Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Dorothy Brandon: Ik sprak nooit over sabotage bij Franeker-ramp Ramp met Canadese Dakota eist 23 doden 3 ire zitting Zaterdag 10 Sept. 1949 146e Jaargang No. 213 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Regering trekt interim regeling voorSuriname in Ned. Bond v. Gemeente ambtenaren bijeen Goederen van „Nederland helpt Indie' aan de Republiek overgedragen? Biologische oorlog kan het menselijk leven op aarde volkomen uitroeien GEEN OPSTAND IN ZUID WEST CHINA De filmer Willy Mullens halve eeuw in 't vak Lederfabriek door brand verwoest parlem. redacteur) zaal bereidt zich voor zeede plenaire zit- e Ronde Tafel-confe- de openingsvergade- \ugustus zijn de grote sn de zetels van de le- riseurs der delegaties derd, omdat de zaal re doeleinden, o.a. de n de Nederlandse re de Indonesische gas- kt moest worden. Nn eer ingericht. Ilige vergadering zal memen na 15 Septem- Lomen. Op welke da- is nog niet bekend, geval streeft men er- jór 20 September een ting te houden. Op die namelijk de algemene van de Verenigde ike Success en men wil daar resultaten tonen prekingen, die op het issen de Nederlanders inesiërs In Den Haag ■oerd. 3t uiteen en wij doen [aanvallen. Dit gaat een an komen wij plotseling merkt men, dat alles ge- ging het met de overeen- staken der vijandelijkhe- rekingen duurden weken kwamen wij bijeen voor ie en alles was in vier l. De voorzichtige gevoe- itaan uit het proces, dat twikkelt, is het beste be- aan alle zijden vastbeslo- mferentie te doen slagen Schorr. eg is om remmend op de en. ijven grote hoeveelheden lgie gaan. De omvang van ;ies houdt stellig verband and, waarin onze Zuider mogen verheugen, maar hoort men spreken over n Belgie naar Frankrijk kekld. in Frankrijk schijnt wel zijn. De droogte heeft er lis gehouden en de melk- i Frankrijk is ver beneden Dit verschijnsel, dat zich et bepaalt tot Frankrijk een voor Nederland gun- geschapen. Onze produc- gevraagd. Zo gevraagd, op dit ogenblik over con- de kaasmarkt uit Dene weden heel niet ongerust mmen van de vergadering de F.N.Z. :hten, die we hoorden uit- vertegenwoordigers van idel, dekken niet geheel ien kon vernemen van de n de FNZ op hèt vorige Ihoven gehouden congres, verder. Daar werd reke- n met de productiemoge- i onze veeteelt, wanneer [plaatst tegen een scherpe concurrentie in tijden van ting werd gegeven aan de aze veeteelt dan, althans voldoende productief zou n om stand te houden te- tenland, waar men meer it, die goedkoper kunnen :r men, gelijk in de Ver- n van Amerika, kosten spaart om te komen tot ogelijke modernisering en de grootst mogelijke ren- een zeker pessimisme uit :t goed, dat zulke klanken ord. Want voor de vee- et zaak zijn de tijden, die iten, uit te buiten om te ïrbetering en intensivering rijf. enorm veel te doen. Door reling, door modernisering iven en de fabrieken, door i van goede bemestings van nieuwe machines, slotte: de kwaliteit van n we dezer dagen een be- :n aan een onzer land- n werd ons oog getrokken J art, waarop voor Noord- r ieder district het aantalI ;even van dieren die rea-l t.b.c.-proeven. De percen-| ontstellend hoog! aarlijk nog enorm veel ge' iing waarnemend rgemeester. a college van B. en w- [houder S. de Waard U" ngewezen als waarnemend tionale belangstelling, docli et oog op de sfeer ter con- ke geheel beheerst wordt t het politieke mijnenveld nesische kwestie niet da" itste omzichtigheid te he* geen der partijen door een worde opgeschrikt. uwen, dat tenslotte groeide d en uitgebreid te worden- t dient men ook buiten de e werk te gaan en naa itlijn moge men dan °o wingen beoordelen. bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COOBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t l-elk woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, t 1.