Het College van B. en W. onveranderd blijft AGENDA Ouders van matroos Dormer aan het graf van hun zoon Programma van samenwerking K.V.P, Partij van de Arbeid en Vervolg Stadsniei pen Helder krijg volgend jaar c van Alkmaar Gemeenteraad van Alkmaar Scherpe critiek van gepasseerde fracties Toen de burgemeester gistermiddag als hoofd van een plotseling kinder loos gezin aan een ledige bestuurs tafel zat en raadsleden en oud-wet houders broederlijk en zusterlijk ver eend, in een grote kring om hem heen waren gezeten, heeft hij de nieuwe Raad in een korte rede welkom ge heten. Hij sprak de verwachting uit, dat ook deze Raad het gemeentebe lang zou behartigen en richtte een bijzonder woord tot de heren Holsmul- !er en Couwenhoven, die vroeger ook reeds deel van de Raad hebben uit gemaakt. Spr. hoopte, dat een pret tige sfeer ook deze raadsperiode zou kenmerken en wees er op, dat ze bij zonder moeilijk zal zijn. Men zal ver trouwen moeten hebben in de toekomst van land en volk en in de wil van Hem, die 't al regeert. De komende vier jaren zullen waarschijnlijk de terugslag brengen van de vorige pe riode. De een zal geneigd zijn tot gro tere terughoudendheid en de ander tot meerdere activiteit, wat in de Raad tot uiting zal komen. Hoe verschil lend de inzichten ook mogen zijn, men zal in 't waarachtig belang van Alk maar niet moeten zoeken naar wat verdeelt, maar naar wat allen kan bin den. De raadsleden legden daarna allen in handen van de burgemeester de vereiste eden of beloften af, waarna de burgemeester de verwachting uit sprak, dat dit moment zeker tot één der hoogtepunten van aller leven zou behoren. De weihoudersverkiezing De heer Venneker (KVP) zei- de, dat zijn fractie direct na het be kend worden der verkiezingen naar de samenstelling van een college streefde waarin zoveel mogelijk groe pen vertegenwoordigd zouden zijn. De middengroepen waren tot medewer king bereid, maar men kon niet tot een resultaat komen, waarom men weer tot de bestaande verhouding moest besluiten. Van katholieke zijde werden als candidaten de heren Van Slingerland en Leesberg gesteld. De oplossing is teleurstellend voor een deel van de raad en van de bur gerij. De komende raadsperiode brengt belangrijke problemen en daarom was er alles voor te zeggen als een zo groot mogelijk deel van de Raad in het col lege vertegenwoordigd zou zijn. Het was niet zo onlogisch de middengroe pen daarbij te betrekken, omdat zij bij de verkiezingen van 17 tot 22% pro cent zijn gestegen. Het was mogelijk een college van 3 wethouders uit de drie grootste fracties te vormen, maar het vele werk, dat de toekomst zal brengen maakte het niet wenselijk het aantal wethouders te verminderen. Daar de katholieke stemmen in per centage stegen, was het logisch hun wethouderzetel niet te halveren. Er was nog een mogelijkheid van twee wethouders van de KVP, 1 van de PvdA en 1 van de middengroepen, waarbij men er rekening mee hield, dat de PvdA dan een grotere invloed in het college zou hebben dan door één wethouder alleen, maar men moest de bezwaren van de PvdA daartegen eerbiedigen. Zo stond men voor de keuze alles te laten zoals het was of samen te gaan met de middengroep. Toen moest men het betere laten vallen om het goede niet te verliezen. Deze combi natie heeft in de afgelopen periode vruchtbaar werk geleverd, dat blijk baar door de kiezers gewaardeerd is geworden. Het gemeenschappelijk pro gram (dat in de Raad werd rondge deeld) is met enkele punten aange vuld. De heer Kirpenstein (PvdA) wilde zich in hoofdzaak bij de woorden van de heer Venneker aansluiten. Alle mogelijkheden zijn onderzocht en dit was het enige bereikbare resultaat Gezien de vele werkzaamheden kon men niet met 3 wethouders volstaan. De PvdA heeft geen grotere invloed omdat de burgemeester deel van het college uitmaakt, want deze staat, zoals reeds gebleken is, boven de par tijen. Daarom heeft men aan 2 wet houders van de PvdA vastgehouden. Nu een college gebaseerd is op 18 van de 25 zetels is de evenredige vertegen woordiging geen geweld aangedaan. De PvdA zal de candidaten Coerts en Bakker stellen. Mr. dr. C. Berkhouwer (VVD) wilde als nieuw gekozen raadslid al leen zakelijke en geen