INGEZONDEN STUKKEN Grens tussen Zweden en Finland is als een open deur Er was geen chaos bij brand te Obdam zeggen B. en W. Zonder visa legaal over de grens Harddraverseer Tegenstellingen DINSDAG 30 AUGUSTUS 1949 Onder voorzitterschap van burge meester de Boer kwam de raad van Obdam Vrijdagavond voltallig bijeen. De raad sprak zijn medeleven uit met de vier gezinnen, die dezer dagen door een brandramp werden getroffen, g en W. wezen er op, dat er tijdens de spannende momenten geen chaos heeft geheerst en dat die pas ontstond, toen de brand bijna geheel bedwongen was en zich plotseling om „Victorshof" twee brandweren bevonden, die niet door de gemeente ter assistentie waren ge- iraagd en van welker komst men niet op de hoogte was. Deze brandweren waren door ingezetenen uitgenodigd en z0 achtte men het ook billijk, dat deze ingezetenen de betreffende nota krijgen aangeboden. T.a.v. een kwalificatie van de Insp. van het Brandweerwezen zou den B. en W. inplaats van de term „be vredigend" willen stellen „zeer tot te vredenheid aanleiding gevende", aan gezien de plaatselijke brandweer heeft gestreden, als geen and getuige ook het bewaren van me belendende percelen, die zeer gn -aar hebben gelopen en reeds vla; dden gevat. Tot spijt van B. en W. hebben de brandverz. maatschappijen, betrokken bij deze percelen, niet van hun waar dering doen blijken. De brandweer werd door B. en W. warme dank en hulde gebracht, alsmede ook verschil lende personen, die niet tot het corps behoren. De uitkeringssom voor het verbran de perceel Neefjes, eigendom van de gemeente, bedroeg f 5.406,50, waarmede men ten volle tevreden was. Het ge zin Jac. Neefjes zal huisvesting ver leend worden in de woning van de heer Jac. Mak. Dit is het eerste en enige geval van vrijwillige medewer king om de slachtoffers van de brand »e plaatsen. Ingekomen was de rekening 1948 van bet destructordistrict West-Friesland met een verlies van f 4000, dat wordt omgeslagen over de aangesloten keu- ringskringen. Het is erg. Voor de door de brand vernietigde woningen wordt, volgens de Directie van de Prov. Dienst voor de Wederop bouw en Volkshuisvesting, geen extra bouwvolume verstrekt. B. en W. heb ben zich nu tot de Minister van Volks huisvesting gewend. De heer de Wijs protesteerde met klem tegen de hou ding der overheid. Voorzitter zeide dat B. en W. niet zullen rusten, alvorens het uiterste is geprobeerd. Een ver zoek van de Bond van het Gezin om het percentage van de schoolgeldhef fing te verlagen, werd tot een volgende vergadering aangehouden. Financiën De gemeenterekening 1948 geeft voor de gewone dienst aan ontvangsten f 84.054,98 en uitgaven f 52.686,46, batig saldo f 31.368,72. De kapitaaldienst sluit op ontvangsten en uitgaven met totaal f 210.563,06 en een nadelig saldo van f 370.90. De rekening van het Algem. Burger lijk Armbestuur over 1948 geeft aan voor ontvangsten en uitgaven f 15.254,74. Voor de Woningbouwver. over 1948 1949 sluit de verlies- en winstrekening met f 3.318,45 en totaal aan ontvangsten en uitgaven f 44.216,06. Ingewilligd werd een verzoek van het r. k. schoolbestuur te Obdam om f 900 te mogen ontvangen voor. de aan koop van hulpmiddelen voor de huis houdschool, welke noodzakelijk is ge worden door de toename van het leer lingenaantal. De plaatselijke jeugdvereniging vroeg f 150 subsidie voor het aankopen van nieuw tentenmateriaal etc. t.b.v. het jeugdwerk. Goedgevonden werd op voorstel van B. en W. f 100 te ver strekken. De daarvoor in aanmerking komende gemeenteambtenaren kregen 2% va- cantietoeslag, plus de z.g. „gulden"- toeslag. De heer W. V. Dekker kreeg een ver hoging van de door de gemeente aan hem te verstrekken hypotheek van f 7500 op f 8000, ten behoeve van het bouwen van een woonhuis met aan koop van