irking K.V.P. \rbeid lg' Vervolg Stadsnieuws pen Helder krijgt het volgend jaar gas van Alkmaar De moord te Heemskerk in hoger beroep Raadslid Hart „diende onder 5 burgemeesters De aanvoer van pekelharing £aafsfe N ieuws Dader van roofoverval gearresteerd de ingewonnen ambtelij. de noodzaak van onrich- ?en R.K. Ambachtsschool al conform het bepaa'de 1 2 der Nijverheidsonder- iwerking worden verleend. I streefd naar uitbreiding teronderwijs met doelma- over de stad. De moge- oprichting van een kweek- onderwijzeressen bij het wijs zal worden onder- De gemeente bevordere n de vrije jeugdorganisa- ine, dat zij een taak heeft van de verwilderde en !e jeugd. Op grondslag van raadscommissie ad hoe uit. pport steune de gemeente er initiatief. In de uitbrei. i worde rekening gehou- ianleg van speel- en sport- werk. De gemeente b«- itenschappelijke volksont- kunst door het verlenen le steun aan die organisa- voor in aanmerking komen nodig coördinerend en sti- Met name wordt hier ook het museum, leestalen en rg. De gemeente lenige le daarvoor in aanmerking vallen zodanig, dat aan de ste levensvoorwaarden an, onder handhaving van Armenwet neergelegde sy- e bijzondere en particuliere oorgaat en de overheid iptreedt. ïdheid. De gemeente be- 'olksgezondheid waar zulks en in sterke mate daar, t directe verbetering kan irwaarden. De gemeente nsluiting op de door het stellen regelen, voor be- seidsvoorwaarden voor het rsoneel. Jaarlijks worde welke arbeidscontractanten jdelijke gevolgd door een Hing in aanmerking komen. De tarieven voor gas en worden zo laag mogelijk ekening houdende met de iestand van het bedrijf. Er sefd naar de invoering van ?n. Teneinde het voor grote lantrekkelijker te maken maar te vestigen, worden alingen gemaakt betreffen- ing van gas en electriclteit idrijven. g. De gemeente make inspraak op door de ge- standigheden noodzakelijke van de gemeentelijke gren- angstelling voor de sntentoonstelling ationale Poppententoonstel- imenteel in de Kofa-maga- i Langestraat ten bate van 1940-'45 wordt gehouden, eeds in het middelpunt der ïorgen om kwart voor elf heer S. Schotten, Zuidlaan als zesduizendste bezoeker :elling. Hij kreeg een fraaie gmiddag om vier uur meld- zevenduizendste bezoekster. ;j. T. Eecen, Steynstraat 35 Zij kreeg een mooie pop pond paling, door de heer Magdplenenstraat beschik- eld. Dinsdagavond kon trtduizendste bezoekster ont- •den. Het was mevr. v. d. •dronkenoord te Alkmaar, chtige Tyroolse pop ontving, iwinnaars mochten reeds ontvangst nemen als gevolg rees bij een van de loterijen, irend in het Kofa-magazijn lorden. Toch zijn er een en nog niet afgehaald. Het nmers: 306, 1201, 2141, S03, 15 en 373. send mochten de Alkmaar aderen een popje in ont- en, waarop een nummer ten in staat zal stellen een men. ;r op gewezen, dat de kbi ts een prijs kunnen winnen, le poppententoonstelling be- het bezoek hebben zij na- grote kans (één op tien!) winnen voor de lopende se as de tentoonstelling niet >eft geen kans een mooie inen. Een goede aansporing roolgaande jeugd! WERK NIEUWE KOERS BEGONNEN :al in het A.B.B.-gebouw op iweg een begin worden ge- het winterwerk van Nieu- afdeling Alkmaar. Op deze ;n de plannen worden ont- r het komende seizoen, en, ernamen, staat er heel wat Een vijftiental deskundigen sociaal, maatschappeb''! il terrein zal worden uitge* de veertien dagen inleidin- ïorgen. terwijl in de tussen- weken onderwerpen van alte zullen worden bespro- i wordt gedacht aan leken- et gewestelijk bestuur koes- n voor de oprichting van chool voor Noord-Holland' .lkmaar en in het najaar za stelijk week-eind worden De avond begint om hal t programma ziet er veel- lit. Overigens staat het se- ran Nieuwe Koers, Lelie pen voor alle jongeren van tar. die meer "bijzonderheden en. Uit het raadsverslag van Den Helder •otaren wij dat doordat de gasfabriek de toekomst niet meer voldoet, «aar een andere oplossing gezocht werd, waarbij gerekend wordt op een nor- paal verbruik van 10 millioen m3 per ',33r (voorlopig 5 millioen m3 per jaar). Van herstel en uitbreiding der bestaan- je fabriek