KöSTER Egyptisch linnen Regenjassen Stad en OmqzvwQ De race om de kaartjes begonnen AGENDA Breng de cultuur tot het volk! Sioomcaroussel opent morgenmiddag om 1 uur Een woord ter opwekking Ontvangen VAN MARSDIEP TOT IJ Reiniging is Bedrijfsvoetbalkampioen Aprilgrap fopt de Australische pers Slager verkocht uit menslievendheid zonder bon Bergen St Pancras Regeling sociale b beeldende kunst* De race om de kaartjes is begonnen. Nauwelijks waren hedenmorgen de tleuren van ons gebouw aan de Voor- dam geopend of de eerste kleuters, de dubbeltjes in de ene hand, de bon van de Alkmaarsehe Courant in de andere, drongen naar binnen om de fel begeerde toegangsbewijzen voor Sipkema's Stoomcaroussel in ont vangst te nemen. In verband met de enorme belangstelling voor „de mid dag van de Alkmaarsehe Courant" zal de caroussel morgen reeds om 1 uur geopend worden teneinde alle kinde ren in staat te stellen hun kaartjes te „verdraaien". De langjarige ervaring, die reeds van tientallen jaren her dateert, had ons geleerd, dat zodra de bon in de krant verscheen, men zich moest ver bazen over het feit waar al die kin deren vandaan kwamen. Met ver heerlijkte gezichten, als waren zij op het spoor van een goudschat, elleboog den de kinderen voor de toonbank, De inzameling voor het Nationale Huldeblijk, welke het vorig jaar ter gelegenheid van het Regeringjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina werd gehouden en in deze gemeente zulk een groot succes is geworden, zal bij vele uwer nog vers in het geheugen liggen. Nu 't „Koningin Wilhelmina-Fonds", dat de toen ingezamelde gelden be heert. nogmaals een beroep doet op de milde offervaardigheid van de in gezetenen mijner gemeente, wil ik gaarne door een persoonlijk woord uw bijzondere aandacht vestigen op de in zameling, welke op 31 Augustus en 2 en 3 September a.s. ten bate van de kankerbestrijding alhier wordt gehou den. Kanker vormt nog steeds een drei gend gevaar voor het menselijk be staan en alleen een goed opgezet en met volharding uitgevoerd weten schappelijk onderzoek kan enig licht brengen in de duisternis, welke op het ogenblik deze ziekte nog omhult. Wij, Nederlanders, kunnen aan deze levensreddende strijd in elk geval het doelmatigst deelnemen door bij te dragen aan het „Koningin Wilhelmina- Fonds". Stelt daarom de medische weten schap in staat tot het gebruik van al die middelen, welke deze vijand van het menselijk bestaan afbreuk kunnen doen. Ik doe dan ook een dringend beroep op alle ingezetenen om door het schenken van een milde gave het fonds in staat te stellen de strijd voort te zetten tot heil van de lijdende mens heid. De burgemeester van Alkmaar, WYTEMA. Wenken voor de bezoekers aan de Poppentenfoonstelling In verband het te verwachten zeer talrijke bezoek aan de alhier bij de Kofa in de Langestraat op 31 Augustus a.s. te openen Internationale Poppen- tentoonstelling (in Apeldoorn werden op de laatste dag van deze expositie 35000 bezoekers genoteerd) wordt voor al ten gerieve van de bezoekers van buiten Alkmaar, het volgende bekend gemaakt. Het parkeren van motorrijtui gen is slechts aan één door borden aan gegeven zijde van de Langestraat, niet langer dan één uur, toegestaan. Het plaatsen van rijwielen in de éta lagehal van het Kofa-magazijn kan niet •worden toegelaten. Rijwielstallingen zijn aanwezig in de onmiddellijke na bijheid, n.l. aan de Nieuwesloot en de Breedstraat. Het is de bezoekers verboden het tentoongestelde aan te raken. Men be denke, dat een en ander slechts in bruikleen is afgestaan en een grote waarde vertegenwoordigt. kwamen dubbeltjes uit groezelige knuistjes en gristen zij de kaartjes weg. Zo hebben honderden kinderen reeds hedenmorgen ons kantoor dol gelukkig verlaten. Honderden zullen hedenmiddag en morgenochtend vol gen en als dan om 1 uur Sipkema's Stoomcaroussel opent en de stoom fluit giert, dan is er feest in dit ker- mispaleis. Dan draaien daar honder den kinderen. Dan klinkt er de blijde lach van een dankbaar volkje en dan weten wij, dat de drukte van voorbe reiding niet voor niets geweest is. Zendingssamenkomst De Zendingsvereen. „Het Mosterdzaadje" en de Ned. Chr. Gemeensch. Bond verzoeken ons opname van het volgende: Op Donderdag 1 Sept. 