L PRECIES COED lands Vries.V. - Blkiaar Stad en Omgeving, Tehuis voor ouden van dagen niet in gemeente-exploitatie? AGENDA Veertig jaar Nederlandse Kegelbond Jonkvrouw de la Seiglière Heiloo Lanaedijk Inenting tegen pokken Oudorp Visclub „De Hengelaar" aatsfe Warmenhuizen Floral ia Eqmondbinnen Herinenting noodzakelijk Beemsier VAN MARSDIEP TOT IJ] SPECIAALZAAK IN OPTIEK ROERMOND ALKMAAR DAGBLAD- i RECLAME is de beste reclame Het Radioprograi Wonderlijke zaak, die opheldering vereist Het Nieuw Noord-Hollands Dagblad gaf vorige week een kort overzicht van de voornaamste afspraken, die tussen de KVP en de PvdA. zouden zijn gemaakt. We nemen aan, dat het blad voldoende relaties onderhoudt met leden van de R.K. fractie om behoorlijk geïnformeerd te kunnen zjjn en we hebben er daarom met meer dan gewone belangstelling van kennis genomen. Onze conclusie is, dat er heel wat over te zeggen valt. Af en toe hebben we ons lichtelijk verwonderd, we hebben ons echter bepaald verbaasd, toen we lazen, wat werd geschreven over een in Alkmaar te stichten tehuis voor ouden van dagen. Woordelijk staat er: „Medewerking aan de bouw van een tehuis voor ouden van dagen, dat echter niet door de gemeente geëxploiteerd zal worden". Toen we dit lazen, hebben we ons afgevraagd of deze toevoeging in wezen niet een zodanige is, dat, wanneer men zich daaraan houdt, practisch van zulk een tehuis nooit iets terecht kan komen. Wellicht is het verschillende onzer lezers niet bekend, maar de gedachte om hier zulk een tehuis te stichten, da teert van ongeveer twee jaar geleden. Het was de vereniging „Humanitas", die zich op 8 Juli 1947 met een schrij ven tot de gemeenteraad richtte, waar in werd geconstateerd, dat de huisves ting en de verzorging van bejaarden in onze gemeente niet voldeed aan de ei sen, welke daaraan gesteld mochten worden. De uitvoering van deze taak toch, zo heette het in het bewuste a- dres, berustte geheel in kerkelijke handen. De vereniging was van oor deel, dat hier een leemte bestond, waar in de gemeente behoorde te voorzien en (ze verzocht te bevorderen, dat een voor alle gezindten toegankelijk tehuis werd gesticht. Op dit adres werden verschillende adhaesiebetuigingen ontvangen, in het bijzonder ook van kleinere kerkelijke gemeenten, die zelf niet in staat waren zulk een tehuis te stichten. Het adres werd om prae-advies in handen gesteld van B. en W., die het nog steeds in handen hebben, want in de raad is het niet weer geweest. Dit neemt echter niet weg, dat de P.v.d.A. het blijkbaar belangrijk genoeg heeft geacht om het als een harer wensen in het programma van samenwerking te doen opnemen. Mogelijkheden ter ver wezenlijking, De mogelijkheden worden geheel be paald door de financiën. Naar ons van deskundige zijde wordt verzekerd moe ten de kosten van de bouw en de in richting worden geraamd op zeker on geveer 250.000,Dat dit geld door „Humanitas" zou kunnen worden ge fourneerd, is natuurlijk buitengesloten. „Humanitas" heeft geen geld en de verenigingen, die adhaesie betuigden, kunnen evenmin voor dit bedrag zor gen. Wanneer zulk een tehuis er zal komen, dan kan dit alleen, wanneer de gemeente de benodigde geldmiddelen ter beschikking stelt. Trouwens, „Humanitas" wees op de plicht van de overheid om er zorg voor te dragen, dat alle bejaarde mensen de verzorging kunnen vinden die ze behoe ven. 't Is zeker toe te juichen dat enkele grote kerkelijke gezindten aan deze taak reeds ten dele uitvoer hebben ge geven, maar zolang grote groepen ver stoken blijven van de hulp, welke ze behoeven, blijft een terrein braak lig gen, dat bewerkt behoort te worden. En dit kan alleen de gemeente doen. Nu is er natuurlijk verschil tussen de stichting van zulk een tehuis en de exploitatie ervan. Wanneer de gemeen te zou willen zorgen voor de bouw om dan vervolgens de exploitatie over te dragen aan de een of andere organisa tie, dan zou men daarmee tot op zeke re hoogte vrede kunnen hebben. Dit echter is een gedragslijn, die zozeer in strijd is met de gedachte, dat een overheid, die