bouwterrein. Presentiegelden. B. en W. kwamen met het voorstel om de presentiegelden op f 5 te stel len, voor het bijwonen van commissie vergaderingen op f 3 en de jaarwedde van de wethouders op f 250, alles met terugwerkende kracht ingaande 1 Jan. j.l. Hier nu ging men accoord. De gemeentelijke vergoeding voor het r.k. schoolbestuur over 1948 werd vastgesteld op 323xf 16 is f 5.168; voor- het vakonderwijs f 880, welk bedrag aan beloning werd uitgegeven. Aan werkelijke uitgaven werd door dit schoolbestuur uitgegeven over 1948 f 7.756,50, welk bedrag werd aanvaard als voor vergoeding in aanmerking ko mende uitgaven. B. en W. kregen volmacht voor het laten inrichten tot woongelegenheid voor het onderbrengen van de door de brand dakloos geworden gezinnen, waartoe bestemd is het huis van Jac. Mak en de schuur van de wed. J. Mak-Scheerman. De tentoonstellingscommissie voor Land- en Tuinbouw te Alkmaar kreeg f 25 subsidie. De voorzitter heeft afscheid genomen van wethouder Henselmans, die in de nieuwe raad niet zal terugkeren. Spr. memoreerde het 30-jarig raadslidmaat schap van de heer H., waarvan hij 27 jaar wethouder was. Zelf had spr. 26 jaar met de heer H. samengewerkt. In een uitvoerige rede wees hij op de vele uitstekende diensten, die de heer H. de gemeente had bewezen. Ook bracht spr. dank aan de heer Comman deur, die ongeveer 12 jaar raadslid is geweest en prees zijn onpartijdigheid. Wethouder Henselmans heeft zijn hartelijke dank uitgesproken voor de grote medewerking, die hij steeds van voorzitter, raad, gemeentepersoneel en gemeenteambtenaren had ondervonden, aan de hand van een interessant his torisch overzicht liet hij een blik gaan over de afgelegde ambtsperiode. Spr. had met 4 burgemeesters samenge werkt, terwijl de bevolking van Sept. 1919 van 1324 tot 2316 zielen was ge groeid. Ook de heer Commandeur sprak een afscheidswoord. Alle heren richtten vervolgens nog dankwoorden tot de scheidende leden. Egmonda. d. Hoef Zeevogels-A.O.G. Goed voorbeeld doet goed volgen: Onze heren, die het voetbalspel hier op een hoger peil hebben gebracht dan voor een klein dorpje verwacht mag worden, hebben de dames ongetwijfeld tot gelijke prestaties geïnspireerd. In het voorjaar besloten zij tot oprichting van een handbalclub, waaraan zij even eens de naam Zeevogels verleenden. Na ijverige training en enige oefen wedstrijden tegen andere clubs, bonden drie elftallen Zondag de strijd tegen A.O.G. uit Alkmaar aan. Het eerste ve.yïoor met het kleinst mogelijke ver schil, 1—2. Overigens een goed resul taat tegen een langer bestaande ploeg, die over meerdere wedstrijdervaring beschikt. De uitslag spreekt nog dui delijker wanneer men weet, dat, naar algemene opvatting het eerste elftal beter had kunnen spelen. Zeevogels 2 en 3 waren fortuinlijker en wisten beide met 2—0 van de dames-tegenstan ders te winnen. Over het geheel geno men mooie resultaten, die goede ver wachtingen voor de komende competi tie wettigen. Egmond aan Zee Oefen-Zondag van Egmondia Egmondia oefende Zondag met de 3 eerste elftallen, tegen die van Alkmaar en wist in alle wedstrijden de over winning te behalen. Egmondia III behaalde op Alkmaar III een monsteroverwinning. Met de rust was de stand reeds 60. Na de rust werden nog 3 goals aan de score toege voegd, zonder dat de Egmondse defen sie ook maar eenmaal gepasseerd werd. Zo kwam het einde met 90, wat dus wel een hoopvol resultaat is, nu Eg mondia voor het eerst een 3e elftal in het veld brengt. Ook Alkmaar II kon het niet bolwer ken tegen Egmondia II. Toch was deze wedstrijd heel wat spannender. Met rust was de stand 10. Het einde kwam tier met 40. De meeste belangstelling ging uit naar de wedstrijd Egmondia I tegen Alkmaar I, dat een klasse hoger speelt. De Egmonders lieten zich hierdoor ech ter geenszins