ouóe WAAG Stad en Omgeving, Zilveren jubileum op Handelsschool AGENDA Openbare school te Groet geopend Egmond aan Zee krijgt rioleriru UIT DE ALKMAARSE RAAD Zilveren penning van de stad BEDRIJFSPAND m. woning Kleermakers verrekenden zich f5.50 f 5.25 p. L. Nieuwe Raad van De Rijp i bijeen ANNA P. GKONEMAN Praktijk herva Woningruii De heer A. Visser doceerde kwart eeuw geschiedenis Zy, die een kwart eeuw geleden de Handelsschool bezochten, zullen zich mis schien de September-dag herinneren, waarop de heer A. Visser als jong ge schiedenisleraar zijn intrede in deze onderwüsinrichting deed. Thans, 25 jaar later kan de zilveren jubilaris vele Alkmaarders en ingezetenen van de om liggende plaatsen tot zijn oud-leerlingen rekenen. In deze lange reeks van jaren heeft de heer Visser niet alleen geschiedenis gedocerd, maar heeft hij mede de jeugd gevormd en zich bovenal een plaats verworven als een bemind leraar en een gezien collega. Hiervan getuigde de hartelijke huldiging, welke hem gistermiddag in de trouwzaal van het stadhuis bereid werd en waarbij aanwerïg waren burgemeester, mr. dr. H. J. Wytema, de wethouder van onderwijs, de heer R. Bakker, de leden van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, de heren mr. F. A. Josephus Jitta en W. Voorthuyzen, de directeur van de Handelsschool, de heer O. A. M. Snijders, collega's van Handelsschool en Gymnasium, alsmede vertegenwoordigers van leerlingen en oud-leerlingen. Nadat Nellie van Twuyver mevrouw Visser bloemen had aangeboden, her innerde burgemeester mr. Wytema er aan, dat hij voor de tweede maal in een halve week de eer had het woord te richten tot een docent van het middel baar onderwijs die 25 jaar de gemeen schap heeft verrijkt met kennis en we tenschap. Wanneer men een kwart eeuw zijn beste krachten heeft gewijd aan de opvoeding van de rijpere jeugd, dan heeft men in harten en herinne ringen een monument gesticht. Dan heeft men behalve de jeugd ook de ge meenschap aan zich verplicht, want •nze toekomst hangt toch voor een be langrijk deel af van de vermogens en de karakters van onze jonge mensen. In het leraarsambt gaat het om het tot ontplooiing brengen van jonge en gave karakers. Na 25 jaar zijn de resultaten merkbaar. Voor deze taak, het vormen van jonge mensen, is de heer Visser uitermate geschikt. Vijf en twintig bes te jaren van zijn leven heeft de heer Visser aan de vorming van de rijpere Jeugd gegeven en het is de overheid een vreugd, aldus de burgemeester, hier voor haar erkentelijkheid te mogen ge tuigen. Als blijvend blijk van erkente lijkheid overhandigde mr. Wytema de heer Visser de zilveren penning van de gemeente. De heer Snijders. Voor mij, aldus sprak de directeur van de Gem. Handelsschool, de heer G- A. M. Snijders, is het geen taak of een plicht, maar een zeer aangename bezigheid U in deze, U welbekende, kring te mogen huldigen. De taak van een leraar is eep zeer moeilijke, maar ook een zeer schone. Het spijt mij. dat ik niet de volle 25 jaren met U heb samengewerkt. Een kwart eeuw hebt TJ gegeven aan de opvoeding van de jeugd en in deze jaren hebben wij U leren kennen als de kalme, rustige, rechtvaardige, rechtschapen en on kreukbare Visser. In de leraarskamer zouden wij geen betere collega wensen. Spr. wenste de heer Visser uit naam van alle collega's, die zonder een en kele uitzondering met hem meeleven, van harte geluk. Al mogen de woor den. die hier gesproken zijn U wat overdreven voorkomen, zij zijn wel ge meend Ik wil mij als anglist niet op het doornige pad van de historicus wagen en daarom een overzicht van deze kwart eeuw achterwege laten. Voor ons bent U altijd dezelfde geble ven en ik hoop. dat U dit zult blijven De heer Snijders voegde hieraan toe de wens, dat de heer Visser de tijd, die God hem nog mocht geven, zou wij den aan de jeugd. Hij