Uitgebreide agenda voor de oude Alkmaarse gemeenteraad t het volk! Wijziging van gemeente- en bed rijfs begrotingen Stichting sociale werkplaats voor minder valide arbeidskrachten 'sche pers Berg en ancras Regeling sociale bijstand beeldende kunstenaars Vergoeding van verbouwingskosten en eerste inrichting Chr. Kleuterschool Afscheid van de heer T. Donia als hoofd der school te Warmenhuizen Pe Rijp Beemster Groot-Schermer Comité Ouden van Dagen Schermerhorn Oterleeks oude Raad voor het laatst bijeen IJmuiden bracht ons dagblad g van gemotoriseerde dstof hiervoor zou ben- e koesterde de (ijdele) igekondigde demonstra- ïderdaad enkelen op de die niet gebeurden en fan de dag. Melbourne verschijnen- let artikel gelezen heb- ïat's hot stuff', toen hij aar gemotoriseerde rol- /ertuiging moet hij het nsdag 17 Augustus pu- rmy to get motor roller a met een snelheid van zou bewegen. En het te Canberra, de heer ustralische journalisten rlandse gebruik van e zijn 130.000 lezers op Ie voortekenen van een liaise zich beginnen te hiertegen bestaat geen gingsmiddel dan een op. het aantal theaterbezoe- Goedkope voorstellingen. 'eg om tot dit doel te oedkope voorstellingen, worden gearrangeerd eelte van het publiek, prijzen niet kan betalen, mogelijk? heer Mooy, onze Alk erspecialist, over deze ipleegden, was het eer- deed, ons een zinsnede i uit het jaarverslag van van theatei directeuren waarvan hij secretaris hij zich bezig hield met de kwestie. id hij echter nog niet en. Alkmaar een voorbeeld len? het ons voornemen ons ze materie bezig te hou- i menen, dat een weg fan harte gaarne zouden bijvoorbeeld het N.V.V. elkaar in deze aange- 'den kunnen vinden en .anisaties zich er achter i plaatsen. We denken e mogelijkheid van de i een spaarsysteem, dat lepast door het Instituut mtwikkeling, een instel- deze opzet stellig zou n ingeschakeld. We den- in de talrijke perscneels- die thans ieder jaar, ite kosten, een avondje naar die voor hun geld :unnen krijgen, dat veel n wellicht meer bevredi- en dan thans het geval ook aan de directies, ls hebben bewezen voor iets over te hebben, e denken we ook aan de ook tot taak heeft het n in onze stad te bevor- dat nauwelijks beter zal dan haar medewerking voorstellingen als hier De kosten. ten kunnen we kort zijn. ut voor Arbeidersont- aniseerde verleden jaar illingen, waarbij de en- 5 was per persoon. Bij am men ongeveer uit. ïtree echter is te hoog grijk lager moeten worden ;t toneel werkelijk voor kbaar te maken. Daarbij gerekend, dat bij iedere de entreeprijs met 0.25 tldo rond f 100 groter men zich voorlopig een e uitvoeringen, entree u een bedrag van f 1200 ifde moeten worden ge- sn bedenkt, dat het tubsidie ontvangt van dan lijkt het geen on- k een poging te wagen, •r daarbij op willen wij- Is meer gemeentelijke toe overgaan het toneel Indien dit te Alkmaar het bijzondere doel het het bereik te brengen ;k, dat daarvan op het iken blijft, dan zou het dat Alkmaar een voor- 1 elders navolging vindt. LIJKE DIENSTBODE iienstmeisj'e C. V. uit Ber- familie te Aerdenhout, waar <king was, herhaaldelijk geld is vanmorgen door de ank veroordeeld tot drie ek van preventief tot en met onder toezichtstelling over aar. RLIJKE STAND Johanna, d. van Pieter A. Ruissen, Meerweg 27; d. v. Jacobus T. Groot ïbie, Oude Bergerweg 9; P., z. v. Petrus C. Berk- P. Schouten, Kerke- OZE INENTING Augustus a.s. zal eT n in het gymn.lokaal :hooI tot het kosteloos /an kinderen. Ook die- onlangs hebben opge- enten tegen pokken, uur in bovengenoemd t. nc bijzondere uitkering vastgesteld op f 483.300 Ged. Staten hebben de begroting der gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor 1P43 teruggezonden met het verzoek tot wijziging. De bijzondere uitkering u,t het gemeentefonds in de gemeente begroting, na haar eerste wijziging «eraamd op f 646.176,14, was voorlopig bepaald op f 426.000. Nadat op enige financiële lasten was gewezen welke tot