Naar een herleving van de K.v.K. VET E. W. VE' Stad en Omgeving. Alkmaars rioolstelsel verouderd Schermerhorn krijgt een nieuwe brug Verbetering wordt noodzakelijk AGENDA Oproep van het „Koningin Wilhelmina Fonds" Oude en nieuwe Kermisattracties Groot aantal militairen zal Alkmaar verlaten Wedijver tussen Hoorn en Alkmaar j aatste ^jieuws 1 Hijzelendoorn won zijn serie G. J.lSLUYMEI afwezig FLINKE JONGE V L^LKMAARS rioolstelsel is verouderd, ziedaar een feit, dat, voor zover' we konden vaststellen, door geen en kele insider wordt weersproken. Het is nu eenmaal zo in de wereld, dat iets, wat gedurende een lange reeks van jaren dienst heeft gedaan, ten slotte is versleten of verouderd en er is dus niet de minste aanleiding om iemand, wie dan ook, verwijten te maken omtrent verwaarlozing of iets van die aard. Overigens komt het probleem niet zo maar uit de lucht vallen. Vóór de oorlog is de noodzakelijkheid om tot vernieuwing te komen af en toe wel eens aan de orde geweest en we her inneren ons besprekingen betreffen de plannen, die de bouw omvatten van twee zuiveringsinstallaties, waar van er één zou moeten komen in de buurt van het slachthuis en één er gens aan het Zeglis in de buurt van de belt. We weten niet in hoeverre teze besprekingen in verband ston den met enig ontwerp, dat was ge reed gekomen, maar zeker is het, dat reeds in die dagen, een tiental jaren geleden dus, de noodzakelijkheid van verbetering gevoeld. Een gedeelte van ons rioolstelsel wordt gevormd door de grachten. In de gemeenteraad heeft men dit her haaldelijk kunnen horen. Zo menen we ons te herinneren, dat een van de redenen, op grond waarvan de dem ping van het Verdronkenoord des tijds strandde, was gelegen in het feit, dat men de gracht als riool niet kon missen. Tot welke gevolgen zulke toestan den voeren, hebben we deze voorzo mer kunnen zien. Er is toen 'n ogen blik geweest, dat de vissen dood in de Hoevervaart dreven. Hoewel we natuurlijk niet met zekerheid kunnen zeggen, dat dit kwam omdat de Hoe- vervaart vol zat met Alkmaars riool water, zou het ons toch allerminst verwonderen, wanneer het verschijn sel daaraan moest worden toege schreven. Wanneer men verder denkt aan de mogelijkheid, dat dit water misschien als drinkwater moest die nen voor vee uit de polder, dan wordt dit alles toch wel heel bedenkelijk. Natuurlijk is men ten gemeente huize van dit alles zeer wel op de hoogte en we twijfelen er nauwelijks aan of de vernieuwing van ons riool stelsel zal een van de onderwerpen zijn, die gedurende de komende raads periode bij de kop zullen worden ge nomen. En dit willen we er on middellijk op laten volgen wan neer deze gemeenteraad er in slaagt in de eerstvolgende vier jaren een be gin te maken met de uitvoering van dit enorme project, dan dunkt ons dit feit alleen reeds voldoende om te spreken van een raadsperiode, waar in belangrijke dingen tot stand zijn gekomen. Geweldige kosten Men moet over een onderwerp als dit niet te licht denken! Er zijn zulke geweldige kosten mee gemoeid, dat met recht mag worden gesproken van een probleem. Het gaat hier om een object, waarvan de kostprijs niet meer wordt uitgedrukt in tonnen, maar millioenen. De minste moeilijkheid wordt daar bij veroorzaakt door de beschikbaar stelling van het bedrag. We twijfelen er geen ogenblik aan of Alkmaar zal, wanneer dit nodig mocht zijn, niet de minste last hebben met de plaatsing van een lening. De zorgen worden echter veroorzaakt door het feit, dat op zulk een lening ieder jaar een deel moet worden afgelost en dat er rente over moet worden betaald. Dit bete kent een aanzienlijke verzwaring van het gemeentelijk budget, dat toch al zoveel hoofdbrekens oplevert. Weliswaar hebben we te deren met een object, waarvan de afschrijving over een groot aantal jaren kan wor den verdeeld, we mogen het vermoe delijk rustig stellen op een halve eeuw, maar zelfs bij zulk een verde- Kermis en draverijen Een combinatie, welke we