had graag ge zien, dat deze huldiging in de Han delsschool had kunnen plaats vinden, maar voor een gebeurtenis als deze is een sfeer van ruimte en rust nodig, die wij in de Handelsschool als ik haar nog zo mag noemen missen. Namens de collega's overhandigde de heer Snijders de jubilaris een his torisch boekwerk. Wim Finkensieper voegde hieraan namens de leerlingen en oud-leerlingen nog enige boeken toe. Woorden van dank De heer A. Visser dankte daarop allen voor de hartelijke woorden en de geschenken. Nadat hij de beweeg redenen had nagegaan, die hem had den bewogen leraar te worden en de taak van de geschiedenis-leraar had aangestipt, herinnerde hij aan enige grote gebeurtenissen uit het leven van de Handelsschool. Na 3- en 5-ja- rige cursussen koos men later de mid denweg en werd de Handelsschool een vierjarige. Erger was het, toen er ge vaar bestond dat de school opgeheven zou worden. Gelukkig is dit gevaar bezworen en is thans de hoop gewettigd, dat de Gem Handelsschool binnen niet al te lange tijd weer in een eigen gebouw zal worden ondergebracht. Van de collega's staat de heer Visser in Alkmaarse dienstjaren op de derde plaats. Mej Andriessen en de heer Prins zijn lan ger aan de school verbonden. Dank bracht de heer Visser voor de pen ning, die altijd een waardevol bezit zal blijven. Zich tot de heer Snijders richtende, dankte hij deze voor de prettige collegiale omgang, de bereid willigheid om eventuele wensen te vervullen en de wijze, waarop hij de Ieraren in de oorlog naar de veilige haven der bevrijding heeft weten te loodsen. De pogingen om de Handelsschool tot nieuwe bloei te brengen zag de heer Visser eerst bekroond, als de school over een eigen gebouw kan beschikken, waarin het schoolleven zich krachtig kan ontwikkelen. In zijn dankwoprd betrok hij tot slot van de ze huldiging de collega's, de leerlingen en oud-leerlingen, de commissie van toezicht en alle verdere aanwezigen. TE KOOP: ontruimd en vrij van huur te aan vaarden. Ook afzonderlijk te koop. LUTTIK OUDORP Nos. 9—11 ALKMAAR KOOPSOM ƒ14.000.—. Makelaar N. F. KUENEN, Laat 184, Alkmaar, telef. 3474. Bijzondere Politierechter Openbare leeszaal en bibliotheek Nieuwe aanwinsten lijst 64. Tijdschriften. 5T4 Atoom. 6T30 Bouw; centraal weekblad voor het bouwwezen 1947. 7T5 Forum; maandblad voor archi tectuur en gebonden kunsten. 1946. OT49 Gemeenebest. Het. 6T6 Hygiëne, Sexueele. OT49 Keerpunt. Het. 3T14 Mededelingen van het Minis terie van onderwijs kunsten en weten schappen. 1946. 5T10 Natuur en landschap. 8T13 Paspoort, Litterair. 9T3 Speelwagen, De. 7T2 Tooneelschild. 6T31 Tijdschrift, Polytechnisch 1946. 3T8 Vernieuwing van opvoeding en onderwijs. 1945 jrg. 4. 6T7 Vliegwereld. 6T16 Weekblad, Het algemeen zui vel- en melkhygiënisch. 1946. 3T6 Westfries, De. Voor de Economische Polic erechter in Alkmaar, mr. Peereboom moesten zich gisteren de twee firmanten van een kleermakerij te Alkmaar. L. H. en A. J. v. d. K. verantwoorden. Beiden was ten laste gelegd, dat zij voor het vervaardigen van herenmaatkieding 'n grote overwinst namen. Van de zeven tien costuums die gecontroleerd wer den, bleek op negen pakken een over winst van gemiddeld ƒ40 te zijn geno men. Daar H., die het commerciële ge deelte van de zaak beheerde, door ziek te afwezig was, kwam ter rechtszit ting niet vast te staan of buiten deze zeventien costuums al sinds langere tijd te grote winst was genomen. V. d. K. verklaarde dat men dit alleen deed als een pak heel mooi was uitgeval len. Veel meer wist hij er ook niet van. De officier, mr dr. J. M. Vellinga; achtte beide verdachten in even sterke mate schuldig. Het is mogelijk dat de ene firmant de hoge prijs bedong en de andere haar slechts heeft aanvaard, doch beiden zijn schuldig. Mr. Vellinga achtte het gebeurde vooral ernstig om dat men op een listige manier de hoge re prijs heeft gecamoufleerd. De offi cier eiste tenslotte tegen ieder der ver dachten f 1000.