Inzendingen uit alle delen der wereld karakteriseren landen en volken Ollóe WAAG AGENDA Een eerste prijs voor de toneelgroep ,,'t Voetlicht" en „Cantecleer" De jeugd beleefde kermispret in de Stoomcaroussel van Sipkema De afschaffing van het tonnenstelsel POPPEN KIJKEN U AAN... Opbrengst ten bate van verzetsstrijders en hun nagelaten betrekkingen QUCte f5.50 f 5.25 p. L. 29.160 kaartjes werden verkocht Na redevoeringen van de voorzitter der afdeling Alkmaar van de Stich ting 1940/1945 en van de burgemeester in Hotel Victory, is gistermiddag in de magazijnen van de heer Sprayt in de Langestraat de poppententoon- stelling geopend, welke reeds in een zevental plaatsen van ons land is ge houden en waarvan de opbrengst bestemd is voor de weduwen en wezen van hen, die in de verzetsstrijd zijn gevallen en ook voor hen, die tengevolge van hun illegale arbeid niet meer in staat zijn geheel of gedeeltelijk in eigen onderhoud te voorzien. Wy zyn geneigd te spoedig het verleden te vergeten, maar de Stichting vergeet haar beloften niet. Zjj blijft hen, die hun leven hebben gegeven of hebben gewaagd voor ons aller bevrijding de steun verlenen, die zij nodig hebben en het zijn exposities als deze, die noodzakelijk zijn om de elk jaar weer benodigde gelden bijeen te kunnen brengen. contact heeft met de Stichting weet wat haar steun betekent niet alleen in materiele, maar ook in geestelijke zin. Hoevelen geven niet vrijwillig hun werkkracht en hun vrije tijd om het lot van weduwen en wezen en van in validen te verzachten. Alkmaar heeft in Noord-Holland de primeur van deze expositie als men Amsterdam als een provincie op zich zelf rekent. Dank zij het initiatief en het doorzettingsvermogen van de af deling Alkmaar der Stichting is deze expositie hier gekomen. Een zeer bij zonder reliëf geeft de dag waarop zij wordt geopend. Er zit een zeer, diepe symboliek in, dat dit plaats vindt op de verjaardag' van H.K.H. Prinses Wilhelmina, die in de bezettingstijd als Koningin in Haar verbanning al Haar energie aan de bevrijding van land en volk heeft gegeven. Zij was de ver persoonlijking van het beste wat Ne derland in die dagen naar voren kon brengen. Deze expositie zal het trefpunt voor Noord-Holland zijn en de kermis in de schaduw stellen door het doel, dat ons blijvend moet inspireren tot ar beid voor hen, die in de bezettings jaren alles voor onze vrijheid hebben gegeven. Spr. hoopte, dat deze arbeid waardering zal ondervinden door een overweldigend bezoek. Naar de tentoonstelling. Vervolgens begaven alle aanwezigen zich naar de naastgelegen magazijnen van de heer Spruyt waar de tentoon stelling in de ware zin des woords zou worden geopend. Mevrouw Wytema trok hier aan een koord een gordijn open, dat de expo sitieruimte afsloot en tegelijkertijd vertoonde zich daarachter een levende pop in een costuum uit de Biedermeier tijd, die mevrouw Wytema een fraaie bouquet bloemen overhandigde. Deze pop, mej. Agatha van den Bosch, die in het Kofa-magazijn werkzaam is, was door haar schoonheid en lieftal ligheid ongetwijfeld de meest mar kante dezer expositie. Misschien werd die indruk ook gewekt doordat zij in haar prachtig costuum een levende pop was en omdat alles wat jong is en leeft nu eenmaal begerenswaardi ger lijkt dan de mooiste poppen, die men zich kan denken. Wat ten slotte niet wegneemt, dat de hier geboden collectie, die een 2000 stuks omvat van een wondere beko ring is. Er zijn inzendingen uit vrij wel alle landen en streken der aarde. Er is een prachtige inzending van H.M. de Koningin waaronder poppen in diverse klederdrachten als Friezin netjes en Volendammers, er is een In disch landschap, natuurgetrouw uit gebeeld met water en bossen, met klapperbomen en kampongs, met boot jes en tam-tam. Men ziet inzendingen uit Costa Rica, uit IJsland en Groen land, inzendingen van de Deense ille galiteit, van Amager, van een Har- danger bruidspaar, van Noorwegen en Lapland, Zweden, Finland, Norman- Officiële