— per kwartaal plus incassokosten Reis naar Philippijnen siond reeds vast Per Skymaster van de KLM kwam Vrijdag mrs. Dorothy Brandon, cor respond ente van de „New York He rald Tribune" op Schiphol aan. Zij nas gelijktijdig met veertien andere Amerikaanse journalisten op uitnodi ging van de Nederlandse regering naar Indonesië gegaan, teneinde een ^zicht te krijgen in de Indonesische Icwestie. Op 12 Juli kwamen dertien txui haar collega's bij de noodlottige ducht van de „Franeker" bij Bombay om het leven. Mrs. Brandon, die niet met de „Franeker" was meegegaan, maar naar de Philippijnen vertrok, j heeft daarna nog vele en lange reizen I In de Oost gemaakt. Zij blijft thans enige dagen in Nederland, waarna ze op 15 September naar New York zal vertrekken. Toen ze gisteravond moe uit het vliegtuig stapte, dat haar van Batavia naar Nederland had gebracht, stond ze enige van haar Nederlandse collega's te woord. Vanzelfsprekend kwam het gesprek op de aan haar toegeschreven uitlating dat zij indertijd „bang was voor sabotage". Mrs. Brandon ontken de dit ten stelligste en liet haar pas poort zien, waarop haar reis naar de Aangaande de interimregeling voor Suriname zegt de regering in haar Memorie van Antwoord in zake het be treffende wetsontwerp van de Eerste Kamer o.m.: De loop van zaken heeft de Eerste Kamer voor een moeilijke beslissing geplaatst. Uit het Voorlopig Verslag mag worden afgeleid, dat een niet on belangrijk deel der Kamer geneigd schijnt, het wetsontwerp niet in zijn tegenwoordige redactie te aanvaarden. Nu de voorgestelde regeling door de loop der gebeurtenissen in stede van de verhoopte wederzijdse bevrediging voor een der partijen een steen des aan stoots blijkt te zijn geworden, acht ook de regering met de handhaving van het ontwerp geen enkel belang ge- i diend. Dit heeft het kabinet tot de con clusie geleid, aan H.M. de Koningin machtiging te vragen, het ontwerp in te trekken. ENGELAND DENKT NIET AAN DEVALUATIE Cripps zegt de Amerikanen waar de schuld ligt In een te Washington gehouden toe spraak verklaarde de Britse minister van financien, Sir Stafford Cripps, dat het pond sterling en andere valuta's eerst omwisselbaar kunnen worden ge maakt, nadat een nieuw evenwicht in de wereldhandel zal zijn gevestigd. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat de enige bevredigende oplossing voor het dollarprobleem is gelegen in een gro tere export naar het dollargebied. Deze toespraak betekent, dat er geen sprake van is, dat Engeland in de naaste toekomst tot devaluatie zal over gaan. Amerika steunt Europa en Verre Oosten met wapens Amerikaanse Senaatscommissies [oor buitenlandse betrekkingen en ge- tapende diensten hebben de voor naamste punten goedgekeurd van het wetsontwerp tot wapensteun van rond 2.314.010.000 dollar. Het wetsontwerp omvat 1 milliard dollar voor herbewa pening van de landen van het Atlan tisch Pact en bestemt 75 millioen dol lar voor anti-communistische steun in het Verre Oosten. Dodelijk ongeval op rijksweg Op de rijksweg HilversumBussum nabij het zwembad Crailo is een dode lijk ongeluk gebeurd. Een auto, be stuurd door de 28-jarige R. A. uit Bus sum, rijdende in de richting Hilver sum, wilde bij het zwembad linksaf slaan en gaf dit te kennen door zijn richtingaanwijzer uit te steken. De be stuurder van een achter de auto rij dende motor, waarop een duopasagier Was gezeten, bemerkte dit te laat en hotste met volle kracht tegen de auto De duopassagier, de 25-jarige J. Bos uit Weesperkarspel, werd acht meter rerder op de weg geslingerd en liep een