De Zwarte rchidee De strijd o de wereld Breuktussen Moskou en Belgrado is volkomen en van onbepaalde duur Gescheurde spier speelde Charité parten DEBRALINE SPORT-ALLERLEI Comedia: „Goud en Antiek" Zilliacus bij Tito Waf een weer weer VOOR EN ACHTER HET VOETLICHT Ai Prof v. d. Brink lie bedrijfsleven in ove exportplan Lages in dienst v« duivels regies Het onafhankelijke Britse socialisti sche Lagerhuislid Zilliacus dat we gens critiek op de buitenlandse poli tiek der socialistische regering uit de partjj is gezet heeft, zoals gemeld, gedurende twee weken een bezoek aan Joegoslavië gebracht. In het afgelopen weekeinde heeft Zilliacus te Belgrado een onderhoud gehad met maarschalk Tito. Volgens Zilliacus heeft maarschalk Tito tegenover hem verklaard dat de Joegoslavische regering een communis tisch bewind is en blijft; zij heeft zich ten doel gesteld een socialistische staat cp te bouwen en zij is niet voornemens zich te scharen aan de zijde der rege ringen van kapitalistische landen. Zilliacus hgd de indruk gekregen dat de breuk tussen de Joegoslavische en Sowjetrussische communistiche partij en volkomen is en van onbepaalde duur zal zijn, tenzij zich een grote ver andering in de poitie van een der bei de partijen zou voordoen. De breuk tussen de Joegoslavische staat en de Oosteuropese landen is volgens hem niet volledig. Het zou mogelijk zijn dat er te dezen, binnen het kader der Verenigde Naties, een verandering ten goede zou optreden, doch alleen indien er in zoverre een toenadering tussen de grote mogend heden zou ontstaan, dat de wereld niet langer in twee gewapende tegenover elkander staande kampen zou worden verdeeld. De Joegoslavische regering neemt nog steeds het standpunt in dat het kapitalisme een gevaarlijk en vijandig De bescherming der burgerbevolking De mededelingen van veldmaarschalk Montgomery op 15 Juli j.l. in de Rid derzaal te 's-Gravenhage over de nood zakelijkheid in het kader van het wes telijk pact op de kortst mogelijke ter mijn een civiele verdediging te organi seren, hebben de vraag doen rijzen of hieraan in ons land voldoende aan dacht wordt besteed. Bij informatie bleek ons, dat de re gering ter zake diligent is en dat de minister van binnenlandse zaken reeds voor enige maanden in overleg is ge treden met de commissarissen der ko ningin, de burgemeesters en de parti culiere organisaties, die zich de hulp verlening ten doel stellen, over de wijze, waarop, aan de hand van de er varingen van de laatste oorlog, een doeltreffende bescherming van de be volking tegen de gevolgen van oor logshandelingen kan worden tot stand gebracht. Tragisch misverstand tussen monteur en chauffeur Zaterdag is te Schalkwijk een merk waardig ongeluk geschied. Aan een voorbijrijdende autobus moest een klei ne reparatie geschieden, waarvoor ge stopt werd voor een monteursbedrijf. De 20-jarige G. van Hengsterm ging onder de wagen liggen om het euvel te verhelpen. Door een misverstand tussen hem en de chauffeur, kwam de bus in beweging, waardoor Van H. ernstig ge wond werd. Tijdens zijn vervoer is hij overleden. Heeger krijgt gratie Bij K.B. is gratie verleend aan B. Heegers, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzondere Ge rechtshof te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in levenslange gevange nisstraf. Heegers afkomstig uit Utrecht, was tot de doodstraf veroordeeld wegens zware mishandeling, doodslag en het arresteren van onderdiukers gedurende de bezetting. Het was voorgekomen, dat hij zijn slachtoffers met handen en voeten aan de bumpers van een auto bond en hen zo over de straat deed voort slepen. NOG STEEDS DE SANERING IN HET BOLLENBEDRIJF Op Maandag 12 September houdt de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur om 2 uur in het Gem. Concertgebouw te Haarlem een buitengewone