Geen land van ijsberen skimo': ereiooonog Zo brak W r De tijd vloog al vliegend om Zwerftocht over IJsland Het dunst bevolkte eiland van Europa Hef dramatische Augustuseinde van 1939 Vervolg Stadsnieuws Zaterdag motorraces De woningdistributie St. Pancras Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1949 MET 39 PASSAGIERS vertrokken we van Schiphol met het „Amerika-Curacao"- vliegtuig: de Pontianak. Er werd grotendeels boven de wolken gevlogen; in de verte was het Helderse Marsdiep te onderscheiden en gezellige kleine kinde ren, die op weg waren naar Curacao, vermaakten zich in de wandelgang tussen de beide rijen stoelen. De stewardess voorzag ons van sigaretten en later van een smakelijke kop koffie met cakc. het- bekende recept, dat de KLM zo populair heeft gemaakt. De tijd vloog al vliegend om, zodat het nauwelijks te begrijpen was. dat Prestwick, het vliegveld bij Glasgow in Schotland, na enkele uren reeds in zicht was. Nadat landingskaart en gezondheidscertificaat naar beste «eten waren ingevuld, steeg ik precies om kwart voor negen uit. Trouwens de time-table van de KLM ge ft dat aan! nE voortgezet worden en zou Reykjavik «orden bereikt. Een primitieve hotel- hamer op Prestwick bood mij die nacht onderdak. Maar in plaats van om half tree vertrokken we met circa 40 passa giers om half vijf. „Gullfaxa" was de naam van het vliegtuig, dat ons ver voerde. Andermaal een reis boven het wolkendek. Onderweg verzocht de vriendelijke IJslandse stewardess ons het horloge een vol uur terug te zet ten op IJsland heeft men n.l. de zo mertijd ingevoerd de passagiers kregen een zakje met pepermunt-drups en later een eenvoudige boterhammen- maaltijd. De inrichting van het vlieg tuig was anders dan op de Amerika- KUte. Er waren feitelijk drie passa- üierscabines, elk voor zich af te sluiten met een gordijn, terwijl elke cabine ook weer aan beide zijden van de stoelen, dus langs de gang, met gordijnen ge sloten kon worden. Sneeuw op IJsland TALRIJKE papieren moesten worden ingevuld; de schier volledige geschie denis van de passagier moest worden geboekstaafd, een speciale landings kaart ontbrak niet. Tegen 7 uur in de avond naderden we het eiland. De eer ste aanblik deed mij stom verbaasd opkijken. Alle bergen, om de stad Reykjavik lagen onder de sneeuw. Tot vóór enkele dagen had het n.l. op IJs land flink gesneeuwd. Mijn buurman in het vliegtuig, een IJslander, die Engels iprak, deelde mij mede, dat na 1920 een dergelijke late lente op IJsland nog niet was voorgekomen. Ik zou trou wens in de komende dagen eerst ver nemen, wat dit voor het land beteken de. Hoe het zij, het uitzicht was prach tig, de zon bescheen de enorme sneeuw vlakten en temidden daarvan: Reyk javik, de hoofdstad van IJsland. Het vliegtuig landde vlot op een der lan dingsterreinen buiten de stad gelegen. De douane-cositróie, verricht in een uiterst primitief gebouwtje, had weinig om het lijf. Het grootste gedeelte der- passagiers werd door bekenden afge haald en ging met eigen auto's stad waarts, terwijl ik mij neerzette in een vrij bedenkelijk uitziende autobus. Twee passagiers, de stewardess en de chauffeur vormden het gezelschap. Deze eerste autotocht zal ik niet ge makkelijk vergeten. Met handen en voeten moest ik me zelf in het gelid houden. De buitenweg van het vlieg veld tot aan de stad voldeed feitelijk aan geen enkele eis, waaraan een be hoorlijke weg behoort te voldoen. Mijn achterman, een