moest men afzien. De voor- I iieur werd gegeven aan levering door ■e Hoogovens, waar men niet vóór 1954 ij,t levering kan overgaan. Het Alkmaarse gasbedrijf kwam het ueest in aanmerking als tijdelijke le verancier. Den Helder zal dan ook waarschijnlijk over een jaar aange wezen zijn op gaslevering door Alk maar. Na 1953 zal men waarschijnlijk 00k in Alkmaar overgaan tot gehele of gedeeltelijke stillegging van het gasbe- urijf. zodat dan het benodigde gas van je Hoogovens zal komen. Er komt wij schreven daarover reeds eerder een nieuwe persgaslei- jing van Alkmaar naar Den Helder. Het Rijk betaalt het kapitaal voor de bouw van een compressor-installatie in Alkmaar en voor de aanleg van de persleiding. In Sept. 1950 kan de leve ring door Alkmaar aanvangen. In Den Helder blijft dan het distributiebedrijf in de gashouders. Of de fabriek daar stopgezet wordt staat nog niet vast. De kostprijs van het gas in eigen be heer is in Den Helder 10.687 ct. p. m3. De Hoogovens deden een aanbieding van 6.41 ct. p. m3, gerekend naar een kolenprijs van f 37 per ton. Het gas wordt dan afgeleverd te Heemskerk. De transportkosten van daar naar Den Helder bedragen 2.838 ct. p. m3. Wan neer ook Alkmaar bij de Hoogovens aansluit wordt dit bedrag nog lager. Laatste wedstrijd bedrijfs voetbal Gisteravond werd de laatste wed strijd in dit seizoen gespeeld in het ka der van de Alkmaarse Bedrijfsvoetbal competitie tussen SOVA en Povaij. Was het na 15 minuten spelen de linksbuiten A. Jansen die de stand op 1—0 voor SOVA bracht, na de rust nam dezelfde speler het tweede doelpunt voor zijn rekening. Kort daarna maak te P. Koger van Povaij uit een doel- worsteling het enige tegenpunt in de onder goede leiding van de heer Bis- kanter staande wedstrijd. Belangrijk werk werd ook verricht door de doelverdediger van SOVA die op moeilijke momenten zeer rustig op trad. De wedstrijd tussen Melkboeren en Black Boys hield zijn spanning tot 10 minuten voor het einde. Toen wisten de Melkboeren het begeerde puntje te veroveren. Scheidsrechter Janbroers kon na het einsignaal op een prettig gespeelde wedstrijd terugzien. In de afgelopen competitie zijn ca. 200 wedstrijden gespeeld resp.: 136 com petitiewedstrijden, 41 bekerwedstrij den, 3 kampioenswedstrijden, 20 vriend schappelijke wedstrijden. 27 Scheids rechters hebben 168 wedstrijden geflo ten (buiten de vriendschappelijke) en kele scheidsrechters zelfs 11 tot 18 wed strijden. De 30 elftallen speelden ge middeld 12 wedstrijden in competitie- of bekerverband. Het hoogste aantal wed strijden per week was 15. In 18 weken werd het vastgestelde programma af gewerkt. Slechts één wedstrijd moest door regen worden uitgesteld. Onge vallen van ernstige aard. uitgezonderd éen beenbreuk, welke ontstond door „verdraaiing" kwamen niet voor. De winnaars van de afgelopen com petitie zijn: Reiniging algemeen kampioen en kampioen afd. B. Lichtbedrijven kam pioen afdeling A. Krom kampioen af deling C. SOVA kampioen winnaars ronde beker. Melkboeren kampioen verliezersronde beker. De laatste HLO-examens Over enkele dagen zullen de laatste examens voor het HLO-diploma wor den afgenomen. Zondag 10 Sept. is be stemd voor 't wandelen. Het vertrek zal geschieden vanaf de Overdekte, om streeks 1.30 uur. De athletieknummers worden 17 September op het Sportpark verwerkt, terwijl hej zwemmen 20 Sep tember in de Overdekte zal plaats vin den, aanvang 8.30 uur. Eventuele ge gadigden kunnen zich aanmelden bij de Overdekte. Wij vernamen dat hoogst waarschijn lijk van de wandeltochten een film zal worden opgenomen, welke een onder deel moet worden van de propaganda film die men voor het Nederlands Olympisch Comité gaat maken. Burgerlijke Stand Geboren Robert A., zoon van A. N. Driesen en Th. C. Blom. Pieter, zoon van K. de Graaf en B. Meijerink. Joseph, zoon van J. Dekker en C. J. Hogeling. Alida M., dochter van P. J. Femée en A. de Groot. - Hielke O., zoon van H. van Woerden en H. Kraaijenga. Catharina P. M., dochter van C. J. Schroder en A. A. Erkamp. Getrouwd: Nicolaas J. Blankman en Susanna M. Borpeson. Wypke Mensonides