intimideren. Voor de rust was de strijd uiterst spannend. Geen der partijen slaagde er in het net te vinden, zodat de rust met 00 aanbrak. Na de rust wist T. Sloot Egmondia de leiding te bezorgen en eerst nadat J. Mul er 2—0 van gemaakt had, slaagden de Alkmaarders er in uit een strafschop tegen te scoren, 2—1. Egmondia bleef in de aanval en met tweede goede doel punten werd de stand tot 41 opge voerd. Nog eenmaal wist Alkmaar te gen te scoren en zo kwam het einde van deze vlotte wedstrijd met 42 voor Eg mondia. In deze vorm spelend zal Egmondia 'n de komende competitie zeker een goede gooi naar het kampioenschap van haar afdeling doen. Zeevogels I-Crasshoppers I 7—3 Het treffen tussen de eerste elftallen van Zeevogels en Grasshoppers uit Hoogwoud is een aardige ontmoeting geworden, waarin Zeevogels haar krachten voor het komende seizoen heeft kunnen tonen. Het vertoonde spel wettigt het vertrouwen in de toe komst. De voornamelijk in de voor hoede aangebrachte wijzigingen bleken een verbetering te zijn en verleenden aan de ploeg een goede homogeniteit. Opvallend was het beter begrip in het voorhoedespel, waar de samenwerking vlotter ging dan voorheen, terwijl de aanvalslinie over het geheel blijk gaf een snellere en doortastender door- breekkracht te bezitten. Grasshoppers vormde een gelijkwaardige ploeg. Hier waren prettige, sportief spelende tegen standers. Het grote verschil in cijfers, waarmede zij verloren, moet vooral in de meerdere strijdlust van de zijde van Zeevogels verklaard worden. De vogels zijn dan ook voor de reprise Zondag a.s. in Hoogwoud gewaarschuwd, daar men dah zeker op zwaardere tegen stand zal moeten rekenen. Met enige spanning zien wij deze tweede ontmoe ting tegemoet. Direct na de aanvang nam Grass hoppers de leiding, maar al gauw werd de gelijkmaker gescoord. Kort daarop nam Z. de leiding over en wist goed spelend de voorsprong tot 31 te ver groten. Door weifeling in de Z-achter- hoede werd deze verkleind. De rust ging in met 53. Na de rust gaven beide ploegen soms heel aardig spel met over het geheel genomen Z. iets in de meerderheid, waarbij het goed-schotvaardige opviel. Het einde kwam met 73 in het voor deel van de thuisclub. De junioren van Z wisten in een aardige ontmoeting met 2—1 van de junioren van Grasshoppers te winnen. Heer-Hugowaard Hugo-Boys-nieuws Zondag boekte Hugo Boys I een 41 overwinning op Con Zelo 1. Zij had hiermede tevens de Waarlanders de grootste nederlaag toegebracht i» de door haar uitgeschreven neder laagwedstrijden. Het tweede nam deel aan een door K.S.V. ('t Kruis) uitge schreven tournooi. Het verloor echter van K.S.V. I met 2—0. Het derde speelde tegen Con Zelo 2 en boekte ook een overwinning. De eindstand was 21. De adspiranten speelden met 3 elftallen tegen de L.S.V.V.-adspi- ranten. Het werden twee Hugo-Boys- overwinningen en een nederlaag. Hugo-Boys wint de nederlaagwedstrijden De vereniging Con-Zelo uit Waarland had nederlaag-wedstrijden uitgeschre ven waaraan o.a. deelnamen Hollandia T, VZV en SRC. De grootste nederlaag, 10, was toegebracht door Hollandia uit Tuitjehorn. Ten aanschouwe van een groot aantal bezoekers ving Zondag de laatste wed strijd van dit tournooi aan. Na vijf mi nuten verkennen kreeg Hugo Boys een vrije schop welke door de HB-linksbin- nen Kager keihard in het doel werd gejaagd. Vooral in de eerste helft van deze wedstrijd was het spel zeer tam. Slecht plaatsen en te laat bij de bal zijn kwam herhaaldelijk voor. Het Con-Zelo elftal was een beetje gehandicapt, daar keeper Dekker kort geleden naar Indie is vertrokken. Voor de 2e maal stond nu de back Beemsterboer .onder de lat, maar wij kunnen niets anders zeggen, dan dat hij uitstekend debuteerde. Van tijd tot tijd gingen beide elftallen tot de aanval over, maar bij Con-Zelo ont brak tot heden het goede schot. Na een half uur spelen ging de HB-linksbuiten er pijlsnel van door en schoot voor de tweede maal, nu via een Con-Zelo- speler de bal in het net. C.