Niet krabben DCBRAI.MNE De Zwarte rchidee jfe ixi/euws Anak Agung: Nieuw Guinea is een Russen schenden het Indonesische aangelegenheid J Vier officieus bijeen? 3RAND OP RIJKS TE DEN HELDER s adverteren! Indonesië wordt een Bondsstaat Onopgemerkt in Noord-Holland spoorweg - compromis Geen speelbank in Scheveningen Amerika interesseertzich voor onze Diesels Si Panerar tgmond aan Zee Feest in de Prins Hendrik-stichting Lanoediik Rtieumatiek ondermijnt Uw hele gestel. Wantknaagt en knaagt en knaagt maar... Bergen Hei Radioprogramma Ongecorrigeerd) plomatieke functionarissen >n, aldus melden persbe- ir, zullen de ministers van zaken der vier grote mo- ijdens de zitting van d» :rgadering der V. N. <j» ek een officieuze bijeen, n. Dit zou hun eerste bij. n sinds die te Parijs in Men gelooft, dat bespre- een vredesverdrag voor et eerste onderwerp zal iet staken van het ren 21 doden a van welingelichte zijde ragen de Nederlandse ver. het van kracht worden r tot het staken der vijan- tot 12 dezer, 14 uur: op Ja. 52 gewonden, 2 vermisten, 1 doode en 5 gewonden en ïeo 2 doden en 4 gewonden, onker heden naar Engeland er uit Zaandam vertrekt naar Engeland teneinde ie ondernemen om het Ka- zwemmen. In de nacht op Zaterdag zal zij tussen >n Dover te water gaan. lus de Kanaaltocht in om- :hting zwemmen. De reden dat zij nog fris de getij- in onder de Engelse kust an bieden. ES WILHELMINA IN AMSTERDAM ililhelmina is heden voor -blijf in Amsterdam aange- tloods verwoest ngewoon felle brand heeft in een uur tijd de oude p de Rijkswerf te Den Hei- verwoest. Om kwart over kte men de brand, en toen en later twee motorspuiten rfbrandweer in actie kwa- hef houten gebouw, waarin iderden kubieke meters lagen opgeslagen, van hter in lichtelaaie. De fan- UIrzee verspreidde een re- mken, die door de hard* over de binnenstad werd commissaris van politie, Rijpma, achtte het nodig, ;1 van radio-distributie de ;e waarschuwen voor bin- e vonken. Onder zijn lei den de eendrachtig samen- irar.dweren van gemeente, marine met 22 stralen het )m kwart over acht teke- pitulatie begon te vertonen. >rd dichter, maar de vlam- in, zodat gevaar voor uit- pt meer aanwezig was. De elegen gebouwen, o.a. het n, alsmede de nieuwe ij en de monteurswerk- ien voortdurend nat ge- n duizendkoppige menigte de overzijde van het werf- spannende strijd met het mr De burgemeester van de heer G. Ritmeester, er e andere autoriteiten wa- terrein van de brand aan- ods met de daarin aanwe- len van verschillende hout- geheel verloren. De juis- eden konden eerst vandaag d der magazijnstaten wor- teid, zodat ook het bedrag nog niet bekend is. Naar de de brand wordt een on- [esleld. Stagnatie in de 'den op de Rijkswerf zal Ie niet tengevolge hebben, de directie. ir onze jongens jii Indonesië verkeert terecht in zorg 'raag, of er straks vol- verkgelegenheid bestaat militairen, wanneer z(j i duizendtallen uit Indo iet vaderland terugkeren, ft hier een hoogst ern- t, welke aller aandacht enigde Noordhoilandse a willen in dit opzicht age leveren door voor epatrieerde militair de id te openen, tweemaal een advertentie te plaat- in werk wordt gevraagd, zertenties, waarvan de oogstens 20 m.m. mag worden geplaatst in derlijke rubriek in alle :ies van de V.N.D. en be- s het gehele gebied van and boven het Noordzee- ïding van de adverten- e betrokkene een bewijs e overleggen, waaruit hij gerepatrieerd miü- tij kan de advertenties 3t tegelijk voor achter- de plaatsingen -pgeven deze met tussenpozen Nederlanders probeerden politiek van Van Mook negatieve inhoud te geven (Van een onzer redacteuren) „UET IS EEN VERKEERD E GEDACHTE, als men mocht menen, dat de B.F.O. en de Republiek Indonesia tegengestelde elementen in Indonesië ,yn. Integendeel, de B.F.O. is mede door mijn initiatief in het leven geroe pen om juist het contact tussen de Republiek en de deelgebieden buiten de Republiek tot stand te brengen