—, subs. 3 maanden. Mr. Peereboom vonniste conform de eis. Wanneer is een arbeider onvolwaardig? J. P. K. uit Alkmaar stond twee we nen geleden terecht omdat hij aan een boerenarbeider een te laag loon be taalde. K. verklaarde toen, dat hij dit deed omdat de arbeider niet volwaar dig was. Deze was te licht gebouwd en kon daarom geen zwaar werk verrich ten. De zaak werd voor nader onder zoek aangehouden tot gisteren. Mr. Vellinga zeide in zijn requisitoir, dat het hier een principiële kwestie betrof. Wanneer is een arbeider vol waardig? Deze knecht was kerngezond, doch hij was alleen licht gebouwd. Mr. Vellinga eiste ƒ50.subs. 30 dagen. Mr. Peereboom was van mening dat de volwaardigheid en de onvolwaar digheid van een arbeider niet voldoen de in de betreffende voorschriften zijn duidelijk gemaakt om hier een straf te kunnen opleggen. De Politierechter ontsloeg K. derhalve van rechtsvervol ging. Loon- en prijsovertreding C. M. d. V. was ten laste gelegd dat hij als werkgever in een automobiel bedrijf aan enige werknemers lonen had uitbetaald, die niet in overeen stemming waren met die, welke wet telijk zijn voorgeschreven. Bovendien waren de reparatiekosten aan auto's niet juist berekend. V. verdedigde zich door te zeggen, dat zijn eigen personeel alleen de auto's van de zaak repareer de. terwijl hij slechts de auto's van de klanten verzorgde, ban zouden de lo nen en prijzen» wel juist zijn. Dit ver weer verwierp mr. Vellinga. Het is zeer onwaarschijnlijk dat het personeel alleen de eigen wagens en de baas al leen de andere auto's repareert. De of ficier eiste daarom ƒ250.subs. 2 maanden. De uitspraak was 200.—, subs. 6 weken. De oude toestand wordt hersteld Men is bezig de lijn AlkmaarDen Helder bij Sint Pancras weer van een dubbel spoor te voorzien om de toe stand van vóór de oorlog weer te her stellen. (Ontleend aan onze advertentierubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Pinocchio; Victoria Theater, 8 uur: Voor nu en altijd, Cinema Americain, 8 uur: Mar gie. Alle theaters tot 14 jaar o.g. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur; Red River (18 jaar); Victoria Theater,8uur: Nacht van terreur, 18 jaar; Cinema Ameri cain, 8 uur: De villa onzer dromen (tot 14 jaar onder geleide). Hoofdstad-operette speelt „Die Czardasfürstin" De Hoofdstad Operette (onder direc tie van Meijer Hamel, Otto Aurich en Fritz Steiner), met leden van het voormalige Fritz Hirsch-gezelschap zal op Maandag a.s. in Alkmaar een voor stelling geven van Emmerich Kalmans beroemde operette „Die Csardasfiirstin". Reeds lang is er van verschillende zijden bij de Hoofdstad Operette op aangedrongen de voorstellingen van de Weense operettes niet meer in een Ne derlandse vertaling op te voeren, doch weer de oorspronkelijke taal te gebrui ken, waardoor niets van de charme van deze unieke Weense kunst verloren be hoeft te gaan. Indien er één gezelschap is, waarvoor dit geldt, dan is het wel de Hoofdstad Operette, niet alleen omdat dit gezel schap de voortzetting is van de voor malige Fritz Hirsch Operette, maar vooral omdat de kern van dit gezel schap uit rasechte Weense kunstenaars bestaat. De directie van de Hoofdstad Operet te gelooft er dan ook goed aan te héb ben gedaan aan het verlangen van vele operette-liefhebbers tegemoet te ko men, door haar opvoeringen weer in de originele taal te brengen, daar mee dan tevens de oude Fritz Hirsch tradi tie geheel herstellend. Aan „Die Csardasfiirstin" zullen me dewerken: Paul Harden, Fritz Steiner, Otto Aurich, Ruth Rhoden, Joh. v. d. Zalm, Hellena Rajewska, Hetty Ruys, Wim van de Velde, Carel Wijnbergen en anderen. Koor en orkest onder leiding van Julius Susan, terwijl Otto Aurich de regie zal voeren. Er zijn voor „Die Csardasfiirstin" nieuwe décors ontworpen door Tom Manders Aan de costumering is bij zondere aandacht besteed: alle dames toiletten ontworpen naar de nieuw ste Parijse modellen zijn door Ger- zon geleverd. Zonder direct een mode show te zijn-, zullen deze nieuwe Parij se creaties zeker de belangstelling van de dames trekken. 