en Beeuw Valkema. Johannes C. v. Alphen en Geertruida M. Ranzijn. Willem Goris- sen en Hendrika J. Kolleman. Overleden: Theodoras Hulskamp, 34 jaar, gehuwd met C. M. Meijssen. Klaas Kossen, 78 jaar, weduwnaar van M. de Jong, eerder van T. Filmer. De Ruyter tegen Feeke in Beverwijk Gisteravond speelden in Beverwijk ten bate van de Niwin de biljartmata dors Kees de Ruyter en Jan Feeke een partij van 500 car. Er was in Café Scheywijck veel belangstelling. De partij werd onder grote spanning in 20 beurten gewonnen door Jan Fee ke met 500 tegen 458. Kees de Ruyter noteerde series van 58 52 80 95 en 108, terwijl Jan Feeke o.m. de volgende series maakte: 51 120 49 64 63. Gem. Feeke 25; gem. De Ruyter 22.90. Tramlijn „Begeerte" De, directie van het Gulden Vlies is er in geslaagd twee opvoeringen alhier te doen geven door het bekende ge zelschap „Comedia" en wel op a.s. Za terdag en Zondag. Opgevoerd zal wor den het grootste successtuk van het vo-~ rig seizoen, n.l. Tramlijn „Begeerte", dat ook hier in Alkmaar met Ank v. d. Moer in de hoofdrol een zeer grote bij val vond. Wie deze bijzondere opvoe ring nog niet zag verzuime de nu ge boden gelegenheid niet. Bevesiiging van eis gevraagd Gistermorgen werd de moordzaak te Heemskerk, waarbij de echtgenote van C. D. haar man, met behulp van een zekere O., met een koord wurgde, in hoger beroep behandeld .voor het Ge rechtshof te Amsterdam, gepresideerd door Jhr. mr. J. van der Does de Wil- lebois. De medeplichtige O. had zich reeds bij het vonnis van de rechtbank te Haarlem neergelegd, doch de hoofd verdachte B tekende tegen de uitspraak van twaalf jaar gevangenisstraf beroep aan. De procureur-generaal mr. A. A. L. F. van Dulleman zag geen verzach tende omstandigheid in het feit, dat de moord die hij een der afschuwelijkste uit de geschiedenis noemde, reeds 12 jaar geleden was gepleegd en besloot zijn requisitoir dan ook met de eis van twaalf jaar gevangenisstraf, over eenkomstig het vonnis van recht bank. De verdediger, mr. H. J. Sluiter, pleitte clementie, mede met het oog op de vijf kinderen van verdachte. De uitspraak volgt op 20 September. Tegenstrijdige berichten over Generaal Loe Het nationalistische Chinese persbu reau meldt, dat generaal Loehan on verwacht per vliegtuig te Tsjoengking is aangekomen voor een conferentie met Tsjiang Kai-Sjek. Het persbureau, dat een regerings woordvoerder te Kanton als zijn zegs man noemt, ontkent, dat generaal Loe in opstand is gekomen. Daarentegen wordt in buitenlandse kringen, die in nauw contact staan met de Chinese nationalistische regering verklaard, dat het Chinese kabinet heden zal beslis sen of het zijn legers tegen de opstan dige generaal Loehan, de gouverneur van Joennan, zal doen oprukken. Openstelling winkels Voor de opensteling op Zondag van winkels waar uitsluitend of in hoofd zaak vis, fruit, hetzij brood, banket, suikerwerk, chocolade, al dan niet te zamen met consumptie-ijs ten verkoop in voorraad zijn, is het volgende be paald: De Commissaris van Politie te Alk maar maakt de belanghebbende win keliers er op attent, dat de thans in gebruik zijnde kaarten waarop staan aangegeven de uren, gedurende welke de winkel op Zondag voor het pu bliek is geopend, met ingang van 1 October a.s. ongeldig worden. Vanaf genoemde datum mogen uit sluitend kaarten worden gebruikt van het model, dat aan het Bureau van Politie, kamer 5, ter inzage ligt en waar tevens van heden af exemplaren ver krijgbaar zijn. Alkmaar en omstreken op de jaarbeurs Alkmaar er, omstreken zijn goed op de Jaarbeurs vertegenwoordigd. Er zijn stands van de firma G. Burger uit Heer-Hugowaard (aardappelsor- sorteermachine), The American Rubber Comp. (technische rubberartikelen) de Technische Borstelfabriek voorh. C Bots! de Draad- en Metaalwarenfa- briek P. Kommer CoEriks Pakking Rubber, Hulskamp Metaalwaren- fabriek N.V.. de Zaadhandel en Zaad teelt van de L.T.B. alle in Alkmaar en de Langedi.iker Zaadteelt en Zaad handel (Fa. B. van Loenen) in Zuid Scharwoude. De firma Bruin en Zonen uit St Pancras is ter beurze aanwezig met tal van nuttige