alle middelen ter be schikking stelt om een algemeen be lang te behartigen, ook het oppertoe zicht bij de exploitatie wil behouden, dat we ons met ongerustheid afvragen of hier exploitatie en stichting niet dooreen Worden gehaspeld. Verondersteld, dat de gemeente de exploitatie van een dergelijke stichting zou willen overdragen aan de een of andere vereniging, dan doet zich on middellijk de vraag voor: Wie moet 't doen? Moet het „Humanitas" zijn? Of misschien 't „Humanistisch Verbond"? Of misschien één van de kleine kerke lijke gemeenten? Of een andere ver eniging? Iedereen zal toegeven, dat geen van deze oplossingen bevredigend zou kun nen worden genoemd, De juiste oplossing is een bestuur, zoals we dat bij Maatschappelijk Hulp betoon aantreffen, waarin alle daar voor in aanmerking komende organisa ties een plaats hebben, terwijl daar naast de gemeente een grote, of des noods een overwegende invloed moet hebben. Waarom een afzonderlijke admini stratie te stichten, terwijl de gemeente in de dienst van Soc. Zaken de instel ling bij de hand heeft, die over de no dige ambtenaren beschikt en die zeer nauw met het bestuur van het op te richten tehuis zal moeten samenwer ken? Budget van M.H. wordt ontlast'. Een tehuis van ouden van dagen zou tot op zekere hoogte het budget van het M H. ontlasten. Dat klinkt mis schien wat vreemd, er is echter niet de minste twijfel aan of dit zal het geval zijn. Men moet daarbij bedenken, dat tal van mensen, die nu worden ver zorgd in ziekenhuizen, niet om daar herstel te vinden, maar omdat er geen verzorging voor hen ie vinden is, on middellijk in het te stichten tehuis kunnen worden opgenomen. Dit zal 't M.H., dat thans aanzienlijke bedragen voor deze verpleging aan de zieken huizen moet betalen, aanzienlijk goed koper uitkomen, terwijl daarnaast in de Ziekenhuizen, die niet zijn bedoeld als plaatsen voor permanente verpleging, bedden vrijkomen voor mensen, die daar wél behoren te worden opgeno men. Uit al deze dingen blijkt duidelijk, dat het bestuur van het tehuis zeer nauw zou moeten samenwerken met 't M.H, en wel zodanig, dat bijna kan worden gesproken van een dooreenlo pen van beide diensten. Wanneer men nu werkelijk als voorwaarde zou stel len, dat de exploitatie onder geen en kele omstandigheid in handen van de gemeente zou mogen liggen, dan vre zen we, dat hierin een middel wordt gezocht om tenslotte het gehele project onmogelijk te maken. Per slot van rekening ligt de zaak zo, dat hier sprake is van een algemeen belang en we begrijpen niet, waarom dit aan een particuliere instantie zou moeten worden opgedragen. De eisen, waaraan het ge bouw zou moeten voldoen. Men moet zich op het standpunt stel len, dat het gebouw niet in de eerste plaats bedoeld is voor meer gegoeden, die plaats kunnen vinden in inrichtin gen als Westerlicht. Men moet denken aan mensen, wier gehele inkomen be staat uit de uitkering-Drees en die daarmee behoorlijke verpleging moeten kunnen krijgen. Waar het om gaat is dus een gebouw, dat sober ingericht kan zijn, maar dat toch aan zekere eisen voldoet. Als zodanig zouden we willen noemen: a. grote opnamemogelijkheid voor de biele mensen; mensen dus, die gere geld zorg en verpleging nodig heb ben, maar waarvoor gezinshulp niet te betalen is; b. zoveel mogelijk gelegenheid voor 't opnemen van echtparen, waarvoor dus kamers aanwezig moeten zijn. Exploitatiemogelijkheden vrij gunstig. De exploitatiemogelijkheden worden ons van welingelichte zijde als gunstig geschilderd. We wezen reeds op de kos tenbesparing, die zulk een tehuis biedt ten aanzien van ziekenhuisverpleging en gezinszorg. Beide posten ontlasten het M.H. Daarnaast moet men in het oog houden, dat een zekere betaling mogelijk is, zij het natuurlijk geen ho ge. Gezien de betrekkelijk sobere in richting en het feit, dat de eisen der bewoners betrekkelijk bescheiden zul len zijn wordt ons van deskundige zijde verzekerd, dat er bij een goede exploi tatie werkelijk geen grote nadelige sal di behoeven te zijn. Alles bijeen genomen verheugt