-Z. liet het er echter niet bij zitten en zij zette alles op alles, om toch vóór de rust nog een tegenpunt te maken, doch zo ver kwam zij niet. Na de hervatting hetzelfde spelbeeld, maar nu iets vinniger. Na een kwartier spelen ging wederom H.B. tot de aanval over. De rechtsbuiten Doodeman kreeg de bal toegespeeld en gaf over aan de linksbuiten en voor de derde maal ging het leder de touwen in. Grote kansen hebben de Con-Zelo mannen gehad, maar pech hadden zij eveneens toen een der spelers over de ver uitgelopen HB-keeper heen schoot en de bal vlak langs de doelpaal rolde. Maar zij gaven het niet op en na twintig minuten spe len wisten zij de eer te redden en het was 31. Vlak vóór het einde werd het spannend. Het publiek moedigde de spelers aan en herhaaldelijk werden aanvallen ondernomen. Vijf minuten vóór het einde stelde de HB-midvoor Pancras de overwinning zeker door de stand op 41 te brengen. Scheidsrechter Koedooder leidde de westrijd. Daarna was er prijsuitreiking in café Stoop en de Boys namen we derom een bal mee naar huis. Con-Zelo 2, waar ook de nederlaag wedstrijden voor golden, speelde tegen Hugo-Boys 2. Ook dit elftal moest in Heerhugowaard-Noord zijn meerdere erkennen. De eindstand was 21. De hiervoor uitgeloofde bal ging naar S.R.C. 2. Deze nederlaagwedstrijden zijn vol- leding geslaagd en de sportiviteit heeft in al deze wedstrijden hoogtij gevierd. Aanbesteding In café van den Heiligenberg te Heerhugowaard vond onder leiding van architect S. Vis, Oudkarspel, de aan besteding plaats van het bouwen van een nieuw woonhuis-boerderij voor rekening van de heer A. Oudhuis, Oostdijk, Heerhugowaard, wiens boer derij enige tijd geleden door brand verwoest werd. Er waren 23 inschrij vers, waarvan als hoogste de heer Leegwater te Alkmaar met f 48.760 en als laagste de heer de Geus te Broek op Langendijk met f 38.900. De gun ning zal nader bekend gemaakt worden. Oudorp Sint-Nicolaas pakketten- actie Zaterdagavond werd onder het bo venstaande motto een wedstrijd ge speeld tussen het Thuisfrontbestuur en Overheidspersoneel van St. Pan el as. Voor de wedstrijd bestond een matige belangstelling en wij hadden ook zeker meer Oudorpers verwacht. Niettegenstaande dat was de gelde lijke opbrengst ongeveer 70. Het Fanfarecorps Irene was ook present ,en dat werd ook gewaardeerd. Na een gelijk opgaande strijd, waarin Overheidspersoneel met 10 man deel nam, werd het tenslotte een 21 over winning voor de heren uit St. Pan cras e.o. Nu zal er nog eenwedstrijd gespeeld worden tussen Middenstand St. Pancras en het Thuisfront-elf tal. Deze wedstrijd zal op het Vrone- veld gespeeld worden op Zaterdag 3 September. Hensbroek FLORALIATENTOONSTELLING Was de florialia- en tuinbouwtentoon stelling bij uitzondering aanvankelijk voor dit jaar bepaald op 10 en 11 Sept., zulks naar aanleiding van de jubileum feesten van de plaatselijke toneelver eniging ,,'t Viooltje", Vrijdag heeft men na overlag de data als vanouds weer kunnen bepalen op 17 en 18 Sept. Deze data blijken het meest geschikt te zijn met het oog op de inzendingen van planten en producten. Brieven van 's-werelds fop (I) En dus: een paradijs voor smokkelaars (Van onze Zweedse correspondent). I. ZEERSTE was ik teleurgesteld, toen ik op een afstand van 1400 km. van Stockholm in Haparanda uit de trein stapte. Op de kaart staat deze stad als een middelgrote haven aan de Botnische Golf aangegeven. Ik meen de dus hier aan de Torne-alv, die over enkele honderden kilometers de grens lijn vormt tussen Zweden en Finland, enige bedrijvigheid te mogen verwach ten. Maar waar ik uitstapte stonden nog