persoonlijke dingen bespreken, maar dat eist ook zijnerzijds een korte beschouwing. De verkiezing bracht in het bijzonder de VVD een groot aantal stemmen. De VVD kwam van 1 op 3 zetels en de communisten werden gehalveerd. De PvdA is doorgestroomd, aan de hoofd zijde wat gekortwiekt en aan de staart gegroeid, maar in de staart zit het venijn. In hoeverre het zuivere so cialistische element daarin nog tot uiting komt zal de tijd moeten leren Na de rede van de heer Venneker kan men zeggen: qui s'excuse, s'accuse. De KVP nam we! het initiatief tot een college op brede basis, maar zette het niet door. Er was veel te zeggen ge weest voor een college met 2 leden van de KVP, 1 van de PvdA en 1 uit de middengroep, gelet op de samen stelling van het gehele college. Spr. noemde zich ir. goed gezelschap met „Het Vrije Volk", dat aandrong op een college, dat een zo zuiver mogelijke afspiegeling van de samenstelling van de Raad zou zijn. Waarom heeft de KVP nu niet gezegd: dan zullen er 3 wethouders zijn? Dan had men ele gant revanche genomen voor 1946, toen de PvdA bereid was een college van drie met de communisten te vor men als de KVP niet wilde medewer ken. Alles of niets is tot de KVP ge zegd en deze vroeg: wat betaalt ge dan voor ons programma? Nu blijken inderdaad enkele punten naar voren te komen, welke in de courant reeds voorspeld waren. Nu men een derde deel van de Raad voorbijging is het de vraag of men politieke overwegingen heeft laten gelden dan of men gere kend heeft met wat boven deze schouw staat: Salus populi suprema lex. (Het heil des volks is de hoogste wet). Dat is -nog niet bekend en sprekers frac tie zal zich thans van medewerking aan de wethoudersverkiezing onthou den. De heer H o y t i n k (AR) wilde zijn critiek voornamelijk voor de komende begrotingsbeschouwingen bewaren. Het vorige program van samenwer king der verbonden partijen bleef een concept. Nu staat dat er niet meer boven. Heeft de PvdA werkelijk mede werking toegezegd aan de stichting van een R.K. Nijverheidsschool en een R.K Handelsavondschool? De zware taak, welke ons wacht had tot een college op zo breed mogelijke basis moeten leiden. Nu is er meer sprake van politieke bevrediging dan van stadsbelang. De KVP gaat nu in zee met een anders samengestelde PvdA dan in 1946. We varen wel met dit schuitje af, maar zal 't door de bran ding komen? Spr. en de heer Van der Borden laten dit politieke spel over aan de heren, die 't spelen willen. De heer Torenvlied (CPN) herinnerde aan een verkiezingsverga dering van de KVP, waarin gezegd werd, dat 't schande was communis ten in de Raad te brengen. Wat bjj de verkiezingen gezegd wordt kan niet op een goudschaaltje worden gelegd, maar :en is gebonden aan zedelijke normen. Ieder heeft het recht te den ken zoals hem dat dienstig lijkt. Het was Rusland, dat de Naziheerschappi) heeft gebroken. Na Stalingrad konden we zeggen, dat 't eindelijk goed ging. De KVP heeft daarom allerminst recht de communisten te veroordelen. De geschiedenis van haar kerk is met bloed geschreven. De voorzitter vroeg zich tot de wethióudersverkiezing te willen bepa len. De heer Torenvlied herinnerde er aan, dat mr. Leesberg, over de communisten sprekend, gezegd had: ik heb zelden zulke treurige politici gezien als in Alkmaar. Dan spreekt men een oordeel uit en kenschetst de arbeidersklasse als minderwaardig. Ook hier geldt de spreuk: wees een heer in 't verkeer. De heer Leesberg had de hand in eigen boezem moeten steken. Hij had kunnen overwegen het wethouderschap nu eens af te staan. In deze raad was er niet steeds het streven te zoeken naar wat ons ver bindt. Men heeft ons uit de raads commissies geweerd. Democratie schijnt een bijzonder moeilijk begrip te zijn. Men streeft hier, volgens het programma, naar overheersching van R.K. zijde op cultureel gebied. Drijft men dit door dan zal het tot schade en schande van het Alkmaars gemeen schapsleven zijn. De heer Van der Borden (CH) zeide, dat hij bezoek had gekregen van een lid van de PvdA Deze zeide: sa mengaan met de RK kun jij met je geweten niet overeen brengen. Maar welke bezwaren heeft hij zelf laten gelden? Het spijt spreker, dat de KVP niet heeft doorgezet. Nu zal ook