Prins Bernhard beëdigt ridders M.W.O. Australië nodigt de Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Twaalf jaar geëist tegen Viermann rs Woensdag 14 Sept. 1949 146e Jaargang No. 216 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Engelse koning uit «T -T- Tiny Jonker op weg naar Engeland „Ik zal het proberen", zegt het Zaanse meisje Sumatraan doodde vier krokodillen Executies in de Zaanstreek, maar ook aan gevangenen hulp Ontwerp interimregeling Suriname ingetrokken Duitsland wenst lid te worden van de grote Europese gemeenschap President Heuss recipieerde mm ifeS Atlantic City in vuurzee herschapen Roofoverval voor f 3.50 en drie sigaren Hatta tegen emigratie van Japannezen Achi Congresleden naar Franco en één voor haar Noord-Holland, krachten levens- )rwaarden. ;elijk te richten >PÜ. 76-83 te Utrecht. zijn vader dat Zus :iteit verbergt, is ge- ïst hij het hele ver- ze overboord sloeg, 10e een visser haar vondst niet bij de rwerftocht door het i om inlichtingen. BJREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20. Tel 2274 Directie: J, BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN TARIEVEN: Advertenties. 16 cent per oiillimetei Familieberich ten 20 cent pei millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden tl— elk woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen, t 1.40 per maand, t 1- per kwartaal plus Incassokosten JSiSSfck s„ v' v, v j&SÖ 4 C"'N>'V/ - -> i. j. Voor bezoek dat werd uitgesteld Joseph Chifley, minister-president van Australië, heeft Koning George van Engeland voorgesteld, in 1951 met zjjn gezin een bezoek aan Australië te brengen. Chifley deelde in het Huis van Af gevaardigden mee, dat volgens de laatst ontvangen inlichtingen de ko ning nog steeds hoopt het bezoek aan Australië te kunnen brengen, dat ver leden jaar wegens zijn ziekte moest worden afgelast. Daar in 1950 in En geland een algemene verkiezing wordt gehouden, kan de koning in dat jaar zijn land' niet verlaten, aldus Chifley Eén onzer redacteuren aan boord van „Albatros" Tiny Jonker, de 18-jarige Zaanse zwemster, heeft zich gistermiddag te IJmuiden, in gezelschap van haar trai ner Maarten de Ruyter en diens echt genote, benevens de heer Termes uit Zandvoort, als deskundig zeeman, aan boord begeven van de kotter „Albatros" Ym. 277, welke voor de zwemtocht over het Kanaal is gecharterd. Tiny Jonker, dochter uit een lood gietersgezin van zes kinderen drie meisjes en drie jongens had zich na een hartelijk afscheid van haar ouders per auto naar IJmuiden begeven. Haar zuster Suze vergezelde haar als ver- Friedrich Carl Ferdinand Viermann, 50 jaar oud, Kriminal Sekretar bij de SD in Amsterdam, was een van de naaste medewerkers van Willi Lages. Nu de zaak tegen hun chef bijna ach ter de rug is, moesten hij en zijn col lega's zich verantwoorden voor hun daden in de bezettingstijd. Het was een lange lijst van beschul digingen, die de advocaat fiscaal bij 't Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. J. C. Louet Feisser, de in keurig grijs costuum gestoken Viermann voor- las. „Het begeleiden van twee leden van het Sonderkommando Feldmeijer, j die in Purmerend een Silbertanne- moord moesten uitvoeren"„Het commanderen van executiepelotons in I Over veen, Zaandam, Zaandijk, Wor- I merveer, Purmerend en aan de Apollo- I laan in Amsterdam, waarbij in totaal 55 verzetsstrijders werden gefusil- I leer"Het geven van een opdracht aan zijn minderen om in Laren een tweetal Nederlanders neer te schieten". Viermann erkende de hem ten laste gelegde feiten, behalve het neerschie ten van de Nederlanders in Laren. De thans 24-jarige H. Kromhout ver telde, hoe hij op 19-jarige leeftijd als lid van het Sonderkommando Feld meijer de Silbertannemoord in Pur merend op de heer J. Kolijn had ge pleegd. Viermann was, zijn uniform bedekt door een regenjas, in de auto meegereden om, zoals de opdracht van' Lages