De kermis komt maar eens in 't jaar... r Toneelavonden in 't Gulden Vlies Hei wereldje van de schijn waarin men naar hartelust kan dolen .Kermisvreugde in het teken der techniek De middag van de Alkmaarsche Courant ALKMAARSCHE COURANT 4 cent per kaartje SIPKEMA op het HOFPLEIN op Woensdag 31 Augustus AGENDA Alkmaarse schone kreeg vijfhonderd aanzoeken uit Amerika De Kermiscourses te Alkmaar Er is een oud liedje, dat zegt, dat de kermis maar eens in het jaap komt. Dat weet men ook in Alkmaar en als die kermis er dan is, wil men er van profiteren. Kleine jongens en meisjes hebben de voorbereidingen vol ver wachting gadegeslagen, zij hebben bij de opbouw van alle tenten en kramen gestaan, zij hebben de man van de draaimolen geholpen met het sjouwen van planken en het aangeven van ge reedschap in.de hoop, dat die spontane hulpverlening met een vrijkaartje be loond zou worden en zij hebben in het grootste ongeduld het tijdstip afge wacht, dat de kermis officieel zou wor den geopend. Op dat tijdstip zag men de ouders met hun kroost naar het Canadaplein en de Paardenmarkt trekken, vaders en moeders, met kinderen aan elke hand, die met schitterende oogjes keken naar al die wondermooie tenten en kramen, naar al die ongekende heerlijkheden, die daar lagen uitgestald, naar al die kleurige inrichtingen van vermaak waarin men desverlangd rondgedraaid op en neer geschud of ver boven het kermisterrein verheven wordt, zodat men het bonte wereldje daaronder met zijn cacophonie van kermisgeluiden als een mierenhoop van menselijk vermaak in de diepte ziet liggen. En dat alles krijgt nog een veel fees telijker cachet als het donker is gewor den en de duizenden lichtjes in het spiegelglas van tenten en kramen weer kaatst worden. Dan wandelen de kin deren in sprookjesland, dan tuiten hun oortjes van de muziek, van de talrijke luidsprekers waarin de impressario's het publiek tot kennismaking met hun établissement noden, dan staat de ker mis eerst recht in het teken van pof fertjes, gerookte paling, nougat, wafels en oliebollen en alles wat er nu een maal onafscheidelijk bijhoort omdat het anders geen kermis zou wezen. Er staat op de Laat een draaimolen tje, dat speciaal bestemd is voor de kleuters. De paarden steigeren er niet en de bakjes gaan niet op en neer. Maai er is een prachtige verzameling van kleine beesten, een bok, een giraf, een varken en een leeuw en nog allerlei andere dieren, die zo'n kleuter mis schien nog niet eens in Artis gezien heeft. Die molen draait rustig, de spullebaas heeft zich gespecialiseerd en men moet de verrukte gezichtjes van al die kleine jongens en meisjes bekijken als zij daar boven op een beest worden ïondgedraaid en in de verwarring van het ogenblik zelfs geen handje durven loslaten om naar hun glimlachend toe kijkende vaders en moeders te zwaaien. Maar ook de ouderen Maar de kermis is er niet alleen voor de kleuters, zelfs niet alleen voor de grotere kinderen. Zij is er, althans wat de exploitanten betreft, voorname lijk voor de feestgangers, die met hun meisjes aan de arm uit stad en om geving gekomen zijn om er eens naar hartelust van te genieten. Dat zijn de ■goede kermisklanten, want zij kijken niet op een kwartje meer of minder en zullen eerst na hun thuiskomst tot de ontdekking komen, dat kermisvieren een vrij kostbare geschiedenis is, dat De door de jeugd lang verbeide courant is weer verschenen, want hier onder vindt men de bon, die uitge knipt moet worden en waarop men op ons bureau, Vcrordam 9, Dinsdagmor gen vanaf 9 uur tot half zes 's avonds en ook Woensdag hoogstens 10 kaartjes per bon voor 4 cent per kaartje kan kopen. Deze kaartjes geven recht op gratis