geen vijfhonderd houten, wit-ge- schilderde huizen. Van een haven was niets te bespeuren. Het was, om het ronduit te zeggen, een dooie boel. En toch was Haparanda het uitgangspunt van mijn tocht langs do Fins-Zweedse grens en de grootste plaats, die ik op dit traject in ogenschouw wilde nemen. Binnen een half uur was ik dus uit gekeken. Ik had slechts met enig chauvinistisch gevoel kunnen opmerken, dat Philips, de Shell en de K.L.M. ook deze Noordelijkste stad aan de Bot nische golf in hun reclame-campagne hadden betrokken. Er schoot genoeg tijd over, om een kort bezoek aan Finland te brengen, hetgeen eigenlijk niet op mijn programma stond. Derhalve had ik ook niet voor een visum gezorgd. Maar in deze uithoek van de wereld kijkt men niet zo nauwkeurig. De Finnen vonden het onmiddellijk goed, dat ik zonder visum een kijkje ging nemen. -y een flink stuk de enkele honderden AAN DE FINSE kant van de Torne, in Torneo, stonden dezelfde kleine huisjes. De etalages van de verschil lende winkels zagen er even goed ver zorgd uit als aan de andere kant van de grens. Ik constateerde slechts dat vele gebruiksgoederen duurder, maar de le vensmiddelen aanzienlijk goedkoper^ waren dan in Zweden Apropos levens middelen: de Finse ..Edammer" was. wat kleur en smaak betreft, nauwe lijks van de echte te onderscheiden. Aan de Finse oever van de Tornc zoekt men natuurlijk ook tevergeefs naar een kaai. Wel liggen er met planken bespijkerde boomstammen, die meters brede rivier in gaan. Van de vefte had ik midden op de rivier al oen groep mannen aan het werk gezien. Nu bleek, dat zij bezig waren de stroom-af komende boomstammen het Finse goud te sorteren. Een klein tikje tegen de neus van de boomstam was meestal voldoende, om hem een bepaal de weg te doen inslaan. We vangen hier veertig verschillende houtsoorten op, legde me een arbeider uit. Ze hebben soms een reis van hon derd en meer kilometer achter de nig. Dit zeggende wees hij op de „weg", die voor de boomstammen in het water was aangelegd Op een afstand van een meter of tien had men boomstam aan boomstam geslagen en zo een ketting iemaakt. waartussen de bomen de rivier afzakten. Nadat ik nog een van de ruim 500 met hout gestookte locomotieven ge zien had, verliet ik het gastvrije land zonder moeilijkheden. Ik behoefde niet eens mijn pa„ te laten zien. De Zweedse douane-ambtenaar wilde slechts weten, of ik alcohol gekocht had. Inderdaad is aan het smokkelen van sterke drank een aardig voordeel tje verbonden. Vooral, wanneer men Amerikaanse of Engelse sigaretten, in Zweden gekocht, in Finland aan de man weet te brengen. Trouwens, alcohol is in Finland gerantsoeneerd; er mag niet meer daneen halve liter per dag per persoon worden afgegeven. Veie grensbewoners verdienen zo een extra centje. Immers, de 536 km lange grens is feitelijk niet te bewaken, is een open deur gelijk. Ruim 40.000 man zouden we nodig hebben om de grens enigszins te controleren, zei 'n Zweedsé douanier. Maar in dit hele uitgestrekte grensge bied wonen amper zoveel mensen, ouden van dagen en kinderen, meege teld. En, zo vervolgde mijn zegsman, wat wilt u doen, indien mevr. Ericson uit Karungi haar ouders aan de Finse kant van de Torne, in Karunki, nu werkelijk honderd cigaretten brengt? En al scheidt dan de Torne de gemeen ten Kaurilanda en Kaurilante, de men sen, die er wonen, vormen toch één gemeenschap. Deze indruk kreeg ik ook later, toen ik met de trein 80 km het land v as ingereden en dan de bus naar Paiala had genomen, een afstand van ruim 100 km. door 'n open landschap met slechts enkele heuveltjes. Op de smalle zand wegen kon de bus wel een uur lang rijden, zonder dat we door een plaatsje kwamen of een voetganger, laat staan een voertuig, ontmoetten. De Torne was inmiddels een riviertje geworden, die