AGENDA WAT DE THEATERS BRENGEN Alkmaars gerestaureerde St. Laurenskerk wordt offic iëel in gebruik genomen ZOMERBAD Enkele verander Er is in totaal f 1.332.000.- aan restauratiekosten uitgegeven nog tijdelijk geopend Franse gesneuvelden veriaten Dinsdag! stad onze KÖSTER Verdeling werkzaam heden in het college B. en W. van Ook dit Na de grote restauraties van 1923 en 1940 is de Grote of Sint Laurenskerk te Alkmaar, die door bouwvalligheid dreigde in te storten, weer een prachtig bouwwerk geworden, dat voor een onoverzienbaar aantal jaren geen herstel van betekenis zai nodig hebben. Nu de kerk na twee restauraties weer als ver nieuwd in gebruik wordt genomen, is het begrijpelijk, dat het kerkbestuur een dag heeft vastgesteld waarop dit min of meer officieel zal worden herdacht en het daarvoor gevormde comité zal op 20 September een bijeenkomst houden in tegenwoordigheid van kerkelijke en burgerlijke autoriteiten en met vertegen woordigers van alle instellingen en personen, die bij de restauratie betrokken lijn geweest. De president-kerkvoogd zal op die avond spreken en ds. Den Oudsten zal een wijdingsdienst leiden. Dan zal men ook het gerestaureerde orgel kunnen beluisteren, dat, evenals het kleine orgel, onder leiding van dr. Anth. van der Horst door de bekende Zaanse orgelbouwer de heer D. A. Flentrop is gerestaureerd en dat die avond bespeeld zal worden door dr. Anth. van der Horst en door de heer Simon C. Jansen, de nieuwe organist, die tot dusver organist van de St. Eusebiuskerk in Arnhem is geweest. De geschiedenis der kerk. De kerk gebouwd in de tijd, toen Alkmaar nog maar 3000 zielen telde was gewijd aan de H. Laurentius, die in 258 na~ Christus in Rome levend verbrand is. Oorspronkelijk stond hier een tweelingkerk, gewijd aan St. Lau rens en St. Matthias, maar in 1468 stortte de toren, waaraan men reeds 10 jaar gewerkt had, plotseling in en werden de kerken zo vernield, dat men besloot een geheel nieuwe te bouwen. Op 9 Juni 1470 werd de eerste steen gelegd en deze laat Gothische basilik verrees op het hoogste punt onzer gemeente. Zij werd ontworpen door een telg uit het beroemde architec tengeslacht, de Vlaming Keilermans en in kruisvorm gebouwd met langs elk van de zijbeuken zes kapellen. De buitenzijde werd met natuursteen be kleed. De kerk had een zeer fraai interieur en had verscheidene kost bare gekleurde „glazen". De orgels. Tien jaar voor de voltooiing werd er een orgel aan de Noordermuur ge bouwd en er was toen waarschijnlijk al een kleiner orgel, waaraan alleen een tekening in het Museum Boymans herinnert. Het orgel aan de Noorder muur thans het kleine orgel ge noemd werd in 1511 door Joh. van Coblentz ontworpen. Het heeft gedeel. telijk laat Gothisch pijpwerk en een galerei, welke in 1703 naar het Oos ten verlengd werd en waarop wapens voorkomen, o.a. van het Roomse Rijk, van Holland, van Alkmaar, van twee vorsten uit het BourgondischOos tenrijkse Huis en de zes edelste ge slachten in den lande. Het grote orgel, ontworpen door Jacob van Campen, is tegen de Wes telijke muur gebouwd en kostte des tijds ruim 50.000. Het werd beschil derd door de bekende schilder Cesar van Everdingen en is een van de mooiste en kostbaarste van ons land. Het werd naar een opdracht uit 1639 gemaakt door de orgelmaker Levinus Eekmans, wiens werk na zijn dood In 1641 werd voortgezet door de orgel makers Galtus en Germer van Hager- beer, waarna Jacobus van Hagerbeer het in 1645 opleverde. Het had toen 3 klavieren en pedaal met in totaal 40 sprekende