INGEZONDEN STUKKEN Dr. Van Hesteren viert 1 Sept. zijn dertigjarig jubileum FNIDSEN Tel. 4493 Eeuwenoude Kerk te Warmenhuizen zal gesloopt worden tgmondbinnen Verpachting Kermis tgmond aan Zee Bergen De Rijp Koedijk Heiloo Burgerlijke Stand SchoorI Oterleek Hensbroek Floralia Obdam Antwoord aan de heer Meuienberg Over eerbetoon De Indonesische kwestie zijn de blanke krulletjes lijn I fijne goed gaat anger mee, want schermt het. sen in Lux: :rs in kousen! De beslissing is gevallen.... Eindelijk is de beslissing gevallen. Een der mooiste, zo niet het mooiste cul- luurmonument uit Hollands Noorden zal verdwijnen. Uit Warmenhuizen kregen we het alarmerende bericht, dat het raadslid de heer Mink, er niet in is ge slaagd om de vereiste drie stemmen te verkrijgen, opdat uitstel aan het defini tieve besluit tot het slopen van de Ned. Herv. kerk zal worden gegeven. Dit betekent, dat door kleinzieligheid van het grootste gedeelte van Warmenhuizens raad. een niet te overziene schade wordt toegebracht aan een der schoonste dorpen van onze streek. Dit betekent, dat door de houding van die leden van Ie raad, het kunstzinnig gevoelen niet alleen van de jeugd van Warmenhuizen vernield wordt. Bij de dezer dagen gehouden verpachting van standplaatsen voor de kermis te Egmond- Binnen, welke dit jaar gehouden wordt op 2 en 3 October a.s., zijn de navolgende plaatsen gegund: G Reemer—Janvier, benzine racebaan; C. Braak: zweef- en draaimolen; J. H. N. E. Verwijk: Tête a Queue; S. Theunisz: schiettent en hoofd van jut; J. Kamlag: li jntrek-pyr amide- sport; S. Takken: luchtschommel; C. Broek: palingkraam; A. Zentveld: suiker- en paling- kraam; P. Hofman: koekhakstal; Joh. Schot: nougatkraam. OUDEN VAN DAGEN OP STAP Voor het eerst, wordt ook in onze gemeente dit jaar een autotocht voor ouden van dagen georganiseerd. De reis gaat a.s. Dinsdag naar het Gooi. Ev zijn een 150-tal deelnemers. DE RIOLERING De riolering der gemeente zal ein delijk, na jarenlange voorbereiding, werkelijkheid worden. Op Dinsdag 6 September a.s. zal door het inge nieursbureau Dwars en Verhey uit Amersfobrt op het raadhuis te Eg- mond aan Zee de aanleg worden aan besteed. UIT DE OUDE DOOS In vroeger tijden was de betrekking van postbode blijkbaar een gemeente lijke. Op 12 Mei 1846 werd als brie venpost of postbode door de gemeente aangesteld Rijn Gouda. De bezoldiging was afhankelijk van de omvang dei- correspondentie! Volgens schatting bedroeg de bezoldiging f 130 per jaar. Zij. die zeggen, dat het eigenlijk de schuld van de linkse raadsfractie zelf is, hebben ongelijk. Inderdaad, als me vrouw VogelaarVan Driel ter raads zitting aanwezig was geweest, was mo gelijker wijze het voorstel zonder meer aangenomen geworden, Doch zo moet een dergelijk monument niet gespaard worden. Hier kan ook iemand, die elk cultureel gevoel mist, en dat zijn er blijkbaar veel in Warmenhuizens raad. aanvoelen dat de sloping van deze kerk onverantwoord is. Zij, die zeggen, dat de Ned. Herv. Gemeente te weinig aan het behoud - an de kerk deden, hebben ongelijk. Een kind kan begrijpen, dat juist van die zijde een dergelijk monument op zeer hoge waarde geschat wordt. En.. te drinken. Gelukkig het restaurant een de tijd om. De asbak Waf de gasten kwijt raakten Gedurende het tijdvak van 14 tot en met 21 Augustus werden aan het politie bureau te Bergen