Reykjaviker, die aan dit geheel blijkbaar al lang gewend is, moest op een zeker ogenblik mijn hoed grijpen, die vanwege een fantasti sche kuil, die we doorkruisten mijn hoofd wenste te verlaten. In de stad kwam het geheel enigs zins tot rust er kon ik me wat vrijer bewegen. Omstreeks half negen stapte ik hotel Borg binnen en nauwelijks een kwartier later was ik op mijn kamer bezig de koffer en actetas te ledigen, Een en ander lag niet meer op de plaats waar ik het 's morgens op het vlieg veld Prestwick had gedeponeerd! Geen beren en Eskimo's AANGEZIEN mij maar al te goed bekend is, dat men bij ons weinig van IJsland weet en dat over dat eiland de meest belachelijke verhalen de ronde doen, als zouden er Eskimo's wonen en ijsberen ronddartelen, laat ik een aantal onenterende opmerkingen vooraf gaan. Dit eiland is ongeveer driemaal zo groot als Nederland en ligt Westwaarts van Noorwegen, op een afstand van circa 600 mijl. Alleen een zeer klein gedeelte van IJsland ligt boven de poolcirkel, verreweg het grootste ge deelte er onder. Van het totale gebied is het binnenland grotendeels niet in cultuur gebracht en bestaat uit vulka nen, gletchers, lava en zand. Dank zij de warme golfstroom, welke IJsland omspoelt is de doorsnee-tem peratuur uiterst dragelijk. De Oost- Zuid- en Zuid-Westkusten zijn altijd ijs-vrij. De dierenwereld is klein. Scha pen en paarden vormen daarvan het hoofdbestanddeel. Het aantal vogelsoor ten is legio, terwijl de zeeën voor ha ring, kabeljauw enz. zorgdragen, de be langrijkste bron van inkomsten voor de IJslandse bevolking. De plantenwereld is van weinig betekenis. Bossen, in onze Wordt ,,De Emmaüsgangers" weer tentoongesteld? In Brussel loopt het gerucht, dat het curatorium van het museum Boymans te Rotterdam thans definitief heeft cesloten het veelomstreden schilderij •De Emmaüsgangers" binnenkort weer tentoon te stellen. Deze beslissing zou in het bijzonder steunen op het onder zoek van de Belgische kunstkenner Jean de Coen. Zoals bekend is, ver dedigt deze de stelling, dat het doek geen vervalsing door Han van Meege ren is. doch een echte Vermeer De heer Dc Coen heeft het schilderij in Hei van dit jaar schoon gemaakt, door het zeer veel aan schoon- t Vbben gewonnen. betekenis van het woord, kent men op IJsland niet. Bij een van mijn tochten wees men mij met enthousiasme op een honderdtal dennen, een bezienswaar digheid. Zo is het ook met de berken, die gewoonlijk tussen de vier en acht meter hoog zijn. Kolenmijnen zijn er feitelijk niet. De steenkool, die op en kele plaatsen in het Noorden wordt ge dolven, is van minder goede kwaliteit. Maar daartegenover is de waterkracht onuitputtelijk. Het is mij bijkans niet mogelijk u een opsomming te geven v de reeks watervallen, welke ik kon bezoeken. De ene is al groter dan de andere. Daarnaast de warmwaterbron nen in alle varianten, stoomontwikke- ling, hoi'reiende bronnen met zwavel- water, kokende modderbronnen enz De betekenis van dat alles is niet in woor den en evenmin in cijfers uit te druk- Met zijn goede woningen, zijn universiteit en talrijke gebouwen is Reykjavik een moderne stad, die dank zij de luchtvaart een geregelde verbinding heeft met de overige delen van Europa. Jhr. Dr.J. C. MOLLERUS Secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem geniet in onze provincie een grote bekendheid. Op tal rijke Nuts-avonden heeft hij zijn publiek geboeid met lezingen ove zijn