alge mene vergadering ter behandeling van het voorstel-Grootebroek en veertien andere afdelingen. Het voorstel der afdelingen is om uit te spreken, dat alle saneringsmaatregelen in het bloembollenbedrijf moeten worden af geschaft. GEEN ONTMANTELING VAN KERKEN IN BRANDENBURG. De minister van Binnenlandse Za ken van de provincie Brandenburg in de Sowjetzone van Duitsland, Bern- hard Bechler, heeft in antwoord op een protest van de Evangelische kerk tegen „moedwillige vernieling van een niet nader genoemd aantal kerken en kapellen" verklaard, dat hij nimmer instructie heeft gegeven tot afbraak van kerken en het ook nimmer zou doen. GEDOOD DOOR ELECTR. STROOM De 37-jarige betonarbeider P. Smit te Hoogeveen is in een betonfabriek in aanraking gekomen met een onder stroom staande draad en gedood. De man laat een vrouw en vier kleine kin deren na. NEDERLANDSE PATROUILLE GEVANGEN GENOMEN Vrijdag is in een kampong ongeveer 30 km ten Oosten van Malang een klei ne Nederlandse patrouille overvallen door een strijdgroep. Er werden zes Nederlandse militairen ontvoerd. Vol gens andere berichten worden deze zes militairen thans gevangen gehouden in het kamp van deze strijdgroep. iets is en dat de Joegoslavische com munisten, die bezig zijn met de op bouw van een socialistische gemeen schap in het kamp der socialistische staten thuis behoren. Zij maken zich niet bezorgd over het uitbreken van en nieuwe wereldoorlog. Ook koestert de Joegoslavische regering niet de vrees, dat er een dusdanige verslech tering in de betrekkingen tussen Joe goslavië en de Sowjetunie zou kunnen optreden dat hierdoor een wezenlijk gevaar voor oorlog zou ontstaan. Joegoslavië verzoekt' om lening van 25 millioen Naar te Belgrado verluidt zal de de finitieve beslissing over het verzoek van Joegoslavië aan de Ver. Staten om een lening van 25 millioen dollar ver moedelijk deze week door de import en exportbank genomen worden. Men verwacht dat het grootste gedeelte van het geld gebruikt zou worden voor de aankoop van machines voor non-ferro- metaalmijnen. SCHUMAN NAAR WASHINGTON De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, is uit Le Havre naar Washington vertrokken voor het bijwonen van financiële be sprekingen. Nu de herfstmaand is verschenen Komt de warmte in het land; Nimmer was ik deze zomer Zó doorzond en bruingebrand, 'k Zit gewoon te transpireren En te plakken in m'n kleren, Ik ben loom en lui en suf En mijn stopwoord dat is pfffff. 't Is in huis niet meer te houden, Wie niet naar het strand toegaat Zie je 's avonds heel gezellig Zitten buurten aan de straat. Kind'ren dreinen, oud'ren zuchten, ledereen wil luchten, luchten, Nergens is het lekker fris, 'Wijl het toch September is. Midden in de zomer liep ik Soms nog met mijn borstrok aan; En nuhóóg op met twee punten Aan textiel; hoe kan 't bestaan! Was mijn vrouw alreeds aan 't tobben Met de wintergarderobe Nu gaat die weer achter slot, Goed beveiligd tegen mot! Vrienden, laten wij niet klagen, Maar genieten van de zon Die nu volop is te krijgen Zonder geld en zonder bon. 't Zal zo lang heus niet meer duren Of het wordt weer koud en guur en Dan klaagt ieder - 't Is wel kras - 'k Wou maar, dat het zomer was! Wereldkampioenschappen gewichtheffen Amerikaan Davis kwam tot 442,5 kg. .De tweede avond van de wereldkam pioenschappen gewichtheffen in het met ongeveer 2500 toeschouwers geheel gevulde Scheveningse circusgebouw was gewijd aan het licht- en het zwaar gewicht. Voor het lichtgewicht traden o.a. op het podium de Nederlander Caffa. De korte gedrongen Caffa liet onmiddel lijk 87.5 kg. opzetten. Hij kon de hal ter echter niet omhoog krijgen. Zijn tweede poging met dit gewicht slaagde evenmin. Het zag er naar uit dat Caffa te hoog had gegrepen, maar zijn derde beurt lukte. Dit was echter niets