stemmen en circa 3000 pijpen. In 1685 werden wijzigingen aangebracht door de or gelmakers Duysschot Sr. en Jr. en van 1723 tot 1725 kwam het in zijn tegenwoordige toestand door de be roemde orgelmaker Frans Caspar Sehnitger, die slechts het front en een deel der pijpen heeft behouden. Het telde toen 56 sprekende stem men en circa 4000 pijpen, verdeeld over drie manualen en pedaal. Door latere wijzigingen werd de evenwichtige klankopbouw verstoord, maar bij de restauratie, welke van 19401949 plaats vond, heeft de heer Flentrop, geadviseerd door Dr. Anth. van der Horst, het vrijwel geheel in de toestand van 1725 het hoogte punt van de orgelbouwkunst -terug gebracht. Het kleine orgel dat van 1511 heeft een bijzondere klavieromvang, welke veel geringer is dan men heden gebruikt. Het is prachtig geconser veerd en heeft vrijwel alle oude pijpen nog omdat ze niet door de tinpest wer den aangetast. Tijdens de restauratie van het grote orgel heeft het ..jg dienst gedaan en men heeft er zich algemeen van kun nen overtuigen, dat het een bijzonder kostbaar instrument is. Grafstenen. In 1755 telde men in het bouwwerk De koperen grafzerk van Pieter Caeszoon Palinck en Josina Wü- lemsd. van Foreest. 830 graven van de kerk en 926 van particulieren. Van de oude wapen borden en blazoenen, die in de Franse tijd vernield zijn, is alleen de rouwkas van Carel de Dieu ge storven in 1789 bewaard gébleven. De oudste grafsteen is van de kerk meester en schepen Heyndrick Wa- melen, die in 1501 overleed. Men ziet in de kerk nog een bijzonder mooie koperen grafplaat van Pieter Claes- zoon Palinck en zijn vrouw Josina Willemsdochter van Foreest. Een tombe waarin een onderdeel van het lichaam van Floris V was geborgen, draagt op een zerk in 14e eeuwse letters het opschrift: „Hieronder ist inghewant, grave Floris van Holland. Verslagen wert van Gerrit van Vel- sen. Anno 1296 den 23 Juni". Meerdere bezienswaardigheden. Koorwerk en preekstoel vertonen prachtig snijwerk en de verlichting geschiedde vroeger door grote kope ren kronen, die nu nog slechts als sieraad dienst doen, daar de kerkver- lichting thans door z.g. diepstralers geschiedt. Het mooiste schilderwerk is bij de restauratie weer op zijn plaats in 't plafond gebracht, namelijk „Het laat ste oordeel", toegeschreven aan Jacob Buys en Jan van Oostzanen, beiden leerlingen van de bekende schilder Jan van Scorel. De vroegere sacristie thans con sistoriekamer is door de restaura teur, de heer Gerard Jansen en zijn medeweker, de heer Wim Koster, ge heel in de oude staat teruggebracht en dank zij de medewerking van di verse ingezetenen van gebrandschil derde glazen en een fraaie haard voor zien. In het koort hangt een scheepje, dat 1.70 lang is en dat waarschijnlijk een copie is van het schip „De Zeven Provinciën" van De Ruyter. Verwarming en brandblus- lnstallatie. De verwarming heeft sinds 1943 door hete lucht plaats, maar dat is een uiterst kostbare geschiedenis, om dat men vroeger ƒ16.en nu 50.— per ton voor de kolen moet betalen en er jaarlijks voor ƒ6000.