toegang vanaf Woensdagmiddag 2 uur tot 7 uur in Sipkema's Stoomcarous- gel en Trip-Trap op het Hofplein. Zoals gezegd, behoeven onze lezers, die in het bezit van kaartjes zijn, daar geen extra entree te betalen. Wij wijzen er nadrukkelijk op, dat de kaartjes op deze bon alleen aan ons bu reau en dus niet aan de Stoomcaroussel of de Trip-Trap verkrijgbaar zijn. van de recht gevend tegen betaling van op hoogstens lOkaartjes voor de SALON STOOMCAROUSSEL of THE AMERICAN TRIP-TRAP van de Heer van 27 uur men niet meer zoals vroeger voor een dubbeltje of vijf centen terecht kan en dat wie op ouderwetse wijze ter kermis wil gaan voor een goedgevulde porte- monnaie moet zorgen. Wie over de kermis dwaalt ziet al spoedig, dat ook dat geen bezwaar is, al zullen de ex ploitanten wel tot de ontdekking ko men, dat het geld niet meer zo gemak kelijk voortrolt als vroeger. Er is dit verschil tussen de kermissen van vroeger en nu, dat de ouderwetse tenten de zeemeerminnen, de dikke mannen en vrouwen, het kalf met drie koppen en de dame zonder bovenlijf langzamerhand verdwijnen en vervan- g enworden dor de zogenaamde gok gelegenheden, waarbij het toeval niet altijd een rol speelt maar veel aan de behendigheid van de bezoekers wordt overgelaten. Zo kan men deelnemen aan paardenraces een der aardigste tenten van deze kermis men kan bal len gooien en hengelen, men kan na men en voornamen raden, ken kan oor logsschepen en vliegtuigen hun projec tielen op genummerde kaarten laten af vuren, men kan kogeltjes met electri- sche contacten laten rollen en er zijn nog vele andere manieren om voor een kwartje, een van de twaalf of meer gelukkigen te worden en met een doos nougat, een zakje bonbons, een thee zeefje of een harlekijn huiswaarts te kunnen keren. Dat is het spel van duizenden, die in hun hart wel iets voor een onschuldig gokje voelen, maar er zijn er ook voor wie het geen kermis is geweest als zij de genuchten daarvan niet aan den lijve hebben ondervonden. Zij zitten op een paard of in een schuitje en genieten van de kermissfeer in de stoomcarous sel van de heer Sipkema, zij nemen kaartjes voor de zweef, voor de cake walk of trip trap, zij laten zich rond draaien in caterpillars of rupsen, zij proberen hoe hoog de schommelschuit jes wel kunnen gaan, laten zich op waarts voeren in de Turkse schop en ronddraaien in de molen waarin men zich met een touw in evenwicht kan houden. Er is op dit terrein veel varia tie en men kan lichamelijk op velerlei wijze rondgezwierd of door elkaar ge hotst worden om in de juiste kermis- stemming te komen. Voor de krachtpatsers Er zijn mensen, vooral onder de man nelijke jeugd, die de gelegenheid, dat zij met een aardig meisje op stap zijn gaarne gebruiken om hun kracht te tonen. Zij vinden in de onsterfelijke kop van Jut daarvoor een unieke ge legenheid. De zware hamer komt in een forse zwaai op de houten pin neer, er vliegt iets naar boven, dat knalt en de krachtpatser krijgt als onofficiële de coratie een medaille van blik of van zilverpapier of een fleurige maar niet geurige bloem, die als bewijs van zijn lichamelijke prestaties de ge hele avond op de rever van zijn colber tje zal prijken. Zoekt men het niet in kracht maar in behendigheid, dan kan men gaan koekhakken. Deskundigen beweren, dat er niets gezelliger is dan koekhakken en zij herinneren zich dat natuurlijk uit hun jeugd, omdat zowel de winnaar als de verliezer rijk met lekkere koek beladen de arena zal verlaten. Koek hakken lijkt zo gemakelijk, maar men moet het maar eens proberen. Een vaste hand en een scherp oog zijn daarbij eerste vereisten en het is alleen maar te betreuren, dat dit ouderwetse ker- misgenoegen