ver geleken bij de prestaties van de Olym pisch kampioen Shams, de Iranees Ferdoss en de Amerikaan Pitman. De uitslag van lichtgewichtklasse luidt: 1. en wereldkampioen Shams (Egyp te) 97%, 112 en 142% totaal 3521/2 kg. 2. Pitman (Ver. Staten) 100, 105 en 1371/2 totaal 342% kg. 3. Anderson (Zweden) 90, 102% en 130 totaal 322% kg. Anderson kampioen van Europa. Hierna kwamen de zwaargewichten aan de beurt. Het waren: Davis (Ver. Staten), Knight (Gr. Brittannie), Man- einelli (Italië), Petersen (Denemarken). Allart (Belgie), Herbaux (Frankrijk), Harper (Jamaica) en de Nederlander Charité. Vijf van deze heren wogen meer dan 100 kilogram. De Italiaan maar liefst 111,4 kg. Duitsland en de FINA Het bestuur van de FINA (Interna tionale Zwemfederatie) heeft in zijn zitting van Maandag besloten dat Duitsland met onmiddellijke ingang weer lid kan worden van de interna tionale federatie, met dien verstande, dat Duitsers geen bestuursfuncties kunnen bekleden, noch als officials kunnen worden gekozen voor Europese kampioenschappen of Olympische Spe len. Voor Nederland kwam reeds spoe dig een grote teleurstelling. Zoals men weet had Charité enkele weken gele den een armspier gescheurd, waardoor hij zijn training niet kon voortzetten Dit spiertje speelde hem Maandag avond reeds in zijn eerste beurt bij het drukken parten. Hij liet 120 kg opzat ten, maar hij slaagde er niet in het gewicht omhoog te krijgen. Mismoedig schudde Charité het hoofd en zijn pijnlijke arm wrijvend, verliet hij net podium. Na een kort onderzoek door de arts werd medegedeeld, dat Charité op medisch advies niet verder aan de kampioenschappen zou deelnemen. Huilend van spijt, maar hartelijk toe gejuicht, verdween de sympathieke Hagenaar naar zijn kleedkamer. Intussen waren reeds enkele athle- ten klaar met dit eerste onderdeel. Knight en Herbaux bleven op 110 kg staan, Mancinelli kwam tot 112»/», Pe tersen en Haspes tot 120. De verrassing was de Belg Allart, die rustig en in goede stijl 127'/i drukte. Allen waren klaar, toen Davis, de Olympisch kampioen, aan zijn eerste beurt begon Hij nam dadelijk 137'/i kg. Zonder enige voorbereiding greep hij de staaf en voor het publiek wist wat er gebeurde, gloeiden reeds de drie witte lampjes. Dadelijk trad de fraai gebouwde kleurling voor zijn tweede beurt aan: 147'/» kg. Weer wachtte Davis geen moment, maar gestrekt kreeg hij zijn armen niet. Nog eens, in zijn laatste beurt, probeerde hij dit gewicht, maar weer bleef de halter enkele cen timeters boven zijn hoofd „hangel om dan met een zware klap op het plan kier te vallen. Davis bleef dus op 1371/! staan, het geen hem toch altijd nog een voor sprong gaf van 10 kg op zijn naaste concurrent Allart. Ook bij het trekken was de Ameri kaan veruit de sterkste. Hij kwam tot 140 kg. Petersen begon het trekken met 147 kg. Het lukte prachtig. De Deense ge weldenaar liet de halter daarna ineens met 10 kg verzwaren, en ook dit ge wicht, 1571/2 kg, werd in goede stijl op succesvolle wijze verwerkt. Petersen zag daarna van zijn laatste beurt af, kennelijk om met het oog op de stijl- prijs, geen risico te nemen. Dit bracht Petersen een totaal van 390 kg en dus de tweede plaats en het Europees kampioenschap. Davis liet voor zijn eerste beurt 165 kg opzetten. Het leverde hem geen moeilijkheden op, maar de 182,5 kg, 5 kg boven zijn wereldrecord, die hij in zijn tweede en derde beurt wilde tillen, waren hem toch te machtig. De uitslag van de zwaargewichtklasse luidt: 1 en wereldkampioen Davis (Ver. Staten) 137 140 en 1Ü5, totaal: 442V- kg; 2. en Europees kampioen Petersen (Denemarken) 120, 112'/2 en 157%, to taal 390 kg; 3. Allart (Belgie) 127>/2, 115 en 145 totaal 387% kg. In verband met de wedstrijd Ne derlandBelgie op 6 November te Rotterdam zal op Dinsdagavond 13 September de-centrale