Een jaar geleden waren er rond Armstrong nog ongerepte Canadese wouden De Brab vliegt - Vughtonder de hamer - Hoog bezoek aan Brabant Vijf mensen gingen naar Canada (8) Thans wordi hei eersie graan reeds aan de aarde toevertrouwd Ons polo team fraai aan de kop Luc. v. Dam naar de V.S.? Wielerronde in Vondelpark Koning Voetbal n v T^T^MSER 1349 Wij publiceren vandaag het achtste artikel van de Helderse jongeman Govert J. de Jong, die met zijn ouders, zijn zuster en broer enige maanden geleden naar Canada trok. De familie De Jong, die er reeds blijk van gaf over de echte Oudhollandse pioniersgeest te be schikken, mag zich naar ons uit de reacties der lezers blijkt in-de belangstelling van geheel Noord-Holland verheugen. ARMSTRONG (Canada), eind Augustus. UET DORSEN Is JUIST ACHTER DE RUG en we zijn begonnen aan de tweede hooioogst alfalfa (lucerne), maai' omdat het weer vrij onbesten dig is werken Dirk en ik meest in de ontginning, een „hoekje" van ongeveer 15 acres in de Noord-Oosthoek tegen het reservaat der Indianen. Vader bewerkt op 't ogenblik met de schijveneg het stoppelland en voert de varkens en de kippen en hij heeft verder de zorg over de koelen. Zijn werkgever is van vacantie teruggekomen, maar hij bemoeit zich maar weinig met de boerderij. Het bedrijf heeft een vrij lichte grond en daarom is het een ta melijk gecompliceerde onderneming geworden om de zaak rendabel te maken. Hoofdzaak zijn echter de koeien. Er worden twaalf melkkoeien gehou den en een koppel jongvee, alle gere gistreerde Jersey's. Dit ras is in deze streek het meest populair, niet alleen omdat het geen hoge eisen stelt aan jijn voeding, maar ook omdat het melk met een hoog vetgehalte produceert. Bij een onderzoek naar de gemiddeld# melkopbrengst bleek, dat deze ongeveer 3050 kg. bedroeg met een eveneens ge middeld vetgehalte van 5.24%. Het is gewoonlijk een kleine koe met een licht geel-bruine kleur, maar het is toch lang geen uniform ras, want even goed ziet men stamboek Jersey's met gedeel telijk en soms geheel zwarte kleur. Een ander ras dat hier wel gehouden wordt als melkvee is de Holstein-Friesiankoe, van oorsprong uit Nederland van de zwartbont Fries-Hollandse koe. Zij ech ter gedijt niet zo als de Jersey in de bonen of op. magere bergweiden, waar door er in deze omgeving nogal bezwa ren tegen onze zwart-bont bestaat. Ver der zie je hier nog de rood-bonte (of soms geheel witte) Airshire koe en de Guernsey's; de laatste heeft evenals de Jersey een goede naam als vet-produ- cente. Over de melklevering hoorde je in Holland nogal eens rare verhaaltjes. De lituatie is echter niet zo slechts als wel verteld wordt. Inderdaad komt het wel voor, dat men soms twee verschillende prijzen voor de melk krijgt; dit staat echter in verband met de leveringsmo gelijkheid door de fabriek van volle melk. Is deze mogelijkheid op een ge geven moment tijdelijk beperkt dan moet de melk voor een ander doel ge bruikt worden (in dit district voor de kaasbereiding). Hier echter moet ik dit nog vertellen, dat niet alle melk in aan merking komt om als volle melk ver kocht te worden. Er worden aan de winning en bewaring van deze melk op de boerderij vrij strenge eisen gesteld, waarop toezicht wordt uitgeoefend door een regeringsambtenaar voor zuivel- hygiëne, die een paar maal per maand steekproeven neemt. Wordt er op de boerderij niet aan deze eisen voldaan dan komt de melk in de tweede prijsklasse, wordt daaren tegen wel aan de eisen voldaan dan kan de melk als volle melk in de hoogste