op vele plaatsen gemakkelijk kon worden overstoken. Ook ik probeerde hier zwart de grens over te steken. Het ging gemakkelijk. De 20 sigaretten, die ik voor de aardig heid had meegenomen, raakte ik, wel dra voor 200 Finse mark kwijt, waar ik brood, kaas en ham voor kocht, vol doende voor een uitbundige maaltijd, j (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). In uw blad werd dezer dagen een artikel betreffende de moeilijkheden van kleine draverijen op het platte land. Ik ben dat geheel met u eens, op een enkele regel na. U schrijft: „Hoe, dat kwam er in de regel weinig op aan en galopperen ging harder dan draven". Die regel steekt mij een beetje, want direct daarop schrijft u in vragende zin: „Was het niet in Lut jewinkel, dat een boer enz.". Wat dan volgt is waar. Het heeft er echter de schijn van alsof die boer zijn eerste en tweede prijs verdiende door maar wat te galopperen. Zie, redactie, dat steekt mij nu nog in mijn harddraversbloed. Want de H.V. Lutjewinkfel is allang ter ziele evenals die snelle dravers Wijntje en Trijntje van toen van ..Stal Champagne", maar diezelfde boer leeft altijd nog een beetje op die eer en niet meer van die 7 knaken, want die gin gen (druk dit s-v.p. een beetje ondui- lijk) diezelfde avond al ter ziele. En nu ik mijn boekhouding opensla, zie ik daar altijd nog een post van on voorziene uitgaven, groot (a la Vroom en Dreesmann) f 9.98. En nu lees ik nog. eens van galopperen, na al die tijd geleefd te hebben op die eer Maar. opgelet redactie, ik zou altijd nog een getuige kunnen oproepen, die kan verklaren dat er die dag volgens alle regelen der kunst is gereden en wel notaris Van Leersum. Hij toch volgde de wedstrijden van de eerste tot de laatste rit vol geestdrift en moest tot twee maal toe uit de baan worden ge haald als de snelle dravers Wijntje en Trijntje van de „Stal Champagne" van start gingen. Mijnheer de redacteur, ik hoop als nog dat die ene regel niet al te per soonlijk is bedoeld*), want die 7 kna ken (zie boven) kan ik niet meer te rug geven en tot uw geruststelling moet ik u zeggen, dat ik mijn mes niet voor u scherp S. VETHMAN Jz., Lutjewinkel. Stellig niet. „Mijnheer de redac teur" heeft het op het wilde gebied van galopperen nooit verder gebracht dan zijn hobbelpaard en laat dus ook het antwoord over dat gevaarlijke mes graag aan zijn deskundige medewer ker over. Als we de hele kwestie eens gezellig afdronken, eventueel met no taris Van Leersum als kroongetuige? 't Is er uitstekend weertje voor! Red. Dank aan 't Rode Kruis Als anti-militarist voelde ik niet veel voor het Rode Kruis, maar nu ik als invalide de boottocht heb meegemaakt en gezien en ondervonden heb dat het Rode Kruis zo onbaatzuchtig zoveel lieflijk werk op de meest voortreffelij ke wijze verricht en het een ieder naai de zin wist te maken, is dit voor mij (en ik hoop voor vele anderen) een aanspo ring om in het vervolg op een Rode Kruisdag een speldje te nemen en heel diep in de zak te tasten voor dit prach tige werk. De dames en heren van het Rode Kruis en de heren doktoren wa ren aan boord van 's morgens tot 's avonds bezig om ons een prachtige dag te bezorgen. EEN DANKBARE INVALIDE. Heiloo Auto gekapseisd Hedenmorgen omstreeks negen uur is op de Kennemerstraatweg ter hoogte v;n de grensscheiding HeilooLimmen een personenauto geslipt en in een greppel terecht gekomen. Het wegdek was vrij glad en men vermoedt dat de bestuurder de macht over zijn stuur verloren heeft doordat hij hard reed en even slingerde. De wagen kwam in een langs de weg gelegen greppel te recht en kapseisde. De materiële schade is gering en er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. D.O.V.E.S.