toespraken. Een 150-tal genodigden vulde gis termiddag de Van Teylingenzaal van Hotel Victory om de opening van de Poppententoonstelling ten bate van de Stichting 1940/1945 bij te wonen. De voorzitter van de afdeling Alk maar, de heer J. F. H. Plas, heette alle aanwezigen van harte welkom en noemde de organisatie van deze ex positie 'n zeer aangename plicht. Het werk der Stichting is trouwens geba seerd op plichtsgevoel tegenover de nagelaten betrekkingen der illegale strijders en tegenover hen, die nog de gevolgen van deze strijd dragen. Wjj moeten de gedachten daaraan levend houden en het brengen van of fers stimuleren. Onmiddellijk na de oorlog was het niet moeilijk om be langstelling voor het werk van de Stichting op te wekken, omdat ieder nog met zgn gedachten in de ver schrikkingen van de bezettingstgd ver keerde. Nieuwe problemen hebben la ter de oudere verdrongen en de be langstelling is ten dele vervaagd. Maar de taak van de Stichting zal eerst ten einde zijn als de laatste we duwe van een gevallen verzetsstrijder Seen steun meer behoeft en zijn kin eren volwassen en zelfstandig zijn. Wat nu moet geschieden is de mid delen van de Stichting op peil houden. De vaste basis, de contribuanten, wier aantal ook minder wordt, kunnen ge zamenlijk het jaarlijks benodigde niet meer opbrengen en diverse acties moeten in het leven geroepen worden om het werk van de Stichting te kun nen voltooien, waarbij men niet al'es kan aangrijpen omdat wat men on derneemt op hoog peil moet staan. De gedachte een poppententoonstelling te houden stamt uit Maastricht. Men heeft daar het pionierswerk gedaan, poppen uit vrijwel alle landen ter we reld bijeen gebracht en een zeer ge slaagde expositie gegéven. De ten toonstelling is daarna in diverse plaat sen gehouden en men is er, dank zij speciale relaties, in geslaagd ze ook in Alkmaar te brengen, al behoort deze plaats eigenlijk nog tot de klei nere gemeenten. Op qualiteit moet hier meer gelet worden dan op quan- titeit. Veel werk is er voor deze ten toonstelling gedaan en veel reclame zal er nog gemaakt moeten worden. Er is reeds een Poppenkrant versche nen, die geen kosten vereist heeft en de belangstelling in breden kring blijkt reeds uit dit grote bezoek op de ope ningsdag. Spreker heette in het bijzonder de burgemeester en mevrouw Wytema welkom. Het was een verblijdend be richt bij diens komst in Alkmaar, dat de heer Wytema zich voor de Stich ting 1940/1945 interesseerde. Zeer ve len hebben aan de opzet van deze ex positie medegewerkt. Het is altijd ge vaarlijk om namen te noemen, omdat men zo licht iemand vergeet, maar de medewerking dient gememoreerd van de heren, die ook in Maastricht deze tentoonstelling opbouwden en van de firma Spruyt, die onmiddellijk bereid bleek een deel van haar verkoopsruim te voor enkele weken belangeloos voor deze expositie af te staan en haar personeel, dat dag en nacht aan de opzet in Alkmaar heeft medegewerkt. Gemeentebestuur, politie, brandweer en pers hebben hun steentjes aan die opzet bijgedragen. Vrijdag zal er tij dens de kaasmarkt een vliegtuig bo ven de stad Alkmaar en omliggende gemeenten komen van waaruit pro paganda voor het bezoek aan deze ex positie zal worden gemaakt. Een bij zonder woord van lof wilde spreker brengen aan mevrouw Greidanus en haar staf, die dag en nacht gewerkt heeft en belangeloos alles heeft ge daan wat voor het welslagen nood zakelijk was. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat deze actie tot groter belangstelling voor de Stichting en tot vergroting van het aanal contribuanten zal leiden en hij verzocht daarna de burgemeester de tentoonstelling te willen openen. Rede van de burgemeester. Burgemeester Wytema noemde het vanzelfsprekend dat hij, alvorens deze expositie te openen, de aandacht op het werk van de Stichting vestigde. Er is wel eens gezegd, dat het een smet op ons volk werpt, dat de Stich ting vier jaar na de bevrijding nog moeite moet doen om de benodigde gelden in te zamelen. Het zou be schamend zijn als voor dit werk vol doende geldmiddelen blijven ontbreken Maar het zou ook niet goed zgn als men bij de eerste opwekking, nog vol dank voor onze bevryding, tien of twintig maai zoveel als nu had gege ven en gemeend had, dat men daar mee aan de plicht der dankbaarheid zou hebben voldaan. Er zit iets goeds in, dat men regelmatig met de Stich ting wordt geconfronteerd en daar door tot het besef komt, dat men met éénmaal geven niet kan volstaan. Wie die, Belgie, Peru, Uruguay, Siam, China, Tibet, Bulgarije en Syrië, Egyp te, Spanje en Japan, uit Balie, Co lumbia en Venezuela, uit Argentinië, Turkije en Tunis, uit Portugal, de Ver enigde Staten, Engeland, Schotland en Tsjechoslowakije. Er zgn er nog veel meer, maar het is niet doenlijk ze alle te noemen. Elk land brengt het karakteristieke van eigen bodem naar voren, ver plaatst de bezoeker als 't ware direct in de eigen sfeer. Spanje komt met zgn ezeltjes, met Carmen, met de danseres en haar castagnetten, met de stierenvechter, die zijn rode doek houdt uitgespreid, de Noordelgke sta ten brengen de pelsjagers, de Lappen in hun bijzondere kleding. Er is een prachtig groot bruidspaar uit Belgie met bruidsmeisjes en dames in avond toilet, alles tot iu de kleinste onder delen verzorgd, er is een gamelan- orchest, er zijn gesluierde vrouwen uit Tunis, danseressen uit Portugal, pop pen, die in het teken van de gods dienst staan, een oud-Chinese god heid, een Japanse toneelspeler uit de 15e eeuw, een groentenman met zrjn manden, Argentijnen te paard met lasso's banjospelers, inzendingen van het Britsh empire, een pop geschon ken door Koningin Elisabeth van En geland met de schenkbrief er naast en een, die door Prinses Josephine Charlotte van Belgie is gegeven en waarvan men de naam mag raden. Het zijn vrijwel alle poppen, die ka rakteristiek zijn voor het land van herkomst en ook zonder bijschrift zouden tonen van welk land ze af komstig zijn. Er zijn er daarnaast, die speciaal voor ons land van betekenis zijn, uit de Z.O. hoek van Drente, een Brabantse kerkgang, Prins Carnaval die hier natuurlijk als typische vertegenwoordiger van het Zuiden niet mocht ontbreken en een gehele sprookjeswereld met de tovenaar, met Sneeuwwitje en Assepoester en met een heks, die op een bezemsteel door de lucht vliegt. Er zgn poppen van onze stadge- genote Tobi Griffioen, die blgk geeft voor het fabriceren daarvan een bij zonder talent te bezitten, waarbg wij voornamelijk de aandacht vestigen op de beide kaasdragers, die naar het leven en naar bekende Alkmaar- ders zijn uitgebeeld en op de West- friese boeren. Daarnaast is er een ex positie van uit het Zuiden ingezonden speciale typen. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: De onsterfelijke wals (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Nicky als de tective (14 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Abbot en Costello zwaaien af (tot 14 jaar o.g.) Gulden Vlies, 8 uur: „De modelechtgenoot", de Kome dianten. Negerhut van Oom Tom, Waagplein: Dansen. Beemster, Waagplein: Dan sen. Centrum Hotel, Kraanbuurt: Dansen. A. Martin, Doorbraak: Cabaret. 't Wapen van Heemskerk, 7.30 uur: Dansen. vrijdag Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Pinocchio; Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Voor nu en altijd; Cinema Ameri cain, 7 en 9.30 uur: Margie. (Alle bios copen alle leeftijden maar tot 14 jaar onder geleide). Gulden Vlies, 8 uur: „De Model Echtgenoot", de Komedianten. Negerhut van Oom Tom, Waagplein: Dansen. Beemster, Waagplein: Dan sen. Centrum Hotel, Kraanbuurt: Dansen. A. Martin, Doorbraak: Cabaret. Th. kRAAkman&zoon PLATTE STEENENBRUG ALKMAAR TELEFOON 2604 (K 2200) PRIJS PER LITER PER 12 LITER Zij mogen dan niet markant voor de landaard zijn, zij zijn uit kunst zinnig oogpunt buitengewoon aardig, zoals b.v. de honderdjarige vrouwtjes uit Maastricht, „de drej sjoenste" drie oude Maastreechter kereltjes op een bankje, de marktwijven en de rec tor. Er zijn inzendingen van de stu dentenvereniging St. Leendert uit Til burg en van het Brooklyn Childrens Museum, er zijnja, wij kunnen nog veel meer noemen en beschrij ven, maar wie precies wil weten wat er is en hoe het is, moet zelf maar eens gaan kijken. De expositie is van af gister tot en met 11 September geopend en zal ongetwijfeld in breden kring belangstelling trekken. Pottenbakkerswerk.