Stad en Omgeving* £.(8ilctrs AGENDA Gevangenisstraf voor roekeloze buschauffeur Revanche-wedstrijd Kees de Ruyter-Jan Feeke NIEUWS UIT HEILOO Meer rusthuizen voor ouden van dagen Limmen INGEZONDEN Niet minder dan 2 maanden gevan genisstraf eiste de Officier van Justi tie, mr. A. W. Holsteyn, tegen de bus chauffeur D. K. uit Schoori, die giste ren wegens vernieling in Alkmaar te recht stond. Toen K. op 8 Juli met zijn autobus bij het eindpunt te Camperduin aan kwam, bleek het dat hij daar niet kon draaien, omdat op een plaats, waar het verboden is te parkeren, een personen auto stond. K. die vrijwel iedere dag last ondervindt van auto's die hier ge parkeerd staan, wond zich erg op en stapte naar de auto toe, met de bedoe ling deze een eind weg te rijden. Toen bleek dat de portieren gesloten waren, rukte hij zo stevig aan de deurknoppen dat deze afbraken. Hierna nam hij een steen en sloeg een ruit in, waarna hij de portieren kon openen. Hij maakte de handrem los en duwde de auto van achteren op. Daar de weg hier vrij sterk afloopt, ging de wagen uit zich zelf aan het rollen en kreeg K. geen kans meer achter het stuur plaats te nemen. Het openstaande portier kwam in aanraking met een paal en werd hierdoor geheel ontzet. De auto rolde verder en kwam pas tegen een stapel stenen tot stilstand Hierdoor werd het carosserie nog vrij ernstig be schadigd. Het bleek, dat de gehele schade f 244 bedroeg. Mr. Holsteyn meende, dat K. er zonderlinge manie ren op na houdt. Inderdaad was het een verboden parkeerplaats en de eige naar van de luxe wagen zal daar nog wel meer van horen, doch K. had de politie moeten waarschuwen en hij had moeten wachten tot de auto weg was. „Deze mentaliteit kan in het verkeer niet geduld worden en zeker niet van iemand die dagelijks aan het verkeer deel neemt", zeide mr. Holsteyn. Hij eiste tenslotte tegen K. 2 maanden voor waardelijke gevangenisstraf. De Politie rechter, mr. R. W. J. C. van der Wall Bake, wilde er rekening mee houden, 'dat K. nog nooit veroordeeld en dat verder niets ten nadele van hem be kend is. Hij verminderde de straf daar om tot één maand gevangenisstraf. Jacob S. uit Alkmaar die een jongen, die zijn hond plaagde een draai om zijn oren gaf, werd hiervoor conform de eis tot f 15 subs 10 dagen veroordeeld. De Alkmaarder Pieter B. die 'op 5 Juni onder invloed van sterke drank enige ruiten insloeg, werd eveneens conform de eis tot f 20 subs 10 dagen veroordeeld. Alle schoolkinderen krijgen een popje Eén dezer dagen zal aan alle leerlin gen van de openbare- en bijzondere lagere scholen in onze stad een in kleu rendruk uitgevoerd op stevig papier gedrukt popje worden uitgereikt, ter propagering van de Internationale Poppententoonstelling, die, zoals elk stadgenoot weet, tot en met 11 Septem ber a.s. bij Kofa-Spruyt wordt gehou den. De medewerking van het onderwij zend personeel zal voor deze uitreiking worden verzocht. Op de achterzijde van elk popje staat een nummer afgedrukt. Bij een bezoek van een schoolkind aan deze tentoon stelling kan het ontvangen popje wor den getoond. Onder de getoonde num mers zullen enige prachtige speelpop pen worden verloot. De getoonde pa pieren popjes dienen dus na het be zoek aan deze tentoonstelling als een lot te worden bewaard. Een bezoek van onze schooljeugd aan deze beroemde expositie is wel zeer aan te bevelen. Zij zullen een inzicht krijgen in het leven van vele volken, ver over onze grenzen. Ouders en opvoeders zullen er onge twijfeld goed aan doen een bezoek van hun kinderen aan deze poppenshow te bevorderen. AVA-nieuws AVA speelde Zondag de eerste hand balwedstrijden op het nieuwe sportter rein in de Overdiepolder. De Haarlem