en te verdiepen." Aldus de Minister-presi dent van Oost-Indonesie, Ide Anak Agung Gde Agung in een onderhoud 1 „iet één onzer redacteuren. „De B.F.O. (Bijeenkomst Federaal Overleg) heeft haar bestaansrecht ten volle bewezen en doet dit vooral ook nii tijdens d, Ronde Tafelconferentie. Zij zal dan ook eerst worden opgeheven ais de Verenigde Staten van Indonesië tot stand zijn gekomen." |N VERBAND met een recente uitla ting van de republikeinse gedele geerde mr. Maramis, dat de Denpasar- politiek van dr. Van Mook een toe nadering tussen de Republiek en de overige gebieden verscheidene jaren heeft tegengehouden, verklaarde de premier, dat deze uitspraak uiteraard geheel voor rekening van mr. Mara- niis zelf blijft. Wel gaf hij toe, dat naar zijn mening tal van Nederlan ders aan de federale politiek van do voormalige luit.-gouverneur-generaal een negatieve inhoud hadden pogen te geven, hetgeen hij betreurde. Al leen in positieve zin, zo zei hij, heeft hel federalisme nut en op die manier til het federalisme een heilzame in vloed op de ontwikkeling van Indo nesië liunnen hebben. Minister Anak Agung ziet in de ongelijke economische kracht der on derscheidene deelgebieden geen ge- I vaar voor de autonomie van die de len zoals in sommige kringen wel eens wordt gevreesd. Veel zaken, zo zei hij, blijven vanzelfsprekend aan I het te vormen centrale gezag voorbe houden, waaronder b.v. tal van finan ciële kwesties. De leider van de Oostindonesische delegatie haalde hierbij ter vergelijking de toestand in Nederland aan, waarbij de provin cies een zekere autonomie hebben, of schoon zij ook in economisch opzicht soms belangrijke verschillen opleve ren. „Het federalisme hangt niet af van de economie der deelgebieden," aldus de premier. Natuurlijk een bondsstaat. Betreffende het oude vraagstuk of Indonesië een bondsstaat dan wel een statenbond zal worden, verklaarde de 31-.jarige minister, dat dit voor de 'Indonesiërs ai lang geen vraagstuk meer is. Natuurïijk wordt het een bondsstaat, tien statenbond zou iets worden als het Duitsland van vóór 1870. Dat zou geen Indonesische een heid betekenen, maar Indonesische verdeeldheid. Op de vraag hoe de Indonesische I staatsman zich de toekomst van Nieuw-Guinea voorstelt, verklaarde hij, dat dit een punt is, dat dient te blijven rusten tot na de volledige over dracht van de souvereiniteit. Dat is, 7.o zei hij, een zuiver Indonesische aan gelegenheid. Of -Nieuw Guinea dan zal behoren tot de deelstaat Oost-Indo nesie, is een zaak, waarover nog niets te zeggen valt. De status van Nieuw- Guinea zal namelijk worden vastge steld volgens richtlijnen, die in de Indonesische Grondwet zullen worden vastgelegd. De bestuursvormen behoe ven voor de onderscheidene deelgebie den niet dezelfde te zijn. Dat is trou wens nu al duidelijk in Indonesië te zien, vooral ook in Oost-Indonesie, waar bijvoorbeeld het eiland Sumba een andere bestuursvorm heeft dan de andere daerahs in deze negara. Zo zal ook voor Nieuw-Guinea wel een bestuur komen, dat in overeen stemming is met de bijzondere om standigheden in dat gebied. Hebben Nederlanders nog kansen? Gevraagd naar de toekomstige werkkansen voor Nederlanders in In donesië, verklaarde de Anak Agung, dat dit een vraag is, waarvan de be antwoording in hoofdzaak zal afhan gen van de goodwill, die Nederland in de naaste toekomst in Indonesië zal bezitten. Ais wij als goede vrienden scheiden, zo zei de delegatieleider, dan zullen wij „raag vele Nederlanders in Indonesië zien. Anders zullen wij, dat begrijpt u wel, net zo lief werkers van andere nationaliteiten In ons midden hebben. Betreffende de datum van de twee de plenaire zitting van de RTC en de mogelijke duur van deze conferentie, De jeugdige Balisclie staatsman met de vooy Nederlanders bijna niet te onthouden naam van Ide Anak Agung Gde Agung, schoon- zoon van president Sukawati van Oost-Indonesie en minister-pre sident