schedelbasisfractuur op. Hij over leed in het ziekenhuis. Weerbericht Verwachting tot Zondagavond. Tamelijk heldere en koele nacht met weinig wind en plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag over het algemeen zonnig en droog weer met een zwakke wind hoofdzakelijk tussen Zuid-Oost en Zuid-West en iets hogere tempe ratuur dan vandaag. Philippijnen van te voren reeds was afgestempeld. Lang en veelvuldig heeft zij contact gehad met vooraanstaande Indonesi sche figuren. Sukarno vond zij, wan neer zij in staat was alleen met hem te spreken, geheel anders dan wan neer een gezamenlijke bespreking gehouden werd. Tot het uitwerken van haar notities gaat zij pas over wanneer zij in New York terug is. Wat er met de aante keningen van haar omgekomen colle ga's zal gebeuren is haar onbekend. Haar indrukken over de toestand in Indonesië noemde zij „most revealing" (onthullend). MONTY KWAM NAAR NIJMEGEN Temidden van de bevolking Vrijdagavond kwam veldmaarschalk Montgomery met de Franse kanonneer boot „General Mangln" te Nijmegen aan. Aan de kade, waar het schip meer de, verzamelde zich een grote menigte. De bekende Europese veldheer stond bij aankomst op de kajuit en begroette vriendelijk de rustig toekijkende Nij- megenaren. Toen de boot een half uurtje aan de wal lag, begaf Montgomery zich van boord en bewoog zich op de meest hartelijke wijze tussen de bevolking. De pers stond hij een kort onderhoud toe. Daarbij verklaarde hij zich ver heugd weer in Nijmegen te zijn, dat hij zich zeer goed herinnerde uit de herfst dagen van 1944 toen hier de felle strijd om de Waalbrug en de voorbereidende gevechten voor de beslissende slagen :n het Reichswald en de bevrijding van N. O. Nederland geleverd werden. Vanochtend vertrok de boot weer uit Nijmegen naar Rotterdam. Ter gelegenheid van het feit dat 25 jaar geleden de „Ford Motor Company" officieel werd geregis treerd vond een herdenking plaats in de huidige Fordfabrieken te Amsterdam. Een op het voorplein van de fabriek opgerichte zuil is het cadeau van de gezamenlijke Forddealers. Critiek op de houding der vakverenigingen De Nederlandse bond van gemeente ambtenaren, die zijn bondsdagen in de hoofdstad houdt, kwam Vrijdag in jaar vergadering bijeen. De bondsvoorzitter, de heer K. de Boer, leverde critiek op wat hij noemde „de dictatuur van de drie zuilen", die op allerlei manieren, en soms met minder fraaie middelen, trachten de bond te weren uit het ge organiseerd overleg bij rijk, provincie en gemeente. „De vakverenigingspoliti ci, die het roerend eens zijn, en onze bond liever zagen verdwijnen, trachten het ambtenaren-centrum, dat nog twee jaar zal bestaan, en waarin de ambte- narenorganisaties zijn verenigd, uit het georganiseerd overleg te stoten. In de ze kringen acht men het voortbestaan van onze onafhankelijke bond van ambtenaren niet noodzakelijk". De heer De Boer noemde dit een aantasting van het democratisch recht van vrijheid van organisatie. In zijn openingswoord had de voor zitter er aan herinnerd, dat de bond is voor afschaffing van de classificatie, omdat op dit terrein een chaos heerst en dat hij zal blijven streven naar ver betering der materiele positie van de ambtenaren. De afdeling Noord-Holland, die vorig jaar een halve eeuw bestond, herdacht dit feit tijdens de bondsdagen. Pijnlijke geruchten worden niet beslist ontkend De stichting „Nederland helpt Indie" deelt ons mede: De laatste weken doen geruchten de ronde, volgens welke een door de stichting naar Makassar gezon den en voor distributie onder de be volking aldaar bestemde hoeveelheid Toederen en levensmiddelen door de Jostindische regering zou zijn overge dragen aan de Republiek. Eveneens