekje meer over zou zijn. Maar het was ook treurig gesteld met de wiele walen Deze prachtige vogels, sommige groengeel, andere helder zwart met geel, die jaren achtereen in het rus tige dichte parkbos hadden genesteld, zagen hun toevlucht nu verdwijnen en vlogen angstig rond, terwijl hun kre ten: „wiewou, wielwiewou" tussen de bijlslagen weerklonken. Eindelijk scheen er rust te komen. De houthak kers zetten zich neer om te eten. De verschrikte wielewalen streken neer op een laagoverhangende tak en lieten nog zacht hun „wie-wou" horen. Daar scheen het, of een zacht stemmetje vanaf de grond hen antwoordde. Warempel; een kabouter met een rood puntmutsje stond bij een vers af gehakte stomp. Zijn mutsje was hele maal over zijn ogen getrokken. Je zag niets dan zijn neus en mond, „Kom mee", riepen de vogels. „Wat is er met jou aan de hand?" Toen vertelde hij hun, dat hij wel dood zou gaan van verdriet en gebrek aan rust. „Je weet", zei hij, ,,'s nachts, als de mensen sla pen, hebben wij altijd veel te doen. Overdag rusten wij dan uit. Maar hoe kan ik met al dat lawaai in het bos een oog dicht doen?" ,Stil, stil" riepen de wielewalen verschrikt. „Daar komt een menseen meis je". „Een meisje wat is dat?" vroeg het nieuwsgierige kaboutertje. „Kom mee, kom mee" riepen de vogels voor het laatst, maar roodmutsje bleef be sluiteloos staan en eer hij er erg in had, stond een allerliefst meisje voor hem. Zij ging dadelijk op de grond zit ten bij de boomstronk en keek hem vol bevreemding aan. „Ben jij nu zo een kabouter, waarvan moeder wel ver telt?" „Misschien wel", piepte het ver schrikte mannek'e terug. „Waarom draag jij je muts zo ver over je oren" begon ze verwonderd. „Dat is om mijn tranen te verbergen" snikte hij zacht jes. Toen vertelde hij haar allgs over zijn geliefde bomen. Ook, dat de wie lewalen hun thuis hadden verloren. „Hoe vreselijk" zei het meisje bewogen. „Is er dan hier in de hele omtrek geen enkel plekje meer. waar je rustig zou kunnen wonen?" „Jawel", hernam rood mutsje, „daar over de heide, in het park bij het grote huis, maar ik durf er niet te komen!" „Zouden je vrien- OPLOSSING PRIJSRAADSEL. 1. Bloemist. 2. Lepel. 3. Oudejaarsavond, 4. Kassa. 5. Felecitatie. 6. Liniaal. 7. Uur. 8. Inkt. 9. Tandem, De eerste letters, van boven naar be neden gelezen, vormen de naam Blok fluit. Deze week werden de prijzen gewon nen door: Hanny Peters, Visscherslaan 4, Alk maar. Jan Tol, Davidstraat 28, Enkhuizen, Edith Deutekom, Noord A. 45; Scha- gen. Adri Joppe, Hobbestraat 4, Bever wijk. (Meisje). .Willie Boon, Bassinggracht 71, Den Helder. Gefeliciteerd allemaal! De boeken worden toegezonden. den, de wielewalen, het daar ook fijn vinden" vroeg het meisje verder. „Vast wel" sprak het mannetje. „Maar dat is heerlijk, zeg! Je moet weten, mijn papa en mama wonen in dat grote huis. Ik zal vragen, of jullie kunt komen in het park. Behalve de loofbomen heb ben we prachtige oude taxisbomen. Daaronder zou je een mooie woning voor jezelf kunnen maken. De wiele walen zullen we dolgraag in de tuin hebben. Daar staan van die hoge bo men met dichte kruinen. Ik weet, dat ze zulke mooie nesten maken. Vader vertelt, dat ze zo kunstig gevlochten zijn. Jammer, dat ze gewoonlijk zo hoog zitten". Het kaboutertje frommelde zijn muts je wat naar boven en keek het meisje met zijn betraande vriendelijke oogjes aan. „Meen je het werkelijk, mensen kind?" vroeg het ventje. „Zouden we veilig en rustig bij jouw grote huis mo gen wonen? Ik weet zeker, dat mijn vrienden, de wielewalen graag zullen komen. Als ze niet bevreesd meer zijn, zullen ze hun nesten op de