training der top- spelers op het VUC-terrein te Den Haag aanvangen. Paul Chocque, de Franse wielren ner, die Zondag tijdens een valpartij in een wedstrijd achter motoren te Parijs, zwaar gewond werd, is aan de gevolgen van de bekomen verwondin gen overleden. Tijdens athletiekwedstrijden te Hannover won de Duitse athlete El- friede Brunemann het vèrspringen met 6,21 meter. Zij bleef hiermede slechts vier centimeter onder het wereldrecord, dat Fanny Blankers-Koen op 19 Sep tember 1943 vestigde. Vier uur en twintig minuten na dat de 32-jarige Cubaanse zwemmer Jose Antonio Cortinas zich Maandag morgen bij Kaap Gris Nez te water had begeven, heeft hij zijn derde po ging van dit seizoen om het Kanaal over te zwemmen opgegeven. De Cu baan had slechts 8 km aigelegd, toen hij een hevige krampaanval kreeg. Ook de Egyptenaar Famy Attalah heeft zijn poging moeten staken. De uitslagen van de Maandag voor de Engelse League gespeelde wedstrij den waren: Aston VillaPortsmouth 10; BlackpoolNew Castle United 00; Bolton WanderersDerby Coun ty 00; BurnleyStoke City 21. In de Maandag op de wielerbaan te Heyst bij Brussel gehouden omnium werden Schulte, Coppi en Sterkckx ex aequo eerste. De koppelwedstrjjd over 60 km. werd gewonnen door Schulte Vermalen voor CoppiSterckx. De Hongaar Nemeth verbeterde te Katowitz zijn wereldrecord kogel slingeren en bracht het van 59.02 m. op 59,57 meter. Faanhof is in de wegwedstrijd MilaanRappallo over 217 km. door pech achtervolgd. Hij arriveerde in de achterste gelederen. De eindstand van de wereldkam pioenschappen motorrennen is als volgt: 125 c.c. Pagani (Italië) met Mondial; 250 cc. Ruffo (It.) met Guzzi; 350 cc. Frith (Gr. Brittannie) met Velocette; 500 cc. Graham (Gr. Britt.) met Nor ton; 600 cc. zijspan Oliver (Gr. Britt.) met Norton. Het Nederlands waerpolozevental, dat hedenavond tegen Italië uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Roh- ner (Robben); achter Stam (HZ en PC), Bijlsma (Haarlem) en Braasem (Zian); Voor: Smol (Zian), Van Feg- gelen (Meeuwen) en Cabout (Goudse Zwemclub) Het proces-von Manstein Het openbaar ministerie heeft veld maarschalk von Manstein ervan be schuldigd, dat deze zich niet voldoende had verzet tegen het optreden van de z.g. S. S.-„doders-groepen" in het be zette Sowjetgebied. Het O. M. verklaarde, dat deze S. S.- groep 600 man sterk tot taak had Jo den, zigeuners en andere Sowjetrussi sche burgers, die Hitier als „onge- ruimen. SNELHEIDSRECORD VASTGESTELD Uit de metingen van het Nationaal Luchtvaart-laboratorium is gebleken, dat majoor-vlieger J. L. Flinterman tij dens zijn snelheidsvlucht boven Ame land op 27 Augustus j.l. een gemiddelde snelheid van 953 km per uur heeft be reikt. Boeiende thriller J-JET TONEEL, dat gebeurtenissen, die in het dagelijks leven zeer on waarschijnlijk zouden zijn, in zjjn eigen sfeer opneemt en hertovert tot logi sche feiten, heeft zich altjjd uitstekend geleend voor de thriller. „Goud en antiek" waarmee Comedia het toneel seizoen in Amsterdam opende, is een typisch voorbeeld van een dergelijk stuk, knap gebouwd, intelligent ge schreven, niet belangrijk, maar zeer onderhoudend, me( alle van ouds be kende bestanddelen, die het altijd weer doen. Daar is de dronken en onnozele huis houdster, die de humoristische noot vertegenwoordigt, de merkwaardige figuur van een bejaarde antiquiteiten handelaar met een duister verleden, een in een geheime bergplaats ge bouwde smeltoven waar onwettig verkregen sieraden onherkenbaar wor den gemaakt, er loopt als een rose draad en gelukkig niet al te lang uit gespannen liefdesgeschiedenis door heen en er is een einde, dat zowel het rechtvaardigheidsgevoel als de zin voor een sterke toneelclimax bevre digt en dat, om in overeenstemming met een oude, ongeschreven overeen komst tussen criticus