se vereniging Rapiditas was met een dames- en heren; tftal naar Alkmaar gekomen om AVA partij te geven. De dames begonnen en spoedig bleek dat AVA in deze wedstrijd de meerdere was van Rapiditas. Een geheel nieuw elftal van de AVA-dames vertoonde een vlot spel. De doelpunten waren niet schaars. De ruststand was 31. eind stand 61. Dat de heren het heel wat moeilijker zouden krijgen was wel te voorzien. Het herenelftal van AVA bestond uit een muurverdediging en een snelle switchende voorhoede, die spms veel verwarring stichtte in de Haarlemse ge lederen. De ruststand was 22. Direct na de rust nam AVA even de overhand. De achterhoede van Rap moest alle zeilen bijzetten om de snelle bewege lijke AVA-spelers in bedwang te hou den. De Rap-keeper was het grote struikelblok voor AVA. Toch kwam AVA nog met 32 voor te staan, kort daarop volgden echter aan de AVA- zijde onverwacht twee doelpunten. AVA slaagde er n-ogmaals in de stand op gelijke voet te brengen. 44. De overwinnig kwam echter de Haarlem mers toe. Kort vóór het einde van de wedstrijd maakten ze het winnende doelpunt f54). NEDERLANDS HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving: Sico, Heiioo, Runxput- terweg L 189. Handweverij. Eigenaar: A. H. Schigt. E. Halfi, Bergen, Jan Apeldoornweg £3, Poeliershcdrijf. Opheffing: Fa. Jacob Wagenaar en Joon, Pakkerspad 5, Broek op Langendijk. Tuin bouwbedrijf. (Ontleend aan Het Nederlands Handelsregister) Jan Feeke wint met 800 tegen 716 Zoals de biljartliqfhebbers zich zul len herinneren speelden in de Niwin- Sportweek Kees de Ruyter en Jan Fee ke hier tegen elkaar een match van 1000 tegen 800 p. Jan Feeke won deze match want tóen hij 800 car. had stond De Ruyter op 833. Er werd toen over een revanche-partij -onder dezefde voorwaar den (1000 tegen 800) gesproken en ten slotte werd deze op 5 September vast gesteld, zodat ze gisteren in Hotel de Nachtegaal plaats vond. Nu had men natuurlijk niet op zo'n abnormaal warme dag gerekend als het gisteren was. Maar die warmte was alleen van invloed op de belangstelling, die minder groot was dan de vorige maal. Toch is het een zeer mooie en sportieve strijd geworden met een slechte start in het begin der middag partij (na acht beurten was de stand 168 voor Feeke tegen 91 voor De Ruy ter). Maar toen scoorde De Ruyter in drie beurten 427 car. (177, 121, 129) waardoor hij het eerst de 500 bereikte. Feeke stond toen op 327. Doch in de avondpartij scheen De Ruyter van de warmte meer last te hebben dan de steeds beter spelende Feeke. Deze tcoh liep met series van 145, 54, 33, 41, 195 en 108 dusdanig uit, dat het het eerst de 800 bereikte. De Ruyter maakte in de 12e tot en met de 22e beurt slechts 93 car., gevolgd door een serie van 106 in de 23e beurt. De nastoot werd door De Ruyter gemist, waardoor hij op 716 bleef staan. Een mooie prestatie van Jan Feeke, waarmee De Ruyter hém zeer sportief hartelijk feliciteerde. Met enige welgekozen woorden voor elk der beide spelers, dankte de heer Rolie De Ruyter en Feeke voor hun mooie en sportieve spel en bood elk ter herinering aan deze match een ca deautje aan, dat onder luid applaus met genoegen door de beide spelers werd geaccepteerd. Het verloop der partij was: De Ruyter: 3, 4. 7, 7, 51, 1, 0, 18, 177, 121, 129. 1, 0, 17, 10. 1, 3, 1, 1, 44, 12, 3, 106, 0. Totaal 716 car. in 24 beurten, gem. 30.-. Jan Feeke: 0, 0, 39, 6, 21. 2, 2, 97. 12, 3, 145, 5, 4, 15, 54, 33, 1, 0,; 14, 0, 41, 195, 3, 108. Totaal 800 car. in 24 beurten, gem. 33,33. (Ontleend aan onze advertentierubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Pinnocchio, Victoria Theater, 8 uur: Voor nu en altijd, Cinema Americain, 8 uur: Mar- gietat. Alle theaters tot 14 jaar o.g. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag; 2.30 u. matinee. MASS. GOUDEN TROUWRINGEN, 14 kar. vanaf 34.p. paar. JUWELIER HORLOGER HOOGSTRAAT 8 TEL. 3713 Na 6 uur 5259 Jongetje door auto aangereden Gistermiddag om kwart over vijf wandelde een 6-jarig meisje over de parkeerstrook langs de Kennemer- straatweg. Zij had een jongetje van één jaar en zes maanden aan de hand da: zich ter hoogte van de Comansstraat plotseling losrukte en de rijweg op liep. Het kind werd geraakt door het rechter spatbord van een juist pas serende auto en bleef op het vegöek liggen. Het jongetje werd per zieken auto naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht, alwaar het op advies van dr. Beukenhorst werd opgenomen. Vermpedelijk heeft het kind een her senschudding opgelopen. De chauffeur treft in deze geen schuld. Mooi succes voor St. Caecilis Op het groot Internationaal Vocaal en Instrumentaal solisten-concours Zondag gehouden te Pijnacker behaal de de solo-clarinetist van bovenge noemd corps de heer A. J. de Boer in de eerste afd. een eerste prijs met 106 punten. De jury bestond uit de heren W, J. A. van Leeuwen en Marinus te Amsterdam. De heer Peetoom, leider der diverse corpsen behaalde als solo- clarinetist in de afd. Uitmuntendheid een eerste prijs met 97 punten. Alkmaarse Schaakkampioenschappen Gisteren werden op de clubavond van V.V.V. de wedstrijden om boven genoemde kampioenschappen voortge zet. De uitslagen waren: Hoofdkl. A: W. KaanH. Huiberts 1/2—1/2. Hoofdkl. B: C. Langendijk— P. Vreeken 10; Ir. CoolDagelet 1—0. - le klas A: F. HolG. S. Groène- woudt 0—1; C. KorsmanC. Wouter- sen 01; R. v. Wezopv. Don 1—0 le klas B: J. LeegwaterA. Holtes 2e klas A: Frankev. d. Heuvel 01: Nijman—T. v. d. Vliet 0—1; 2e kjas B: de WolfP. Obdam 10; F. Bosch Groenenberg 10. Gouden huwelijksfeest Op 13 September hopen de heer en mevrouw Penninkhof aan de Kanaal kade 20 het feit te herdenken, dat zij 50 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. De heer en mevrouw Pen ninkhof, die beiden een goede gezond heid genieten, hebben resp. de leeftij den van 76 en 75 jaar bereikt, waar van zij reeds 44 jaar in Alkmaar wonen In deze tijd was de Alkmaarsche Courant, steeds hun dagblad. De heer Penninkhof, die als arbeider werkzaam is geweest, heeft in totaal 19 jaar bij de gemeente gewerkt en 20 jaar achter een bij de fa. Helling alhier, Vier maanden vóór het uitbreken van de oorlog kwam hij bij de lucht bescherming in dienst en is daar tot het einde van de oorlog gebleven. Ook de beide kinderen van het echtpaar ge nieten een goede gezondheid. De zoon is in dienst bij de Rijkspolitie te Schoori. Onderwijzer N. de jong gaaf verfrekken De heer N. de Jong, die in 1939 als opvolger van de heer Leerkamp werd benoemd aan de B.L.O.-school, gaat deze thans verlaten. Voor deze school,, die het toch al niet gemakkelijk heef'; betekent dit een verlies. Want de êr- varing van de laatste tijd is, dat het. zeer moeilijk is nieuwe bevoegde leer krachten te trekken. Bovendien ver richtte de heer de Jong veel werk vóór de Nazorg, waarvan hij de financiële administratie voor zijn rekening had. Hij werd benoemd tot leraar aan de middelbare tuinbouwschool te Hoorn. REVACCINATIE TEGEN POKKEN Op Dinsdag 6 September en Woens dag 7 Sept. zal er des avonds 8 uur gelegenheid bestaan voor revaccinatie tegen pokken in het Centraal Zieken huis. DE U.LO.