het ons, dat de gedachte van een tehuis voor ouden van dagen, waarin mensen van iedere richting kunnen worden op genomen, zover is doorgedrongen, dat het als punt voorkomt op het program ma van samenwerking tussen P.v.d.A. en K.V.P. Anderzijds vrezen we, dat, indien in derdaad als voorwaarde is gesteld, dat de gemeente niet als exploitante zal mogen optreden, een zodanige beper king is gemaakt, dat de uitvoering werkelijk in het gedrang zou kunnen komen. Meer licht in deze belangrijke materie is dunkt ons van het hoogste gewicht. Eigen geteelde Amerikaanse bramen Ze groeien in .Koedijk Men kent natuurlijk algemeen de bramen, die in onze duinen groeien, maar men kent niet de Amerikaanse Himalaya-braam. In Amerika zijn thans 11.000 ha met deze vrucht bebouwd, in Engeland 1000 ha; Nederland heeft er nu 20 ha van, voornamelijk in Zeeland en de Bommelerwaard, 'maar ook in de onmiddellijke nabijheid van Alkmaar op een afstand van pl.m. een half uur fietsen is deze vrucht thans ver bouwd en heeft een goede oogst gele verd. Het vorig jaar het eerste jaar van verbouw kon er nog niet geplukt worden. Thans wordt de oogst verza meld. De bramen zijn groter en zoeter dan de duinbramen. Zij groeien in tros sen, zijn heerlijk op de boterham en men kan er sap en jam van maken. Bovendien zijn zij veel goedkoper 1.50 per slof en 1.per slof als men ze zelf komt plukken). De telers, de heren P. Yfs en J. Blaauboer, hebben op het proefbe drijf in het Geestmerambacht ongeveer 1 ha met deze vruchten beplant. Zij brachten ze naar de Langedijker Groentencentrale, maar waarschijn lijk omdat men de vruchten niet ken de ze brachten daar slechts 0.24 per kg op. Wie kennis met deze voortreffelijke vruchten wil maken doet het best eens op de fiets te stappen en naar de heer Yfs, Koedijk no. 85, te rijden. Hij zal de vruchten kunnen zien en kunnen pluk ken en ongetwijfeld tot de conclusie komen, dat ze in alle opzichten voor treffelijk zijn. HET NEDERLANDS HANDELS REGISTER Nieuwe inschrijvingen: Firma P. en G, Groot te Cas- tricum; kiosk kampeerterrein P. W. N. te Bakkum; brood- en banket bakkersbedrijf; - vennoten _P. en G. Groot. Pension ..De Kim", Egmond aan Zee; Boulevard 12; eigenaar J. J. Schothorst. (Ontleend aan „Het Neder lands Handelsregister"). WOENSDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: De onsterfelijke wals (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Nicky als de tective (14 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Abbot en Costello zwaaien af (tot 14 jaar o.g.) In alle drie theaters 2.30 uur matinee. Gulden Vlies, 8 uur: „Hals over kop", Rotterdams To neel. Negerhut van Oom Tom, Waagplein: Dansen. Beemster, Waagplein: Dan sen. Centrum Hotel, Kraanbuurt: Dansen. A. Martin, Doorbraak: Cabaret. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Ker- misbal ten bate van band Ned.—Indie. DONDERDAG Bioscopen als Woensdag. Geen matinee. Gulden Vlies, 8 uur: „De Model Echtgenoot", de Komedianten. Negerhut van Oom Tom, Waagplein: Dansen. Beemster, Waagplein: Dan sen. Centrum Hotel, Kraanbuurt: Dansen. A. Martin, Doorbraak: Cabaret. Ter propagering van de Poppententoonstelling De Poppententoonstelling, die vanaf hedenmiddag in het KOFA-magazijn ten bate van de Stichting 19401945 wordt gehouden, heeft ter propagering een kleine voorloopster gevonden in ,,'t Heerenhuis" aan de Langestraat. Aldaar zijn in een smaakvolle étalage enige proeven te zien, van wat de grote expositie biedt. Uit de unieke poppen- verzameling, die uit alle delen der we reld is bijeengebracht, zijn enige exem plaren genomen en hier tentoongesteld. De etalage, modern en vakkundig ge arrangeerd, treft, buiten de fraaie pop pen, door een originele blikvanger van muntbiljetten, terwijl aan de andere zijde van de kast drie kruizen in nationale kleuren op piëteitvolle wijze herinneren aan het doel van de expo sitie, de ondersteuning van de nagela ten betrekkingen der gbvallen verzets lieden. Op haar beurt zal deze etalage niet nalaten aan het gestelde doel te beantwoorden. Het