WAT DE THEATERS BRENGEN Stad en Omgemu® Is behoud van de tram naar Bergen mogelijk? ALKMAARSE OVERDEKTE AGENDA AtltólféBIEL MeMtMape/i NAAR: i liü KOSTER UIT DE ALKMAARSE RAAD Wat onze voorouders schreven HARMONIE-THEATER Pinocchio CINEMA AMERICAIN Margie VICTORIA THEATER: V Een nieuw plan Men schrijft ons: Het is alweer enige maanden geleden dat in de gemeenteraad van Bergen de sensationele mededeling werd gedaan, dat het in het voornemen van de di rectie der Nederlandse Spoorwegen ligt de lijn AlkmaarBergen aan Zee bin nen afzienbare tijd op te heffen. Deze tramlijn loopt dus kans hetzelf de lot te ondergaan, als vele van haar voorgangsters, Zelfs de geëleetrificeer- de lijn HaarlemLeiden heeft een roemloos einde gevonden, omdat de pa rallel lopende electrische treinen het toch weer vlugger deden. Bello was eigenlijk één der laatste, zoniet de al lerlaatste der Mohikanen geworden. Zolang er leven is, bestaat er naar men beweert altijd nog hoop en zolang rails en dwarsliggers niet ra dicaal verwijderd zijn, bestaat er nog een mogelijkheid dat zij bereden blij ven. Tussen de feestelijke opening van de lijn naar Bergen in 1906 en 't in uitzicht gestelde noodlotsjaai^ 1954 ligt een periode van bijna een halve eeuw. Daarin is op elk gebied zeer veel veranderd, niet in het minst ook op het gebied der exploitatie en traché van spoor- en tramwegen. Daartegen over staat dat Bergen in het begin van deze eeuw een klein en nagenoeg onbe kend dorp was en zeer veel verschilde van de bloeiende, bijna 9000 inwoners tellende gemeente van thans. Wanneer men daarbij rekening houdt met het voornemen in de komende tien jaren ten minste duizend nieuwe woningen te bouwen, dan betekent dit dat Ber gen in het komende decennium een bevolkingsaanwas van tenminste 5000 zielen kan verwachten. Alle tekenen wijzen er op, dat Bergen een grote toekomst tegemoet gaat. De klacht is gehoord, dat het traject AlkmaarBergen aan Zee slechts van Juni tot en met Augustus rendabel is. Daarbij komt, dat de baan dringend herstel behoeft en om de bezwaren nog onoverkomelijker te maken, deelt de Rijkswaterstaat mede, dat hij hoe eer hoe liever de rails van de Westelijke berm van het Noordhollands Kanaal tussen de spoorbrug in de lijn Alk maarDen Helder en de Vlotbrug te Koedijk zou willen zien verdwijnen. Het mocht in 1906 van belang ge weest zijn ook Koedijk zijn halte te geven. Nu deze gemeente in het grote busverkeer in de richting Den Helder, Friesland en de Wieringermeerpolder is opgenomen heeft de tramhalte haar practische betekenis verloren. De grote omweg via Koedijk kan derhalve ver vallen en een korter traject betekent een voordeliger exploitatie. Die kan evenwel niet lonend zijn bij handha ving van de huidige, totaal verouderde stoomtractie. Het is daarom noodzake lijk, dat de verkorte lijn electrisch wordt bereden, waarbij dure grondaan koop al dan niet met onteigening ge paard gaande dient te worden verme den, eyenals de bouw vnn. kostbare kunstwerken. De geëlectrificeerde lijn moet dezelfde levenskansen hebben als de busdienst. Doch ook dan zullen voor de gemo derniseerde tramlijn offers moeten worden gebracht in de vorm van finan ciering voor de bouw van een nieuwe baan. Laat het comité tot behoud van de tramlijn de mogelijkheid onderzoe ken of met medewerking van de ge meenten Alkmaar en Bergen de aanleg van een nieuwe baan langs de berm van de Jan van Scorelkade en vervol gens langs de rechterberm van de Ber- gerweg in de richting Bergen te ver wezenlijken zou zijn. Even