-SCHOOL UITGEBREID De Ulo-school aan het Slimppad te Heiioo, is een drietal klassen rijker ge worden. Met enige trots namen Zater dagmiddag het college van B en W, de raadsleden J. Bolten en A. Olivier, vele onderwijzers, de oud-inspecteur van het Lageronderwijs de heer Dun en tal van genodigden deze prachtige aan winst in ogenschouw. De heer J. Th. Torken, gemeente architect en de ontwerper van de school, gaven enkele inlichtingen tijdens de rondgang en uit alles bleek, dat op eenvoudige, doch solide wijze als is het dan semi-permanente bouw de nieuwe aanwinst tot stand is gekomen. Drie ruime leslokalen, waar licht en lucht ruimschoots binnen komen, plaats biedende aan plm. 100 leerlin gen zijn erbij gekomen. He.t oude en nieuwe gedeelte wordt door een ruime hal, welke t.z.t. door de bekende kunst schilder Heeck uit Castricum zal wor den versierd, verbonden. In de nieuwe leslokalen zijn enkele schilderijen op gehangen die in bruikleen zijn afge staan door leden van de schildersver eniging „Tintoretto". Prettig doet het verder aan, dat de drie nieuwe klas sen in verschillende kleuren zijn ge schilderd. De basaltine-tegels in de hal en gang zijn eveneens typisch met kleurstof bewerkt, waardoor een aar dig geheel is ontstaan. De fa. Nieuwen- huizen uit Heiioo heeft hiermede suc cesvol werk verricht. De fa. Küsters zorgde voor de 'electrische aanleg, de fa. Janssen voor de verwarming, de fa. Faber te Alkmaar voor het stucadoors- werk, terwijl G. Schipper als schilder werkzaam is geewest. De fa. R. Bot te Alkmaar heeft deze aanbouw in enke le maanden tot stand gebracht en heeft dit op sublieme wijze gedaan, waar door de gemeente Heiioo een prachtige school, die voldoet aan de hoogste ei sen, in haar midden heeft. Voor het hoofd der school, de heer Gerling, en zijn onderwijzers, was het eveneens een hoogtijdag en wij konden begrijpen dat zij met deze schepping van de heer Torken zeer waren in genomen. Slotavond Middensfands- cursisfen De traditionele middenstands-slot- avond van de leerlingen van de heer v. Dongen is één dezer dagen gehouden. De heer J. Kroon, voorzitter van de Middenstandsschool, dankte de leraren voor alles wat zij hadden gedaan. De heer Metselaar, oud-voorzitter van De Hanze, afd. Limmen, sprak enkele kern achtige woorden tot de cursisten, waar na de heer Herm. Groot de geslaag den feliciteerde en óp 't middenstands- belang wees. De heer Boon dankte namens de cursiiten en bood enkele cadeaux aan. Jean Robert en zijn amateur-caba retgezelschap zorgde voorde vrolijke noot". Mevr. Triest-Boots uit Alkmaar gaf enkele fraaie nummers ten beste. Wim Ligthart verzorgde de muzikale omlijsting. Het was een goede en pret tige slotavond. Willem Bruul-tournooi De Foresters-handbalvereniging heeft Zondag haar Willem Bruul-tournooi gehouden. De wedstrijden hadden het volgende verloop: ForestersCSV 21. SDLV en V 2—1. Verliezersronde: CSVV en V 30. Winnaarsronde: ForestersSDL 22. Strafschoppen waren dus nodig. Het resultaat was, dat wederom beide clubs gelijk kwamen. Op sportieve wijze heeft De Foresters toen de eer aan SDL gelaten. De voetbalwedstrijd, die hierna werd gespeeld tussen Foresters IAlcmaria III eindigde met een 32 overwinning voor de thuisclub. Sociale Raad nam kennis van ideale oplossing De Sociale Raad, Districts-Armen- raad voor Alkmaar en Omstreken, waarbij vierendertig gemeenten en honderdtachtig instellingen uit Noord- Holland zijn aangesloten, kwam Maan dagmiddag te Alkmaar bijeen ter be spreking van het onderwerp „Het pro bleem der huisvesting van bejaarden en zijn oplossing". Ongeveer ander half jaar geleden installeerde dr. H. J. M. Hofstee, voorzitter van deze raad een studiecommissie, welke bij monde van de heer Correljé Maandag haar rapport uitbracht. Naarmate het aantal bejaarden toe neemt dank zij verbeterde toestanden op medisch, hygiënisch en sociaal ge bied, wordt het vraagstuk, de bejaarden die huisvesting