elk jaar in Alkmaar terugvinden. Zo ook nu weer. De eerste Zondag van de Alk- maarse kermis zal in het teken staan van goede paardensport. En wat het aantal inschrijvingen aangaat, is het succes nu reeds gewaarborgd. Niet minder dan 129 paarden staan inge schreven voor de te houden vijf lange- baandraverijen, waaronder een Heat en een korte baandraverij. Belangrijk bij deze courses Is ook. dat er zal worden verreden het kam pioenschap voor leerlingen-pikeurs Acht deelnemers zullen hier elkander de eer betwisten. Voor de Kermis-prijs zijn niet min der dan 25 paarden ingeschreven, ter wijl voor de Scooterprijs dit aantal nog wordt overtroffen, n.l. 27 deel nemers. De Caroussel-prijs brengt 23 paar den op de baan. In deze internationale Heat-Handicapdraverij over een af stand van 1640 M. zal de strijd niet minder scherp zijn. De Cake-walk-prijs, een draverij over 2360 M., geeft iets minder deel nemers, doch is met 14 toch altijd nog goed bezet. De courses worden besloten met c.e Victorieprijs, een Kortebaandra- verij A, over een afstand van 690-800 M. Het aantal deelnemers is hier 33 paarden. Goede sport, een vlug en ac curaat werkende totalisator en de sfeer welke op het Alkmaarse sportpark altijd aanwezig is, zullen ongetwijfeld een groot aantal bezoekers trekken. 1 ling blijft het ieder jaar een groot bedrag. Als een belangrijke ontlasting is hierbij te beschouwen, dat een even tueel plan niet tegelijk in zijn geheel' behoeft te worden aangevat, maar dat het in gedeelten kan worden uitge voerd. Een grote opgave Het is altijd een prettige gedachte voor een functionaris te weten, dat, wanneer hjj een bepaalde werkkring op zich neemt, daarin arbeid van for maat voor hem te verrichten zal zijn. De komende wethouder van publieke werken zal in dit opzicht niets te wensen hebben! Want er bestaat voor ons geen twijfel aan, of dit project komt aanstonds aan de orde. Het mag duur zijn, maar het moet! En wanneer iets bepaald noodzakelijk is, dan is er geen samenleving, die ont komt aan haar plicht om er uitvoe ring aan te geven. We geloven, dat het gemeentebe stuur van dit alles zeer wel over tuigd is en we hebben af en toe het gevoel gekregen, dat er meer aan de voorbereiding van zulk een plan is gedaan dan de meesten denken of vermoeden. Aan de eventuele wijze van uitvoe ring kunnen we hier natuurlijk geen aandacht schenken. Niet alleen kun nen we dit rustig aan onze gemeen tedienst overlaten, het zou ons zeer verwonderen, wanneer hieromtrent niet reeds vergevorderde ideën aanwezig waren. Wanneer men ergens zo ver heen is, dat men weet hoe iets zal worden aangepakt, dan is het eerste deel van de voorbereiding reeds ach ter de rug. Met belangstelling zien we de ont wikkeling van de gebeurtenissen te gemoet. Het betreft hier een project, dat met politiek niets uitstaande heeft en we geloven, dat, gelijk zo dikwijls in onze raad het geval is geweest, hier een vraagstuk aan de orde is, waaraan alle partijen met vreugde hun instemming zullen geven. Ons zal het verheugen, wanneer we over vier jaren züllen kunnen zeggen: De scheidende raad heeft uit stekend werk verricht. Hjj is een werk begonnen van formidabele afmetin gen, maar dat gedurende een lange reeks van jaren aan Alkmaar ten zegen zal strekken. Hij heeft de stoot gegeven tot de aanleg van een nieuw rioolstelsel. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: De onster felijke walz (14 jaar). Victoria Theater 8 uur: Nicky als detective (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Abbot en Costello zwaaien af (tot 14 j. o.g.) ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag. Aanvang 7 9.30 uur. Teneinde het kankervraagstuk tot een oplossing te bréngen, is het nodig dit van drie zijden te benaderen. Ten eerste moet gezocht worden naar doel treffende en eenvoudige methoden om het optreden van kanker aan te tonen. Ten tweede moet gezocht worden naar chemische verbindingen, welke de groei van de kankergezwellen tot staan brengen en deze doen verdwijnen, ter wijl ten derde nagegaan moet worden, welke de oorzaken zijn, die tot deze abnormale ontwikkeling leiden. Ook in ons land hebben de geleer den op dit gebied reeds opmerkelijke resultaten bereikt, doch het ontbreekt hen in vele gevallen aan middelen om hun onderzoekingen zo doeltreffend mogelijk voort te zetten. Het „Koningin Wilhelmina-Fonds" beeft zich ten doel gesteld hun deze middelen te verschaffen en doet een beroep op alle ingezetenen,, ongeacht hun politieke of godsdienstige gezind heid. om de huis-aan-huiscollecte op 31 Augustus a.s. en de straatcollectes op 2 en 3 September a.s. mild te ge denken. Zij, die daadwerkelijk aan de inza melingen willen medewerken, kunnen zich schriftelijk of tussen 9 en 12 en 14 en 16 uur mondeling opgeven aan het secretariaat van het plaatselijk comité, stadhuis Alkmaar, vóór 30 Augustus a.s. onder mededeling, voor welke dagen zij zich als collectant (e) beschikbaar willen stellen. Waarschuwing Er komen bij de politie de laatste tijd geregeld klachten binnen van in de buurt van de Hoeverweg en Bergerweg wonende veehouders. De schapen van deze veehouders worden herhaaldelijk door vreemde honden in het prikkel draad of in de sloten gejaagd en gebe ten. Het is nu gebleken dat deze hon den afkomstig zijn uit het Rembrandt- kwartier. Belanghebbenden doen er goed aan hun honden vast te houden, daar zij aansprakelijk kunnen worden gesteld voor de schade. Door het ver scherpte toezicht is de kans groot dat de honden ter plaatse worden doodge schoten. Burgerlijke Stand Geboren: Eduard, zoon van H. Stum- peJ en C. Hijlkema. Muus, zoon van D. de Tongh en J. Robinson. Christina M., doch ter van N. H. Bart en M. G. Denneman Petrus B., zoon van L. Robert en A. M. Lindeboom. Ondertrouwd: Jan Bakker en Ytje Heggelaar. Willem Gorisseri en Hendrika J. Kolleman. Jacques Schelvis en Anna P. Grootjen. Johannes C. van Alphen en Geer- truida M. Ranzijn. Wypke Ménsonides en beemv Valkema. Overleden: Rinska Osinga, 70 jaar, gehuwd met P. Dekker. Rembertus Pronk, 70 jaar, gehuwd met G. Koppes. REDERIJ ZWAAG De Rederij Zwaag te Amsterdam verzoekt ons nog te willen vermelden, dat zij de eigenaresse is van de boot „De Veluwe", waarmede vanuit Alk maar de tocht met de invaliden over Zaan is gemaakt. De kermis is in de loop der jaren van karakter veranderd. Er is veel ge mechaniseerd en de oude vertrouwde kermistenten waar nog de typische sfeer van de oude kermissen heerst, worden steeds schaarser. Hoe hebben wij als jongens niet vol verwachting en in grote spanning naar de tenten gekeken, waar een mijnheer met een hoge hoed en een wit vest schier ongeloofelijke verhalen vertelde van alle wonderen die er daar binnen te aanschouwen waren. Dan klonk de typische kermismuziek met veel tromgeroffel en veel piston geluid, dan werd er „parade" op de waranda van de tent gehouden en maakten de clowns hun grollen en grappen. Zo'n oud typisch kermis-theater zal er nu weer op de Alkmaarse kermis verschijnen. Het is het Théatre Pitto- resque Mécanique van de heer C. L. Mullens en als alles binnen gepresen teerd wordt wat er buiten den volke wordt beloofd zullen de bezoekers in de anderhalf uur durende voorstellin gen op 't gebied van cabaret, equilibris- me, humor en acrobatiek 't bestefe zien krijgen van wat tegenwoordig in dit genre nog kan worden geboden. Een twintigtal artisten is aan dit theater verbonden. Hier ziet men de gezusters Hugonis hoog boven in de tent aan de trapéze; de op één wieletje fietsende en jonglerende Nesco's: de „Boulands" in hun musicale nummer en 't slangen meisje Roselli wier lichaam van elas tiek lijkt. De clowns zijn van het oude goede genre. Allen tezamen bieden een programma dat een goed circus niet zal verbeteren. Bijzondere aandacht wordt ook ge vraagd voor de tent van de heer Gro ninger, die het vorig jaar met wat aap jes en tropische vogeltjes op de kermis verscheen. Thans bezit hij een prachti ge verzameling apen en tropische vo gels. In 1904 kwam hij reeds mét een dierentent op de Alkmaarse kermis. De zoon van de heer Groninger heeft met een vrachtboot het vorig jaar en dit jaar een reis naar Hongkong gemaakt en in alle havens welke werden aange daan dieren geruild en gekocht, zodat de verzameling een zeldzame collectie is geworden. lf.