is een uitstekende opwekking de Poppententoonstelling te bezoeken en hopelijk zullen velen aan deze oproep, waarvoor de heer B. Trij- betz een woord van dank verdient, gevolg geven. Op 20 Juli 1949 bestond de Neder landse Kegelbond veertig jaar en dit feit hoopt het bestuur van de bond te herdenken, door het organiseren van een Nationaal concours van 11 Sep tember t/m 25 September, voorafge gaan door een receptie op Zaterdag 10 September van 15.3017 uur, terwijl 's avonds een feestavond voor de le den zal plaats vinden, waarin een spe ciale NKB-revue zal worden opge voerd, door het revuegezelschap van de Haarlemse Kegelbond. Het concours zowel als de receptie en feestavond wordt gehouden in het prachtige kegelgebouw van de Haarlemse Ke gelbond, Tempeliersstraat te Haarlem. De Ned. Kegelbond, opgericht in 1909 door oorspronkelijk 5 bonden, waaronder ook de Alkmaarse Kegel bond, heeft in die veertig jaren van zijn bestaan ontzaglijk veel gedaan cm de sport in goede banen te leiden. Het kegelen om geldprijzen werd ver boden. Er verscheen een wedstrijd reglement en het organiseren van wedstrijden, wat hoofdzakelijk in han den van de baanhouders was, werd voortaan alleen toegestaan aan de aangesloten bonden. Een jaarlijkse bondenwedstrijd be sliste over de kampioenschappen en ieder jaar kwam men te Utrecht uit het gehele land te zamen om aan die wedstrijden deel te nemen. Toen deze niet geheel meer voldeden en er stem! men opgingen om de kampioenschap pen in meer dan een wedstrijd te doen beslissen, kwamen de districts wedstrij den in 1936 voor de wedstrijden te Utrecht in de plaats. Het land is nu verdeeld in 5 districten die ieder een kampioen naar de eindwedstrijden zenden en in deze wedstrijd wordt uiteindelijk het landskampioenschap beslist. Vooral deze wedstrijden heb ben, er veel toe bijgedragen om de kegelsport een plaats tussen de ande re sportbonden te verzekeren. De NKB is reeds vele jaren aangesloten bij het NOC. Op het ogenblik telt de bond ruim 7000 leden georganiseerd in 26 bonden. Voor de NKB is er dus alle reden om feest te vieren. FRANSE ESPRIT EN CHARME OP HET TONEEL Dat het Franse blijspel van Sandeau en Regnier, dat dateert uit de tweede helft van de vorige eeuw, nog in alle opzichten boeien kan, mits het maar goed gespeeld wordt, heeft de voorstel ling, die het Rotterdams Toneel gister avond in het Gulden Vlies gaf, afdoen de bewezen. Het enthousiaste applaus dat de uitvoerenden, vooral aan het slot, ten deel viel, was ruimschoots ver diend. Het verhaal van de Markies de la Seiglière, die na de val van Napoleon weer op zijn kasteel is teruggekeerd en in zijn tijd van emigratie weinig heeft geleerd, de scherpe strijd tussen de Ba rones de Vaubert en de advocaat Des- tournelles, de terugkomst van de dood gewaande zoon van de pachter Stamp- ly en de liefde van Hélène voor Ber nard, dit alles heeft de toeschouwers veel vreugde gegeven. Mede door het spel van de leden van het Rotterdams Toneel. Zij riepen weer herinneringen op aan de tijd van dr. Willem Royaards die met zijn gezelschap dat stuk zo prachtig speelde, In de opvoering door het Rotterdams Toneel trok in 't bijzonder het spel van Willy Haak als de intrigerende Barones de Vaubert alle aandacht. Dat was vol van tintelend leven, scherp, duidelijk en beheerst. Ko Arnoldi heeft van de succesrol van Destournelles, de slimme advocaat, een opmerkelijke uitbeelding gegeven. Hij toonde zich in de strijd met de barones een prima advocaat. Richard Flink was een uitstekende markies. De rol van Bernard Stamply, de uit Rusland teruggekeerde pachters- zoon, was een groot persoonlijk succes voor de jonge acteur Frans v. d. Lin- gen. Spel met belofte. De titelrol werd vertolkt door Enny Meunier, doch zij bleef in het geheel wat vlak in haar uitbeelding. De rol van Raoul de Vau bert is wel een zeer ondankbare, maar toch wist Niek van Reesema, vooral in de laatste acte, nog enig relief aan de figuur te geven. Ad. Noyons was een zeer correcte bediende en sloot zich goed bij het vlotte