— verstookt wordt, mede om het gebouw in goede staat te kunnen houden. Men zal trachten het Rijk te bewegen daarin een bijdrage te verlenen. Bij de restauratie heeft men in 1940 naast de kerk op 100 meter diepte voldoende water aangeboord om het te kunnen oppompen in door het ge hele gebouw gelegde leidingen. Bij een verhoogde temperatuur heeft bij deze z.g. Sprinkler een smeltproces plaats waardoor een alarmsysteem in wer king treedt en de pomp in actie komt, zodat het vuur op de bedreigde plaats door een sproeier wordt aangetast. De restauratie. Hout, ijzer, steen en kalk zijn in verloop van tijd zo vernield, dat het gebouw in 1923 dreigde in te storten. Reeds eerder had men een steuncon- structie onder de dakruiter moeten aanbrengen, maar het bleek de archi tect de heer Herm. van der Kloot Meyburg dat de dakruiter geheel gesloopt moest worden om later weer te worden opgebouwd. Bij het demon teren van de toren bleek eerst goed hoe daaronder alles verot, vergaan en verzakt was. Door de dakruiter met zijn zware luiklokken en zijn carillon van 32 klokken was de bekapping boven de vlieringen onderuit gezakt, zodat zelfs de muren naar buiten ge drukt werden. In de koorveelhoek was het verband tussen kap en strekbal- ken verbroken waardoor de kap een sterke zijwaartse druk op de muren uitoefende en instorting dreigde. De hoge schipmuren stonden tuitelig op 'n kolommen en de steunberen, die ze moesten schragen bleken er aan te hangen. De muren moesten als 't ware in een corset gepakt worden en einde 1937 was de kerk nog zo bouwvallig, dat het werk moest worden voort gezet, maar toen was er geen geld meer. De dakruiter was inmiddels op 25 December 1935 gereed gekomen. Stuk steenbeer viel in de kerk. In 1937 kwam een stuk steunbeer in de kerk terecht. Men vreesde voor instorting van het gebouw en er wer den noodvoorzieningen getroffen. Het zou evenwel nog ruim 13 jaar duren eer men het weer eens was over de verdeling van de restauratiekosten. Bij de restauratie van 1923 was de heer Van der Kloot Meyburg evenals bij de tweede restauratie architect. De firma Boel en De Haan te Voorburg voerde het werk uit onder toezich» van de heer J. P. Kort. Bij de restau ratie van 1940 was opzichter de heer D. van der Linde, aanneemster de fir ma F. H. Ringers en uitvoerder de heer Bijl. Dat het werk in oorlogstijd grote moei'ijkheden met materiaal voorziening en arbeidskrachten had. behoeft geen nader betoog. Door professor Odé opgeleide steen houwers, die volgens eigen inzicht werkten, hebben bij de restauratie grote diensten bewezen. Over het al- De zerk op de tombe van Floris V gemeen moet men bij een restauratie niet kunnen zien waar het geld geble ven is omdat men zich volkomen bij het oude moet aanpassen, tenzij dit niet meer te herkennen is. Men moet dan stijl en tekening zoveel mogelijk volgen, maar toch laten uitkomen, dat het een vernieuwing en geen natuur getrouwe restauratie heeft gegolden. Besprekingen met architect en orgelbouwer. In een conferentie, welke onder lei ding van de president-kerkvoogd, de heer J. van der Worp, in tegenwoor digheid van de architect en de orgel bouwer in de consistoriekamer werd gehouden, heeft de architect nog eni ge nadere bijzonderheden over het verloop van de restauratie medege deeld en verteld over de schoorcon- structie in 1937 en het aanbrengen van in- en uitwendige ijzeren ankers. In dé laatste restauratieperiode wer den koor en kooromgang hersteld, bij gebouwen en portalen weer in goede staat gebracht en de grote ramen in het dwarsschip geheel vernieuwd. Het schip werd versterkt met een gewa pend betonconstructie over de zij beuken en kapellen. Alle slechte ra men en gewelven werden hersteld. De cementsteen-omhulling aan de bui tenzijde van het schip en de zijbeuken werd door tufsteen vervangen en de cementen ramen in tufsteen vernieuwd. Nieuwe trekbalken met muurstijlen en schoren werden in de kap gebracht waardoor het verband in het gebouw werd verzekerd en een spaarzaam be schilderd