(De strijd om opvoering van ons aandeel in de wereldhandel begonnen n Antiek" VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Advies voor nieuwe indeling van gemeenten in Noord-Holland Kort Bestek Grootscheepse Amerikaanse manoeuvres in Duitsland chtse regering in esf-Duitsland erdrag met Duitsland lillioendollar omvatten adioprogramma Woensdag 7 Sept. 1949 146e Jaargang No. 210 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Alleen export kan onze welvaart redden Kerstfeest in midzomer WORDT PROF. HEUSS DUITS LANDS PRESIDENT? Amerikaanse oud-strijder doodt twaalf personen in vlaag van waanzin Afschuwelijk drama in Camden (N.J.) Lages in dienst van een duivels regiem De Europese cultuur De Jaarbeurs in alle stilte geopend KONINGIN ONTVANGT MOHAMMED HATTA Tal van nieuwigheden Von Manstein op de hoogte van progroms TITO VERWACHT GEEN OORLOG Colleges in Amsterdam en Rotterdam bleven ongewijzigd Shirley France geeff op De werkelijkheid benaderd /OETLICHT n dochter, die onkundig is tders onwettige werkzaam. r wordt de afperser ver» de reeds boven omschre- jke vertoning ten gevolge ochter blijft innerljjk on- n het stuk krjjgt een lo» ook psycho-logisch aan. ïinde, dat voor u een ver. ;t blijven. demakers was de schurk 1de zijn rol met alle lugu- righeid, die bij het type en gemeen, sinister en hien dat hij iets te veel in blijven steken, maar in een ;uk kan dat er best mee Is de huishoudster van Joe. let, die er eveneens wat ook zeer vermakelijk op los isen en Ellen Vogel speel, rftallige jonge meisjes met igheid waarover zij in na- kken, terwijl ik Henk van ipart wil noemen, een jong van de toneelschool, die k een lefschopperige in» neer te zetten, nog een eus en wat al te jeugdig, met een stijlzekerheid, die :komst veel doet verwach te van Jan Teulings hield n een vlotte vaart met een druk op de spanningsele- al met al werd het een voorstelling van een niet ?rijk, maar boeiend en uit- speeld stuk waarmee Co- seizoen bevredigend heeft M. VAN LOGGEM. n verwacht, zal de nieuwe republiek een rechtse rege- die in de „Bundestag" een van 14 zetels zal hebben, nocraten en de Duitse partij e partijen, waarmede da locraat Adenauer onder- de vorming van een coali- tasis zou de coalitie over 208 zetels in de „Bundestag" be- b Beierse partij, die 17 zetels voorwaardelijke steun be- elke directe deelneming ing afgewezen. elsverdrag tussen Neder- ist-Duitsland, dat naar ver- t binnenkort zal worden ge- waarschijnlijk betrekking een waarde van 120 a 130 liar. Het verdrag zal als 'oor alle toekomstige han- kornsten van West-Duits- Voor de meeste goederen bepaalde bedragen worden Alleen voor groenten ~n hts voor een bepaald be- n worden ingevoerd; de lingen over de groente-in- :hter tot dusver niet afge- EN OVERLEDEN DOOR iRTVERLAMMING 3t baden bij het strand te n werd de 20-jarige J. van s-Gravenhage plotseling on- rd door een vriend op het :cht doch bleek te zijn 'ermoedelijk tengevolge van ïing. AN OLDENBARNEVELDT" MBER IN AMSTERDAM mtransportschip „Johan van 'eldt" wordt in de nacht 6 September op Woensdag sr in de haven van Am- wacht. De ontscheping be- eptember te 9.00 uur. )OR HEDENAVOND VI I, 301 m. Nieuwsberichten 1 uur. 6.20 Sport. 6.30 Strijd» 1 Blaaskw'ntet. 8.45 Vragen van »7 Musica Sacra. 10.15 Muziek, igeland naar Mexico. VI II, 415 m. Nieuwsberichten LI uur. - 6.30 Muziek. 7.05 Na <0 The Skymasters. 8.C5 Wiener 3.45 Hoorspel. 9.55 Omroep-or- Sportreportage. 11.15 Johann tte. (''OOR WOENSDAG vl I, 301 m. Nieuwsberichten 8 en 11 uur. 8.15 Te deum )0 Ochtendbezoek. 9.30 Beet- 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang- Concert. 12.30 Voor Land- en 33 Sans Souci. 1.15 Promenade* Sonate. 2.20 Canzonette-sextet. artet. 3.30 Concergebouw-orkeit. 6.00 Onze Nederlandse koren en Strijdkrachten. 