landbouwwerktuigen van de Canadese firma Beatty Bros Ltd. Men ziet er o.m. een moderne mesttransporteur, een handige hooi grijper en andere apparaten, die meer •"kendheid verdienen dan ze bezitten. RECTIFICATIE Tegen de buschauffeur D. K„ die Maandag wegens vernieling voor de Politierechter terecht stond, eiste mr. A. W. Holsteijn twee maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf. Abusieve lijk was vermeld twee maanden gevan genisstraf voorwaardelijk. Einde van deze maand zal het koninklijk echtpaar een bezoek bren gen aan de provincie Overijssel Het Bataviaasch Nieuwsblad waarschuwt tegen terugtrekking der troepen Het Bataviaasch Nieuwsblad schrijft in een hoofdartikel, dat er geen reden aanwezig is voor een juichstemming. Dit laatste heeft ongewenste gevol gen, aldus het blad, dat wijst „op de plotselinge aandrang, die door sommi gen wordt uitgeoefend om dan al vast maar vooruit te lopen op de algehele terugtrekking van de Nederlandse troepen en over te gaan tot de ont ruiming van Solo, de residentie Ban- jumas, etc. Dit zou, aldus het blad, voorbarig zijn. NIEUV.' WERELD-VAKVERBOND CONTRA WFTU. Op de .jaarlijkse .conferentie van het Britse vakverbond, de TUC (Trade Union Congress), is met 6.758.000 tegen 1.017.000 stemmen besloten de leiders van het congres volmacht te verlenen voor de vorming van een nieuwe we reldorganisatie van vakverenigingen, die de strijd zou aanbinden met t door communisten geleide wereldvak verbond, WFTU. Koedijk De eerste vergadering van de nieu we raad der gemeente Koedijk droeg een feestelijk karakter. Niet in de eerste plaats door de Installatie van de nieuive raadsleden, niet door de wethoudersverkiezing, maar door de spontane huldiging uit alle lagen en groepen der bevolking, die de heer P. Hart ten deel viel, naar aanleiding van het feit, dat deze dertig jaar deel heeft uitgemaakt van Koedijks vroedschap, een zeker niet alledaags verschijnsel. De fleurig met bloemen versierde ta fel, de propvolle publieke tribune, de redevoeringen, de aangeboden geschen ken, zij waren evenzovele bewijzen van de grote plaats, die de heer Hart in het openbare leven van Koedijk in de loop van die dertig jaar is gaan inne men. Niet minder dan vijf burgemees ters stonden in die periode aan het hoofd van het gemeentebestuur. Alvorens tot de huldiging over te gaan werd een viertal agendapunten in vlot tempo afgewerkt. Na een wel komstwoord van burgemeester Schel- linger legden de raadsleden, die allen aanwezig waren, één voor één in zijn handen de eed of de belofte af, waar na de voorzitter de drie nieuwbenoem de leden, de heren v. d. Gragt, Kunst en Glas welkom heette. Voor de wethouderszetels waren geen candidaten gesteld, zodat een vrije stemming de beslissing bracht. De heer F. Riekwel werd met vijf stemmen tegen Glas één en Lammert- schaag één gekozen, zodat deze wet houdersplaats gecontinueerd wordt. Op de vrijgekomen zetel van de heer Brouwer werd de heer v. d. Gracht gekozen met zes stemmen tegen de heer Glas één stem. Nadat notulen en ingekomen mededelingen onder de ha mer waren doorgegaan, volgde het laatste agendapunt, de hudiging van de jubierende heer P. Hart. De huldiging. In zijn toespraak zeide burgemees ter Schellinger, dat het voor hem een moeilijke opgave was, de grote ver diensten van d heer Hart in het juis te daglicht te stellen. In dertig jaat is veel, héél veel gebeurd. Spr. her innerde aan de woningbouw, vooral op Oosterdijk, en aan andere sociale voorzieningen. De jubilaris, aldus de burgemeester, stond altijd klaar voor iedereen, die bij hem aanklopte. Na dat spr. ook mevr. Hart, die haar man zo vaak heeft moeten missen, in zijn huldiging had betrokken, besloot de burgemeester met woorden van op rechte gelukwens. De prijzen van kool en de war mie (Van onze agrarische medewerker). Nadat de prijzen van de kool in de afgelopen week zeer goed waren ge weest, heeft de warmte van de laatste dagen een opmerkelijke val met zich meegebracht. De witte kool liep vrij plotseling terug tot ongeveer 8, de rode kool bracht, voor zover ze niet werd doorgedraaid 