de navolgende voor werpen als verloren aangegeven: Witte glacé handschoen: geel damesbad pak met rood bloempje en figuurtje; 2 bonkaarten; rood wollen damesvest met gele knopen; 2 zakken met licht blauwe biesjes en gele biesjes; Foxter- ï'ier, reu, gecoupeerde staart; nikkelen zakhorloge met ketting; zilveren ket tinkje, plm. 30 cm lang; doublé dames- nrmband-horloge; wit katoenen kinder hoedje; grof gebreid wollen vest; blauw gebreid kinderjasje, groene vulpen en vulpotlood in étui; witte meisjesrok met 2 ritssluitingen; box-fototoestel in leren tas; lederen hondenriem met haak; ceintuur regenjas; bankbiljet van 100.bruin lederen portemonnaie, ■nh. 40 cent; bruine damesportemonnaie inh. 17; paar bruine kinderschoentjes; bruine damesportemonnaie met inh.; vergulde schakelarmband; bruine lede ren portemonnaie, inh. 1,50 en vlees bonnen; beige windjack, fluwelen man chetten. zakagenda in één der zakken; beige regenjas; zilveren kinderarm bandje; strandwagen; leren cigaretten- p'iui. inh. plm. 9; beige whipcord re genjas. roodbruin gevoerd; blauw trieo damesjasje met blauwe knopen; vier kante rode hoofddoek: roodzijden sjaal; gouden kettinkje met hanger; paar kinderschoentjes; zwarte vulpen (Peli- kan); 4-kleurig vulpotlood: vulpen met defect knopje; fototoestel (bost; zwart zakje waarin 1 blauw damesbadpak; 1 herenzwembroekje, 2 badhanddoeken. 1 keukenhanddoek en 2 meisjesbadpak ken; rood kindervestje; blauw badpak Eet witte figuurtjes; donkerblauw bad- nak met witte handdoek; vulpen; foto toestel in foudraal; idem in linnen fou- draal; gouden broche; ceintuur van bei ge regenjas; zonnebril, bruin montuur; zwart leren kindertasje; zakhorloge 'Cristine Berger); wit kindersokje met rood randje; breiwerk (borstrokje); rood wollen damesvest; bi'uine rechter jongensschoen; leesbril met hoornen montuur in étui; rode damesportemon naie, inh. 44; capuchon van beige re genjas met geruite voering; grote rode strandbal. Inlichtingen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17, elke werkdag tussen 10 en 11 uur v.m. Telefoon 2444. Gemeenteraad komt Donderdag in begrotings vergadering bijeen Zoals reeds eerder gemeld, zal de gemeenteraad van Bergen op Donder dag 1 September voor de laatste maal in zijn huidige samenstelling bijeen ko men. De agenda vermeldt o.a. de be handeling van de gemeentebegrotingen de bedrijfsbegrotingen voor het dienst jaar 1949. Verder stellen B. en W. voor de kleuterschool in het voormalige smeerstation van de Duitse Weermacht voor de som van f' 1070 te verhuren aan de Ver, voor Volksonderwijs en de ba- rek aan de Karei de Grootelaan voor f 1050 aan de Ver. v. Chr. Nationaal Onderwijs, alsmede het aangaan van een overeenkomst met de heer C. H. Dijs inzake het gratis ter heschikking stellen van de dienstwoning behorende hij het Wcrelhof", over welk complex moer- - heer als huisbewaarder zal :reden. waar bleef de gemeente. Voor zover wij weten, is tot nu toe in gebreke ge ven om zelfs maar een emmer kalk beschikbaar te stellen. Zij die zeggen, dat dan ook de Ka tholieke kerk een subsidie moet wor den gegeven, hebben ongelijk. Deze kerk is geen cultuurmonument, doch. zoals burgemeester Nolet zelf van de Nederl. Hervormde kerk te Dirkshorn sprak, een normale kerk. Zij die zeggeil, dat deze post gelde lijk niet te veantwoorden is, hebben ongelijk. Ongetwijfeld