* Wie deze tentoonstelling bezoekt moet tevens kennis nemen van het beneden in de winkel uitgestalde werk van de pottenbakker Jan van der Veer uit Schoorl. Hier zijn een aantal werkstukken tentoongesteld, kruiken, kannen en schotels, die naar eigen ontwerp zijn vervaardigd en de hand van de kunstenaar verraden. Potten bakken is ontwerpen, maken en gla zuren en om een kunstzinnig geheel te krijgen is het een en al even moei lijk als het andere. Ook dit werk ver dient onverdeelde aandacht al staat het dan ook niet direct in verband met de poppen. Na afloop. Na de rondgang was er in Victory nog een gezellig onder onsje van de heren uit Maastricht, het bestuur van de afd. Alkmaar der Stichting, de voornaamste medewerkers aan de ex positie en de vertegenwoordigers van de pers. Daar is o.a. medegedeeld, dat het vliegtuig, dat Vrijdagmorgen boven Alkmaar en 26 omliggende gemeen ten zal verschijnen, van Ypenburg komt en een toestel is van de heer Borrendam uit Voorburg. De heer Otten uit Alkmaar gaat mee als ver tegenwoordiger van het A.N.P. Van uit het vliegtuig worden slagzinnen van Clinge Doorenbos gezegd, die ki lometers ver hoorbaar zullen zijn en met dit vliegtuig zal, wanneer daar voor toestemming wordt verkregen, telefonisch worden gesproken door de heer Sandbergen uit Alkmaar die in de bezettingstijd hier zijn zendin- stallatie gehad heeft en zich voor deze gesprekken op het dak van het Kofa- magazijn zal bevinden. Zaterdag zal voor een extra verrassing gezorgd worden. Vermelding verdient ook, dat de Alkmaarse pers, evenals overal el ders, haar medewerking aan dit stich- tingswerk zal geven door bekendma kingen van gewonnen prijzen. Een fraaie pop werd gistermiddag door mej. Mitta Grootes uit Bergen ge wonnen. Als besluit van de toneelwedstrijd, die door de Verenigde Amateur Toneel en Operette Verenigingen, VATOV in het seizoen 1948-1949 te Alkmaar werd georganiseerd, werden gisteravond in de bovenzaal van de „Graanhandel" de uitgeloofde prijzen toegekend. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter van de VATOV, de heer Verhagen, de vele moeilijkheden, welke overwonnen moesten worden, voor deze wedstrijd tot stand kwam, waarbij vooral de samenstelling van de jury een der hoofdpunten was. Hij consta teerde, dat de juryleden, t.w. mevr. Van 't Kaar-Rademaker, voordracht kunstenares te Amsterdam, de heer Schager, toneelregisseur en de heer Thomassen, operazanger, beiden te In de zeven steden waar de expositie reeds geweest is en waar het aantal belangstellenden varieerde van 15000 tot 36000, zyn thans ongeveer 205.000 bezoekers geweest. Alkmaar zal naar alle waarschgnlgkheid de 225.000ste krggen, die feestelgk zal worden ver welkomd. In deze bgeenkomst is nog eens be licht welk enorm werk de dames vooral mevrouw Greidanus en haar helpsters en helpers verricht heb ben Voor het maken van popjes en poppen, die op de expositie verkocht of verloot zullen worden, hoe hard er gewerkt is door het afdelingsbestuur en het personeel van de firma Spruyt en hoe groot de medewerking is van deze firma, die niet alleen de exposi tieruimte beschikbaar stelde, maar daarnaast alle kosten van deze feeste lijke opening voor haar rekening heeft genomen. Laten we ten slotte melden, dat de tentoonstelling iedere werkdag van 1012.30 en van 1422 uur is ge opend en Zondags van 1622 uur en daarbg de hoop en de verwachting uitspreken, dat het aantal bezoekers uit Alkmaar en omgeving in de ge tallenreeks der door de expositie reeds gepasseerde steden