en acteurs te handelen, niet verraden mag worden. Er werd naar hartelust gemoord bij open doek, wat door het publiek bij zonder gewaardeerd werd, de ogen blikken van spanning en humor wa ren vakkundig afgewogen en verspreid en de schrijver had zijn figuren gele genheid gegeven tot sterk spel, waar van onder regie van Jan Teulings ruimschoots gebruik van werd ge maakt. Het is een avond ouderwets toneel geworden, waarin niemand zich tot moderne terughoudendheid en psy chologische spitsvondigheid in de op bouw der karakters liet verleiden. Er werd fris van de lever gespeeld, met brede gebaren, harde stemmen en een door de eeuwen geijkte typering van grimmige, maar goedhartige oude mannetjes, glibberig-onbetrouwbare boeven, lieftallige jonge meisjes, mooi- opgeprikte minnaars en koelbloedige inspecteurs. Als John Gobau er einde lijk toe komt Fons Rademakers te wurgen, loopt de laatste onder luid ruchtige gerochel angstwekkend blauw aan, zodat de zaal eveneens de adem inhoudt. Gobau, die na een mislukt experi ment met een eigen troep ten slotte naar Comedia is teruggekeerd, heeft een opmerkelijke prestatie geleverd door van de antiquair Descius Heiss niet alleen een door zijn verleden op gejaagde toneelfiguur te maken, maar er tevens een meelijwekkende menselijkheid aan mee te geven, die de tekst eigenlijk ontbeerAe, maar die in de vertolking meeslepend over het voetlicht kwam. Deze man, een in zijn jeugd wegens moord veroordeelde misdadiger, heeft zich onder een valse naam weten op te werken tot een welvarende en ge achte handelaar in oudheden. Als ne venberoep en hoofdverdienste oefent hij het vak van heler uit, met een cy nische minachting voor de morele kan ten van dit bestaan. Na vele jaren wordt zijn geheim ontdekt door een winkelbediende van- hem, die hem gaat afpersen, hem ten slotte in het nauw drijft en dreigt alles te verra den aan zijn dochter, die onkundig is van haar vaders onwettige werkzaam. heden. Natuurlijk wordt de afperser vet. moord, wat de reeds boven omschre. ven kleurrijke vertoning ten gevolge heeft, de dochter blijft innerlijk on. bezoedeld en het stuk krijgt een lo. gisch en ook psycho-logisch aan vaardbaar einde, dat voor u een vet-1 rassing moet blijven. Fons Rademakers was de schurlj en h|j speelde zijn rol met alle lugu-l bere glibberigheid, die bi) het typ«l paste, glad en gemeen, sinister en I goor. Misschien dat hij iets te veel I het type is blijven steken, maar in een I dergelijk stuk kan dat er best met door, evenals de huishoudster van Joe-1 kie Broedelet, die er eveneens wat I grof, maar ook zeer vermakelijk op lot typeerde. Lous Hensen en Ellen Vogel speel, den twee lieftallige jonge meisjes met alle lieftalligheid waarover zij in na- tura beschikken, terwijl ik Henk van Ulsen nog apart wil noemen, een j acteur, pas van de toneelschool, dis voortreffelijk een lefschopperige in. breker wist neer te zetten, nog een I beetje nerveus en wat al te jeugdig, maar toch met een stijlzekerheid, die voor de toekomst veel doet verwach ten. De regie van Jan Teulings hield het geheel in een vlotte vaart met een prettige nadruk op de spanningsele menten en al met al werd het een pleizierige voorstelling van een niet I al te belangrijk, maar boeiend en uit stekend gespeeld stuk waarmee Co media het seizoen bevredigend heeft geopend. M. VAN LOGGEM, Een rechtse regering West-Duitsland in Naar men verwacht, zal de nieuwe Westduitse republiek een rechtse rege ring krijgen, die in de „Bundestag" een I meerderheid van 14 zetels zal hebben. De vrije democraten en de Duitse partij zijn de enige partijen, waarmede de christen-democraat Adenauer onder handelt over de vorming van een coali- tiecabanet. Op deze basis zou de coalitie over 208 van de 402 zetels in de „Bundestag" be schikken. De Beierse partij, die 