lage tak ken bouwen. Dan kun je die prachtige vogelwiegjes van dichtbij bewonde ren", Toen het meisje twee dagen later de trappen van het terras naar de tuin afdaalde hoorde ze reeds van dichtbij het vrolijke geroep: „wiewou, wiele- wiewou". Daar schoot een prachtige geelzwarte vogel door de struiken. Haar gasten waren dus al aangekomen. Onder de neerhangende takken van een zware taxis zag ze een bergje vers uitgegraven aarde. En jawel, daar voerde een gangetje naar binnen tus sen de wortels. Een kunstig deurtje van boomschors sloot de ingang af. Iets verder stak een miniatuur schoor steentje uit de grond. Een fijn blauw rookwolkje kringelde er uit omhoog. „Roodmutsje is bezig, zijn nieuwe huis je droog te stoken" zei het meisje zachtjes bij zichzelf. „Laat hem maar rustig werken". En het gelukkige men senkind, misschien wel het enige, dat door haar goedheid zo vlakbij dat leu ke kaboutertje en die prachtige wiele walen had gekregen, huppelde blij en tevreden terug naar huis. nog meer grapjes van school. „Dus jongens" sprak meester, „de aarde is rond. Weet jullie ook, hoe men dat bemerkt heeft?" „Jawel, mijnheer" riep een grappenmaker achter uit de klas, „omdat je je hakken zo scheef loopt!" In een schoolopstel stonden de vol gende zinnen: „Door het lichaam loopt een stang, die ruggegraat heet. Op 't ene eind zit het hoofd en op het andere eind zitten we zelf". IN HET KORT Duikers zijn begonnen met het naar boven brengen van de overblijfse len van de Romeinse brug, die onlangs in de bedding van de Rijn te Keulen len zijn ontdekt. Men heeft vastgesteld dat de brug 310 jaar na Christus door Keizer Constantinus te Colonia Agrip- pina werd gebouwd. In de Bulgaarse Dobroedsja zijn door stortregens overstromingen ont staan, waardoor 10 personen zijn ver dronken en 330 huizen vernield. RAHIOÏAZUHJ.OfirN1BESr. PRIJSRAADSEL. In de onderstaande zinnen zitten vogelnamen verborgen. Wie kan ze vinden? 1. Ik brei geregeld aan mijn jum- pertje. 2. Waarom kan Arie niet naar school? 3. Kijk eens hoe mooi Eva arm bandjes kan maken. 4. In de vacantie gaan wij ook een dagje naar Amsterdam. 5. De boer zegt dat de onweersbui langzaam nadert. 6. Ik denk dat ons nieuwe hek ster ker is dan het vorige. De oplossingen kunnen vóór Zondag, 4 September worden gezonden naar het bureau van dit blad. Onder de inzend (st)ers van goede oplossingen worden mooie boeken ver loot. Hallo, jongens en meisjes, de post heeft deze week weer een flinke stapel brieven gebracht. Cobie Malestein opent de lange rij. Wat heb jij een prachtige tocht gemaakt, CJobie. Ja, ik weet hoe mooi het is als je over de Vecht naar de Loosdrechtse plassen vaart. Heb je gezeild of heeft jouw Opa een motorboot? - Afra Lodewijks, jij hebt je dus ook niet verveeld in de vacantie. Is de school al weer begonnen? Jammer dat je het verkeerde prijs raadsel oploste, Afra. Alleen met de raadsels voor je eigen leeftijdsgroep kun je een prijs win- nen- Carla Kalwij, dat was een gezellige reis met vader en moeder, zus en broertje. Gelukkig dat je nichtje ook nog een paar dagen mooi weer heeft getroffen, zodat jullie naar het strand kouden gaan. Heeft zij er van genoten? Martha Koster, wat akelig dat je oog zo ontstoken is. Hoe gaat het nu met je? Wordt het al wat beter? Je moet voorlopig nog maar niet schrijven, want dat is misschien nog te yeel inspanning voor je. Heerlijk dat je zo'n mooi rap port had. Wil je je moeder bedanken voor haar briefje? Beterschap gewenst, meisje. „Volen- dammertje", wat leuk dat je van de vierde klas naar de zesde bent gegaan. Hoe heb je dat voor elkaar gekregen, meisje? Flink