van diens regering, von den wij bereid ons iets mede te delen over en'ge aspecten van de «va ANAK AGUNG positief federalisme Ronde Tafel-conferentie, waar aan hij als leider van de Oost indonesische delegatie deelneemt. De premier, die voorheen al tal van malen in Nederland vertoef de, is een liefhebber van het na tuurschoon, dat ons land biedt. Zo bracht hij twee weken gele den een onopgemerkt bezoek aan Alkmaar en het strand. Of hij in' Bergen dan wél in één der an dere kustplaatsen was, wist hij niet. „Het was een badplaats met een grote toren", zei hij. Zijn echtgenote, die ook in Nederland is, was er niet bij. Zij is een maand geleden ziek uit Indonesië meegekomen en verblijft thans in een ziekenhuis in Leiden. Maar haar toestand gaat ge lukkig goed vooruit. drukte de delegatieleider zich weinig positief uit. „Dat kan ik ook niet doen," zo zei hij, „want wij kunnen niet eenzijdig mededelingen doen over de resultaten der besprekingen." Of de tweede voltallige bijeenkomst tussen 15 en 20 September zal zijn wist hij niet. Voor deze bijeenkomst moet echter nog heel wat werk ver zet worden. En wat de duur der con ferentie betreft, blijft hij hopen, dat men binnen de aanvankelijk geraamde tijd van twee maanden gereed zal ko men. Nieuw parlement. Aan het slot van het onderhoud deelde de premier betreffende de si tuatie in zijn deelstaat, namelijk Oost- Indonesie, mee, dat de staatkundige vormgeving wel enige vertraging heeft gehad, maar niet stil staat. De ver kiezingen voor de eerste definitieve volksvertegenwoordiging, die het in 1946 op Bali tot stand gekomen voor lopige parlement uiterlijk aan het be gin van dit jaar had moeten vervan gen, zijn nu in volle gang. Dat neemt wel wat meer tijd dan bijvoorbeeld in Nederland. In de meeste daerahs van Oost-Indonesie worden z.g. getrapte verkiezingen gehouden. De bewoners der steden en- kampongs kiezen eerst een zeker aantal kiesmannen, die dan later weer de volksvertegenwoordigers De drie westelijke commandanten van Berlijn hebben de Sowjetrussische supervisor van de Oostduitse spoorwe gen, generaal Kwasjinin, en de Sowjet russische stadscommandant, generaal Kotikof, een protest doen toekomen te gen „de herhaalde schendingen" van het compromis, dat de staking van de Westberlijnse spoorwegrpannen tot een einde bracht. Geprotesteerd wordt o.a. tegen het ontslag van bijna twee duizend vroe gere stakers en het feit, dat nog steeds niet meer dan 60 procent van de lonen in westelijke marken wordt betaald. In een rapport aan het Britse minis terie van Buitenlandse zaken wordt gezegd, dat er thans 227.000 werklozen in Westberlijn zijn. Dat is een op elke vier kostwinners, vorig jaar om deze tijd telde Westberlijn 100.000 werklozen. Naar aanleiding van een onlangs te Scheveningen gehouden persconferen tie, waarop de heer Max Rossler uit Monaco mededeelde, met de directie van het Casino te Scheveningen een overeenkomst te hebben getroffen om gezamenlijk een concessie voor de ex ploitatie van een speelgelegenheid aan te vragen, verneemt bet ANP. op een desbetreffende vraag, van de „Societe anonyme des bains de mer et du cercie des errangers a Monaco", die aldaar het Casino, the Sporting-Club, Hotel de Paris en het strand exploiteert het vol gende: Hoewel de heer Rossler een van de voornaamste aandeelhouders van bovengenoemde „Spciété" is, draagt deze geen kennis van de verklaringen, welke de heer Rossler aan de Neder landse pers heeft afgelegd. De bespre kingen, welke de héér Rossler in Ne derland heeft gevoerd en de contacten, die hij daar heeft gehad, komen uitslui tend voor zijn eigen rekening. Duitser liet 13-jarig knaapje fusilleren Voor de Bijz. strafkamer van de ar rondissementsrechtbank te Groningen werd de zaal: behandeld tegen de 52- jarige voormalige majoor van de Grü- ne Polizei te Groningen, J. Michels, wien ten laste werd gelegd bevel te hebben gegeven tot achttien