17 zeteli heeft, heeft voorwaardelijke steun be loofd, maar elke directe deelneming in de regering afgewezen. Handelsverdrag met Duitsland zal 120 millioen dollar om vatten Het handelsverdrag tussen Neder land en West-Duitsland, dat naar ver wacht wordt binnenkort zal worden ge tekend, zal waarschijnlijk betrekking hebben op een waarde van 120 a 130 millioen dollar. Het verdrag zal all voorbeeld voor alle toekomstige han delsovereenkomsten van West-Duits land dienen. Voor de meeste goederen zullen geen bepaalde bedragen worden vastgesteld. Alleen voor groenten -n vis zal slechts voor een bepaald be drag kunnen worden ingevoerd; de onderhandelingen over de groente-in voer zijn echter tot dusver niet afge sloten. In het Marine Opleidingskamp „Loosdrecht" heeft Zondag een doopplech tigheid plaats gehad van kinderen, behorende tot het personeel van het kamp. De doop werd verricht door de Vlootpredikant Ds. C. H. ten Kate. De moeders dragen de dopelingen langs de kamp-wacht naar de kapel van het kamp, waar de plechtigheid geschiedde. 0 39 ALLAN SWINTON „Je zult hem wel nemen. Het is om hem, dat ik trachtte mijn spoor te ver bergen. Ik heb Bourassa niet gedood, maar het is waar, dat ik, als het niet om Vito was, zijn karavaan zou heb ben ingepikt. Hier in het binnenland en in mijn positie is het het enige lo gische. Maar het was Vito's idee ook en daarom vochten wij er om. Hij is een taaie knaap en het is toevallig zó, dat ik, al lang voor jij in Caracas kwam, zo ongeveer zijn nachtmerrie was. Iedere keer, dat hij er de kans toe krijgt zal hij niet verzuimen mij een mes tussen de ribben te steken, en dus durf ik hem niet bij mij te hou den In de stad zal hij natuurlijk het verhaal verspreiden, dat ik de kara vaan gestolen heb en misschien zal hij ook nog zeggen, dat ik Bourassa ge dood heb. Je wilt mij niet helpen, om dat te arrangeren en !k hoop alleen, dat je begrijpt, wat je doet. Ik heb hier al eens meer met de politie te doen gehad. Ze zullen het heerlijk vinden, om iets op mij te kunnen vastnagelen. Nadat ze jou en Vito gehoord hebben, zullen ze in twee landen hemel en aar de bewegen, om mij te pakken te krij gen. Ik ben niet van plan ergens in een gevangenis te gaan liggen rotten, of misschien mij ergens te laten wurgen, voor iets, wat ik niet gedaan heb. En ik ben ook niet van plan de karavaan te laten schieten en de kans, die ze voor mij betekent. Van nu af aan, tot ik mijn schapen op het droge heb en het land kan uitglippen, ben ik op de vlucht. Lui, die achter mij aan ko men, hebben de kans, om zich te be zeren, misschien wel om gedood te worden en dat zal dan jouw schuld zijn". Sam keek wanhopig o.igelukkig en bleef zwijgen. „Jou arme sufferd!" zei Semple. „Je had bij je miscroscopen en fungi moe ten blijven. Je bent niet taai genoeg voor dit werk" Sam slikte en plotseling en verba zingwekkend genoeg verdween er iets van Hugh's hardheid. „Ik wil helemaal geen ruzie met je maken, Sam", zei hij op bijna moede toon. „Ik met jou evenmin". „Wie was het ook weer. die zei, dat de mensen net zijn als de bewoners van eilanden, die elkaar in een vreem de taal toeschreeuwen over een zee van misverstand?" Zwijgend knikte Sam. „Het heeft nu geen zin meer, om ons met formaliteiten betreffende de kara vaan bezig te houden. Heb je veel ge reed geld bij je?" „Een vrij aardig bedrag". „Geef me dan wat je missen kunt. En wil je de rest naar een adres in Texas zenden?" „Met pleizier". „Dan is er je vertrek van hier, van die Jivanté's vandaan. Ik ben er vrij zeker van, dat zij geen moeilijkheden zullen maken, maar in ieder geval zul len Hulpé en ik hier blijven tot je Ma ry veilig hier uit hebt". „Dank je Hugh". Serople knikte, keerde zich om en ging Sam's tent binnen. Hij kwam er uit Bourassa's wapens dragend en Sam's jachtgeweer