65 jaar getrouwe! Gister was het 65 jaar geleden, dat het echtpaar J. Pieters—M. E. Spier dijk ging aantekenen om op 21 Sep tember te Alkmaar te trouwen. Bruid en bruidegom zijn 86 jaar en beiden te Alkmaar geboren, maar heb ben het grootste deel van hun leven in Zaandam gewoond. In 1890 zijn zij naar de stad aan de Zaan gegaan waar hij tot 1926 eerste gasfitter is geweest. Voor hij naar Zaandam kwam werlcte hij o.a. aan de particuliere gasfabriek in Alkmaar. Nu geniet hij al 23 jaar van zijn pensioen in Zaandam. Het bruidspaar van nu kreeg in ver loop van jaren 6 kinderen, 29 klein kinderen en 21 achterkleinkinderen. Ten huize van hun zoon, de heer Joh. Pieters, Westzijde 55, zal men op de trouwdag het bruidspaar kunnen feliciteren. Burgerlijke Stand Geboren: Roelof, zoon van B. Kloos ter en G. Schot. Anna M.. dochter van Th. Goudsblom en C. Miiller. Frederik A., zoon van A. Aronds en G. Koster. Gehuwd: Hendrikus J. de Jong en Elisabeth Martin. Jan Bakker en IJtje Heggelaar. Jacques Schelvis en Anna P. Grootjen. Overleden: Geertje Dudink, oud 95 jaar, wed. van R. Grippeling. Ma ria A. Zomerdijk, oud 73 jaar, geh. m. N. A. Godijn. Einde van een lange lijdens weg Woensdagmorgen is de nieuwe open bare school geopend. Een door velen jarenlang gekoesterde wens ging daar mee in vervulling en hiermee kwam een einde aan een lange lijdensweg. De moeilijkheden begonnen al in 1934, toen de minister met zijn concentratie plannen kwam, wat koren op de molen was van de toenmalige burgemeester, die droomde van één openbare school voor heel de gemeente. Van het uit 1867 daterende schoolgebouw deugde plotseling niets meer, het moest ver dwijnen. De bevolking dacht er echter anders over en sprong op de bres voor het behoud van haar school. Er werd vergaderd, gerequestreerd, op een audiëntie bij minister Marchant ge pleit. de .school scheen ten dode op geschreven. Ten einde raad werd over gegaan tot het stichten van een ver eniging voor bijzonder neutraal onder wijs. Mocht de opheffing van de school toch doorgaan dan wenste men het zelfde onderwijs onder andere naam voort te zetten. De Koninklijke goed keuring werd gevraagd en verkregen. Toen zakte plotseling het dreigende onweer af. Intussen vergat men. dat de tijd, die niets verschoont, ook de oude school niet spaarde. Eindelijk werd ingezien, dat dif= voorwerp van aanhoudende zorg toch wel enige re paratie behoefde. B. en W. vroegen toen hiervoor een crediet van 1600. VW Groet-Camperduin drong ech- th. kRAAkman zoon PLATTE STEENENBRUG ALKMAAR TELEFOON 2604 (K 2200) PRIJS PER LITER PER 12 LITER De Poppententoonstelling De Internationale Poppententoonstel ling werd Woensdag door ruim twee duizend personen bezocht, 's Middags om kwart vóór vier was de heer J. Kuiper, Stationsstraat 14 te Alkmaar, de negenduizendste bezoeker. Hij ont ving een fraaie pop. Nog diezelfde dag meldde zich de tienduizendste bezoe ker. Het was de heer L. de Waard, Uitenboschstraat 62 te Alkmaar, die eveneens een mooie pop in ontvangst mocht nemen. Er is nog steeds een aan tal poppen niet door de prijswinnaars afgehaald.. De nummers van de loten zijn: 3676, 373, 4923, 448, 503, 745, 1201, 2141 en 32-rood. Als de prijzen Vrijdag orrt zes uur nog niet zijn afgehaald, zullen zij aan de Stichting 1940'45 vervallen. „GOED EN ANTIEK". Het toneelstuk „Goud en Antiek" van de Engelse schrijver Edward Percy, dat dezer dagen door onze criticus uitvoe rig besproken werd, zal op 3 October