's avonds half 8 verwacht men Br. Polanen in Waakt en Bidt. Deze zwarte broeder, die 12 jaar geleden ook in onze stad gesproken heeft, is bij velen rog in levendige herinnering door zijn stra lend blij getuigenis. Sindsdien heeft hij in Suriname onder zijn volksgenoten het Evan gelie gebracht, en zal zeker veel uit zijn kostbare arbeid kunnen vertellen. Zoals begrijpelijk, zal er een collecte voor de Suriname-zending zijn. Laat men zelf deze broeder horen en an deren meebrengen. Burgerlijke Stand Geboren: Jacob J., z. van A J A Streicher en C Zomer. Anna J N, d. van N Keijzer en M A Klaver. Wil lem, z. van J Timmerman en W Asma. ilehuwd: J A de Lange en N Schouten. Overleden: Willem Boerwinkel, oud 83 jaar, gehuwd met G Wit. Aafje Blankendaal. oud 80 jaar, wed. van D Jansen. Schaakkampioenschappen in Alkmaar De uitslagen van de voortgezette wed strijden om de bovengenoemde kampioen schappen waren: Hoofdklasse A: H. Huiberts—W. Kwak V2— tyfï P. Seewald—W. Kaan V2-I/2. Hoofdklasse B: Meyer—P. Vreeker 0—1; Langedijk—Dagelet 1—0; E. G. Kayser—ir. Cool 0-1. Ie klas A: G. v. Groenewoud—R. v. Wezop 0-1. Ie klas B: v. d. Struijs—Leegwater Va—Vs. 2e klas A: Nyman—Frank 1—0; P. Hoekstra Jr.—F. v. d. Vliet 1-0. 2e klas B: P. Obdam—Groenenberg 0—1; Gxoenenberg—C. v. Loo 1—0. TONEEL IN HET GULDEN VLIES Met veel succes werd gisteravond de tweede opvoering gegeven van „Wie 't laatst lachten Cor Ruys met zijn gezelschap hebben de bezoekers weer een kostelijke avond bezorgd. He denavond gaat het charmante stuk Me- jonkvrouw de la Seiglière in een uit stekende bezetting door het Rotterdams Toneel De fusillades in de Schermer Voor het Bijz. Gerechtshof in Amsterdam ïullen Dinsdag 20 September om half tien terecht staan Ruhl en Viebahn, die deel had den aan diverse Silbertanne-acties en mis handelingen in de Beemster, alsmede het fu- Biieren van de heren J. A. de Jong en P. J. clö Boer in de Schermer. VAN ALKMAARSE BOYS NAAR j v.s.v. Henk Kramer, de doelverdediger van 'Alkmaarse Boys heeft thans, blijkens de officiële mededelingen van die bond, de K.N.V.B. officiëel overschrijving ge vraagd naar V.S.V. RKAFC-HSV 4—0 De AFC-ers hebben hun uitgebreid oefenprogramma voortgezet met een wedstrijd tegen HSV van Heiloo. Het is een nuttige partij geworden, maar kwalitatief minder dan tegen HBC. HSV heeft een jong elftal van harde werkers, die het de tegenpartij lastig kunnen maken. Doch om overwinnin gen te behalen moet men in de vierde klasse tevens over behoorlijke tech niek en tacktiek beschikken. Wel deed het prettig aan dat men bij een flinke achterstand fair en moedig doorspeelde. Bij de thuisclub liep het na een kalme eerste helft weer ge smeerd. Als de voorhoede nog meer en harder schiet, zal dit de producti viteit ten goede komen! Het was ruim half drie toen scheidsrechter Groot liet beginnen. Na enige wederzijdse aanvallen ggf Pannekeet AFC pa tiep minuten de leiding. Na dit doelpunt deden de blauw-gelen het wat kalmer aan, wat het tempo niet ten goede kwam. Wel kwamen er nog enige kansen, deze werden echter niet benut. Na de thee kwamen de Alkmaarders pas goed los. HSV moest al zijn aandacht aan de verdediging schenken, wat gezien de grote druk rog vrij goed afging. Toch konden doelpunten niet uitblijven. Heinis en C. Tijm wisten de stand op 40 te brengen. De Heilooërs brachten het niet verder dan de AFC- achterhoede die het werk rustig en goed volbrachten. Tegen het einde was er nog een fel offensief der Wes- terwegbewoners. Denijs wist de bal in het doel te werken, doch de scheids rechter keurde dit doelpunt zeer te recht af. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: De onsterfelijke wals (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Nicky als de tective (14 jaar); Cinema Amerlcain, 7 en 9.30 uur; Abbot en Costello zwaaien af (tot 14 jaar o.g.) Gulden Vlies, 8 uur: „Jonkvrouwe de la Seiglière". Negerhut van Oom Tom, Waagplein: Dansen. Beemster, Waagplein; Dan sen. Centrum Hotel, Kraanbuurt: Dansen. A. Martin, Doorbraak: Cabaret. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag, matinee 2,30 uur. Gulden Vlies, 8 uur: „Hals over kop", Rotterdams Toneel. Negerhut van Oom Tom, Waagplein: Dansen. Beemster, Waagplein: Dan sen. Centrum Hotel, Kraanbuurt: Dansen. A. Martin, Doorbraak: Cabaret. voor Dames en Heren Kledingmagazijnen Alkmaar Om hef PTT-kampioenschap Het elftal van de plaatselijke Telefoon dienst, Telefonia, speelt Zaterdagmiddag op het Zeevogels-terrein te Egmond aan Zee zijn laatste wedstrijd voor de P.T.T.-kampioens- competitie tegen Amersfoort. Nadat het team met 2—1 van Delft verloren had, werd tegen Kootwijk 3-3 gelijk gespeeld. De stand in competitie is thans: Roermond Delft Kootwijk Alkmaar Amersfoort 3 3 0 0 17— 3 6 3 2 0 1 6- 7 4 2 1 1 0 7- 1 3 3 0 1 2 5-12 I 3 0 0 3 2-11 0 A.V.A.-nieuws A.V.A.-athleten boekten de volgende re sultaten op de wedstrijden, die Zondag wer den georganiseerd te Hoorn door de vereni ging „Marathon": Dames: 100 m D-kl.: Mej. A. Deugd, le pi., tijd 14.7 sec.; 100 m C-klasse: Mej. B. v. Ammers, 2e pr., tijd 13.4 sec.; 100 m B klasse: Mej. C. Woelders, 3e pr. Heren: 800 m. C-klasse: M. v. Ammers, 2e pr., tijd 2 min. 10.8 sec. Voor de derde maal werd door de Helderse Bruinvissen de nationale 3Vz km HavenMarsdiep-wedstrijd gehou den. Van de 44 deelnemers moest één wegens kramp opgeven. Als eerste heer plaatste zich T. Wiarda uit Heerenveen, als eerste dame mej. L. Put uit Hilver sum, bekerhoudster van het vorig jaar. De plaatselijke voetbalwedstrijd te Hoorn tussen Forward en Hollandia is met 41 door laatstgenoemde gewon nen. De Spakenburgerdag te Enk huizen, gehouden ter gelegenheid van de Z.M.T., is zeer geslaagd. De Spaken burgers kwamen met drie zangkoren, een dubbelmannenkwartet, een mu ziekcorps en vijfhonderd dorpsgeno ten. O Het Enkhuizer West-Frisia dat met een overwinning op Blauw Wit de buteerde in het AROL-tournooi, speelt Zondag a.s. in de volgende ronde tegen Ajax. De gemeente Abbekerk heeft 150 m3 bouwvolume geleend van de ge meente Hensbroek, teneinde de bouw van een dubbele woning mogelijk te maken. Voorafgaande aan de jaar lijkse harddraverij op 19 Sept. te Me- demblik zullen windhondenrennen plaats hebben. V Beverwijk telde op 1 Augustus j.l. 26.939 inwoners. Tijdens in het sport park „Watervliet" te Velsen-Noord ge speelde korfbalwedstrijden heeft een Haarlemse speler zijn linkerarm gebro ken. O In het Midden-Kennemerland- voetbaltournooi zal Zondag a.s. de finale gespeeld worden tussen V.V.E. en Kinheim. Om de 3e en 4e prijs ko men D.E.M. en Vitesse uit. De 5e en 6e plaats wordt resp. bezet door A.D.O. en Beverwijk. V Het algemeen ziekenfonds „Zaan land" boekte een nadelig exploitatie saldo van f 84.062.hetwelk geheel op rekening komt van de vrijwillig verze kerden. De heer F. C. A. Gebhard, bekende figuur in het Zaanse bedrijfs leven, is 1 September a.s. veertig jaar verbonden aan Zwaardemaker's Han del en Industrie N.V. Marktberichten NOORDERMARKTBOND, 30 Aug. 1949. 30,000 kg aardappelen: eerstelingen f 6.80— t 7.70; eigenheimers f 7.40; blauwe eigen heimers f 6.90—f 7.30; Bevelanders f 5.70— f 6.90; 35000 kg rode kool f 5.50-f 7.60; 23 000 kg gele kool f 11—f 13.70; 145.000 kg witte kool f 11.40—f 13.80; 10.000 kg uien f 14—f 16; 27.000 kg slabonen f 40-f 52, afwijkend f 31—f 42. DE VEEMARKT ALKMAAR, 29 Aug. 1949. 