5.507 op, de gele ongeveer 67. De levering naar Frankrijk geeft door de warmte ongekende moeilijkheden. Niet alleen heeft ze zeer te lijden aan de grens, waar ze vaak op zeer onoor deelkundige wijze wordt omgeladen, daarnaast is de reis onder de tegen woordige omstandigheden in de regel te lang en komt het goed aan zijn eind bestemming in een dikwijls onbruik bare toestand. Daarbij komt, dat contract met Duitsland nog altijd tot stand is gekomen, zodat de h. ..el op dit land onzeker is. Wel kan iedere week voor een bedrag van een half millioen dol lars worden uitgevoerd, maar deze tij delijke maatregel had eigenlijk reeds lang voor een meer definitieve moeten zijn vervangen. Naar we menen is het vooral de prijs, die 'n hindernis vormt bij de besprekingen. Blijkens een Maandagmorgen gepu bliceerde maatregel mogen voorlopig geen waspeen en geen uien naar Duits land worden uitgevoerd. Van de ver dere artikelen, die zijn goedgekeurd voor export, mag maximaal 30 pet. naar Duitsland worden verzonden. Achtereenvolgens werd daarna het woord gevoerd door de heren v. d. Gragt (KVP), Lammertschaag (VVD), Riekwel (Arb.) en de gemeentesecre taris de heer Sloof, die ieder op hun wijze de jubilaris in warme bewoor dingen huldigden. Vooral kwamen steeds opnieuw naar voren de grote verbeteringen, die tot stand kwamen in de thans geëindigde periode. De laatste spr., die reeds in gemeente dienst was toen de heer Hart zijn in trede in de raad deed, liet zijn woor den vergezeld gaan van een geschenk onder couvert namens het gemeente- personeel. Een serenade Nauwelijks had burgemeester Schel linger het officiële gedeelte van de vergadering gesloten verklaard, of uit de vestibule klonken de opgewekte to nen van het muziekkorps „Aurora", dat onder leiding van de heer Jongs- ma de jubilaris een klinkende serena de bracht, zodat de wanden van de raadszaal er van daverden. Na dit muzikale intermezzo, dat door de heer Hart evenals door alle aan wezigen met het grootste genoegen werd aangehoord, kwam nog een lange rij sprekers getuigen van de gevoelens van dankbaarheid en waardering. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door het oud-raadslid de heer Blauwboer, door de heer Boon namens het comité van partijlozen (dat door middel van een collecte gelden had bij eengezameld waarvoor een wandbord en een radiotoestel werden gekocht als blijvende herinnering voor de jubilaris) door de heren Makkes, Schuur, de Ruy ter en Reijnders (mede namens 't per soneel van de kleuterschool) door mej. de Vries, de sociaal-werkster, door de commandant van de brandweer Vis ser, door de wachtmeester der Rijkspo litie Slooten en door de gemeentewerk man Damiaans. De jubilaris dankt. Het was voor de heer Hart zeker geen gemakkelijke opgave uiting te ge ven aan de gevoelens, die hem op deze avond bezielden. Aanvankelijk zocht de jubilaris ontroerd naar zijn woor den, maar naarmate hij verder sprak, en getuigde van de innerlijke bevredi ging, die hem uit zijn taak deelachtig werd, hervond de heer Hart zijn hou ding zodat zijn dankwoord werd tot een op uistekende wijze voorgedragen rede, die alle aanwezigen in de ban hield. Spr zeide niet te weten, wat nu precies het hoogtepunt was uit de vele huldigingsblijken, die hem bereikten, doch de eenheid onder de bevolking die zich thans manifesteert, heeft hem diep getroffen, omdat het juist die een heid was, die hem steeds als ideaal voor ogen zweefde. Nog lange tijd is men vervolgens in ongedwongen sa menzijn bijeengeweest. In de week van 21 t.e.m. 27 Aug. j.l. zijn er volgens de cijfers, die geregeld door de Dienst der Ned. Haringcontrö- le worden verstrekt, in totaal 18311 kantjes pekel en steurharing aange voerd, waarvan 8712 kantjes te Sche- veningen, 5718 kantjes te Katwijk, 3346 kantjes te Vlaardingen en 535 kantjes te IJmuiden. Wat de totale aanvoer in bovenge noemde havens vanaf het begin dei- teelt (17 Mei j.l.) betreft, deze bedroeg in totaal 168.033 kantjes. De prijzen der pekelharing (de steur haring laten wij buiten beschouwing, daar deze voor de rokerijen bestemd is) waren in