hebben de fi nanciën van de gemeente Warmenhui zen er nog nimmer zo gunstig voorge staan. Bovendien zouden noch Rijk. och Provinicie hun steun hebben ver leend aan iets, dat niet verantwoord zou kunnen worden. Het is te hopen, bijna zouden we ge zegd hebben, te bidden, dat het Rijk hier een gezonder oordeel zal vellen en deze misdaad tegen de cultuur niet zal plaats vinden. Geslaagd Op het te Wageningen gehouden exa men slaagde de heer J. T. M. Pielage voor de acte van bekwaamheid in de tuinbouwkunde. De heer Pielage ver kreeg hierdoor de volledige bevoegd heid voor het geven van een tuinbouw- cursus. Een en ander is een hele ver betering voor ons dorp, daar tot nu toe voor het geven van een dergelijke cur sus leerkrachten van buiten de plaats moesten worden gevraagd. Onderwijs in handenarbeid Enige tijd geleden is de heer B. Pos- thuma, onderwijzer aan de o.l. school, geslaagd voor de lagere acte handen arbeid. Nu de school verbouwd wordt, zal naar wij vernemen, een lokaal worden ingericht, waar onderwijs in handenarbeid kan worden gegeven. Wij geloven, dat dit door de ouders van de schoolgaande jeugd zeer gewaardeerd zal worden. Geboren: Ursula P. M., dochter van W. Groot en C de Waard. Getrouwd: Lambertus C. J. Zonneveld en Catharina J. Meijer. Nicolaas H. de Vis ser en Willemeintje Nap. Overleden: Cornelis Jonker, 69 jaar, gehuwd met M. de Lang. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) De oudjes hadden een onvergetelijke dag Het bestuur der afdeling Koedijk van de Bond van Staatspensionnering is met de oudjes' uit geweest n.l. met twee grote touringcars van de Naco. Er werd een bezoek gebracht aan Haarlem en omstreken met als eind punt de bloemenveiling, waarna in Amsterdam een heerlijke maaltijd werd gebruikt in het coöp. restaurant „Eigen Hulp". De terugreis ging over de duinkant Egmond, Bergen en Schoorl. In Schoorl bij de zaal Schuit, stond de muziekver eniging „Aurora", die onder grote be langstelling, de oudjes een welkomst groet toespeelde. Ónder luide toe juichingen ging men de zaal van Schuit binnen waar de laatste attractie volgde op koffie en brood. De muziekvereni ging had plaats genomen op het toneel en gaf nog enige nummers ter afwis seling. De burgemeester en zijn echtgenote waren bij deze aankomst aanwezig. De voorzitter, de heer P. Hart, sprak hier na de oudjes toe en lichtte voor de burgemeester en de aanwezigen de reis toe. waaruit bleek dat de oudjes veel hebben genoten. De voorzitter ver meldde, dat 18 jaar geleden de eerste' rijtoer is gehouden. Toen gingen er 54 oudjes mee, waarvan er thans nog 5 in leven zijn. Een is er thans nog mee geweest en wel de 88-jarige weduwe C. Blom, beter bekend als oude Ger- ritje. De heer M. Mulder dankte na mens de oudjes voor de onvergetelijke mooie dag. Hij memoreerde nog enige Jiumoristische momenten wat algemeen vreugde veroorzaakte. Ook de burge meester richtte zich met dankwoorden tot bet bestuur en ook zuster Gorissen. De voorzitter uitte woorden van dank tot de burgerij voor haar financiële medewerking. Een bijzonder pluimpje kreeg hakker Kalis en de kaashande laar Slikker voor hun gulle gaven en verder tot allen die hadden samenge werkt aan deze uitmuntend geslaagde dag. BURGERLIJKE STAND Geboren: Margareth, dochter van C. Rens en M. E. Voorn. - Geertje A., dochter van J. Roos en