een te laag bedrag in aanmerking waren genomen, heeft een deel dezer lasten, t.w. f 112.000 verhoogd perso neelsuitgaven tot een verhoging van, de bijzondere uitkering geleid. Er was rekening mee gehouden, dat de jaar- wedde-uitkering en de belastinguitke ring uit het gemeentefonds f 1500 on derscheidenlijk f 18.400 méér bedragen ön aanvankelijk was verwacht en dat bj de stortingen in het gem. pensioen- jonds een voordeel van f 34.300 ont staat. Mitsdien is de bijzondere uitkering thans vastgesteld op f 483.800. Ook enkele andere onverwachte in komsten hebben er toe bijgedragen, dat verlichting in het voeren van het gem. fin. beheer is ingetreden. De middelen van het gemeentefonds zul len zoveel meer opbrengen dan aan vankelijk is begroot, dat de voorlopi ge algemene en bijzondere uitkeringen I over 1948 met 10 procent worden ver- I hoogd. Hieruit vloeit een extra in- I komst van f 128.043,35 naqst welke kan dienen tot dekking van de toeneming 1 der personeelslasten. In December 1948 heeft de verzeke ring plaats gehad van de definitieve uitkeringen uit het gem. fonds over de jaren 1944, 1945 en 1946, waaruit per saldo een inkomst van f 207.496.94 wordt verkregen. De minister van Einnenlandse Zaken wil deze bate al lereerst bestemmen tot vervroegde dekking van de oude tekorten. Tevens regelt de 7e begrotingsswij- ziging o.m. de verantwoording van de oude tekorten en de tot dekking be schikbare middelen alsmede de aan passing van de kapitaaldienst der gem, begroting aan de werkelijke krachtens wettelijke regelingen of met machti ging van Ged. Staten gedane kapitaalss uitgaven. In de 8e begrotingswijziging wordt voldaan aan enkele door Ged. Staten gemaakte opmerkingen van admini stratieve aard en worden de na de la ger uitkomsten van enkele bedrijven in de begroting verwerkt. Diverse bedrijfsbegrotingen behoe ven wijziging. B. en W. stellen ten slotte voor de in het ontwerp aange boden begrotingswijziging vast te stel len. Exploitatie-tekort Sportparkbedrijf Uit de wijzigingen nemen wij nog oxer, dat het exploitatietekort op het Sportparkbedrijf wordt geraamd op f 17.200. De minister van sociale zaken heeft de gemeentebesturen medewer king verzocht aan diverse regelingen ten behoeve van beeldende kunste naars. Het voorzieningsfonds voor kunstenaars verleent aan hulpbehoe vende kunstenaars een uitkering van 13 weken per jaar met gemeente subsidie ƒ30.per week en zonder gemeentehuip ƒ20.per week. Het fonds heeft contributies van leden- kunstenaars, een rijkssubsidie van 100% der contributies en eveneens een gem. subsidie eveneens van 100%. Voor 1949 zou de subsidie van Alk maar ƒ50.— bedragen. Sociale bijstand aan beeldende kun stenaars kan eerst verleend worden als uitkering uit het voorzienings fonds niet of niet meer mogelijk is. De kunstenaar ontvangt wekelijks een uitkering (kostwinners b.v. ƒ39.— p. week) tot het totaal bedrag waarop een kunstwerk van hun is gewaar deerd, met directe uitkering van ma teriaalkosten. Het kunstwerk wordt beoordeeld door B. en W. en een com missie voor sociale kunstopdrachten en Bergen wil in dezen met Alkmaar samenwerken. Het rijk draagt 75% van alle kos ten. Het resterende deel voor 1949 zou voor Alkmaar 25% bedragen. De minister verzocht ten slotte als geen steun wordt verleend zo nodig de sociaaleconomische hulpver lening voor zelfstandigen toe te pas sen. B. en W. stellen voor aan het verzoek van de minister te voldoen. Verlenging bebouwings termijn In de besluiten tot verkoop van bouwterreinen tijdens de bezettingstijd genomen komt de voorwaarde voor, dat de daarop te bouwen woningen binnen een bepaalde termijn voor het gebruik gereed moeten zijn. In 1947 zijn deze termijnen met 2 jaar verlengd, doch het bleek in verband met regerings regelingen voor de eigenaren nog niet mogelijk binnen de gestelde termijnen aan deze voorwaarde te voldoen. B. en W. stellen voor te besluiten dat de be trokken eigenaren hun