De Zwarte rchidee De Amerik evenselixe Oud-Wieringen schaarde zich achter een historische begrafenisstoet Een Chinees-Koreaans-Phillippijns pact? Onze sprinters vol goede moed KONINKLIJKE 3S En Daan filmde.... Vijftienduizend man Duitse „volkspolitie" naar de Balkan? Dit jaar vooroorlogs woning- bouwpeil weer bereikt Onrust bij Bandjermasin en Malang Giuliano verklaart politie de oorlog Nog meer valse bankbiljetten in omloop &MJMSMA Smokkelaar op Venlo's heide neergeschoten Vrede op de Balkan bedreigd INGEZONDEN Koloniale romantiek v°°r&£ 3320 D*,. Officiële wetenscl is enthousiast Hef blijft vrij w zomer weei In Stroe herleefde hei verleden |N STROE, een plaatsje onder de rook van Hippolytushoef, op het voorma- life eiland Wieringen, herleefde Don derdag het verleden. De mannen lie pen er ln stemmig zwart en de prach tige kleding van de vrouwen varieer de van zwart tot vrolijk groen of rood bruin. Het waren de kleren waarmee ln 1850 de Wieringers liepen, als zij naar een begrafenis gingen of als zij er ala „nieuwsgierige toeschouwers" uit de verte naar keken. Tientallen Wieringers werden gisteren filmster ren, want dat zi) in deze oude kledij rondliepen, had een diepere achter grond. He bekende cineast Daan Pool, die in opdracht van het Zuiderzeemu seum een aantal films vervaardigt, welke het nageslacht zullen tonen hoe rond 1800 de bevolking van ons land woonde en leefde, had Wieringen uit gekozen om daar een begrafenis uit de negentiende eeuw te filmen. De heer Daan Pool trok zes weken geleden reeds 'naar de Meer om daar voorbereidselen voor de begrafenis te treffen. De grootste moeilijkheid voor hem was het vinden van de originele kleding. Hij stond echter niet lang alleen voor het probleem om het oude Weringen enkele uren te doen her leven. De Wieringers liepen warm voor het plan. Zij begrepen het grote belang van hun medewerking en zij stonden de heer Pool met raad en daad bij. Zo slaagde deze er in negen authentieke huiken bij elkaar te krij gen; hij kreeg huiken, een negentien de eeuwste boerenwagen en al wat Wieringen verder nog aan historische trteding en gebruiksvoorwerpen bezat. Zij die deze kleding gisteren mochten dragen, waren geen ervaren filmster ren en er was van te voren in het ge heel niet gerepeteerd. Doch de opna men slaagden uitstekend. Daan Pool had gedacht om zes uur met de opna men gereed te zijn, doch reeds om vier uur werd de laatste scène vastgelegd; er behoefde zelfs zo goed als niets tweemaal gefotografeerd te worden. „Deze film wordt gemaakt om la tere geslachten te laten zien hoe het leven vroeger op Wieringen was. U werkt hier aan mee en uw beeld wordt in de ware zin des woords ver eeuwigd", zo zeide de heer Pool tot de amateur-filmsterren. Is het een won der dat niemand uit zijn rol viel en alles verliep zoals het verlopen moest. Moeilijkheden bij het filmen jQe cineast had het intussen lang niet gemakkelijk. De Rijkspolitie moest er angstvallig voor waken dat geen inwoners uit Stroe in overall of kleurige zomerjurk anno 1949 het beeld zouden bederven, en vóór er gefilmd werd, moest eerst die mooie nieuwe fiets die op een hoekje tegen de boerderij stond, verwijderd wor den. Toen de begrafenisstoet het hek uitkwam, moest de heer Pool er voor waken dat niet de prikkeldraadafras tering voor de lens zou komen. Heus, het is nog zo gemakkelijk niet een film te maken die in het jaar 1850 speelt. De kleding van de mannen was vrij eenvoudig. Zij bestond uit jaeket, slipjas of baaien vest. De zwarte broek, schoenen en het petje of de hoge hoed drukten de begrafenisstemming juist uit. De vrouwen die bij de begrafenis betrokken waren, hadden ook stem mige kleding. Hun zwarte rokken hin gen tot op de grond en hun brede bep- pekapers (zwarte kappen) stonden wijd uit. Andere vrouwen, die „toe vallig" langs het kerkhof moesten ko men en daar in een groepje bleven praten, droegen prachtige kleurige kleding. Op het hoofd hadden zij bep- pekapers of huiletjes en er was er zelfs een met een gouden oorijzer. Hun kleding varieerde van paars tot groen en rood-bruin en was van zijden damast of luster. Ook de kinderen droegen vrolijke, doch ongemakkelij ke kleding. Vele gesluierde vrouwen JN DE „DODENKAMER" in de boer derij van de heer Lont, waren fami lieleden en kennissen van de „overle dene" bijeen gekomen. Toen de domi- né, de heer J. J. Bosker, het vertrek betrad, stonden de vrouwelijke fami lieleden op en hulden zich in huiken. Dit zijn grote capes, die voor aan de kap worden vastgemaakt en die ach ter tot op de grond reiken. De draag ster van een huik gaat hier volkomen sluierd. „Dominé" Bosker kreeg vier lampen met een gezamelijke sterkte van 4000 Watt op zich gericht, toen hij voorging ln gebed. Nadat de heer Pool hem nog eens gefotografeerd had toen hij zijn lijkrede uitsprak, moest ieder een naar buiten om zich klaar te ma ken voor de begrafenisstoet. De kist werd op een bijzonder mooie boeren wagen gezet, waarna men zich op weg naar de begraafplaats begaf. Vlak achter de stoet liepen twee aan twee de zes dragers. Achter hen liepen, eveneens twee aan twee, de mannelij ke familieleden, vrienden en de domi né, dan volgden de in huiken gehulde vrouwelijke familieleden die met een meter tussenruimte achter elkaar lie pen. De stoet werd gesloten door de vrouwelijke kennissen, die beppeka- pers in plaats van huiken droegen. De laatste openluchtopnamen wer den op het kerkhofje genomen, waar het vervallen dodenhuisje een stem mige achtergrond voor de opnamen vormde. Het slot van de begrafenis speelde zich weer op de boerderij van de heer Lont af, waar de gasten zich verenigden om fransjes (broodjes) te eten en thee met kluut (klontjes) te drinken, waarbij de mannen uit hun lange Goudse pijpen rookten. Alles was even „echt". De omgeving, de kleding en ieder gebruiksvoorwerp waren authentiek; het was een getrou we weergave van een Wieringer be grafenis uit het jaar 1850. Ongetwij feld zal deze film, die in het Zuider zeemuseum bewaard blijft, van grote historische waarde zijn. Het met Britse vergunning verschij nende blad „Social-Demokrat" bericht, dat de Sowjetrussische autoriteiten in Duitsland order hebben gegeven voor de mobilisatie van vijftienduizend man schappen van de volkspolitie van de Sowjetzone, die naar de Balkan ge zonden zouden worden „om gereed te staan voor optreden tegen Hitier". Een woordvoerder van het departe ment van binnenlandse zaken van de Sowjetzone verklaarde echter tegen over Reuters correspondent, dat het bericht „volkomen onzin" was. „Waar om spreekt het blad niet van honderd vijftigduizend man gewapende politie om er tenminste een echte grote leu gen van te maken?" aldus zeide de woordvoerder. In aanwezigheid van de directeur-ge neraal van de wederopbouw en volks huisvesting, dr. ir. Z. Y. van der Meer is te Apeldoorn de duizendste montage woning opgeleverd. Dr. ir. van der Meer hield een korte toespraak, waarin hij met voldoening wees op de mede dank zij de mon- tagebouw steeds toenemende wo ningproductie, waardoor dit jaar een nieuwbouw van 40.000 woningen mag worden verwacht, hetgeen betekent, dat het gewone vooroorlogse peil weer zal zijn bereikt. Ziekenhuispersoneel liep over naar guerrilla's Dinsdagavond zijn in de omgeving van Bandjermasin (Borneo) schiet partijen uitgebroken. De correspondent van Aneta ver nam, dat de komst van de Nederland se versterkingen en het bezoek van de legercommandant aan Bandjermasin in verband staan met de verhoogde guerrilla-activiteit. Dinsdag