verluidt, dat een voor Djokja en om geving aangelegde voorraad artikelen onteigend zou zjjn en de distributie daarvan in handen zou zijn gesteld van de Republikeinse autoriteiten, In Den Haag beschikt men tot dus ver over geen andere positieve mede delingen dan dat de mogelijke juistheid van deze geruchten voorshands niet categorisch kan worden ontkend. Een Gesneuveld in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Serg. maj. J. F. H. Hoefs uit Uden. Van het Koninklijk Ned,-Ind. Leger sneuvelden zeven Indonesische mili tairen. Koppensneller uit berouw In het communiqué van de Griekse generale staf wordt het verhaal verteld van een com munistisch saboteur", die zich aan de regeringsautoriteiten bij Grevena overgaf met de hoofden van vijf door hem gedode mede saboteurs als bewijs van zijn „berouw". Volgend jaar weer op zoek naar de Ark Van „The research centre group" (vertegenwoordiger voor Nederland: Hans Roozen) vernemen wij, dat het geenszins zeker is, dat resten van Noachs ark niet meer op de berg uit somige publicaties van de laatste tijd zou moeten blijken. Er zijn name- Ararat aanwezig zouden zijn, zoals lijk verschillende aanwijzingen voor het bestaan van dit schip en de Ame rikaanse expeditie hoopt hiervoor de bewijzen te leveren. De expeditie is echter zwaar gehandicapt door gebrek aan tijd. Dr. Smith had voor zijn onder zoekingen nauwelijks een week ter be schikking. Volgen jaar zal hij met twaalf man wederom op zoek gaan naar de Ark V.S. TREKKEN ZICH TERUG Door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is medegedeeld dat het aantal diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers der Verenigde Sta ten in het door de communisten bezet te gedeelte van China sterk zal wor den teruggebracht. Vrije cultureele betrekkingen met Indonesië De commissie voor culturele aange legenheden ter RTC is Vrijdagmorgen in vergadering bijeengeweest. Een stemmig bleken de delegaties van oor deel, dat de culturele betrekkingen tussen Nederland en de RIS gebaseerd behoren te worden op volkomen vrij heid, vrijwilligheid en wederkerigheid, dat zij een universeel karakter moeten dragen en gericht behoren te zijn op de verwezenlijking van de vrije ont plooiing van de vrije menselijke geest. Sombere woorden van een Canadees geleerde De atoombom is waardeloos gemaakt door een biologisch product, waarvan een paar pond voldoende is om ieder mens in de wereld te doden. Aldus ver klaarde dr. Broek Chishoim, de Cana dese directeur-generaal van de wereld gezondheidsorganisatie op een vredes congres te St. Cergues in Zwitserland. Hij voegde er aan toe, dat de atoom bom bij wijze van spreken kinderspel is vergeleken met biologische wapens. Enkele fanatici zouden de mensheid door biologische oorlogvoering kunnen vernietigen. Arbeidskrachten zouden een te verwaarlozen factor zijn en de zware industrie hoegenaamd niets uit te staan te hebben met deze vorm van oorlog. Als de mensen zich nog enkele ja ren gedragen zoals op het ogenblik, zal het mensdom vernietigd worden. Een oorlog kan 90 pet. van de wereldbe volking doden, 'n volgende zal zonder twijfel absoluut afdoende zijn. In zee omgekomen Gistermiddag om 14 uur is in zee ter hoogte van golfbreker 47 (strand Noord te Scheveningen) om het leven geko men de 32-jarige baadster G. V., ge woond hebbende aan Houweling te Arnhem. de Boulevard Twee baby's onder de pasagiers Een Dakota van de Canadese lucht vaartmaatschappij Quebec, op de ge regelde route van Quebec naar Baie Comenau aan de St. Laurens, is op 60 kilometer afstand van Quebec neer gestort. Naast de vierkoppige beman ning waren negentien passagiers aan boord. Alle drieentwintig inzittenden zijn bij deze ramp om het