percelen in ieder geval binnen de thans gestelde termijn moeten bebouwen. Voor diver se betrokken terreinen worden dan be palingen vastgesteld waarin B. en W. de termijnen voor bebouwing tien maal f zeven maal met ten hoogste één jaar unnen verlengen. In verband met de verhoging der vermakelijkheidsbelasting voor motor wedstrijden tot 50 procent heeft de gemeente in samenwerking met VW Alcmaria" deze wedstrijden zelf ge organiseerd. Aan het Sportparkbedrijf werd een uitkering gedaan van de helft der bij de wedstrijden geheven vermakelijkheidsbelasting t.w. f 3650. Aan dit bedrijf is een uitkering ge daan ten bedrage van de helft der vermakelijkheidsbelasting geheven bij voetbalwedstrijden in het kader van de sportuitwisseling BathAlkmaar. De compensatie van gederfde huur groot f 550. Het exploitatie-tekort van het plant- soenbedrijf wordt nader geraamd op f 91.976, dat van het reinigingsbedrijf wordt nader geraamd op f 174.168. Hoofdzakelijk als gevolg van de op 1 April 1948 ingevoerde verhoging van de vermakelijkheidsbelasting heeft deze in 1948 f 95.000 meer opgebracht dan verwacht werd. Benoemingen bij het Handelsonderwijs B. en W. stellen voor met ingang van 1 September aan de Handelsschool voor vast te benoemen: a. de heer G. van der Voet tot leraar in de wiskunde; b. de heer P. J. Smit tot leraar in aardrijkskunde en geschiedenis. Voor de duur van het schooljaar '49-'50: a. de heer P. J. Smit tot leraar in staatsinrichting; b. de heer H. K. M. de Wild tot leraar in de Spaanse taal. B. en W. stellen voor om voor het tijdvak van 1 September 1949 tot en met 31 Augustus 1950 opnieuw aan de Handelsschool te benoemen tot tijdelijk leraar in Nederlands de heer C. Koste lijk alhier en tot tijdelijk lerares in Engels mej. N. Borst te Bergen. In verband met de verhoging met ingang van 1 September van het aantal wekelijkse lessen aan de Handels avondschool zullen indien de le klasse niet in twee afdelingen behoeft te wor den gesplitst de onder a vermelde voorzieningen en als de klasse wel wordt gesplitst bovendien die onder b moesten worden getroffen. B. en W. bieden de volgende voordachten aan voor de herbenoeming van tijdelijke leraren voor het schooljaar 1949-1950. Voor het geval a: le. voor handels wetenschappen de heren M. van der Ploeg en C. Wetstein; 2e voor Engels de heer M. Slabbekoorn. Voor het ge val b 3e. voor handelswetenschappen de heer C. van den Beidt; 4e voor Duits de heer M. van der Ploeg. Wijziging verordening Handelsavondschool Nu de gelegenheid is geopend om weer twaalf lessen per week te geven, stelt de directeur van de Handelsavond school voor daartoe over te gaan om dat daardoor de oude toestand wordt hersteld en het tempo voor het eind examen gematigd kan worden. Het huiswerk zal daarbij niet toenemen maar eerder verminderen. B. en W. gaan daarmee accoord. Wanneer geen klas behoeft te worden gesplitst zal een bedrag van 1600 per jaar meer nodig zijn. De schoolverordening moet worden gewijzigd. B. en W. hebben geen be zwaar op voorstel van de directeur, ook aan deze school een herfstvacantie in te voeren. Ook de bepalingen tot toela ting moeten enige wijziging ondergaan. B. en W. stellen voor de wijzigingen in de betreffende verordening vast te stel len. Bestemming gedeelte uitbreidingsplan „Noord" van het industrieterrein De grond tussen het Noordhollands Kanaal, de Hoomsevaart en de spoor lijn AlkmaarDen Helder is bestemd voor industrieterrein. B. en W. bieden thans een plan aan tot het geven van een nadere bestemming aan dat ge bied. De N.V. Ned. Spoorwegen heeft te gen dat plan bezwaren ingebracht. Zij wenst de bestemming van haar eigen dommen spoorwegterrein met voor het bedrijf benodigde en daarbij beho rende dienstgebouwen gewijzigd te zien in „Spoorwegdoeleinden met daarbij behorende bebouwing" tenein de de bouw van een enkele dienstwo ning en de oprichting van opslag plaatsen op haar terrein mogelijk te maken. Opslagplaatsen zijn voorname lijk kolenloodsen voor derden. B. en W. zouden in verband daar mede art. 3 zo willen wijzigen, dat de bouw van dienstwoningen uitdrukke lijk wordt toegestaan en dat B. en W. kunnen toestaan, dat op de grond van de spoorwegen bij uitzondering ook bedrijfsgebouwen, nodig voor het spoorwegbedrijf, doch daarbij niet be horend worden opgericht mits de ste- debouwkundige ontwikkeling der ge meente daardoor niet wordt ge schaad. B. en W. stellen voor het des betreffende besluit te nemen. Subsidiering gezins verzorging De afdelingen Alkmaar van de N.