luidde: „het commando te be geleiden en eventueel te beschermen". Toen de president, mr. A. G. Lub bers, aan de verdachte vroeg of hij zich niet was bewust geweest mede plichtig te zijn aan een moord, ant woordde Vierman: „Dit was voor mij geen moord en ik zie het nu nog niet als een moord, het was represaille". Willi Lages, als getuige gehoord ver klaarde. dat Viermann van hem de op drachten had ontvangen om deze exe cuties uit te voeren. „Viermann heeft mij meerdere malen gevraagd om niet met deze opdrachten te worden belast en heeft ook gevraagd of het niet mo gelijk was dat een andere instantie dan de SD die excuties kon uitvoeren Daarover heb ik met Rauter gebeld, maar „der Alte wollte es nicht". Na de middagpauze legde een tiental getuigen a decharge hun verklaringen af. Zo had Viermann voor Dolle Dins dag zijn bemiddeling verleend om ge vangenen vrij te krijgen. Volgens de getuigenverklaringen was Viermann bij verhoren altijd uiterst correct. Voorts legde de pleiter van verdachte, mr. G. N. Hovius, aan het Hof een aan tal brieven over, waaruit blijkt, dat Viermann ongeveer 200 personen uit de gevangenis heeft gehaald of op an dere wijze heeft geholpen. De advocaat-fiscaal, mr. J. C. Louet, Feisser, achtte het wettig en overtui gend bewijs van alle ten laste gelegde punten geleverd, maar daarnaast is uit dë getuigenverklaringen gebleken, dat Viermann altijd correct is opgetreden en zich nimmer aan mishandelingen heeft schuldig gemaakt. Mr. Louet Feisser besloot met 12 jaar gevangenis straf te eisen. De verdediger sprak uitvoerig over internationaal recht en was van me ning, dat zijn cliënt een beroep kan doen op overmacht en ambtelijk bevel. Garry Davis vraagt op neming in een Franse gevangenis Garry Davis, de voormalige piloot van de Amerikaanse luchtmacht die zichzelf tot „wereldburger no. ééh heeft uitgeroepen, heeft in een briet aan de Franse president verzocht om opneming in de gevangenis, aange zien een principiële dienstweigeraar, zekere Moreau, tot gevangenisstraf veroordeeld is. Davis schrijft het niet te kunnen rechtvaardigen, dat hij vrij blijft terwijl Moreau in de gevange ns is. Hij zou het „als een eer be schouwen" in de gevangenis te kun nen verblijven totdat in Frankrijk een wettelijke regeling komt ten aanzien van de principiële dienstweigeraar; Weerbericht Verwachting, geldig tot Donder dagavond: Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien en in de nacht tijdens op klaringen plaatselijk vorming van mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Z.K.H. prins Bernhard reikte in de Marinierskazerne te Rot terdam een groot aantal dapper heidsonderscheidingen uit ter wijl een tweetal ridders M.W.O. werd beëdigd. Overzicht tijdens de plechtig heid. Prins Bernhard neemt de eed af. Op de voorgrond de twee te benoemen ridders, links de gepensionneerde generaal-ma- joor van het K.N.l.L. S. de Waal, rechts de majoor der mariniers C. G. Lems. Krachtens ontva&gen machtiging van H.M. de Koningin hebben de minister zonder portefeuille mr. J. K. H. van Schaik, de minister van over zeese gebiedsdelen mr. 3. H. van Maarseveen en de minister zonder portefeuille de heer L. Götzen aan de voorzitter der Eerste Kamer me degedeeld, dat het ontwerp van wet, houdende een interimregeling voor Suriname wordt ingetrokken. De nieuwe Westduitse president, Theodor Heuss, heeft, in antwoord op de tijdens een receptie ontvangen ge lukwensen met zijn verkiezing, te Godesberg verklaard, dat het Duitse volk oprecht wenst wederom lid te worden van de „grote Europese ge meenschap". In het bijzonder antwoordend op de door Frangois Poncet overgebrachte goede wensen van de geallieerde hoge commissarissen zeida hij: „Wij "ijn vol gens de nieuwe grondwet bereid zekere soüvereine rechten over te dragen aan internationale instellingen. Wij zien in de uitvoering van de plannen hiervoor een verwerkelijking van een groot