leven ge komen. Aanvankelijk meende men, dat er eenentwintig slachtoffers waren, doch twee1 baby's kwamen niet op de pas sagierslijst voor, daar voor hen geen passage werd betaald. Het wrak is ontdekt en reddingsploegen zijn hun reddingspogingen onmiddellijk begon- Heeft Rijksverkeerinspectie verstand van scheepvaart? Het Eerste Kamerlid de heer Tjalma (AR) heeft aan de minister van ver keer en waterstaat gevraagd of het juist is dat het in het voornemen van de minister ligt, de uitvoering van de wet telijke bepalingen ten aanzien van het verkeer te water, voor zover die uit voering tot de taak van de bevrach tingcommissariaten behoort, over te dragen aan de Rijksverkeersinspectie, althans die commissariaten aan deze inspectie ondergeschikt te maken, dan wel met haar samen te voegen? Is de minister niet van mening zo vraagt de heer Tjalma verder dat, om het vervoer te water in al zijn bij zonderheden te kunnen beoordelen, vereist is een kennis van schepen, la dingen en waterwegen, welke over het algemeen niet het deel is van bedoel de inspectie en van haar ook niet kan worden gevergd? En is de minister, indien het ant woord op de eerste vraag bevestigend luidt, in elk geval bereid, ter zake geen beslssing te nemen, alvorens de Staten-Generaal bij de behandeling van de rijksbegroting voor 1950 hun ziens wijze hebben kunnen kenbaar maken? nen. Het is echter niet mogen geluk ken, één der inzittenden levend te redden. Deze ramp is één der ergste in de geschiedenis van de Canadese luchtvaart. De luchtvaartmaatschappij Quebec is een onderafdeling van c'e Canadese luchtvaartmaatschappij voor vluchten over de Stille Oceaan. Onder de passagiers bevonden zich E. T. Stannard en R. J. Parker, presi dent en vice-president van de Ameri kaanse kopermaatschappij, op weg naar de Seven Islands in verband met plannen voor exploitatie van grote tita- nium-ertslagen in het binnenland. „Gulden wordt harde valuta" zegt Lieftinck Ter bijwoning van de jaarlijkse ver gadering van het internationale mone taire fonds te Washington is Vrijdag avond de minister van financien, prof. mr. P. Lieftinck, per KLM-machine van Schiphol vertrokken. Op de vraag, hoe het zou staan met de gulden ten opzichte van de dollar nadat de be sprekingen in Washington zijn gehou den, antwoordde de minister: „De gul den is goed op weg harde valuta te worden". Enorme smokkel in verdovende middelen Op de Nederlands-Duitse grens bü Meppen heeft de Duitse politie een der grootste smokkelarijen in verdovende middelen, die in de laatste jaren aan het licht zijn gekomen, ontdekt. Grote hoeveelheden morphine zijn in beslag genomen; drie mannen zijn gearres teerd. deel der geruchten schijnt onjuist te zijn. Het hoofdbestuur heeft besloten, voorlopig alleen verschepingen te doen plaats hebben van z.g. „gerichte" ver strekkingen, zodat het aanleggen van grote voorraden of het verzenden van ladingen in bulk, waarvan nog niet vaststaat, wie daaruit zal worden ge holpen, voorshands achterwege züllen blijven. Inmiddels wordt een diepgaand onderzoek ingesteld naar de juiste toe dracht van een en ander. Loe Han blijft trouw Generaal Tsjang Tsjoen, de Chinese nationalistische bevelhebber in Zuid west China, heeft verklaard, dat er geen opstand tegen de regering ia Iioenming, de hoofdstad van de pro vincie Joennan, is geweest. Generaal Loe Han, die de opstand zou hebben geleid, heeft zich trouw aan de rege. ring en aan haar anti-communistiscn beleid verklaard. Op 27 September hoopt Willy Mul lens, directeur van de N. V. Haghefiim, de dag te herdenken waarop hij voor 50 jaar zijn loopbaan als filmoperateur en bioscoopexploitant begon en de ci nematografie in Nederland introdu ceerde. Hij