een eervolle plaats zal innemen. Dan zal biyken, dat ook Alkmaar het doel van deze tentoonstelling heeft begrepen: een zilveren steentje bijdragen aan het grote financiële bouwwerk, dat onderdak zal geven aan de weduwen en wezen van onze ver zetshelden en van allen, die door de gevolgen van het verzetswerk op de dankbaarheid en de steun van hun be- vryde landgenoten zijn aangewezen. Zaandam, zich uitstekend van hun taa hebben gekweten. Hierna reikte de heer Verhagen as, alle acht medespelende vereniging I een medaille uit als herinnering deze wedstrijd. Deze medailles wartt I beschikbaar gesteld door de heren Bra, I Kiers, Cloeck en Verhoeven te Alk I maar, Renes te Heiloo, Ridderikhoff ,1 Hoorn en de fa's Scheepmaker en KolJ te Alkmaar. Het jurylid de heer Schager ggj hierna tot de prijstoekenning over. De uitslag van de jury luidde: 1, Voetlicht; 2. Cantecleer; 3. Maskers el 4. Vondel. Ofschoon er een duidelij! puntenonderscheid was tussen de eer- I twee groepen heeft men zowel aan Voetlicht" als aan „Cantecleer" eerste prijs toegekend, 't Voetlicht! kreeg een geldbedrag ter grootte var I de helft der zaalhuur en Cantecleer h.J aanvankelijk als tweede prijs beschik! baar gestelde décor. Waarom men, or! danks de puntenvoorsprong van 't Vod! licht op haar rivale twee eerste prijz.,1 heeft toegekend, is ons niet recht d«.| delijk. De eerste prijs kwam o.i, onjt.1 deeld aan ,,'t Voetlicht" toe. De tweede prijs kreeg de verenigiql „Maskers" terwijl de derde prijs aa;| „Vondel" werd toegekend. Wij wensen bestuur en leden van „J Voetlicht" geluk met het behaalde suc-[ ces en spreken de wens uit dat der<l toneelgroep nog vele malen onder di| deskundige leiding van de heer Huygen voor het voetlicht moge treden! „De middag van de Alkmaarsche Courant" Honderden kinderen hebben gister middag de stoomcaroussel van Sipkema met kinderlijk enthousiasme veroverd, als gold het de bestorming van de Bastille. Nauwelijks had de klok één geslagen of een menigte Jantjes en Pietjes, Trgntjes en Clazientjes al of niet aan de hand van moeder en vader, passeerde de kleurige facade van Sip- kema's droompaleis om de „kaartjes van de krant" te verdraaien. In totaal werden 29.160 toegangsbewijzen ver kocht en deze duizenden kaartjes heb ben honderden kinderen een warme, maar onvergetelijke middag bezorgd. Het was warm in dé gróte tent, waar de stoomfluit gierde, de cake-walk schokte, de rolbaan haar jonge last op de beschermende mat wierp en de paar den in feilloos rhythme steigerden onder het wakend oog van verlichte engelen. Warm was het toen kort na de opening Alkmaars jeugd binnendrong 'en in een oogwenk de ruimte veranderde in een krioelende mierenhoop Een mieren hoop? Misschien is de vergelijking met een bijenkorf beter. Het gonsde er van honderden kinderstemmen, die hun vreugde over deze kermismiddag uit ten. Met verhitte gezichtjes en schitte rende ogen staarden zij naar die draai - ende molen en de vele andere attrac ties, die dank zij de kaartjes van de Alkmaarsche Courant thans voor hen ontsloten werden. Lang konden zij ech ter niet in de ban van deze kermispret gehouden worden. Daar vloog Jan naar de molen, klom op een paard en troonde er als 'n volmaakt ruiter. Greetje bleef niet achter. Zij kroop in één van de deinende schuitjes en stelde zich onder de bescherming van die prachtige engel met lichtjes op de vleugels. Voortging het. De muziek schalde, de stoomfluit liet zich horen en de molen, die een mallemolen leek, draaide.. Zij draaide met haar jonge last, die aan paarden en in schuitjes klitte. Van 1 tot 7 uur is de fraaie caroussel schuil gegaan onder een „tros" kinderen. Boven het rumoer van het kermis- bedrijf klonk de gulle lach van deze gelukkige kinderschare. Wat deed het er toe of het' warm was. of naarmate de tijd verstreek de temperatuur tro pisch werd. Het deerde de kleuters niet. Was men het draaien moe, dan toog men naar de trip-trap. die het in populariteit misschien nog