vóór de hal te Oostdorp zou dan de bestaande lijn in de richting BergenBergen aan Zee weer worden bereikt. In dit geval zou grondaankoop niet nodig zijn. Wel zou het rechterrijwiel- pad in de richting Bergen geheel ko men te vervallen en zou dat ter lin kerzijde van de weg dienen te worden verbreed, hetgeen mogelijk is als de daar gelegen grasberm tussen klinker weg en rijwielpad zou verdwijnen. In de Alkmaarsche Courant van 3 September 1849 vinden wij de volgende interessante mede delingen over onze kaasmarkt. In de vergadering van het Dep. Alkmaar der Ned. Mtp. ter be vordering van nijverheid werden de volgende statistische opgaven gedaan betreffende de kaasmarkt in Alkmaar. In het tienjarig tijdvak, name lijk van 1839 tot "en met 1848 werden aan de stadswaag te Alkmaar gewogen en ter markt gebragt 42 millioen 883.813 Ne der!. ponden kaas, dat is per jaar gemiddeld 4.288.381 Ned. ponden, berekend tegen f 19.25 per 50 Ned. ponden, opleverende eene verkoopswaarde van ruim EEN MILLIOEN ZES HONDERD EBf EN VIJFTIG DUIZEND GULDEN jaarlijks. De aangebragte hoe veelheden beliepen het meeste in het jaar 1848, toen 4.526.538, het minste in het jaar 1842 toen 3.6Ó0.528 Ned. Ponden werden ge wogen. De WIK- EN WEEGLONEN, gedurende het vorig jaar ontvan gen, worden in de staat u&p be groting der stad Alkmaar als in komst vermeld ten beloope van VIJF EN DERTIG DUIZEND GULDEN, tegenover eene vit- gaaf van DRIE DUIZEND GUL DEN onkosten van de waag. Tramlijn en verbreed rijwielpad zou den van deze klinkerweg door laag rasterwerk of ligusteraanplant dienen te worden gescheiden. Het vertrekpunt op het derde per ron zou dus gehandhaafd kunnen blij ven, met dit verschil dat de richting van het vertrek nigt meer naar de Helderseweg doch via een boog met kruising van de Kruseman van Elten- weg in de richting van de Jan van Scorelkade zal geschieden. Plm. 3 km spoor zou dan nieuw moeten worden gelegd. Anderzijds zouden dan de ge vaarlijke wegkruisingen bij het Ge meente-Slachthuis en de Koedijkervlot brug tot het verleden behoren, zou de Rijkswaterstaat zijn zin krijgen, terwijl het traject aanzienlijk zou worden ver kort. Wij zijn benieuwd welk offer de gemeente Bergen voor een blijvende aansluiting op het spoorwegnet wil brengen en wij zullen gaarne verne men of het Comité tot behoud van de tram in het door ons uitgestippelde plan levensvatbaarheid kan ontdekken. De poppentenfoonstelling Naar wij vernemen, zal het vlieg tuig, dat boven Alkmaar zijn slagzin nen zou laten horen, ook heden niet verschijnen, omdat het boordnet niet genoeg kracht blijkt te hebben om voldoende geluid te kunnen produ ceren. Men verzoekt ons te willen melden, dat de duizendste bezoekster, die een fraaie pop heeft gekregen, niet Elly Barten maar Elly Booten is geweest. Dat het met het bezoek aan deze expositie overigens naar wens gaat, kan blijken uit het feit, dat men heden reeds de 4000ste bezoeker(ster) ver wacht. Men verzoekt ons nog te melden, dat de 3000ste bezoekster, die eveneens een fraai pop ontving, zich gisteravond om 9 uur meldde. Het was mevrouw Teer huis uit de Veerstraat te Alkmaar, Deskundige benoemd Bij beschikking van de minister van 0„ K. en W. is bepaald, dat diverse deskundigen wor den aangewezen voor het afnemen van de exa mens in het studiejaar 1949-'50 der Technische Hogeschool te Delft. Daartoe behoort de heer D G. G. Margadant, oud-directeur van Open bare Werken te Alkmaar, thans wonende te Beverwijk. WETHOUDERS HOUDEN GEEN SPREEKUUR Men verzoekt ons mede te