gestudeerd? Emmy Dibbets, heb ik je naam nu goed geschre ven? Ik hoop, dat je mij eens over je bezoek aan Amsterdam vertelt. Heb je een plezierige dag gehad? Tiny en Reinier Verhagen, gezellig dat jullie mee doen. Jullie mogen alles op één blaadje schrijven, hoor. Als Reinier al 12 jaar is, moet hij wel het andere prijsraadsel, voor de oudere jongens en meisjes, oplossen. Hoe heb je het gehad in Engeland, Reinier? Schrijf je er eens over? Dat zou ik leuk vinden. Willen jullie je moeder bedanken voor haar briefje? Helga van der Struys, kijk maar eens onder de mededelingen naar je verzoekje. Is het zo in orde? Gerda Schouten, dat mooie rapport is goed beloond, zeg! Ik zou je wel eens willen zien met je nieuwe mantel en mutsje. De vulpen, die je hebt gekregen schrijft keurig. Vind je het prettig om naar de huishoudschool te gaan? Henk Tesselaar, heb je een prettig kamp gehad in Schoorl? Ik wil graag eens wat over je belevenissen lezen. Hoe hebben jullie de dagen doorgebracht en wie zorgde er voor het eten? Maps Tesselaar, ik kan je wel aan gewone, Hollandse zegels helpen. Is dat de bedoeling? Buitenlandse postzegels heb ik tot mijn spijt niet meer voor je. Schrijf maar eens waarvoor je de postzegels nodig hebt. Jannie Godijn, is het boek wel naar je zin? Geerie Keeman, gezellig dat je mee doet. Ik was blij met die aardige brief. Willy Wetsteyn, je had een best rapport, hoor! Wanneer begint de school weer? Wim Purmer, bedankt voor het aardige tekeningetje. Dat heb je leuk be dacht. Gerda Lievendag, in gedachten ben ik meegereisd naar Rotterdam en naar Schoorl. Dat waren plezierige dagen, zeg! Gelukkig dat je bent overgegaan naar de vierde klas. Vind je het akelig om weer naar school te gaan? Willy v. d. Gulik, ja, het is heel akelig als katten op vogels loeren. Ik houd erg veel van dieren, maar daarom wil ik liever geen kat hebben. Het is ze niet af te leren. Wij hebben al zo vaak met veel moeite jonge vogels opgekweekt, die dan later toch weer het slachtoffer van een kat werden. Onze hond houdt de katten nu gelukkig een beetje uit de buurt. Erica Scbolten, jij hebt een heerlijke vacantie gehad, zeg! Ja, je kunt prachtige tochten maken in Zwitserland en het is er in de zomer ook heel mooi in de bergen. Is de school nu al weer begonnen? Rietje Zaal, nog gefeliciteerd met je verjaardag! Ik ben er wel een beetje laat mee, maar ik wist het niet eerder. Ze hebben thuis wel goed om jou gedacht, hoor! Heb je al dat lekkers al opgegeten in de vacantie? Jan van Dijk, Els Hartog, Ineke van Dijk, Elly Raat, Arie Kelder, Paul Rademaker, Piet de Vries en Marian de Vries, Frans Lenghaus, Herman Smit, Greta van Leyen, A. van der Heide, Ceesje Witte, Nelli Pater en Loesje Sely, jullie zijn wolkom bij ons. Jongens en meisjes, de brieven voor ons volgend correspondentie-hoekje verwacht ik graag vóór Zondag 4 September. Hartelijke groeten voor allen van TANTE IET. Met de 18-jarige Engelse schooljongen Philip Mickman, die er gisteren i» geslaagd is in 23 uur en 13 minuten het Engelse kanaal over te zwemmen, hebben thans 27 zwemsters en zwemmers deze prestatie geleverd. Nog wachten bij Kaan Gris Nez een tiental zwemmers om de poging te wagen en zich te scharen in d rij van de geslaagde Kanaalzwemmers. Hieronder volgt de lijst van degenen, dj hun poging met succes bekroond zagen. Bijna alle pogingen werden ondernomen van Frankrijk naar Engeland. De met H- gemerkte personen startten van de Engelse kust af. Zij verdienen het sterretje tenvolle,, daar de tocht Engeland- Frankrijk veel zwaarder is. Captain Matthew Webb, Engeland 21 uur 45 min. 25 