executies. Gedurende de Mei-stakingen in Mei 1943 gaf verdachte bevel zestien in woners van Trimunt te executeren, Onder hen bevond zich de 13-jarige S van der Wier. Voorts liet verdachte in Augustus 1943 te Zuid-Laren twee mensen doodschieten. M probeerde zich ter zitting te beroepen op bevel van hogerhand Na een langdurige zit ting besloot de strafkamer de zaak te schorsen tot Maandag. „Soldatenmoeder" blijft in hechtenis Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft gisteren de zaak tegen mevr. B. M. v. d. H.K„ beter bekend als „de soldatenmoeder Tante Bertha" terugverwezen naar de rechter-com- missaris. Tante Bertha werd twee en een half jaar geleden gearresteerd, verdacht van verduistering van geld en goederen, toebehorende aan Joodse landgenoten. De pleiter van verdachte, mr. B. W. Stomps, de voorzitter van de Bond van Oud-illegale werkers, verzocht het Hof zijn cliënt in vrijheid te willen stellen, aan welk verzoek echter niet voldaan werd. „Tante Bertha" blijft derhalve in hechtenis. ACHESON VOERT BESPREKINGEN De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, heeft verklaard dat hij de eerstvolgende drie dagen overleg zal plegen met Bevin en dat hij eerstdaags besprekingen zal voeren met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman. In goedingelichte krin gen gelooft men, dat de ministers de al gemene politieke en economische toe stand zullen bespreken. DE ECONOMISCHE MOEILIJK HEDEN VAN WEST-EUROPA Een groep vooraanstaande Ameri kaanse bankiers en indsutriëlen is van mening, dat de Westeuropese economi sche moeilijkheden waarschijnlijk niet zullen kunnen worden opgelost, indien de V.S. geen plannen opstellen voor volledige werkgelegenheid. kiezen. De Anak Agung hoopte, dat deze verkiezingen aan het ein<ü van dit jaar haar beslag zullen hebben ge kregen. Dan zal ook kunnen worden overgegaan tot een nieuwe verkiezing voor het presidentschap over deze deelstaat. Melkschaarste in Engeland (The People) „Het spijt me vrouwtje, maa? dit is de enige mogelijkheid zolang de melkschaarste voortduurt" Prof. Stanley Berge van de Noord- westelijke universiteit te Evanston (Il linois) heeft verklaard, dat het gebruik van het Nederlandse type diesel- electrische motortreinen door de Ame rikaanse spoorwegen deze in staat zou stellen hun grote jaarlijkse verliezen op de exploitatie van personentreinen te verminderen of uiteindelijk geheel te voorkomen. Hij deelde mede, dat de bedrijfskos ten van een moderne uit drie wagens bestaande dieselmotortrein, welke zit plaats biedt aan ongeveer 200 passa giers, 0,775 a 1,00 dollar per mijl bedra gen. Gewoonlijk kost de benodigde stroom tweemaal zo veel. Alan Valentine roemt Nederlands herstel Bij de hervatting van zijn functie als president van de universiteit van Ro chester, in de staat New York, heeft Alai Valentine, die elf maanden in Ne derland heeft vertoefd als hoofd van de ECA-missie, verklaard, dat geen en kel land bij zijn herstel beter, is ge slaagd dan Nederland. Voor zijn volle dig herstel wacht Nederland slechts op de oplossing van het Indonesische pro bleem en op het herstel van de koop kracht van Duitsland, aldus Valentine. als Uw huid jeukt. Dat maakt het erger en het veroorzaakt _JÊ infecties. Neem vandaag nog het --- beroemde huidgeneesmiddel Weinig baars in de Kleimeer Zondag hield de hengelaarsvereni ging „St. Pancras" voor het eerst in haar. 5-jarig bestaan een baarswedstrijd in de Kleimeer. Het aantal deelnemers was niet groot; slechts 14 van de 84 le den hadden zich voor dit sportevene ment opgegeven. Daar slechts maat- baars geteld werd, kon verwacht wor den, dat het aantal hiervan niet groot zou zijn. Toch bleef de vangst nog on der de verwachtingen. Slechts twee maatbaarsen werden gevangen, een door de heer Van de Tak (27 y, cm) en een door de heer Kramer (18 cm). Na af loop van de wedstrijd werden de prij zen door de voorzitter, de heer