D. Bokslag. - Johanna Chr., dochter van N. J. Kager en M. J. Schilder. Ondertrouwd: J. Henneman en M. Keete. Getrouwd: J. J. de Goede en N. Gieeuw. Overleden: E. C. Veenis, 52 jaar, ge huwd met J. G. van. der Kaaij. E. Bakker, 43 jaar, gehuwd met A. J. Kef. J. Stam. 16 jaar. Uitvoering Kunst naar Kracht Op de tweede kermisdag gat „Kunst naar Kracht" een. opvoering van de gezellige klucht „Amor en Bananen". Reeds geruime tijd voor de aanvang van de voorstelling bleek over welk een vertrouwen en medeleven deze ver eniging beschikt bij de dorpsbewoners, want, ondanks de hitte, was de zaal van café Van Ham tot de laatste man gevuld. Na afloop van deze avond kunnen wij zeg gen; „terecht". Immers, dit aardige spel werd gebracht door dilettanten, die, stuk voor stuk, met enthousiasme en liefde voor het toneel hun aandeel hebben bijgedragen. Dat is een be langrijk punt voor een amateur toneelvereni ging. Dat „Kunst naar Kracht" bovendien be schikt over mensen met uitstekende toneel- kwaliteiten vooral onder de heren telden wij er enkelen maakte deze avond tot een waar lijk goede toneeluitvoering. De heer Kaay mocht dan ook in zijn sluitingswoord deze avond zeker „geslaagd noemen. Hij wekte op ook de herfst- uitvoering van „Kunst naar Kracht" te bezoe ken. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat er dar. thuisblijvers zullen zijn. Behendigheidswedstrijden Ter gelegenheid van de kermis werden Dins dagmiddag behendigheiclswedstrijden voor rij wielen georganiseerd. Voor de kermis was dit v/eer een aardige afwisseling met het ring steken, etc. Ook het publiek toonde hiervoor grote be langstelling. De uitslagen luidden: Heren: 1. W. Gardenbrock; 2. K. Mayer; 3. Jb. Dekker; 4. G. van Harskamp; 5. H. Wagenaar. Kinderen: 1. G. Plevier; 2. A. Schel ling. Dames;: 1. M. Ooms; 2. T. Wonder; 3. Mevr. J. Schuurman—Dekker; 4. R. Vierstra. Het bestuur van de Floraliavereniging heeft de data voor de herfsttentoonstelling van 17 en 18 September, zoals vorige jaren, voor dit jaar bepaald op 10 en 11 September. Dit staat in veiband met het jubileum van de toneelver eniging ,,'t Viooltje". Het bestuur oordeelde de vrije data 1 en 2 October te laat voor het houden van de tentoonstelling met het oog op de buitenplanten. Al moeten 10 en 11 September wel wat vroeg geoordeeld worden voor de tuinbouwproducten, toch achtte men deze data de beste oplossing. Een drukke Kermis De jaarlijkse kennis te Obdam Zondag, Maandag en Dinsdag gehouden heeft zich in een druk bezoek, ook van buiten de gemeante; mogen verheugen. De exploitanten van de vermakelijkheids inrichtingen en kramen hebben goede zaken gemaakt, evenals de caféhouders. Wanklanken werden niet vernomen. Al met al een mooie kermis. Zeer geachte Redactie, Naar aanleiding van het ingezon den stuk van de heer Meuienberg in het avondblad van Donderdag j.l., verzoek ik U vriendelijk mij nog eens een weinig plaatsruimte af te staan. Allereerst wil ik mijn ingenomen heid betuigen omdat er wordt gerea geerd op hetgeen ik heb geschreven omtrent een eventueel bezoek van de Indische delegatie aan de Kaasmarkt. Tot mijn spijt constateer ik, dat de heer M„ even weinig begrip toont voor de inhoud van het door mij in gezonden stuk, als voor onze Vader landse geschiedenis. Wanneer ik dit schrijf, denk ik niet alleen aan de geschiedenis, welke het Nederlandse volk