delen, dat de wet houders verhinderd zijn Maandag a.s., 5 Sep tember, speekuur te houden. CANADAPLEIN. TEL. 3500 Ingaande ZONDAG 4 SEPT. a.s. Overdekte en douche- en kuipbaden geopend van 9 tot 12 v.m. Normale tarieven. TOESLAG ABONNé'S: tot 16 jaar0.10 16 j. en ouder 0,20 (Ontleend <ian onze Advertentie-Rubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Pinocchio; Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Voor nu en altijd; Cinema Ameri- cain, 7 en 9.30 uur: Margie. (Alle bios copen alle leeftijden maar tot 14 jaar onder geleide). Gulden Vlies, 2 30 uur: De gelaarsde kat; 8 uur: „De Modelechtgenoot", de Komedianten. Negerhut van Oom Tom, Waagplein: Dansen. Beemster, Waagplein: Dan sen. Centrum Hotel, Kraanbuurt: Cabaret. A. Martin, Doorbraak: Cabaret. 't Wapen van Heemskerk, 7.30 uur: Dansen. Sportpark, 3 uur: Motorraces. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Gulden Vlies, 8 uur: „De Model Echtgenoot", de Komedianten. Negerhut van Oom Tom, Waagplein: Dansen, Beemster, Waagplein: Dan sen. Centrum Hotel, Kraanbuurt: Cabaret. A. Martin, Doorbraak: Cabaret. 't Wapen van Heemskerk, 3 en 7.30 uur: Dansen. Bioscopen als Zondag. Aanvang 8 uur. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Op Zondag 4 September zal de apotheek* van de heer Kruisinga, Koorstraat 47, voor het publiek ge opend zijn. In deze apotheek wordt gedurende de volgende week de nacht dienst waargenomen. ZONDAGSDIENST VOOR HUISARTSEN Zondag 4 September zullen de huis artsen dr. J. Degenaar, Emmastraat 95 (telefoon 2310) en J. Pot, Kennemer- straatweg E 65 (telefoon 3117) be schikbaar- zijn. Vrachtauto reed kinder wagen aan Gistermórgen omstreeks kwart over tien reed in de Houttil een vrachtauto, waarvan de be stuurder" rechts af de Langestraat wilde in rijden. Het was zeer druk in de Houttil en hierdoor bemerkte de chauffeur niet dat aan de rechter kant van de weg een dame met een kinder wagen liep, De kinderwagen werd door de rechter kant van de vrachtauto aangereden en totaal vernield. De chauffeur, die door het geschreeuw van het publiek op het gebeurde opmerkzaam werd gemaakt, stopte direct. Het 2Va-jarig kind, dat zich in de wagen bevond, werd in een winkel binnengedragen en is, later naar het Centraal Ziekenhuis over gebracht. Het ongeluk schijnt nog goed te zijn afge lopen. ECONOMISCHE BETREKKINGEN MET BRITS-OOST-AFRIKA De heer J. M. Donker, bestemd om pp te treden als consul-generaal der Nederlanden te Nairobi, zal voor be langhebbenden bij de handelsbetrek kingen met Brits-Oost-Afrika (Kenya, Uganda, Tanganyika, Zanzibar en Pemba) te spreken zijn op Maandag 5 September 1949, van 1012.30 uur v.m. ten kantore van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord- Holland, Beursgebouw, Damrak 62 a, Amsterdam. Het verdient aanbeveling, dat gega digden van hun voornemen doen blij ken aan het secretariaat van voor noemde Kamer, BERGEN N.H. TEUF. 2456 Alkmaars raad op Dinsdag Zoals overal in den lande zal Dins dag 6 September ook in Alkmaar een raadsvergadering worden gehouden. De nieuwe raad zal om 2 uur aan vangen. Daarin zal de beëdiging plaats vinden van de nieuw benoemde leden, alsmede de benoeming van wethou ders. Voor de zittingsduur van de raad zullen vijf leden worden benoemd in de commissie voor het ontwerpen van verordeningen tegen welker overtre ding straf is bedreigd. Vervolgens wor den de leden der commissies van bij stand benoemd, welke genoemd wor den in art. 1 der verordening regelen, de de werkkring en de samenstelling van de