- Holl. Ver. „Het Witte Kruis" en van de R.K. Ver. voor Volksgezondheid en ziekenverpleging „Het Wit-Gele Kruis" ontvangen gem.subsidies van ten hoogste 3000.over 1949 en van ten hoogste ƒ2800.onderscheiden lijk ƒ3400.— voor 1949 gebaseerd op de regeling van het overheidssubsidie voor de gezinsverzorging (de helft van het overheidssubsidie). Het blijkt nu, dat 't Rijk uitslui tend subsidieert in de kosten van de gezinsverzorging, d.i. de verzorging onder deskundige leiding in gezinnen ter vervanging of hulp van de huis vrouw, die niet in staat is haar taak te behartigen. Niet gesubsidieerd wordt de als as sistentie der huisvrouw geboden hulp (gezinshulp) waaronder een groot aan tal gevallen valt. Kunnen de gezin nen niet betalen dan moeten de ver enigingen dat doen, die echter niet bij machte zijn deze kosten uit haar In komsten aan contributies en vrijwilli ge bijdragen geheel te bestrijden. Gezinshulp aan on- en minvermo genden is te beschouwen als een on derdeel van de sociale zorg en de ver enigingen kunnen daarvoor een finan cieel beroep op de plaatselijke over heid doen. Het Witte Kruis komt bui ten de rijkssubsidie 6.344.46 te kort, het Wit-Gele Kruis 2.494.45, maar deze kan door een collecte van pl.m. 2400.het tekort beneden 3400. houden. Het Wit-Gele Kruis heeft be hoefte aan een aanvullende subsidie van 3.544.46 ook over 1948 (vermoe delijk ƒ3.818.48) terwijl een gem. sub sidie van 3000.is toegekend. De bijdragen der gezinnen worden vol gens een vaste tabel in rekening ge bracht. B. en W. stellen voor de aan vullende subsidie toe te kennen. HERSTEL DAK LANDBOUWHUIS B. en W. stellen de Raad voor te be sluiten de zinken dakbedekking bo ven de hoofdingang van het Land- bouwhuis aan het Kerkplein voor een bedrag van ƒ1900.te laten herstel len. Het bestuur der Chr. Kleuterschool verzoekt geldelijke steun voor verbou wing van het perceel Oudegracht 249, waarin de school grotendeels is geves tigd 9990,75); aanschaffing van toe stellen voor kleutergymnastiek 1006,10) en uitbreiding met een lo kaal alsmede aanschaffing van leermid delen (f 2215,—), tezamen f 13.211,85. Sinds de totstandkoming van de twee neutrale scholen was de Christe lijke gehuisvest in de Doelenstraat 15, (huurprijs 750 per jaar), terwijl de kosten van onderhoud van dat gemeen tegebouw voor rekening van het schoolbestuur zouden zijn. Op 29 Aug. 1939 kwamen er Nederlandse militairen in dit perceel en later werd het ge vorderd door de Duitse weermacht. Na afloop van de oorlog was het gebouw niet meer voor school geschikt. Later werd 30.000 voor het gebouw gebo den om er een chemische wasserij in te vestigen waarvoor het toenmalige college van B. en W. het verkocht (In 1922 kocht de raad het voor 32.500). Het schoolbestuur huurde het pand Oudegracht 249 van de diaconie der Nederlands Hervormde Gemeente, hoe wel het gebouw minder geschikt was. Er is o.a. geen sanitair, geen gardero be, geen speelzaal, onvoldoende venti latie, ruimtegebrek enz., waarom de schoolopzichter en de schoolarts het ge bouw hebben afgekeurd. Er moeten dringend voorzieningen worden getroffen en het pand moet worden verbouwd. Het schoolbestuur kan het huren tot 1 Januari 1952. Het schoolbestuur is niet in staat de aan de verbouwing verbonden kosten te IJking van electriciteits- meters De ijking der eleetriciteitsmeters ge schiedt thans door