hij zich van medewerking aan de wet houdersverkiezing onthouden. De voorzitter achtte de begro tingsbeschouwingen meer geschikt voor een eventueel verder gaand de bat. (Ontleend aan onze advertentierubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Pinnocchio, Victoria Theater, 8 uur: Voor nu en altijd, Cinema Americain, 8 uur: Mar- gietat. Alle theaters tot 14 jaar o.g. 2.30 uur matinée. DONDERDAG Bioscopen als Woensdag. Geen matinée De uitslag der verkiezing. Gekozen werden: in de vacature- Van Slingerland de heer Van Slinger land met 15 tegen 8 stemmen. In de vacature-Leesberg de heer Leesberg met 14 tegen 8 stemmen (één op de heer De Zeeuw). In de vacature-Coerts de heer Coerts met 14 tegen 8 stemmen (één op de heer De Zeeuw). In de vacature-Bakker de heer Bak ker met 14 tegen 9 stemmen (9 stem men waren blanco). Diverse briefjes daarvan droegen het opschrift: „geen keuze"'. De voorzitter zeide, nadat de wethouders hun vroegere plaatsen weer hadden ingenomen, dat hij in de vorige zitting een afscheidswoord aan het college had nagelaten, omdat hij deze uitslag verwachtte. Spr. bracht de Raad dank voor zijn keuze. Hij heeft met deze wethouders samenge werkt en prees de bestendiging daar van als gelukkig. Hij dankte hen voor hun samenwerking en het offer van hun vrije tijd en hoopte, dat deze ambtsperiode hun voldoening zou schenken. Wethouder Van Slingerland dankte voor deze vriendelijke woorden Het was voor spr. een verrassing her kozen te zijn en men zal er bij hem thuis ook wel van opkijken. Het salus populi suprem-, lex zal aller richt snoer zijn. Spr. hoopte op dezelfde prettige leiding en sfeer. Onder die omstandigheden kan men in het be lang der gemeente werken. Spr. ging met vertrouwen de toekomst tegemoet. De geloofsbrieven van mr. Van Dijk (KVP) werden in orde bevonden en tot zijn toelating werd besloten. Verdeling der portefeuilles. De voorzitter deelde mede, dat de portefeuilles als volgt verdeeld zijn: Wethouder Van Slingerland: Finan ciën en Huisvesting. Wethouder Leesberg: Lichtbedrijven en Slachthuis. Wethouder Coerts: Sociale Zaken en Personeelszaken (pensioenen en G.O.) Wethouder Bakker: Onderwijs, Jeugdzorg en Sportpark. De burgemeester: Openbare Wer ken, Algemene Zaken, Keurings dienst, G.G.D. en Marktwezen. Benoeming leden van raadscommissies Mr. Berkhouwer had als broek je in de politiek, zoals hij door een gezaghebbend politicus genoemd was, voor zijn groep contact gezocht met de KVP en de PvdA. De commissies moeten de gehele Raad weerspiegelen. Spr. had zich gedacht, dat als de voor zitter van een commissie lid van de KVP zou zijn, de commissie verder z j bestaan uit 2 Uvan de PvdA en 2 van de mk ...groepen. Is de voor zitter een lid van de PvdA dan verder 2 leden van de KVP en 2 uit de mid dengroep. Zo kan de middengroep con tact met alle commissies houden. De KVP zegde reeds medewerking toe. De PvdA zal zich hierover beraden Men was daar, wat het onderwijs be treft, bang voor een confessionele meerderheid, maar die is er al. Laat men, gezien het jongste verleden nu ook concessie doen. Wil de PvdA niet meewerken dan wil de middengroep in geen enkele commissie zitting ne men. Na een langdurige schorsing waar in de fracties zich konden beraden, zeide de heer Knuistlngh Ne ven, dat nu het niet mogelijk was thans een verklaring af te leggen, de communisten blanco biljetten zouden indienen. Vervolgens werden namen genoemd voor een 14-tal commissies. Voor die van het Onderwijs bleken 6 in plaats van 5 candidaten te zijn gesteld. De uitslag daarvan wat dat ver kregen: de heer Venneker 21 stem men, mej. Kamphuis 21, de heer Hols- muller 21, de heren Couwenhoven en Hoytink ieder 12, de heer Sietsma 18. Een herstemming tussen de heren Couwenhoven en Hoytink bracht 9 st. voor de heer Couwenhoven en 12 voor de heer Hoytink (blanco 2 stemmen). Besloten werd de gemeentesecretarie de uitslag der commissiestemmingen te laten uitzoeken. Ten slotte werd de Raad in afde lingen verdeeld, in de eerste de heren Van der Borden, Bos, Vleugel, Gouds blom (1 vacature) en Berkhouwer. In de 2e afd. de heren Woldendorp, Couwenhoven, Venneker, Koot en Knuistingh Neven. In de 3e afd. de heren Hoytink, De Zeeuw, Torenvlied, Stenis en Wiese. In de 4e afd. mevr. Holzmüller, de heren Kirpenstein, Holsmuller, Sietsma en mej. Kamphuis. «Ingekomen verzoeken. Wat de ingekomen stukken betreft werd een verzoek van de N.