48 vette koeien; 19 nuchtere kalveren (slacht); 103 vette schapen, alles voor de Centrale. BATTLE OF ARNHEM RIT Naar wij vernemen zal niet, zoals wij gister meldden, de heer Best maar de heer Bransen deelnemen aan deze rit, die op 10 September zal worden gehou den. Hartelijke woorden en vele bloemen Gisteravond werd op het Alkmaar-terrein de wedstrijd gespeeld, waarnaar alle bedrijfsvoet ballers met belangstelling hebben uitgezien. Hier zou de strijd worden gestreden om het plaatselijk kampioenschap van bedrijfsvoetbal. Enkele honderden toeschouwers waren aan wezig om de wedstrijd te zien. Vóór de wed strijd overhandigde de heer v. Halem van de Reiniging aan de aanvoerder van de fa. Krom een keurig bouquet bloemen en feli citeerde het elftal met het behaalde kam- p oenschap in afdeling C. Direct na het aanvangssignaal van scheids rechter v. d. Aakster, die voor deze wed strijden wel een van de geschikste personen is, bleek het dat de Reiniging alles op alles zou stellen om een overwinning te behalen. Twintig minuten voor de rust wist Bierman uit een doelschop het eerste doelpunt te ma ken en het duurde tot 5 minuten voor de rust toen de Groot de achterspelers pas seerde en het tweede doelpunt scoorde. Ook in de tweede helft wist Krom niet te doel punten, want na een kwartier spelen nam de Groot weer zijn kans waar en schoot de bal voor de derde keer in bet het. Met' déze stand kwam het einde en kon de Reiniging zich kampioen noemen. Dé lieer Godijn van de Ta. Krom en de heer Mijlhof vaal de Lióhtbédr ij ven bódeh Lloenteïr aan vöor hef behaalde kampioen schap. Na afloop van deze wedstrijd was er nog een. bijeenkomst bij „Tom", waai- ere-voor-' bitter Groot o.a. mededeelde trots te zijn op de prestaties van zijn vereniging. Hij deed ziji; gelukwensen van bloemen vergezeld gaan. Voorzitter van Halera deelde namens de Directeur der Gemeente Reiniging mede, dat de directeur door ziekte niet persoonlijk kon komen, maar dat hij zijn elftal feliciteer de niet de overwinning en hem verzocht een dionk te willen wijden op het behaalde suc ces. Ook de voorzitter van de Bedrijfsvoetbal, do heer Hartland, complimenteerde de Reini ging met de fraaie prestatie. Als oud-trainer vond hij het prettig dat de Reiniging liet zo ver gebracht had. De Reiniging is een van de verenigingen, die het bedrijfsvoetbal spor tief opvatten en door liet vele werk van het bestuur was hier een zeer goede geest. Na een dankwoord van de voorzitter bleef men nog geruime tijd bijeen om dit behaalde resul taat in gepaste stemming te herdenken. De einduitslag van bet kampioenschap is iu: Reiniging 2 2 0 0 4—0 4 Lichtbedrijven 2 10 1 2—1 2 Krom 2 0 0 2 0-5 0 Donderdag 31 Maart j.l. let op die datum bracht ons dagblad een groot opgemaakt artikel, waarin de uitvinding van gemotoriseerde rolschaatsen wereldkundig gemaakt werd. Als brandstof hiervoor zou ben zine in tabletvorm gebruikt worden.De redactie koesterde de (ijdele) hoop, dat alle lezers zouden gaan kijken naar de aangekondigde demonstra tie, monkelde vergenoegd toen later bleek dat er inderdaad enkelen op de aangegeven plaats hadden gewacht op de dingen die niet gebeurden en ging de volgende dag over tot de rommelige orde van de dag. Maar niet de Londense correspondfent van het in Melbourne verschijnen de dagblad „The Argus"! Met argusogen moet hij het artikel gelezen heb ben. Met strakke lippen moet hij gesist hebben: „That's hot stuff", toen hij las, dat generaal Kruis een bestelling van 1000 paar gemotoriseerde rol schaatsen voor het leger overwoog en met veel overtuiging moet hij het nieuws naar Zijn krant geseind hebben. Want Woensdag 17 Augustus pu bliceerde „The Argus" onder de vette kop „Dutch army to get motor roller skates", dat de Nederlandse infanterie zich voortaan met een snelheid van twintig mijl per uur rolschaatsende over de wegen zou bewegen. En het Australische leger keek scheel van jaloezie. Toen de persattaché van de Nederlandse legatie te Canberra, de heer J. P. van der Laan was uitgelachen, heeft hij de Australische journalisten (want er waren er meer ingevlogen) het goed Nederlandse gebruik van e 1 Aprilmop uitgelegd. „The Argus" heeft zich bij zijn 130.000 lezers op beminnelijke wijze geëxcuseerd. Naar goede en goedkope toneelvoorstellingen Waarom wordt er hier in Alk maar toch zo weinig gedaan om de