Augustus T. W. Burgess, Engeland, 22 uur 35 min. 6 September S. Tiraboschi, Engeland, 27 uur 25 min. 6 Augustus G. Tooth, Argentinië, 16 uur 54 min. 12 Augustus Gertrude Ederle, Verenigde Staten 14 uur 34 min. 6 Augustus Mrs. Corson, Verenigde Staten 15 uur 28 min. 28 Augustus Hans Vierkotter, Duitsland 12 uur 40 min. 30 Augustus Georges Michel, Frankrijk 11 uur 55 min. lo September Norman L. Denham, Engeland 13 uur 55 min. 17 September E. H. Temme, Engeland 14 uur 29 min. 5 Augustus Mercedes Gleitz, Engeland 15 uur 15 min. 7 September Ivy Gill, Engeland 15 uur 9 min. 13 September Ivy Hawke, Engeland 19 uur 16 min. 19 Augustus Hilda Sharp, Engeland 14 uur 50 min. 24 Augustus I. Helmi, Egypte 23 uur 40 min. 1 September Peggy Duncan, Zuid-Afrika 16 uur 15 min. 10 September Sunny Lowry, Engeland 15 uur 45 min. 29 Augustus E. H. Temme, Engeland 19 uur 54 min. 19 Augustus Emma Faber, Oostenrijk 14 uur 40 min. 19 Augustus Haydn Tailor, Engeland 14 uur 48 min. 22 Augustus Tom Blower, Engeland 12 uur 29 min. 4 Augustus Mevr. Wendell, Duitsland 15 uur 30 min. 25 Augustus Fernley Wheatcroft, Engeland 13 uur 35 min. 28 Augustus Sally Bauer, Zweden 15 uur 23 min. 27 Augustus Daniel Carpio, Peru 14 uur 46 min. 5 September Hassan Abd el Rahim, Egypte 17 uur 35 min. 29 Augustus Tom Blower, Engeland 15 uur 31 min. 30 Augustus Philip Mickman, Engeland 23 uur 13 min. 24 Augustus 18754 1911+ I 1923+ 1923 1926 1926 1926 1926 1926 1927 1927 1927 1928 1928 1928 1930 1933 1934i 1934 1935 1937 1938 1938 1939 1947 1948 1948+ 1949 ONZE MEDEDELINGEN. Helga van der Struys, Populieren- laan 19 A, Beverwijk, wil „dolgraag" een correspondentievriendinnetje heb ben. Zij is tien jaar oud. Welk meisje wil met haar corresponderen? Welke jongen, die op het eiland Texel woont, wil corresponderen met Gijs de Lang, Diaconiestraat 15, Den Helder? Gijs is 10 jaar oud. 148. Pim denkt, dat hij een boom stammetje ontdekt heeft. Hij weet niet, dat krokodillen, die roerloos m het water liggen, precies op boom stammen lijken en dat je daar dus heel voorzichtig mee moet zijn. Bovendien is die Pim nu eenmaal een kleine op schepper, en dus wil hij dit zaakje alleen opknappen en begint ijverig aan de boomstam te rukken. Maar.... de boomstam leeft en kijkt eens achterom Wie is daar zo brutaal om aan zijn staart te trekken? Tot zijn grote ver wondering ziet de krokodil daar een klein hondje staan, dat ijverig aan zijn staart staat te trekken. „Laat dat," gromt hij, doch Pim is zo in zijn arbeid verdiept, dat hij niets hoort. Woedend over zoveel brutaliteit, draait de kro kodil zich om en schiet op Pim af. Stomverbaasd over het feit, dat de boomstam begint te leven en met een open bek op hem afschiet, duwt Pim hem het takje, dat hij nog steeds in de hand hield, in de bek. „Hou-es even vast!" roept hij uit. n. Het witte schip. Werk van zes Nederlandse dichteres sen, dat is, wat de uitgeverij v.h. C. A. Mees te Santpoort in de bundel, die on der de titel „Het Witte schip". Vrou wenpoëzie 19441948 bijeenbracht. Wel een heel bijzondere waarde en functie mag worden toegekend aan dit verza melwerk, waarin niet het plaatselijk verband de schakel vormt tussen hen, die hier hun diepste en beste gedachten hebben uitgesproken in prachtige vers voeten, De verwantschap is drieërlei, die van de leeftijd (na Nijhoff en Bloem, vóór Marsman, -Slauerhoff, Du Perron), die van het vrouw-zijn en die van de tijd van het ontstaan. Immers, deze Nederlandse vrouwen hebben reeds eerder gebundeld, doch stelden VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.30 Actueel geluid. 8.05 programma-proloog 815 Plaatvaria. 