langzaam maar zeker door de steeds meer gemechaniseerde feest gelegenheden wordt verdrongn. Spullen en tenten De Minerva's zijn grotendeels ver dwenen en we zijn er niet rouwig om. Wie kermis viert wil tenslotte waar voor zijn geld hebben en de meer be- dachtzamen zullen zeker niet verzui men eens in het glasblazerstentje te kijken waar een kunstenaar in een mi nimum van tijd van doorzichtig mate riaal allerlei sierlijke werkstukjes maakt. Zij gaan eens naar de apentent van de heer Groninger, die zijn établis sement thans in tweeën gesplitst heeft en met een tentje in de St. Laurens- straat (afdeling apen) en een op het Canadaplein staat, waar hij zijn tropi sche vogeltjes tentoonstelt. De apen- afdeling is een oord des vermaaks, voornamelijk voor de jeugd. Men vindt hier zeldzaam mooie exemplaren, in één hok zelfs een hele familie bijeen, die met de donkere slimme oogjes nauw keurig de toeschouwers monstert. Kom niet te dicht bij de kooien als ge uw bril, uw halskettinkjes of uw potloden en vulpennen liefhebt, want in het bij zonder de familiegroep is uit eerste klas zakkenrollers samengesteld. Er schoot terwijl wij een ogenblik in de tent wa ren een klein bruin handje door het gaas en even later droeg vader aap een bril, stond een huismoeder er beduusd naar te kijken en juichte een brede kinderschaar van onverholen verruk king. Een dame aan de andere kant zag op hetzelfde ogenblik haar halsket tinkje van eigenares verwisselen en er was een man met een stok nodig om de diefachtige familie duidelijk te maken, dat er een grens aan alle geduld komt en dat eerlijk tenslotte nog het langst duurt. Wie zich niet te dicht bij de grijpgrage handjes waagt kan hier een alleraardigste collectie aanschouwen en in de tent op de Paardenmarkt een fraaie verzameling tropische vogeltjes en een tweetal bisamratten, zo groot als volwassen katers, de meest ongure roof dieren der schepping, die gelukkig ach ter stevige tralies zijn gesloten. Een ouderwetse kermisattractie We schreven dezer dagen al iets over de tent van de heer Mullens, een der weinigen, die nog voor een ouderwetse kermisattractie zorgt. Wie aan de ker missen uit zijn jeugd denkt behoudt de herinnering aan grote tenten met clowns en muziek aan de ene kant en dames en heren artisten aan de andere zijde, die den volke werden getoond al vorens de voorstelling een aanvang zou nemen. August liep met zijn grol len en grappen ontelbare oorvijgen op, de spieren der krachtmensen werden betast en gedemonstreerd, de bevallig heid der vrouwelijke artisten werd door kleurige sluiers en doeken in het teken van exotische verrassingen ge plaatst, de trommels en de Turkse trom de schuiftrompetten en vooral de pis tons zorgden voor een passende muzi kale achtergrond en het volk dromde naar binnen om daar in de tent van alle wonderen naar hartelust te kunnen genieten. Juist deze tenten hebben wij de laat ste jaren te veel gemist. Zij zijn ver dwenen naarmate het kermisvermaak steeds meer gemechaniseerd werd en het is daarom prettig er nog eens zo eentje terug te vinden vooral als zo als in de tent op de Paardenmarkt alles er keurig verzorgd uitziet. Een ruime tent, een goed toneel en een groep buitenlandse artisten, die stuk voor stuk iets bijzonders presteren, dat maakt het tot een genoegen een voor stelling bij te wonen. Men wordt daar door onwillekeurig even verplaatst in het bonte leventje van deze kermis- artisten, die in de voortdurende zorg om het bestaan van stad tot stad en van land tot land hebben gezworven, die overal hun ups and downs hebben ge kend en nu, in een genoegelijke ca baret-tent, gelegenheid hebben elk op zijn of haar gebied hun