cultuur te brengen bij 't volk? Dat was de vraag, waarvoor we dezer dagen plotseling werden gesteld. Bij wijze van antwoord wezen we op verschil lende instellingen, die zich beijveren in dit opzicht goed werk te verrich ten. Ik denk meer in het bijzonder aan het toneel, zo kregen we ten ant woord. Onder het volk bevinden zich zonder de minste twijfel tallozen, die alles in zich hebben om een goed stuk ten volle op prijs te stellen, maar die van een ho8g cultureel genot versto ken blijven, eenvoudig omdat ze niet de middelen bezitten een bedrag van twee of drie gulden te kunnen uit geven voor de entree. We moesten toegeven, dat er in dit opzicht in Alkmaar tot dusverre wei nig is gedaan en aangezien we geluk kig leven in een tijd, waarin de opvat ting gemeen goed is geworden, dat iedereen, wie dan ook, recht heeft om deel te mogen nemen aan het cultu rele leven van onze dagen, is hier in derdaad sprake van een toestand, die onjuist moet worden genoemd en v.aarin verandering behoort te komen Naar een nieuwe schouwburg! We publiceerden dezer dagen een artikel, waarin we de moeilijkheden belichten om te komen tot een nieuwe schouwburg. Daarvoor is veel geld r.odig en geld is tegenwoordig een schaars goed. Het zal echter gemakke lijker zijn het bijeen te krijgen, naar mate de behoefte aan een schouwburg groter is. En deze behoefte groeit, Wanneer aan een nieuw, groot deel van onze bevolking de zin worot bij gebracht, die nodig is om een goed toneelstuk te waarderen. Daarbij moet echter van meet af aan worden begonnen. Want deze mensen, die er zeker zijn. moeten nog kennis maken met het beroepstoneel Ze kennen het niet, omdat ze niet be schikken over de middelen een kaartje te kopen voor de uitvoeringen. Kan er echter een weg worden ge vonden om hen te winnen voor het toneel, dan worden deze mensen niet alleen zelf rijker, omdat ze het genot van een machtig cultuurgoed hebben leren smaken, maar ook zal een nieu we grote groep van geregelde theater bezoekers zijn ontstaan, die het hunne er toe bijdragen om de overtuiging in gang te doen vinden, dat een goede schouwburg in Alkmaar niet meer gemist kan worden. Ten slotte mogen we hier even de aandacht vestigen op het feit, dat ons beroepstoneel hoe langer hoe meer de gevolgen ondervindt van een terug gaande conjunctuur. Men zou kunnen Kappers betaalden te laag salaris Voor de Economische Politierechter in Alkmaar, mr. B. W. J. C. v. d. Wal! Bake, stonden gisteren de Alkmaarse slager W H. en dienst winkelchef Jan P. terecht. H. was t,en laste gelegd, dat hij van X Juli 1948 tot 1 Juli, 1949 herhaalde malen hoeveelheden runder- en varkensvlees en metworst zonder bon aan verscheidene personen had afgeleverd of doen afleveren. H. verkocht aan .verscheidene klanten vlees buiten de bon om, dat hij dan extra liet betalen. De bonnen hadden een bepaalde koerswaarde; deze vertoonde een dalende of stijgende ljjn. In totaal had H. in de tijd van twee jaar 2000 kg. vlees verkocht; dit is ongeveer drie koeien. H. bleek een geheel nieuwe theorie te hebben opgebouwd. Zijn arme klan ten, die geen vleeg konden betalen, kregen voor een zeker aantal bonnen gratis vlees. Zij moesten dan echter b.v. 10 in plaats van 5 bonnen geven. Op deze manier kregen de arme klan ten in ieder geval nog wat vlees. De beter gesitueerde afnemers van sla ger H. moesten, als zij extra vlees wilden hebben, voor iedere bon, die zij meer wilden besteden, een bepaald bedrag betalen. Door deze regeling kwam zowel arm als rijk in het bezit van vlees, zij het dan dat de porties niet even groot waren. De koers waarde van de bonnen hing af van 't soort vlees, dat er op gekocht werd en bleek niet gemakkelijk te bereke nen te zijn. De Officier, mr. dr. J. M. Vellinga, vond het vreemd, dat H. nooit eer der over zijn menslievendheid heeft gesproken. Aan de politie had hij hierover niets gezegd. Mr. Vellinga waardeerde het overigens, dat ver dachte er „altijd" rond voor uitkomt als hij weer eens een economisch