I 1 Beide wethouders te Castricum herkozen Twee nieuwe gezichten in het college van Bergen ensbroek verzet ermisdata Komt er in Oterleek een Tehuis voor Ouden van Dagen? Nieuwe wethouders in Groot Schermer Schermerhorn kiestde heren Broersen en Mantel xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx /eihouders EL: Ongewijzigd: 1 prot :wijzigd: 1 PvdA, l K.vp iwijzigd: 2 PvdA. (ngewijzigd: 1 PvdA, j >vdA, 1 KVP, 1 AR (oud :pn). Ongewijzigd: 1 KVP e„ [zen: Ongewijzigd j 1 PvdA, 1 Prot. Chr. (ow :pn). )OF: Ongewijzigd: 2 KV? 1 PvdA, 1 CHU (oud 2 \1eer: v -igd: j WAARD: Ongewijzigd: 2 ïgewijzigd: 2 PvdA. •ngewijzigd: 2 KVP Ongewijzigd: 1 PvdA, 1 ER: 1 PvdA, 1 KVP (oud- CPN). Ongewijzigd: 1 Gemeen- PvdA. 2 PvdA, 1 Prot. Chr. 1 2 PvdA, 1 Prot. Chr., 1 gewijzigd: 2 KVP. wijzigd: 2 PvdA. tfoelijkheden bij koop van het Dorpshuis Het nieuwe K.V.P.-raadslid, de heer sdagmiddag gehouden ge- ergadering zeide de heer belang) alvorens tot d» in twee wethouders werd iat hij zijn fractiegenoot, gaarne als wethouder zag heer Den Das (PvdA) liet n partij geen wethouders- stelt, tenzij hiermede de I in een niet-katholieke wet- worden bevorderd, kiezing werd met 1 stem I op de heer Wit, de heer als wethouder herkozen, :er D. Wit Sz. met 5 stem- 0 en 1 op de heet Groet wam (voorheen P. Fok Jz. ;ide heren namen hun be- Huurreglement 1 van B. en W. werd een huurreglement vastge- o.m. bepaald wordt dat r voortaan twee borgen s hebben. A nog in aanbouw zijnde :rden met ingang van een bepalen datum door B. en ds verhuurd tegen de door vastgestelde huurprijs aan n. Schrooder (noordelijke r. Wit (zuidelijke woning). 1 werd het kohier honden- 9 voor totaal 282.De ening 1948 geeft voor de st aan ontv. 90.535.44 en 85.714,81, batig saldo iarin begrepen 1672, zijn- saldo vorige dienst); ka- net ontvangsten 38.482,07 3.992,90, saldo 4489.17. :amenlijk batig saldo van ïg Burgerlijk Armbestuur ontvangsten en uitgaven 5, waarin een gemeente- van 5050. Beide reke- 1 nog door een raadscom- n onderzocht. Kermisdata verplaatst iwamen met het voorstel m, waarop de kermis in lijks wordt gehouden, te te bepalen op de eerste Augustus met daarop vel- ag en Dinsdag, omdat deze in verband met kermissen voor de caféhouder voor- ht werden. De raad ging rstel accoord. Rondvraag Wit bracht dank voor het :1de vertrouwen bij zijn ver- herinnerde aan het inci- ie jaar geleden, toen hij ;kozen. Hij hoopte op een vruchtdragende samenwer- :r Groet dankte als nieu- :ens. Het was de heer Den >p wees, dat hij als eerste de Hensbroeker raad zit- ïomen. Hij hoopte als lid A. in de nieuwe zittings- unnen tonen, hoe een so- in een gemeenteraad ge- ging van presentiegeld :r De Boer aan, welk punt bij de behandeling van de 10 behandeld wenste te •r Hoogewerf bracht o.m- zerk van verschillende ge- dommen ter sprake. De ide dat bij de schilder op ïandeling was aangedron- at met personeelschaarste d. Ook wethouder De Jong mk uit. Limmen rHOUDERS herkozen •avond gehouden raadsver- de heren P. Commandeur beiden KVP, herkozen als >OR HR. MS. „TJERK HIDDES". thuisreis van Hr. Ms. tor- r „Tjerk Hiddes", die ha mstad naar Nederland ver- t mogelijk zijn, luchtpost een maximum gewicht van de opvarenden te verzen- wordt bezorgd bij aan- Vincent op 19 September- anca op 25 September. ZD k resp. 14 September om 2? September om 12 uur intdor te Amsterdam aan- l j. Oldenburg, heeft in de gistermid dag gehouden raadsvergadering van Bergen een bliksem-carrière gemaakt. Xien minuten, nadat burgemeester Dr. Iluygens de nieuwe raad met enige wel gekozen woorden had verwelkomd en de nieuwe vroedschap geïnstalleerd «as, werd hij met een sprekende meer derheid van 121 stem tot wethouder peliozen. Met eenzelfde stemmenverhou ding zag de heer L. den Das (P.v.d.A.) zich op de wethouderszetel benoemd. Alvorens de nieuwe wethouders ge- kozen werden, had de heer Ellis (KVP) verklaard, dat zijn fractie de candida- luur van de heer Den Das prefereerde boven die van de vorige wethouder, de heer C. Brak. Dit hield geen persoon lijke critiek in op de persoon van de heer Brak, terwijl het ook geenszins de bedoeling was de P.v,d.A. tegen het hoofd te stoten. Zelf stelde