reizen door Europa en ver daarbuiten. Enige maanden geleden vloog Dr. Mollerus naar IJsland. Het is ons een eer hier bij het eerste van een drietal ar tikelen te publiceren, waarin hij zijn reisbevindingen op dit eiland van glefchers en geysers neer schreef. Wij doen dit met. de overtuiging, dat onze uitgebreide lezerskring met belangstelling zal kennis nemen van hetgeey Jhr. Dr. Mollerus op IJsland trof. ken. Zeker is, dat van deze gratis hulp krachten nog maar een klein gedeelte in exploitatie is. Dc bevolking IJSLAND is schaars bevolkt. Er wo nen in totaal circa 140.000 mensen, d.w.z. 1,4 per km2. Het eiland is het dunstbevolkte eiland van Europa. Noor wegen volgt dan met 9 inwoners per km2 en ons land staat aan de top met 2 In de laatste eeuw verdubbelde het aantal inwoners van IJsland. Ongeveer een derde gedeelte der huidige bevol king is landbouwer. De hoofdstad Reykjavik telt pl.m. 51.000 inwoners. Een uitgebreid wegen net in het land verzorgt de verbinding Commissie voor opstelling van Indonesische grondwet De delegaties van BFO en Republiek hebben een technische commissie tot opstelling van de voorlopige grondwet voor Indonesië benoemd. Deze com missie werd reeds aangekondigd in de resultaten van de Inter-Indonesische conferentie in Batavia. De commissie is als volgt samenge steld; voor de Republiek; prof. Supomo, Sujono Hadinoto en Mohammed Jamin. Voor de BFO: mr. Mohammed Kosasih Purwanegara, mr. Teng Tsjin Leng, Anak Agung Gde Agung en Radja Ka li amsj ah. Het ligt in de bedoeling, dat de com missie in haar werkzaamheden gelijke tred zal houden met de resultaten, die cp de Ronde Tafel-conferentie worden bereikt. tussen de verschillende plaatsen, in hoofdzaak met autobussen. Deze wegen, waarbij de fijngemaakte lavablokken van groot nut zijn, zijn uitermate stof fig. Zij zijn in aanleg en onderhoud zeer kostbaar. Ook biedt het vliegtuig in het binnenlands verkeer tal van mo gelijkheden. In de sneeuwmaanden zijn uiteraard bij het verkeer dikwijls grote moeilijkheden te overwinnen. Op IJsland bestaat verplicht onder wijs voor allen van 7 tot 15 jaar. Een vijftigtal gouvernements-aistrictsartsen heeft mede de hygiënische verzorging in handen. In de kleinere rayons heeft men de beschikking over min of meer goed geoutilleerde ziekenhuizen. In Reykjavik en Akureyri vindt men mo derne ziekeninrichtingen. IJsland is een republiek onder leiding van een president, Sveinn Björnsson, zes mi nisters en een Parlement (Althing). Op 17 Juni 1944 scheidde IJsland zich na een gehouden plebisciet defi nitief van Denemarken af. (Wordt vervolgd). Tien jaar geleden stond de mensheid aan de vooravond van de Tweede Wereld oorlog. Tien jaar geleden Hepen in alle steden van Europa de mensen des avonds bij drommen naar de dagbladbureaux, waar het ene bulletin na het andere werd opgehangen en luidsprekerinstallaties de berichten ook hoorbaar maakten. Andere zaten met bevende harten bij hun radiotoestellen, geen nieuws uitzending overslaand. Allen voorvoelend, dat een nieuwe oorlog zou uitbreken, tegen beter weten in hopend, dat de catastrofe op het laatste moment toch nog vermeden zou kunnen worden. Tien jaar geleden waagden in de Duitse steden nietige groepjes vrouwen het om te demonstreren tegen de oor log en vóór de vrede. Zij werden weggevaagd door Hitiers bruine benden, die juichend door de straten trokken in het vooruitzicht van hun snelle zegepraal, die Hitier immers