de lict heeft gepleegd. Daar deze nieuwe overtredingen zijn gepleegd in de proeftijd, die H. had lopen en mr. Vellinga overwoog de voorwaardelijke gevangenisstraf ditmaal ten uitvoer te leggen, wilde hij verder met een geldboete volstaan. Deze zou 500. subs. 3 maanden moeten bedragen. Tegen de slagersknecht Jan P. eis te mr. Vellinga 50.subs. 30 dagen. De verdediger, mr. J. Heil, zeide het verweer van H. wel te geloven. Deze is niet het beeld van een gewone zwarte handelaar. Hij is geen para siet, maar een hardwerkende midden stander, die maar ternauwernood het hoofd boven water kan houden (zijn balans eindigde met een verlies). Het vlees, dat hij zwart verhandelde was niet zo erg veel en zijn klanten vroe gen er om. Hij deed het om zijn klan ten te gerieven. B., de winkelbediende, zat in het schuitje en moest mee varen. Mr. Heil vroeg ten slotte beide verdachten met clementie te behan delen. Mr. v. d. Wall Bake hield ook enigs, zins rekening met de mogelijkheid, dat de voorwaardelijke gevangenis straf van H. ten uitvoer wordt ge legd. Hij veroordeelde tot ƒ400. subs. 60 dagen. P. werd conform de eis veroordeeld. Dubbele overtreding. P. C. te B., een caféhouder uit Alk maar, was oök' betrokken by deze vleesaffairy. Hem was ten laste ge legd, dat hij van H. een hoeveelheid gekookte metworst in ontvangst ge nomen had. Deze worst gebruikte hij om er stukjes van bij de borrel te pre senteren. Hij zou hier niets op ver diend hebben, doch daar geloofde mr. v. d. Wall Bake niets van. Mr. Vel linga stelde te B. mede verantwoor delijk voor de practijken van H. en hij eiste daarom 150.subs. 45 dagen tegen hem. De uitspraak was con form de eis. Toen op 9 Juli bij te B controle werd gehouden, bleék, dat hij dubbel in overtreding was. Hij had namelijk ook vergeten een gedagtekende lijst in zijn lokaliteit op te hangen, waar op alle verkrijgbare spijzen en dran ken vermeld waren. Voor deze ver geetachtigheid werd hij tot 20. subs. 12 dagen veroordeeld. De eis was 25.subs. 15 dagen. Kappersbediende weigerde zijn volle salaris. G. B. en P. H. K., beiden werk gevers in een kappersbedrijf te Alk maar, moesten zich voor de Bijzondere Politierechter verantwoorden omdat zij de 57-jarige kappersbediende M. 'n salaris van 25.exclusief verval hadden toegekend. Dit salaris had 30.35 moeten bedragen. K. verweer de zich, door te zeggen, dat M. tevre den was met zijn salaris. Hij had ge woon geweigerd een hoger salaris In ontvangst te nemen. Dit ontlokten mr. v. d. Wall Bake de opmerking- „Wat een eigenaardige vent, zoiets heb ik nog nooit meegemaakt." Mr. Vellinga was van mening, dat M. de keus had 25.te verdienen of helemaal niets. Nu de spanning tus. sen lonen en prijzen nog bijna dage lijks toeneemt en men met het offi ciële salaris al bijna niet kan rond komen, moet de werknemer beschermd worden tegen de werkgever, die slechts een gedeelte van het verplich te loon uitbetaalt. De Officier was van mening, dat deze oudere bediende noodzakelijk tevreden was met zijn salaris. De eis tegen ieder der ver dachten was daarom 60.subs. 20 dagen. Mr. v. d. Wall Bake was het eens met het requisitoir van de offi cier, doch verminderde de boete tot 50.subs, 30 dagen voor ieder der verdachten. Te veel betaald. Lambertus S., eveneens een werk gever in een kappersbedrijf, was ten laste gelegd, dat hij aan een bediende te veel geld had betaald. Daar S..in middels toestemming heeft gekregen het hogere salaris te betalen, doch dit niet behoeft te doen omdat de be diende al van werkgever was veran derd, werd volstaan met een boete van 15.subs. 5 dagen. De uitspraak was conform. Flinke boete voor proviand man-smokkelaar. De laatste Alkmaarder, die gisteren terecht stond was Nicolaas P., van beroep Proviandman aan boord van de „Groote Beer". Hoewel dit baantje een behoorlijk salaris opleverde, smok kelde hij 20 kg. koffie en 8500 En gelse sigaretten, die hij in Alkmaar verkocht. Hierdoor ontdook hij ook de invoerrechten, die pl.m. 350.be droegen. Deze zijn inmiddels echter be taald. Mr. Vellinga was van mening, dat men naast een boete verdachte ook zijn onrechtmatig verkregen winst n oet afnemen. De eis was daarom 1000.en 2 maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van 3 jaar subs. 3 maanden. De Bijzondere Politie rechter wilde ei rekening mee houden, dat P. al een vordering van 200.