arriveerde een militair convooi van tientallen jeeps en pantserwagens in Bandjer masin. Ruim 20 leden van het personeel van het centrale ziekenhuis in Band jermasin zijn met medeneming van in strumenten en medicijnen verdwenen. Zij maakten gebruik van een motor boot. Men vermoedt, dat zij zich bij de guerrilla's hebben aangesloten. Dinsdagmorgen is de politiepost Ke- bisari bij Malang door een gewapende bende overrompeld, waarna 18 volle dig gewapende agenten met de aan vallers meetrokken. De situatie in Malang is overigens bevredigender dan voorheen, mede dank zij de intensieve politiepatrouilles. DUITSLAND VRIJ SPOEDIG LID VAN RAAD VAN EUROPA? De voorzitter van de Europese As- semblée Paul Henri Spaak, verklaarde op een persconferentie dat naar zijn mening Duitsland in betrekkelijk korte tijd lid zal zijn van de Raad van Europa. Een spoedzitting van de Kwominfang De opperste raad van de Chinese regeringspartij, de Kwomintang, zal in spoedzitting bijeen komen om een verslag aan te horen van generaal Woe Teh-Tsjen, minister zonder por tefeuille. De generaal heeft twee we ken geleden besprekingen gevoerd verfris U dan met Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 mNieuwsberiohter om 7, 8 en XI uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.30 Promenade-concert, 9.00 Gramofoonmuziek 9.15 Vergadering Raad van Europa. 9,35 Or gelbespeling. 10.00 Radio Philharmonisoh-or- keat. 10.15 NCRV-kwartet. 10.45 Avondover denking. 11.15 Melodieën uit vele landen. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. - 7.00 Denk om de bocht. 7,50 Tien voor acht. 8,05 Muziek. 8.30 Lezing. 9.00 Men vraagten wij draaien 9.30 Wielrennen te Kopenhagen. 9.34 Cabaret- prcgramma. 10.15 Swing and sweet, 10.45 Avopdoverdenking. 11.15 Strijkkwintet. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk de cag. 9.05 Sonate. 9.30 Muziek. 10.15 Selecties. 11.00 De Zonnebloem. 12.03 Willy Frangois, orgel. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.33 Me- tropole-orkest. 1.S0 Amusements-orkest. 1.50 Film en toneel. 2.10 Mannenkoor. 3.00 Ka ineraraziek. 4.10 Chopin-programma. 4.30 Le zing. 5.00 Do Wig-wam. 6.05 Wielrennen te Kopenhagen. 6.15 Journalistiek weekoverzicht. 6.30 Strijdkrachten. 7.25 Promenade-orkest. 8.05 De gewone man. 8.20 Lichtbaken. 8.45 Klank beeld. 9.15 Orkest zonder naam. 10.00 Opera- concert. 10,30 Koorzang. 11.15 Kwintet. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.18 Geva rieerd programma. 9.00 Philharmonisch-orkest 10.00 Morgenwijding. 10.35 Klein kunst-pro gramma. 11.35 Piano-muziek. 12.00 Hawaiian en cowboys-songs. 2.20 Amsterdamse politie- kapel. 3.00 Streekuitzending. 3.25 Orkestmu ziek. 4.15 Amateurs zetten hun beste beentje voor. 4.45 Sportpraatje. 5.00 Vincentino. 5.30 Feportage. 6.15 Liedjes en melodietjes. 7.00 Artistieke staalkaart, 8.05 Dingen van de dag, 8.15 Accordeola. 8.45 Parade van de glim lach. 10.00 Stradiva-sextet. 10.25 Voordracht. 10 40 Cor Steyn, orgel. 11.15 Twintig minuten in Parijs. 11.40 Piano-muziek. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kvon. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9,10 Verz pr, 10.00 „Tipica orkest". 10.10 Eng. H.S.; Reynolds Paijne en orkest. 11.00 Internat, festival te Edinburgh: Jacques Orch. 12.00 VI. Br.: Kinderkoren. 12.32 Orkest Berty. 1,15 Gram. 2.00 Voordracht. „Is er leven er gens anders dan op aarde?" 2.10 Omroep-Sym- phonie-orkest. 3.00 „The five Melodians". 3.30 Operette-muziek. 4.00 Borgerhout's Mannen koor. 4.15 Reportage uit Kopenhagen. 4.30 Mannenkoor (vervolg). 5.00 Kootwijk:: Batavia. 6.00 VI. Br.; Jazz-causerie, 6.30 Voor de sol daten. 7.30 Eng. L.P.: Promenade-concert on- dei leiding van Basil Cameron en solist. 9.00 William Pleeth (cello). 