7.30 Actueel ge- ogramma-proloog. 8.15 Concert. .40 Orgelspel. 10.15 Piano. 11.15 deren. A II, 415 m. Nieuwsberichten I, 8 en 11 uur. - 8.15 Walsen, symphonie-orkest. 10.05 Morgen- Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 stog-programma. 12.00 Orgelspel, .and- en Tuinbouw. 12.38 Ha- 1.20 Kwartet Jan Corduwener. ntet. 3.00 De Regenboog. 3.30 ies. 4.00 Orkest van de week. taat vrij. 5.15 Miller-sextet. 6.30 nen. 7.15 Nieuws uit Indonesia* 'an de dag. 8.20 Omroep-orkest. 10.25 Zang. 10.45 Er zijn II.15 Sportreportage. 11.25 Mtx- ODISTRIBUTIE-DIENST 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 ?ram. 8.05 Concert. 9.05 Gram* ..P.: Orgel. 10.30 Eng. H.S.* en orkest. 11.00 Eng. L.P.: Zi- 11.45 Voordracht. 12.00 VI. Br.t rio Marcel de Ville. 1.15 Casino- Llram. 3.00 Eng. L.P.: Miniatuur» 3.15—3.45 PCJ het schip van da [ilitair-orkest. 4.00 NWDR: Lie» ubert. 4.15 Cello en piano. 4.30 im. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 de soldaten. 6.30 VI. Br Voo* ,30 Operette-aria's. 8.00 Symph.- ooisolist. 9.15 Gram. 9.30 V*. 5 muziek" met uitleg. 10.15 Fr. ek. 11.00 Diversen. b jke au administratie Voordam 9, Tel. 3320 postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KKAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f l.— elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: t 1.40 per maand, 1.— per kwartaal plus incassokosten Exporteurs krijgen tien procent van dollarprovenu De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. v. d. Brink heeft gister middag op een bijeenkomst te 's-Gravenhage het bedrijfsleven persoonlijk in lennis gesteld van de maatregelen, welke de Nederlandse regering besloten heeft te nemen ter bevordering van de export, in het bij zonder naar de Verenigde Staten van Amerika en Canada. Prof. v. d. Brink wees er op, dat er geen tweede land in West-Europa is, dat in de komende jaren zo'n zware export- taak te vervullen heeft als Nederland. Er zal een zeer aan zienlijke toeneming van de export moeten worden bereikt, wil het betalingsevenwicht ontstaan, dat nodig is om een redelijke voorziening van het Nederlandse volk, ook voor de toekomst, te waarborgen. Dankbaar was de minister voor het feit, dat het aandeel van Nederland in de wereldhandel, in vergelijking met vóór de oorlog nagenoeg is hersteld. Thans begint echter de strijd om de opvoering van het Nederlandse aandeel. Wanneer ons land er niet in zou slagen deze strijd te winnen, dan zou daarvan een daling van de welvaart beneden het niveau, dat in Nederland thans alierwege als redelijk wordt beschouwd, het onvermijdelijke gevolg zijn. van het bedrijfsleven zitting hebben en een ambtelijke commissie met de chefs van alle regeringsorganen, welke met de export bemoeienis hebben. Voorts' heeft de regering besloten tot het aanstellen van vier zgn. „trade- commissioners" in andere delen der Verenigde Staten en wel te Chicago, Los Angeles en in New-Orleans of Houston, terwijl over de vierde stand plaats nog geen beslissing is genomen. De Kamer van Koophandel te New York zal in de gelegenheid gesteld worden, haar vruchtbaar werk uit te breiden. Ook op andere wijze zal het contact met de Verenigde Staten wor den verstevigd, o.m. door markt analyses en marktexploratiereizen, de Prof. v. d. Brink licht het bedrijfsleven in over het exportplan De uitvoer naar de dollargebieden baart de grootste zorgen. Tegen een totale invoer van 17 pet. uit de Ver. Staten staat een export van slechts 2 I pet. In deze ongunstige situatie is tij- dens de eerste vijf maanden van 1949 geen verbetering gekomen. Nadat prof. v. d. Brink had ver klaard, dat er geen enkele twijfel over bestaat, dat de Marshall-steun een aflopend karakter draagt, zeide hij dat het geen zin heeft te verbloemen, dat de concurrentie