geheel aan, Er werd zeer duidelijk gesproken, wat al gemeen gewaardeerd werd. Dat aan 't slot de uitvoerenden vele malen terug geroepen werden, w?s wel een bewijs dat 't gebodene gewaardeerd werd. En nu vanavond „Hals over kop". G. Burgerlijke Stand Geboren: Maria d. v. H. van den Beid en M. Grunsky. Willem, z. v. W. C. Th. Ligthart en A. G. Geerling. Pe trus B. M. z. v. L. A. C. de Jong en A. Brekelmans. Gehuwd: Simon J. Houtenbos en Geertruida D. Beemsterboer. Theodorus Schneider en Johanna W. Hendriks. ECONOMISCHE BETREKKINGEN MET PERU EN BOLIVIA De Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier verzoekt ons te melden, dat de heer Mr. L. A. Gastman, H.M.'s Gezant te Lima, voor belanghebbenden bij de handelsbetrekkingen met Peru en Bolivia te spreken zal zijn op Woens dag 7 September 1949, van 1012 uur v.m., ten kantore van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord- Holland. Beursgebouw. Damrak 62a. Amsterdam C. Het verdient aanbeveling, dat gega digden van hun voornemen doen blijken aan het Secretariaat van voornoemde Kamer. FAILLIET VERKLAARD Bij vormis van de Arrondissements rechtbank te Alkmaar is in staat van faillissement verklaard Johannes Adr. van Beusekom. 2e Landdwarsstraat 5 te Alkmaar, losarbeider. Rechter-commis- saris is mr. Van den Wall Bake, curator mr. C. D. Thijs te Alkmaar. Ongelukken op de kermis Gisteren vonden er op de kermis twee ongelukken met vrij ernstige afloop plaats. Toen een 10-jarig jon getje koek hakte, schoot plotseling het bijltje uit en het kind sloeg zich de top van de liniker wijsvinger af. De post van het Rode Kruis verleende eerste hulp, waarna de jongen naar het ziekenhuis werd overgebracht. Een tweede ongeluk vond plaats in de autoscooter. Een 4-jarig jongetje zat langs de kant van de scooter en hield zich daarbij met zijn hand aan de rand vast. Een botsend autootje raakte het handje zodanig, dat de linker middenvinger werd afgekoeld. Nadat de post van het Rode Kruis eerste hulp had verleend, werd het kinid naar het ziekenhuis overge bracht. Botsing Toen gisteravond de bestuurder van een personenauto van de zijde van het Fnidsen links af de Houttil wilde in rijden, verzuimde hij voorrang te ver lenen aan een personenauto, die over de Houttil in de richting van de Lan gestraat reed. Het gevolg hiervan was. dat de auto's tegen elkaar botsten, waarbij de schade echter gering bleef Het bleek, dat de bestuurder van de auto, die geen voorrang verleende, onder invloed van alcoholhoudende drank was. Hjj en zijn auto werden naar het Bureau van Politie overge bracht en er is proces-verbaal opge maakt. Beslissingen in de Bedrijfscompetitie De Bedrijfsvoetbalcompetitie nadert met rasse schreden het einde. Nadat de Reiniging in de kampioenscompetitie de beslissing geforceerd had, plaatste Black Boys zch door een 20 zege op Chevrolet Boys in de finale van de verliezersronde der bekerwedstrijden. Gisteravond werd de andere finalist bekend. De Melkboeren gaven het elf tal van de Alkmaarsche Courant een geducht lesjes. Nadat de rust reeds met 30 was ingegaan, voerden de Melkboe ren in de tweede helft met de regel maat van de klok de stand op. Negen maal moest onze doelverdediger de bal uit het net halen, waartegenover de voorhoede van de Alkmaarsche Cou rant slechts één doelpunt wist te stel len. Met deze fraaie en volkomen ver diende 91 zege zijn de Melkboeren een geduchte candidaat. Jongen te water gereden Een 11-jarig jongetje, dat gistermid dag om één uur over de Kennemer- singel fietste, raakte ter hoogte van de R.K. kerk plotseling de macht over zijn stuur kwijt en kwam in de Singel gracht terecht. De opzichter van het Sportpark, de heer B. Kaandorp,/-die juist passeerde, sprong met zijn Zon dagse costuum in het modderige water en slaagde er in de jongen op het droge te brengen. Deze werd later door de politie naar de ouderlijke woning over gebracht. Denk om de revaccinatie Op verzoek herinneren wij gaarne aan de in onze courant geplaatste me dedeling van het Centraal Ziekenhuis betreffende de gratis