-Holl. Prov. Brandweerbond om met ingang van 1 Januari als lid toe te treden naar de behandeling der gem. begro ting verwezen. In handen van B. en W. werden ge steld: le. een verzoek van de heer J Smit om het bouwverbod van een perceel aan de Omval op te heffen om daar een benzinestation, een wachtruimte voor reizigers en ontspanningsruimte met woonhuis te stichten. 2e. E n verzoek van de Shell Ne derland N.V. te Den Haag om ophef fing van hetzelfde bouwverbod opdat de heer J. Smit daar een benzinepomp installatie met garage kan stichten. 3e. Een verzoek van de R.K. Wo- ningbouwver. „Goed Wonen" alhier om een grondvoorschot van 740.201..42 voor het stichten van een complex van 75 woningen in de pol der Overdie en Achtermeer. Opleiding middenstands diploma Sedert 1937 organisefen de Neutrale en Chr. Middenstandsverenigingen te Alkmaar in samenwerking met enkele middenstandsverenigingen uit de om geving een cursus opleidend voor het Middenstandsdiploma onder de naam „Alkmaarse Middenstandsavondschool", van welke school door haar bevredi gende resultaten steeds een goede roep is uitgegaan. Op veler verzoek is de school bij de aanvang van de nieuwe cursussen ge reorganiseerd en wel zodanig, dat de lessen voortaan slechts één avond per week worden gegeven, zowel bij de tweejarige cursus als bij de eenjarige spoedcursus. De besturen der middenstandsvereni gingen vertrouwen dat hierdoor de toe komstige middenstanders in nog grote ren -getale dan voorheen deze officieel erkende cursus voor het behalen van hun middenstandsdiploma zullen gaan volgen. De aanmelding voor de eind Septem ber aanvangende lessen is wederom opengesteld, waarvoor wij verwijzen naar de aankondiging elders in dit nummer. Instituut Regeringsgevol machtigden wordt opgeheven Het Instituut der Regeringsgevol machtigden voor het beheer van bouw materialen en alle andere goederen in de kuststrook wordt 1 October a.s. op geheven. Men deelt ons mede, dat men zich na die datum ter zake kan wen den tot het Hoofd van het Bureau Her- stelbetalings- en Recuperatiegoederen, Mauritskade 37, Den Haag. Men wordt verzocht eventuele vorderingen vóór 15 September a.s. in te dienen. Voor zaken betreffende voormalige Duitse verdedigingswerken dient men zich in eerste aanleg te wenden tot de Minister van Oorlog. Gevallen voor zijn vaderland J)E ZOMERWIND FLUISTERT door de naalden van de eenzame zee den op het kleine kerkhof in Schoorl. In het Zuiden kruipt de zon schuil achter een dun rouwfloers van stra- tuswolken. De stilte staat boven de dodenakker, alleen verbroken door een uitgelaten leeuwerik, die juichend vaar de hemel klimt. Op het grindpad gaan voetstappen knisterend voort. Zij houden op onder de zee-den, die vier eenvoudige kruisen overscha duwt, vier graven van in de oorlog gevallen geallieerde strijdmakkers. Een oude man poost met zijn be jaarde echtgenote aan de laatste rust plaats van hun oudste zoon; zij staren lang op de zwarte letters op het wit glanzende kruisA/B E. A. J. Dormer 105—1940 Died for his country. Lang staan zij daar, de beide oudjes en in de woelende gedachten die hen bestormen, nu ze voor t eerst na negen jaar de plek bezoeken waar hun jongen zijn laatste rustplaats vond, herleeft het gebeuren in een felle wreedheid. Zij zien de torpedobootjager Whits hed zich op 10 Mei 1940 een weg ploegen door het Engelse Kanaal, met in de verte de witte krijtrotsen van Dover. H.M.S. Whitshed beschermt 'n kustconvaoi. tezamen met ande-e een heden van de Engelse marine Rustig vervolgen de schepen hun weg, to* de hemel raast van vliegtuigen. Eén der duikbommenwerpers stort zich met gierende motor op de Whitshed en wordt ontvangen door een fontein van moordend lood uit pom-poms en Oerlikons. Op het achterdek bedient de matroos eerste klasse Ernest Alfred Dormer met vijf makkers zijn ge schut. De neergierende Hun stormt omlaag en smijt zijn bom af, die een paar meter van de Whitshed 't water taakt. Door de luchtdruk wordt Dor mer over boord