Walker, met een toepasselijk woord uitgereikt. Beide prijswinnaars kregen een hengel, terwijl de heer vd Tak tevens voor 1 jaar beslag legde op de wisselprijs voor de grootste baars. Zeer sportief stond de heer Kramer zijn eigen hengel af aan het oudste lid van deze vereniging, de heer Jn. Wie- dijk. Het bestuur hoopt voor de vol gende wedstrijd, over' veertien dagen, op een grotere deelname. CANDIDAAT KAPTEIN TE AKERSLOOT BEROEPEN. De Nederlands hervormde gemeente in Akersloot heeft een toezegging van beroep uitgebracht op de eerwaarde heer R. Kaptein, candidaat te St. Pancras. Zondag j.l. is er bij de heer C. de Ruiter, 't Vennetje, alhier een postduif komen aanvliegen. Op de ring stond het volgende vermeld: Holland 49, 275875. De duif was zichtbaar vermoeid zodat aangenomen wordt dat het een wedstrijdduif is. Nonstop cabaretprogramma Het personeel van de Stoomvaart maatschappij Nederland gaf Zondag voor de oudjes van de Prins Hendrik stichting en vele genodigden een bui tengewoon geslaagde cabaretmiddag. Het m.s. Oranje was gecharterd om oe medewerkenden naar Egmond te brengen en daaruit stapten op het to neel van de Prins Hendrikstichting niet minder dan veertig medewerken den. Een zeer afwisselend programma boeide de aanwezigen volle drie uur. Verschillende toneelstukjes, niet alle evenzeer geslaagd, de goochelaar Ro berto, met oude en nieuwe trucjes, die de zaal verbaasd deden staan, het dub bel mannenkwartet S.M.N., dat buiten gewoon goed op dreef was en zeer in de smaak viel, het was alles een lust voor cog en oor. Bijzonder was weer de mi crofoonzang van Corrie Eeybipk, voor al in Goodnight Chérie en Le Bonheur est entré dans mon coeur. Jaap Moulijrt met zijn eigen zeemansliedjes bij de guitaar oogstte in deze omgeving na tuurlijk een geweldige bijval. Minder dan een vorige keer was Willy le Noble met zijn Italiaanse liedjes, waar in hij blijkbaar zijn onmiskenbaar ta- ient niet kon ontplooien. Dit alles werd muzikaal begeleid en afgewisseld door het Ensemble Irene, een ensemble, dat onder leiding van Ab. van Velzen, op zulk een hoog peil staat, dat meermalen de vraag rees of hier werkelijk geen beroepsartisten mu siceerden. Niet onvermeld mag tenslotte blijven het accordeontrio. Spontaan zong de zaal de liedjes, als De Klok van Arne- muiden en Bring back my Bonnie to me, mee. De directeur der Stichting, de heer van der Gaag, dankte alle medewer kenden onder luid applaus, maar toen kwam de conférencier van deze mid dag, de heer Carel Holman, nog met een bijzondere verrassing. De lading van de Oranje bleek niet alleen uit pas sagiers te bestaan, maar ook uit stuk goederen. En zo ontvingen de dames een geweldige taart en elk een zakje bonbons en een fles eau de cologne (van de kapper van de Oldenbarnevelt) en de heren sigaren, tabak en elk een nieuwe pijp, zodat alle verpleegden op getogen hun kamer opzochten! Siompetoren MOTORONGELUK. Zaterdag had aan de Noordervaart ter hoogte van de boerderij van de heer A. Jansen een ernstig motorongeluk plaats. Door het springen van een ach terband werd een duorijdster afkomstig uit Culemborg van de motor geslingerd. Dr. H. Heringa was spoedig ter plaat se en verleende de eerste hulp. Per ziekenauto werd de patiënte die ver moedelijk een schedelbasisfractuur had opgelopen, naar het rk ziekenhuis te Hoorn vervoerd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelis Gerardus, z. v. Willem IJ. Bakker en Maartje de Geus. Johanna Maria, d. v. Hendrik C. Bruin en Maria J. Scholten. Simon, z. v. Abram Schoon en Neeltje Wagenaar. Ondertrouwd: Jaulus J. Groen en Maartje Visser. Getrouwd: Anthonius M. Bruijn en Wilhelmina H. Bruin. OBDAM, 12 September. Noorder lingen 5.60; Bevelanders 5.80; slabo- nen A 47—52, B 22—46; uien 10.30— 11.60 grof 9.90—11.30. drielingen 11.40— 12.60; nep 13.8014.40; kroten 5.80; peen B 9,20—9.70; C 5.60—6.10; rode kool 4.50 gele kool 5.10 groene kool 7. Maak