bijzondere prestaties te tonen. De heer Mullens is een man en dat zegt hij niet alleen zelf met een gezond stel hersens, hij is wat kermisattracties betreft als het ware „nourri dans le sérail", hij weet pre cies wat hij moet zeggen, wat hij moet doen en bovenal wat hij moet tonen om het publiek in dichte drommen naar zijn theater te trekken. Wij behoeven de namen van alle artisten die hier op treden niet nogmaals te noemen. Wij zouden een uitzondering willen maken voor Ivone Rosalie, die wat ons betreft I niet uit Cairo behoeft te komen om zo lang gesluierd haar werkzaamheden te I moeten verrichten, Zij kan haar „elas tieken" lichaam met armen en benen in zulke onbegrijpelijke knopen en hou dingen draaien, dat zij inderdaad de indruk maakt, dat moeder natuur in de haast vergeten heeft haar een rugge- graat mee te geven. Sensatie Er zijn mensen, die niet alleen van motorraces maar ook van de daarbij passende sensatie houden en zij kunnen op deze kermis volop hun harten op halen door naar de verrichtingen van de man in de ijzeren bal te gaan kijken. Die bal van vlechtwerk is groot genoeg om er op een motor doorheen te kunnen razen en de wet van de zwaartekracht wordt door die snelheid weldra volkom men uitgeschakeld als men de rijder -f en zo nu en dan zelfs met „losse" han den door de beperkte ruimte ziet gaan, welke huiveringwekkende verto ning bekroond wordt door een zoge naamde dodenrit waarbij de racer niet alleen meer horizontaal maar ook verti caal rijdt en zo nu en dan met machine én al op zijn kop staat. U kunt de foto meenemen Last but not least vermelden wij een aardige attractie die wij hier nog niét op de kermis hebben aangetroffen. Er is onder de schiettenten één, waar men zichzelf fotografeert als men de roos raakt en het binnen één enkele minuut vervaardigde portret, ter grootte van Ontleend aaa Ouzo Advertentie- -Rubrwk) MAANDAG Harmonie Theater, t en 9.30 uur: De onsterfelijke wals (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Nicky als de tective (14 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Abbot en Costello zwaaien af (tot 14 jaar o.g.) Gulden Vlies, 8 uur: „Wie het laatst lacht", Het Vrije Toneel. Negerhut van Oom Tom, Waagplein: Dansen. Beemster, Waagplein: Dan sen. Centrum Hotel, Kraanbuurt: Dansen. A. Martin, Doorbraak: Cabaret. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Gulden Vlies, 8 uur: „Jonkvrouwe de la Seiglière". Negerhut van Oom Tom, Waagplein: Dansen. Beemster, Waagplein: Dan sen. Centrum Hotel, Kraanbuurt: Dansen. A. Martin, Doorbraak Cabaret. een briefkaart, cadeau krijgt. De foto's zijn góed, men ziet er zichzelf als scherpschutter in het midden van be wonderende familieleden of vrienden en het is alleen maar jammer, dat de roos nogal klein is en dat er meer men sen zijn, die er naast dan die er in schieten. Het blijft in elk geval een alleraardigste attractie. Poffertjes en paling. Misschien hebben wij hier of daar iets over het hoofd gezien, maar in gro te trekken is dit toch wel het beeld van onze kermis, het beeld van de men geling van verf en glas, van bont be schilderd doek, van de stem van de reus, van gramofoon- en orgelklanken, van die onbestemde geur waarin het ruikt naar augurken, naar haring en oliebollen, naar .poffertjes en wafels Die kermis waar bedachtzame vaders en moeders met hun opgetogen kroost langs de kramen gaan, de schitterend verlichte kramen met een bonte ver scheidenheid van nougat, van chocolade van drop en van zuurtjes. Wie in het late avonduur van dat alles heeft genoten, zal vóór hij huis waarts gaat nog wat poffertjes gaan eten en uit een der vele kraampjes of viswinkels een dikke gerookte