de eerste dagen van de vorige week, te Vlaardingen, Scheve- ningen en Katwijk, gemiddeld als volgt: Vlaardingen: maatjesharing (klein) pl.m. f 26.50 p. kantje, volle haring (groot) pl.m. f 32.p. kantje. Scheveningen: maatjesharing (klein) pl.m. f 24.50 p. kantje, volle haring (groot) pl.m. f 31.70 p. kantje. Katwijk: maatjesharing pl.m. f 27.55 p. kantje. Tellen wij deze cijfers samen en de len we de som hiervan door 7, dan blijkt, dat de gemiddelde prijs der ha ring f 29.05 'per kantje en c.a. 3.3 cent per stuk bedroeg. Daar verscheidene detailhandelaren, vooral in de grote steden, over het algemeen nog 15 ct. per stuk aan de consument in rekening brengen, dan valt hieruit toch zeker wel te concluderen, dat het verschil tussen de in- en verkoopprijs veel te groot is en de detailhandelsprijs aan merkelijk lager gesteld kan worden. Onze Bridperubriek INFORMATIE- EN STRAFDOUBLET Bieden met Culbertson betekent niet alleen weten op welke kaart wel en op welke niets gezegd mag worden, maar ook wanneer er sprake is van een informatiedoublet en een strafdoublet. Er is sprake van het eerste, wanneer de partner nog niet heeft geboden (dus niet heeft gedubbeld of een strafpas heeft gegeven), er bij de eerste gele genheid gedubbeld is of het te dubbe len bod één. twee of drie in een kleur is. Van strafdoubleren is sprake, Wan neer de partner geboden heeft, er niet bij de eerste gelegenheid gedubbeld wordt of het gedubbelde bod twee of meer S.A. of vier (of meer) in een klein- is, uitgezonderd een openingsbod van vier in een kleur. Voor een informatiedoublet zijn mi nimum 3 H.T. nodig. Wat de partner moet antwoorden? Hij (zij) biede de langste kleur, met twee H.T. (voor een zeskaart is ar derhalve H.T. voldoende) en late l.S.A. horen met een H.T. en een stopper de kleur van de tegen partij of anderhalve H. T. zonder stop per. Twee 3.A. wordt geboden met twee H.T. en een dubbele stopper. Na een tussenbod (en een redoublet) past de partner als hij een waardeloze kaart heeft, biedt een kleur met een zeskaart, idem met een vijfkaart en een halve a één H.T., idem met een vierkaart en een a twee H.T. Een sprongbod wordt gegeven met 'n bied- bare kleur en meer dan twee H.T. Men bedenke, dat Culbertson een pas na een redoublet van 1 S.A. als een strafpas beschouwt. En wat moet geantwoord worden, in dien het bod van de partner gedubbeld is? Met twee of meer H.T redoubleert men, met een waardeloze kaart of an derhalf 5 twee H.T. wordt gepast. Wie minder dan anderhalve H.T heeft, biede een klqur speciaal wanneer hij (zij) kort is in de kleur van de partner Een sprongbod is één ronde forcing (in de eigen kleur) en wordt geboden met een onregelmatige distributie en meer dan twee H T Met ongeveer drie steunslagen dient men de kleur van de partner te verhogen. Tenslotte bedenke men wel, dat twee Sch over een Hof drie KI over één H„ wil zeggem „Partner, ik beschik over drie a dne en halve H.T en een twee kleurenspel (minimum twee vijf- kaarten of één sterk? hoge kleur met .acht speelslagen! Wie dit vergeet en andere conclusies' trekt, zal onaange name ervaringen opdoen met Culbert son'» systeem. -""Soo/* S/'/n BI eyas Bergruimte VIII. RUIMTE IS EEN veelbegeerd iets. Er zijn handjes vol mensen, die er naar likkebaarden. De geschie denis verhaalt het in ruwe trekken. Ook deze, zo soepel opgekomen lichting van hen, die zich met de wapenrok moeten omgorden, heeft met ruimtegebrek te kampen. De zo kloek gevulde plunjezak en de zeer uitgebreide inhoud van het burger koffertje moeten in het ietwat be nauwende kastje gestampt worden. In ieders ogen is dit onmogelijk. Het kan eenvoudig niet. Het mogen er dan nog geen veertig zijn die hun onbegrijpen over dit enge geval te kennen geven, het peloton raakt volwassen. Bezwete koppen met vet tige laagjes stof behangen, puffen en kijken hulpeloos in het rond. Waar moet dat alemaal naar toe? Aan haakjes en ijzertjes benge len iasjes en de shirts hangen ver open. Hier en daar wordt een kan kertoontje gehoord over „nou zit ten we er pas één dag en de herrie begint al." Enkele klare geesten