door Comedia in het Gulden Vlies ten tonele worden gebracht. GESLAAGD. Van het Instituut voor opleiding van technisch bioscoop-personeel slaagde voor het operateurs-examen onze stad genoot de heer J. Tjeertes. ter aan op het bouwen van een nieu we school en in April 1939 kwamen B. en W. met het voorstel om in prin cipe te besluiten tot de stichting van een nieuwe school. Maar de lijdensweg was nog niet ten einde. Het werd mobilisatie en in Augustus 1939 moest de Groeter jeugd wijken voor de militairen. De scholie ren vonden een onderkomen in het Groeter kerkje. In December van dat jaar kon het oude gebouw weer wor den betrokken, maar 10 Mei 1940 moest het weer worden ontruimd. Nog eens kreeg het oude schoolte zijn eigenlijke bestemming tot in 1942 de jeugd weer moest verhuizen en wel naar het R.K. Verenigingsgebouw in Catrijp. In 1945 kreeg de Groeter jeugd weer een eigen home, zij het dan ook verre van ideaal. Van nieuwbouw kon wegens materiaqL- schaarste voorlopig niets komen. De raad onder aanvoering van burgemees ter mr. Jochems bleef echter niet wer keloos afwachten. Dank zij de grote voortvarendheid van burgemeester Jochems en de hulp van alle mogelijke instanties kon eindelijk 7 Januari 1949 worden overgegaan tot de aanbeste ding. En nu Woensdagmorgen had de of ficiële opening plaats in tegenwoordig heid van gemeentebestuur, rijksschool- toezicht, personeel en collega's, ouders en leerlingen en vele anderen. Burgemeester mr. C. A. J. Jochems heette namens het gemeentebestuur alle aanwezigen hartelijk welkom en wendde zich daarbij in het bijzonder tot de heren Vernooy, inspecteur van het lager onderwijs; J. Chr. Kettenborg, die van 1913 tot 1936 als hoofd werk zaam was geweest in de oude school; K. P. Zuurbier, de architect .en J. Kroon, de aannemer. Spreker wees er op, dat hier een volwaardig gebouw tot stand was gekomen dat aan alle eisen voldeed. De onderwijzeres zou bij regenweer geen beschutting meer be hoeven te zoeken onder een parapluie zoals vroeger in de barak. Ook de uitrusting was geheel ver nieuwd. Spreker wenste ouders, leer lingen en onderwijzend personeel ge luk met hun nieuwe home. Verder werd nog het woord gevoerd door de heren Vernooy, Maars, hoofd der school te Schoorl, K. P. Zuurbier, Maeyer, hoofd der R.K. school en W. Bant, hoofd der school. De leerlingen zongen hierna een feestlied. Na al dit rhetorisch vuurwerk werd de deur geopend en kon men de in richting van de nieuwe school bewon deren en kon men de dichter Potgieter met een kleine variatie nazeggen: Een wonder is de nieuwe school! Schermerhorn BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornelis P. Rus, zoon van P. J. Rus en J. Kramer. De nieuwe raad kwam Dinsdag^ dag bijeen en behandelde als hook punten de beëdiging van de geW raadsleden en de benoeming van w,,' I houders. Bij eerste stemming behaaw de oud-wethouder, de heer J. stemmen, de heer K. Luder 3 stemu* I de heer J. P. Poel 1 stem en werd c, stem blanco uitgebracht. Deze ^1 ming bracht niet de vereiste mtjl derheid op, zodat moest worden gestemd. f De tweede stemming bracht 3 stj men voor de heer J. Nat en 4 stemrj voor de heer K. Luder, zodat de K. Luder (P. v. d. A.) werd gekoj in de plaats voor de heer J. Nat (J combineerde lijst, Burgerkiesvere, ging C.P.N.) In de vacaturen J. P. Poel behatul de heer J. P. Poel (K.V.P.) bij eerrl stemming 4 stemmen en werden 1 stemmen uitgebracht op de heer )'t| en één blanco. De heer K. Luder zei, dat hij hooj.1 te op algemene samenwerking, «uil alleen dan kan er iets worden berejil Ook meende hij, dat er gestreefd moei worden naar het krijgen van meer iJ dustrie ter plaatse. De heer Poel dankte de burgemesl ter voor de prettige samenwerking *1 hoopte dat het in de komende periojf weer zo zal mogen zijn. Bij hét streven naar de door de heel