belpofd had. In de Rijkskanselarij en in Berchtesgaden speelden dc Nazilei ders koel en berekenend hun spel. Zij geloofden niet aan oorlog, zij hadden alleen hun eigen volksmassa opge zweept. Zij waren ervan overtuigd, dat noch Engeland, noch Frankrijk het tot een cnoflict zou laten komen. Ook ditmaal, nu het om Polen ging, zouden zij op 't allerlaatste nippertje de Duit se verlangens inwilligen SPANNING, HET PAUZE-JAAR, Het had dat gehele jaar reeds ge spannen. Toen Hitier op de 30ste Janu ari zijn traditionele rede hield ter her denking van het aan het bewind ko men van de Nazi's in 1933, had hij met een verbijsterende brutaliteit ronduit verklaard, dat hij, toen de inbezitname van Oostenrijk voltooid was, onmiddel lijk bevel had gegeven aan het leger om 2 October 1933 tot een militaire ac tie tegen Tsjecho-Slowakije over Ie gaan. Huiverend hoorde Europa, dat alle schone beloften, die dus lagen tus sen Oostenrijks ondergang en de sma delijke conferentie van München, waar bij Tsjecho-Slowakije geofferd werd. slechts ten doel hadden gehad l-Iitlers ware bedoelingen te maskeren. Zes weken later ontbood de Führer de leidende Tsjechische staatslieden naar Berchtesgaden en maakte een eind aan de onafhankelijkheid van hun staat Bohemen en Moravie werden Duits protectoraat cn Slowakije werd een vazalstaat van Berlijn. OORLOG? Het offer van München was vergeefs geweest. Een golf van verontwaardi ging ging door Europa. En 't zag er in die Maartdagen van 1939 naar uit, dat een conflict reeds onvermijdelijk was geworden, te meer, omdat Roosevelt op 15 April nog een persoonlijke poging waagde om Hitier de veiligheid van dertig met name genoemde staten te doen garanderen in ruil voor economi sche steun enmogelijke terugga ve der Duitse koloniën, maar Hitier dit aanbod, deze poging honend van de hand wees. Wel proclameerde de aan grenzeloze zelfoverschatting, aan hoogmoedswaan zin leidende Duitse kanselier nu zijn eisen jegens Polen. Dat gebeurde op 28 April; tegelijkertijd werden door Duits land het vlootverdrag met Engeland en het niet-aanvalsverdrag met Polen op gezegd. Engeland en Frankrijk hadden reeds eerder verklaard Polen te zullen steunen. Polen wees op grond van deze verzekering de Duitse eisen af en zeidc geen vrede tot elke prijs te wensen Nu moest het conflict uitbreken RUSLAND Er gebeurde echter niets. De waak zaamheid der milliocnen in Europa verslapte. Men gaf zich over aan de ijdcle waan, dat Duitsland zich door Engeland en Frankrijk had laten im poneren, Wat in werkelijkheid geschiedde, was dat Hitier onderhandelingen aanknoop te met Sowjct-Rusland. dat toentertijd reeds maandenlang besprekingen voel de met Engeland cn Frankrijk. Zorgvuldig werden deze onderhandc lingen tussen nationnnl-socialisten cn communisten geheim gehouden - Waren zij bekend geworden, niemand zou trouwens geloofd hebben aan een tast baar resultaat Water en vuur immer- konden onme- "ik samen gaan. DONDERSLAG BTJ HELDERE HEME?. Maar zij gingen samen Op 19 Au gustus werd bekend gemaakt, dat "JTEN jaar geleden, op dc Istc September brak de tweede We reldoorlog uit. Het relaas der ge beurtenissen in de laatste dagen Iaat zich lezen als een detective roman. In drie korte artikelen roepen wij het weergaloze drama der laatste Augustusdagen van 1939 nog eenmaal voor onze lezers op. Duitsland en Rusland een handelsver drag hadden gesloten, op 21 Augustus kwam als een donderslag bij heldere