geheel nieuwe eikenhou ge welfbeschieting werd aangebracht. De Kerk gereed De kerk is thans geheel gerestau reerd en mooier dan ooit te voren. Men ziet daar binnen hoog boven zich de machtige gewelven en om zich heen de harmonische kleurenpracht van ai wat daar werd geschapen, waarin voornamelijk de buitenge woon mooie geheel vernieuwde ramen een onuitwisbare indruk maken. In verband met deze restauratie heeft de heer Woelders met tekst van de heer Kroeskop een fraaie oorkonde ontworpen. De dag van de officiële ingebruikneming zal er een van vreugde zijn, bovenal voor de ker kelijke gemeente, die het kostbare haar toevertrouwde pand door nauwletten de zorg en zorgvuldig beheer zo gaaf mogelijk voor het nageslacht zal moe ten bewaren. SPORTPARK Bij aanhoudend goed weer (Ontleend aan onze advertentierubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Red River (18 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Nacht van terreur (18 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: De villa onzer dromen (tot 14 jaar onder geleide). Gulden Vlies, 8 uur: Tram lijn-Begeerte", door Comedia. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Gulden Vlies, 8 uur: Tramlijn-Begeerte, door Comedia. MAANDAG Bioscopen als Zondag. Aanvang 8 u. Guldèn Vlies, 8 uur: Hoofdstad Ope rette „Die Csardasfürstin". Poppententoonstelling geprolongeerd De poppententoonstelling bij Kofa Spruyt blijkt steeds drukker'bezocht te worden. De faam, die deze poppenshow door de roep der bezoekers heeft ge kregen, is oorzaak van een steeds groeiende belangstelling, zodanig, dat in de nog resterende dagen de stroom van bezoekers waarschijnlijk niet kan worden verwerkt. De organisatoren hebben daarom ge meend pogingen in het werk te moeten stellen teneinde de duur van deze ten toonstelling enige dagen te verlengen. Met medewerking van de afdeling Maastricht van de Stichting 1940-1945 en de zeer gewaardeerde bereidwillig heid van de directie van Kofa Spruyt is het thans mogelijk de tentoonstelling die oorspronkelijk tot en met Zondag a.s. geopend zou zijn, maximaal met drie dagen te verlengen. Tot en met Woensdag 14 September a.s. zal dus de Poppenwereld nog te Alkmaar te bezien zijn. Gistermiddag om 5..30 uur kwam de dertienduizendste bezoeker. Het was de 7-jarige George van Veen, uit de K. van 't Veerstraat 39. Men verzoekt ons te melden dat de houder of houdster van lot no, 7032 tot dusverre verzuimd heeft een fraaie pop af te halen. Afscheid van dierbare doden In de zomermaanden van 1940 spoel den aan het Noordhollandse strand verschillende lijken van Franse mili tairen aan, die de dood gevonden had den in het inferno van Duinkerken. Deze Franse soldaten werden in dor pen en steden in een ere-graf ter ruste gelegd, een graf dat weliswaar door een bevriend volk op piëteitsvolle wijze verzorgd werd, maar dat desalniette min ver van de vaderlandse bodem lag. De oorlog is voorbij. De slag om Duinkerken ligt in een grijs verleden, maar de smart om hen, die niet uit deze wereldoorlog terugkeerden, schrijnt nog in de harten van vele Franse moeders en vaders. Het is dan ook begrijpelijk, dat zij, met alle waar dering voor de wijze waarop 't Neder landse volk de bekende en onbekende Franse doden eerden, hun gevallen zo nen in hun nabijheid wensen. Voor dit doel heeft de Franse dienst voor iden tificatie, in de afgelopen week de do den uit het gebied van Noord-Holland boven het Noordzeekanaal verzameld, om hen Dinsdag naar Roosendaal over te brengen. Aldaar zullen de onbeken de Franse soldaten op een ere-kerkhof worden bijgezet, terwijl de militairen, wier namen bekend zijn, desgewenst naar Frankrijk worden vervoerd. nienok rtovl lt,/ KAMGARÉNS Het klinkt ongelooflijk, maai; bekijkt U onze etalages eens. Prachtige kam- garens, grote keuze en wij garanderen U een costuum naar maat dat in één woord af is. 160 - 175.