op de Amerikaanse markt zwaar is. Naast de zeer gedif ferentieerde en efficiënt geleide Ame rikaanse industrie, hebben vrijwel alle landen ter wereld met het dollar probleem te kampen en zoeken hier voor, evenals Nederland, een soort gelijke oplossing. Vrijheid van handelen. Wanneer men de export wil opvoe ren, dan moet men zorgen dat men goedkoper is, of betere waar aan te bieden heeft, of groter activiteit bij de bewerking der afzetmarkten aan de dag legt. Het is de regering diepe ernst de vrijheid in het economisch leven l te herstellen. Haar taak bij de bevor dering van export zal dan ook beperkt I blijven tot het stimuleren van de uit voer, waarbij tegemoet gekomen wordt aan de wensen van het bedrijfsleven. Export-combinaties. Komende tot het exportplan, waar van de heer L. Smit, voorheen ge- biedsdirecteur bij de N.V. Philips' Gloeilampenfabriek, de leiding heeft, deelde de minister mede, dat daarvan de vorming van exportcombinaties een der punten is. Indien bepaalde groepen van bedrij ven kunnen aantonen, dat zij in com binatie een lonend afzetgebied in de do'hHanden voor hun producten zul len kunnen vinden, is de regering be reid gedurende de aanlooptijd van één a twee jaren in bepaalde mate finan ciële steun te verlenen. Dergelijke combinaties kunnen zowel bestaan uit producenten van eenzelfde of soortge lijk product, als uit fabrikanten van uiteenlopende artikelen, die tot een zelfde groep behoren. Ingesteld zullen worden een advies commissie, waarin vertegenwoordigers opening van Hollandse restaurants e.d., waaraan tevens toonkamers kunnen worden verbonden voor de inrichting van tentoonstellingen van Nederlandse producten. Daarnaast zal ook grote aandacht worden besteed aan b.v. de Neder landse deelneming aan een tentoon stelling van producten uit de aan het Marshall-plan deelnemende landen, die op een eventueel in 1950 in de Verenigde Staten te houden jaarbeurs zal worden opgesteld. Tenslotte heeft de regering besloten, met ingang van heden aan Neder landse exporteurs, die hun producten naar Canada en de V. St. exporteren, lO'/i van 't netto geïncasseerde dollarprovenu ter beschikking te stellen in dien zin, dat deze beschikbaarstelling het on voorwaardelijke recht geeft op het ver krijgen van een vergunning tot beta ling van in het buitenland verschul digde kosten in het dienstverkeer als propaganda- en publiciteitskosten, kosten van marktonderzoek, niet usantiële provisie-, reis- en represen tatiekosten e.d., zomede voor de invoer en betaling van door hen zelf te bepa len goederen. In de bossen van Meyendel onder Wassenaar werd Dinsdag een vreem de, vftnterse figuur waargenomen. Hij had een witte baard, droeg een rode muts en sneeuwlaarzen en trok een slede met pakketten, de nieuwe NIWIN-pakketten, waarvan dit jaar tweehonderdduizend stuks naar de militairen overzeezullen worden ge zonden. Dat wil zeggen: deze pakketten zul len worden gezonden, indien uit vrij willige bijdragen ongeveer een milli- oen gulden zal kunnen worden hijeen- gebracht. De vreemdet winterse fi- guur in de bossen bij Meyendel heeft hierover gesproken voor een groot aantal leden van de Nederlandse pers E~i hoewel de zomerzon scheen op de bonte sierselen van een „tropen- kerstboom" heeft deze toespraak de gedachten gebracht op het verre Kerstfeest, dat vele Nederlandse mili tairen ter zee, te land en in de lucht cok dit jaar in Indonesië zullen vie ren. Aantal zou worden teruggebracht van 121 op 58 Verschenen is het eerste rapport van de commissie onder voorzitterschap van prof. dr. H. N. ter Veen die een onderzoek heeft ingesteld naar de mogelijkheid van een nieuwe gemeentelijke indeling van Noord-Holland. In dit rapport meent de commissie, dat het aantal gemeenten in Noord-Holland van 121 tot 58 kan worden