te verschaffen waarop zij recht hebben, groter. Het aantal be jaarden boven de vijfenzestig jaren be droeg in 1920 zes procent van de be volking, terwijl men schat dat dit per centage voor 1950 acht zal bedragen. Bovendien dient men nog rekening te houden met de bevolkingsaanwas zodat het duidelijk is dat binnen afzienbare tijd een deugdelijke voorziening moet worden getroffen. Dat hierbij grote moeilijkheden overwonnen dienen te worden, ligt voor de hand, wij behoe ven slechts te herinneren aan de slech te woningpositie en het geringe bouw volume dat verstrekt kan worden. De heer Correljé zei dan ook dat de studiecommissie bij de beraadslagingen over het vraagstuk met beide voeten op de grond was gebleven en rekening had gehouden met de moeilijke omstan digheden waaronder wij thans in Ne derland leven. Daarom werden er geen grootscheepse plannen ontvouwd doch deed men een oplossing aan de hand om met. redelijke middelen tot de op lossing van de meest dringende huis vestingsmoeilijkheden voor bejaarden te komen. De commissie achtte de enig juiste oplossing dat wordt overgegaan tot de bouw van een aantal rusthuizen, plaats biedend aan ongeveer dertig personen. Dat men juist dit type voor ogen heeft vindt zijn oorzaak in het feit dat rust huizen met een aantal verpleegden van dertig en van meer dan honderd, het meest gunstig te exploiteren zijn. Daar echter voor de meeste' gemeenten in het ressort van de Sociale Raad de hui zen met een bezetting van meer dan honderd verpleegden te groot zijn, viel de keuze op het kleinere type. De kosten. Een belangrijke vraag voor de ge meenten en instellingen die de stich ting van een dergelijk tehuis overwe gen, vervolgde de heer Correljé, is, hoe groot de bouw-, exploitatie- en verzor- gingskosten van een dergelijk tehuis zullen zijn. De verzorgingskosten zou den volgens de studiecommissie hoogs tens zevenhonderd gulden per ver pleegde per jaar bedragen. De bouw kosten zijn op drieduizend gulden per verpleegde geraamd, een van rijkswege gestelde norm, zodat de bouw van een tehuis voor dertig personen met drie inwonende personeelsleden negen en negentig duizend gulden zal kosten. Hierbij komen de kosten van de grond, getaxeerd op ruim tienduizend gulden, de kosten van architect, toezicht en on voorzien welke op ongeveer vijftiendui zend gulden worden geraamd, benevens de kosten van inrichting welke, zijn ge schat op dertigduizend gulden. Men heeft dan een volledig ingericht tehuis, met een inhoud van vijfentwintig hon derd kubieke meter, dat aan exploita tiekosten zevenduizend gulden zal vra gen. Wanneer gebouwd wordt met toe passing van de Regeling bijdragen Woningwetbouw" voor gemeenten en met de „Financieringsregeling Wening bouw" voor instellingen, kan de jaar lijkse rijksbijdrage worden geraamd op vijfentwintighonderd gulden, zodat de nettokosten op vijfenveertighonderd gulden per jaar komen, hetgeen bete kent dat inclusief de verzorgingskos ten per verpleegde achthonderdvijftig gulden per jaar moet worden betaald. De studiecommissie is van mening dat deze kosten de gemeenten en instel lingen niet mogen weerhouden tot de -stichting van een aantal tehuizen over te gaan. Wanneer rekening wordt ge houden dat door de Noodvoorziening voor ouden van dagen van ieder ver pleegde een bedrag wordt terug ont vangen, zullen de netto kosten voor de gemeente of instellingen niet zoveel hoger liggen dan vóór 1940. De com missie begreep dat er misschien wel gemeenten en instellingen zullen zijn voor wie het niet mogelijk is alleen een tehuis te stichten. In het rapport wgrd de. mogelijkheid van combinatie geopperd zoals bijv. St. Maarten-Haren- karspel-Warmenhuizen; Sint