diverse commissies van bij stand. Het zijn telkens vijf leden van de commissies van bijstand voor de fi nanciën, voor openbare werken en plantsoenen, voor het grondbedrijf, de lichtbedrijven, het slachthuis, het marktwezen, het onderwijs, het sport park, de reiniging, het pensioenfonds en het ongevallenfonds en de perso- r.eelszaken. Daarna heeft de benoeming plaats van vijf leden voor de commissie van overleg voor de ambtenaren en de werklieden en van een lid der com missie tot onderzoek der gemeente rekening dienst 1945. Ten slotte zal de raad in afdelingen verdeeld worden. Langedijker motorschuit naar Curacao Langedijk is vermaard om de kool en de groentenveilingen. 1 Nauw in verband hiermede staan de Lan gedijker motorschippers en him schuiten, waarin de producten naar alle windstreken van ons vaderland vervoerd worden. Een geduchte con current voor de schippers is het wegvervoer, waarom er wel eens geklaagd wordt, dat het de schipperij niet zo voor de wind gaat. Of de oorzaak hiervan het volgende is weten we niet, maar een feit is, dat er Vrijdag een echte Langedijker motorschuit de „Broeder- trouw" van de heer A. Hoogland Jz. met de vrachtboot „Hekuba" vanaf Amsterdam op transport is gesteld naar Paramaribo in Cu racao/ a - Naar 4e N. L. Crt. verneemt zal de schuit in deWe§t eveneens gebruikt worden voor groen- tenvervoer. Het is hier een proefneming, die, zo ze goed uitvalt, mischien wel door meerdere gevolgd zal worden. Mogelijk zit er een ob ject in voor de scheepsbouwers om nieuwe schuiten te bouwen, want eerlijk gezegd hou den we- onze bestaande Langedijker schuiten liever hier in bedrijf. Ons werd nog medegedeeld, dat het schip bestemd is voor de Surinaamse Exploitatie- maatschappij. Er zijn volwassen mensen, die, ais zij een krant openslaan, allereerst de avonturen van Tom Poes of Mickey Mouse lezen. Misschien zijn het kinderlijke naturen, die vatbaar gebleven zijn voor de sprookjessfeer, dromers en dichters, die met hun geest nog zo graag in het land der fantasie willen blijven, waar uit de engel der volwassenheid hen on verbiddelijk heeft verdreven. Voor dezulken is Pinocchio een prachtfilm, want Walt Disney, die het marionettenpoppetje het leven heeft geschonken, kan hem avonturen laten beleven die men in zijn stoutste fan tasie nauwelijks kan bedenken. Hij laat het houten mannetje, de schepping van de eeuvoudige hout snijder Gepetto, plotseling leven en geeft hem zelfs een geweten mee in de figuur van de klpine Jiminy Kre kel, een kereltje met een parapluie, een hoge hoed en staande boord, een oud heertje met een krekelkopje, dat klein genoeg is om in een luciferdoos je te gaan slapen. Pinocchio beleeft als hij van een goede fee het spraakvermogen heeft gekregen, allerlei avonturen. De slim me vos en de kat Giddy brengen hem op het slechte pad, voeren hem in het theater van de reus Strombolie ep la ter naar het Pleizier Eiland, waar stoute jongens zich mogen uitleven tot zij een gedaanteverwisseling onder gaan en als ezeltjes verkocht worden, Jiminy, het levend geweten, volgt zijn beschermeling overal en samen komen zij ten slotte in de buik van een walvis terecht, waar vader Gepetto met zijn kater Figaro en zijn goudvis Cleo met schip en al zijn opgevreten en Gepet to dagelijkss zijn hengel buitenboord werpt om niet van honger te moeten sterven. Waar is de argeloze lezer die vraagt of dit alles echt gebeurd is? Het is bijna nog te onwaarschijnlijk om het in een sprookje te verwerken. Maar men kijkt er naar en beleeft er zijn