de K.V.P. tot candidaat de heer Oldenburg. De heer Hemelrijk (P.v.d.A.) deelde hierop mede, dat de heer Brak het ver trouwen van de partij en de fractie ge root, zodat er geen aanleiding bestond aan de verlangens van anderen gevolg te geven. Onzerzijds is de heer Brak de aangewezen man. De heer Brak (P.v.d.A.) was dank baar voor het vertrouwen van zijn par tij, maar nu een belangrijke groep in de raad hem om persoonlijke reden niet in het college terug wenste, trok hij zich terug. De heer Swaag (WD) had 23 jaar met de heer- Den Das samengewerkt. In de noodraad misten velen hem, waarvan de heer Swaag de reden nooit te weten gekomen was. Persoonlijk steunde de heer Swaag de candidatuur teneinde de heer Den Das te rehabiliteren. Nadat ook mr. Sluis (Chr.) /ich ten gunste van de heer Den Das had uitge sproken, deelde de heer Hemelrijk (P.v. d.A.) mede, dat de heer Den Das niet voor de noodraad in aanmerking kwam om de eenvoudige reden, dat hij toen nog geen lid van de P.v.d.A. was. Vervolgens werden 12 stemmen uit gebracht op de heer Oldenburg en 1 op de heer Ellis en eveneens 12 stemmen op de heer Den Das en 1 op de heer C. Brak. De nieuwe wethouders dankten voor het gestelde vertrouwen, waarna bur gemeester Huygens met een handdruk afscheid nam van de heren Brak en Driessen. Wat het nieuwe college be treft had de voorzitter vertrouwen, dat het met de veteraan, de heer Den Das goed zou gaan. Van de heer Oldenburg hoopte hij, dat deze evenals de heer Driessen de grote sprong zou kunnen maken. Spr. sprak de wens uit dat er tok in de komende periode een even prettige samenwerking ou zijn als in het verleden, toen nog nimmer in het college een stemming had plaats ge had. De aftredende wethouders, de heren Brak en Driessen, brachten de burge meester en elkander dank voor de pret tige samenwerking in het college, dat volgens de heer Brak uit drie vrienden bestond. De commissies van bijstand werden in onderling overleg als volgt samen gesteld: Commissie Gemeentewerken: Dr. Huygens, voorzitter, Brak, Taets van Amerongen, Ellis, Broersma en mr. Sluis; Commissie G.E.B.: wethouder Oldenburg, voorzitter, Driessen, Brak en Taets van Amerongen; Commissie Woningbedrijf en Woningdienst: wet houder Den Das, voorzitter. Wittebrood en Broersma; Commissie slachthuis: wethouder Oldenburg, voorzitter, Swaag en Maassen; Commissie Georganiseerd Overleg: Dr. Huygens, voorzitter, Den Das, Oldenburg, Driessen, mr. Sluis en Ranzijn. De voorzitter deelde mede, dat er in zake de aankoop van het Dorpshuis moeilijkheden met de verkoper zijn ge rezen, welke moeilijkheden, hoewel er goede hoop bestaat, nog niet zijn opge lost. Hij stelde voor punt 6 van de agenda af te voeren en hierover na af loop van de raadsvergadering in comi- té te gaan. Mr. Sluis (Chr.) juichte dit voorstel toe, daar hij zich verwonderd had, dat punt 6 t.e.m. 8, waarvoor de nieuw ge kozen wethouders mede de verant woordelijkheid dragen, op de agenda waren geplaatst. Het voorstel om het complex wonin gen voor ouden van dagen tussen Hof- laan en Berkenlaan de naam te geven van „Merelhof" werd z.h.st. aangeno men, evenals het voorstel tot wijziging van de overeenkomst met het bestuur van de St. Josephstichting inzake de oprichting en instandhouding van de R.K. Landbouwhuishoudschool. Bij de rondvraag brak de heer He melrijk (P.v.d.A.) een lans voor meer papierbakken en deed hij de suggestie met een epigram het publiek op te voeden. Wij zijn in het gelukkige be zit van een van Nederlands grootste dichters. Als wij er in zouden slagen een pakkend epigram van de hand van Roland Holst te krijgen, dan zou dit niet nalaten effect te sorteren, aldus dr. Hemelrijk. Mijn streven, aldus Dr. Huygens is erop gericht het dorp zo netjes mogelijk te "houden, teneinde hiermede een goed voorbeeld te geven. In de zomer zullen twee mannen en in de winter één man uitsluitend belast worden met het opruimen van papier en rommel in het dorp. De heer Ellis (K.V.P.) kwam nog even terug op de opmerking in de vo rige vergadering over de werkpresta- hes- der gemeentewerklieden Hierover zijn vele arbeiders ontstemd. De heer Ellis vond het niei juist dat hier de