9.00 Plaatsnamen en hun ge schiedenis. 9.30 Tuinconcert. 10.15 Lezing. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Beroemde con certen. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.30 Radio-muziekjour naal. 7.00 Pierre Palla, orgel. 7*30 Cabaret programma. 8.05 In het Ra'dio-Zoeklicht. 8.15 Radio Philharmonisch-orkest. 9.00 Hoorspel. 10.15 The Romancers. 10.45 Reportage Wiel rennen te Kopenhagen. 11.15 Gevarieerd con cert. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. —8.15 Te deum laudamus. 8.45 Gramofoonplaten. 9.15 Och tendbezoek. 9.30 Kussengevecht. 10.00 Muziek bij het werk. 10.30 Morgendienst, 11.00 Con cert. 11.25 Radio Philharmonisch-orkest. 12.00 Instumentale soli. 12.30 Voor Laud- en Tuin bouw. 12.33 Gemengd Omroepkoor. 1.15 Sex- tot Johnny Kroon. 1.45 Marinierskapel. 2.40 Onder dak.... en dan? 3.00 Uit opera's. 3.40 Van oude en nieuwe sohrijvers. 4.00 Sympho nic 4.40 Voordrachten. 5.00 Piano-recital. 5.30 Engelse liederen. 5.45 Muziek. 6.30 Strijd krachten. 7.15 Geestelijke liederen. 7.30 Pro menade-concert. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 Vergadering van Raad van Europa. 9.35 Or gelbespeling. 10.00 Radio Philharmonisch-or kest. 10.15 NCRV-kwartet. 10.45 Avondóver- denking. 11.15 Melodieën van overal. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Operette muziek. 9.00 Philharraonisch-orkest. 10.0S Mor genwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Duet ten. 11.05 Voordracht. 11.25 Jan Vogel en orkest. 12.00 Uit heden enverleden. 12.33 Reportage Wielrennen te Kopenhagen. 12,40 Sport en prognose. 1.15 Promenade-orkest. 2.00 Kookkunst. 2.20 Omroep-Kamerorkest. 3.00 Ods volk in zijn dichters. 3.20 Omroep-Kamei- crlcest. 4.00 Viool en piano. 4.30 Van twaalf tot zestien. 5.00 Filmland presenteert. 5.20 ömroepkoor. 5.40 Kamermuziek. 6.15 De Vara feliciteert. 6.45 Silvestri-kwartet. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Lezing. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Muziek. 8.30 Ds. D. G. van Vrcumingen. 8 55 Zo juist verschenen. 9.00 Men vraagt.... en wij draaien. 9.30 Reportage Wielrennen te Kopenhagen. 9.35 Amusements-programma. 10.00 Buitenlands weekoverzicht, 10.15 Swing and sweet. 10.45 Avondwijding. 11.15 Strijk kwintet. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN IH: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 Gram. 10.00 Eng. L.P.: Orgel. 10.30 Eng. H.S.: Or kest Kinsman. 11.00 Eng. L. P.: Zigeuner- oikest. 11.45 Voordracht. 12.00 VI. Br.: Con cert. 12.32 Concert. 1.15 Mertens Barany. 2.00 Symphonisch-concert. 3.00 Eng. L.P.: Tango orkest. 3.30 Vemon Adcock en licht orkest. 4 00 NWDR: Köokert kwartet. 4.30 Eng. H.S.: Gram. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Liederen. 7.45 Filmmuziek. 8.00 Fr. Br.: Gram. 8.30 VI. Br.: Symph.-concert v. Rome. 10.15 Dansmuziek. 10.55 Gram. 11.00 Diversen op een zeker moment het leven bover, I de kunst en eerst thans voelen zij zich I weer tot rijpheid gekomen, om zich t« I uiten en hun werk in het licht te ge l ven. Kitty de Josselin de Jong, Mar l tha Muusses, Fanny Reddingius, Mariil van Royen, Mea Verwey en Jo de 'Will zijn het, wier werk hier werd verzal meld. En die ons, lezer dezer verzeil ontroeren en wij weten niet waarorrf Of toch? Omdat hier de snaren ger worden, die wij zelve niet vermogen ttS bespelen? Omdat wij zeggen moeten: j Ja, zo zingt in ieder mens een stem. die hij niet tot leven kan brengen! Omdat wij met Martha Muusses weten: I „Door het aan de vorm te binden, gaat het eeuwige verloren, 't telkens weer opnieuw te vinden is