die pen wasgerei op en gaan zich ver frissen. Het is nodig. Het zware ge brom van nog-burger-mensen om lijst het uitstallen van het pas ver worven militaire bezit op de stro zak. Het worden kleine bazars. Handdoeken, ondergoed, riemen, tassen, scheergerei, het wordt op gediept. Vaak onder veel gezucht, want het zit behoorlijk stevig in de zak gepropt. M'n pas gearriveerde „slapie" hij ligt onder, zit danig in de knoop. Er wordt om raad ge vraagd door iedereen aan iedereen, „waar leg jij dit neer? Onder je kussen? Nou, afijn, ik zal wel zien als het niet goed is, hoor ik het wel." Aan de andere kant van de ka mer gaat het Mokums. Daar heeft zowaar de Amsterdammer, die van middag met enkele woorden de ge neraal tegen de vlakte mepte, z'n strozak opgeslagen. In die hoek schijnen ze een moeite te hebben met de engte. „Mag ik me effe voor stellen? M'n moeder doopte me Theodoor. Maar dat doet er niet toe, want straks worden we toch Jan Soldaat Né, vader, wat maak jij een hoop drukte van dat inpakken! Let er 's op mijn woorden. Morgen sjouwen ze je weer ergens anders naar toe. Kijk, dat hele zootje, laat je stiekumpies in je stukkezakkie zitten. Je mot niet vergeten, dat je nou in het leger bent. Straks komt er een order, dat we moeten op rukken. Dan ben je de klos met je mooie kassie. Nee, je moet het effe bekijken. Maar het geeft niet hoor, ik ben ook jong geweest." Het is de sappige toon en de onweerstaan bare mimiek van de Amsterdam mer, die dra lachscheuten door de pijpenla doet golven. Op de rand van z'n krib gezeten, bouwt de be brilde sinjeur een shaggie en laat z'n bagage voor wat het is. Z'n gezicht staat op niet-begrijpen. „Dat ze mij nou als kanonnenvlees willen hebben, begrijp ik niet. Ka- ninnenbeen zou beter bij komen. Moet je dat ruige stukkie broek van me zien. Is toch niet berekend op z'n slanke jongeman als ik ben, zeg nou zelf? Maar jongens, we zit ten toch allemaal in het slagschip en we zullen er iets van moeten maken. Kan best aardig worden met zo'n gekloft stelletje. Maar jij zal je buik moeten intrekken, makker, anders krijgen we mot." De grom is weg en de grinnik is gekomen. On der het uitpakken. Toch kan geen mens er uitkomen Het is teveel voor één dag. Zo ben je gezond en zo ben je militair. Verschillende knapen geloven het wel en duwen alles wat aan kant en gaan aan tafel zitten. Het voorbeeld werkt aan stekelijk. Och, waarom ook niet. Morgen zien we verder. Eerst maar even rustig roken. Er komt shag en vloei en er wordt gedraaid De ta bak wordt hoffelijk doorgegeven. Hier en daar verwonderde blikken ovër zoyeel beleefdheid. Een an dere wereld. Onder andere mensen. Eerst vreemd. Eerst zoeken, pei len, hoever je kan gaan. Zal er wel afgaan. Theodoor, ja, heus hij heet Theodoor, begrijpt er tenminste weinig van en komt er gemoedelijk bij de groep zitten. „Zo stoere vech ters. laten jullie je moegevochten benen even bengelen? Geeft niet hoor. Maar jongens. We moeten wel effe 't krijgsplan voor morgen be spreken. Dit lucifersdoosje zijn wij, dat potloodje is de vijand, en nou maar strategisch opstellen. Wat zul len we 'n lol hebben!" Zaandams Burgemeester voor Haarlemse kanton rechter WEGENS ZWEMMEN VAN RECHTS VERVOLGING, DOCH VEROOR DEELD VOOR HET DRAGEN VAN EEN BADPAK Hedenmorgen heeft voor de Kanton rechter te Haarlem de zaak gediend van de burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen, die aan het strand te Heemskerk het zwemverbod had overtreden. Zaandams burgemeester werd ont slagen van rechtsvervolging wat het zwemmen betreft, doch veroordeeld tot een boete van f 6 of 2 dagen hech tenis wegens het zich ophouden in bad pak op het Heemskerkse strand. De eis was één dag hechtenis voor waardelijk met een proeftijd van één jaar. OP NIJMEEGSE VEILING WORDT 10 TON FRUIT PER DAG DOOR GEDRAAID. De aanvoer van de beste soorten fruit uit Maas en Waal, Betuwe en Land van Kuyk blijft op de Nijmeegse veiling voortdurend toenemen. Dage lijks worden er grote voorraden min derwaardig fruit, vooral afval, doorge draaid. Gemiddeld tien ton per dag. 150 AMSTERDAMSE POLITIE