prijsklasse geplaatst worden. Alleen in geval er slechts gedeeltelijk of helemaal geen afzet van volle melk mogelijk is, wordt deze „overmelk" in de tweede prijsklasse geplaatst maar dan verhou dingsgewijze verdeeld over de leveran ciers van deze melk. Dat het de moeite, ook financieel, loont bewijst wel het verschil van 1.60 per 100 pounds melk. Maar dit alles wil niet zeggen, dat de veehouderij hier in de valley uit sluitend op de melkwinning gericht is. In de bergen zijn grote stukken waar de roodbonte Herefood en de zwarte AberdeenAngus op gewicht gebracht worden om de wereldvleesvoorziening te helpen steunen. Naast vele koeien en jongvee van deze rassen worden er wel ossen gemest, welke tot een reusachtige omvang kunnen uitgroeien. Even belangrijk, zo niet belangrijker is de fruitteelt. Overal langs de bergen - rond de laag gelegen meren, dus waar watervoorziening mogelijk is, steken de talrijke boomgaarden en kleinfruit-kwekerijen af met hun licht groene kleur. En vooral op het ogen blik staat deze tak van „farming" in de publieke belangstelling, daar eind Aug. het appels pikken start. Dit betekent voor zeer velen het begin van een paar drukke maanden, waarin veel geld wordt verdiend. Wij hadden aanvankelijk gedacht ook van dit feest te mogen genieten, maar nu blijkt het, dat er wat anders voor ons wegelegd was en ik ben er in ieder geval in het geheel niet bedroefd om. Vader voelt zich trouwens ook heel Wat beter achter de koeien en hij ge niet 's avonds weer ouderwets van z'n „pruimpie" tabak. Als ik na het werk eens overloop biedt het nieuwe ouder lijk huis een aardige aanblik: het on- geschilderde houten huisje steekt „nieuw" af tegen de zwart-bruine schors van de vele pijn- en dennebomen, die hun rechte stammen zachtjes heen en weer bewegen als wilden ze ons een koeltje toewuiven. Vader heeft zijn stoel op z'n achterste benen gezet tegen een boomstronk, die tevens als koffie tafel dienst doet; moeder heeft een brief van haar kinderen uit Holland gehad en deze wordt nu, in de avonduren, nog even voorgelezen. Artje zet ter gele genheid hiervan even het koffieblad neer en „grijnst" (zit me niet uit te grijnzen, zegt Dirk) om het besmeurde gezicht van mijn broer. De auto krijgt n.l. een grote beurt en waar gehakt wordt vallen nu eenmaal spaanders. Een garage hebben we in ieder geval óók al! Alsof ze speciaal voor dat doel daar gegroeid zijn staan er vier bomen naast ons huis; een stammetje van de één naar de ander, wat planken er op en de zaak is voor elkaar. Licht en luchtig en toch droog. De Ford heeft een stal! Maar het is in Canada niet altijd rusten en koffiedrinken. De oogst is achter de rug, maar aan werk is er geen gebrek. In de ontginning in de N.O..hoek zijn we de resten aan het opzoeken en uithakken, die de bulldozer heeft ach tergelaten. De afgezaagde boomstronken worden met springstof opgeblazen (stumping powder), de stenen worden met de handen en het breekijzer (van echt Amerikaanse omvang en gewicht) uit de nieuwe grond gelicMt. Het hout, dat in hoge brede en lange banen is opgeschoven, wordt verbrand, waardoor ook het laatste naaldengroen, dat toch hier en daar nog boven de „wood-piles" uitsteekt, zal verzengen in het knette rend geweld van het vuur. En dan ligt daar nog het uitgestrekte stoppelland, dat wacht op de ploeg scharen. Aan werk geen gebrek, o nee. „zet 'm op, Dirk, de ketting is vast!" De trekkermotor brult harder, de ket ting spant, maar er komt beweging in de taaie pijnbomen, die ondanks het feit, dat zij