personeel en met de apparatuur der lichtbedrijven. Nu is een aanbieding voor het ijken in gekomen van de centrale meterijkin- richting te Borculo tegen tarieven wel ke in 1947 en 1948 een besparing van resp. 1100 en 1700 zou hebben op geleverd. De gemeente moet dan deel nemen in het kapitaal dezer instelling voor 7000. Het thans in functie zijnde personeel en de apparatuur worden dan overbodig. De centrale meterijkinrichting wil de meterijker-instrumentmaker M. Jaling in dienst nemen, waartegen de betrok kene geen bezwaar heeft. Zijn collega B. Dorman kan voor de helft van zijn arbeidstijd belast worden met controle en andere werkzaamheden. Voor de andere helft van zijn werk zal hij voor de centrale meterijkinrichting beschik baar zijn om defecte uurwerken welke door haar aan de lichtbedrijven zullen worden gezonden te reviseren en te re pareren tegen zijn halve salaris tot een maximum van 1750 plus sociale las ten. De centrale meterijkinrichting wil de apparatuur voor het ijken der licht bedrijven overnemen voor 4000. De huidige waarde kan op 3058.36 wor den gesteld. B. en W. stellen voor tot de centrale meterijkinrichting toe te treden. Aangaan geld lening van f 500.000 De uitvoering der besluiten tot aan koop van grond, ingebracht in het grondbedrijf en tot het bouwrijp ma ken van terreinen van het grondbedrijf vergt dergelijke hoge uitgaven dat het niet uitgesloten is, dat zich onverwacht moeilijkheden zullen voordoen bij de voorziening met kasmiddelen. Het is wenselijk tot consolidering van vlot tende schuld over te gaan. B. en W. willen daarom ingaan op een aanbod tot het verstrekken van een geldlening van 500.000 voor 5 jaren, af te lossen in vijf gelijke jaarlijkse termijnen te gen 2j^ proc. rente per jaar. Voor de bemiddeling is 1/8 proc. provisie ver schuldigd. Deze lening kan dienen, tot financie ring der kapitaalsuitgaven van het grondbedrijf dat niet gebaat is met le ningen op langere termijn dan 5 4 10 jaar. De mogelijkheid, dat het bedrijf door het opnemen van de lening na verloop van tijd over te veel middelen zou beschikken is practisch uitgeslo ten aangezien niet te verwachten valt, dat de uitgegeven koopsommen en kos ten van bouwrijpmaking, welke thfins reeds de 1.000.000 overschrijden bin nen 5 jaren door verkoop van grond alle zullen zijn teruggevloeid. B. en W. stellen voor tot de geldlening over te gaan. dragen en verzoekt deze voor rekening der gemeente te nemen. Dat betekent een afwijking der vèr- ordening maar is alleszins gemotiveerd omdat de gemeente het bestuur de be schikking over een schoolgebouw heeft ontnomen zonder iets anders in de plaats te stellen. Na de verbouwing kan onderwijs aan één klasse meer worden gegeven, in verband waarmee de vergoeding van eerste inrichting van een leslokaal met leermiddelen wordt verzocht. De gewone exploitatievergoeding wordt verhoogd met een bedrag per leerling voor het hogere aantal leerlin gen en het salaris van een leerkracht meer. De directeur van O.W. wil de verbouwing met het oog op het tijde lijk karakter zo eenvoudig mogelijk uitvoeren. De kosten voor het aanbren gen van de noodzakelijke voorzienin gen worden geraamd op f 7765,44. Be taalt de gemeente de verbouwingskos ten, dan is het billijk dat bij de ont ruiming de verwijderde materialen ei gendom der gemeente worden, o,a. de tegels van de speelplaats en de" sanitai re installatie. In 1947 heeft de gemeente een der. gelijk besluit genomen tot vergoeding van de R.K. bewaarschool in perceel Verdronkenoord 12, dat door 't school bestuur wordt gehuurd. Verschillende benodigdheden kunnen ook na de ont ruiming van het gebouw worden ge bruikt en afschrijving in vijf jaren kan gewettigd worden geacht. B. en W. stellen tenslotte voor de gevraagde gelden toe te kennen. Na de gemeente "Warmenhuizen ruim vijfentwintig jaar als hoofd van de openbare lagere school te hebben gediend, gaat de heer T. Donia het onderwijs per 1 September