9.15 Voortzetting Pro menade-concert. 10.15 Orkesten Stapleton, Ge- valdo en Preager. Een patrouille van de 2000 man ster ke politiemacht, die geheel Sicilië te vergeefs heeft doorzocht naar de ban dietenkoning Slavatore Giuliano, is Donderdag tij een eenzame boerderij in een hinderlaag gelopen. Door de open ramen van de boerderij werd zij ontvangen door handgranaten en een regen van machinegeweerkogels van Giulianos' mannen, waardoor een po litieman werd gedood en vier andere gewond. De politie beantwoordde het wren. Een slag van drie uur volgde. Ten slotte wisten de bandieten zich in de bergen terug te trekken zonder slacht offers achter te laten. ■Men beschouwt deze aanval van Giu liano, waardoor het aantal van zijn slachtoffers tot bijna 110 gestegen is, als een oorlogsverklaring aan het poll- tleleger, dat 100 maal groter is dan zijn bende. De financiële besprekingen te Washington Zaterdag a.s. zullen te Washington besprekingen beginnen ter voorberei ding van de bijeenkomst tussen de mi nisters van financien van Engeland, Canada en de Ver. Staten, die op 7 September a.s. zullen worden geopend. Van Britse zijde werd verklaard dat Engeland bij de komende financiële onderhandelingen geen nieuwe lening of in andere vorm dollarhulp aan Ame rika zal vragen. Ook zal Engeland niet aandringen op verhoging van de goud prijs. Waarnemers te Washington ver wachten echter wel, dat Engeland de strijd voor een groter aandeel in Marshall-hulp zal voortzetten. de De Amsterdamse centrale recher che, afdeling vals geld, meldt dat we derom enkele valse vijfentwintig gul den biljetten zjjn ingeleverd. Omtrent de maker van de biljetten heeft de politie nog geen enkel spoor weten te ontdekken. Het wordt niet onwaar schijnlijk geacht, dat nog verschei dene valse biljetten in omloop zijn, zowel te Amsterdam als daarbuiten. Opgepast met dichtgevouwen 25 gul den biljetten blijft dus de boodschap. KANAALPOGING VAN ELNA ANDERSEN Elna Andersen, de Deense lerares in de lichamelijke opvoeding die sinds begin Augustus wacht op gunstige weersomstandigheden voor een Ka naalovertocht, is Woensdag uit Dover te Calais aangekomen. Een half uur later keerde ze met dezelfde trawler terug omdat de weersgesteldheid te wensen Het. De wielrenkampioenschappen te Kopenhagen De loting voor de series Donderdagmiddag zijn met het vliegtuig uit Amsterdam in de Deense hoofdstad aangekomen de driq Neder landse sprinters, de wereldkampioen Arie van Vliet, de Nederlandse kam pioen Jan Derksen en de Nederlandse kampioen der amateurs Hjjzelendoorn. Het drietal zocht onmiddellijk de Ordrupbaan op, waar Hijzelendoorn binnen tien minuten op zijn fiets zat en tien ronden draaide. Jan Derksen zocht de massagetafel op en Arie van Vliet ging in het restaurant een maal- vooo ESN JUWÊÉl VAN EEN HAARD' HAARDEN FABKIEK HIIVERSUM met de Amerikaanse bezettingsauto riteiten van Japan. Naar men meent, heeft hij met de geallieerde opperbe velhebber, generaal MacArthur, het voorgestelde anticommunistische Chi- nees-Koreaans-Philippijnse pact be handeld. Een militaire regeringswoordvoer der heeft verklaard, dat het niet aan nemelijk is,-dat de communistische op- raars naar de Zuid-Chinese Zee (de De Egyptische premier, Sirry Pas communisten bevinden zich thans aan 1 ja> heeft meegedeeld, dat de twee- Versterking van Arabisch Liga de grens der zuidelijkste provincie, Kwangtoeng) voortgezet wordt, „voor dat de positie in Hoenan op de rege ringstroepen heroverd is". De rege ring verklaart namelijk in deze pro vincie successen geboekt te hebben bij tegenaanvallen. De nationalisten bereiden een sterke verdediging voor van Amoy. Op 70 km ten noorden van deze haven vielen, aldue de woordvoerder, communis tische troepen