goeden onder de kwaden moeten lijden Hij stelde voor in het vervolg de kwade e'ementen ter verantwoording te roe- Pen. Burgemeester Huvgens antwoordde hierop, dat als hetgeen er precies ge egd was, ook juist in de kranten geko ■0 was, dit niet gebeurd was. Niet al len behoeven het zich aan te trekken en wie de schoen past, nu die trekke haar ean. De heer Maassen (P.v.d.A.) een van de twee nieuwe raadsleden wees op de onhoudbare toestand bij de bus halte. De burgemeester kon hem echter mededelen, dat dit reeds ondervangen is, daar de bussen de Stationsstraat zul- 'en ingaan. P. van Busschbach ten grave gedragen Onder grote belangstelling werd Dinsdagmiddag op de gemeente begraafplaats het stoffelijk overschot van de heer P. van Busschbach ter aarde besteld. Tien jaren verrichtte de thans ontslapene hier zijn zegenrijk werk als Hoofd der lagere school van de Berger Schoolvereniging. Hier werd een vijftigjarige na een kortstondige ziekte aan zijn gezin, aan zijn omgeving, aan zijn werkkring ont rukt, aan zijn gezin, waarvoor het heengaan een smartelijk verlies bete kent, aan zijn omgeving, waar men de stoere werker, de hulpvaardige man zal missen. Een grote schare vrienden, vereerders, en leerlingen was naar de dodenaker gekomen om daar bij het met bloemen overdekte graf de ontsla pene nog een laatste groet te brengen. De heer G. J. Vrijburg, lid van het bestuur van de Berger Schoolvereni ging huldigde in warme bewoordingen de overledene als mens, als paedagoog, als vriend. Hem schetsende als mens, wees spre ker op de woorden uit Paulus' brieven aan de Corinthiërs hfds. 13. Als paeda goog wist hij de kinderen op te voeden tot alle christelijke en maatschappelijke deugden. Met liefde en zachtheid trachtte hij steeds zijn doel te bereiken. Dat miskenning vaak zijn deel is ge weest viel niet te verwonderen: dit is vaak het lot van bescheiden mensen. Als vriend kon men trots zijn op zijn vriendschap. Hij was een voorbeeld van Christelijke liefde. Zich wendende tot de zwaar beproef de weduwe, die het meest werd getrof fen door dit heengaan, sprak hij woor den van troost: die men waarlijk heeft liefgehad, hij zal niet sterven. Spreker eindigde met „Hij ruste in vrede". De heer A. M. de Lange, voorzitter van de Berger Schoolvereniging, sprak zijn dank uit voor wat de overledene voor de school had gedaan. Een broer van de overledene dankte ook namens de weduwe'voor de laat ste eer aan de ontslapene bewezen. VAN MARSDIEP TOT IJ Een detachement van 60 matrozen uit Den Helder nam deel aan de jaar lijkse Airborne-wandeltocht te Arnhem en heeft zijn sportieve prestaties be loond gezien met de derde ereprijs. Ged. Staten hebben hun goedkeuring onthouden aan het besluit van de ge meenteraad van Oude Niedorp tot aan koop van een kapperszaak te Zijde wind teneinde dit pand als raadhuis in gebruik te nemen. ff. De Vereniging van oud-leerlingen van de Rijkstuinbouwschool te Hoorn heeft een studiereis naar Denemarken gemaakt. n De Bond van Dilettanten Toneelverenigingen in West-Friesland besloot zijn naam te wijzigen in gewest West-Friesland van de N.A.T.U. ff. Vrijdag a.s. in het Markerdag op de ZMT te Enkhuizen. Het Marker mu ziekcorps zal concerteren en een Mar ker bruiloft wordt gevierd. De ge meenteraad van Enkhuizen besloot de brandweer in het bezit te stellen van een nieuwe alarmeringsinstallatie en achtte de. oprichting van een ambachts school aldaar gewenst. ff. Te Purmerend zijn de kleedkamers van de voetbalvereniging „Purmer- steijn" in vlammen opgegaan. Aldaar is op 68-jarige leeftijd overleden de heer J. Muusses, een bekend uitgever. Het op Hemelvaartsdag en Tweede Pinksterdag te Monnikendam gehouden muziekconcours heeft een batig saldo van f 1940 opgeleverd. ff. Te Zaandam is men doende de Joodse synagoge te restaureren. Dr. de Wit te Wormerveer heeft, wegens vertrek naar Den Haag. zijn praktijk overgedaan aa.i dr. f. J. Heeris, school arts in de Zaanstreek. Dinsdagmiddag kwam de nieuwe Raad der gemeente Oterleek in vergadering bijeen. De burgemeester heette allen welkom en in bet bijzonder de heer L. Schuuring, die wederom in de Raad was teruggekeerd, na hierin tij dens de Noodraad