paling 1 meenemen, zo'n echte kermispaling, die er van oudsher bijhoort en die moeder de vrouw thuis in mootjes snijdt om de vrolijke avond met een lekker hapje te kunnen besluiten. Café's en dancings in hei teken van de kermis Evenals andere jaren hebben ook nu weer tal van café's, hotels, enz. gezorgd voor een prettige kermissfeer in hun établissementen en "zij hebben er veel succes mee behaald, want de orkesten, bands enz. wisten de bezoekers op zeer aangename wijze er aan te herinneren dat gepaste vreugde en vrolijkheid in de kermisweek op hun plaats zijn. In het Wapen van Heemskerk was de stemming opperbest. De danslusti- gen hebben zich uitstekend vermaakt. Zaterdag bij de muziek van de Broad way Serenaders en Zondag bij het en semble Jan Mastenbroek. Maandag- en Woensdagavond zijn er speciale balavon den voor de Band Ned.-Indonesie. Het bekende café van Aart Martin op het Waagplein hoek Doorbraak heeft de ze traditie getrouw weer voor vlot amu sementsmuziek en een uitstekend kermis cabaret gezorgd. Leny en Tommy Bou- man, algemeen bekend, behaalde weer een daverend succes evenals Jules Se- ron en Henny v. Gelderen, die voor een prima stemming zorgen. In het café van Beemster op het „Wie 't laatst lacht..." COR RUYS IN EEN NIEUWE SUCCESROL. Zondagavond hebben velen zich uit stekend geamuseerd in het Gulden Vlies waar het Vrije Toneel het laatste succes van Cor Ruys bracht, n.l. het blijspel van Geoffrey Thomas:: „Wie 't laatst lachtEen stuk, dat zich voor een vrolijke kermisontspanning al bijzonder goed leent. De eertijds vrij wel onbekende James Polland heeft zich een zeer rijk bestaan verworven, doordat hij een buitengewoon fijne reuk en smaak bezit voor het keuren van wijnen en daardoor zelfs million- nairs als klant krijgt. Het huiselijk le ven in de familie Pollard is door (Je voorspoed wel enigszins eigenaardig geworden. Mevr. Pollard zelf b.v., de zoon Tony en de dochter Clare zijn nu niet bepaald gewoon, terwijl de zon derlinge juffrouw Salt de dwaze situ aties nog meer doet uitkomen. James Pollard weet tenslotte als hij reuk en smaak die na een verkoudheid ver dwenen waren weer terugkrijgt, het geheel naar een vrolijk slot te voeren. Het grootste succes heeft het stuk echter te danken aan het spel, dat ver schillende artisten een mooie gelegen heid gaf. Cor Ruys wist van de hoofd figuur weer een van die zeldzaam aar dige typen te maken, waarvan hij al leen het geheim schijnt te bezitten, 't Was spel met veel en kostelijke trou vailles, waarom uitbundig is gelachen. Hij heeft met deze wijnproever weer aan zijn vele opmerkelijke figuren er één toegevoegd. Nel Koppen vond in de dwaze juf frouw Salt weer een type, waarvan zij iets aparts wist te maken. Myra Ward toonde zich op haar best in de rol van Clare, terwijl Kitty Kluppell de wat zonderlijke mevr. Pollard zeer goed ty peerde. Verder mogen nog genoemd Gijs Tersteeg als dr. Lewis, Ton Len- sink als Hugh, Eric van Ingen als Rod dy. Diny de Neef als Merle en Wim v. d. Brink als de millionnair. Het publiek zou het zeker toejuichen als er door de artisten eens wat luider werd gesproken. Nu was het vooraan soms met moeite te verstaan, wat ge noeg zegt voor de toeschouwers die meer naar achter zaten, Het goed kun nen volgen, wat op het toneel gespro ken wordt, is iets dat wel bijzonder ge waardeerd wordt. Het toneel zag er keurig verzorgd uit. Hedenavond wordt dit stuk nog eens gegeven. G. „Fluffy nam de leiding". Het was Zaterdagavond niet de eer ste maal, dat Fluffy in het Gulden Vlies de leiding nam en gezien het succes van de vorige opvoeringen was het begrijpelijk, dat zij de spits af beet van wat een succesvol