geslingerd, bewuste loos, nog vóór hij in zee terecht komt Hij heeft niets geweten, nietsgevoeld En pas vele weken later spoelt zijn lichaam aan op de Nederlandse kust onder Camperduin. Op 4 Augus tus van het oorlogsjaar 1940 wordt Ernest Dormer op het kleine kerk hof in Schoorl aan de schoot der aar de toevertrouwd. STAAN vader en moeder Dormer daar aan de. laatste rustplaats van hun jongen, overgekomen uit hun woonplaats Londen. Burgemeester mr C. A. J. Jochems heeft de beide oud jes ontvangen en zich over hen ont fermd. Het Hotel De Rode Leeuw vormt voor twee dagen hun onderdak. Twee dagen die hun stempel zullen drukken op het verdere leven van deze twee mensen. Een langgekoester de wens ging in vervulling Negen laar hebben zij op dit ogenblik ge wacht, maar de geldmiddelen lieten de dure reis van Londen naar Schoorl niet toe. Totdat het Wargraves Com mittee zich over hen ontfermde, de organisatie, die in samenwerking met het Rode Kruis en het Leger des Hei Is de reis financierde. „Hij was dertien jaar bij de Marine" zegt moeder Dormer, „onze Ernest en ook de eerste wereldoorlog maakte hij mee. Toen is hij ontkomen aan de slachting. Deze keer heeft het niet zo mogen zijnIn haar oog welt een traan en haar mond trekt. Het moment grijpt haar meer aan, dan zij dacht. Haar man draait de hoed in de handen rond. Hij heeft hier geen woorden. Woorden zijn ook niet nodig. Twee ouders hebben het graf van hun zoon gevonden na negen jaar Haar hand rust even op het witte kruis. Dan bukt zij zich en plukt twee van de herfstasters, die naast witte bloemen het graf sieren. In haar blik ligt een verontschuldiging, als zij zegt „Ik heb mijn dochter moeten beloven, een bloem van zijn graf mee te bren gen, om te drogen en te bewaren". Hun dochter en "een jongere zoon zijn overgebleven, om hun bejaards ouders tot troost en steun te zijn, na het zware verlies, maar Ernest blijft voor de 76-jarige gewezen handelaar in vis en zijn 72-jarige echtgenote on vergankelijk voortleven in hun herin nering. Een herinnering, die onuitwis baar is geworden nu zij het graf in Schoorl bezochten. Later gaan zij zwijgend terug, over het knerpende grint. Zacht schudt de zee-den zijn naalden boven het graf van hun jongen. De bloemen in het gele zand geuren Hoog tussen de wolksluiers juicht nog de leeuwerik. En de zon breekt door het floers, als wil zij de beide oude mensen sterken op hun weg. Het gistermiddag in de raad bekend gemaakte gemeenschappelijke werk programma van de KVP en de PvdA heeft de volgende inhoud: Autonomie. Principieel streven naar behoud van eigen distributie bedrijf electriciteit, een eigen gasvoor- ziening in de kop van Noord-Holland, waarbij, bij vervallen van productie bedrijf de distributie ih eigen hand wordt gehouden, teruggave radiobe- drijf. Financiën. Getracht zal worden de financiële zelfstandigheid te behouden, waarbij er op wordt gerekend, dat bij de definitieve herziening van de finan ciële verhouding tussen Rijk en Ge meente zulks wordt mogelijk gemaakt. Wanneer het voor een goed financieel beheer noodzakelijk is, zullen er nieu we belastingbronnen dienen te worden aangeboord, resp. bestaande belastin gen te worden herzien. Het zal gewenst zijn, dat het belastinggebied der ge meenten wordt verruimd. Ofschoon ge paste zuinigheid zal zijn geboden, mag de huidige financiële toestand niet ver hinderen, dat zowel op de gewone als op de kapitaaldienst strikt noodzake lijke uitgaven worden gevoteerd, daar het gemeentelijk leven niet mag wor den stilgelegd. Sociaal economische eisen. De ge meente heeft tot taak zo gunstig mo gelijke voorwaarden te scheppen voor de opbloei van het plaatselijk bedrijfs leven. Contact zal worden onderhouden met het plaatselijk bedrijfsleven, het verkeerswezen en het gewestelijk ar beidsbureau, teneinde de daar heersen de meningen te vernemen en de werk zaamheden op sociaal-economisch ge bied zoveel mogelijk te stimuleren. Volkshuisvesting. Alle middelen zullen moeten worden ter hand geno men om de woningnood te lenigen, daarbij rekening houdende met de bij zondere belangen van jonge en grote gezinnen. Het bouwen van arbeiders zowel als middenstandswoningen door woningbouwverenigingen en