- 185.- 195.- Langestraat 20-22 - Alkmaar De lappenmarkt Naar wij vernemen hebben de plan nen om hier, evenals dat in Hoorn ge schiedt, een zogenaamde lappenmarkt te houden goede vooruitzichten verwe zenlijkt te zullen worden. Een groot aantal deelnemers heeft daarvoor althans belangstelling ge toond. Het is de bedoeling de markt op de Laat te houden en wel op 28 September gelijktijdig met de grote landbouwtentoonstelling. Handhaving Rijkseenheid Het plaatselijk Comité Handhaving Rijkseenheid verzoekt ons mede te delen, dat het Provinciaal Comité voor Noord-Holland op Zaterdag 17 Septem ber n.m. 2 uur in de Apollo-hal te Amsterdam een massa-bijeenkomst wil houden. Een openbare vergadering in de geest zoals die onlangs in Den Haag heeft plaats gehad. In Amsterdam sullen weer dezelfde sprekers optre den als in 's-Gravenhage, met uitzon dering van oud-minister Welter, die wegens een keelontsteking is verhin derd. Het Comité Alkmaar zal zo mo gelijk weer een of twee auto-bussen laten rijden. Alkmaars studiecentrum Na overleg gepleegd te hebben met verscheidene instanties, is men in Alk maar gekomen tot de oprichting van een studiecentrum, dat naast opleiding voor alle praktijkexamens, toezicht op en hulp bij het maken van het huiswerk van leerlingen van het Mid delbaar Onderwijs, M.U.L.O. en V..G. L.O. zal verlenen. Men stelt zich voor iedere Maandag. Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, des avonds van half zeven tot half tien de leerlingen in de gelegenheid te stel len hun huiswerk tegen een kleine vergoeding onder toezicht te laten maken. Wanneer en waar men met de cur sus begint, is nog niet vastgesteld, doch waarschijnlijk zal dit half Sep tember in de gemeenteschool aan de Oudegracht zijn. Voor nadere bijzon derheden verwijzen wij naar mede delingen elders in dit blad. ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN Zondag 11 September is de apotheek van de heer Schouten in de Emma- straat voor het publiek geopend. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waargenomen. VICTORIA-THEATER NACHT VAN TERREUR In Amerika is het leven tot in de kleinste onderdelen gemechaniseerd en dat is ook in de grote staatsgevan genissen doorgevoerd. Automatisch gaan de celdeuren alle tegelijk open en dicht en met de regelmaat van een klok verloopt in deze gebouwen van steen en ijzer het leven van de gevan genen. De film toont de dagelijkse gang van zaken in de Colorado staatsgevan genis, het contact dat een twaalftal gevangenen met elkander onderhou den en de maandenlange voorbereiding tot de vlucht in de stormachtige avond waarop de uitbraakpoging suc ces heeft. Onmiddellijk nadat de vlucht ont dekt is loeit de sirene en bewaarders en politiemannen verspreiden zich in alle richtingen om de gevaarlijke boe ven te overmeesteren. Deze verschuilen zich in omliggende huizen en boerderijen, waar ze de be woners terroriseren. Hier en daar ge lukt dat maar door het dapper op treden van twee vrouwen kunnen enkele moordenaars gearresteerd wor den. Er wordt in deze film zwaar ge vochten en veel geschoten. De ont snapten zetten hun leven in voor hun vrijheid. Twee worden er gedood, tien levend gegrepen. De