-successen De Doves-ploeg was Zondag wel „verspreid". Klaas Blokker was in zijn ééntje naar de Sintelbaan in Amster dam getogen om te proberen het club record 1500 meter Junioren A te verbe teren. Hij werd 2e op dit nummer en haalde het clubrecord omlaag tot 4 m. 26 sec. Enige andere Doves-athleten namen deel aan wedstrijden te Hoorn. Theo Hopman werd le op de 1500 m. kl. D, P. Wit won de 800 m kl. C en promo veerde naar de B-klasse. P. Hopman legde beslag op de 3e plaats 800 m kl. D en 2e prijs discuswerpen kl. D, waarbij ook hij op dit laatste nummer promo veerde naar de C-klasse. Verder kwam Vok Huisman als eer ste uit de bus bij kogelstoten Junioren A. Tot slot waren enkele Doves-athle- ten aanwezig' bij de opening van het nieuwe sportterrein te Petten, om daar demonstraties te geven op de 100 meter hardlopen, hoogspringen, polshoog en 4 x 100 meter estafette. Dit ploegje heeft het talrijke publiek laten zien wat serieuze training vermag en er toe bijgedragen om de „Zijpers" wakker te maken voor onze mooie ath- letieksport. Zondag staan voor Doves de twee zwaarste ploegwedstrijden van het ge hele seizoen op het programma. De heren gaan naar Velsen om de strijd aan te binden tegen Suomi, Haar lem, Zaanland, Lycurgus, GAC en Bl.- Wit. De Junioren-ploeg komt te Rotter dam in het veld om te strijden om Oiet Kampioenschap van Nederland. Alleen de grootste en sterkste ploegen uit het tand nemen hieraan deel. Wanneer de Doves-jongens er in sla gen om in de middelmoot te eindigen, zou dit reeds een prachtig resultaat zijn. De Indonesische kwestie Met belangstelling las ik het inge zonden stuk van de heer Waardenburg te Haarlem. Ik ben het volkomen on eens met genoemde heer en betuig mijn adhaesie met de door hem gesig naleerde koppen boven de artikelen over de Ronde Tafel-conferentie. Ze ker, zij zijn rauw en onverbiddelijk en behoeven geen euphemistische inter pretatie. Waarom er doekjes omwin den en het geheel een rose tintje van zachtheid en deemoed geven? Da pers is geen diplomatiek corps maar heeft de taak de feiten in al haar naaktheid te constateren. Ik weet dat velen zich niet aan de be treffende koppen hebben geërgerd. De revolutie in Indonesië is geslaagd" luidde een der koppen. Volkomen te recht. In vier jaren tijd wilde men een voor zelfbestuur geestelijk onvolwaar dig volk door bloed, zweet, tranen en terreur geestelijk bouwrijp maken voor een souvereine staat, met aan 't hoofd een leider die zijn volk aan de Japait- ners met duizenden verkocht. De heer Waardenburg vroeg of het in de bedoeling lag het vaderland en zijn vertegenwoordigers aan de kaak te stellen. Nee, niet het vaderland, maar wel de vertegenwoordigers. Dat les ik er uit. Twee politionele acties, die vele levens kostten, om orde en rust te brengen resulteerden (zie de terugtrekking uit Djokja) in een dub bele politieke nederlaag. Dit vind ik een slag voor het vaderland met name voor onze aldaar verblijvende soldaten. Het gaat niet aan ons met een krans van madeliefjes om het hoofd te tooi en en met een devoot gezicht 't beste van ons volk te offeren. Nogmaals: de opschriften boven de artikelen waren hard en rauw, maar daarom niet minder juist. W. BOER, Alkmaar. In uw blad van Zaterdag las ik, dat Dr. Beel voor zijn 30 weken lange tro- pencarrière voor de gehele verdere duur van zijn leven een pensioen zal genieten van f 12000 per jaar. Zondagavond sprak dominee J. Jon ker uit Amsterdam, reserve veldpredi ker, voor de radio over de soldaten in Indie. Spreker spoorde de gehele Ne derlandse bevolking aan om voor de demobiliserende militair een plaats vrij te maken in het burgerleven, want, zeide hij, er zijn er die thuis niet eens een bed meer hebben, omdat opgroeien de broers of zusters het hebben inge nomen. Dit zijn m.i. tegenstellingen, die ik in een arm land als het onze niet ver wachtte. E. J. BROEK Egmond aan Zee. Scheepvaartberichfen