door par ticulieren moet zoveel mogelijk worden bevorderd. Een actieve grondpolitiek en het tijdig bouwrijp maken van ter reinen gaan hiermede gepaard. Voor ouden van dagen en alleenstaande per sonen worde daarvoor geëigende woon gelegenheid gebouwd. Middenstand. Een bloeiende mid denstand is voor Alkmaar, als handels centrum, van het allergrootste belang. De gemeente bevordere deze door bij gelijk blijvende omstandigheden bij le veringen de voorkeur te geven aan de plaatselijke handeldrijvende en in dustriële middenstand. Handel, nijver heid en industrie worde gestimuleerd. Bij het bepalen van de tarieven van gas en electriciteit wordt met de be langen van de middenstand rekening gehouden. Onderwijs. Getracht moet worden de achterstand in de scholenbouw zo spoedig mogelijk in te halen en in de te verwachten grote behoefte aan nieu we schoolruimte te voorzien. Dit geldt zowel voor het kleuter-, l.o., b.l.o. en u.l.o., zowel openbaar als bijzonder. De op te richten R.K. Handelsavondschool worde van gemeentewege gesubsidi eerd, wanneer uit de ingewonnen amb telijke adviezen de noodzakelijkheid van oprichting dezer school blijkt. Wanneer uit de ingewonnen ambteljj. ke adviezen de noodzaak van oprich- ting van een R.K. Ambachtsschool blijkt, dan zal conform het bepaa'dt in art. 25, lid 2 der Nijverheidsonde». wijswet medewerking worden verleend, I Er worde gestreefd naar uitbreiding van het kleuteronderwijs met doelma tige spreiding over de stad. De moge. I lijkheid van oprichting van een kweek-1 school voor onderwijzeressen bij hei/ kleuteronderwijs zal worden onder-] zocht. Jeugdzorg. De gemeente bevordere I het werk van de vrije jeugdorganisa-l ties en erkenne, dat zij een taak heeft I ten opzichte van de verwilderde «e I verwaarloosde jeugd. Op grondslag va» het door de raadscommissie ad hoe uit- gebrachte rapport steune de gemeenti het particulier initiatief. In de uitbrei. dingsplannen worde rekening gehoti- I den met de aanleg van speel- en sport. terreinen. Cultureel werk. De gemeente bt- vordere wetenschappelijke volksont wikkeling en kunst door het verlenen I van financiële steun aan die organisa ties die daarvoor in aanmerking komen en trede zo nodig coördinerend en sti. muierend op. Met name wordt hier ook I gedacht aan het museum, leeszalen en bibliotheken. Sociale zorg. De gemeente lenigs I de nood in de daarvoor in aanmerking komende gevallen zodanig, dat aan di noodzakelijkste levensvoorwaarden wordt voldaan, onder handhaving van het in de Armenwet neergelegde sy steem, dat de bijzondere en particuliere I armenzorg voorgaat en de overheid aanvullend optreedt. Volksgezondheid. De gemeente be-1 vordere de volksgezondheid waar zulks I mogelijk is en in sterke mate daar, I waar dit tot directe verbetering kan leiden. Arbeidsvoorwaarden. De gemeente I zorge in aansluiting op de door het rijk vast te stellen regelen, voor be hoorlijke arbeidsvoorwaarden voor het I gemeente-personeel. Jaarlijks worde onderzocht, welke arbeidscontractanten voor een tijdelijke gevolgd door een vaste aanstelling in aanmerking komen. Bedrijven. De tarieven voor gas en electriciteit worden zo laag mogelijk gehouden, rekening houdende met de financiële toestand van het bedrijf. Er worde gestreefd naar de invoering van gezinstarieven. Teneinde het voor grote bedrijven aantrekkelijker te maken zich te Alkmaar te vestigen, worden mildere bepalingen gemaakt betreffen de de levering van gas en electriciteit aan deze bedrijven. Uitbreiding. De gemeente maks krachtig aanspraak op door de ge groeide omstandigheden noodzakelijke I verlegging van de gemeentelijke gren-" zen. Paardenmarkt Het terrein van de paardenmarkt wordt omzoomd door handelaars in klompen en hoofdstellen, in gevulde koeken en ijs en een pond jutteperen gaat even vlot van de hand als een paar blankgeschuurde klompen, De handel gaat wat minder luidruchtig dan op de markt, maar er worden niettemin zaken gedaan. Tussen de kraampjes en stalletjes staan de paar-, den aan de lijn. Jonge veulens, de brui ne gazellen-ogen schichtig in 't hoofd, de korte manen doorvlochten met draadjes vuurrode wol. Hengsten op ho ge benen, het hoofd fier geheven en een uitdagend gehinnikt