gedurende drie eeuwen in Indië gemaakt heeft, doch bovenal aan onze Vaderlandse ge schiedenis vanaf 10 Mei 1940 tot he den, welke door Admiraal Helfrich zo uitnemend is voorgedragen in de grote protestvergadering van Rijks eenheid op Zaterdag 20 Augustus j.l. Het gebrek aan geschiedkundige ken nis en de allerongelukkigste voorlich ting, waarvan het grootste deel onzer bevolking de prooi is geworden, spe len de heer M. wel sterk parten, Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het ingezonden stuk door W. Meuienberg gaarne het volgende: Ik ben het volkomen eens met hetgeen de heer Ringers schreef, men moet wel zeer voorzichtig zijn met dat soort dingen als „eerbetoon". Vooral ten opzichte van de achterge blevenen van gesneuvelde soldaten. Weet U hoe de soldaten in Indonesië over dat soort „eerbetoon" denken? Mijn zoon stuurde mij uit Bandung 'n krantenknipsel van de volgende inhoud: Geachte Redactie. In Uw blad van 12 dezer tror TK on der „Nieuws uit Nederland" een be richtje aan betreffende een havendag te Rotterdam, die „ter ere" van een aantal Duitse autoriteiten is georgani seerd. Bij het lezen van dit bericht gingen mijn gedachten terug naar 14 Mei. Ik vraag mij af of de talrijke slachtoffers van Rotterdam, die de „eer" van een ander bezoek met hun leven betaalden, zich misschien in hun graf zullen omkeren voor de „eer", die zij thans voor de tweede maal ge nieten. Is het U bekend, dat de soldaten bij het lezen van bovenstaande berichten zich afvragen, waarvoor zij vechten? Deze ontboezeming moest mij van het hart omdat ik het opnemen van der wanneer hij mij verwijt, dat ik het] gelijke berichten schadelijk acht voor Warmenhuizens bevolking zal grootse hulde brengen 1 September zal het dertig jaar geleden zijn, dat de overbekende dokter van Warmenhuizen, de heer G. W. J. E. van Hesteren, zich vestigde in dat rustige, mooie landbouwdorp tussen Schoorldam en Kalverdijk. Dat zijn aanzien en populariteit gedurende die tijd met de jaren gestegen is moge blijken uit het feit, dat de bevolking van Warmenhuizen en ook die van de omliggende dorpen zich opmaakt om dit dertig-jarig jubileum op grootse wijze te vieren. Blijkbaar is geen vereniging van zins om achter te blijven en alleen dit al geeft enige kijk op de achting, die de burgers van Warmenhuizen hun arts toedragen. Dr. van Hesteren is in het jaar 1889 te Tiel geboren, dus heeft hij kortge leden zijn 60e ver j aardig gevierd. Reeds in zijn jeugd kenmerkte hij zich door zijn forse lichaamsbouw en bui tengewone kracht. Ook nu imponeert zijn representatieve figuur en dat dr. Van Hesteren niet voor een kleintje vervaard is, heeft hij gedurende de achter ons liggende oorlogsjaren be wezen, toen de stoere dokter in weer en wind op de fiets de meest afgelegen plaatsen bezocht. Geen werk is hem ooit te veel geweest en. daar de dokter zelf bijna nooit door ziekte verhin derd was, kon men altijd een beroep op hem doen. Vooral tijdens de bezet ting bewees dr. Van Hesteren de be volking buitengewone diensten. Zijn verdienstelijk werk in deze is niet op de juiste waarde te schatten, doch op gemerkt zij, dat velen door het ingrij pen van de dorpsdokter een gruwelij ke dood in een concentratiekamp be spaard is gebleven. Zoals gezegd, was de dokter dertig jaar toen hij. na de voltooiing van zijn studie to Amsterdam, zich als arts