Aalsdijk, 27-8 van Mobile te New Orleans. Algenibj Porto Alegre—R'dam 28-8 te Rio Giande. Algorab, Porto Alegre—R'dam, 28-8 van Paranagua. Blijdendijk, 27-8 van New- York naar Antwerpen en R'dam. Dalerdijk Vancouver—R'dam, 26-8 21 uur van Christobal. Keilehaven, 27-8 van Las Palmas naar R'dam en Hamburg. Leerdam, 27-8 van New York t3 Boston. Stad Maassluis, 27-8 van Vlaar- dingen te Philadelphia, verm. 30-8 van daar naar A'dam of R'dam. Aalsum, R'dam—Calcutta, 29-8 te Colombo. Abbekerk, 29-8 van Hamburg naar Antwér- pen. Alchiba, 27-8 van Karachi naar R'dam. Algenib, 27-8 van Porto Alegre naar R'dam. Alhena, R'dam—Buenos Aires, pass. 28-8 Fi- nisterre. Amstelveen, R'dam—Calcutta, 28-8 te Marseille. Annenkerk, R'dam—Brisbane 29-8 te Adelaide. Armilla, 28-8 van Singapore naar Pladjoe. Axeldik, R'dam—Havana 27-8 van New York. Bacchus, 27-8 van Coquim- bo naar Valparaiso. Berkel, 29-8 van R'dam te Archangel. Breda, 28-8 van Balboa te Buenaventura. Bloemfontein, A'dam—Kaap stad, pass. 27-8 Kaap Verde. Blömmersdijl^ R'dam—New York, 27-8 van Antwerpen. Cha- ma t., 28-8 van Singapore naar Miri. Colitó, 28-8 van Huelva naar Amsterdam. Congo- 6iroom, 27-8 van Point Noire naar Mataadi. Delfland, 28-8 van A'dam te Hamburg. Drente, 27-8 van Semarang te Batavia. Eem- land, A'dam—Buenos Aires pass, 28-8 Ouessant. Ena t., 28-8 van Port Said te Beijrouth. A Grootekerk, 28-8 van Mombassa via Aden naar Amsterdam. Gaasterkerk, A'dam—Beira, 28-8 te Port Elisabeth. Haarlem, 28-8 van Port au Prince te Baltimore. Helena, 28-8 van Trinidad naar Paramaribo. Hermes, 28-8 van Christobal te Buenaventura. Hesilia, 28-8 van Barbados te Paramaribo. Kamerlingli Onnes, 28-8 van Batavia naar R'dam. Kertosono, Ba tavia—R'dam, 27-8 van Belawan. Kota Baroe, Batavia—R'dam, pass. 28-8 Malta. Laurens- kerk, Calcutta—R'dam. pass. 28-8 Gibraltar. Leopoldskerk, Calcutta—R'dam, 27-8 dwars van Ceylon. Lievevrouwekerk, 29-8 van Coconada te Madras. Linge, 27-8 van Nordenham te Gefle. Macoma t., 27-8 van New York te Cu racao. Mariekerk, R'dam—Japan, 29-8 te Sin gapore. Merwede, A'dam—Oost-Afrika, 27-8 van Suez. Mijdrecht, 29-8 van Philadelphia te Londen. Nieuw Amsterdam, R'dam—New Yoik, 28-8 1 uur van Southampton. Papen- drecht, Purfleet—Abadan, pass. 28-8 Kaap Ser- rat Parkhaven 28-8 van Antwerpen naar Santos. Polydorus, Makassar—A'dam, 28-8 te Colombo. Pr. Willem III, 27-8 van Chicago te Millwaukee. Raki, 27-8 van Singapore naar Bangkok. Ridderkerk, Sydney—R'dam, 28-8 te Aden. Salawati, Java—New York, pass. 28-8 Fcrim. Aldebaran, 28-8 van R'dam te Genua. Am- sleldiep, Java—A'dam, pass. 28-8 Malta. Am- sieldijk, Japan—R'dam, 29-8 te Alexandrie, Bantam, Singapore—Liverpool, pass. 27-8 20 u. Finisterre. Friesland, New York—Java, pass. 28-8 16.30 uur Suez. Garoet, Java—New York pass. 27-8 13 uur Azoren. Joost van den Vondel, 28-8 van R'dam te Narvik. «- Kota Agoeng, Batavia—R'dam, 27-8 16 uur van Port Said. Marken, 27-8 van Montreal, wordt 10-9 in Nederland venvacht. Mataram, 28-8 van Antweipen te Londen (15.30 uur). Slamat R'dam—Batavia, pass. 28-8 10 uur Finisterre. Straat Soenda, 28-8 van Rio de Janeiro naar Kaapstad. Streefkerk, Calcutta—R'dam, 28-8 van Cochin. Temate, 27-8 van Lorenzo Mar- quez naar Beira. Talisse, Java—Liverpool, pass. 28-8 Malta. Tiba, Buenos Aires—Vitto- ria. pass. 28-8 Kaap Rio. Waterman, Batavia —R'dam, 26-8. 11 uur te Suez. Zuiderkruis, R'dam—Batavia, pass. 26-8 13.30 uur Suez, wordt 29-8 20 uur te Aden verwacht. Marktbericht OBDAM, 29 Aug. 1949. Slabonen A 35—53. B 23—40; Bevelanders 4 70—6.20; Eigenheimers 6.30; Bintje 6.40; Bonken 7.30; Witte kool 10.7013 50; Breeltpeen 11.60; Uien 16.1017.40: Grof 14.70 15.80; Plantuion 16.30; Drielingen 10.16 —11.70; Nep 12—14.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5