en zijn caliber '22. „Zolang Vito voorhanden is, zal ik hier maar voor zorgen". Hij nam zijn dekens op. die hij voor Mary had uitgespreid, liet Sam zitten en liep naar de brug. Sam zat hem mismoedig na te kij ken. Maar al spoedig kwam de gedach te in hem op, dat hij misschien binnen een dag van deze dwingende tegen woordigheid bevrijd zou zijn. Hugh zou uit Mary's leven verdwenen zijn en ge durende vijf maanden zou hij haar in de jungle voor zich al" en hebben. Het beeld gaf hem een gevoel van grote opgewektheid. Toen hij het water bereikte, smeet Semple er één van Bourassa's geweren in en één automatic. De rest van de wapens nam hij mee over de brug in de duisternis van een met struiken be groeide straat. Sam stond, waar hij hem verlaten had, terwijl zijn geest zich bezig hield met de aangename vooruitzichten be treffende Mary, die zijn overpeinzin gen voor hem openden. Nadat hij zijn wapens verborgen had, kwam Semple het terras op. Zijn dekens meedragend, ging hij naar de plaza, waar Mary zich ophield Mary was er volkomen zeker van geweest, dat Hugh komen zou. Hij vond haar zittend op een geval len steen, waarop Don Arturo's nieu we orchidee groeide. Hij bleef staan en keek op haar neer, zoals zij naast de bleke massa bloemen op de grond zat. Hij liet zijn dekens vallen, trok haar overeind en noodzaakte haar hem aan te kijken. „Denk je net als hij?" „Wat je gedaan hebt, weet ik niet. Jij hebt je eigen opvattingen. Ik vel daar geen oordeel over. Ik weet dat er dingen zijn, die jij niet zoudt kunnen doen". „Ik heb mensen gedood". „Oh ja, in de oorlog". (Wordt vervolgd). BIJ BADEN OVERLEDEN DOOR HARTVERLAMMING Tijdens het baden bij het strand te Scheveningen werd de 20-jarige J. van der T. uit 's-Gravenhage plotseling on wel. Hij werd door een vriend op het droge gebracht doch bleek te zijn overleden, vermoedelijk tengevolge van hartverlamming. „JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT" 7 SEPTEMBER IN AMSTERDAM Het troepentransportschip „Johanvan Oldenbarneveldt" wordt in de nacht van Dinsdag 6 September op Woensdag 7 September in de haven van Am sterdam verwacht. De ontscheping be gint op 7 September te 9.00 uur. Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten I om 7, 8 en 11 uur. 6.20 Sport. 6.30 Strijd* krachten. 8.12 Blaaskwintet, 8.45 Vrageh van I deze tijd. 9.07 Musica Sacra. 10.15 Muziek, f 11.15 Van Engeland naar Mexico. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten I cm 6, 8 en 11 uur. 6.30 Muziek. 7.05 N« het eten. 7.30 The Skymasters. 8.C5 Wiener Geschichten. 8.45 Hoorspel. 9.55 Omroep-or- kest. 10.45 Sportreportage. 11.15 Johann Stiauss, operette. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten I om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Te deum laudamus. 9.00 Ochtendbezoek. 9.30 Beet hoven-concert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang- recital. 11.45 Concert. 12.30 Voor Land- en I Tuinbouw. 12.33 Sans Souci. 1.15 Promenade- f orkest. 2.00 Sonate. 2.20 Canzonette-sextet. 3,00 Kamerkwartet. 3.30 Concergebouw-orkeit. 5 30 Muziek. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Strijdkrachten. 7.30 Actueel ge luid. 8.05 Programma-proloog. 8.15 Concert. 9.20 Lezing. 9.40 Orgelspel. 10.15 Piano. 11.15 Shakespeare-liederen. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten I om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Walsen* 9.00 Boston Symphonie-orkest. 10.05 Morgen wijding. 10.35 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Fopulair Non-stog-programma. 12.00 Orgelspel 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.38 Hs- waiïan-muziek. 1.20 Kwartet Jan Corduwener» 2.15 Strijkkwintet. 3.00 De Regenboog. 3.80 De Roodborstjes. 4.00 Orkest van de week. 4.30 Vragen staat vrij. 5.15 Miller-sextet. 