te Warmenhuizen vestigde. Het leven is voor een plattelands dokter verre van gemakkelijk en voor al in vroeger jaren stuitte de dokter op soms schier onoverkomelijke moei lijkbeden Aldra was dr. Van Hesteren alom bekend om zijn kundigheid. Dag en nacht stond hij voor zijn patiënten klaar en zeker komt hier een woord van hulde aan de doktersvrouw toe voor de voorbeeldige wijze waarop zij haar man steeds ter zijde stond. Zij schonk hem een gezellig tehuis en een gelukkig gezin, waarin zeven kinderen tot grote vreugde der ouders opgroei den t.w vijf meisjes en twee jongens. Als dokter zullen de jongens eens de voetr'-ppen van hun vader drukken Na 1949 Was. behoudens zijn werk als mili taire a ts tijdens dc mobilisatie in de eerste wereldoo; 'og, het leven betrek kelijk rustig, anders werd dit na 1940, toen de Duitsers als een zwerm sprink hanen het land besprongen en overal, tot in de kleinste plaatsen, alles roof den en vernielden. Menigeen is toen tot dr. Van Hesteren gegaan en riep zijn hulp in, waarin hij hen nimmer teleurstelde. Dat hij daarbij zelf soms zeer groot gevaar liep, memoreren wij uit een gebeuren bij het door de Duit sers opgerichte radiostation aan de Oosterdijk te Kalverdijk. De daar ge legerde Moffen hielden daar nogal eens een feestje op de zoveelste overwin ning, waarbij zij dan, dronken gewor den, uit pure baldadigheid hun gewe ren leegschoten langs passerende bur gers, die volgens de bepalingen, zich niet meer na spertijd op de weg moch ten bevinden. Geruime tijd heeft toen dokter Van Hesteren in de onderkant van de dijk gelegen en het kostte hem alle moeite de beschonkenen te over- gen, dat hij de gemeentelijke arts was. Dezelfde helden staken in die tijd het huis van dr. Groenhart van Dirks horn in brand, waarmee, na het on derduiken van deze dokter, het rayon voor dokter Van Hesteren nog weer groter werd. Dertig jaar dokter te Warmenhui zen. Dertig jaar lang deed de bevol king nooit tevergeefs een beroep op hun dokter Is het wonder, dat daar in Warmenhuizen dit heugelijk feest op buitengewone wijze zal worden ge vierd? En waarlijk, zo ooit een feest op zijn plaats is dan zal het dit zijn op Donderdag 1 September Laaghartig In aansluiting op ons verslag van j.l. Woensdag over de brand in deze ge meente. waarbij ook het r- van Wed. H. Kemper een prooi der vlam men werd. valt hierover nog iets na ders te vermelden. Onder de geredde inboedel van voor noemde bevond zich een scheerdcos van haar zoon. inhoudende een porte monnaie met 20 en ongeveer 40 los geld. met tevens een verchroomd seheerapparaat. Bij latere co- «Ie bleek weldra, dat de inhoud uit - scheor- doos was verdwenen. Dit e .ent nu rte behulpzame hand bieden.... woord „Indonesische" niet gebruik. Ik stel er een eer in te behoren tot de Nederlanders, die het afschuwelijk vinden, dat onze na-oorlogse regering steeds weer is gaan onderhandelen met personen van de zgn. republiek „Indonesia", die men als misdadigers heeft gekenschetst en van wie ik de overtuiging heb, dat zij in Indie de klok drie eeuwen zullen terugzet ten, ten nadele van onze blanke en gekleurde rijksgenoten in de over- zese gebiedsdelen. Van onze gekleurde rijksgenoten was zeer zeker het over grote deel wel bereid met ons samen te werken aan de vervulling van de Koninklijke boodschap van 1942. Na deze opmerking verwijs ik de heer