won. Daar liepen de jongens met bravour over de cake-walk en stonden de meisjes met een hee1 klein beetje angst op de draai schijf. Daar heerste ongekende pret op die rolbaan. waarop men zittend naar beneden werd gehobbeld. Vele ouderen hebben dit gedoe gade geslagen, dat herinneringen opriep aan hun eigen jeugd, toen zij wellicht 35 jaar geleden met even veel plezier de „middag van de Alkmaarsche Courant" beleefd -hebben. Tot hen, die gedurende de gehele middag in deze hitte op hun post bleven, behoorden de leden van de Rode Kruis Transportcolonne. Zij lieten een wakend oog gaan over de kinderschare en hun aanwezigheid gaf de verzekering, dat mocht er wat ge beuren hetgeen gelukkig niet ge schiedde de eerste hulp verleend kon worden. Hartelijk dank! De middag van de Alkmaarsche Cou rant is weer voorbij, 29.160 Kaartjes hebben talloze lieverdjes om met Dagboekenier te spreken in staat gesteld ware kermisvreugde te genie ten, De grondslag voor het succes van het volgende jaar is weer gelegd. Gemeentelijke Vofkscrediet- bank geopend Bij besluit d.d. 10 Augustus j.l. heb ben Gedeputeerde Staten van Noord- Holland goedgekeurd het raadsbesluit van 28 Juli j.l. tot instelling van een Gemeentelijke Volkscredietbank. Burgemeester en Wethouders heb ben bepaald, dat de werkzaamheden zullen aanvangen op 1 September '49. Thans is dus de mogelijkheid ge schapen voor inwoners van deze ge meente om kleine crediet-en te ver krijgen zonder zich noodgedwongen te wenden tot instellingen, welke om commerciële redenen zich bezig hou den met het verstrekken hiervan. De Volksvredietbank heeft, de be schikking over het lokaal Doelenstraat 30 (2e deur vanaf de Nieuwesloot en t.n. de Wilhelminaschool) en is ge opend op de normale kantooruren, gebruikelijk voor gemeentelijke dien sten. Vanaf 1 September kunnen derhalve aanvragen worden gedaan, bij voor keur van Dinsdag t.m. Vrijdag van 25 uur. Behandeling van aanvragen zal op een dusdanige discrete wijze geschie den, dat dit geen aanleiding behoeft te zijn om langs andere, meer bezwa rende weg in de behoefte aan crediet te voorzien. Hef zal nog wel even duren Vreemdelingen die zich te Alkmaar vestigen, uiten vaak hun verwondering over het feit, dat hier nog altijd ge werkt wordt met tonnetjes. In een moderne stad behoort het tonnenstelsel tot het verleden, men kent het niet meer. En nu mag het waar zijn, dat andere plattelandssteden uit het Noor den van Noord-Holland niet verder zijn dan wij, dit neemt niet weg, dat we niet met onze tijd zijn meegegaan. Toch heeft onze gemeenteraad wel ingezien dat moest worden gebroken met een toestand, die zó onhygiënisch is en derhalve werd besloten, dat successievelijk zou worden overgegaan tot vervanging van de tonnen door W.C.'s. Als uiterste termijn werd daar bij gesteld het jaar 1950 en wanneer I er geen oorlog was gekomen, zouden we dus volgend jaar afscheid hebben kunnen nemen van de tonnenwagen en de tonnenman. De oorlog heeft echter een geduchte streep door deze rekening gehaald en ook na de oorlog was er geen sprake van, dat onmiddellijk met de vervan ging kon worden doorgegaan. Er be stond een algeheel gebrek aan sanitair, zodat van de eigenaars van de perce len, die nog niet beschikten over een W.C. onmogelijk kon worden ver langd, dat ze de voorschriften van onze overheid nakwamen. Het resultaat is. dat de termijn zal moeten worden ver lengd en bij navraag werd ons mede gedeeld, dat de pas benoemde gemeen teraad te dezen orde op zaken zal heb ben te stellen. Hoe groot de achterstand op dit ogenblik nog is, kon ons niet nauw keurig worden meegedeeld, we geloven echter niet een foutieve raming te ma ken, wanneer we zeggen, dat nog tus sen de 3000 en 4000 tonnen bestaan. Aan een opruiming vóór 1950 is daarom niet te denken. Met hoeveel jaren de termijn zal wor den verlengd, ligt natuurlijk nog ge heel in het duister. Aangezien er ech ter omstreeks 10 jaren zijn uitgeval len, mag men wel aannemen, dat de uiterste