Pancras- Koedijk Oterleek; De Rijp-Graft-Zuid en Noord Schermer - Schermerhorn: Berkhout - Blokker - Venhuizen; Span- broek-Opmeer-Sijbekarspel. Samenvatting. Tot slot van zijn duidelijke uiteen zetting gaf de heer Correljé de navol gende samenvatting: De studiecommissie ziet de oplossing voor het probleem der huisvesting van ouden van dagen' voorlopig in de bouw van kleine rusthuizen, behoudens voor grotere gemeenten die tehuizen voor meer dan honderd verpleegden kunnen stichten. De voordelen van tehuizen van het kleine type (dértig verpleeg den) zijn: een doeltreffende en algehele verzorging der bejaarden; de minst kostbare exploitatie-mogelijkheid; een zo groot mogelijk nuttig effect van het beschikbare bouwvolume; spoediger opheffing van het gebrek aan woon ruimte voor bejaarden. Nadat architect Bijl een uiteenzetting had gegeven van een door hem ontwor pen tehuis bedankte dr. Hofstee de studiecommissie voor haar uitvoerig rapport en sprak de hoop uit dat de plannen van de commissie spoedig ver wezenlijkt konden worden. Groeiende belangstelling voor I. v. A. Het was wel een zeer optimistisch geluid, dat de voorzitter van de afd. Heiioo van het Instituut voor Arbei ders Ontwikkeling liet horen op de jaarvergadering, waar tevens de plan nen voor het komende winterseizoen werden besproken. De heer N. Majolée begon met z'n vreugde uit te spreken over de zeer bevredigende opkomst en het nog steeds groeiende ledental. Er was een flinke belangstelling voor de lezin gen en verdere culturele bijeenkom sten in het seizoen 1948 '49. Nog meer bezoekers had men op deze bij eenkomsten verwacht, daar er kos-en noch moeite gespaard zijn om de avonden zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Door dat de ertrée laag werd gehouden was er een tekort op de inkomsten en uitgaven van pl.m. 200.wat gedekt kon worden door de contributiën van het grote aantal leden en de gemeentelijke subsidie. Met vreugde memoreerde de heer Ma jolée de vruchtbare samenwerking met het Nut. Het zomerwerk trok zoveel deelnemers naar bepaalde ex cursies, dat men zelfs nog enkele in kon of moest lassen. In principe moet dit werk, althans wat de autotoclvt betreft, zich zelf bedruipen. Na dit zeer uitgebreid inleidend woord, werden achtereenvolgens dooi de secretaresse, penningmeester en leiding natuurvriendenwerk een over zicht gegeven, dat getuigde van een zeer gezond en actief beleid. Een be spreking volgde van de te voeren ac tie om aan geld te komen om tot wederoprichting te geraken van hel verwoeste A.B.K.-huis te Bennekom Daartoe zal aan een grote groep van inwoners een litho van de minister president dr. W. Drees aangeboden worden, waarvoor als tegenprestatie klinkende munt verwacht wordt. Het uit negen leden bestaande aftredende bestuur weid bij acclamatie herkozen Het belangrijkste punt van de agenda was de bespreking van het a.s. winterprogramma. Uit de opsom ming-, door de voorzitter gedaan, bleek overduidelijk, dat de zaak goed was aangepakt. Alle bijeenkomsten staan practisch reeds vast, waaronder een paar, die zetter grote belangstelling zullen trekken. Aan bepaalde wensen is voorts tegemoet gekomen. Dezer dagen hopen wij op dit sche ma als geheel uitvoeriger terug te komen. Ook met het Departement van het Nut is weer contact op genomen. Bij de rondvraag werd door één der leden verzocht de verschil len tussen leden en niet-ledenprijzen te vergroten. Uit het antwoord van de voorzitter bleek, dat het bestuur reeds besloten had de leden een grotere reductie te geven op^ alle avonden en excursies. De Gemidxa-expositie De te houden Middenstandstentoon stelling te'Heiioo belooft" iets groots te worden. De tent waarin