onmachtig ter aarde ligt zich toch nog halstarrig met haar wor tels vast klemt in de vochtige bodem. Langzaam komen de wortels boven de grond, de bodem scheurt open en een knaap van kei komt boven. Nog even meer gas en dit obstakel is ook weer verwijderd. Maar de lucht betrekt weer beden kelijk, het is doodstil, geen zuchtje verroert nu de toppen der bomen. En hevige bliksem doorklieft de inktzwar te hemel in het Zuiden. Van over de bergen recht komt langzaam de regen in een dichte grijze sluier naderbij. Een arend zweeft in grote kringen boven de bergtoppen. Jimmie, een be kende Indiaan uit het reservaat steekt het land over en gaat naar z'n „wig wam", zijn zwarte hond loopt achter hem aan. Een honderd jaar geleden beheerste zijn ras dit hele district. Toen waren de bossen nog onaangetast door de blanken. Nu slaan elke dag de stammen bij tientallen, nee honderdtallen, tegen de grond. Nieuw land komt vrij, meer graan kan worden verbouwd, meer om eten vragende mensen kunnen worden geholpen, meerJa, wat kan er al niet, als de wil er maar is? Voorlopig is de wereld nog groot genoeg, al wil len velen het niet geloven. GOVERT J. DE JONG. Fransen met 4-0 verslagen Het Nederlandse waterpolozevental heeft haar derde overwinning in Mi laan geboekt. Na de successen tegen de Italianen en Belgen waren het Vrij dag de Fransen die het onderspit moesten delven, zodat het Nederland se team ncrg steeds ongeslagen aan de kop gaat. De Fransen meenden dat zij met hun snelle zwemmers als Jany en Padou de Nederlanders wel konden overspe len, doch het -snellere reactie-vermo gen en de aanmerkelijk betere tech niek en tactiek van onze ploeg waren wapens die meer gewicht in de schaal legden. Het werd feen gedecideerde ne derlaag voor de Fransen. Viermaal moest hun doelman de bal uit het net vissen, het waren allen doelpun ten van Van Feggelen en doelman Rohner wist zijn heiligdom voor een doorboring te behoeden. Italië versloeg met 51 het Zweed se team, dat ook nu weer tegenviel en Hongarije bleef met 42 de Belgen de baas, zodat de stand thans het vol gende beeld geeft: Nederland 3 3 0 0 12—3 6 Italië 3 2 0 1 9—6 4 Hongarije 3 2 0 1 87 4 Belgie 3 1 0 2 7—9 2 Frankrijk 3 1 0 2 4—8 2 Zweden 3 0 0 3 411 0 BRAND AAN BOORD VAN HET S. S. „LAURENSKERK", Aan boord van het ruim 7000 ton me tende stoomschip „Laurenskerk" te Rotterdam brak in ruim twee brand uit. Het schip had een lading stukgoed aan boord waaronder jute, katoen, thee, sisal, beenderen en blikken verf. In ruim twee bevonden zich balen jute en katoen. Met twee stralen werd de brand geblust. In het Franse sportdagblad ,,L' Equipe" staat het bericht, dat Luc van Dam en zijn echtgenote zich op het ogenblik te Parijs bevinden. Mevrouw van Dam heeft aan het blad medege deeld, dat haar man waarschijnlijk naar de Ver. Staten zal vertrekken voor twee of drie gevechten. Verder hoopt Luc van Dam binnen niet al te lange tijd uit te komen tegen Mitri voor een wedstrijd om de Europese titel. De directie van de wielerbaan te Gent heeft medegedeeld, dat de Zes daagse is vastgesteld van 3 tot 9 Febr. Zondag 18 September a.s. wordtin het Vondelpark te Amsterdam een in ternationaal wielercriterium gehouden voor professionals en amateurs. Bij de profs komen o,m. Schulte, Middelkamp en Jef Jansen aan de start, alsmede de Belgen Sterckx, Claes, Verschueren, Brusselmans en Cools. Bij de amateurs zullen o.a. starten Faanhof, Lagrouw, Dekkers. Wagtmans, Van Breenen, Nol ten en Sieveking. De profs rijden 100 km, de amateurs 60 km. Tijdens