werkte persoonlijk aan verschil lende grote Nederlandse filmwerken, die alle in de laboratoria der Haghe fiim werden afgewerkt, zoals drie films over de tbc-bestrijding: „Achter de wolken schijnt de zon", „Waar een wil is, is een weg" en „Wit wint" (ge luidsfilm); een film over de Zuider zeewerken tot en met het sluiten van de Vlieter; „Het gevangeniswezen"; „Blinden- en doofstommeninstituten"; „Het stervende Weenen" en „Het eucharistisch congres". De trouwplechtigheid van Prinses Juliana in 1937 was voor Koningin Wilhelmina aanleiding Willy Mullens het alleenrecht van filmopname te ge ven in de kerk, zodat deze actualiteit door hem aan de gehele wereld gele verd werd. Twee en tachtig-jarige huisbaas stichtte brand Een twee en tachtigjarige huisbaas te Leersum had reeds lang ongenoegen met de bewoners van zijn huis. Zelfs had hij al eens gedreigd om zijn huis in brand te steken. Dezer dagen heeft de man het niet bij het dreigement gelaten. Om half twee in de nacht stak hij eèn rietmat, die in de onmiddellijke nabijheid van het huis stond in brand. Een juist passerende fietser uit Wijk bij Duurstede merkte de vlammen op en heeft de bewoners uit hun slaap gewekt, waardoor verhinderd werd dat de woning, die een rieten dak heeft, in vlammen opging. Een politiehond heeft de huisbaas als de schuldige aangewezen. Hij is door de politie in hechtenis genomen. Cr zijn hotels in Nederland, waar ge uw ontbijt op bed kunt krijgen. In de huiselijke kring komt dit minder voor. Daar blijft het meestal bij een kopje thee en dan is het manlief, die de kastanjes uit het vuur, of in dit ge val het water van het gas mag halen. Maar wat zoudt ge denken van een kippenfokker in de buurt van Nijver- dal, die elke morgen een krijgt! Een kersvers ei, zo van de kip. De hen klautert het slaapkamerraam binnen, legt haar ei op het voeteneind van haar meesters bed en verdwijnt met veel meer lawaai, dan waarmee ze kwam. Dat gekakel bespaart de goede man nog een wekker ook. En het komt zeker niet van een kip zonder kop! Minder pleizier van zijn huisdieren heeft een meneer in Haarlem, die tot 100 gulden boete veroordeeld werd om dat zijn hond achter de hazen en konij nen aan zat. De hond werd verbeurd verklaard en dat betekende een zejjcsr doodvonnis. Gelukkig ging in hoger be roep de verbeurdverklaring van de eis af. Maar tot dc uitspraak over veertien dagen blijft het zwaard van Damocles boven de hondesnuit zweven. Het stomme dier trok zich van de hele zaak overigens geen snars aan en deed tij dens de zitting een tukje. J7n om nu het drietal dierenverhalen vol te maken: In Denemarken ver- illl]lll[ll[llllll!llll!lll!lllllll![lllllll!!tlllllj[tllllll[ltlllll!llll!ltl!llll)ll dwijnen de ooievaars meer en meer. Men neemt aan dat het droogleggen der moerassen de oorzaak is. Een be roemdheid, reeds bekend uit Hans An- ei op bed dersen's sprookjes, zal daarmee tot het verleden behoren. Tijdens de econo mische besprekingen te Washington heeft Bevin een kies laten trekken en kwam daardoor een uur te laat voor de middagvergadering. Met een zorg min der, doch met een wang, nog welgeda- ner dan gewoonlijk. Hitiers voor- Ik moet morgen pootballen. malige aide-de-camp Wilhelm Brückner is niet intelligent genoeg om als „grote oorlogsmisdadiger" te worden aange merkt, zei een bijzondere raad van be roep in München. Hij is nu gerubri ceerd als „Nazi schuldige". Het verschil zit'em in een paar jaar brommen, be grijpt u? De Schotse vissersboot „Nil desperandum" heeft een reuzevangst Tedaan. De duikboot „Alcide" kwam in de netten, gelukkig zonder schade. De bemanning van de onderzeeër kreeg een zoodje vis voor de schrik. gen Deense haringvisser heeft ter