zitting te hebben gehad. De voorzitter gaf een overzicht van wat ge durende de zittingsperiode van de afgetreden Raad was tot stand gebracht, de wens uit sprekende, dat de samenwerking met de nieuwe Raad even prettig zou zijn. Na installatie van de nieuw gekozen Raads leden en beëdiging werd overgegaan tot de verkiezing van de wethouders. Gekozen wer den de heren W. Schelling en J. Govers, beiden PvdA, tengevolge van welke verkie zing de heer P. Spaan niet als wethouder zal terugkeren, na deze functie precies 30 jaren te hebben vervuld. Het vermenigvuldigingscijfer voor de heffing v an schoolgelden werd onveranderd op twee vastgesteld. De woningwetcommissie werd voor de duur van één jaar herkozen, terwijl tevens met algemene stemmen werd herbe noemd tot lid van het B. A. de heer B. Gar denbroek. Besloten werd de hooisteker voor het jaar 1P49 een gratificatie te verlenen ten bedrage van f 25,—. Hierna dankte de heer Spaan de Raad en dc burgemeester in het bijzonder voor de pret tige wijze waarop hij gedurende zijn 30-jarig wethouderschap in het college en de Raad heeft mogen samenwerken. De burgemeester dankte de heef Spaan voor diens waarderende woorden en zeide van de heer Spaan gedurende zijn ambtsperiode Yeel steun te hebben ontvangen. De heren Schelling en Govers dankten de Raad voor het in hen gestelde vertrouwen. De heer Schuuring bracht de uitzending van een kind naar een vacantie-kolonie onder de aandacht. Dit zal worden onderzocht. In zijn sluitingswoord bracht de burgemees ter onder de aandacht, dat het zijns inziens niet ongewenst zou zijn, wanneer het bouwen van een tehuis voor Ouden van Dagen onder de ogen werd gezien. In dit Tehuis, dat ruimte zou bieden aan circa 30 personen, welk aantal een zo voordelig mogelijke ex ploitatie waarborgt, zouden ook minvermogen den kunnen worden ondergebracht. Hij dacht hierbij aan mensen van 65 jaar en ouder, die niet in staat zullen zijn om in de grotere tehuizen en inrichtingen te kunnen worden ondergebracht. Dit zal nader in ogenschouw worden genomen. Hiema sluiting. Warmenhuizen Ernstig ongeval bij het slopen van erepoort Bij het slopen van de erepoort aan de Oostwal, daar opgesteld ter gelegen heid van het doktersfeest, werd ook door de jeugd een handje geholpen. Vooral het 8-jarige zoontje van de heer S. Suiker weerde zich daarbij ge ducht. Het ventje klom in het latwerk van de poort om de versiering er af te halen. Tot grote schrik van de omstan ders kon hij zich niet meer vasthouden en stortte naar beneden. Bij deze val bekwam hij een hersenschudding en een bloeduitstorting. In ernstige toe stand is de jongen naar het ziekenhuis in Alkmaar overgebracht. Torenbeklimmers De in aanbouw zijnde 45 m. hoge boortoren van de B.P.M. blijkt grote' aantrekkingskracht uit te oefenen op de jeugd van Warmenhuizen. Vier waag halzen, van wie er een 's konings wa penrok droeg, wilden het dorp ook wel eens uit grote hoogte bewonderen en haalden het stoute stukje uit om de toren te beklimmen, nadat zij eerst het 'bordje „Verboden toegang", dat aan het begin van de „Olieweg" geplaatst was, hadden verwijderd. De politie maakte spoedig een einde aan het le vensgevaarlijke spelletje. Burgerlijke Stand Geboren: Vincentius C. M., zoon van J Kok en J. E. A. Breed. Anna M., dochter van J. Jonker en A. van Assem. Martinus J., zoon van J. A. Kemper eü M. Dekker. Klaas, zoon van D. Medema en P Vollmuller. Maria J., dochter van J. W. Dekker en B. Zuijdam. Pieter Th., zoon van Th. E. Mosch en C. de Groot. Ondertrouwd: Jacobus N. de Groot en Anna M. de Nijs. Quirinus van Rijn en Éva M. Groot. Overleden: Adriana M. Hoogeboom, 6 jaar, dochter van T. Hoogeboom en J. C. E. Kos. Burgemeester W. J. Driessen heett° de nieuwe raad welkom en in het bij zonder de nieuwe leden. Na de eed of belofte en de zuiveringseed volgde de verkiezing van de wethouders. De heer F. Wiedijk zeide, dat we als democraten rekening moeten hou den met de volkswil. T)nnr het niet- indienen van een communistische lijst hebben de rechtse groepen groot voor deel gehad. De bevolking van Z. en N. Schermer is links georiënteerd. De PvdA rekent dan ook op de twee be staande zetels. Ook