kermis- toneelprogramma belooft te worden. Van George Batsons' „Fluffy neemt de leiding" ging een roep uit sedert het ogenblik, waarop Alkmaar met dit voortreffelijke stuk kennis maakte, een faam, die Zaterdagavond een bijna geheel bezette zaal volkomen wettig de. Ziehier een mysterie-klucht, die herinneringen oproept aan „De Spooktrein", maar laatstgenoemde overtreft in intrigue, spanning en ko mische effecten. Een toneelspel, dat in de meesterhand van Cor Ruys en met een titelrolvertolking van Nell Koppen tot een geslaagd geheel en een succesvolle avond werd. Het Vrije Toneel miste in zijn midden de grote Cor, wiens glansrollen en zeker niet alleen de humoristische steeds bredere kring tot de overtuiging brengt, dat hij een der grootsten on der de. huidige Nederlandse acteurs is. Niet alleen het gezelschap, maar ook het publiek miste hem, al wierp zijn vakkundige regie dan ook gave vruch ten af. Hoe gaarne had men hem ge zien naast Nell Koppen, die thans -het leeuwendeel van het succes en de wel verdiende bloemen van het toneel droeg. Deze bloemenhulde ontving zij, toen het publiek in een stevig applaus zijn bewondering uitte voor haar bij zondere creatie. Reeds eerder is in dit blad uitvoerig over stuk en spel ge schreven. Mogen wij daarom thans volstaan met naast Nell Koppen de overigen te huldigen in de persoon van Annie Verhulst, die als Mrs. Phi lips, de cognacfles-minnende weduwe, zovelen een vrolijke avond bezorgd heeft. M. De foto van een aardig Alkmaars meisje met een Edammer en een Gouds kaasje in haar handen heeft in Ameri ka millioenen kranten- en tijdschrift- lezers bereikt en het gevolg is, dat haar brievenbus in Alkmaar overladen wordt met brieven van Amerikanen, die haar vader om de hand van zijn dochter vragen, of hun aanzoek recht streeks aan de schone van het plaatje doen. Tot op heden zijn reeds 500 aan zoeken per brief bij haar binnengeko men Amerikaanse persfotografen kieken meer dan het Binnenhof, Plein 1813, de Waalbrug bij Nijmegen qt de pop penkast op de Dam. De resolute foto graaf, die op de Alkmaars kaasmarkt levend décor tegen de achtergrond van smakelijke, maar dode kaasjes wenste vond de vriendelijke jongedame, die thans door zovele Amerikanen als vrouw begeerd wordt, bereid om te poseren. Het Amerikaanse persbureau, in opdracht, waarvan de foto gemaakt werd, voorziet de krantenbureaux in de Ver. Staten van foto's met gege vens. Zo bereikte de foto van de Alk- rnaarse kaas-schoonheid een enorm aantal kranten, met een gezamenlijke' oplage van driehonderd millioen exemplaren. De resultaten blijven bij spontane Yankees nooit lang uit Dat ondervond ook die klompen maker in Lekkerkerk, die dezelfde fotograaf knipte op het geënsceneer de moment, dat hij zijn dochtertpe een veel te grote klomp aanpaste. Ameri kanen begonnen onmiddellijk na pu blicatie van deze foto „het arme kind" schoenen aan te bieden;' een ander be gon zelfs over adopteren te schrij ven Voortdurend trekken Amerikaanse persfotografen ons land door. Hun keuze van onderwerpen is anders dan de onze dat mag bekend zijn. Maar een Amerikaanse fotograaf ensceneert naar hartelust. Zijn foto's worden over alle staten verspreid en bereiken zelfs kleine krantjes als de Stenber- ville Ohio Herald Star, de Hackersack New Jersey Record, de Dyersburg Waagplein is eveneens de stemming op perbest. Daarvoor zorgt mede de be kende ABC-band Ndie zich zeer populair weet te maken. Tom op het Waagplein heeft zijn zaak omgetoverd in de Negerhut van Oom Tom en natuurlijk hoort daarbij een echte Negerband, de Surinaam Plan tage. Deze heeft de vele gasten Zater dag en Zondag op zeer aantrekkelijke wijze geamuseerd. Het van