Tsing Kiang aan. De douane-ambtenaren ontdekten Donderdagochtend vroeg op de grote heide bij Venlo, 300 meter van de Duit se grens, enkele mannen, «lie zich met een partij smokkelwaar op pad bevon den. Aan de sommatie tot stoppen werd door de smokkelaars geen gehoor ge geven en waarschuwingsschoten in de lucht hadden evenmin resultaat. De ambtenaren openden toen het vuur op de smokkelaars, waarbij de 26-jarige V. uit Venlo vrijwel op slag gedood werd. Ongeveer een jaar geleden was V. uit Indonesië teruggekeerd, waar hij als oorlogsvrijwilliger dienst had gedaan. De Sultane van Pontianak brengt vandaag een bezoek aan de Haagse aquarium- en terrariumtentoonstel ling. Tevens wordt de tienduizendste bezoeker verwacht. daagse besprekingen met de premier van Irak, generaal Noeri Es-Sald, zijn geëindigd in volledige overeen stemming over de algemene principes eenheid en de onafhankelijkheid van de Arabische staten. Het resultaat van de besprekingen zou zijn „de con solidatie van een Arabisch blok, dat in staat is de gebeurtenissen eensge zind onder de ogen te zien". FRANSE NOTA AAN PACTLANDEN De Franse regering heeft een nota aan de landen van het Atlantisch pact gezonden, waarin de nadruk wordt gelegd op „het belang van vol doende militaire hulp teneinde Krank- rflk in staat te stellen zijn defen sieve verplichtingen na te komen". In het rapport van de speciale Bal kancommissie van de V.N. over de periode October 1948 tot Juli 1949 wordt gezegd, dat „de voortdurende hulpverlening door Albanië en Bul garije aan de dissidente Grieken de huidige toestand maakt tot een be dreiging voor de politieke onafhanke lijkheid en de territoriale integriteit van Griekenland en voor de vrede in de Balkan". De commissie merkt ver der op, dat de Joegoslavische hulp verlening aan de Griekse opstandelin gen „verminderd en misschien ge staakt" is. Pirn, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur VELE FINSE HAVENS NOG GESLOTEN Negentien van Flniands drie en twintig havens waren Donderdag voor de zesde dag nog gesloten als gevolg van de onder communistische leiding gehouden stakingen voor hogere lonen. Meer dan 50.000 man van verschillen de vakverenigingeen zijn nog in sta king, maar ongeveer een gelijk aantal heeft het werk hervat. Volgens het Duitse persbureau Dena (Amerikaanse zone) hebben zes van de 36 in Hessen gekozen bondsdag leden tot de NSDAP of de SA behoord. CHURCHIL HEEFT KOU GEVAT Naar vernomen wordt heeft Winston Churchill, die te Nice vertoeft, bij het baden kou gevat. Dokter Moran deelde mede, dat Churchill enige dagen rust zou moeten houden. 149. Pim mag dan stomverbaasd over zoveel brutaliteit en ook omdat zijn, dat de boomstam een krokodil zijn buit, zo'n lekker mals hondje, hem blijkt te zijn, de krokodil zelf is het' ontsnapt, begint de krokodil met zijn niet minder. Hij is gewend, dat de an- staart in het water te slaan. Hoog spat dere bewoners van het oerwoud doods- het water op, maar de krokodil kan benauwd voor hem zijn en hier staat niet bijten. Ook de andere krokodillen een klein hondje, dat niet eens in de worden opmerkzaam en gluren met 'n wildernis thuis hoort, en duwt hem n gemene blik naar Pim. Onze held tak in zijn bek en nog wel zo, dat hij wordt nu toch wel een beetje bang en zijn bek met de scherpe tanden niet vindt het raadzamer om naar Pepi te eens meer dicht kan doen. Woedend gaan. 0 32 DOOR ALLAN SWINTON Sam bleef in een verdrietige stem ming achter. Hij wilde haar maar al te graag troosten, maar wist niet, hoe hij er aan beginnen moest. Hij keerde zich cm, ging naar zijn tent en besloot eerst maar droge kleren aan te trekken. Er lag een hoopje fruit, dat de India nen gebracht hadden. Hij nam de beste exemplaren er uit, ging naar haar tent