Luder uitgestippelde plannen zegdl de heer P. Roemer (C.P.N.) alle sten™ toe. De heer P. Middelkoop (Burgerk.ver.l vond het jammer dat de heer J. xPl nu gepasseerd is. Hij was van meninjl dat de heer Luder zich niet beschik! baar had gesteld. Toch zegde hij mogelijk zijn medewerking toe. De voorziter dankte voor al de»| woorden, alhoewel niet alles direct btf trekking had op de wethoudersverkiJ zing. Betreffende de toekomstplannel geloofde de voorzitter, dat de toestanil der gemeentefinanciën wel remmenj zal werken. Hierna sluiting. Crafts Raad vergaderde Dinsdagavond kwam de nieuwe ra«(| van Graft in openbare vergadering bij l een. In deze vergadering, die .binneil 10 minuten was afgelopen werden dtl heren P. Bruin (Plaatselijk Belang) etl J. Chr Heijnis (KVP) als wethoude| herkozen. De voorzitter feliciteerde hen mill hun benoeming en hoopte, dat de saT menwerking in de komende periodil weer even genoegelijk zal verlopen alil voorheen het geval was. Ook ten aan-l zien van de raadsleden sprak de voor-I zitter de verwachting uit, dat deraadsl vergaderingen in dezelfde gezellige nl gemoedelijke sfeer als altijd zullen verf lopen. Hierna sluiting. De raad vergaderde Dinsdagavond om 8 uur onder voorzitterschap van burgemeester Niele. Na de beëdiging der leden volgde de wethoudersver kiezing. Namens de PvdA stelde de heer De Graaf zich candidaat. Hij werd gekozen met 7 van de 11 stem men. Als tweede wethouder stelde hij voor de heer S. Swart(PvdA). Deze werd gekozen met 6 van de 11 stem men, terwijl 4 stemmen werden uit gebracht op de heer Joh. Koeman. Burgemeester Nielen deed een beroep op allen om de politieke geschillen te laten rusten en eendrachtig te wer ken aan hetzelfde doel: de gemeente omhoog te brengen. Verschillende agendapunten werden hierna vlot afgehandeld. Zo werd o.m. de kindertoeslag met terugwerkende kracht van 1 Januari 1949 in minimum van 150 tot 156 verhoogd en in maximum van 205 tot 240. De riolering Een zeer belangrijk besluit nam de raad reeds direct in de eerste verga- Vier-en twintig grote Alkmaarders, die zaten op een stoel, boven op eeh stoel, op een wondermooie dag in Sep tember. Waarover spraken zij daar bovenop die stoel? Was 't over krekeltjes en korenbloe men blauw? Neen, we kunnen het versje niet lan ger volgen, want het ging niet over krekeltjes en korenbloemen. Het ging over de politiek, over de gemeentelijke politiek en zo blijft er van dat mooie kinderversje eigenlijk niets anders over dan die ene wondermooie dag in Sep tember. Het ging over de politiek, dat wil zeggen, men trachtte alles zo voor te stellen, dat de kiezers wel moesten denken: ja, zo moest het gaan, want het kon niet anders. De fracties, die aan het langste eind trokken, hebben dat in den brede be toogd en zij, die zich het korte eindie nog zagen ontglippen, hebben hun best gedaan hun geestverwanten in en bui ten de Raad er van te overtuigen dat het ook anders gekund had en dat er eigenlijk meer van niet willen dan van niet kunnen moest worden gesproken. Er zaten nieuwelingen in de Raad. die nog wat nwennig om zich heen keken. Zij moeten zich nog aanpassen, zoals een vreemd paard in de piste aan de circusmuziek en het applaus moet wennen. Maar dat is een kwestie van tijd en het is nu reeds gebleken, dat er onder de nieuwelingen de poli tieke broekjes zoals zij in de verkie zingsdagen wel eens smalend genoemd zijn althans een broekje is dat uit de goede stof gesneden schijnt en dat zich in de Raad weldra even thuis zal voelen als in de rechtszaal. Met sprekers en debaters van dit formaat zal er weer kleur en leven in de spiegelgevechten kunnen komen en misschien zullen de grote dagen van weleer nog eens terugkeren toen de tribunes stampvol belangstellenden wa ren, die zich gratis in de titanenstrijd der politieke veteranen kwamen