termijn wel niet ver van 1960 zal liggen. De afwikkeling van deze materie houdt in zekere mate verband met de nieuwe Alkmaarse riolering, waarover we reeds schreven en waarover, naar we nader vernemen, reeds sedert een tiental jaren enkele deskundigen be zig zijn hun licht te laten schijnen. „Hals over kop", een zonder] linge huwelijkshistorie Gisteravond bracht het Rott. Toneill in de „kermis-toneelweek" in het Gr' I den Vlies een allerdwaast blijspel J klucht in drie bedrijven (4 taferelen! van de Engelse schrijver Kenne'J Horne. De inhoud van dit stuk is siert I bij benadering weer te geven is al bijna onmogelijke taak. Stel U voor h>| meisje Pam, dat op het punt staat t trouwen met Joe, doch vijf minute! voordat de auto naar de kerk zal rijden! door bet lezen in haar gebedenboek, t het besef komt van de ernst van de t wichtige stap en de hele trouwpartij I voorlopig annuleert. De plotseling I komst van haar vader brengt haar dtl mislukking van haar moeders huwelijk! in herinnering. Deze moeder heeft onT derwijl in de persoon van Charles eetl nieuwe verloofde gevonden. Pam's v«[ der en moeder komen weer tegenover! elkaar, een geëxalteerd bruidsmehjrl Millicent ziet in Paul, de vader, eenl dankbaar studie-object. Joe de bruide-[ gom neemt met de kuren van Pam geen! genoegen, ruzies en explicaties volgen! elkaar op tot de gehele situatie hope loos in de war is, enz. Maar dan weel! de auteur toch nog weer een ontknaT ping te vinden en de toeschouwen! hebben zich met. een dwaze geschiede-1 nis geamuseerd. Het gehele stuk speelde zich af inl een keurig verzorgde kamer in Pam'J huis; de leden van het Rott. Toneel! hebben dit zonderlinge stuk in dit mi-I lieu in vlot tempo voor het voetlichtl gebracht en de volle nadruk op de on-l verwachte dwaze situaties laten vallen Enny Meunier typeerde de wat! vreemde bruid uitstekend. Louis dil Bree behaalde een verdiend succes inl de rol van Charles, de verloofde en ge-f willige dienaar van Angela die zelf ge speeld werd door Rie Gilhuys in dl-l verse aantrekkelijke toiletten en met! dwaze accenten. Zeer goed was Johanl Remmelts als de vader en gescheiden I echtgenoot, terwijl Steye van Branden-f burg de wel zwaar op de proef ge stelde bruidegom met prettige non-I chalance op de planken zette. Elisabetll Versluys had de weinig dankbare taakl het overdreven bruidsmeisje Millicent uit te beelden. Toch slaagde zij daarin! meermalen goed. Twee kleine rollen! gespeeld door Lize Servaes en Louis! Ruijs voltooiden het geheel, dat bij rtl goed bezette zaal een vriendelijk ont j haal vond. En nu vanaf hedenavond: De Model-I echtgenoot. g. DE GELAARSDE KAT Zaterdag 3 September, zal in de schouwburg 't Gulden Vlies, optreden het bekende ensemble ..Het Rotterdams Kindertoneel". Dit gezelschap heeft juist een tournee beëindigd voor scno- len en instellingen en reeds jaren heb ben duizenden kinderen genoten van dit sprookjesspel: „De Gelaarsde Kat". BURGERLIJKE STAND Gehuwd: Cornelis Godijn en Su sanna G. A. de Groot. -— Justus W. Schwegman en Elizabeth Zwart. Overleden: Antonia Kloet, 77 jaar. Elisabeth Heudikhuizen, 71 jaar gehuwd m. J. de Vries. Politie-nieuws Op het VerdronkenoorcI werd gistermorgenI een aldaar parkerende taxi aaangereden doe:| een orgel. De taxi werd licht beschadigd, welke schade onderling werd geregeld. Op de hoek Nieuwesloot werd gistermor l gen een meisje aangereden door een vracht-1 wagen van de Fa. Van Gend en Loos. Het meisje stond vol aandacht naar de poppenka." F te kijken en lette niet op de wagen, die, d>| gelost te hebben, wegreed. Haar voet kwam I onder het achterwiel en zij bekwam een bloed- uitstorting in haar rechter-enkel. Het meisj? werd door het personeel van Van Gend Loos per auto naar huis overgebracht. Openluchtbijeenkomst in de Muziektuin Op Zondag 4 September houdt de Verenlgiwtl Nederland—U.S.S.R. een openlucht-bijeenkomst in de Muziektuin te Alkmaar. Op het programma staan: zang, muziek I declamatie en het optreden van de Russische! zang- en dansgroep uit Amsterdam en cabaret-F gezelschap met de heer Cor Zwart. Spreker! zal zijn de secretaris, de heer M. v. d. Zee. T Om pl.m. 12 uur arriveert een grote salonboo' niet ruim 500 Amsterdammers. P.T.T.