hemel de tijding, dat er ook 'een niet- aanvalsverdrag was afgesloten. Engeland en Frankrijk werden er volkomen door verrast: het was voor de democratische staten een diploma tieke nederlaag, die haar weerga in de historie niet kende. Eensklaps had Hit- Ier de handen vrij gekregen. Zelfs als Engeland en Frankrijk bij een gewa pend conflict Polen te hulp zouden snellen, zou Hitier niet meer bevreesd behoeven te zijn voor een twee fron tenoorlog. Rusland en Duitsland had den onder elkaar Oost- en Midden-Eu ropa verdeeld Dat dc oorlog nu zou uitbreken was duidelijk, Stalin had door zijn bondge nootschap met Hitler de iaatstc hinder palen, die tussen Hitler en een nieuw succes schenen te staan, weggenomen. Evenzeer als bij Duitsland, ligt bii de Sowjetunie de verantwoordelijkheid voor het losbarsten van de oorlog, die aar. zovel; milliocnen het leven kostte. Maar vóór deze tweede We o-log uitbrak, in de iuttelc dagen (ie dc llste Augustus scheidden van <1 1ste September, volgde cr nog e-n diploma tieke activiteit, zcais de mensheid nim mer hr.d aanschouwd, om de vrede tc redden cn Duitsland terug tc honden van dc laatste, noodlottigs stappen. Duizenden cn duizenden volgden tien iaar geleden het verloop daarvan mei bonzend hart, met ingehouden adem, Nu tien jaar later. Iaat het relaas zich lezen als een detectiveroman, even sen sationeel, even spannend even lugu ber Spannende wedstrijden in het verschiet De verwachtingen voor de motor races, welke Zaterdagmiddag ter ge legenheid van de kermis te Alkmaar gehouden worden, waren niet hoog ge spannen. Men vreesde, dat het feit, dat op dezelfde dag in Tsjechcslowa- kije belangrijke races gehouden wor den afbreuk zou doen aan het aantal inschrijvingen voor de Alkmaarse wedstrijden. Deze verwachtingen zijn echter niet bewaarheid. De belangstel ling voor de laatste wedstrijden in dit seizoen is uitstekend. In de eerste plaats krijgen de races een interna tionaal cachet door de deelname van de Engelse coureur Newcombe, die met vrijwel alle bekende Nederlandse cracks in de 500 cc-klasse start. New combe heeft bij de speedway-rAces in het Olympisch Stadion te Amsterdam en de motorraces op het circuit van Zandvoort bewezen een uitstekende coureur te zijn, die een geduchte con current zal blijken voor de elf Neder landers. In de 350 cc-klasse zal de strijd gaan tussen Thyssen, Cordang, Boef en Sieuwertsen. Een aantrekke lijke strijd valt bij de junioren te ver wachten. Talrijke bekende speedway- rijders, die gelijk te stellen zijn met de senioren, komen nu in de junioren klasse uit. Een felle en op hoog peil staande ontmoeting ligt in het ver schiet. In totaal hebben ruim veertig Cou reurs ingeschreven, die. borg staan voor goede strijd. Het belooft een goed slot van gesiaagd motorseizoen te worden. Het verkeer zal weer via de Sport- laan geleid worden. Auto's op de mid delste rijbaan, motoren en fietsen aan de zijde van de tennisbanen en de voetgangers langs het Boys-veld. Ten einde iedereen, die een tribunckaart koop te verzekeren van een zitplaats, zullen slechts 1000 tribunekaartcn verkocht worden, een besluit, dat waardering verdient. Hieronder volgen enige gegevens van B. en W. betreffende de woning distributie over het eerste haltfjaar 1949, In genoemd tijdvak zijn in totaal S82 vergunningen tot het in gebruik nemen van een woongelegenheid ver leend, terwijl over hetzelfde tijdvak in 1948 774 vergunningen werden af gegeven. Deze cijfers kunnen worden gespecificeerd als volgt: 1949 1948 a. Echtparen (inwonend) 95 106 b Enkelingen 507 410 c. Woningruil 92 103 d. Gezinnen (zelfstandig) 256 123 e. Inw. v. 2 pers. (g. echtp.) 