-. I Tenslotte mag hier de naam van de heer P. Hofman worden genoemd, want hij staat voor de 30ste maal met zijn koekhaktent op de Alkmaarse kermis, zodat met zijn komst in zekere zin een jubileum gevierd wordt. Vroeger- was er geen kermisganger of hij mdest koekhakken. Dat hoorde bij de kermis en oude Alkmaarse families zullen niet nalaten nog altijd een onderlinge wed strijd in het koekhakken aan te gaan. In de laatste jaren is zijn etablissement wel wat door moderner scheppingen verdrongen, maar er zijn altijd nog mensen voor wie het geen kermis is geweest als er geen koek gehakt wordt en dezulken zullen ook nu weer hun hart kunnen ophalen. Gezelligheid, kleur en charme op het Waagplein Indonesische delegatie kwam niet Dartele carillonklanken, kleurige laggen en wimpels en een stralend blauwe lucht met een gelukkig niet te warm Augustuszonnetje, dat alle3 droeg er toe bij om de kaasmarkt weer een fleurig en uitermate gezellig beeld te geven. En opnieuw kwamen de duizenden meer dan wij in het nu weer aflopende vacantieseizoen hadden verwacht uit alle hoeken van ons land en van ver daarbuiten om de kaasdragers te zien, om de kaas in de grote handkarren te ruiken ja dat deden sommigen heel schuchter even om beschuitjes met kaas te eten in het heerlijk koele gebouw en om de stapels te fotograferen, die steeds maar weer op de geweldige weegschalen worden geplaatst. Het is interessant, het is boeiend en bet is meer dan de moeite waard om dit traditionele gebeuren, stammend uit oude tijden, te zien en mee te ma ken. Wij bewoners van de kaasstad letten daar niet zo heel erg meer op, maar als ge u dit eens een keer meer realiseert, dan begrijpt ge dat Alk maar met recht wereldberoemd is en dat een buitenlander Nederland niet „gezien" heeft, als de kaasmarkt van Alkmaar niet met een bezoek is ver eerd. Wij, die al zo dikwijls de goudgele en heerlijke belegen kaasjes zagen, die toch telkens weer genieten van de eer biedwaardige schoonheid van het oude Waaggebouw met zijn zonlichtkaatsen- de gouden spitsen en bollen, wij heb ben altijd meer belangstelling voor de mensen, die het grote plein bevolken. Veel willen wij er niet van zeggen, maar we kunnen u sterk aanraden, u ook eens met dit bedrijf bezig te hou den. Het is boeiend mensen-met-vacantie zo eens stilletjes gade te slaan. Wij signaleerden Engelse ladies met het nieuwste type streamline zonnebril, zo een tussenvorm tussen klep en bril, maar aardig en ongetwijfeld charmant. De rondvaart stond ditmaal in de bijzondere belangstelling van een gro te groep schoolkinderen. Leden van de Indonesische delegatie naar de RTC, die men vandaag op de markt had verwacht, kwamen niet. Verschillende werkzaamheden zouden dit belet hebben. Tenslotte geven wij de notering van de markt. Totale aanvoer 35.000 kg.; 8 fabrieksstapels f 81.50 en 7 boerensta- pels f 82.50. Partiële herziening uitbreidingsplan B. en W. bieden de raad het ontwerp aan tot „partiële herziening" van het uitbreidingsplan „Overdie en Achter- meer". Bij het ontwerp behoort een aantal bebouwingsvoorschriften. Het plan-heeft de instemming van de com missie voor de gemeentelijke plannen van de Prov. Planologische Dienst. Auto gestolen In de nacht van Woensdag op Don derdag is uit de Langestraat ter hoogte van hotel Victory een auto gestolen. De portieren van de wagen waren niet afgesloten en het sleuteltje was in het contact achtergebleven. Het is een vijf persoons luxe auto, Chevrolet 1936. Het provinciaal kenteken is G 70412, mo tornummer M 5765352, chassisnummer FC 275-12. De kleur van de wagen is donkerblauw. Donderdag vergaderde de raad van Schermerhorn onder voorzitterschap van burgemeester J. W. Driessen. Af wezig was de heer B. Plugboer. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten inhoudende een ontwerp regeling van de jaarwedde voor de ontvangers. E. en W. stellen de raad voor een schrijven aan Ged. Staten te richten voor wat betreft de cumu latieaftrek. Voor deze gemeente be draagt de jaarwedde van de ontvan ger f 660. Een zelfstandig ambtenaar ontvangt f 1100f 1600. Aangezien de werkzaamheden van secretaris-ont vanger dermate groot zijn in deze ge meente, stellen B en W voor Ged. Sta ten te verzoeken de jaarwedde voor de ontvanger op f 1100 te brengen. De iaad ging hiermede accoord. De tentoonstellings-commissie te Purmerend zal van deze gemeente een bijdrage van f 10 ontvangen als bij drage in de kosten; met het oog oop het agrarische belang. Na enige discussie besloot men ook f 10 te verlenen aan de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige naam. De heer Muntje- werff is bevreesd dat meerder ver enigingen om bijdragen zullen verzoe ken. Hier is een taak voor de kerkge nootschappen. Er zijn verenigingen van groter cultureel belang, zoals ge heelonthouding e.a. De presentiegel den aan de leden van de raad zullen naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten verhoogd kunnen worden. B. en W. stelden voor deze van f 3 tot f 5 te verhogen. Alzo werd beslo ten. Een drietal hamerstukken volgden. Een schrijven van de gemeente Beemster om de gemeenschappelijke Waarschijnlijk zullen binnen afzien bare tijd de militairen behorende tot de luchtafweer, welke gelegerd zijn in de kampen Rochdale en aan de Wester- weg, deze kampen verlaten. Daartoe schijnt reeds in principe besloten te zijn. Het Rochdale-kamp ligt op bouwrijpe grond der gemeente en zou daarom ont ruimd moeten worden; het Westerweg- kamp vooral in de wintermaanden is hier de verwarming onvoldoende, zodat militairen, in verband daar mede meermalen met zgn. „kolenverlof" naar huis moesten worden gestuurd zou eveneens binnen enkele maanden worden verlaten. De mi litairen in de R.O.G.-kazerne zouden in Alkmaar blijven. De mogelijkheid bestaat, dat het Rochdalekamp reeds op 1 October ont ruimd zou, worden. Het Westerweg- kamp zou wellicht enkele weken later volgen. De militairen zouden dan ge legerd worden in Velsen-Noord, in ba rakken op het DUW-terrein aan de Rooswijcklaan. Voorts bestaat de mogelijkheid dat Alkmaar in verband met het vlieg veld Bergen later weer militairen van deze dienst zal toegewezen krijgen. Men denkt b.v. aan een mogelijke op bouw van de kazerne aan de Berger- weg waarvan de fundamenten destijds gereed zijn gekomen. SPREEKUREN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS Het spreekuur van de burgemeester op Maandag 29 dezer zal niet worden gehouden van 45 uur, maar van 34 uur des namiddags. De wethouders zijn verhinderd op a.s. Maandag hun gewone spreekuur te houden. Naar we vernemen is de kans groot, dat in het begin van het nieuwe jaar de Kamer van Koophandel, die vroe ger in Alkmaar was gevestigd, weer in ere zal worden hersteld. Zoals men zich zal herinneren, bezaten de Duitsers, be halve een minderwaardigheids-, ook 'n centralisatiecomplex. Alles, wat kon worden gecentraliseerd, werd gecentra liseerd en bij voorkeur werd dan aan het geheel een éénhoofdige leiding ge geven. Dit was de practijk van het dic tatoriale beginsel, dat alles, wat ook maar even aan democratie kon doen denken, trachtte uit te bannen. Ook onze Noordhollandse kamers van koophandel -noesten er, als gevolg van deze gedachtengang, aan geloven. De kamers in Alkmaar, Zaandam en Hoorn werden opgeheven en alles werd gedi rigeerd uit Amsterdam. Alle verkeer de maatregelen, die in de loop van de jaren door de Duitsers waren genomen, konden natuurlijk niet met één slag ongedaan worden gemaakt en zo na de vrede in de ten aanzien van de kamers van koophandel geschapen toestand