de nationale atletiek wedstrijden welke heden en morgen te Utrecht worden gehouden met als be langrijkste onderdelen de Nederlandse kampioenschappen tienkamp heren en vijfkamp dames, zal Slijkhuis uitkomen op de 3000 m. Manoeilsky ontkent1 dat er geloofsvervolging heerst Bij de behandeling van de lidmaat- schapsaanvragen voor de Verenigde Na ties heeft de Oekrainse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, dr. Manoeilsky verklaard, dat niemand erin zou sla gen in de volksdemocratieën de „Jezui- tenstaten" te herstellen. Manoeilsky bracht het geschil tussen kerk en staat in de Oosteuropese landen ter sprake, toen de Oosteuropese candidaten voor het lidmaatschap van geloofsvervol ging werden beschuldigd. Hij ontken de, dat de Oosteuropese landen de godsdienst vervolgen. „Zij strijden slechts tegen hen, die de godsdienst als een politiek instrument gebruiken". Lied van de week Koning voetbal gaat weer rollen. En maar hollenen maar hollen Achter 't bruine monster aan, Om een ander te verslaan. Twee maal twee-en-twintig voeten Zullen weer elkaar ontmoeten, Hier, zowel in Wemeldinge, In Schardam en Scheveningen, In Terschuur en Loon op 't Zand, Ja, in heel ons vaderland. 't Is weer voetbal wat de klok slaat; Met de kip, die van de stok gaat, 's Morgens, nauw'lijks uit de veren, Zit men reeds te fantaseren Wie er toch wel winnen zal En de goals maakt bij geval. Scharen enthousiastenlingen Zullen weer elkaar verdringen En als losgelaten leeuwen Staan te brullen en te schreeuwen. Of te beven als een riet, Naar gelang men wint of niet. Voor de grote winkelramen Drommen weer de mensen samen, 't Enerverende publiek, Met zijn lof en zijn critiek. Jansen staat z'n hoofd te schudden Pietersen? die vent was knüdde, Kees, ddt was een bolle bof, Maar De Wit een grote sof Maandagmorgen, lieve mensen, Praten, praten, zonder grenzen, Op fabrieken en kantoren; Uren gaan er mee verloren! Maar dat mag de pret niet drukken, 't Gaat om helden en om krukken, 't Is de voetbal die 't 'm doet, Waarvoor alles wijken moet. 't Is de krant, die er van vol staat, Dat de bal weer aan de rol gaat En een ieder doet verstaan: Koning voetbal treedt weer aan! JABSON H. M Koningin Juliana en Z K. H. Prins Bernhard hebben een bezoek gebracht aan Mlddelbeers, waar sfl verwelkomd werden door de enige vrouwelijk* burgemeester n Nederland mevrouw Smulders. s» Een aantal fndoneslsfhe gedelegeerden ter Ronde Tafel conferentie heeft eer bezoek gebracht aan Kerkdrlel, waar een toevallig plaats vindend* wethoudersverkiering werd bjjgewoonr De 60 m lange .Brabazon t' hel vlaggeschip van de wereldluchtvaart en de trots uer Engelse consti uüteurs maakte enkele geslaagde proefvluchten. Heden viert de Theemspolitie het 150-jarig bestaan van haar corps met een historisch schouwspel, waaraan 100 boten en meer dan 700 mensen deelnemen. Zowel politie agenten als smokkelaars en zee rovers zullen volgens de mode van ongeveer 1800 gekleed gaan. Twee leden der Theemspolitie tijdens de generale repetitie. Leden van het neurologisch congres in Parps hebben de onthulling van de gedenkplaat van Frankryks grootste neuroloog, prof. Jean Martin Charcot en mevrouw Dejerine in de Salpêtrière bijgewoond. V.l.n.r.: dr. feiling (Enge land), prof. Brouwer (Nederland) en dr, Bourguignon (Frankrijk). De inventaris van bet concentratiekamp Vught komt 14 en 15 September onder de hamer. Vrijdag was de eerste ujykdag waarvan een druk gebruik gemaakt werd.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5