revaccinatie. Dinsdagavond was dit voor inwoners met de naamletters A. en B„ Woensdag voor de letters C„ D. en E. en Donder dag voor de letters T. G. H. De vol gende week komen andere letters aan de beurt. Wij herinneren eraan, dat de revac cinatie des avonds om 8 uur gratis ge schiedt in het Centraal Ziekenhuis. VAN DUIKPLANK GEVALLEN Toen een twaalf-jarig meisje zich dezer dagen op de hoge duikplank in het Zomerbad tamelijk wild gedroeg, raakte zij haar evenwicht kwijt en viel op de drie .meter lager gelegen beton nen vloer. Zij brak daarbij haar rech ter pols, kneusde de linker pols en bekwam een hersenschudding. Zij werd naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht, waar men aanvankelijk voor haar leven vreesde. Op het ogen blik is haar toestand echter bevredi gend. EEN JUBILEUM. De heer O. van der Slikke, hoofd assistent bij de belastingen te Alkmaar finsp. bel.) herdenkt op 1 September de dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad. De heer Albert Meijnis W*. 45 jaar dirigent Ter gelegenheid van het 45-jarig be staan der Harmonie „Ons Genoegen" te Wormarveer en het 45-jarig dirigent schap van de heer Alb. Meijns Wzn., zal Zaterdag 3 September a.s. in hotel „De Jonge Prins", aldaar van 35 uur receptie worden gehouden. Zaterdag avond zal er in verband met deze jubi lea in het Wilhelminapark aldaar een concert worden gegeven. De heer Alb. Meijns Wzn. geniet ook in Heiloo grote populariteit en bekendheid als dirigent van „Eensgezindheid". De Harmonie „Ons Genoegen" heeft meermalen in Heiloo een concert gegeven. Ook in de gemeente Langedijk zal gelegenheid worden gegeven tot koste loze inenting van gemeentewege, waar voor voorlopig alleen in aanmerking komen: 1. kinderen beneden 2 -jaar; 2. personen, die reeds eerder zijn ingeënt. Bij deze twee groepen is de kans op postvaccinale encephalitis (hersenont steking tengevolge van de inenting) te verwaarlozen. Bij hen, die tot nu toe nog nooit zijn ingeënt (boven twee jaar) treedt deze complicatie soms wel op, zodat aan hen op het ogenblik nog niet kan wor den aangeraden zich te laten inenten. Nadere bijzonderheden betreffende plaats en datum der bovenbedoelde kosteloze inenting volgen binnenkort in een officiële publicatie. Zondag hield de visclub De Henge laar haar derde onderlinge viswedstrijd. Als viswater was uitgezocht de ring vaart bij Oterleek. Men stapte om ruim 7 uur op de fiets naar het operatieter rein en om 8 uur zat men al op 't dob bertje te turen. Heel spoedig lag het eerste baarsje in het gras. Regelmatig kwamen de baarsjes boven water. Ze waren echter niet groot. De spanning zat er dan ook spoedig in, vooral voor de strijd om de eerste plaats. Na drie uur vissen waren er 51 baarsjes gevan gen en werd de stand opgemaakt. Daar niet het aantal baarsjes zou beslissen maar het aantal cm vis, gebeurde het deze keer dat de eerste prijswinnaar niet het grootste aantal baars had ge vangen. De stand was als volgt: eerste prijs G. Staa, 10 stuks; tweede prijs F. Nieman; derde prijs W. Corbie. 10 st.; vierde prijs D. Beeldman 7 stuks. Voor het kleinste baarsje was ook deze keer een prijsje beschikbaar. Dit was voor W. Corbie. De voorzitter ving de groot ste n.l. 31,5 en gaf hiermede het goede voorbeeld. Hij reikte de prijzen met een gezellig babbeltje aan de gelukkige winnaars uit. (Ongecorrigeerd) Opstand in Bolivia nagenoeg bedwongen De staf van het Boliviaanse le6(, heeft verklaard, dat in Cochabaab! nagenoeg geen tegenstand wordt ge, boden door de opstandelingen I troepen zouden de stad echter nj,J voor hedenochtend bij daglicht biti.I nenrukken, teneinde de bevolking tj sparen. Cochambamba, de op een al grootste stad van Bolivia, is het bel belangrijkste bolwerk der opstandeü-.l gen. In de dezer dagen gehouden b|.