de grootsten slechts beschoren". Scherenkust. Martha A. Muusses heeft het aange durfd, het werk van twintig heden- I daagse Zweedse dichters bijeen te brengen en te vertalen, En in de firma C. A. Mees te Santpoort vond zij een uitgeverij, bereid, deze bundel aan het Nederlandse volk voor te zetten. Mar tha Muusses werd in 1894 te Purme- rend geboren en na gepromoveerd te zijn op een Sanskrit-onderwerp en en kele jaren in Indie te hebben doorge bracht, trok zij in 1926 naar Scandina vië, waar zij in Stockholm, Upsala en Kopenhagen Scandinavische talen en letteren studeerde. Zij gaf in Stock holm een door haar vertaalde bloem lezing uit hedendaagse Nederlandse poëzie uit en publiceert thans als te genhanger haar „Scherenkust" in Ne derland. Het staat bij voorbaat vast, dat Martha Muusses' werk tot in elk détail is verantwoord. Maar toch zou men meer moeten en willen weten van 't streven en de bezieling der Scandinavi sche dichters, om zich omvat te voelen door deze poëzie, waaruit de mystieke sfeer geurt, de Noordelijke landen zo eigen. Thans heeft men helaas nog te veel het gevoel, aan de buitenkant der dingen te staan.» voor het tijdvak van 28 Augustus t.m. 10 September 1949. Elk der volgende geeft recht op bonnen: het kopen van: Voedingsmiddelcnkaarten 909 281 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees I 282 Vlees (A, B) 300 gram vlees 283 Vlees (D) 100 gram vlees J 284 Algemeen (A, B, D) 250 gram rijst 286 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram lcoi'Qfl VSÜC 294 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstl. kaas (De letters achter de bonnummers ge ven de kaarten aan, waarop de betref fende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 910 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter X. De niet-aangewezen bonnen 264, 265, 268, 269, 270, 271, 273, 275, 276, 277. 278, 279 Algemeen kunnen worden vernie tigd. 31 DOOR ALLAN SWINTON Sam zou zich daar misschien tegen verzet hebben, maar het logboek was er ook nog. Als zij dat niet had, was alles, wat zij door dit avontuur ge hoopt had te zullen winnen, verloren. En het boek was waarschijnlijk bij de dode. Hij zei: „Het zal heel erg zijn. Blijf jij hier, dan ga ik wel". „Neen. Ik moet meegaan. Argumen teer alsjeblieft niet". Hij stond op. wenkte Manuel en het tweetal liep naar de groep mannen, die voor de raadshut gezeten waren. Het gepraat verstomde en alle hoofden keerden zich met een eigenaardige nieuwsgierigheid naar hen toe De lei der sprak gedurende enige ogenblikken tegen hen Sam vroeg Manuel. „Wat zegt hij?" „Senor, ik ken de taal maar een beetje. Het was over degeen, die ge dood is". „Zeg hem, dat wij het lichaam wil len hebben. Vraag hem, ons er heen te brengen". Aarzelend vertaalde Manuel. De Ji- vanté-leider haalde de schouders op en sprak tegen een van de jongere jagers. Manuel zei tot hen: „Deze man zal u meenemen naar de plaats, senor". In. hun uitrusting hadden zij een spade. Sam stuurde Manuel, om die te halen en kort daarna gingen Sam, Ma ry en de Indiaan achter hun gids aan op weg. Voor Mary had de ochtend iets van een nachtmerrie gekregen en zij liep achter de anderen aan in een soort eigenaardige verdoving, alsof zij in plaats van aan een wandeling deel te nemen, deze gadesloeg. Met haar machete de ranken weg slaande. die achter hun gids weer op sprongen en haar voortgang belemmer den. volgde zij de man. terwijl het bos zich verdichtte tot een vochtige mas sa, waarin de gids hen echter zonder een ogenblik van aarzeling voorging. Nadat zij deze gordel van weelderi ge plantengroei gepasseerd waren, werd