geen verandering van betekenis aange bracht. Wel werd de eenhoofdige lei ding vervangen door een meerhoofdige, maai de kamer bleef gevestigd te Am- steidam en mensen uit deze omgevihg hadden er geen zitting in. Grote stad en platteland. Deze centralisatie in Amsterdam was natuurlijk verkeerd en volkomen in strijd met de gedachte, die leiding had gegeven bij de oprichting van de ka mers lang voor de oorlog. Daarbij was men er van uitgegaan, dat het rayon van een kamer zoveel mogelijk moest zijn een gebied, waarin niet zeer uiteenlopende economische belangen op de voorgrond traden. Wan neer men een kamer van koophandel vestigde in een plaats als Amsterdam, dan mocht het als vanzelfsprekend worden beschouwd, dat deze zich in de eerste plaats zou bezighouden met de belangen van de stad zelf. Die van het omringende platteland moesten daarbij op de achtergrond raken. Ten einde dit te voorkomen, kregen d plattelandsdistricten hun eigen ka mers, waar men zich geheel kon wijden aan de eigen belangen en waarbij men niet de kans liep door de oppermach tige koopstad aan het IJ in de scha duw te worden gesteld. Zo kreeg Noord-Holland benoorden het Noordzeekanaal kamers te Alkmaar, Zaandam en Hoorn. Alkmaar en Hoorn. Dat Zaandam met de Zaanstreek een kamer kreeg, lag voor de hand. De be langen van dit gebied verschillen zo hemelsbreed van die van de veeteelt- drijvende en landbouwende streken rondom Alkmaar en Hoorn, dat split sing min of meer vanzelfsprekend was. Even anders ligt de zaak ten aanzien van Alkmaar en Hoorn. Men zou zich heel goed hebben kunnen voorstellen, dat deze vrijwel gelijksoortige gebie den waren gecombineerd. Traditie en overlevering hebben hierbij echter een rol gespeeld en in ieder geval was de toestand vóór de oorlog zo, dat beide plaatsen een kamer van koophandel bezaten. Of dit in de toekomst bestendigd zal blijven? We weten hét niet. en we willen ons ook niet te buiten gaan aan voorspel lingen, Bezwaren van betekenis tegen een samenvoeging op zichzelf zijn er weini ge aan te voeren. We geloven, dat, wanneer de plaats van vestiging Alk maar wordt, er uit Alkmaar geen zullen worden gehoord en dat. wanneer de kamer te Hoorn komt. men te Hoorn over de samenvoeging uiterst tevreden zou zijn. De kwestie is natuurlijk, dat Alkmaar verreweg de beste kansen heeft en dat men daarom te Hoorn de oude toestand wel het liefst hersteld zal zien. Want iedere stad is er over het algemeen op uit zoveel mogelijk bestuursinstanties binnen zijn muren te trekken. Als bezwaar tegen een handhaving van de splitsing hoorden we het argu ment aanvoeren, dat de kamer te Hoorn eigenlijk altijd een vrij kwij nend bestaan heeft gevoerd, omdat ze te klein was. Daarbij komt, dat de po sitie voor Hoorn inmiddels moeilijker is geworden. Vóór de oorlog toch had de kamer te Hoorn de beschikking over een gebouw, dat haar was geschonken door de heer C. J. K. van Aalst, eens president-commissaris van de Neder landse Handelmaatschappij. Het was zijn geboortehuis en het zullen wel zijn talloze relaties met de handel in het algemeen zijn geweest, die hem dit huis aan de kamer van koophandel te Hoorn deden legateren. Daarbij was echter de-conditie ge maakt, dat, wanneer de kamer ooit mocht worden opgeheven, dit huis aan zijn rechtmatige erfgenamen moest overgaan. Dit laatste is nu inmiddels geschied en er is weinig kans, dat, wan neer straks opnieuw een kamer te Hoorn mocht worden gevestigd, dit huis opnieuw ter beschikking zal staan. Hiermede echter nemen de op de ka mer drukkende kosten nog toe. De wet ligt klaar. De wet ligt klaar, zo werd ons intus sen verzekerd en wanneer alles goed gaat, dan zullen we in Noord-Holland begin 1950 weer een eigen leven gaan voeren, afgezien van de vraag, waar de verschillende kamers precies zullen worden gevestigd. Men verheugt zich daarop. Want veel belangstelling voor het werk, dat vroe ger met zoveel élan werd verricht, be staat op 't ogenblik nauwelijks