| stuursvergadering van de Floraliave:, I eniging is besloten om de tentoonstel, I ling te houden óp 3 en 4 September I Als bijzonderheid kan worden ven I meld dat in de garage van de heer 1 Slikker een tentoonstelling van aqua. I ria wordt gehouden. Tevens zal hier I iets tentoongesteld worden, wat voor I de bezoekers een ware verrassing a[l blijken te zijn. Door enkele vakkundige dames uil een demonstratie worden gegeven v«n| kantklossen, waarbij ook werkstukke I te bezichtigen zijn. Met het oog op het grote pokkengeJ vaar wordt herinenting door he|| staatstoezicht op de Volksgezondheid dringend noodzakelijk geacht. In verband hiermede zal de gemeen,I te tot kosteloze herinenting (duS nieuj we inenting bij personen, die vroege I al ingeënt zijn tegen pokken) ov gaan, n.l. te Egmond-Binnen op Zate dag 3 September a.s. des namiddag I 3 uur in het Patronaatsgebouw en til Egmond aan de Hoef in het gymnaeT tieklokaal der openbare lagere school! eveneens op 3 September a.s., echtet des namiddags 5 uur. BURGERLIJKE STAND Geboren: Aagje Elizabeth, d. vsi C. J. Ubbels en van I. van Twisk. Hendrika Johanna, d. van A. Klijnsmi I en van J, Koops van 't Jagt. EIiza- beth, d. van M. de Bakker en van M. E, Giele. Marktberichten WARMENHUIZEN, 31 Aug. -1 71.200 kg. aardappelen: Koopmani I blauwe 77.30, Meerlanders 7.50— 7.80, Bevelanders 6.40—6.70, Eigen heimers 6.607.20, Bintje 6.90—7,80,1 Schotse muizen 8.50, Noordelingen! 5.80, 1600 kg bieten I 5, II 4, 48.900 1 kg. witte kool 10.70—11.70, 16.900 kg, I rodê kool 5.50, 3500 kg gele kool 5—1 8.40, 11.640 kg slabonen 3043, 57001 kg peen 16.50. NOORDERMARKTBOND, 31 Aug. -I De aanvoer was heden: 28.000 kg. aard-" appelen: Eerstelingen 7.80, Eigenhei-1 mers 7.50 Blauwe Eigeh. 67.30, Beve-I landers 6.106.50, Bintje 6.706.80; I 46000 kg. rode kool 5.505.90; 5400 kg. I gele kool 57.70; 120.000 kg. witte kool 10—12.90; 8000 kg. uien 13.4015.80; I 1000 kg. bieten 5; 600 kg. peen II 13.70; I 27.000 kg. slabonen 3851, afwijkend 33—41. WARMENHUIZEN, 30 Aug. 1949.1 22100 kg Rode kool 5.50—6.20; 17900 kg Gele kool 10.10t-13.50; 58300 kg Wittel kool 13.10—14.10; 11600 kg Uien (plant) 15.50—17.30; 3400 kg Bieten 33-51; 12920 kg Slabonen 33—51; 56800 kg Aardappelen: Schotse muizen 8.508.70, Eigenheimers 6.707.40, Bintjes 7.30— 7.70, Koopmans blauwe 7; Noorderling 6.80; 186.300 Goedgekeurde Eerstelin gen^ 35-50 60—68. 28 35 105—107; AB I 35 -50 31 en AB 28 35 80 per wagon boven BA-prijs. Het te Hoorn verblijvende gezel schap uit de Engelse stad Wembley Is I officieel ten stadhuize ontvangen. If heer J. H. Klasema, gemeente-ontvan ger te Medemblik, is in gelijke functie I benoemd te Borger (Dr.) O De te Hoorn ontsnapte gevangene heeft zich weer aan de strafgevangenis gemeld. Zijn vrouw vond het beter dat hij zijn straftijd bleef uitzitten tfi De Havenstraat te Zaandam kwam I in rep en roer te verkeren doordat een beschonken Finse zeeman in verschil lende woningen de ruiten insloeg en I bovendien in vier huizen het meubilair vernielde. De man was tot deze daad gekomen doordat jongens hem hadden getergd door met graszoden te werpen. De Fin zit thans achter slot en gren del. O Bij Kon. besluit is overgegaan I tot schorsing van het raadsbesluit van I Monnikendam, waarbij de schorsing I van F. A. Nagelhout als secretaris van die gemeente werd opgeheven. BETER KAN NIET wanneer het een bril betreft. Voor ieder, die een bril nodig heeft hebben wij die bril, die precies goed is. Grootste sortering monturen. TELEF. 2875 LUTTIK OUDORP 58. WONINGRUIL Aangeboden te Roermond, mooie moderne flatwoning op de le etage, bevattende 2 kamers en suite a. d. straatzijde gelegen, grote slaapkamer, badkamer, keuken etc. Gevraagd te Alkmaar, ongeveer dito woning op goede stand, geschikt voor 2 volwassen personen en 1 kind. Brieven met spoed: H. J. A. TERLINGEN, Steenweg 16 B, Roermond. Huurprijzen nieuwbi te hoog GERECLAMEERD BIJ DE Ml De woningnood te Obdam „root. In de loop der jaren z verschillende schuren voor ting ingericht. Daarnaast zijn woningen gebouwd, alsmede bouw. De bevoegde plaatse! fianties stellen alles in het de nood te lenigen. Inmiddel er nieuwe moeilijkheden te r schrijven B. en W. het volg' de raad: Aan de pogingen om de 1 huisvesting te versthaffen zit onprettige en gevaarlijke zi