— heeft gehad en hij veroordeelde hem daarom tot 800.subs. 80 dagen en 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. eggen, dat de voortekenen van een naderende malaise zich beginnen te openbaren en hiertegen bestaat geen beter verdedigingsmiddel dan een op. veering van het aantal theaterbezoe kers. Goedkope voorstellingen. De enige weg om tot dit doel te komen is: goedkope voorstellingen, die speciaal worden gearrangeerd voor dat gedeelte van het publiek, dat de hoge prijzen niet kan betalen. Hoe is dit mogelijk? Toen we de heer Mooy, onze Alk- maarse theaterspecialist, over deze gedachte raadpleegden, was het eer- I ste, wat hij deed, ons een zinsnede voor te leggen uit het jaarverslag van de vereniging van theaterdirecteuren in Nederland, waarvan hij secretaris is en waarin hij zich bezig hield met precies dezelfde kwestie. Een weg had hij echter nog niet weten te vinden. Kan Alkmaar een voorbeeld stellen? Intussen is het ons voornemen ons nader met deze materie bezig te hou den. Want we menen, dat een weg mogelijk is. Van harte gaarne zouden we zien, dat bijvoorbeeld het N.V.V. en het K.A.B. elkaar in deze aange legenheid zouden kunnen vinden en dat beide organisaties zich er achter zouden willen plaatsen. We denken daarbij aan de mogelijkheid van de instelling van een spaarsysteem, dat o.a. al is toegepast door het Instituut voor Arbeidsontwikkeling, een instel ling, die bij deze opzet stellig zou moeten worden ingeschakeld. We den ken verder aan de talrijke personeels verenigingen, die thans ieder jaar, soms met grote kosten, een avondje organiseren, maar die. vopr hun geld iets zouden kunnen krijgen, dat veel van hun leden wellicht meer bevredi ging zou geven dan thans het geval is. We denken ook aan de directies, die zo dikwijls hebben bewezen voor hun personeel iets over te hebben. En ten slotte denken we ook aan de gemeente, die ook tot taak heeft het culturele leven in onze stad te bevor deren en die dat nauwelijks beter zal kunnen doen, dan haar medewerking te geven aan voorstellingen als hier bedoeld. De kosten. Over de kosten kunnen we kort zijn. Het Instituut voor Arbeidersont wikkeling organiseerde verleden jaar erkele voorstellingen, waarbij de en treeprijs 1.75 was per persoon. Bij deze prijs kwam men ongeveer uit. Zulk een entree echter is te hoog en zal belangrijk lager moeten worden gesteld om het toneel werkelijk voor iedereen bereikbaar te maken. Daarbij moet worden gerekend, dat bij iedere verlaging van de entreeprijs met 0.25 het nadelig saldo rond f 100 groter wordt. Denkt men zich voorlopig een serie van drie uitvoeringen, entree f G.75, dan zou een bedrag van f 1200 uit andere hoofde moeten worden ge vonden. Wanneer men bedenkt, dat het H.O.V, een subsidie ontvangt van 1500 's jaars, dan lijkt het geen on begonnen werk een poging te wagen. We zouden er daarbij op willen wij zen, dat steeds meer gemeentelijke overheden er toe overgaan het toneel te subsidiëren. Indien dit te Alkmaar gebeurde met het bijzondere doel het toneel onder het bereik te brengen van het publiek, dat daarvan op het ogenblik verstoken blijft, dan zou het kunnen zijn, dat Alkmaar een voor beeld stelt, dat elders navolging vindt. ONEERLIJKE DIENSTBODE Het 19-jarig dienstmeisje C. V. uit Ber gen, die bij een familie te Aerdenhout, waar zij in dienstbetrekking was, herhaaldelijk geld had ontvreemd, is vanmorgen door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot drie maanden met aftrek van preventief tot en met 13 September en onder toezichtstelling over dc tijd van één jaar. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna, d. van Pieter Deij en Neeltje A. Ruissen, Meerweg 27; Johanna C. M., d. v. Jacobus T. Groot en Bregitta Tiebie, Oude Bergerweg 9; Augustinus C. P„ z. v. Petrus C. Berk hout en Johanna P. Schouten, Kerke- 'k 13. KOSTELOZE INENTING Woensdag 31 Augustus a.s. zal er gelegenheid zijn in het gymn.lokaal var, de Bijz. school tot het kosteloos laten inenten van kinderen. Ook die genen. die zich onlangs hebben opge geven voor inenten tegen pokken, worden om 3 uur in bovengenoemd lokaal verwacht. I fied Staten hebben de begr [gemeente- en bedrijfsbegrotm, I ?04P, teruggezonden met het tot wijziging. De bijzondere i ,nt het gemeentefonds in de g begroting, na haar eerste beraamd op f 646.176,14, was bepaald op f 426.000. Nadat financiële lasten was geweze tot een te laag bedrag m aai „aren genomen, heeft een dc Vsten t.w. f 112.000 verhoog beclsuitgaven tot een verhol je bijzondere uitkering geleid rekening mee gehouden dat i wedde-uitkering en de belast ring uit het gemeentefonds f ëerscheidenlijk f 18.400 méér aan aanvankelijk was verwacl bli de stortingen in het gem. fonds een voordeel van f 31 staat. Mitsdien is de bijzondere thans vastgesteld op f 483.80C Ook enkele andere onverw komsten hebben er toe bij dat verlichting in het voeren rem. fin- beheer is ingetre middelen van het gemeentel jen zoveel meer opbrengen vankelijk is begroot, dat de ge algemene en bijzondere ui over 1948 met 10 procent wo: hoogd. Hieruit vloeit een e komst van f 128.043,35 naqst v dienen tot dekking van de t der personeelslasten. In December 1948 heeft de ring plaats gehad van de c uitkeringen uit het gem. fond jaren 1944, 1945 en 1946, we saldo een inkomst van f wordt verkregen. De mini Einnenlandse Zaken wil dez< lereerst bestemmen tot v dekking van de oude tekorte Tevens regelt de 7e begrc ziging o.m. de verantwoordir oude tekorten en de tot de schikbare middelen alsmede passing van de kapitaaldienst begroting aan de werkelijke wettelijke regelingen of met ging van Ged. Staten gedane uitgaven. In de 8e begrotingswijzigi voldaan aan enkele door G gemaakte opmerkingen van Etratieve aard en worden de ger uitkomsten van enkele in de begroting verwerkt. Diverse bedrijfsbegrotinge ven wijziging. B. en W. st slotte voor de in het ontwe boden begrotingswijziging va Ion. Exploitatie-tekort Sporti Uit de wijzigingen nemen over, dat het exploitatietek< Sportparkbedrijf wordt ge: f 17.200. De minister van socii heeft de gemeentebesturen king verzocht aan diverse ten behoeve van beeldenc naars. Het voorzieningsfc kunstenaars verleent aan vende kunstenaars een uitl 13 weken per jaar met subsidie ƒ30.— per week gemeentehulp 20.per fonds heeft contributies kunstenaars, een rijkssu! 100% der contributies en e\ gem. subsidie eveneens var Voor 1949 zou de subsidi maar ƒ50.bedragen. Sociale bijstand aan beel stenaars kan eerst verlee als uitkering uit het vc fonds niet of niet meer i De kunstenaar ontvangt wi uitkering (kostwinners b.v week) tot het totaal bedr een kunstwerk van hun deerd, met directe uitkerir teriaalkosten. Het kunstv beoordeeld door B. en W. e missie voor sociale kuns! en Bergen wil in dezen mi samenwerken. Het lijk draagt 75% va ten. Het resterende deel vo voor Alkmaar 25% bedraj De minister verzocht te als geen steun wordt verl nodig de sociaaleconomisc lening voor zelfstandigen sen. B. en W. stellen vo verzoek van de minister t< Verlenging bebou termijn In de besluiten tot vc bouwterreinen tijdens de V. genomen komt de voorwaai de daarop te bouwen woni: een bepaalde termijn voor gereed moeten zijn. In 19 termijnen met 2 jaar vei het bleek in verband me regelingen voor de eigenai mogelijk binnen de gestel) aan deze voorwaarde te vc W. stellen voor te besluite trokken eigenaren hun ieder geval binnen de th termijn moeten bebouwen, se betrokken terreinen wol palingen vastgesteld waai de termijnen voor bebouwi f zeven maal met ten hoo unnen verlengen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2