verminderd. De secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken had in 1940 voorgesteld 91 gemeenten in onze provincie tot 30-samen te voegen. Het rapport-Ter Veen komt tot de conclusie, dat er een nieuwe gemeente lijke indeling moet komen met een duidelijke splitsing in stad en platte land. Het platteland moet gaaf worden gehouden en beschermd tegen verste delijking. Het samenbrengen van stad en plattelandsgemeenten is niet wense lijk. Wel wordt de noodzakelijkheid erkend om het gebied van de stedelijke gemeenten te vergroten met aangren zend ook landelijk gebied, wanneer en voorzover dit uit 'n oogpunt van algemeen belang ten behoeve van de organisato- De christendemocratische partij, de grootste partij in West-Duitsland, heeft te Bonn besloten de candidatuur van prof. Heuss voor het presidentschap te steunen. Daar prof. Heuss de steun van zijn eigen partij, de vrije democratische partij, geniet, acht men het vrijwel ze ker, dat hij tot de eerste president van West-Duitsland zal worden gekozen. De 26-jarige oüdstrijder "Howard Unruh te Camden (New Jersey) heeft in een vlaag van waanzin twaalf per sonen doodgeschoten. Vier anderen werden gewond. Vijf mannen, vijf vrouwen en twee jongetjes van respectievelijk twee en vijf jaar werden doodgeschoten. Hij verschanste zich in een kamer en wisselde schoten met meer dan 50 po litieagenten, totdat hij met traangas uit zijn schuilplaats werd gedreven. Een zware politiebewaking, die hem naar het hoofdbureau meevoerde, had de grootste moeite om een woedende me nigte op een afstand te houden. Een re chercheur verklaarde, dat de drukke straat, waar de schietpartij zich af speelde. „op een slagveld geleek". Ook de achtste dag, die het Amster dams Bijzonder Gerechtshof aan het proces tegen Lages heeft besteed, is thans ten einde gekomen en daarmede op de uitspraak na is tevens dit monsterproces beëindigd. Om half negen kreeg tenslotte Lages het laatste woord, waarin hij zijn ver dedigers bedankte voor de onbaat' zuchtige moeite, die zij zich voor hem getroost hadden. „Ik sta hier als Duit ser voor een Nederlands gerechtsfiof en ik voel mij mede schuldig aan de geweldige schuld, die het Duitse volk op zich heeft geladen tegenover het Nederlandse volk. Wij Duitsers hebber in dienst gestaan, en hebben onze bes te krachten gegeven aan een satanisch regiem dat wij toen niet als duivél herkenden. Dit bevrijdt ons niet van onze morele schuld. Al3 officier en mens voel ik mij geen misdadiger ais Duitser buig ik het hoofd. Dat is mijn laatste woord." De uitspraak werd bepaald op 20 September. Weerbericht Verwachting tot Donderdagavond: Wisselend bewolkt met hier en daar een <snk'*Is regenbui en in de nacht en ochtend plaatselijk nevel of mist. Aanvarkelijl; zwakke wind uit y'tt>>en!-v}»nöo richtingen later in net Westen van hut tand iwakk* int matige wind tus«en W. en Z. Weinig verandering in tem peratuur. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft het rapport van de culturele commissie punt voor punt aangenomen. Hierdoor beveelt zij het comité van ministers aan 'n Europees cultureel centrum in te stellen, dat samenwerking tussen universiteiten en bestaande culturele instellingen zal or ganiseren. Tevens besloot de vergadering, dat zij in haar volgende zitting een voor stel tot oprichting van een Europese universiteit zal bespreken, De Neder lander Sarrarens, voorzitter van de sociale commissie, heeft weinig moeite gehad met de verdediging van het 's middags door de assemblee behan delde sociale rapport. Dit rapport, dat de regeringen oproept over te gaan tot ratificatie van de bestaande conventies inzake sociale maatregelen, werd na n enkele wijziging met algemene stóm men goedgekeurd. De jonge oud-militair stormde, met een revolver in de