laatste offert vrijwillig zijn bevrijdingskans op om 'n ziek kind van de dood te kunnen redden. Binnen 60 uur is alles achter de rug en zijn orde en tucht hersteld. De ontvluchtingspoging is waanzin gebleken. Scott Brady als Sherbondy, de ge vangene die zich offerde, maakt door zijn gevoelvol spel in deze film een uitstekende indruk. Vooraf onder an dere een zeer interessante film van de grootscheepse wijze waarop Enge land in Oost-Afrika een wildernis tot vruchtbaar land maakte, waarop olie houdende noten voor de margarinefa- biieken geteeld worden. HARMONIE-THEATER RED RIVER De historie van de Verenigde Staten van Noord-Amerika is met bloed ge schreven. Met het bloed van duizenden blanke emigranten en tienduizenden roodhuiden. Diezelfde geschiedenis ge waagt van de heldenmoed der pioniers, die door hun ondernemingsgeest en doorzettingsvermogen het rijke land exploreerden en de basis legden voor de weelde, waarin de USA zich later kon baden. Deze episode uit het verre westen heeft Howard Hawk in een nieuwe productie trachten te bundelen in de persoon van de farmer Dunson, die met tienduizend stuks vee van Texas naar Missouri trok. De film, ge maakt naar de min of meer historische legende „The Chrisholm Trail" van Borden Chase is een suggestief geheel, waarin John Wayne en Montgomery Clift excelleren. De trek met de dui zenden koeien, de stampede, de over tocht over de Red River, het tot tyran- nie uitgegroeide doorzettingsvermogen van Dunson, de tweestrijd met zijn stiefzoon Matthew Garth vormen even- zovele beklemmende episoden uit een rijk romantisch verleden, waarin het goed is door middel van een hoogstaan de Wild-West-film enige uren te ver toeven en zich te bezinnen op wat deze kerels presteerden. CINEMA AMERICAIN DE VILLA ONZER DROMEN In deze film had de regisseur vcror zijn hoofdfiguren wel de beschikking over een drietal artisten van naam, n.l. Myrna Loy, Cary Grant en Melvyn Douglas, die de rollen van Muriël en Jim Blanding en de vriend Bill Cole met veel gemak hun plaats in de ge schiedenis van het nieuwe huis van de, familie Blanding gaven. Wat er alzo aan dit wel zeer bijzondere huis vast zit, wisten de uitvoerenden met droge humor naar voren te brengen Het hoofdnummer werd ingeleid door een interessant, actueel journaal een mooie natuuropname in een schitterend gelegen badplaats bij Mexico-City. waarbij opmerkelijk- duikprestaties en een sportfilm over Amerikaanse draverspaarden waairbij de meest beroemde dravers en hun afstammelingen in courses te zien waren. Meer dan twaalf poilus zijn door i identificatie-c..enst, die hier onder lei. I ding van capitaine Watrenez de Logeil van het wapen der cavalerie op q. I algemene begraafplaats aan de Wester-1 weg bijeen gebracht. Maandagmiddag bestaat voor het publiek de gelegen, heid langs de aan de linkerkant van I de begraafplaats opgestelde baren t« defileren en met een laatste bloemen- groet afscheid te nemen van deze dier. bare doden. Het behoeft geen betoog, dat een simpele bloem de gevoelen van dankbaarheid voor het offer van onze Franse strijdmakkers vaak tref-1 fender kan uitbeelden dan een kost baar bloemstuk. Velen zullen dan ook I Maandagmiddag van deze gelegenheid gebruik maken. Dinsdagmiddag te 2 uur zullen del Franse gevallenen met militaire eer uitgeleide worden gedaan. Het muziek corps van 2 TB te Haarlem zal treur-1 muziek ten gehore brengen, een vuur peloton zal een salvo lossen en het Alkmaarse garnizoen zal een ere-escor- te vormen. Voorafgegaan door de Kon. Marechaussee