-NIEUWS De monteur le klasse PTT p. G. Cramer te Alkmaar is verplaatst naar Middenmeer. De heer B. A. J. Kagenaar alhier slaagde voor het examen voor monteur bij de PTT. De vakman le klasse J. Mooij der PTT alhier slaagde voor het examen monteur der PTT. MAARTJE EN JAN BUISMAN VOOR DE RADIO Het bekende Alkmaarse-Schager duo Maartje en Jan Buisman is Zaterdag 3 September van 14.40 tot 15.15 wederom voor de radio te beluisteren via de VARA. Het wordt aan de vleugel be geleid door de heer Bootsma. Warmenhuize Warme huldiging Dr. v. Hesteren De bewoners van Warmenh Krabbendam hebben zich gis vandaag niet onbetuigd gelate 30-jarig ambtsjubileum van Hesteren. Voor deze gelegenhe een erecomité en een centra, gevormd, die de jubilaris en milie Woensdagmiddag half z grens van de gemeente Scl verwelkomden bij hun binnen Warmenhuizen. Alle zeven waren tegenwoordig om aan van hun ouders luister bij te De .waarnemende voorzitter Centraal Comité, de heer H. c zette, alvorens de zegetocht geneesheer naar zijn woonpl gon, in een korte toespraak uit een warme genegenheid deze al die jaren bij de burgerij v menhuizen en Krabbendam 1 worven. Met een stoet van e ging het gezelschap eerst naa bendam. In een der wagens oudste drie uit de gemeente de heer H. de Graaf, mevrouw en mevrouw Van Baar. Nadat in Krabbendam schc ren de jubilaris hadden toe; ging de tocht verder naar Wai zen, waar het fanfarecorps D met vrolijke muziek aan het b de Oudwal opwachtte. Bij de C lieten de schoolkinderen van 1 huizen horen, dat zij bij de van Krabbendam in zangkuns negenheid voor de arts niet acl den. Met muziek voorop were een rondgang door het dorp waarbij ieder, die maar even liet zien om de jubilaris en ziji te begroeten. De woning van de jubilaris 6e avond verlicht met schijf en tallozen waren op de been naar te kijken. Heden, Do worden de feestelijkheden vo Het feestprogramma vermeld half twee een ballonwedstrijd, drie zou dr. Van Hesteren in tronaatsgebouw recipiëren, wa voorzitter van het erecomité, meester Nolet de jubilaris zal ken. In de middag woraen wii strijden gehouden voor jong er in de avond zal ter ere van 1 een toneeluitvoering worden WAllMENHUIZEN, 1 Sept. - 4 Aardappelen: Eigenheimers 6,30—6, i 7—7,90, Bevelanders 6,20, Alfa 5,60 landers 7,50-7,90; 9600 kg Slaboni 35.500 kg Rode kool 5,50—7,30; Gele kool 6,50-7,20; 28.200 kg 6 50-7,80; 650 kg Bieten 4-5; Uien 9—10,50. Met grote droef heid geven wij U ken nis, dat na ®en korte ongesteldheid, van ons is heengegaan, onze lieve en zorgzame Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder MAARTJE KOK, in de ouderdom van bijna 64 jaar. Haar diep bedroefde Echtgenoot, Kinderen en Kleinkinderen. G. DIRKMAAT D. P. DIRKMAAT T. DIRKMAAT— SCHOO. En Kleinkinderen. Heer-Hugowaard, 31 Aug. 1949. De teraardebestelling zal plaats hebben Za terdag 3 September a.s. des n.m. 2.30 uur op de N.H. Begraafplaats te Heer-Hugowaard. Heden overleed onze Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader EDZO DETMERS, Weduwnaar van EENJE BOTJES, in de ouderdom van 85 jaar. Groningen, 31 Augustus 1349. Herman Colleniusstr. 27. Alkmaar: F. A. POPPENS— DETMERS P. Tj. POPPENS Kinderen en Klein kinderen. Groningen: F. E. DETMERS R, H. GERMS— DETMER.S Dr. H. C. GERMS en Kinderen. De teraardebestelling is bepaald op a.s. Za terdag 3 September op de begraafplaats te Oostwold (Old.). Ver trek van Café Bolhuis te Oostwold om 3 uur. Te Amsterdam over leed, na langdurig lij den, onze beste Vader en Broer, de Heer LEVDE COHEN, uit New-York, op de 'eeftijd van 57 jaar. A. COHEN, New York. F. COHEN, Amsterdam A'dam, 30 Aug. 1949. De begrafenis heeft olaats gehad te Alk- naar.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2