genoegen aan, omdat men be wondering heeft voor de tekenpen van een Walt Disney, die dit alles tot een levend verhaal vol prettige verrassin gen maakte en wiens humor in woord en beeld de film is met een Hol landse tekst nagesynchroniseerd de toeschouwers een hele avond kostelijk kan vermaken. Herhaaldelijk schalde de kinderlach door het theater. Het zijn allereerst de kleinen, die pleizier aan het koddi ge mannetje beleven, maar ten slotte ook de volwassenen wie hier op hu moristische wijze waardevolle levens lessen worden gegeven. Het hoofdnummer in het nieuwe programma Is geheel in kleuren, waar door vooral de kiekjes in de balzaal en op de ijsbaan een lust voor het oog zijn. Het verhaal zelf is een licht ro mannetje en draait om een nieuwe leraar In Frans aan een' HBS, van wie alle meisjes-leerlingen, alsmede de bi bliothecaresse, weg raken. Een dezer meisjes is Margie, die zich zelf haar verliefdheid niet wil bekennen en zich op sommige ogenblikken doodongeluk kig voelt, als over „hem" gesproken wordt. Via één van de periodieke De laatste loodjes wegen het zwaarst, zegt een Hollands spreekwoord en de oude Raad, wiens politieke grafkuil eigenlijk al lang met bloemstukken overdekt had moeten zijn, heeft dat Donderdag aan den lijve ondervonden. Terwijl vage kermisgeluiden en het ge knetter en geknal van talrijke door de Langestraat tuffende motoren door de geopende ramen van de raadszaal drongen en de stemmen der sprekers meermalen overstemden, hebben de laatste der politieke Mohikanen zich nog eens ernstig met de belangen van stad en bevolking bezig gehouden. Een stevige agenda eiste van hen, die op het punt stonden de burge meester een Ave Caesar toe te roe pen nog enige uren van volle concen tratie en er werd gediscussieerd en ge debatteerd alsof men totaal vergeten was, dat het (zwaard van Damocles binnen weinige uren zou neervallen op hen, die hier op de laatste dag van hun edelachtbaarheid hun politieke zwanenzang hebben gezongen. Als er één Is, die met zwanenzang weinig te maken heeft, dan is dat de heer Hoytink. Hij zingt het politieke lied van alle tijden, omdat een brede groep van toegewijde kiezers hem tel kens weer enthousiast in de groene ze tel plaatst waarin hij, kwiek en par mantig, alles wat de aandacht vraagt, precies bij de kop pakt. Met het vuur, dat elke politieke veteraan kan bezielen heeft hij het college gevraagd hoe het mogelijk was, dat dit in samenwerking met de V.V.V. tot het organiseren van mo torraces had besloten. Dat zou trouwens ook de heer Ven- neker wel eens willen weten en het bleek spoedig, dat er nog veel meer nieuwsgierigen waren, want er is een Raad of er is geen Raad, maar als hij er is, zal zelfs het college van B. en W. er niet overheen mogen stap pen. Die bevoegdheidskwestie heeft zich al meermalen afgespeeld en het blijkt, dat sommige vroede vaderen daar voor buitengewoon gevoelig zijn. Het is begrijpelijk, dat B. en W., die het hoogst te paard zitten, niet graag de teugels uit handen geven, maar de uitverkorenen des volks komen niet naar de raadszaal om er vliegen te vangen of om de mooie ambtsketen van de burgemeester te bewonderen, maar om zich te kwijten van de zware plicht, die op hun schouders gelegd is: de belangen van hun kiezers te behar tigen als het ware het hun eigen. Wie had dus B. en W. daarvoor toestemming gegeven? De vraag stellen was ze beantwoor den, want die toestemming had na tuurlijk niemand gegeven. B. en W. hadden gedacht, dat ze dat maar op hun eigen houtje konden doen, maar