als men ze te na komt. Zware merries, breed in het kruis, een glans op de welverzorgde huid. Sommige dieren rusten dromerig uit, met een haaks buigen van een voorhoef en af en toe een zacht snui ven van behaaglijkheid. Koesterend wrijft een merrie haar hals langs het ranke hoofd van haar veulen, dat op trillende spillebenen wat onzeker te gen haar flank dringt. Er is weinig ruimte om te draven op deze volle markt. Het Waagplein staat vol, in de Doorbraak is geen plaatsje meer vrij, maar paardenhandel kan niet bedreven worden zonder een wilde draf met het knallen van de zweep als interpunctie. In de nauwe Achterstraat, op de Nieuwesloot slaan de hoeven de vonken uit de keien. De klompen van de eigenaars klossen naast de dravende paarden, wier manen hen om de oren slaan. Als een pluim wap peren de staarten in de snelle draf. Dan gaat het dier over in stap met een schudden van 't hoofd zodat het schuim van de lippen spat. En de onderhande lingen beginnen. -Handen slaan klet send inéén. De wandelstok, de onaf scheidelijke wandelstok, maakt drifti ge bewegingen en dichter komen de rode boerengezichten tot elkander. On dertussen schraapt de reebruine onge duldig over de straatstenen, in toom gehouden door een halster van nieuwe, krakende hennep. En tot laat in de morgen gaan de handelaars verder tussen de rijen. Tas tend, strelend, hier met een greep in een volle staart, daar met een blik in een met nijdige lippen vertrokken paardenmond. De handen vinden el kaar steeds weer, overeenstemming wordt meestal wel bereikt. De handel verloopt naar wens, op de Alkmaarse paardenmarkt. En ginds liefkoost de merrie nog al tijd haar onbeholpen veulen, dat zich onbewust van wat hier gebeurt, koes tert tegen het warm» moederlijf. Veel belangstelling voor de Poppententoonstelling De Internationale Poppententoonstel ling, die momenteel in de Kofa-maga l zijnen in de Langestraat ten bate vanl de Stichting 1940-'45 wordt gehouden, I staat nog steeds in het middelpunt der belangstelling. Maandagmorgen om kwart voor elf I bezocht de heer S. Schotten, Zuidlaan I 21 te Bergen als zesduizendste bezoeker! de tentoonstelling. Hij kreeg gen fraai# I pop. Dinsdagmiddag om vier uur meld-f de zich de zevenduizendste bezoekster Het was mej. T. Eecen, Steynstraat 351 te Alkmaar. Zij kreeg een mooie popi en een half pond paling, door de heerl Smit uit de Magdfilenenstraat beschik- r baar gesteld. Dinsdagavond kon! reeds de achtduizendste bezoekster ont-[ vangen worden. Het was mevr. v. dl Putten, Verdronkenoord te Alkmaar I die een prachtige Tyroolse pop ontving I Vele prijswinnaars mochten reedil een pop in ontvangst nemen als gevolg I van hun succes bij een van de loterijen! die voortdurend in het Kofa-magazijnl gehouden worden. Toch zijn er eonl aantal prijzen nog niet afgehaald. Hel/ zijn de nummers: 306, 1201, 2141, 448, 4756, 745 en 373. Gelijk bekend mochten de Alkmaar-I se schoolkinderen een popje in ont-f vangst nemen, waarop een nummer! staat, dat hen in staat zal stellen e«| prijs te winnen. Er zij hier op gewezen, dat de kin-I deren slechts een prijs kunnen winnen! indien zij de poppententoonstelling bef zoeken. Bij het bezoek hebben zij na-I melijk een grote kans (één op tien'1! een lot te winnen voor de lopende se-l rie. Wie dus de tentoonstelling n i e'l bezoekt, heeft geen kans een mookl pop te winnen. Een goede aansporiri| voor de schoolgaande jeugd! WINTERWERK NIEUWE KOERS BEGONNEN Morgen zal in het A.B.B.-gebouw ojl de Koningsweg een begin worden gel maakt met het winterwerk van Niet! we Koers, afdeling Alkmaar. Op dez#| avond zullen de plannen worden onl'l vouwd voor het komende seizoen. e«| naar wij vernamen, staat er heel op stapel. Een vijftiental deskundig^! op politiek, sociaal, maatschappel"'! en cultureel terrein zal worden uttge'l nodigd om de veertien dagen inleidir! gen te verzorgen, terwijl in de tussen! liggende weken onderwerpen va«l lichter gehalte zullen worden bespr"! ken. Voorts wordt gedacht aan lekei'I spel e d. Het gewestelijk bestuur koes! tert plannen voor de oprichting veil een kaderschool voor Noord-Hollafldf Noord in Alkmaar en in het najaar zal een gewestelijk week-eind worde"! gehouden. De avond begint om ha 'I acht en het programma ziet er vee'T belovend uit. Overigens staat het s«'| cretariaat van Nieuwe Koers, Lelie! straat 9. open voor alle jongeren va"! 