meer Dat zal aanstonds stellig weer anders worden, wanneer de opnieuw ingestel de kamers van koophandel hun werk hervatten en wanneer de bewoners van dit gewest zich weer kunnen geven aan de belangen daarvan, die ze zo goed kennen, beter dan welke handels magnaat uit Amsterdam ook. regeling inzake ULO in te trekken. Het vaststellen van het vermenigvui. digingscijfer van 2 voor het school' geld. Het vaststellen van een aanvul! lende regeling betreffende wijziging^ of voorzieningen aan het Prov. Water, leidingnet. Wijzigingen in het buizen r.et, voortvloeiende uit werkzaamhj. den van de gemeente zelf, moeten votn de helft worden betaald. Na tien minuten in comité te heb-1 ben vergaderd, deelde de voorzittetl mede, dat een aanbesteding zal wor.l den gehouden tot het bouwen van eegl nieuwe brug over de Beemster ring.l vaart. Deze moet 1 Januari 1950 ge.[ reed zijn. Het onderhoud van dez« I brug komt geheel voor rekening vaiJ de gemeente Schermerhorn. De rege.l ling met de gemeente Beemster dd 17 Mei 1632 en het raadsbesluit vat I 26 September 1947 worden ingetro). I ken. De gunning zal plaats hebben ij dagen na de aanbesteding. Hierna kwam het voorstel in b(, I handeling tot het plaatsen van ett| urinoir. Het prae-advies van B. en 1 luidde, deze wegens de hoge kost», I niet te plaatsen en de politie verordt.1 ningen zodanig te wijzigen, dat in ij euvel toch is voorzien. Na enige dis. I cussie werd besloten zoals het prat,! advies luidt, waarna de politie-veror. f oening van kracht werd en op het i plakbord staat afgekondigd. De burgemeester dankte de hertil Hartog, Oud en Pols voor de dienstel die zij als raadslid aan de gemeentj hebben bewezen en ook voor de aangel name samenwerking. De heer Poll dankte de burgemeester voor zijn vrieaf delijke woorden en ook de voorz. zijn werkzaamheden. De heren Hartol en Oud sloten zih bij deze woordesl aan. Bij de rondvraag vroeg de heel Muntjewerff een bord te plaatsen tl de overweg het Zuidje met de woojl den: Let op, Gevaarlijke overgang", hl overgang had deze week bijna eel dode gekost. Ook de burgemeest| vond het daar gevaarlijk. Hij zal provincie verzoeken de oprit te vera' deren en het wegdek tussen de bei!) bruggen te herzien daar dit zeer is. (Ongecorrigeerd) Ook Van Vliet en Derksenl in achtste finale Hedenmorgen werden de wereldkam-1 pioenschappen op de baan te Kopen- hagen voortgezet, met de series vanl het sprintnummer voor amateurs. De I winnaars van de 12 series plaatsten! zich in de achtste finales. De overigen I kwamen uit in een herkansing. In de zesde serie startten Jan Hïjze-I lendoorn, Gerard de Schacht (Belgie) en Mohammed Kasam (India). In del eerste de beste bocht kwam Mohamed I Kasam te vallen en de Belg moest een I einde maken aan de rit. In de tweedel rit bleef Mohamed maar liever onder-1 aan de baan en liet het gevaarlijke I werk. hoog boven de bochten, maarl aan de Nederlander en de Belg over. f Hijzelendoorn sprintte van kop, de marreerde zo snel, dat de Belg een| lengte snelheid te kort kwam. De uit slag luidt: 1 Hijzelendoorn Nederland, 2 De Schacht Belgie 12.2 sec., 3 "Moha med Kasam India. Tiende serie: 1 Kamber (Zwitserland!, I 2 Cihlar (St. SI.), 3 Buchly (Ned.). Del rit werd door de Zwitser zeer tactisch! .gereden met de Tsjech als gevaarlijke! mededinger. Bij het ingaan van del laatste ronde trachtte Cihlar te de-[ marreren, maar Kamber sneed hem del pas af. Buchly trachtte buitenom tel komen, doch hij kwam snelheid te kortl en bij het uitkomen van de laatste! bocht gaf hij het op. De uitslag is: ll Kamber, 2 Cihlar op een lengte, Buchly op een lengte achter Cihlar, Tijd 12,2 seconde. In de laatste serie startte Sacch| (Italië), Piet Geukens (Nederland) Cortoni (Agentinie). Deze serie had eigenaardig verloop. In de laatste ron-l de stak de Italiaan plotseling zijn har: I op, zijn fiets was onklaar geraakt, eenl zeldzaamheid bij de Italianen, die een I leger van verzorgers en mecanicien! bij zich