11 10 f Inw. v. 3 pers. 16 15 g. Inw. 4 pers. of meer 5 7 982 774 Zoals blijkt uit de aantallen onder d., zijn in het eerste halfjaar van 1949 133 vergunningen voor vrije woningen méér afgegeven dan in hetzelfde tijd vak in 1948. Een en ander vindt zijn oorzaak in het feit, dat hij het toewij zen van nieuwe woningen steeds zo veel mogelijk opschuivingen plaats vinden. 12 vorderingen vonden plaats, t.w. 10 voor göllele woningen en 2 voor ge deelten van woningen. Het aantal personen, dat tracht in woning of andere medewerking in het belang van de volkshuisvesting te ontwijken met een beroep op gezond heid enz., is in totaal 26, gespecifi ceerd als volgt: a. Gezondheidsredenen: 12, waarvan 9 afgekeurd zijn voor inwoning door de directeur van de gemeentelijke ge neeskundige- en gezondheidsdienst en vcor 2 een keuringsrapport is aange vraagd, terwijl in 1 geval de directeur van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst adviseerde tot inwoning van een rustig echtpaar zon der kinderen. b. Kantoor- of andere bedrijfsruimte: 5, waarvoor ten aanzien van 3 door de advies-commissie Woonruimtewet 1947 is geadviseerd geen inwoning te plaat sen en 2 nog in behandeling zijn. c Te weinig ruimte in verband met aanwezigheid of a.s. terugkeer van kinderen: 5. waarvoor ten aanzien van 3 door de advies-commissie Woon ruimtewet 1947 is geadviseerd geen inwoning te plaatsen en 2 nog in be handeling zijn. d. Financiële omstandigheden'. 2. In beide gevallen meende de advies-com- Ds. A. G. van Wijk tot catecheet benoemd Ds. A. G. van Wijk, Ned. herv. predi kant hier ter stede, is benoemd tot catecheet van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden te Beverwijk als opvolger van ds. A. van Santen ta Akersloot, die naar Sneek vertrekt. Dr. A. G. van Wijk zal zich te Beverwijk tevens belasten met het geven van catechisatie op de openbare scholen. De benoeming draagt voorals nog een tijdelijk karakter. Jenny Willemse's band in Café Central In het bekende café Central op het Hofplein is ook deze week voor een uitstekende muzikale attractie gezorgd en wel de bekende Alkmaarse musi cus Tonny Willemse met zijn band, c'.if de bezoekers van de meest pret tige en populaire muziek laat genie^ ten. DIERENBESCHERMING Zwervend in de Hout is aangetrof fen een gezonde middelmatige grote hond, ongeveer een jaar oud, zwart, bruine poten, reu. Ter beschikking zijn een paar blau we poesjes 6 weken oud. Men wordt verzocht geen dieren 'bij de Inspecteur te brengen. Ze worden beslist geweigerd. Adres: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Het'/oe» Uitbreiding U.L.O.-school Zaterdagmiddag 3 uur zal burgemeester Kalff de vergrote school voor uitgebreid lager on derwijs in Heiloo officieel openen. In 1937 werd een prijsvraag uitgeschreven voor een ontwerp van een nieuw gebouw. Het plan van de gemeente-architect, de heer Tor- ken, werd gekozen en uitgevoerd. Het is een artistiek verantwoord gebouw geworden, dat zelfs in .buitenlandse vakbladen werd afgebeeld als voorbeeld van scholenbouw in een lande lijke, bosrijke omgeving. Het gemeentebestuur, onder leiding van bur gemeester jhr. Van Foreést had de betekenis van een u.l.o.