18 tot 30 jaar. die meer "bijzonderhede',| willen weten. Uit het raadsverslag van De: not>ren wij dat doordat de g; in de toekomst niet meer „aar een andere oplossing gezoc waarbij gerekend wordt op maal verbruik van 10 millioer jaar (voorlopig 5 millioen m3 p yaii herstel en uitbreiding der de fabriek moest men afzien. Iteiir werd gegeven aan lever je Hoogovens, waar men niet ;0t levering kan overgaan. Het Alkmaarse gasbedrijf ki meest in aanmerking als tijde verancier. Den Helder zal dar waarschijnlijk over een jaar - wezen zijn op gaslevering de maar. Na 1953 zal men waars 0ok in Alkmaar overgaan tot f gedeeltelijke stillegging van hi drijf, zodat dan het benodigde de Hoogovens zal komen. Er komt wij schreven reeds eerder een nieuwe pe ding van Alkmaar naar Den Het Rijk betaalt het kapitaal bouw van een compressor-insti Alkmaar en voor de aanleg persleiding. In Sept. 1950 kan ring door Alkmaar aanvangen. Helder blijft dan het distribui in de gashouders. Of de fabr stopgezet wordt staat nog nie De kostprijs van het gas in c heer is in Den Helder 10.687 c De Hoogovens deden een aa van 6.41 ct. p. m3. gerekend kolenprijs van f 37 per ton. wordt dan afgeleverd te Heems transportkosten van daar na Helder bedragen 2.838 ct. p. n neer ook Alkmaar bij de H aansluit wordt dit bedrag nog Laatste wedstrijd bed voetbal Gisteravond werd de laatsl strijd in dit seizoen gespeeld ii der van de Alkmaarse Bedrij: competitie tussen SOVA en Pc Was het na 15 minuten sp linksbuiten A. Jansen die de 10 voor SOVA bracht, na de dezelfde speler het tweede voor zijn rekening. Kort daari te P. Koger van Povaij uit e worsteling het enige tegenpun onder goede leiding van de h kanter staande wedstrijd. Belangrijk werk werd ook door de doelverdediger van S< op moeilijke momenten zeer ri trad. De wedstrijd tussen Melkbc Black Boys hield zijn spannin minuten voor het einde. Toen Melkboeren het begeerde pi veroveren. Scheidsrechter J kon na het einsignaal op een gespeelde wedstrijd terugzien. In de afgelopen competitie 200 wedstrijden gespeeld resp.: petitiewedstrijden, 41 beker den, 3 kampioenswedstrijden. 2 schappelijke wedstrijden. 27 rechters hebben 168 wedstrijd: ten (buiten de vriendschappel kele scheidsrechters zelfs 11 to strijden. De 30 elftallen speel middeld 12 wedstrijden in comj bekerverband. Het hoogste aa: strijden per week was 15. In 1 werd het vastgestelde progra gewerkt. Slechts één wedstriji door regen worden uitgesteld vallen van ernstige aard. uitg éen beenbreuk, welke ontstol „verdraaiing" kwamen niet vo De winnaars van de afgelof petitie zijn: Reiniging algemeen kampi kampioen afd. B, Lichtbedrijv pioep afdeling A, Krom kam: deling C, SOVA kampioen x ronde beker. Melkboeren 1 verliezersronde beker. Openstelling wink Voor de opensteling op Zoi winkels waar uitsluitend of i zaak vis, fruit, hetzij brood, suikerwerk, chocolade, al dan zamen met consumptie-ijs ten in voorraad zijn, is het volge paald: De Commissaris van Politie maar maakt de belanghebbei keiiers er op attent, dat de gebruik zijnde kaarten waarc aangegeven de uren, gedurem de winkel op Zondag voor bliek is geopend, met ingani October a.s. ongeldig worden. Vanaf genoemde datum mi sluitend kaarten worden gebr het model, dat aan het Bur Politie, kamer 5, ter inzage lig! tevens van heden af exempl; krijgbaar zijn. Alkmaar en omstreki de Jaarbeurs Alkmaar er, omstreken zijn de Jaarbeurs vertegenwoor< zijn stands van de firma G. uit Heer-Hugowaard (aard sorteermachine)The America Comp. (technische rubbera de Technische Borstelfabriek Bots,' de Draad- en Metaa briek P. Kommer CoErik: Rubber, Hulskamp Met fabriek N.V.. de Zaadhandel teelt van de L.T.B. alle in en de Langediiker Zaadteelt handel (Fa. B. van Loenen) Scharwoude. De firma Bruin en Zonen Pancras is ter beurze aanw- tal van nuttige landbouww van de Canadese firma Be: Ltd. Men ziet er o.m. een mesttransporteur, een handi crijper en andere apparaten, 'mkendheid verdienen dan ze

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2