hoogte van de kust van Zuid-Noor- wegen een inktvis gevangen met een lichaam van twee meter lang en vang armen van vijf meter lengte. Het nog levende ondier, dat de grootste octopus is, die ooit zo Noordelijk werd aange troffen, is ondergebracht in een aqua rium in Stockholm. Bij de Ameri kaanse manoeuvres in Duitsland is een ..Thunderbolf'jager op een boerderij «estort. De piloot werd gedood Tn Tacksonville 's een neger, die voor de oolitie vluchtte, de morgue van een be grafenisondernemer binnengelopen en heeft zich daar verborgen. De politie tastte in het donker alle lijken af. tot zij een warm lichaam voelde. Dit was de man die gezocht werd en arrestatie volgde. Arbeider in de vlammen omgekomen Gistermiddag is te Rijen (N.-Br.) een lederfabriek der fa. A. A. R, Buys aan de Stationsstraat tot de grond toe af gebrand. De 22-jarige arbeider J. Raay- makers kwam daarbij in de vlammen om. In de fabriek, die ongeveer 35 meter lang was, vonden tien arbeiders werk. Omstreeks kwart voor vijf ontstond er in de fabriek, temidden van de ar beiders, een ontploffing van althans in verhouding wat later volgde ge ringe omvang. Directie en kantoorper. soneel wilden in de fabriekshal gaan kijken wat er gaande was, doch kregen daarvoor niet meer de tijd, doordat enkele ogenblikken later een gewel dige ontploffing volgde, waarbij steek vlammen van 25 a 30 meter hoog op schoten en die op 15 a 20 kilometer af stand was te horen. Het vuur verspreid de zich onmiddellijk over de gehele fa briek, waarin zich zeer brandbare stof fen als cellulose en benzol grond- Drieling ie Boxtel Het gezin A. van der Velden- Van Handel te Boxtel werd verblijd met de geboorte van een drieling, n.l. drie zoons. De eerste zoon werd geboren op 8 September om 23.00 uur, de twee de om 23.45 en de derde op 9 Septem ber om 3.00 uur. Hun gewicht be draagt respectievelijk 6%, 5'/i en 7 pond. De inschrijving in het geboorte register geschiedde door burgemeester drs. M. A'. M. van Heivoort. De echt genote van de burgemeester trml bij de doop,' welke in de H. Hart kurk icerd verricht, als meter op. Moeder en kinderen maken het best. stoffen voor de kunstlederbereiding bevonden. De inhoud van twee van deze kelders bleef gespaard, de derde ging verloren. Verder werd het gehele gebouw verwoest. Door de verzengen de hitte moest de brandweer aanvan kelijk op een afstand blijven. Spoedig arriveerden nog 2 wagens met schuim- blussers van het nabij gelegen vlieg veld,. alsmede de brandweren van Til burg en Gilze. Twee gewonden afkom stig uit Oosterhout, werden in het zie kenhuis te Breda opgenomen. De scha de is aanzienlijk. Het totale bedrag kon nog niet worden vastgesteld. De fabriek was op beurspolis verzekerd. Het stoffelijk overschot van J. Raay- makers werd pas om halfzeven gevon den. Vermoed wordt dat hij bij een po ging tot vluchten is ingesloten. T.U.C. achter regering Het Britse algemene vakverbond, Trade Union Congress, dat acht mil lioen arbeiders vertegenwoordigt, heeft na een zitting van een week zijn jaar lijks congres te Bridlington besloten. Het besluit van het bestuur om de regeringspolitiek te steunen inzake kwesties als bevriezing van lonen, prij zen en winsten en het besluit tot een campagne tegen de communistische in vloed in de vakbeweging werden bij elke stemming met recordmeerderheid goedgekeurd. WIJZIGING BEGROTING ZUIDERZEEFONDS. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de begroting van inkomsten en uitga ven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1949 (kosten, verband hou dende met indroging van gronden aan de randen van de Noordoostpolder tus sen Lemmer en Blokzijl).

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1