hand, de winkel van de drogist Morris Cohen binnen. De vrouw van de drogist vloog gillend de trap op; en sloot haar zoontje in een kast op. Toen zij de trap weer afging werd zij door een kogel dodelijk ge troffen. Cohen werd doodgeschoten toen hij door een achterdeur trachtte te ontsnappen. Na de moeder van de dro gist te hebben verwond, rende Unruh een kapperszaak binnen en schoot de eigenaar neer. Zijn volgende slachtof fers waren de eigenaars van een schoenmakerij en een stomerij en een jonggetrouwd vrouwtje, dat boodschap pen deed. Daarna rende Unruh vol gens de rechercheur terug naar zijn ka mer, waar hij een „arsenaal van mes sen, knotsen en ammunitie" had. Na de deur gebarricadeerd te hebben, ging hij naar het raam en begon op voorbij gangers te schieten. Volgens de politie diende Unruh bij een Amerikaans le geronderdeel in Oostenrijk in en na de oorlog. Unruh deelde na een verhoor van twee en een half uur op het politiebu reau mede, dat hij in het vuurgevecht met de politie door een kogel getroffen was in zijn zitvlak, Hij werd naar het ziekenhuis gebracht voor een operatie. rische ontwikkeling der stedelijke ge meenten wordt gevorderd. Zo zal bijv. Velsen niet bij Amsterdam worden ge voegd. Er dienen gemeentelijke normen te worden gesteld voor een minimum of maximum aantal inwoners der ste den zowel als voor de plattelandsge meenten. Voor de bepaling van het meest ge wenste aantal inwoners in plattelands gemeenten verdient 't aanbeveling voor een doelmatig bestuur de eis te stellen van een minimum; teneinde een krach tig en een veelzijdig gemeenteleven te bevorderen moet dit aantal op 5000 worden gesteld. Van de andere kant moet niet te zeer in de historisch ge groeide toestanden in Noord-Holland worden ingegrepen. Daarom kan in bijzondere gevallen het aantal van 5000 inwoners worden verminderd, maar het mag niet bene den 2000 gaan. In Noord-Holland heb ben zestien gemeenten minder dan 1000 inwoners: Katwoude, Kwadijk, Ouden dijk, Beets, Middelie, Warder, Schel linkhout, Opmeer, Twisk, Wijde-WQr- mer, Ankeveen, Oterleek, Zuid- en Noord-Schermer, Oosthout en Wijdenes en twintig gemeenten van 1000 tot 2000 inwoners: Abbekerk, Callantsoog, Graft, Schermerhorn, Opperdoes, West woud, Sijbekarspel, Marken, De Rijp, Wieringerwaard, Hensbroek, Midwoud, Sint Maarten, Oude Niedorp, Sint Pan- cras, Ursem, Avenhorn, Broek in Wa terland, Nibbixwoud en 's-Graveland. H. M. de Koningin heeft gisteroch tend de heer Mohammed Hatta, voor zitter van de Republikeinse delegatie ter Ronde Tafel-conferentie, in audiën tie ontvangen. BRAND IN LIJSTENFABRIEK. Een zware binnenbrand heeft ge woed in een lijstenfabriek te Gronin gen. De werkplaats en de zolderver dieping brandden uit. De schade wordt op f 5000 geraamd. De Najaarsbeurs is gisteren zonder enig openbaar vertoon in Utrecht ge opend. De Domstad toonde reeds vroeg in de morgen het van ouds bekende le vendige jaarbeursbeeld, Vele tientallen agenten van de verkeerspolitie waren in overhemd vanwege de warmte ingespannen bezig om he< intense auto verkeer in goede banen te leiden. In de namiddag slaagde de politie daarin nog maar nauwelijks, zodat men zich De openbare aanklager in het pro ces tegen veldmaarschalk Von Man stein heeft een getuigenis van de ter dood veroordeelde kolonel der S.S., Willy Seibert, voorgelezen, waarin deze verklaart van Von Manstein per soonlijk het IJzeren .Kruis eerste klasse te hebben ontvangen. Seibert maakte deel uit van de S.S.-groep D. die meer dan 90.000 personen heeft vermoord. Tevoren had de aanklager een rap port van deze S.S.