en riep; „Mary?" Na enkele ogenblikken klonk er een gesmoord: .Ja?" „Je hebt de gehele dag nog niets ge- ge-ten. Hier is wat fruit". „Neen, dank je. Ik heb er geen trek in". „Het is mooi fruit. Hier is het" Hij schoof het door haar tentkleppen naar binnen. „Dank je. Bemoei je maar niet met mij. Laat me maar een tijdje alleen. Ik kom wel weer in orde". „Goed. Ik moet eens ernstig nadenken en ik ga een wandeling maken. Ik zal Manuel zeggen in de buurt te blijven. Als je me nodig hebt, stuur hem dan naar mij toe. Hij zal weten, waar ik ben". „Dank je, Sam. Maak je alsjeblieft geen zorgen over mij Er was een uur voorbij gegaan, toen Sam weer de brug over kwam. Hij vond haar bij het water. Haar gezicht was bleek, haar ogen stonden hol en zij zag er verschrikt uit. Maar zij had schone slacks en een schoon sporthemd aangetrokken. Hij trachtte de juiste toon te vinden. „Hallo. Ik weet niet, hoe jij er over denkt, maar ik heb honger." „Ik zou niet kunnen eten, Sam." „Neem dan alleen maar koffie. Om mij een plezier te doen." „AU right, Sam." Tussen de gele bloemen, die als scho teltjes op het water lagen, liepen slan ke kleine blauwe vogels op de bladeren van de waterlelies. Onder de bomen speelden de dikke Jivanté-kind-ren. Voor het huis, waar Don Artura lag, werkten meisjes aan een rieten lijk wade, die de vorm had van een reus achtige fles. Het was bijna middag en de zon scheen aan een wolkenloze he mel. Toen Mary met de dampende kop koffie in de hand zat, vroeg Sam; „Zou je wülen praten? Of liever niet?" „Laten we maar praten, alsjeblieft, Sam." Sam bleef enige tijd zwijgend zitten! Toen zei hij: „Wel, daar is dan die kwestie van Hulpé! Als hij schuldig is, wat kunnen we hem dan hier doen? Als hij het boek heeft, kun je er van op aan, dat hij er goed voor zorgen zal, om het te kunnen verkopen. Wij zijn maanden reizen Verwijderd van iedere beschaving en we hebben de Indianen nodig. Als we ook maar iets beginnen, is het enige wat we bereiken, dat we de gehele expeditie ruïneren. En je weet, mijn werk is er ook nog. Het enige mogelijke naar mijn idee, is hem te laten denken, dat het hem gelukt is en gewoon doorgaan, tot we weer terug zijn in de bewoonde wereld. Aan de eerste politiepost, die wij tegenkomen, doen wij het verhaal en zij zullen de gehele zaak doorzoeken. Als zij het boek niet vinden, is Hulpé onschuldig Als ze dat wel doen, zal het hem ver oordelen en jij hebt het boek." Het was niet, wat zij eigenlijk wilde. Haar grootvader was een seniele per soonlijkheid geweest en had deze we reld reeds verlaten. Zijn dood kon zij ten slotte met een zekere philosofie be schouwen. Maar die van Hugh was heel iets anders. Daarvoor brandde zij an verlangen, om iemand te zien lijden. Toch was er tegen Sams logica niets in te brengen. Zij zei aarzelend: „Ik veronderstel, dat je gelijk hebt. Denk je, dat deze mensen ons zullen laten gaan?" (wordt vervolgd) tijd nuttigen. Alle drie zjjn vol goede moed en toen zij de serie indeling voor de wedstrijden voor heden zagen, waren zjj optimistisch gestemd inza ke het bereiken van de halve eind strijden, al zal onze amateurkam pioen het in de kwarteindstrijd, wel ke in twee ritten Vrijdagavond wordt gereden, niet gemakkelijk krijgen. De beide andere amateursprinters, Geuskens en Buchly zijn reeds enige tijd te Kopenhagen en hebben ge oefend. Ook de derde professional sprintef Remkes, is in de Deense hoofdstad aangekomen. De loting In de eerste rit lootte Arie van Vliet tegen de Australiër Munro, Remkes tegen Gerardin (Frankrijk! en Jan Derksen tegen de Luxembur ger GiUen. Bfl de amateurs start Hijzelendoorn met Deschacht (Belgie) en Kasam (India). In de tiende seris rijdt Buchly tegen Clchlar (Tsjechg- slowakije) en Kamber (Zwitserland), terwijl Geukens in de baan komt te gen de Italiaan Sacchi en de Tsjecho- slowaak Stepanek. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) „Nederland, als staat, is klein en zwak geworden. En als straks allt documenten zijn getekend in de Rid derzaal is de kans voorgoed verkeken (zo die er nog is geweest) ooit weer groot en sterk te zijn. Er zal niets anders overblijven dan te streven naar een samenvoeging van alle Westeuro- pese Staten tot een groot en sterk geheel". Met deze verzuchting eindigt in cms blad van Zaterdagavond een artikel over de Ronde Tafelconferentie en het einde van de Nederlandse grootheid. Het artikel is een van de vele bewij zen, dat er nog steeds landgenoten zijn, die misleid zijn door schoolversjes en jongensboekenromantiek en die menen, dat met wat handiger manoeuvreren Tromp, De Ruyter en Jan Pieterszoon Coen wel tot nieuw leven opgewekt zouden kunnen worden. Hoewel het niet met zoveel woorden gezegd wordt, wekt de schrijver de in druk, dat hij de „tientallen Indonesi sche excellenties en hoogheden, die nu door Den Haag flaneren" graag even op oud-vaderlandse wijze aan het ver- ctand zou willen brengen, dat zij maar gauw naar huis moeten terugkeren en dat wij, Nederlanders, het wel verder zullen opknappen. Met andere woor den: het stuk ademt de geest van hen, die het koloniale tijdperk, waarvan Koningin Wilhelmina in 1942 zei, dat het tot het verleden behoorde, maar o zo graag terug zouden willen heb ben. Deze geest blijkt vooral, waar de schrijver een aantal feiten opsomt en er geen ogenblik over nadenkt, hoe de Indonesiërs die feiten zien. En daar voor zou toch alle aanleiding zijn. Inderdaad is de verhouding tussen Indonesië en in het bijzonder de Republiek en Nederland tot voor korte tijd steeds slechter geworden. Hoewel het uitermate moeilijk is, zelfs voor zéér ingewijden, om uit te ma ken wie daarvan de schuld draagt, ben ik graag bereid aan te nemen, dat een grote portie schuld aan de Indonesi sche zijde ligt. Maar is het niet even zeer waar, dat aan de Nederlandse kant grove fouten gemaakte zfln? Telkens, als Nederlandse onderhan delaars een resultaat van betekenis behaalden, bleek het, dat de meerder heid van het Nederlandse volk niet in staat was het tempo der ontwikkeling bij te houden. Toen in het voorjaar van 1946 op „De Hoge Veluwe" nage noeg een accoord was bereikt, dat nu als zeer aantrekkelijk beschouwd zou worden, schreef prof. Romme een ar tikel, genaamd „De Week der Schande". De overeenkomst van Linggadjati moest eerst ontzield worden („aange kleed" heette het) voor er in de Twee de Kamer een meerderheid voor ge bonden kon worden. Daarnaast en tot op de huidige dag voerden kleine, maar zeer luidruchtige groepen een kolonialistische propaganda op een toon, die niet anders dan wantrouwen kon verwekken bij de Indonische be volking en haar leiders. Is het dan te verwonderen, dat de Indonesiërs niet voetstoots geloven in de werkelijke wil van het Neder landse volk om in Indonesië het kolo niale tijdperk te beëindigen? En Kan men het de Republiek kwalijk nemen, dat zij de internationale verhoudingen beter heeft gebruikt, dan Nederland blijkbaar in staat was te doen? Het is inderdaad te hopen, dat er van de economische verbindingen tus sen Nederland en Indonesië gered wordt, wat er te redden is. Maar als dat gebeurt, is het zeker niet te dan ken aan hen, die de Indonesische af gevaardigden „wilde beesten der revo lutie" noemen en die menen, dat nu de Ridderzaal verontreinigd zal wor den. „Nederland, als staat, is klein en zwak geworden", zegt de schrijver en hij schijnt te menen, dat de Ronde Tafelconferentie daarvan de oorzaak is. Voor degenen, die van oordeel zijn, dat de grootheid van een staat beoor