de jungle iets minder dicht en kort daarna begon de grond het aspect van een moeras te vertonen. Op een kleine, met groen overscha duwde open plek, waar kikvorsen rondsprongen en andere reptielen leef den en een schuimig water onder hun voeten naar boven scheen te komen, bleef de gids staan. In een glimlach zijn witte tanden tonend, wees hij naar de schoenafdrukken in de modder en maakte een pantomime van blazen. Zij begrepen, dat dit de plek was, waar Semple door een blaaspijl was getrof fen Mary voelde zich ziek worden van ellende. De gids was een van de jagers ge weest en had tot dit ogenblik snel het spoor gevolgd, dat hij zich van die morgen nog goed herinnerde. Maar toen het slachtoffer eenmaal door de pijlen getroffen was. had men hem aan een zekere dood overgelaten. En van nu af aan moest er opnieuw een spoor gevolgd worden. Daarom werden zij nu langzamer voorgegaan, terwijl de grond nog moe rassiger werd. Eindelijk kwam er een bruinachtig gekleurde kreek in zicht, die zich tussen de bomen doorslinger de. Door de bladeren van het ge boomte viel het zonlicht op het water. Op een open plek, waar het gras hen tot de middel reikte, bleef de gids staan en wees op datgene, wat het ein de van de vluchteling duidelijk scheen te beschrijven. Plat gedrukt, waar hij neergevallen was en zich in zijn doodsstrijd rond gewenteld had, was dit in de moeras begroeiing duidelijk te zien. Het bre de op deze wijze door hem gevormde pad eindigde bij de kreek, waar wor tels als slangen zich in het bruine stil- water kronkelden. Dicht bij de oever werd het water oppervlak, dat elders zo vlak was als een spiegel van onder af in een kol kende beweging gebracht. De Jivanté wees er naar. Manuel keek met hen naar beneden en week toen terug, grommend: „Caribes!" Zij begrepen hem. Het lichaam was bestormd door de caribes, een klein vleesetend visje, wiens benen kaken werken als een schaar en die zo bloed dorstig is, dat zij in een halve dag een os kunnen verorberen. Sam zei: „We kunnen niets doen. La ten we maar gaan". Vol afschuw en wanhopig liet zij zich van die plek wegvoeren. Sam aarzelde even. Toen zei hij: „Wacht jij hier even. We moeten het logboek vinden". „Het zal er niet zijn. Hij heeft het niet meegenomen. Hij kon geen oude man neerslaan", herhaalde zij dof. Sam keerde-zich om. Zo goed als zijn kennis van het Spaans het hem veroor loofde legde hij aan Manuel uit, wat hij hoopte te vinden en Manuel trachte het aan de gids te vertellen. Vanaf de plek, waar de pijlen Semple hadden getroffen tot daar, waar hij in de kreek gerold was, kamden zij zonder succes de grond af. Ten laatste kwam Sam bij Mary te rug „Hij moet het bij zich gehad heb ben. Ga mee terug". HOOFFDSTUK X Bevlekt met modder uit het moeras, moe en volkomen mismoedig na die verdrietige en vermoeiende tocht, be reikten zij de open plek. De mensen demonstreerden niet te gen hen. Toen zij naar de tenten gin gen, keken verschillende van hen de blanken op een eigenaardige manier aan. Het was nog vrij vroeg. Ongeveer tien uur. Voor de tenten bleven zij staan en Sam zei: „Wat kan ik zeggen?" „Hij heeft het niet gedaan!" ver klaarde zij hartstochtelijk. „Hij zou het zou ik hem kwijt geraakt zijn: maar niet kunnen! Hulpé heeft hem laten vermoorden, evenals hij grootvader heeft gedood. We moeten er iets aan doen". „Maar alles, wat we hebben, is alleen maar theorie. Er is geen schijn of scha duw van bewijs." „Het kan me niet schelen! Hugh heeft het niet gedaan! Doorzoek onze bagage en je zult het logboek vinden, waar "lie Indiaan het verborgen heeft." Gedreven door zijn bezorgdheid