zal de stoet via de Ken- I nemerstraatweg de gemeente verlaten. Op de grens van de gemeente, ter hoogte van de Regulierslaan, zal de muziekkapel de Marseillaise spelen. Wij hebben in ons raadsverslag reeds de verdeling van de portefeuilles aan gegeven. Wij ontvingen van het stad huis nog de volgende offieële mede deling en toelichting: Burgemeester en wethouders hebben op 6 September 1949 besloten hun werkzaamheden te verdelen als volgt: De burgemeester zal zich belasten I met de zaken betreffende openbars werken, het bouw- en woningtoezicht, de volkshuisvesting, het gemeentelijk woningbedrijf, de havendienst, de I plantsoenen, de begraafplaats, het I grondbedrijf, de reinigingsdienst, de I keuringsdienst voor waren, de gemeen-1 telijke geneeskundige- en gezondheids-] dienst, alsmede met algemene zaken en het marktwezen. Wethouder G. van Slingerland, die I tevens blijft aangewezen als waarne mend burgemeester, blijft behandelen de zaken betreffende de financiën en zal zich tevens belasten met de aange legenheden betreffende het gemeente lijk bureau voor huisvesting. Wethouder mr. A. J. M. Leesberg I blijft belast met de zaken betreffende de lichtbedrijven en het slachthuis. Wethouder M. Coerts krijgt toegewe zen de zaken betreffende het gemeen telijk bureau voor social; zaken, het maatschappelijk hulpbetoon, de pen sioenen, de personeelszaken en de aan- gelegenheden betreffende het georgani seerd overleg. Wethouder R. Bakker zal behandelen het onderwijs, jeugdzaken en de aan gelegenheden betreffende het sport park. In verband hiermede is de burge- I meester aangewezen als voorzitter van de commissie van bijstand voor de openbare werken en de plantsoenen, voor het grondbedrijf, voor de reini gingsdienst en voor het marktwezen, terwijl wethouder Van Slingerland op treedt als voorzitter van de commissie I van bijstand voor de financiën en wet houder mr. Leesberg als voorzitter van de commissies van bijstand voor de lichtbedrijven en voor het slachthuis. Wethouder Coerts is aangewezen als I voorzitter van het bestuur van de ge meentelijke instelling voor maatschap pelijk hulpbetoon en van de commissies van bijstand voor het pensioenfonds en het ongevallenfonds en voor perso neelszaken, zomede van de commissies I van overleg voor de ambtenaren en I de werklieden der gemeente. Wethou- I der Bakker treedt op als voorzitter van I de commissies van bijstand voor het onderwijs en voor het sportpark. Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 10 September 1849 vinden wij de volgende mededeling: „De heer James te Londen heeft een zeer kunstig vervaar digde miniatuurbrug tentoonge steld, welke voor den Keizer van Rusland is bestemd en tot voor beeld moet dienen van de han gende brug, welke Z. Russi sche M. bij Kief over de Dniper wil doen bouwen om de gemeen schap met Polen gemakkelijker te maken. Gelijk men zich her innert had de Keizer voor eeni- gen tijd bijna het leven in dien stroom verloren, tengevolge waarvan Hij besloot een kolos sale brug over denzelven te doen aanleggen. Deze brug zal de langste ter wereld zijn, namelijk eene halve Enge Ische m ij l, bij een breedte van 40 voeten." Met belangstelling zien wij op de eerste voetbal-competiti strijddag kan belangrijk zijn i van het vorige seizoen bezat Alkmaarse Boys, Randers en danks het feit dat alleen Jong dus een prikkel om dat voorl toen niet verder dan de midde tegenstanders te overwinnen, seren. Dat moet dit jaar andei lentie ondervinden van Rande de bovenste plaats te maken, bet