-groep aan Von Manstein voorgelezen, waarin de veld maarschalk ervan in kennis werd ge steld, dat de Krim „van joden be vrijd" was. Volgens de aanklager moet Von Manstein van deze moordpartijen ge weten hebben door het lezen van een rapport van leger-officieren, die er over klaagden dat de massamoorden openlijk in het gezicht van de troepen werden uitgevoerd. iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiHii vond de heer Van de Bogert in Leer- sum een ringslang van een meter lang en vier centimeter dik. Ouwehands dierenpark is er wat blij mee. Alleen zoeken ze nog naar een tweede exem- Wiij, journalisten hebben een bij- naam omdat we uit professio nele overwegingen zo nieuwsgierig zijn. Persmuskiet zegt men, met een minach tend optrekken der neusvleugelen. Ik -ro'es'eer Want ik heb maar twee Postduiven m Forst in Oost-Duitsland piaar) want ringslangen leven altijd in benen en geen zes en ik steek ook niet, vond een vreemde duif in het hok met pare„. q Engeland heeft de eerste of h"t moest af en toe eens onder wa- onder de vleugel een wanhopig verzoek straaljager gemaakt voor nachtvluch- -er z'in maar dan is het verdiend. om hulp van. een. geïsoleerd Duits in- ten en bovendien ook nog een eenper- ■Veuwsgierig ben ik maar een heel fantene-bataljon in Zuid-Italie volle- soons jager met een motor, die 60% ster- Lcïein beetle Maar wat dacht u van ingesloten en de hongerdood nabij, ker is dan die van de Vampires. Wat 104a gaan we toch vooruit, wat gaan we toch vooruit! het volgende verhaal: In de vergadering faar het dier sinds 1943 gezworven B heeft, zal wel altijd een raadsel blijven. Q Bij de achterdeur van zijn woning van de financieel-sccnomische commis sie der R.T.C. prijkte een vreemd, een wildvreemd eeucr.t tussen de afgevaar digden. Niemand bende hem. doch bij navraag blaak de onbekende eer, jour nalist te zijn. De man werd onder al gemene hilariteit verwijderd. Maar zijn nieuws had-ie te pakken. O Of de col lega's ia Zuld-Amerika ook zo "el zul len zijn, om zich te mengen tussen de deelnemers aan politieke hotsingen, is een open vraag. Maar daar vielen dan ook tien doden bij. r\at postduiven in de oorlog nog al- tijd gebruikt worden, is een al gemeen bekend feit. Radio en andere technische snufjes heDbeit daarin geen verandering gebracht. Een Kweker van .moste" ma niet alt wethouder Jn Houston heeft Peter Reinholt on- geldigverklaring van zijn huwe lijk gevraagd, dat pas zes dagen oud was. De bruid verdween met een kist sigaren, een carton sigaretten, vijftien pond koude carbonade en $133 in con tanten. Als dit een film was. zou de titel „Brief Encounter" moeten zijn Helaas was het de harde werkelijkheid En de baseball-supporter Joseph Cherry, die ruzie kreeg met de suppoost Bil] Goza op het sportpark in St. Louis zette zijn bril af. legde zijn'valse gebit uit zijn mond en gaf Bil] toen een klap op z'n gezicht. Ik zeg maar zo, wie kaatst moet de bal verwachten en voor zichtigheid is nog altijd de moeder van de porseleinkast. En nou u! Dinsdag heeft de 53ste jaarbeurs in Utrecht haar poorten geopend. Ondanks de hitte stroomde het publiek in groten getale 't gebouw binnen afvraagt wat dit worden moet als in de komende dagen het bezoek aan de beurs nog toeneemt. Ofschoon het bestuur van de Jaar beurs, door ruimtegebrek gedwongen, weer tal van aanvragers van een stand heeft moeten afwijzen, is het geen er te zien valt wel zo overvloedig veel, dat het niet meer mogelijk is alles in één dag te bezien, laat staan te beschrijven. Naast de van ouds bekende artikelen zijn er deze keer tal van nieu wigheden te bewonderen, die een be zoek aan de beurs ook om andere dan strikt zakelijke doeleinden alleszins de moeite waard maken. Om een paar dingen te noemen: Kleine plasticplaat-, jes. waarop een half uur gesproken woord kan worden vastgelegd en die men in een envelop als brief kan ver zenden, een zichtbaar kaartsysteem Denocard, waarbij men met de beste wil van de wereld niets meer kan ver