a.s. wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd verlaten. Zaterdagmiddag vond in het school gebouw een afscheidsbijeenkomst plaats, waar het voltallige college van B. en W., bestuurders van verschillen de organisaties en zeer veel oud-leer lingen acte de présence gaven. Nadat de heer Donia met naaste familieleden was binnengeleid, voerde als eerste spreker burgemeester H. Nolet het woord. In gevoelvolle woorden herin nerde hij aan de prettige samenwer king tussen hem en de heer Donia. Hij schetste het scheidende hoofd als een karaktervol man met een hoge pliehtsopvatting. Spreker uitte zijn waardering voor de wijze, waarop de heer Donia zijn taak als onderwijzer had opgevat. Met de wens, dat hij met zijn echtgenote, kinderen en kleinkin deren nog lang van een welverdiende rust zou moge genieten, besloot de burgemeester zijn gevoelvol betoog. Namens het gemeentebestuur overhan digde hij de heer Donia drie delen van de Memoires van Churchill. De even tueel later verschijnende nummers zullen hem ook t.z.t. ter hand worden gesteld. Namens de oud-leerlingen sprak de heer R. Posthuma, arts te Barsinger- liorn. Hij herinnerde aan de prettige sfeer, die altijd op de school heerste en roemde het onderwijs van de heer Donia. Als blijk van waardering over handigde dokter Posthuma een verre kijker. Voor de tuinbouwvereniging „De Noord" voerde de heer P. J. Mink het woord. Hij uitte zijn waardering voor de manier, waarop de heer Donia in vijfentwintig jaar het tuinbouwonder wijs had opgevoerd. Hij hoopte, dat in dien dat nodig mocht zijn, de leden op de gewaardeerde adviezen van het scheidende hoofd mochten blijven re kenen. Namens „De Noord" bood spre ker een fraaie staande leeslamp aan. De heer W. Dekker, voorzitter van de Veilingvereniging,' uitte eveneens zijn bewondering over de verdienste, lijke wijze, waarop de heer Donia de tuinbouw had gediend door zijn lessen. Een fraaie bloemenmand was het tast baar bewijs hiervan. De heer D. Mink sprak als een der ouders. Hij roemde de kwaliteiten van de heer Donia als onderwijzer en her innerde aan de jaarlijkse schoolfeesten en de vele tuinbouwexcursies. De laatste in de rij der sprekers was de heer Machielse, hoofd van de r.k. tuinbouwschool te Warmenhuizen. Spreker had in de heer Donia een collega gevonden in de beste zin des woords en sloot zich wat de wensen voor de toekomst betrof, gaarne bij de vorige sprekers aan. De vertrekkende hoofdonderwijzer stond hierna voor de moeilijke taak sprekers te beantwoorden. Hij gaf zijn visie op het ambt van onderwijzer, waarvoor ijver en liefde voor het vak eerste vereisten zijn. Hoewel aanvan kelijk niet voor het onderwijs be stemd, vond hij daarin later toch een taak, die hij steeds met volle ambiti* had verricht. Spreker dankte voor d# sympathieke woorden tot hem gericht en betuigde zijn erkentelijkheid voor de ontvangen cadeaux. Na dit officiële gedeelte bleven de aanwezigen op verzoek van de „cere moniemeester" Kroon nog enige tijd onder gezellige kout, een glaasje wijn en een gebakje bijeen.. Bij het gem. bureau voor sociale zaken zijn thans 70 minder valide per sonen bekend, waarvan de helft zich nog productief kan maken. Vele ontvangen gemeentelijke steun. Reeds lang zocht men naar de mo gelijkheid deze mensen door het ver richten van productieve arbeid in de gelegenheid te stellen in eigen onder houd te voorzien. Bij een bespreking bleek men alge meen overtuigd van de wenselijkheid daarvan. Wanneer deze mensen vol doende routine hebben, is het mogelijk hen in de toekomst weer in het vrije bedrijf te plaatsen. Verscheidene bedrijven zegden reeds hun medewerking toe. Het is het beste een sociale werkplaats te stichten, waar men onder leiding werkzaam heden kan verrichten ten behoeve v3n plaatselijke bedrijven en diensten. Er moet een stichting komen met drie ambtelijke leden: le. de door en uit het college te benoemen voorzit ter; 2e. de directeur