nam nu haar hand. „M'n beste. Zij rukte haar hand los „Oh. laat me met rust!" Zij liep haar tent binnen en bok de kleppen achter zich dicht. bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdain 20, Tel 2274 Directie: j bIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a kaptein ionden heeft Amei zich niet (Van on; HUIDIGE TRANSATLAN 9 en Engelse pers wordt hie: tot de voor Engeland zo vi Washington zal beginnen tusse _ers gesteund door een grool Lnvallen op de wijze, waaro] waanzinnige socialistische na de datum der dollarconferenti, jij culmineert nu in een „eis" huis te sturen, tenzij Engeland jijner industrieën stopzet. „K ENGELSE BLADEN, die voor enige dagen van rep houden hadden, zijn nu echt( eens opgelaaid, in een felle a rikaanse campagne. In „open 8an Amerika, wijzen de V( linkse bladen erop, dat de i satie van Engelands industr. ltostigd wordt uit de zak van belastingbetaler, die zwaar ta-xeerd is dan enig ander D wereld. Onmiddellijk ketste kee-pers het antwoord terug precies hetzelfde was als he ken van Marshall-dollars, da: deze hulp de Engelse fabriel 1 zouden draaien en er dan g< [verdiend zouden worden om i lasting van te betalen. Engel: servatieve oppositiebladen, van het begin af aan voor h< deel tegen alle verstrekkend leningen gekant hadden en were economische samenwer de Britse Dominions hadde zien, gaan nu even heftig te k de Amerikaanse „beledigin Engeland" als tegen het L: ons over een nieuwe Am hulplening te gaan onderhani Wat wil Was Britse regeringskringen vr: I intussen met groeiende oni I af welke voorwaarden Ameri I aan zal stellen. Dat men dez hulp niet zal kunnen verkrij: der dat Amerika hier bepaa waarden aan verbindt, besef Londen maar al te goed. Mi dat Amerika zal eisen, dat I bovenal zijn productiekosten door te gaan bezuinigen op ven van het sociale verzek: sel en op de astronomische k nationale gezondheidsdiens: tevens het stopzetten zal ver het nationalisatie-programma Een dergelijke eis van W zou de Labourregering voor gende keus plaatsen: a.) de kaanse voorwaarden accep daardoor een volkomen ban] mijden, maar daarbij een op keren van de vakbonden, die van zouden beschuldigen de Jongens vroegen om en „Paardenhoofds Het duurde geruime tijd „Groote Beer" Donderdag Amsterdamse kade kwam. 1 ming aan boord was echte best, getuige het applaus er roepen, die na ieder numm klonken. „In the mood", ei „Het Paardenhoofdstel" en deze verzoeken werden ge echter niet door de Kon kapel konden worden i: Toen het schip ongeveer k twee voor de kade lag, begr admiraal N. A. Rost van namens H.M. de Koningin schappen. De minister van Marine mr. F. W Schokki namens de regering de ma telijk welkom in het vadei zeide o.a.: „Gij hebt ons enkele uren laten wachten, geloof, wij zijn niet quitte, ben U langer laten wachter wat langer ook. Het is merkwaardig, aldu nister, dat uw terugkeer i kort na de opening van de fe'conferentie, waaraan U moed en beleid mede een s richting hebt gegeven. De vervolgde: „Er zijn onder U, komen in hun gezin, maar ook, die een gezin gaan sti wens ik veel succes. Er w: veel Nederlandse meisjes." aan boord). Vervolgens scl minister de moeilijkheden, c gens nog zullen moeten oi moeilijkheden, die hij ech noemde, gezien de ervaring soldaten in Indonesië heb' daan. WEERBERICHT Verwachting tot Zaterd Vanavond en vannacht: lijke bewolking met p enkele onweersbuien en daar mist. Weinig wind. overdag: Aanvankelijk r nig, maar later weer toe bewolking met plaatselij onweersbuien. Weinig w geveer dezelfde temper: als vandaag. (wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 4