eenmaal komt het ogenblik, dat ieder verantwoording van zijn daden moet afleggen en men kan zo iets in een reeks begrotingscijfers trachten te verstoppen, de motorrace is niet zo snel of de waarheid achterhaalt haar wel. B. en W. keken eens besluiteloos naar de wethouder van financiën, die als de knapste goochelaar van het col lege bekend staat, maar de heer Van Slingerland wist op dat ogenblik ook geen passend antwoord en hij probeer de daarom maar eens een trucje, dat op een kersvers binnengewandeld raadslid zijn uitwerking misschien niet gemist zou hebben, maar dat niet de minste betekenis had in de strijd met een zo gehaaide politieke veteraan als de heer Hoytir.k. B. en W. hadden dat zo maar eens gedaan, in de verwachting, dat de Raad het wel goed zou vinden. Zij had den onmogelijk kunnen verwachten, dat men daar enig bezwaar tegen zou hebben, maar ja, als de Raad het nu minder goed vond Neen, natuurlijk vond de Raad het niet goed. Er zijn jaren geweest, dat de Raad alle medewerking aan de z.i. onmenselijke motorraces weigerde, er zijn ongetwijfeld nog raadsleden, die op dat standpunt staan en die zeker niet verwaeht hebben, dat de gemeen te zelf nog eens als spullebaas zou optreden. „Mea, culpa", stamelde de wethou der van financiën, „Als er een fout is gemaakt wil ik dat erkennen," zei de burgemeester, die liever voor ieder begrijpelijke taal spreekt, maar hij wees daarbij nog op de grote finan ciële belangen voor het sportpark, v/aar men niet lijdzaam kan zitten wachten op de dingen, die komen zul len. Er werd zoveel berouw getoond, dat zelfs het voor medelijden vatbare hart van de heer Hoytink er door geroerd werd, vooral toen werd toegezegd, dat het gebeurde ongedaan zal worden ge maakt en de Raad volop gelegenheid zal krijgen de zaak van alle kanten te bekijken. Met voldoening heeft de Raad ken nis genomen van het feit, dat de bouwvereniging Rochdale het tekort weer met 63 woningen zal verminde ren. Een spiksplinternieuwe ambtenaren- verordening lokte betrekkelijk weinig discussie uit, misschien wel omdat ambtenaren op het politieke schaak bord nu eenmaal minder waardevolle stukken zijn dan de verworpenen der aarde. Het debat beperkte zich vrijwel tot de vraag of er voortaan hoofdcommie zen eerste klas dan wel referendarissen zullen zijn het kost niets en het klinkt een beetje gewichtiger en of de gezinsverzorgster van het bureau van Sociale Zaken niet in groep drie kon worden opgenomen, wat haar een kleine verhoging van haar bescheiden salaris zou bezorgen. De heer De Wilde heeft daarvoor met klem gepleit. Hij heeft er zelfs een voorstel van gemaakt en het spijt ons te moeten constateren, dat, hoe wel leden van bijna alle raadsfracties zich daarvóór hebben verklaard, de beide vrouwelijke raadsleden haar sexegenoten volkomen in de steek heb ben gelaten. Noodlijdende kunstenaars zullen voortaan ook in Alkmaar gesteund worden. De kunst moet betaald wor den en men zal van de nood een deugd kunnen maken. Van meer algemeen belang was on getwijfeld het besluit om een sociale werkplaats voor minder valide ar beidskrachten in het leven te roepen. Het ls ons volkomen onbegrijpelijk dat dit van communistische zijde werd bestreden, omdat men zich toch niets democratischer kan denken dan de goed bedoelde poging om deze aan de circulatie onttrokkenen weer pas sende arbeid en levensvreugde te ver schaffen en hen zo mogelijk weer in het normale bedrijfsleven terug te brengen. Laat daarvoor dan enige ar beid aan het vrije bedrijf worden ont