M. gaarne naar Uw artikel in de Alk- maarsche courant van 20 Augustus j.l.: „Afbraak in nauwelijks 5 jaren". Levend in de hiervoor geschetste overtuiging gebruik ik bij voorkeur de naam Indonesische" niet. Het moge waar zijn, dat de naam Indo nesia nu is aangenomen en zelfs bij de Grondwet is vastgelegd, de naam Indonesia is fout. Indonesia is geen staatkundige eenheid. Wèl is waar dat, ethnologisch bezien, het grootste gedeelte van Nederlands Indie tot het gebied behoort, waarop de term Indo nesia slaat, maar daar zou dan bjj horenMadagaskar, Engels Malakka, een deel van Frans Indo-China, Brits Borneo, alsmede een gedeelte van de Philippijnen. De naam werd het eerst gebruikt in 1884 door een Europees geleerde, die er iets anders mee aan duidde dan er nu nog onder wordt verstaan. Ongeveer 25 jaar geleden werd de term gemeengoed bij de ex tremistische studenten, die hier op de Hoge Scholen konden studeren en die al spoedig een streven openbaar den: Nederlands Oost-Indie los te maken van Nederland. Dat ik het woord Nederlands Indie gebruik is een posthume hulde aan het grootse werk dat in het Verre Oosten door Nederlanders werd ge wrocht: scholen, hospitalen, veilig heid, vruchtbaarheid. Het is alles aan het werk van onze landgenoten te danken. Het zijn nu juist de vruch ten van hun arbeid waar anderen op azen. Hetgeen de heer M. in dit verband aanhaalt omtrent Generaal Christi- son c.s. is wel zeer onjuist, daar het er m.i. niet om gaat hoe de Engelsen en Amerikanen zijn opgetreden, maar wel dat onze lamlendigheid deze vol ken de kans heeft gegëven zich op, voor ons zulk een ongunstige wijze in onze zaken te mengen. De heer M. heeft zich niet onge rust te maken, dat ik als een prui lend kind aan de weg zal gaan staan om een zgn. evolutie, welke zich ginds zou ontwikkelen. Daarin heb ik mij nog niet eens verdiept. Wel ben ik de laatste jaren meermalen zeer bewogen geweest over het lot, dat over de millioenen ginds is ge komen en dat ook wij meer en meer te dragen zullen krijgen. Dat kwam omdat ik, om een beeld van Vondel te gebruiken, „Het Vaderland onder het hart draag". De opmerking „pecunia non olet" vind ik in dit ver band banaal en onwaardig. Ik kan mij zeer goed voorstellen, dat deze polemiek de aanleiding kan zijn, dat de Meulenbergen niet langer de pro ducten zullen gebruiken van de fa briek, waaraan ik verbonden ben, maar men moet nu eenmaal iets voor zijn beginsel over hebben. In hoeverre de afgevaardigden schuldig zijn aan de dood van Neder landse soldaten is in mijn ingezon den stuk niet aangegeven. Ik heb er slechts op gewezen, dat het voor de nagelaten betrekkingen van hen die vielen, schrijnend zou zijn, dat wij de delegatie met feestbetoon gaan ont vangen. Ik moge er de heer M. op wijzen, dat ik heb geschreven, dat de delegatie correct moet worden ont vangen. H. Ringers, Bergen (N.-H. WARMENHUIZEN, 26 Aug. 36.000 kg aardappelen: eerstelingen f 7.90f 8.10, eigenheimers f 6.90f 7.10, blauwe eigenheimers f 6 30f 6.90, bevelanders f 5.90—f 6.20. bintje f 6.60—f 6.80. 55.000 kg rode kool 1 5.50f 8.20, 33.000 kg gele kool 5.50f 12.80. 