-school voor Heiloo destijds goed begrepen, want weldra trok deze niet allen leerlingen uit de eigen gemeente, maar ook uit Castricum, de Egmonden, Limmen en Akersloot.. Het aantal leerlingen van deze school is in tien jaar tijds niet minder dan verdrievoudigd. De oorlog maakte hu/ onmogelijk te ver houwen. Tijdelijke hulp-gebouwtjes verrezen, die thans lot vreugde van leraren en leer lingen zijn verdwenen. Een ruime verbindt nu de „oude" school met het aangebouwde nieuwe gedeelte. De ruime, frisse lokalen, die zoveel mogelijk licht ontvangen, zien uit op een grote speelplaats. De schildervereniging „Tintoretto" heeft ge zorgd voor een artistieke wandversiering. Het zal het hoofd der school, de heer Ger- ling, een reden tot dankbaarheid zijn, dat juist, ru hij 30 jaar onderwijzer is, de verbouwing en uitbreiding voltooid zijn. Zij, die de school willen bezoeken, hebben daartoe a.s. Zaterdag en Zondag van 3—5 uur gelegenheid. Het college van B. en W. blijft onveranderd De voorbesprekingen betreffende een nieuw college van B. en W. hebben binnenkamers tot overeenstemming geleid. De Partij van de Ar beid cn dc K. V. P. zullen geen wijziging in hel college voorstellen. De heide wethouders, de lieren Jb. Schuyt (KVP) en Rus (PvdA) zullen dus herkozen worden. RAADSVERGADERING Dinsdag 6 September vergadert de raad dezer gemeente. Op de agenda staan o.a. een voorstel van B. en W. tot het geven van opdracht tot het aanleg gen der riolering in Heiloo Noord, een voorstel tot het g'even van opdracht tot het maken van wegen in 't Blockhove- park en een voorstel tot voorlopig her stel van de Kanaalweg. BURGERLIJKE STAND Geboren: Nicolaas L. W., zoon van G. Snel en R. Denneman. Maria E., dochter aan P. A. Groot en A. M. Jannes. Pieter, zoon van D. Pilkes en J, A. Groen. —Cornelia F., dochter van J. den Herder en A. L. Th. Zivakman. Marianne, dochter van H. J. Bos nia en L. H. Croese. - Elisabeth C. M., doch ter van J. Houtenbos en A. J. Minneboo. Ondertrouwd: Marten van Henunen (te Groningen) en Trijntje E. Reek. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer J. de Groot, is bij het te Amsterdam gehouden examen ge slaagd voor het vakdiploma voor Smeden patroon. missie Woonruimtewet 1947 niet tot vordering te moeten adviseren. e. Woningruil met andere gemeenten: 1 Deze persoon is uitstel verleend om- te ruilen. f. Weigering iedere medewerking: 1. Dit geval is nog in behandeling. 154.' De Panko-verspieder trom melt regelmatig zijn berichten dooi en op een zekere plek in het bos worden die berichten gehoord ook Dp Panko-negcrs, die hier midden in het bos zitten, vangen met een gretig :ior de berichten op en als ze de hel; boodschap hebben begrepen, ver schijnt er een brede grijns op hun ge 'ichten. „Wacht" roept één van hen Dat zal ik eens even gauw aan Zijne Majesteit gaan zeggen. Hij was toch al zo hongerig de laatste tijd." En met deze raadselachtige woorden rent hij naar het opperhoofd. Deze zit juist in zijn stoel te knikkebollen. Zijn nanden rusten op zijn dikke buik en hel is aan alles te zien, dat het opper hoofd van een goed leventje en van lekker eten en drinken houdt. „Ma jesteit", roept één van zijn toegesnel de onderdanen ..Majesteit, we hebben iojuist het bericht doorgekregen dat Uw diner ondeiwig is En. het wordt nog een uitgebreid diner ook, als ik de berichten geloven mag." Het dikke opperhoofd knikt goedkeurend en smakt eens met de lippen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5