huurprijs wordt van Rijksweg veel te hoog niveau vastgesl woningen van woningwet 194; een huurprijs van f 5.60, plu; gebruik ad f 0.60, d-i- per we totaal. Het blok 1949 vraagt e p,-ijs van f 6.30, plus f 0.60 bruik, alzo f 6.90 per week. t. bet duplexwoningen zijn gewi p-,eerdere kosten daarvan ook r'jpg worden gebracht, zo Kijkswege wordt gezegd, de half gedeelte van dit huizen huurprijs zal vorderen van f w atergebruik of p!m. f 5.20 1 Wij zien met deze uiterm; huurprijs-vaststelling aankom in de toekomst, bij het terugl de welvaart ten plattelande teiugloper. begint zich te 01 dr gemeente voor financiële quenties wordt geplaatst, wa; niinder gewenstp situaties zul deen. Ter illustratie diene, dat de bouw 1940 een huurprijs hc f 4.25 (inhoud 380 m3), die f 6.20 en van 1949 f 6.90 (345 inclusief watergebruik, tei financieringsgevallen worden slagen naar een huurwaarde f 453 per jaar en volgens de regelen de huur wordt teru; naar die van 1940. B en W. hebben hun bezv de minister bekend gemaakt. Interessante gegev volkstelling De uitslag van de Volkste meldt o.m. de volgende gege wijk A wonen 1646 mensen; w wijk C 178. Beneden de leeftijd van 16 er 932 inwoners van 16—20 21—50 jr. 789, 51—69 jr. 257, en ouder 90; totaal 2316 inwi Ingedeeld naar godsdienst: Ned. Herv. 206; Gereformeerd gezind 3; overige kerkgenoo 2; geen kerkgenootschap 51; r.k. totaal en 263 niet r.k. Werkzaam naar beroep: 98; landbouw 502; handel-vei verzekeringswezen 2; overh onderwijzers etc. 55; huiselij ten 47; dag-onderwijs genieten der beroep 949. Bedrijfshoofden: nijverheid soneel 21; zonder personeel bouw 223; winkeliers 19; sche overige 18. HULDE VOOR KORDAAT O] De heer Kokernoot te Obda het gemeentebestuur voor 2 daat optreden bij de onlani gehad hebbende uitslaand te Obdam, waardoor hij kim de heer Van Velzen wist 1 met een huldeblijk vereerd. Alweer een bloeddo hond Maandag ontdekte de heei mer dat op zijn land een 12 n§n, van het soort reuzen, scheurd. Terwijl hij nog op was, zag hij de dader terugl nogmaals zijn slag te slaan, een hond van de heer B. ti schade, die ruim 50 bedroe derling worden geregeld. PROGRAMMA VOOR WOENSI EN VOOR DONDERDi HILVERSUM 1, 301 M. Nieuws 7, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten 7 30 Actueel geluid. 8.05 Nation» ma. Nederlandse verpozingsmuziel deren. 8.45 Historisch hoorspel, pliilharm. orkest. 10.10 Nederl. 1H.25 Koninginneleest in 1899. tages. 11.30 Metropole-orkest, HILVERSUM II, 415 M. Ni. om 6, 8 11 uur. 6.30 Lezing. uit Indonesië. 7.30 Voor de jeugd naai programma (zie Hilv. I). HILVERSUM I, 301 M. Ni. om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. S d&g 9.05 Muziek houdt fit. 9.40 Hobo-kwartet. 10.15 Morgendiei zonnebloem. 12.03 Siemen Jongsmi Vcor land- en tuinbouw. 12.Gö Ombach. L20 De Zevenklapcr. koor. 2.40 Even onder ons. 3.— 4 Bijbellezing. 5.— Radio 5.30 NCRV Koor. 6.30 Strijdkra Nederl. organisten. 8.05 Progran 8-15 Plaatvaria. 9.— Contact mei land. 9.30 Tuinconcert. 10.45 denking. 11.15 Beroemde concer HILVERSUM U, 415 M. Ni om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.! varia. 9.— Werken van Bach. 9 sweet. 10.15 Arbeidsvitaminen, kwintetspelers. 12.— Franse zaï Voor land en tuinbouw. 1.— D 12.15 Solisten concert. 3.— Klim uut met Goethe. 5.— Avro-kalei< Sportpraatje. 6.30 Maria Zamors 7.- Stafmuziek. 7.30 Muziekfesti luirg. 8.40' Hoorspel. 9.05 Suri' ziek. 9.25 „Popularis". 10.— R« valéry. 10.20 Le piano roman The skymasters. 11.15 Opera-con PROGRAMMA 3e LIJ 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gram. 8.05 Conc. 9.10 Verz. pr 10.30 Voor de sold. 10.45 Voor nolulu Hawaiïans. 11.45 Voordr. Soi. parade. 12.40 Gram. 13.15 zang. 14.— Eng. H.S.: „Rumba! Sextet Ernesco. 15 Kalundborg: vist. 15.30 Eng. H.S.: BBC N 16 30 Gram. 17 - Kootwijk: Fr. Br.: Voor de sold. 18.30 VI. sold. 19.30 Eng. H.S.: Fragm schütz" 20.- VI. Br.: Verz. pr. tes' laatste gesprek. 21.30 Fr. Br.: Casinoprc gr. 22. Ork. Dean. 23.- Voordr. 23.15 Orch."

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2