140.000 wit te kool f 10—13.80, 27.000 kg slabonen f 29f 45, afwijkend f 23f 34, 500 kg uien f 15. het moreel van onze soldaten. Het zal voor mij een eer zijn, indien de munitie, die onder mijn leiding ver vaardigd wordt, er toe moge bijdragen om genoemde Duitsers op te ruimen, opdat althans zij niet meer „de eer" kunnen genieten getuigen te zijn van de wederopbouw van Rotterdam. Hoogachtend, (w.g.) A. B. C. SCHOONDORP, Majoor Art. K.N.I.L. Dit, mijnheer de Redacteur, betreft dan Duitsers, maar in het onderhavige geval is de reactie het zelfde. Wat die minachting en zelfs haat betreft: de vorige week mocht er in de stand plaats van mijn zoon geen blanke bui ten en stonden de pantserwagens met machinegeweren klaar. Zo houdt men van Indonesische zijde de hand aan „Staakt het vuren". Op het zakelijk element waarover M. schrijft, wil ik niet ingaan. Wij doen ook weer zaken met Duitsland, maar mogen wij ze daarom graag? De fouten van Chris- tison zijn mij niet in perfectie bekend, maar in een oorlog zó hevig en lang durig kunnen m.i. fouten en misreke ning niet uitblijven. Met grote dank voor de plaatsing, Mevr. M. VAN DER HORST EN DEUS. In uw blad van 20 Augustus 1.1., pag. 5, las ik de volgende kopletter- berichten. „De Ronde Tafel-confe- entie begint en daarmee eindigt de Nederlandse grootheid". „Idonesl- sche delegaties zijn het volkomen eens en trekken één lijn tegen Neder land" ;„Hoe wij gedoemd werden tot volstrekte machteloosheid"; „De Re volutie in Indonesië is geslaagd thans de opbouw"; „De winnaars en de verliezers". Ik weet dat velen zich aan deze suggestieve zinnen geërgerd hebben. Een vraag: Is het de bedoeling op deze wijze het vaderland en z\jn ver tegenwoordigers aan de kaak te stel len? In presentie van de Indonesiërs aan de vooravond van de Ronde Tafel conferentie de nationale onmacht te proclameren en hun „overwinning" bij voorbaat uit te roepen? En dan nog wel met portretten als „winnaars" en „verliezers" te laten zien. Ik hoop, dat ik mij in uw bedoelin gen vergis. Dan blijft pag. 5 een blun der en een slag in het aangezicht van eigen land en volk. Vergis ik mij niet, dan vind ik het meer dan droevig. Hebben wij niets anders te zeggen? en is dit een waar dige houding? Velen zullen in hun vuistje lachen bij de ontvangen hulde en deze bekentenis van eigen on macht. Ik leerde, dat eerlijkheid en nede righeid tot de beste deugden behoren, maar dat wie zichzelf weggooit een dwaas is. G. J. WAARDENBURG, HAARLEM. Het artikel van onze Haagse mede werker is geïnspireerd geweest op zijn ervaringen bij reeksen conferen ties van 1946 tot 1949. Conferenties, die ons steeds verder op het hellend vlak brachten. De domheid en het wanbegrip, waaraan men zich hier te lande vanaf de conferentie op de Hoge Veluwe tot aan de tweede mili taire actie heeft overgegeven kunnen door ons, eerlijkheidshalve, niet an ders omschreven worden dan als uitermate teleurstellend. Red. Groot-Schermer t Een aanrijding Woensdagmorgen ging de melkboer C. Couvert, zoals gewoonlijk naar Stompetoren om melk van de fabriek te halen. Op de Schermerdijk kwam van de tegenovergestelde richting, een taxi. bestuurd door de heer A. de Boor- der. Deze had schijnbaar geen voldoen de aandacht bij het stuur, waardoor hij de heer Couvert aanreed Gelukkig voor de laatste bestond zijn lading grotendeels uit lege bussen Nadat de melkboer de chauffeur enige welge meende woorden bad toegevoegd, en met veel moeite zijn motorkar op de weg getrokken had. vervolgde hij zijn tocht naar Stompetoren.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5