trokken, het zal van geen betekenis zijn tegenover de weldaad, die men de zwaksten onzer samenleving be wijst. Ten slotte maken wij met voldoe ning melding van het feit, dat de bur gemeester een besloten vergadering tct, na de openbare heeft uitgesteld en daardoor blijk heeft gegeven de pers een tijd van nutteloos wachten te wil len besparen. Nadat de heer De Wilde de enige aanwezige communist bij vergissing voor een rasechte democraat inplaats van een demagoog had uitgemaakt, waardoor de heer Torenvlied zich blijkbaar zeer gestreeld voelde, was weldra het ogenblik van scheiden aan gebroken. De gehele raad leefde mede met de bloemen, die mevrouw KommerVan der Zwaard als dank voor alles wat zij voor stad en bevolking heeft ge daan, in ontvangst mocht nemen en de burgemeester, die een goed en vaak ook een handig spreker is, Heeft allen die na hef verlaten van de raadszaal het aureool om hun hoofden zouden zien verbleken, getroost met de ver zekering, dat zij een goed cijfer op hun rapport hebben gekregen. Zelfs de ge dachte, dat het nageslacht hun werk eerst naar waarde zal kunnen beoor delen en dat zij in elk geval tot het behoud van de goede sfeer hebben bijgedragen, heeft deze slachtoffers van een onberekenbare volkswil het besef bijgebracht, dat niets in deze wereld zonder betekenis is en dat zij allen in meerdere of minder mate aan het welzijn van stad en volk hebben gearbeid. De nestor, de heer Groot, heeft op de hem eigene, vriendelijke wijze zijn dank voor dit hartelijk afscheid uitge sproken en de gevoelens vertolkt van allen, die zich voor d«, laatste maal edelachtbaar mochten noemen. Wij zijn hem erkentelijk, dat hij in zijn dankwoord ook het werk van de raadsjournalisten niet heeft vergeten. De taak van de pers is op te merken zonder opgemerkt te worden. Journa listen horen zelden iets over hun werk tenzij men ze nodig heeft of zichzelf niet voldoende op de voorgrond ge plaatst zag. Een woord van lof van een vertrek kend raadslid, dat in geen enkele an dere functie meer een beroep op zijn medewerking behoeft te doen, is een der zeldzame zonnestraaltjes in het leven van de krantenman, wiens pad over minder rozen gaat dan zovelen schijnen te denken. schooldetaatten", waarin' zij'een plei dooi voert voorvoortgaande- democra tie en afzien van imperialisme ten aan zien van de Zuidamarikaanse Staten en met name Nicaragua door de Verenig de Staten, komt hij nader met haar in contact en dat vindt een bekroning op, een danspartij. Het ongedwongen, losse spel in deze rolprent en mede de kleu-? renrijkdom maakt dat men met veel genoegen het gebeuren volgt. De hoofdrollen worden door Jeannè Crain en Glenn Langan uitstekend ge speeld, Het voorprogramma brengt, behalve een gekleurde tekenfilm, nog Interes sante beelden van een onderzoekings tocht van pater Huffart bijgenaamd ,de gletscher-priester" naar het ont staan van de door de zeevarenden zo gevreesde ijsbergen. Voor nu en altijd In het Victoria Theater h<jpft het tweede kermisprogramma als hoofdfi guur de kranige Amerikaanse zwem ster Esther Williams, die in „Voor nu en altijd" op uitstekende wijze de hoofrol vertolkt en inderdaad in het water veel beter thuis is dan een ge woon mens op de vaste wal. Een twee- de beroemdheied in deze film is de te nor van de Metropolitan Opera Lauritz Melchior, een forse niet meer zo piep jonge figuur, die echter zijn roem als zanger alle eer aandoet en de toeschou wers van bekende aria's o.a. uit Martha- en Rigoletto laat genieten. Dat er v°Or Esther (in de film