toch een einde aan die ondragelijke plaag, die U ziek maakt en moedelos en allengs lot niets meer in staat. Pak Uw kwaal in de oorzaak aan. Met de weldadige Kruschen-kuur. Om Uw bloed te zuiveren van die pijnverwek- kende onzuiverheden, die zich nu meer en meer vastzetten in hoeken en gaatjes endie "zich eerst meldden met scheuten en steken, maar a'lengs werden tot dagen en nachten van onaf gebroken pijn. Zoals ettelijke tienduizenden Rheumatiek-lijders over de hele wereld verlos sing vonden bij Kruschen, zo zal ook vooi U de weldadige werking zich haast als een wonder openbaren. Met de kleine dagelijkse dosis Kru schen voelt ge U al gauw weer een heel ander roens: fit, monter en opgewekt en roet geen zweem van pijn meer, omdat Kruschen Uw bloedzuiverende organen weer nieuwe energie en levenskracht schonk. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. Hoogtijdagen in de kolfsport De 61ste Nationale Kolfwedstrijd in „De Waakzaamheid" te Koog aan da Zaan is nu drie dagen aan de gang .en er komt reeds enige tekening in de uit- Uitslagen-stand, alhoewel er nog wel verrassingen kunnen voorkomen. Deze jaarlijkse réunie is zeker van propagandistische waarde, een samen komst met sfeer en spanning. En of schoon deze sport zich niet leent voor grote uitbundigheid, telkens klinkt toch een applausje op, en „mooi" is niet van de lucht. Soms „sist" het wel eens als een oude rot een laag cijfer of poedel slaat, maar dan blijkt ook hoe moeilijk deze sport kan zijn. De temperatuur heeft grote invloed op de baan en het materiaal en nimmer kan dus welover wogen met een zelfde slag geslagen worden. Hoogste eerste serie geslagen door J. Boontjes van St. Maartensbrug 56 p. (sajet); 2. G. Biauwboer, Barsingerom 55 p.; 3. KI. Kistemaker dito, 51 p.; 4 G. Mettes, Zuid-Scharwoude 51 p.; 5,cA. Berkhout, dito 51 p.; 6. A. Ren tenaar, Barsingerhorn 49 p.; 7. P. Mo lenaar, Zuid-Scharwoude 46 p. en 8. W. Gorter, Krommenie 49 p, (sajet). Niet anders vermeld, dan gummi. Hoogste 2e serie: 1. J. Schenk, Bar singerhorn 56 p.; 2. K. Mol, Koog 54 p. en 3, G, Biauwboer, Barsingerhorn 49 p. Hoogste le en 2e serie: 1. G. Biauw boer, Barsingerhorn 104 p.; 2. J. Boon tjes (sajet) St. Maartensbrug 102 p.; 3. J. Schenk, Barsingerhorn 101 p. Korpswedstrijd: „Over de Helft", Nw. Niedorp 225 p. Sajet: 1. „De schone twaalf", St. Maartensbrug (sajet) 242 p. 2. Vriendenkringe Noord-Scharwoude 225 p. en 3. Mie Wis, Koog 221 p. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelis Jan, z, v. Jan Kluft en Cornelia R. Dubois. Robertus Cornelis z. v. Bernardus Tiebie en Jo hanna M. de Vos. Frits David, z. v. Frits Zeiler en Jeltje J. R. Kouwenaar. Adriana Cornelia, d. v. Johannes Schot ten en Adriana C. Hommers. Ondertrouwd: Teunis Willem Voorthuijzen en Catharina Boudina Swakman te Wassenaar. Hendricus An thonius Salman en Petronella Lieza Blister. Dirk Johannes Duin en Aafje Susanna Groenewoud. Overleden: Antje Brouwer, oud 78 jaar, wed. van Pieter Groenwoudt. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 jn» Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Amusements-orkest. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7,15 Amusements-orkest. 7.35 Dit is leven. 7-45 Rond de Ronde-tafelconferentie. 7.50 Rubriek. S.05 De gewone man. 8.12 Gramofoonplaten. 8.15 Rromenade-concert. 9.00 Vragen van deze tijd. 9.45 Actualiteiten. 9.55 Zangrecital. 10.30 Sexttt. 10.45 Avondgebed. 11.15 Gedeelten uit opera's. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Tom Erich, piano. 6.30 Jazz-orkest. 7.05 Franse chansons. 7,15 Achter het voetlicht. 7.30 Piano-recital. 8.05 In Let Radio-Zoeklicht. 8.15 Amsterdamse Politie- kapel. 8.45 Cabaret-programma. 9.20 Melo dieën op het Hammond-orgel. 9.35 Buitenlands overzicht. 9,50 Strijk-trio's van Beethoven. 10.30 Musicorda. 11.15 Arturo Toscanini dirigeert. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. -z 8.15 Te deum, laudamus. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Concert gebouw-orkest. 10.30 Morgendienst. 11.30 Zi geuner-orkest. 12.00 Sextet Johnny Kroon. 12.30 Mededelingen. 12.33 NCRV-koör. 1.15 Man- dolinata. 2.00 Piano-recital. 3.15 Promenade orkest. 4.00 Voor de postzegelverzamélaars. 6.00 Onze Nederlandse koren en corpsen, 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Werken van Strauss. 7.30 Actueel geluid. 8.15 Radio Philharmoaisch- orkest. 9.15 Vergadering Raad van Europa in Straatsburg. 9.35 Orgelconcert. 10.20 Piano- werken. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Louit Levy en zijn orkest. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Orgel spel. 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Philhar- monisch-orkest. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Onze keuken. 1^.35 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Herfst in onze bossen. 11.30 Non-stop programma. 12.00 Accordeola. 12.30 Mede delingen. 12.33 Voor het Platteland. 12.38 Piano-duo. 1.20 Omroep-orkest. 2.00 Gesproken portretten. 2.15 Kwintet voor piano. 3.00 De Regenboog. 3.30 De Roodbortsjes. 4.00 Or kest van de week. 4.15 Voor de kleuters. 4.30 Vragen staat vrij. 6.15 Vara-varia. 6.30 So ciale problemen. 7.00 Lezing. 7.15 Nieuws uit Indonesië. 7.30 Voor de jeugd. 8.05 Dingen van de dag. 8.20 Metropole-orkest 8.55 Een Weense ballade, hoorspel. 10.25 Orgelspel. 10.45 van boek tot boek. 11.15 Dansmuziek. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 Gramo- fuon. lO.OOEng. L.P.: Orgel. 10.30 Eng. H.S.: Victor Silvester. 11.00 Eng. L.P.: „Light Me lodie Orchestre", 11.45 Voordracht. 12.00 VI. Bi.ï Volkskoren. 12.32 Trio José Fontaine. 1.15 Klassieke muziek. 2.00 Zweeds concert. 3.00 Eng. L.P.: Reg. King en ens. (ev. 3.15—3.45 PCJ het schip van de week). 3.30 Politie- orkest. 4.00 NWDR: Liederen van Mendels sohn. 4.15 Piano. 4.30 Eng. H.S.: Fram. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Fr. Br.: Voor de sol daten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Symph. dansen. 8.00 VI. Br.: „Middernachts tango", operette van KomjatL 10.15 Jazzmu ziek. 10.55 Gram. 11.00 Diversen. 0 46 DOOR ALLAN SWINTON „Het zal niet nodig zijn. Ik weiger, om je te helpen jezelf weg te gooien en dat is het, waa. dit op neer zou komen Ik heb je hierheen gebracht en ik ben er verantwoordelijk voor, dat ie er ook weer uit komt." „Geen mens is verantwoordelijk voor een andere volwassene Alle levens Worden op zichzelf geleefd Wie kan zeggen, wat er hierna komt? Maar voor mij is er nu maar één weg en die neem En ik zal alles doen, wat ik kan om je tegen te houden Je gaat mee hier het bos uit En in Caracas zal ik de zaak rapporteren aan de consul van de Ver Staten Hij za] er voor zorgen dal je naar huis gebracht wordt Er zijn wettelijke bepalingen voor derge ike dingen, weet je?" Er viel een lange en gespannen stil te met Sam achter de kleine tafel met zijn keurige schetsen van planten en Mary tegenover hem. Een vrouw kan volkomen meedogenloos zijn, als zij vecht voor hetgeen zij hebben wil Zij zei: „Het was eerst om principiële re denen. dat je bezwaar maakte om de twee sterfgevallen te rapporteren op de manier, waarop hij ons verteld had, dat ze plaats gevonden hadden, maar daar ben je overheen gestapt, nu ie denkt, dat het in jouw plannen ten opzichte van mij beter past Je hebt heel wat hatelijkheden verkocht met als onderwerp Hugh's integriteit, maar ik begin me af té vragen hoe ver die bij jou zelf gaat Is het. omdat ie er werkelijk wat om geeft, wat er met, mij gebeurt, of ben je eenvoudig maar zelfzuchtig? Je hebt uit eigen bewe ging een dozijn keren gezegd, dat ie mij van dienst wenste te zijn Welnu, daar doe ik dan nu een beroep op Er is slechts één ding, wat ik hebben wil en jij kunt het mij geven. Of praatte ie maar wat?" Het bloed vloog Sam naar het hoofd •i hij spijong op. Ge