de """Mse partij en zijn het niet eens, alleen al op hét gebied der Zondagswetgeving. De heer J.Kraakman vond twee wethouders voor de PvdA veel. De heer J. Boekei (PI. Bel.), was van mening dat we allen de opbouw dienen en hield het in overweging. De heer W. Knibbe (AR) had ge dacht aan een samenwerking van de PvdA en PI. Bel. Hij stelde voor de vergadering te -schorsen en een be spreking te houden. Na heropening meende de heer Knibbe dat hem de handeling van de P. v.d. A niet goed voorkomt. De heer Wiedijk was ten opzichte van de PI. belangen gereserveerd. Spr. zag deze gesplitst als VD en VVD. Ook de P. v.d. A. is voorstander van Gem. be lang. Spr. hield zich aan zijn partij. Deze dient het Gemeente belang. De heer Boekel was verontwaar digd over de politieke gezindheid waarvan de heer Wiedijk hem be ticht. Wij hebben geen partij en Gem. belang zegt genoeg. De heer J. Kieft zag geen politiek. Hij behartigt het gemeente belang als zijn eigen zaak. De heer K. Schermerhorn meende begrepen te hebben, dat de P. v.d. A. 't gem. belang niet zou behartigen en kwam hier sterk tegenop. Gezien de verhouding kunnen we met een der andere groepen niet samen gaan. De groep gem. belang behoort niet tot 'n politieke richting en het persoonlijk element domineert. De verkiezing had het volgende verloop: 1ste stemming F. Wiedijk 3; W. Boekel 3; blanco 1. 2de stemming: F. Wiedijk 3; W. Boekel 4 (PL belang) 2e wethouder F. Wiedijk 2; 1 blanco; J. Kraakman 4 (KVP). De voorzitter had er behoefte aan de scheidende wethouders F. Wiedijk en ic. Schermerhom te danken voor de zeer aangename samenwerking. Er is door deze heren veel gedaan en zeer serieus gewerkt. Met de beide nieuwe wethouders hoopt spr. óok prettig te zullen samenwerken. Hij deelde mede, dat de vorige week de heer Lohman het diploma gem. administratie behaalde en thans reeds is benoemd als adj. commies te Cu- lemborg. Spr. wenste hem veel succes en hoopte dat hij deze gemeente niet zou vergeten. Voorgesteld werd f 25 subsidie te verlenen aan het comité Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Alkmaar. Z. h. s. aangenomen. De heer J. Kraak bracht verslag uit van de gem. rekening. De heer Lage- weg (P. v.d. A.) zeide in die paar uur geen volledig overzicht te kunnen krijgen van deze rekening, doch bracht het scheidende college dank dat ze deze heeft weten sluitend te krijgen. De voorzitter hoopte dat het geen verwijt is aan de commissie dat hij geen overzicht kon krijgen van de re kening aangezien spr. volkomen open kaart speelt. Zo meende de heer La- geweg het niet. De rekening toonde een uitgave van f 92366,33; inkomen van f 96558,09 en een saldo van f 4191,96. Hierna ging de raad in comité. „TJERK HIDDES" TJIT WILLEMSTAD NAAR TRINIDAD VERTROKKEN Dinsdagochtend is de „Tjerk Hiddes" op weg van Surabaja naar Nederland, uit Willemstad vertrokken naar Trini dad. De opvarenden maakten bij het uitvaren van de a-.veri front naar het waterfort, op welks muren 'n erewacht met een „drum-band" en hoornblazers van de landmacht ren afscheid stond opgesteld. Nadat de voorzitter speciaal de nieuwe raadsleden: P. N. v. Langen, W. Lakeman en P. C. Valckx had wel kom geheten, volgde na een korte toe spraak de beëdiging en kwam de wet houdersverkiezing aan de orde. De heer Muntjewerf (PvdA) zeide, dat hij thans hoopte, dat de partijen het belang van de gemeenschap niet uit het oog zullen verliezen, welk belang het meest gediend is met samenwer king tussen de beide grootste groepen in de raad van links en- van rechts. Reide groepen kunnen op een wethou derszetel rechten doen gelden. De heer van Larfen (KVP) merkte op dat. gezien het feit, dat de burgemeester tot de linkse groepering kan worden gerekend en dat deze als voorzitter van het college van B en W alleszins in staat kan worden geacht daarin de belangen van de P. v. d. A. te beharti gen, het z.i. de heste oplossin? is als er naast een Katfc. wethouder een A.R wethouder komt waardoor dan de drie na.