de tentoonstel ling zal worden gehouden heeft de respectabele lengte van 75 m. Hoewel het oorspronkelijke plan was om deze tent op de Raadhuisweg te plaatsen, bracht dit zoveel moeilijkheden en kos ten mede voor de Gemidza en voor de standhouders dat naar een andere plaats moest woren uitgekeken. Deze plaats heeft men thans gevonden aan de Nic Beetsweg. Een groot aantal standhou ders heeft ingeschreven en zal zijn bes te beentje voorzetten om er iets moois van te maken. De tentoonstlling zal 13 September worden geopend door de Commissaris van de Koningin. De bezoekers wach ten vele verrassingen. Bij de entree wordt aan iedere bezoeker reeds een gratis lot verstrekt. Op dit lot kan men de gelukkige winnaar zijn Van een eer ste klas rijwiel, De kip met de goude eieren, een spe ciale attractie, zal steeds de nummers békend maken waarop prijzen zijn ge vallen. De slagzin van het tentoonstel lingscomité is „Niet kakelen, eieren leggen". Deze kip gaat nu om het half uur eieren leggen in de vorm van waardebonnen. Het dorp wordt feeste lijk versierd hetgeen door de VVV uitgevoerd wordt, terwijl diver se attracties rond het Witte. Kerkje zullen worden geplaatst. Voor de jeugd wordt een grote vliegerwedstrijd geor ganiseerd, ook 'weer met waardebonnen als prijzen. De hoofden der diverse scholen hebben hiervoor hun mede werking toegezegd. Zo wacht Heiioo weer vijf mooie dagen als waardig slot van het zomerseizoen. Inhuldigingsmedaille verleend Hedenmorgen werd de heer G. Nie- wold, Sch. Hondsbosselaan 70, alhier, door II. M. de Koningin begiftigd met de Inhuldigings-medaille. Deze wordt verleend voor de grote verdiensten die de heer Niewold heeft getoond bij de inhuldiging van H. M. de Koningin te Amsterdam als groepscommandant bij de politie aldaar. De heer Niewold is sinds kort gepensionneerd en heeft zich alhier gevestigd. VAN MARSDIEP TOT Ij Door het in brand geraken een motorrijwiel ontstond te Den Hel. der binenbrand in de werkplaats van ,,De Motordokter" aan de Molenstraat De eigenaar, de heer P. van Baaren liep daarbij ernstige brandwonden op' De harddraverij om 't kampioen schap van Noord-Holland vindt piaalj op Dinsdag 27 Sept. te Schagen. Aap prijzen is hiervoor f 1600 uitgeloofd V- Te Enkhuizen is een stichting tot stand gekomen welke de oprichtinj van een ambachtsschool beoogt. d, gemeenteraad van Urk heeft het ven. ten beperkt tat Zaterdag, teneind daardoor de plannen tot vestiging vs een markt te stimuleren. V De deelnemers aan de Rondt Tafel-conferentie hebben de Zaanstreek bezocht, waar het gezelschap een boot tocht maakte en de fabrieken vat Bruynzeel in ogenschouw nam. Q 7, Krommeniedijk is het 75-jarig bestaat van de o. 1. school geworden tot eet groot dorpsfeest. Als merkwaardigheid diene dat twee der eerste leerlingen ter receptie verschenen. De heer F C. A. Gebhard ,een bekend Zaans in. dustrieel is ter gelgenheid van zjjt gouden jubileum benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. DEN INVENTARISATIE VAN WITTE KOOL Het resultaat van de gehouden inventarisa tie van witte kool is als volgt: Vr, witte H. witte S.witte H.A. H.A. H.A. Noord-Scharwoude 40.06 116.10 87.93 Bi. op Langendijk 41.90 78.41 43.57 Warmenhuizen 15.60 52.00 22.40 Avenhorn 4.65 14.05 11.21 Giootebroek 1.00 7.50 Medembiik 0.35 7.76 2.91 Opperdoes 2.26 0.10 Obdam 3.33 3.11 Hem 0.10 0.96 Hoogkurspel 0,22 0.14 Groot-Schermer Jubileumconcert van het Kerkkoor Het Ned. Herv. Kerkkoor o. 1. v. Mevr. WiedijkTerpstra vierde Zater dagavond in de Ned. Herv. Kerk zijn 12 y,-jarig bestaan. Het werd de re- cencent onmiddellijk duidelijk dat men te Groot Schermer omtrent de stijl van zo'n feestviering nog al uitzonder