ouds beken de Centrum Hotel heeft de bekende traditie weer voortgezet. Een danscen trum is het weer geworden, dat velen aantrekt. Tot 1 September spelen er de Instru mental Kings, daarna De Drie Muske tiers. Deze namen spreken voor zichzelf en aan succes ontbreekt het dan ook niet. Na de voorstelling in het Gulden Vlies is er in de voorzaal een bijzon der prettige, vrolijke sfeer, waartoe het ensemble Siéuwerts-Visser in niet ge ringe mate bijdraagt. In het Wapen van Haarlem heeft men ook voor een aantrekkelijke muzikale ontspanning gezorgd. Daar treedt het ensemble Agnes Juffermans met veel succes op. Muziek en dans trekken de aan dacht in café Metropole, waar de mu ziek al een heel bijzondere naam draagt, n.l. De Atoom-Players, maar gevaarlijk zijn ze niet. In de uitgave „Krant van de Week" van het „Lichtspoor" trof fen wij bijgaand artikel aan, dat zeker voor zich zelf spreekt. Wie dat aardige meisje wel zal zijn? In elk geval heeft ze nu keus genoeg. Of wellicht had ze haar hart reeds weggeschonken en dan hebben 500 Amerikanen pech Tennessee State Gazette, enzovoort. De enorme lezersschare van deze krantjes komt typische bijzonderheden van ons te weten: een draaiorgel met ongeveer dit onderschrift: „De muziek die uit deze raré kast komt, is geen jazz of swing, maar klinkt even slecht!", een postbode, die voor het Centraal Station in Amsterdam de rode brievenbusjes aan de tram ledigt, een politieagent, die de kap van een Zeeuwse boerin recht trekt, wasdag in Volendam, parkeerterrei nen voorfietsen, de molens bij Kinderdijk en de Albert Cuypmarkt in de hoofdstad. Welnu, het Amerikaanse publiek geniet er van enreageert er op. Vijfhonderd aanzoeken! BRUTALE INBRAAK Zaterdagavond is in da burgemeester G. Bosstraat een zeer brutale inbraak gepleegd, waarbij echter de buit, die de dief in handen viel, niet groot was. De familie R. uit genoemde straat zag eni ge uren een jongeman van ongeveer 23 jaar voor het huis heen en weer lopen. Op een gegeven ogenblik belde deze aan en vroeg wat te drinkn. Nadat hij een praatje had gmaakt ging hij weer weg, doch bleef in da buurt van het huis heen en weer drentelen. Aan een jongetje, dat voor de deur speelde, vroeg hij of hij niet met z'n ouders naar de kermis moest. Het kind vertel de argeloos dat de familie om half tien naar de bioscoop zou gaan. Hierop ver wijderde de vreemdeling zich. 's Avonds hoorden de buren van de fa milie R. gestommel in het aangrenzen de huis, doch daar zij dachten dat de zoon was thuisgekomen, sloegen zij geen acht op het lawaai. Toen de heer R., teruggekeerd van het bioscoopbezoek, een sigaartje wilde opsteken, zag hij tot zijn schrik dat zowel de sigaren als de sigaretten uit het kastje in de huiskamer verdwenen waren. Ook twee dubbeltjes, die in een portemonnaie zaten, waren weg. Het bleek dat het slot van het bureau, waar in zich kostbaarder voorwerpen bevon den, verbogen was, doch de inbreker heeft het waarschijnlijk niet kunnen forceren. Men vermoedt, dat de man met behulp van een loper in huis is gekomen. De Rijkspolitie te Oudorp is met het onderzoek belast. Onder zeer grote belangstelling wer den gisterenmiddag op 't Alkm. Sport park de kermisdraverijen gehouden, uitgeschreven door de Ver. „Vooruit", Het weer was ideaal voor de paarden sport. De opkomst der paarden was groot. Het Leerlingenkampioenschap II werd gewonnen door Madame B, eig, H. Steiger, trainer W. H. Geersen en gereden door J. M. Runhaar, in een km-tijd van 1.28.3; Lieveling, Lucky Saint en Lady Soprana E volgden Ma dame B. De Kermisprijs met 18 deelnemers werd in twee series gelopen. De eerste won Norton Williams met King A als tweede en Monty's