6.SÖ Sociale problemen. 7.15 Nieuws uit Indonesië» 8 05 Dingen van de dag. 8.20 Omroep-orkest. 9.25 Hoorspel. 10.25 Zang. 10.45 Er zijn et maar weinig. 11.15 Sportreportage. 11.25 ziek. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Oymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 Gram» 10.00 Eng. L.P.: Orgel. 10.30 Eng. H.S.f Harry Leader en orkest. 11.00 Eng. L.P.: Zi geuner-orkest. 11.45 Voordracht. 12.00 VI. BM Koor. 12.32 Trio Marcel de Ville. 1.15 Casino concert. 2.00 Gram. 3.00 Eng. L.P.: Miniatuur orkest (ev. v. 3.15-3.45 PCJ het schip van de week). 3.30 Militair-orkest. 4.00 NWDR: Lie deren van Schubert. 4.15 Cello en piano. 4.30 Eng, H.S.: Gram. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6.30 VI. Br,: Voo* de soldaten. 7.30 Operette-aria's. 8.00 Synaph-" orkest met vioolsolist. 9.15 Gram. 9.30 VI» Br.: „Ethnische muziek" met uitleg. 10.15 Br.: Dansmuziek. 11.00 Diversen. bjreau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel 227-! Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN Exporteurs krijgen De minister van Economische middag op een bijeenkoms kennis gesteld van de maat heeft te i zonder na Prof. v. d West-Euro taak te v< l zienlijke 1 wil het 1) redelijke toekomst, het feit, d in vergel Thans be Nederland deze striji welvaart beneden het niveai wordt beschouwd, het onven De uitvoer naar de doll: baart de grootste zorgen. 1 totale invoer van 17 pet. uil Staten staat een export van pet. In deze ongunstige situ: dens de eerste vijf maanden geen verbetering gekomen. Nadat prof. v. d. Brink klaard, dat er geen enkele to bestaat, dat de Marshall-s aflopend karakter draagt, zei het geen zin heeft te verbloe de concurrentie op de An markt zwaar is. Naast de z ferentiëerde en efficiënt gel: riikaanse industrie, hebber alle landen ter wereld met 1 probleem te kampen en zoe voor, evenals Nederland, es gelijke oplossing. Vrijheid van Wanneer men de export v ren, dan moet men zorgen goedkoper is, of betere wai bieden heeft, of groter activi bewerking der afzetmarktei dag legt. Het is de regering d de vrijheid in het economi te herstellen. Haar taak bij dering van export zal dan oo blijven tot het stimuleren v: voer, waarbij tegemoet gekor aan de wensen van het bedri Export-cc Komende tot het exportp van de heer L. Smit, voor biedsdirecteur bij de NA Gloeilampenfabriek, de leidi deelde de minister mede, da de vorming van exporto een der punten is. Indien bepaalde groepen v ven kunnen aantonen, dat z binatie een lonend afzetgeb dollarlanden voor hun prods len kunnen vinden, is de rej reid gedurende de aanlooptij a twee jaren in bepaalde m ciële steun te verlenen, combinaties kunnen zowel b< producenten van eenzelfde lijk product, als uit fabrik uiteenlopende artikelen, die zelfde groep behoren. Ingesteld zullen worden e commissie, waarin vertegen Ook de achtste dag, die hi dams Bijzonder Gerechtsho proces tegen Lages heeft thans ten einde gekomen en op de uitspraak na is monsterproces beëindigd. Om half negen kreeg tens! het laatste woord, waarin hi dedigers bedankte voor c zuchtige moeite, die zij zich getroost hadden. „Ik sta hie ser voor een Nederlands i en ik voel mij mede schuil geweldige schuld, die het I op zich heeft geladen teg< Nederlandse volk. Wij Duits in dienst gestaan, en hebber te krachten gegeven aan eei regiem dat wij toen niet herkenden. Dit bevrijdt, ons ni morele schuld. Als officier voel ik mij geen misdadig Duitser buig ik het hoofd. 1 laatste woord." De uitspraak werd bepa: September. Weerberich Verwachting tot Donderd Wisselend bewolkt met daar sen «nksls regenbui nacht en ochtend p!aat«el of mist. Aanvankelijk wind uit uiteenlopende r later in nel Westen van iwskk» matige wind i en Z. Weinig verandering peratuur.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6