deeld moet worden naar de opper vlakte van zijn koloniën en het aan tal der geleverde (en natuurlijk ge wonnen) veldslagen is Nederland trouwens al 250 iaar klein en zwak. En wij zullen er verstandig aap. doen als wij ons dit duidelijk be-rist ma ken, opdat wij ons niet verliezen in een romantiek, die alle«- verderfelijk kan zijn voor Nederland. H. VAN HULST. BUREAU ADMINISTRATIE REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: t BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Cortisone'' ope van ouderd honderc (Van onze c v PHILIP S. HENCH, speciali - dr Edward C. Kendall, beid hebben na lange jaren van onal middel gevonden, dat voorbester Z veroorzaken dan enige uitvin het spoor. De jacht naar een de „eeuwige jeugd" zou schenkel Zii "die er naar zochten golden onbereikbare streefden en wier «n legenden. De medische werel 'n gegeven, dat dit allermins Kendall. Hun synthetisch prcp; verkregen van de cortax (buite: ten der medische wetenschap in werden gesteld de eerste positie laboratorium-onderzoek hadden deze uiterst critische groep des vinding van alle tijd. Men deer beperkte hoeveelheden cortisoni ervan overtuigd is, dat het „wo weg der genezing van ouderdoi waartegen men tot dusver vrijw Het is een merkwaardige spel het lot, dat in dezelfde spanni die de atoombom zag ontwikke het meest destructieve wapen i tijd (al dient men het odk niet ten voor de zegeningen, die t bruik van atoom-energie vo mensheid nog kan brengen), d tevens is geopend naar een wer ongekende levensvreugde en ge De tot dusver gehouden 1 mingen met cortisone hebben o zinnige bewezen, dat het nien neesmiddel een radicaal antwi op de verlammende gevolgt rheumatische koortsen en ge' rheumatiek. Proeven op mam vrouwen, die jaren lang als van deze ziekten aan het bed terd waren, hebben uitgewezi deze patiënten luttele dagen n hun eerste cortinsone-injectie gekregen, in staat waren te lo; ieder ander gezond mens. De zün volledig met succes bekroo De eerste experimenten leid' verdere waarnemingen. De p die cortisone-injectie hadden g vertoonden zonder uitzonderi symptomen van verhoogde ge en lichamelijke vermogens, aan zoals zij wederom zon: zondering verklaarden een van „hoge behaaglijkheid". De vens brachten de beide doktor hun onderzoekingen uit te str het verdere terrein, dat wij noemden: en hoewel in het stadium het uiteraard wenselij nodige voorbehoud te maken overtuiging is zowel bij hen al dere deskundigen gerezen, da sone" inderdaad elementen bi 'n levens-elixer, dat ouderdon bestrijdt en mensen van mi leeftijd de viefheid en lenigl de jeugd hergeeft. Indien de toekomst inderdat uitwijzen, dat cortisone het e grediënt van een levenselixir i aan ongetwijfeld nog anderi moeten worden toegevoegd) d: Ook in de ajgelopen nacht er evenals gisterennacht wet onweersbuitjes tot ontwikkel zich voornamelijk tot over he van het land beperkten. Aan het warme zomerw tevens een zeer zwoel karak het gevolg van de grote v< van de lucht, komt nog gee zodat ook de vooruitzichten eerstvolgende dagen nog gui ven. Zowel vandaag als mor er nog een kans op een o bestaan, dit zal echter zeer zijn. Daar er zich een nieui van hoge luchtdruk van de naar West-Europa beweegt, vanmorgen de barometers i èrijk alweer te stijgen, waa morgen de onweerskansen nemen. Morgen zal er langs de ku delijke afkoeling optreden, middeld houdt het weer coo een zonnig en zomers karaki Weerbericht Weerverwachting geldi Zondagavond: Vanavond nacht: Veranderlijke be met enkele verspreid opt onweersbuien en op veli sen mist. Weinig wind. overdag: Nu en dan zon en voornamelijk in de n, hier en daar een onweersb het algemeen zwakke wir geveer dezelfde temperai vandaag. I

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6