van het gem. bureau voor sociale zaken: 3e. de di recteur van het gew. arbeidsbureau en vier door de raad te benoemen ge wone leden: le. een lid uit een aan beveling van 2 personen op te ma ken door het bestuur van M.H.; 2e. een lid uit een aanbeveling van twee personen op te maken door een hier gevestigde of vertegenwoordigde vereniging verband houdende met de zorg voor minder valide arbeiders, door het college aan te wijzen; 3e. een werkgever; 4e. een werknemer uit een aanbeveling in te zenden door de raad van overleg van pl. vakcen trales, alhier. De thans uitgekeerde steunbedragen kunnen voor de werkplaats worden aangewend. De opbrengst van de ar beid, onder aftrek van de kosten, zal het mogelijk maken zulke lonen uit te betalen, dat voor de betrokkenen vol doende animo tot deelneming blijft bestaan. Diverse bedrijven willen de stich ting cartonnagewerk om inpakwerk- Nog net op tijd Vrijdagavond raakte het zoontje van de heei C. Heijnis te de Rijp, spelenderwijze, terwijl hij achter zijn bal aanliep, in de tuingracht, vlak bij de openstaande sluis. De met de bus aankomende Leo de Jong aarzelde geen moment en stapte in het wa ter, waardoor hij het geluk had het kind, dat al enkele malen onder water was ge weest, te pakken. TERUG UIT INDIE Met het troepentransportschip „Waterman" za! vermoedelijk op 7 September volgens de officiële passagierslijst, in Rotterdam aanko men. onze plaatsgenoot, de heer O. Leij, Zuiderweg, Beemster. zaamheden laten verrichten. De ex ploitatie vergt geen grote uitgaven. In de toekomst zullen door herplaat sing in het vrije bedrijf de uitgaven voor M.H. verminderen. Is er een onverwacht tekort, dan komt dit voor rekening van M.H. De gemeente moet f 100 als stich tingskapitaal afzonderen en een ren teloos voorschot van f 5000 verschaf fen voor aanschaffing van materiaal en de huur. De benoeming van de gewone be stuursleden geschiedt door de raad. die eveneens een gewoon lid kan ontslaan. Voor de eerste maal stellen B. en W. voor als niet-ambtelijke leden te benoemen de heren H. Koot, H de Winter en J. F. le Blansch. Voor een lid-werkgever wordt over leg met de vakcentrales gepleegd. B. en W. stellen voor het desbetref fend besluit te nemen. Voor de laatste maal in dit jaar kwam, ten huize van de voorzitter, de heer H U. Albertz, het „Comité Uit stapje Ouden van Dagen" bijeen. De secretaresse, mevr. WiedijkTerpstra, gaf een verslag van de werkzaamheden en het uitstapje in 1949. Uit het ver slag van de penningmeesteresse mevr. Kramer-Rond bleek, dat er nog een batig saldo is. Een mooi begin voor het volgende jaar. De voorzitter stelde voor de bestuursfunctie te wijzigen. Dit vond bijval bij de leden. Secretaresse werd mevr, KluitNap en penningmeeste resse mevr. M. van TruijenVan 't Padtje. De dames die aftreden blijven lid van 't comité. Gezamenlijk zal men zijn best doen volgend jaar wederom een reis te organiseren, Hef Kerkkoor jubileert Zaterdagavond 3 Sept. a.s. zal het Ned. Herv. kerkkoor een jubileum avond organiseren ter gelegenheid van zijn 12 -jarig bestaan. De heer H. U. Albertz, voorganger alhier, zal een kort openingswoord spreken. Het koor zal onder leiding van zijn dirigente. mevr. E. Wiedijk-Terpstra een vijftal liederen ten gehore brengen. Verder zal Mien Emeis van Buuren, voordrachtskunste nares te Rotterdam, met een „Heyer- mans programma" medewerking verle nen. Enkele damesleden zullen voor een versiering met bloemen van de kerk zorg dragen. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer D. Los, leerling van de Zeevaartschool te Ter schelling, behaalde 't diploma scheeps- v/erktuigkundige. In gelijke functie is hij thans geplaatst bij de Mij. Neder land te Amsterdam. De raad der gemeente Oterleek kwam op Maandagmorgen 10 uur voor de laatste maal gedurende zijn zittings periode bijeen. Tegen het bouwen van de aanlegsteiger in de ringvaart van de Heerhugowaard blijken bij Ged. Sta ten geen bezwaren te bestaan. Met het bouwen van de lagere landbouwschool te Stompetoren, alsmede met het bou wen van een woning te Stompetoren voor het hoofd dier school kon de raad zich verenigen, alhoewel de kosten van eerstgenoemde verbouwing wel enigs zins boven de kosten lagen waartoe in een vorige vergadering werd besloten. Een suppletoire begroting voor het dienstjaar 1949, waarin deze wijzigin gen waren verwerkt werd onveranderd vastgesteld, terwijl aan de Commissie Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Alkmaar evenals vorige jaren een sub sidie ten bedrage van 25.- werd ver leend. Voor deze laatste vergadering hadden de raadsleden een heel verlang lijstje voor de rondvraag bewaard. Rondvraag De heer G. C. Dekker vroeg of al gauw een nieuw aanplakbord zal wor den geplaatst ter vervanging van het door de storm omgewaaide. De voor zitter zeide, dat de aankondigingen thans aan het raadhuis worden bekend gemaakt. Het maken «van een nieuw bord heeft zijn aandacht. De heer J. Zwaan vroeg of er reeds subsidies zijn toegezegd in de kosten van exploitatie van de lagere landbouwschool. De voorzitter antwoordde dat de aanvra gen hiervoor eerst kunnen worden ver zonden wanneer de school gereed zal zijn. Tevens zag de heer Zwaan gaarne, dat bij de nieuw gebouwde woningen nog wat grond zal worden aangebracht, wat zal geschieden. Een vraag over het schilderwerk der nieuwe woningen op de bovenverdieping werd door de voor zitter ten genoege van de heer Zwaan beantwoord daar dit op kosten van de bewoners is geschied. De heer P. Leegwater zag gaarne dat aan het gemeentepersoneel een gratifi- tatie van 2 proc. wordt toegekend bij wijze van vacantietoelage. De voorzit ter zeide dit te zullen onderzoeken. Tot dusverre is dit nog nooit gedaan, om dat het veelal nevenfuncties betreft en de gratificaties dientengevolge als regel slechts een luttel bedrag zullen bedra gen. De heer J. Govers bracht de ver nummering der woningen onder de aandacht, wat in de toekomst zal ge schieden en stelde tevens een vraag over het branden der lantaarns gedu rende de zomermaanden. De voorzitter antwoordde dat het vanouds een ge woonte is dat gedurende de zomer maanden de straatverlichting behalve bij de hoeken niet brandt. Tot besluit richtte de voorzitter woorden van waardering tot de heer G. C. Dekker, die in de nieuwe raad niet zal terugkeren. Hij dankte hem voor het vele wat hij voor de gemeente Oterleek heeft gedaan en memoreerde de prettige samenwerking die hij steeds met hem mocht hebben. De heer Dek ker dankte voor deze woorden en hoopte dat ook in de toekomst de sa menwerking in de raad steeds een pret tig verloop mag hebben. Visserijbesommingen Gisteren werden aangevoerd: 3550 kisten haring, 760 schol, 880 makreel, 870 kabeljauw, 520 schelvis, 350 wijting, 140 tarbot en tong, 25 schar, 25 haal, 50 koolvis, 10 leng, 10 griet en 50 diversen. De prijzen waren per kg: tarbot I 255 205; gr. tong 250220, gr. m. 230195, kl.m. 235—210, kl I 230—215, kl. II 75— 45, heilbot 250185. Per 10 kg: tarbot III 76, IV 42—24, gr. schot 56—50, m. S5 17.50, kl. 162, verse haring 12.50 10.50, makreel 166.90, tong schar 52 51, schar tong 29, schar 12.503.90, wij ting 188, gr. schelvis 4537, m. 4734, kl. I 33—32, kl. II 27—13, poon 7—0.65, pieterman 17, kl. rode poon 85.50, ham 54, kl. haai 15.5013.50, gr. gul 36 —17, kl. gul 22—8. Per 125 kg: kabel jauw 15472, gr. leng 57, koolvis 43 26.50. De besommingen waren: 1 trawler f 16.085.—, IJM 73 De Hoop f 14.440.—, IJM 57 Medan f 3350 (ged), IJM 54 Limb f 14.700, R.O. 46 Klaasje f 16.800, IJM 53 f 1680, 74 f 500, 204 f 1640, 11 f 2170, 23 f 180, KW 107 f 1600, 51 f 2615; 166 f 1850, 28 f 1665, 59 f 1330, 108 f 1726. 104 'f 3268. 91 f 1360, 162 f 2050, 169 f 1900. 125 f 4000, 70 f 2170. 124 f 810. 48 f 1010, 77 f 1365, 21 f 530, 53 f-320, 24 f 4480, 210 f 1290, BR. 33 f 1960 KW 72 I 310.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3