-tijen uit de Raad alle in het col lege van B. en W. vertegenwoordigd zijn. De voorzit er protesteerde teger. deze zienswijze Van hem mag niet worden verwacht dat hij partijbelangen '.t l laten orcvrlwen boven het ge meenschapsbelang. De heer Lakeman (PvdA) vroeg zich af of hij misschien de zaak wat te idcnlisiisch heeft voorgesteld door het als voor de hand liggend te heechou- wen dat de beide grote groepen met ieder 3 leden in de raad elk een wethouder zouden krijgen. Moet het in de komende jaren een prettige samen werking worden tussen de beide grote fracties of in plaats daarvan een strijd tussen groepen van 4 tegen 3? Bij de stemming werd de heer J. Broersen (KVP) met algemene stem men tot eerste wethouder gekozen en de heer P. Mantel (AR) met 4 tegen 3 stemmen tot 2e wethouder. Bij de rondvraag zeide de heer Mun tjewerf dat deze uitslag hem teleurstelt en hij achtte het waarschijnlijk dat ze op de verstandhouding in onze dorps gemeenschap een ongunstige uitwer king zal hebben. De heer Plugboer achtte het zeer onbillijk dat de P v. d. A. met 42 pet. van de kiezers werd uitgesloten, hij sprak van een brutali teit om op deze wijze op de beide wet houderszetels beslag te leggen en meen de. dat van de P v. d. A. weinig me dewerking te verwachten is De heer Mantel wees er op dat zich in de afgelopen raadsperiode met het zelfde college van B. en W. als nu we derom gekozen is. ten aanzien van de goede verstandhouding of werkwijze geen moeilijkheden of klachten heb ben voorgedaan zodat men ook de ko mende zttiingsperiode met vertrouwen tegemoet mee zien Ook wees spr op het 'eit dat bDha*ve de burgemeester ook d" scrciaris, w'cns invloed, in het grmcentebele'd toch niet zo gering is te achten, lot de P v d. A. kan wor den wekend, zodat over het geheel gencuMF., mat twee recht** wathouders de verhoudingen toch niet scheef kun nen worden geacht. De heer van Langen vroeg aandacht voor het onder de jeugd levende ide aal van een eigen voetbalveld in het dorp. De voorzitter zeide dat voor de verwezenlijking hiervan reeds veel door B. en W. is gedaan, doch dat alle pogingen zijn doodgelopen op de hals starrig afwijzende houding van de be treffende elders woonachtige landeige naren. Op bijna hartstochtelijke wijze schilderde de voorzitter de betreurens waardige mentaliteit, waardoor deze weerhouden worden om door het af staan van een voor hen toch klein stukje grond, dat voor de uitbreiding van het bestaande veld nodig is, een zo bij uitstek sociaal en cultureel belang te dienen. De heer Lakeman bracht de afwate ring van het wegdek in Stompetoren ter sprake. De bewoners aan de west zijde van de Noordervaart ondervinden zeer veel last van het regenwater dat daar geen behoorlijke afvloeiing heeft. Hij vroeg of deze zaak nu eindelijk niet eens in overleg tussen de gemeente en het waterschap kan worden opgelost. De voorzitter antwoordde, dat de aan leg van een riolering inderdaad drin gend nodig is, evenals het vinden van een oplossing voor het telkens vervui len van de achter de huizen liggende doodlopende sloot. De zaak zal echter in overleg met alle betrokkenen moe ten worden opgelost, waarbij enigerlei initiatief van de bewoners mag worden verwacht V-oor wat de genoemde af watering betreft kon de voorzitter echter maatregelen ter verbetering vóór 1 Januari a s. in het vooruitzicht stallen. K.V.P. kwam terug op aanvankelijk voornemen om beide zetels op te eisen De gemeenteraad van Castricum heeft gisteravond de heren P. de Vries (KVP) en G. Meyer (PvdA) herkozen als wethouders. Dit dit resultaat blijkt, dat de KVP is teruggekomen op haar aanvankelijk voornemen om beide plaatsen voor zich op te eisen en te doen bezetten door de heren P. de Vries en H. Twisk. De publieke tribune was nauwelijks in staat alle belangstellenden te bevat ten. De voorzitter, burgemeester C. F. Smeets, opende met woorden van wel kom en gelukwens en deed voortgaan de een beroep op de -raad om in vriendschappelijke samenwerking het belang der gemeente en haar inwoners te dienen. Na de beëdiging en Installatie der raadsleden alleen mevr. G. Jacobs- Wentink en de heer G. Meyer volston den met het afleggen van de belofte heeft de voorzitter de nadruk gelegd op de spreuk in de raadzaal „Vraeg niet wat de wereldt seght, doe wat edel is en reght". De wethoudersverkiezing De heer Th. Berlee (KVP) herinnerde