geten, een combinatiemachine voor het panklaar maken van groenten, een nieuwe electrische weide-afrastering en nog veel meer. Dl een interview met de correspon dent te Belgrado van de New York Ti mes, heeft maarschalk Tlto, naar het blad meldt, verklaard van mening te zijn, dat er geen oorlog zal komen. Tito zou gezegd hebben: „er is geen reden voor het buitenland om onge rust te zijn wanneer wijzelf het niet eens zijn. Ik veronderstel geen ogen blik, dat enig land een herhaling zou wensen van een internationaal con flict als het laatste" De „pogingen van de Kominform om Joegoslavië economisch te worgen' betekenden volgens Tito geen groot gevaar. „Daar zijn we helemaal over heen", zeide Tito. De wethoudersverkiezingen in Am sterdam en Rotterdam hebben geen verrassingen opgeleverd. In beide col leges bleven zowel de partijverhoudin gen als de samenstelling ongewijzigd. In Amsterdam werden herkozen de he ren B. C. Franke, mr. A. de Roos, mr. J. v. d. Velde (allen P.v.dA.), F. van Wijek, W. Steinmetz (K.V.P.) en A. in 't Veld (A.R.) In Rotterdam werden herkozen ver klaard de heren J. Meertens, A. J. v. d. Vlerk en J. v. Tilburg (allen P.v.d. A.), H. E. v. d. Brule (K.V.P.) en A. Hogeweg (A.R.) De ze'sde wethouders zetel, die verleden jaar na het aftreden van de heer Schmidt onvervuld werd gelaten werd ingenomen door de heer J. U. Schilthuis (V.V.D.) In Den Haag kwam een kleine wijzi ging-in het college van B. en W. In de thans afgelopen zittingsperiode maak ten vijf wethouders deel' uit van het college. Dit aantal is thans uitgebreid tot zes. De heer dr. B. v. d. Tempel (P.v.d.A.) is niet teruggekeerd. Thans ziet het college er als volgt uit: C. H. P. W. v. d. Oever en E. J. van Zwijn- dregt (P.v.d.A.), ir. L. J. M. Feber en T. M. Dresmè (K.V.P.)mr. J. van Aartsen (A.R.) en drs. C. A. A. van Luttervelt (V.V.D.) Het Amerikaanse meisje Shirley May France heeft baar poging om het Ka naal over te zwemmen opgegeven toen ze nog 16 kilometer verwijderd was van St. Margarets Bay (Kent). Shirley heeft 10'/, uur in het water gelegen en daarna werd zij uit zee ge trokken door haar vader en door haar trainer. Twintig minuten lang had zij geweigerd de strijd op te geven, ondanks het feit, dat tegenstromingen haar be letten veel vooruit te komen. Intussen wil mevr. CroesVan Rijs- sel hedenmorgen een derde poging wagen het Kanaal over te zwemmen. RIJNVAART VAN MONTGOMERY NAAR NEDERLAND. Maarschalk Montgomery is heden morgen met de „General Mangin", het schip van de Franse zeestrijdkrachten aan de Rijn, uit de haven van Straats burg over de Rijn naar Nederland ver trokken. Meer dan 110.000 man troepen ne men deel aan de manoeuvres van het Amerikaanse leger in Duitsland, die gisteren begonnen. Twee „legers", waaronder strijdkrachten van lucht macht en vloot, zullen 10 dagen In actie zijn. Men verwacht, dat mili taire waarnemers uit ten minste 12 landen getuigen zullen zijn van de ope raties. Medische eenheden zullen naar het „slagveld" gaan met alle benodigd heden van bloedplasma tot een rijden de operatiekamer. Veldlazaretten zul len achter het „front" worden inge richt en een hospitaalvliegtuig zal met „gewonden" af en aan vliegen. Veld predikers vergezellen de troepen. Zelfs verslaggevers zullen weer „oorlogs correspondent" zijn en als zodanig gekleed gaan. Iets nieuws is, dat mi litaire politie het verkeer uit verken ningsvliegtuigen per radio zal regelen. De M.P. zal ook gebruik maken van mobiele eenheden met uitrusting voor het nemen van vingerafdrukken van „spionnen en agenten" van de „vij and". Voorts zullen voor het eerst bij dergelijke manoeuvres burgerlijke ambtenaren met de troepen „bezette" plaatsen binnentrekken om er een „militair bestuur" te vestigen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1