heet zij Leonora) alle gelegenheid is in wa- terballetten uit te blinken, spreekt vanzelf. Haar zwemkunst komt in de ze fraai gekleurde film wel bijzonder uit. De populaire radio- en filmfiguur Jimmy Durante, die als pianist en be schermer van Nora optreedt trekt zeer de aandacht, terwijl ook de zo bekende Xavier Cugat met zijn prachtige band ieder zal boeien. Opmerkelijke figuren in dit geheel vol afwisseling zijn nog de grootmoeder en de kleine Deborah. Johnnie Johnston tracht de voetsporen van zijn vader te drukken, maar tot heden wint de vader het nog. Een film vol kleurrijke afwisseling met verrassende taferelen, die voor de kermisweek al bijzonder geschikt is. Twee goede journaals en een teken film leiden deze nieuwe hoofdfilm in. Zij zal zeker veel belangstelling trek ken. - De geschiedenis van de atocm-physica Gisteravond werd in Valk'-s Lunch room voor de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde de vijfde lige film Atomic-Physics (de geschie denis van de atoom-physica) van „The British Council" vertoond. Deze film, die een beeld gaf van het atoomonder zoek van de tijd van Dalton tot de atoombom toe, was eigenlijk te zwaar om haar populair wetenschappelijk te kunnen noemen. Het commentaar, dat de heer J. F. Wiessner tijdens het ver tonen van de film leverde, werkte ech ter zeer verhelderend. Met de atoomtheorie als basis werd gedurende de negentiende eeuw een bijna volledig beeld van de elementen van onze materiële wereld verkregen. De studie van de radio-activiteit, die na heel veel moeite door Becqueree en Madame en Pierre Curie werd ontdekt, gaf lord Rutherford aanleiding de grootste op zichzelf staande stap voor waarts te doen in de atoomthèorie. Hij stelde zich in het atoom een kleine zware kern voor, waaromheen elec- tronen wentelden. In 1919 ontdekte hij hoe men het ene element in het an dere kan veranderen door een bombar dement met alfadeeltjes. In 1932 spleten Coekcroft en Walton het Litium atoom door een bombarde ment met protonen en vonden dat de massa inderdaad omgezet kan worden in energie die in volkomen overeen stemming was met Einsteins relativi teitstheorie. In 1939 werd de eerste uraniumsplijting opgetekend. De moge lijkheid van een kettingreactie deed de gedachte opkomen aan het vrijmaken van energie op grote schaal. Deze ket tingreacties werden in de atoomzuil tot stand gebracht. De verbeelding van de wereld was opgewekt door het vooruitzicht zulke zuilen geschikt te maken voor het ge bruik als geneesmiddel. In de research laboratoria schijnen de geleerden nog steeds bezig te zijn met het onderzoek van deze materie. Hopenlijk zal men deze nieuwe kracht, die voor de volke ren der gehele wereld zo veelbelovend is, wijs gebruiken. Winkelweek 1949 De Contact-Commissie voor de Mid denstand verzoekt winkeliers, die wen sen deel te nemen aan de van 24 Sept. tot en met 1 Oct. a.s, te organiseren winkelweek het daarvoor nog in hun bezit zijnde aangifteformulier vóór 5 Sept. a.s. volledig ingevuld bij de secretaris van de Contact Commissie in te zenden. Aangezien aan de hand van de reeds binnengekomen inschrijvingsformulie ren kan worden vastgesteld, dat de deelname groot zal zijn, laat de uitvoe ring van de diverse plannen voor deze actie moeilijk een latere inschrijf- datum toe. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN Zondag 4 September. NIEUWE NIEDORP, 10 uur, da. Appel. OUDE NIEDORP, geen dienst. BROEK OP LANGENDIJK, nam. half 4, da. Appel.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2