er aan, dat zijn fractie aanvankelijk had besloten de heren De Vries en Twisk als wethouders te benoemen. Maandag is zij evenwel op dit besluit teruggeko men voor wat betreft de verkiezing van de heer Twisk. De fractie heeft in de goede gang van zaken en de uit stekende verstandhouding in B. en W. en de raad aanleiding gevonden om als tweede wethouder de heer Meyer te benoemen. De heer W. Buimer (PvdA) ver klaarde zich dankbaar voor deze gang van zaken en deed toezegging, dat zijn fractie bij onverhoopt aftreden van de KVP-wethouder, de door de KVP aan te wijzen candidaat zal steunen. Bij de eerste stemming werd de heer P. de Vries benoemd met 12 stemmen (één op de heer J. v. d. Mey. De vol gende stemming had tot resultaat, dat de heer G. Meyer met 10 stemmen werd herkozen (1 st. J. v. d. Mey, 2 blanco). De voorzitter wenste de wethouders geluk met het in hen gestelde vertrou wen en meende hierin tevens een be wijs te zien, dat het door B. en W. ge voerde beleid aller waardering heeft. Voortgaande gaf spreker uitdrukking aan zijn persoonlijke voldoening over deze verkiezing, zeggende dat de wet houders steeds in goede samenwerking hebben getracht de belangen van Cas tricum naar beste weten te dienen. Wethouder G. Meyer onthulde, dat deze verkiezing berust op een compro mis. Spreker heeft hierin tenslotte toe gestemd, omdat bij hem het gemeente belang voor alles gaat. De beide wet houders hebben steeds getracht alle za ken te bezien uit het oogpunt van het gemeentebelang en hopen ditzelfde brede standpunt ook weer in de ko mende jaren in te nemen. De laatste drie jaar heeft Castricum heel wat we ten te bëreiken en spreker geeft uit drukking aan de wens, dat in deze raadsperiode naast de woningbouw, XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX CAS TRICUMS WEEKPRAATJE a X X m X X Zo nadert dan het badseizoen weer zijn einde en over het geheel genomen lijkt het nogal meegevallen te zijn. Het is althans behoorlijk druk ge weest. De opgeknapte Mient met zijn nieuw rijwiel- en wandelpad was een enorme verbetering. Dit was het beste te constateren als zo'n stralende zomerdag op Zondag viel. Zo'n dag, wanneer de grote steden hun bevol king spuiennaar de badplaatsen, dan waren er momenten, die grootsteeds aandeden, wat het verkeer betreft. Het is voor de vele fietsers te hopen, dat er bij het strand eens een stalling zal komen, die de rijwielen behoorlijk kan opbergen en dat niet, zoals nu is gebeurd, dat er honderden fietsen de gehele dag in een duinpan in de bran dende zon staan. Dat vindt niemand, die zuinig op zijn banden is, prettig. Aan het strand zelf gaan wij, wat de veiligheid en verzorging betreft, in de goede richting. Een uitkijkpost van de Castricumse Reddingsbrigade, ge plaatst op het zgn. vrije strand, doet daar zeer nuttig werk en, gezien de vele ongelukken, die er nog langs onze kust gebeuren, is dit geen overbodige weelde Ook de E.H.B.O met z'n stille werkers, die vaak hun Zondag opofferen °m hun medemens van dienst te zijn, dient vermeld te worden. En, dat men ze weet te vin der, is zeker, want over klandizie zo wel op Kampeerterrein als op strand hebben se geen klagen. Hoe leuk kan het klinken als zo'n Amsterdammer bij je de tent binnenkomt met: „Meheer de dokter, kijkt U's effe naar me grote toon. Ik bin gewond". Tot slot nog een enkel woord over de marechaussees te paard, die ons strand ook zo'n gezellige aanblik ge ven. Sportief gekleed en kranige rui ters. Als je ze die steile duinen ziet beklimmen, dan doet je dat terugden ken aan jaren geleden, dat je als iongen zat te genieten van een Tom Mix-prestatie. Dit gebeurt natuurlijk alleen als er overtreders zijn, die een.' willen kijken, wat er nu eigenlijk achter die eerste rij duinen is. Zij be schermen onze duinen, dat is mooi werk. Bovendien maken zij zich ver dienstelijk door het terugbrengen van zoekgeraakte peuters. En dat gebeurt nogal eens. Dan zie je zo'n huilend kind op zo'n groot paard langs hel strand stappen en even later bij zij v gelukkige oudere terugkeren. ook andere belangrijke zaken aan de orde zullen komen, zoals de bouw van een zwembad en de stichting van een dorpsgemeenschapshuis. Wethouder