Boy als derde. Nes teling werd als derde uitgeschakeld wegens onr. draven. De tweede serie was voor Mariboe, gevolgd door King Axkit. De heatdraverij, de Carousselprijs, was in twee heats beslist in 't voordeel van Leo Axkit, die 1.28 liep. De Cake Walk-prijs werd op fraaie wijze in 1.25.3 gewonnen door Illustre Hanover gereden door Geersen; Juggler werd tweede en Kentucky Queen derde. Tot slot werd een kortebaandraverij ge houden, die onbedreigd uit een veld van 24 paarden (4 series) in de finale gewonnen werd door Madame B, fraai gereden door Geersen, tijd 700 m in 57,2 sec. (Voor de uitslagen zie pag. 4) Bouwplan van 63 woningen van de Arb.-bouwvereniging „Rochdale". De Arbeiders Woningbouwver. „Roch dale" heeft verzocht om steun voor de bouw van 63 woningen op het terrein in de polder Overdie en Achtermeer achter de Uitenboschstraat, aan het verlengde der le Kanaalstraat en de 3e Oosterstraat. Gebouwd zullen worden: 6 éénsge zinswoningen, met 6 slaapkamers, woonkamer, douchecel en keuken, 25 éénsgezinswoningen met 3 slaapkamers, 8 bovenwoningen en 8 benedenwonin gen, met woonkamer, keuken en dou checel; 8 bovenwoningen met 2 slaap kamers en 8 benedenwoningen met woonkamer, keuken en douchecel. De kosten bedragen voor de grond f 109.116,11 en voor het bouwen f 612.207,17. Totaal f 721.323,78. B. en W. stellen voor de gevraagde voorschotten te verlenen. Van het Rjjk kan een jaarlijkse bijdrage van 100 in het exploitatietekort verwacht wor den. Ballonwedstrijd van V. en D. De ballonwedstrijd. Woensdag 17 Au gustus georganiseerd door de N.V. Vroom Dreesman, kan als geslaagd worden beschouwd. De directie der fir ma had besloten ,om 29 Augustus als sluitingsdatum voor de binnen te komen berichten vast te stellen. Van de drie duizend ballonnen, er werden er 1000 in Hoorn en 2000 in Alkmaar opgelaten, is ongeveer 20 procent binnengekomen. De meest ver verwijderde berichten werden ontvangen uit Hongarije, Joe goslavië, Frankrijk, Belgie en Zuid- Duitsland. De afstand van de ballon die in Hongarije terecht was gekomen, be droeg meer dan 1400 km. De firma V. D had voor deze wedstrijd 28 prijzen beschikbaar gesteld, waaronder drie hoofdprijzen, die bestonden uit een kin derfiets, driewielertje en een autoped. Van deze prijzen kwamen er 11 in Hoorn en 17 in Alkmaar. Burgerlijke Stand Geboren: Catharina F. M., d. van G. A. M. Slinkert en M. Th. van Gijsen. Marianne Y, d. van H. J. Langeweg en M. M. Kos. Adriana M. O., d. van A. Smit en C. de Rooij. Annemarie, d. van P. M. Bruin en S. M. Verstra ten. Cornelia E. M„ d. van N. C. Zijp en W. F. van de Burgt. Getrouwd: Martinus de Vries en Petronella Bakker. Overleden: Anna M. de Hartog65 jaar. Sophia C. M. Renso, wed. van C. J. Brouwer, 73 jaar. Paulus C. Nicolai, gehuwd met G. Palenstein, 70 jaar. Jacob Keijzer, gehuwd met M. A. Koopman, 67 jaar. Been gebroken Een ongeveer 40-jarige dame uit Zaandam bracht in gezelschap van 3. kinderen Zaterdagmorgen omstreek» 32 uur haar zuster met de tram uit Bergen naar Alkmaar. Bij het uit stappen op het derde perron verloor -Ü de hak van haar schoen, met het gevolg, dat zij struikelde en tussen het perron en de tram viel. Met een gebroken been werd de dame met een ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht en vandaar later naar Zaandam vervoerd. Mr. W. VAN DIJK GEMEENTERAADSLID. De voorzitter van het centraal stem bureau brengt ter algemene kennis dat het besluit, waarbij hij de heer Mn W. van Dijk te Alkmaar heeft be noemd verklaard tot lid van de ge meenteraad in plaats van de heer 5. H. F. Oortmeijer, voor een ieder ter inzage is nedergelegd.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2