MANNEN ONDERSCHEIDEN. Dinsdag, een jaar geleden, de zesde September, was voor het Amsterdamse politiecorps de drukste en zwaarste dag tijdens de inhuldigingsfeesten. De Amsterdamse hoofdcommissaris heeft Dinsdag aan 150 leden van zijn corps, die buiten het algemene politiewerk toen met bijzondere taken waren be last, de in zilver uitgevoerde „inhul digingsmedaille 1948" uitgereikt. BESTELLING VAN POOTVIS Naar wij vernemen zal er thans even als dit het vorige jaar' het geval was, over de periode van 1 Nov. tot 15 Maart een bijdrage kunnen worden verleend ter verbetering van de visstand in die wateren, welke aan de uitzetting van pootvis behoefte hebben. Voor de voorwaarden, waaraan moet worden voldaan, om voor deze bijdrage in aanmerking te komen, moet men zich wenden tot de Inspecteur der Vis serij van het 4e, 6e en 7e district, Hee renstraat 43 te Utrecht. Ongecorrigeerd) De groepscommandant van de rijks politie te Haarlemmermeer en zijn manschappen hebben vanmorgen bü de Aalsmeerderdjjk, T. G., geboren in 1921 en wonende in de Haarlemmer meer gearresteerd, verdacht van de roofoverval op de caféhouder De Haan en diens zuster, gepleegd Maandag avond. De verdachte Leeft een volle dige bekentenis afgelegd. Het geroofde geld is door de politie in beslag geno men. In de toestand van de beide slaehtofers is enige verbetering inge treden. ONTBINDING VAN DE UFA. Heden wordt de verordening van het militair bestuur van kracht, die be paalt, dat de filmmaatschappij UFA, die eens in handen der nazi's was. ont bonden wordt. De vele ondernemingen van de UFA zullen openbaar verkocht worden 90 pet. der activa was het be zit geworden van het regiem van Hit- Ier. De verkoop zal verdeeld worden over een periode van 18 maarvlen. Sch e ep vaartberichten Aalsurn, R'dam—Calcutta, 5-9 van Madras Andijk, R'dam- Vera Cruz, 6-9 te Wilmington verwacht Armilla (t), 5-9 van Soerabaja naf Pladjoe Blitar, R'dam—Java, 5-9 van Tand» 'ong Pandang Ceronia (t), Singapore—Aden, passeerde 5-9 Sabang Cottica, Paramaribo— A'dam, 6-9 te Plymouth verwacht Eemdijk, 5-9 van Havanna te R'dam Ena (t), Port Said—Abadan, passeerde 5-9 Perim Gaaster- kerk, 5-9 van Port Elisabeth naar East Londen Grootekerk, Zanzibar—A'dam, 5-9 te Suez Jaarstroom, A'dam—Dualla, 5-9 van Freetown Johan van Oldenbarnevelt, Java—A'dam, pa«- seerde 5-9 Ouessant - Laagkerk, 6-9 van Ko« weit te Basra Laurenskerk, Calcutta—R'dam, 5-9 van Boulogne Leopoldskerk, Calcutta— R'dam, 5-9 van Aden Mal vin a (t), 5-9 van Pladjoe te Miri Mariekerk, R'dam—Kobe, 5-9 te Manilla Mirza (t), 5-9 van Singapore ^te Pladjoe Oranjefontein, 5-9 van Beixa naar Zanzibar Polyphemus, 5-9 van A'dam to Batavia Raki, 5-9 van Singapore te Batavia Rempang, Java—A'dam, 5-9 van Port Swet- tenham Ridderkerk, Brisbane—R'dam, pas seerde 5-9 Messina Roebiah, A'dam—Gal veston, 5-9 te Port Arthur. Akkramdijk, 6-9, 4 uur, van Bremen te Ham burg. Amsteldijk, Kobe—R'dam, passeerde 5-9 Gibraltar Kongsborg, Abadan-R'dam, pass. 6-9 Vh'ssingen naar Antwerpen Laurenskerk, Cal cutta—R'dam, passeerde 6-9 Vlissingen naar Antwerpen. Westerdam, 5-9 van R'dam te New York. Amsteldiep, passeerde 6-9 Dover, wordt 7-9 te A'dam verwacht Arenskerk, 8-9 van Elleppey te Cochin Maas, 6-9 van Ciudad Trujillo te Kingston verwacht tyfacuba (t), 6-9 van San Lorenzo te Curacao ZWAAG, 5 Sept. Aardappelen 7.90; spinazie 8—23; postelein 14—16; 4.30— 9.60; bieten 5.40—6.30; Chin, kool 7— 11.20; witte kool 68; rode kool 5.508; slabonen 2055, snijbonen 21—53; toma ten 1631; augurken 3488; waspeen 614; bospeen 618; andijvie 2633; sla 1217; bloemkool 2050; komkom mers 620; perziken 321; witte prui men 619; Reine Victoria 634; Reine Claude 1428; Kmile Royal 80; witte druiven 80—128; Alicante 55—86; Fran- kenthaler 4172; meloen 1960; Transp. de Croncels 823; Zigeunerin 1019; Keswick Codlin 58; James Grieves 8—28; Charleowsky 7—38; Mauks Cod lin 820; Beurré d'Amanlis 622; Beurré de Mérode 418; Clapp's Favo- rit 728: Juttepeer 317; William Duchess 317; Sinjeur d' Esperen P-l" Prolific 38—47.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3