ver lustigen. Wij behoeven hier na ons raadsverslag niet te herhalen, dat er gesproken werd en waarover er werd gesproken. De Partij van de Arbeid en de Katholiexe Volkspartij hebben de wethouderszetels verdeeld, omdat zij even sterk zijn en geen van beiden er iets voor voelden zich een machtspositie te laten ontne men. Dat is politiek in de gewoonste zin van het woord, want politiek is ten slotte niets anders dan zich bevoorde len en dat zó goed te praten, dat het de schijn wekt, dat men een offer ge bracht heeft of door de omstandigheden niet anders kon handelen. Het was te verwachten, dat de voor mannen der verwaarloosde midden groep zich bitter zouden beklagen en eveneens, dat de communisten een de monstratie van miskende vaderlands liefde zouden geven, waarin de grote rol, die Rusland in demorlog gespeeld heeft, als het morgenrood van Europa's bevrijding werd gekenschetst. Er werd gesproken zoals ieder ver wachtte, dat er gesproken zou worden, er werd geen enkel nieuw gezichts punt naar voren gebracht en men zal rhet belangstelling kunnen afwachten wat er uit deze nieuwe combinatie zal groeien. Er resten ons op dit ogenblik slechts een paar vragen. Wie is de ambtelijke instantie, die zal moeten verklaren, dat er in Alk maar dringend behoefte aan een ka tholieke Handelsschool en aan een ka tholieke Ambachtsschool bestaat? Wie heeft er bij de wethoudersverkie zing een paar maal op de heer De Zeeuw gestemd? Boze tongen beweren dat hij het zelf gedaan heeft, maar wij weigeren dat te geloven. Het moet wel iemand uit de verbonden groepen zijn geweest, die zich zeker van een veilige uitslag aan een politiek grapje gewaagd heeft. Wie was de man, die bij de verkie zing van wethouder Bakker, tegen alle afspraken in, een blanco biljet inlever de en zich daardoor aan de zijde van de oppositie schaarde? De voorzitters van beide fracties hebben het hun discipelen afgevraagd en zij hebben allen, met de hand op het hart, bezworen, dat zij het niet ge weest zijn. Voor wie was de mooie bouquet, die in het naastgelegen vertrek in een fraaie vaas gereed stond en die er nog stond toen de openbare vergadering reeds was gesloten? En ten slotte: wie waren het, die zo vast en zeker durfden voorspellen, dat wethouder Van Slingerland herkozen zou worden, nu duidelijk bleek, hoezeer hem dat zelf verraste en hoe benieuwd hij was wat zijn vrouw daar wel van zou zeggen? Of zou deze politicus misschien min der naïef zijn dan 'hij zich voordoet? Misschien ja, wie weet zou hij op sommige van deze vragen wel het antwoord kunnen geven. dering en wel betreffende de aanlii van de riolering. De voorzitter deeldi mede, dat de bedoeling is, de aanlil in drie fasen te doen geschieden. Eel deel zal komende winter worden aan-f gelegd. Tijdens het volgende badsei zoen wordt er niets gedaan. Daarin wordt het restant afgemaakt. Eindil 1950 zal de riolering geheel gereei zijn. De totale kosten zijn begroot o; 355.000. Na nog enige toelichting be sloot de raad dit bedrag op de begro-| ting voor 1949 uit te trekken. Verhuur sportparl B. en W. stelden voor het sportparil te verhuren aan de voetbalverenigiiil| Egmondia, voor de competitie-wed strijden van het seizoen 1949—195(1 voor een huurprijs van 300. Trainmi zal alleen mogen plaats hebben achj ter de doelen en op de sintelbaan. Het onderhoud komt voor rekenir,i| van Egmondia, maar de gemeente v voor de daarvoor benodigde materiij len zorgen. Wat de kleedkamers treft zal Egmondia moeten zorge: voor het schoonhouden en de koste| moeten betalen van het gebruik vi gas en electriciteit voor de douchi en de verlichting. De pacht van hl buffet in de kleedgelegenheid zal aï| de gemeente ten goede komen. Egmondia kon zich met deze regij ling verenigen. Aldus werd besloterj Rondvri Bij de rondvraag informeerde heer G. Groen o.a. naar