kampioenschap scheen te s IVesterwegbewoners verwacht Zwa Alcmaria speelt haar eerste vegen de kampioen van vorig j Een uitstekende gelegenheid Alkmaarders om te tonen wat zijn. De uitslag? Daaraan du: ons niet te wagen. In de eers is daar de gewijzigde verdedii Alcmaria en in de tweede plaa wij niet welk elftal de Nieu- mers in het veld zullen breng HVC ontvangt AFC, dat vc drie punten aan de Amersfoor speelden en heeft o.i. in iede kans op minstens één punt. Elinkwijk heeft tegen Vriend goede papieren en Spartaan za eigen terrein door Volendam niet laten voorschrijven. Rapi UVV speelden vorig jaar twee: lijk en de eerste ontmoetirfg Jaar zal daar wel niet ver var Zaans De Zaan begint met de derbj ZFC. De kampioenen van vo zullen ongetwijfeld sterker zijl ploeg uit Wormerveer doch derby zijn verrassingen nooit ten, WA speelt haar eerste wed 4e tweede klasse tegen OSV. een zware ontmoeting voor de dammers worden. Met Kraak in het doel zal E gels voor Velox wel een te zw zijn. Als West Frisia haar vor ke tegen het einde van het sei: stekend was, heeft behouden, g TOG zelf in eigen huis weinig Zware In de derde klasse A spelen tal clubs die vrijwel gelijkv tegenstanders zijn. De punten bier dus duur en de wedstrijde zijn. Always Forward ontvangt gen en van deze wedstrijd is, VitesseZilvermeeuwen, Terr SDW, niets te zeggen. APGS opgewassen zijn tegen Beveri ook voor Kinheim zien wij win de nieuwe derde klasser DIO. Derde k Succes ontvangt Z.S.G.O. u sterdam. Clubs uit Amsterda len doorgaans technisch bete bal en dus zullen de Wieringer schijnlijk op dat onderdeel ie nen leren. Maar laat Succes sterdammers iets Ieren op het van doelpunten maken. D.T.S tegen IVV, een tegenstander, d seizoen hoge ogen gooit. Ook wachten wij goede dingen var pendammers. Een gelijk spel z ons al een verrassing zijn. A.l kan o.i. van Halfweg winnen. De KennemersQSC ongeveer een derby. Wij wet Q.S.C. een uitstekende ploeg 1: (lat De Kennemers graag het i terrein wil terugwinnen. Dat 1 eens spannen in Beverwijk. Z.l met G.V.O. niet veel moeite Boys zonder 1 ga Alkm. Boyi §j| Zondag in H zonder Kramer die, wel beker overschrijvin VSV heeft vraagd. Vooi man Van di wordt hei zware taal Kramer te di geten. Vooral tegen het bezoekend) dat over een schotvaardige voi blijkt te beschikken. WE is v een onbekende en de uitslag hier niet te voorspellen. 3e kl Helder gaat naar Bloem Twee oude tegenstanders, die den jaar beide geen groots hadden. In de vriendschappelijl strijden wisselde Bloemendaal m?t matige resultaten af. Wel wij, dat Bloemendaal een middenvoor heeft, die een goed ter moet zijn. KW heeft o.i. een goede kan Hollandia. De derby OVVO—WMS is v< pen open strijd, evenals V D.E.M. Vierde kl Schoorl begint met de zware strijd tegen Watervogels. Zal ditmaal beter starten dan vorig bergen moet. gezien de verhol van vorig jaar, van Oudesluis vinnen. BKC krijgt al direct een las genstander in de vorm van Tei hebben iets meer vertrouwen ii maar een gelijk spel zou oo vreemd klinken. Grasshoppers eigen veld van Wieringerwaar ben en Vrone zal in Nieuwe I een lastige tegenstander vinden Spanning aan de Wes RK AFC en St. George gaan maar een spannende wedstrijd met de thuisclub als favoriet. Z hoeft in De Rijp niet te verlie: ook VVW kon weieens bij Berc winst vandaan komen Aan Ber °nze mening te logenstraffen. RandersSchellin; Randers gaat dé competitie b met een wedstrijd tegen de niei genstander Schellingwoude. L; KRAMER

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2