hebben. Geukens schrok er van, vergat als 'f I ware te trappen en de Argentijn wa-1 intussen al twee lengten weg. Een tv- pisch voorbeeld van onervarenheid van I Geukens, die toch nog op een halve lengte terugkwam. Tijd 13 seconde. De professionals I De series der profesionals hadden heil volgende resultaat: le rit Van Vliet I (Nederland), 2 Munro (Australië) 11' sec. laatste 200 meter. Straatlengtever schil. Van Vliet had er een oefenritje van gemaakt, 2e rit: Gerardin (Frankrijk), 2 Rem-I kes (Nederland). Tactisch gereden doorl de Fransman, die naar beneden dookl in de voorlaatste bocht en met veltl lengten onze landgenoot sloeg. Tijd 12,2 seconde. 6e serie: Derksen Nederland 2, Gillen Luxemburg. Tijd 11,8 seconde. Door Derksen met groot verschil ge makkelijk gewonnen. De Luxemburger kon de demarrage van onze landge noot niet volgen en toen hij met moei te bijna het achterwiel van Derksen te pakken had. ging Derksen opnieuw weg en won met vele lengten verschil- Twee verrassingen vielen er te note ren bij de profesionals. NI. de neder laag van Pauwels tegen lacoponelli in de 4e Serie en die van Senfftleben in de 9e serie tegen Terruzzi. Predikbeurter UIT DE OMGEVINC AKERSLOOT, 10 uur ds oerGEN, Ruïnekerk, 10 u I Geref. kerk, 9 uur - 51 Muns van Berlikum; av. Van de" Zee' van jÜaranatha, half elf ds. Groot, doorn. BERGEN AAN ZEE, 10.15 rreutzberg, herv. pred. te 1 liturgische dienst). Vertrek »iirmaar 9.16 uur, 1 BROEK OP LANGENDIJI i „„ric 10 en 3 uur dr. Harrei i »fflSterdam. Geref. kerk lWr ds. Van der Lingen; dienst. - Doopsgez. kerk, 1 I 6 pjRKSHORN, herv. kerk, Po,t Geref. kerk, half 1( j. Van der Sluis. EGMOND AAN ZEE, hen I mir Den Oudsten, van Al reref. kerk, 10 uur ds. Cozi Hellendoorn; half 5 ds. Voi feldt Oud-kath, kerk, vc 10 uur en av. 7 uur, dienst. EGMOND-BINNEN, elf P HEILOO, herv. gem., 10 u I -ink van Barsingerhorn. «atie Kerklaan, 10.15 uur d van Amsterdam. Geref •rang-gebouw aan de Kerkla ds Cozijnsen, van Hellendoi leesdienst. HEERHUGOWAARD, herv mir ds. Van Dijk (H. Doop) i kerk. half 10 en half 3 ds/ van Santpoort. Advertenties Heden overleed in he Sint Elisabethziekenhui: Mevrouw s. BROUWER-REN SO in de ouderdom van 71 jaar. Alkmaar, 25 Aug. '49. A. A. WALMA, ex-Testamentaii De teraardebestelling za plaats hebben Maandaj 29 Augustus te elf uui op de Algemene Begraaf plaats. Arts, Alkmaar tot nadere aankondigini De aanwezige huisarts nemen de praktijk wa ERVAREN CHAUFFEU1 (monteur) 35 jaar, wil vs anderen van werkkrii Ook voor bus of touringc co buitenland. Br. onder A 312, bur. van dit blad. gevraagd als hulp macl nale natuursteenbewerkir Aanmelden bij: STOI Luttik Oudorp 25, Alkm: WEGGELOPEN Woensdagmiddag: Shetlai se Herder, luistert naar naam „Kleintje", kle bruin met zwart bovenha witte kraag, met witte pi aan staart. Tegen beloni terug te bezorgen RUSSE WEG 2, Bergen (N.H.) heeft Herenpyama's 11-5 Jongenspyama's v.a. 5.4 Poloshirts 4.9 Fantasiesokken 1.3 ZOMERSOKKEN (ankiets) m. elastische boord 1,6 Sportkousen 1.5 Wollen meisjeskousen 4.1 Meisjes onderjurken 2 pt. 1.6 Meisjesdirectoires 1.0 Zwarte directoirs 1.6 Jongens onderbroekjes 1.8 Jongenshemdjes 1.6 WILLY CROES WEER GESTART De Nederlandse kanaalzwemster Wil- 'v Croes van Rijsel is vanmorgen om streeks half negen van Kaap Griz Ne' gestart. Philip Mickman, die twee da gen geleden de Kanaaltocht heeft vol bracht, begeleidt haar in de volgboot. Weer volop Khaki overhemden krimpvrij - kleurecht met 2 sportzakken ook voor jongens vanai 10 jaar MANCHESTER JONGENSBROEKEN met achterzak 7.2 BLAUW JEANS JON GENSBROEKEN 4.9 MARKTJASSEN maten 60 en 62 12.2 Manchester broeken 13.6 Maneh. mouwvesten 16.S Eng. Ieren broeken 11.4 BI. Simson broeken 11." Bakkersbroeken 6.S Khaki colberts 6." Grijze colberts 10.Ï Korte witte jassen 8.i Lange witte jassen 13.4 Witte damesjassen korte en lange mouw vanaf 11.4 Wie rekent, koopt b LANGESTRAAT 37

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2