de tandheel kundige verzorging op school, Dj voorzitter kon mededelen, dat de zat' over het dode punt heen is en F deze week in een vergadering te Be: gen zal worden behandeld. De heer J. Koeman pleitte voor v«| betering van de Watertoren weg. De heer J. Wijker bepleitte een tere regeling van het: schoonhoudt der school en het ophalen van vuü| nis. Wethouder P. C. de Graaff dankl degenen, die wederom vertrouw) stelden in de PvdA door twee wei- houders te kiezen. In de afgelope'l drie jaren regeerde de PvdA zond'1 te vragen naar politieke of gelooft' overtuiging, maar alleen met het doel te helpen waar het nodig is en gemeente omhoog te brengen. In komende vier jaren zal de fractie va: dt. PvdA hetzelfde doel nastreven. De voorzitter onderstreepte dit N' toog. Hij had in de afgelopen period' prettig samengewerkt met de beid' wethouders, die hun taak begrepe" en geen partijbelangen nastreefden Hij zcru nog verder willen gaan e' willen, dat men in de komende jarei geen groeperingen zal zien, niet dl klemtoon op de partijen zal legfF8 maar als een broederschap zal werke' aan het doel: Egmond aan Zee to maken. Wethouder De Graaff sloot zich We' gaarne bij aan, waarna de vergader")? werd gesloten. Met grote blijdschap ge' wij kennis van de geboc van onze zoon DIRK JAN. N. P. DIRKMAAT N. DIRKMAAT— EECEI GREETJE. MARIJKE. Alkmaar,8 Sept. '49. Friescheweg E 16. Met vreugde geven kennis van de geboo van onze Dochter Zusje ELSJE. P. J. M. BURGER i G. M. BURGER— v. d. KAME1 HANSJE. Alkmaar, 7 Sept. 1949, Emmastraat 53. Hiermede geven wij ki nis van de geboorte v een dochtertje dat enkele uren is overlede: M. I. WISSEKERKE A. G. WISSEKERKE- LOKHORS' Anna Paulowna, 6 September 1949. Heden overleed in het Centraal Zieken huis, na een langdurig- ongesteldheid, onze ge liefde zorgzame Mar en Vader en onze beste Broeder, Behuwdbroe- der en Oom, de Heei BOS EVERHARDUS JOOSTENS, in de ouderdom var ruim 50 jaar. J. C. JOOSTENS— DE GIER. TON. NELLY. FREEKIE. Fam. JOOSTENS. Fam. DE GIER. Alkmaar, 7 Sept. 1949. Uitenboschstraat 143. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Maandag op de Ge meente-Begraafplaats. Vertrek van het Cen traal Ziekenhuis nam. twee uur. Met diep leedwezen vernamen wjj het overlijden van onze turnmakker BOS JOOSTENS, in leven een trouw Halterlid, een voor beeld voor velen. Dat hij ruste in vrede. Bestuur Gymn. Ver. De Halter. Lognpaedistc, Kennemerstraatweg E Behandeling van spraa en stemstoornissen. Voor voor Arnhem FLINKE DIENSTBOD! v. d. en n„ voor dire moet beslist zelfst. zi; Leeft, niet ben. 20 ja: Brieven aan H. OVERMA v. Leeuwenhoekstraat 11 Alkmaar. B. z. a. per 1 Oct. NET MEISJE v. d. en nacht. Br. a Pension MARCO, Ruïn laan 30, Bergen N.-H. Gevraagd EEN NET MEISJE van 's morgens 812 ui Mevr. OOIJEVAAR, Ri sevoort 1, hoek Oudegracl MEISJE, 20 jaar, in h bezit van dipl. Gymn sium. zoekt een haar passende betrekking. Brieven onder no. A 3 bureau van dit blad. Te huur gevraagd: RUIMTE geschikt voor winkel showroom en ruimte schikt voor kantoor. Tel. 4197 C. A. TUY Dr. Schaepmanplein 18. AmsterdamAlkmaar. Aangeboden te Amst< dam woning, best. t flinke huiskamer, keuki 2 slaapkamers, hall waranda. Huur 6.25 week. Gezocht wordt woning Alkmaar, liever iets grol Brieven aan RINGER Cacao- Chocoladefabr ken N.V., Noorderks 20, Alkmaar. MOEILIJKHEDEN in hnt privé-, l foeps-, en maaisc^appeiijk lev van talloos velen uit alle kring aar maatschappij» hielpen wij laatste 20 iaor, met onze monc hag of/en schriftel geleide, bepro 6e mental-training oplossen, me Op grond van handschrift analy: Kom met ons praten of schrijf 01 "•n eerste advies is gratis en v< plicht 'J tot niets. Geill. prospe op aanvraag. PELMAN' !N TITUl Damrak 68 A dam C. (tel 4182 kondoa Parijs New York.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2