lijke begrippen schijnt te hebben. Wanneer de bloemetjes in de kerk en het bloemstuk van de voetbalclub plus de vriendelijke toespraak van heer Albertz, ér niet waren geweest houden hebben voor een Herman dan zouden we deze avond beslist ge- Heijermans-herdenking, met omlijsting van enkele koornummertjes. Wat het jubilerend koor als „kerk koor" kan presteren kwam in het programma niet tot uitdrukking, mén had evengoed voor deze gelegen heid een harmoniecorps kunnen vra gen of de voetbalclub ter ere van de jubilerende vereniging een wedstrijd laten spelen. Dat de declamaties van de Heijermans werken niet bijster pas ten in de sfeer van het kerkgebouw, zal een ieder wel willen bevestigen, ondanks de goede bedoelingen waar mede men deze avond organiseerde, had de avond niet het cachet dat men zeer zeker zou hebben verwacht. We willen daarom voor de toekomst advise ren „breng meer stijl in uw feest viering." Wat de uitvoering van het program ma op zieh zelf betrof het volgende: De cieclamatrice Mien Emeis van Buuren uit Rotterdam, nam zo ongeveer tach tig procent van de tijd in beslag, zij declameerde o.m. uit Heijermans wer ken „Kinder-twaalfuurtje" en „Don kere kamer" waarom zo droef op een jubilé-avond. Haar voordracht welke van goed tekstbegrip getuigde had wat dictie betrof wat meer vitali teit en contrast-werking kunnen heb ben. Het kerkkoor zong o. 1. v. Mevr. Terpstra enkele kleine stukjes zoals „De Morgenstond". De Dagvorstinne zinkt, van Strating, en de Kerkklok van Swiers. Het zingen van dit kleine ensemble klonk vaak zeer verdienste lijk. Het was te merken dat men goed had gestudeerd. Wanneer in 't vervolg nog wat meer gedaan wordt aan de uitspraak en vlotheid van voordracht dan kan men zeer zeker hier wel iets goeds bereiken. Ook doet men goed nummers te kiezen welke composito risch meer muzikale waarden bezitten en die zijn er heus nog wel in grote verscheidenheid. De belangstelling was zéér goed en met grote aandacht werd door de aan wezigen het gebodene gevolgd. Tevens werd de jubilerende vereniging door een vroegere plaatsvervangende diri- gente bloemen aangeboden. Ms. BURGERLIIKE STAND Geboren: Catharine M. G., dochter rafl Th. Meijer en M. P. Verdonk. - Theodorus A. W„ zoon van Th. Meijer en M. P. Verdonk. - Wilhehnina C. A„ dochter van W. M. J. Kuilman en D. A. L. Rutte. - Franciscus C. I., zoon van Th. van Roode en I- Mulder. - Anna M„ dochter van N. L. van Noort en I- c- Valkering. - Margaretha C. A., dochter van J. Tuijn en P. Mooij. - Antonia M, dochter van N. A. Bakkum en M. P. Huijgen. 1 otaal 1948: 1947: 104.08 282.51 177.23 (91.39) (337.13) (129.25) (90.55) (200.21) (104.68) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) DE OVERWEG MISèRE Sedert gistermorgen weigert één der beide bomen van de Bergerover- weg hardnekkig dienst te doen we gens storing in de bedienende motor. Als gevolg daarvan moet de boom telkens met de hand worden bediend, wat op deze zeer drukke overwelf zeer hinderlijk is. Sedert de uitbreiding van de lijo- J'enst in Mei zijn de bomen nog veel vuldige.- gesloten dan tevoren. Het sluiter, geschiedt dikwijls in eer: zo vlug tempo, dat men één de.- Ur men nog ongehinderd kan passeren, doch voordat men de overweg is overgestoken, de andêre re®ds geslo ten vindt, wat tot grote ergernis aan leiding geeft. Misschien zou zolang de verbei de tunnel nog niet gereed is 'overwegwachter door een ruk aan een bel te geven, het passerende pu bliek tijdig kunnen waarschuwen dat de bomen gesloten wor-ien. Kcmende van de ctadszijde zouden fietsers e11 voetgangers dan direct door het tun neltje kunnen gaan. E.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2