irie'oos ging zij voort: „Daar komt het ten slotte op neer. Of je meende het niet en dit is de afreke ning". Zij keerde zich om en ging haar tent binnen. Na enige tijd kwam zij er weer uit. Sam was nergens te zien. Het duurde twee uur voor zij hem zag en toen zei hij geen woord. De rest van de mid dag ging in een gespannen ijzige stilte voorbij. Bij het avondeten wisselden zij geen dozijn woorden. Toen ze klaar waren, stond zij op. „Morgenochtend is het eerste, wat ik doe met of zonder Manuel en voedsel, mij met mijn muildier op pad begeven Ik kan ten slotte wel van wild fruit leven tot ik de Jivantés weer gevon den heb". Gedurende enige ogenblikken bleef zij zonder iets te zeggen staan. Er was een uitdrukking van verwarring en verdriet in zijn ogen Toen zei hij: „We gaan allemaal terug Ik zal je mee te rug nemen naar de stad en vandaar uit werken, tot hij komt". Hij keerdezich op zijn hielen om en liet haar staan Zwijgend en be schaamd bleef zij staan. HOOFDSTUK XIII Van het laatste kamp op hun terug weg was het nog een mars van twee uur naar de stad. Het was een kristal heldere morgen en zij kwamen door de vallei langs de weg, die zij reeds ge volgd hadden, toen zij voor het eerst de stad bereikten. Deze weg was. door dat er inmiddels verschillende keren een karavaan langs getrokken was. duidelijk gemarkeerd. Op de plaza hing de geurende dro merige rust, die zij er reeds van ken den met hetzelfde gefladder vaD kleine fluwelen vleugels of veren langs Don Arturo's orchideeën. Enkele ervan wa ren reeds uitgebloeid; andere hadden hun bloemen pas geopend en dit ver anderde enigszins het aspect van de plaats, daar de kleuren op die manier andere accenten legden. Aan de verst afgelegen zijde gaapte in de rotswand de zwarte opening van de ingang van de 'grot met de gebeeldhouwde omlijs ting. Het diepe geluid dat daaruit voortkwam vervulde de lucht. Nu zij na vier weken weer tussen die grote beelden doorliep, had Mary bijna het idee, of zij weer thuis kwam. Zij wist, dat er weken voorbij moes ten gaan voor zij Hugh weer te zien zou krijgen, maar hij zou komen en zij zou hem wachten. Voor hetgeen hij ge daan had, stond zij diep bij Sam in de schuld. Om hem zoveel mogelijk van wederdienst te zijn, moest zij hem zo goed als slechts in haar vermogen lag bij zijn werk helpen. Haar overdenkingen werden onder broken door het feit. dat Sam haar bij de arm greep, terwijl hij vol verbazing bJeef staan Het volgend ogenblik zag z;j met even grote verbazing als hij, wat hem tot staan had gebracht Uit de donkere opening van de grot waren twee muildieren gekomen, die door een Indiaan gedreven werden Zij hadden irekharnachementen, die op primitieve manier zó waren gearrangeerd, dat zij aan een vrij ruw gedraaid touw trok ken, dat achter hen in de tunnel ver dween. Halverwege de plaza ontmoetten de dieren Snm en Mary, die de Indiaan berkenden als een van de karavaan van Bourassa, die bij Hugh achtergebleven was. Toen zij hoorden, wat hij hun te vertellen had, glinsterden Mary's ogen er Sam stotterde: „Wie had dat ooit gedacht?" Naast het nog steeds in beweging zijnde touw haastten zij zich door de grote deuropening met haar frame van cattleya naar binnen. Toen zij halver wege de tunnel waren, zagen zij voor zich de gloed van toortsen. De grot vogels, die nu langzamerhand gewend waren aan het werk in hun woonhuis, zaten rustig op hun rotsranden en uit steeksels. De onverwachte verandering in haar situatie had Mary opgeschrikt en haar een beetje verward. In plaats van we ken van wachten en onzekerheid, waar zij zich op had voorbereid, vond zij dit. Binnen enkele ogenblikken zou zij Hugh zien. En de bedoeling van zijn activiteit was maar al te duidelijk. Het zou misschien, neen het moest het einde zijn van de moeilijkheden. (Wordt vervolgd). Zolang ik twee handen heb, heb ik twee vrienden k r

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3