P. de Vries dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte ook nu weer het beste beentje te kunnen voorzetten. Spreker ver klaarde zich dankbaar over het resul taat der wethoudersverkiezing, niet al leen omdat hij daarin een bewijs ziet van tevredenheid van de raad over het beleid van B. en W., maar bovendien omdat hij wethouder Meyer heeft leren kennen en waarderen als een oprecht mens die personen van zaken weet te onderscheiden. De laatste drie jaren, waarin het college van B. en W. bijna is geworden tot een drie-eenheid, zijn de aangenaamste geweest ven spreker* loopbaan als wethouder. Tenslotte richtte de wethouder een waarderend woord tot de burgemeester voor diens uitnemende leiding zowel in de ver gaderingen van B. en W. als van da gemeenteraad. Mevr. G. Jacobs-Wentink (PvdA) verklaarde zich erkentelijk, dat da KVP teruggekomen is op haar aanvan kelijk standpunt, waardoor voorkomen wordt, dat een grote groep burgers zich zou hebben achteruitgesteld gevoeld in deze gemeente, waarin op één na het gehele gemeentepersoneel R.K. is. De gemoederen zullen nu weer tot rust komen als gevolg van de wetenschap, dat óók de stem van de minderheid wordt gehoord. De heer Th. Berlee verklaarde, dat deKVP-fractie tot het volgen van deze gedragslijn niet heeft beslotefi om een ontevredenheidsgedachte te onderdruk ken, doch uit het besef, dat óók de stem van een grote minderheid gehoord dient te worden. De beslissing is alzo niet genomen uit macht, doch op grond van het recht, daarbij overwegende, dat de belangen van Castricum op dez* wijze het best worden gediend. Wat verder besloten werd. De commissie van bijstand in het be heer van Gemeentewerken werd sa mengesteld uit de heren J. vd Mey, N. Veldt, beiden KVP, W. Buimer, PvdA en S. Delgrave, AR en CHU. De commissie van het georganiseerd overleg voor gemeente-ambtenaren kreeg als leden mevr. J. C. Verhoef Defourny, de heer Th. Berlee, beiden KVP en de heer W. Buimer, PvdA. Als plaatsvervangende leden werden aangewezen de heren H. Twisk en Nic. Stiemer, beiden KVP. Blijkens de ingekomen stukken is het presentiegeld voor raadsvergaderingen verhoogd tot f 5 en voor commissiever gaderingen tot f 2.50. De commissie voor de op 28 Sept. a.s. te Alkmaar te houden landbouw tentoonstelling kreeg een subsidie van f 25. Het voorstel van B. en W. to* onttrekking van een gedeelte Schulp- stet aan de publieke dienst werd te ruggenomen in verband met een nieuw plan in het kader van de wederop bouw. De buurtvereniging BBB ont ving een subsidie van maximiumf520 als bijdrage in de door haar aangelegde speeltuin en de Castricummerpolder 'n bijdrage van maximum f 300 in de kos ten van onderhoud van de Uitgeester- weg. Besloten werd tot deelneming in de Stichting voor Sehooltandverzor- ging. Bij de rondvraag heeft de heer A. H. J. Beijersbergen van Henegouwen (Castricum's belang) erop aangedron gen de ophaaldienst van haardas en vuilnis blijvend tweemaal per week ta doen functiohneren en heeft de heer J. W. Kaandorp (KVP) gewezen op het op de Mient aanwezige slipgevaar en uit dien hoofde plaatsing van waar schuwingsborden verzocht. In het kort Doordat de stuurinrichting weigerde van de auto, waarmede de heer B. D. de hoek v. d. Meijleweg—Bakkummerstraat passeerde, kwam het voertuig tegen een hek aan de over kant terecht. De auto reed niet hard, zodat slechts materiële schade het gevolg was. De heer J. C. Molenaar, employé bij da PTT, afd. Rijks-Radiodistributie alhier, i» fa- sla agd voor het examen monteur PTT. Vrijdag 23 September houdt het Kathe- Pek Thuisfront een ouderavond in café „Da Vriendschap". INBRAAK IN CONSTRUCTIE WERKPLAATS Ongenodjs gasten hebben zich door het ihik- snijden van een ruit toegang verschaft tot de constructiewerkplaats aan de Cieweg, geëx ploiteerd door de Fa. Hollandia te Limmen. Er worden enige instrumenten en een Mok vermist. U vraagt? Hoe krijg ik een stijgende omzet Hoe bereik ik op een snelle en af doende wijze mijn afnemers Welk dagblad zal Ik daarvoor nemen? Bovenstaande vragen worden opgelost door het plaatsen van Uw reclame in dit blad

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 7