vredesideaal. Wij hebben met vreugde van U vernomen, dat gij bereid zijt ons te leiden op de weg terug naar deze ge meenschap. Wees ervan verzekerd, dat ik alles zal doen om eerbied te winnen voor de nieuwe grondwet, die de voor waarden voor een dergelijke vredes politiek behelst". Behalve de drie hoge commissarissen waren aanwezig: de minister-presiden ten van de Westduitse staten, kardinaal Frings, de aartsbisschop van Keulen, 33 leden van het consulaire corps, de apos tolische visitator Münch. Kurt Schu macher en Heinz Renner, communis tisch afgevaardigde in de Bundestag. Donderdag verkiezing Westduitse bondskanselier De Westduitse partijleiders hebben besloten Donderdag een bijeenkomst van de Bondsdag (Tweede Kamer' te houden voor de verkiezing van de hondskanselier. Dr. Adenauer, leider van de Chris ten-democraten. die de grootste partij vormen, verwacht, dat hij, indien hij tot kanselier wordt gekozen, Vrijdag zijn kabinet zal kunnen voorstellen aan de Bondsdag. MEISJE ONDER STOOMTRAM GERAAKT EN GEDOOD Gistermorgen raakte de 18-jarige nej. H. de Groot aan de Boergoense- vliet te Rotterdam onder de stoomtram WÜ werd op slag gedood. JiV EEN KAMPONG nabij Tandjong Morawa (20 km van Medan) aan de rivier Sungei Nip ah heeft zich Donderdagochtend .een drama afge speeld, waarbij een bewoner van de kampong achtereenvolgens vier kro kodillen doodde. Helaas werd de man hierbij levensgevaarlijk gewond en moest hij in het ziekenhuis worden opgenomen. Door de zware regens en de bandjirs van de laatste weken was de rivier buiten haar oevers getreden en bij de overstroming van het land kwamen veel krokodillen mee. De betrokken kampongbewoner hoorde Donderdag ochtend gekakel en zag zijn kippen aangevallen door een krokodil. Met een speer gewapend ging hij het mon ster te lijf en doodde het. Zich om draaiend ontdekte hij een drietal an dere krokodillen en opnieuw bond hij de strijd aan, waarbij het heet toe ging. Hoewel de man kans zag de drie dieren te doden, liep hij zelf zware verwondingen op. 4 Moeizaam sleepte de man zich huis waarts, doch voor zijn deur werd hij weggesleept door een vijfde krokodil. Met een „piso blatti" verdedigde hij zich, en de andere kampongbewoners kwamen hem te hulp en wisten het beest te doden. Tijdens de gevechten had' 'het slachtoffer veel bloed ver loren en hij was dan ook de uitput ting nabij, toen hij naar het zieken huis werd vervoerd. Men vreest voor zijn leven. tegenwoordigster van de familie, maar scheepte zich niet in op de kotter. „Per „Albatros" gaat het naar Dover en wanneer de omstandigheden dit toe laten, ligt het in de bedoeling Vrijdag vanuit deze Engelse havenstad de over tocht naar Frankrijk te maken", aldus vertelde ons de jeugdige zwemster die geen overdreven verwachtingen van haar Kanaal-tocht koesterde, doch deze als een „probeersel" kwalificeerde. Reeds vele jaren heeft Tiny Jonker in de zwemsport een goede naam als lange afstand-zwemster. Haar trainer bleex dan ook overtuigd, dat zij het be oogde doel, i.e. de Franse Kanaalkust vanuit Engeland, zou kunnen bereiken. Tot een dergelijke prestatie achtte hij haar beslist in staat. Onderwijl aan boord van de „Alba tros" verschillende formaliteiten wer den vervuld, werd de proviand inge laden, voor een groot deel bestaande uit een flinke hoeveelheid melk en melkproducten, afkomstig van een ge renommeerde Zaanse firma. Nadat persfotografen verschillende momenten op de gevoelige plaat had den vastgelegd, achtte schipper C. Haas noot het ogenblik aangekomen om de verbinding met de wal te verbreken. Om half vier koos de „Albatros" het ruime sop, nagestaard door een talrijk publiek, dat hoopvolle verwachtingen koesterde omtrent de afloop van Tiny Jonkers stoutmoedig voornemen om als eerste Nederlandse het Kanaal zwemmende over te steken Vermelden wij nog, dat een der re dacteuren van ons blad zich aan boord van de „Albatros" bevindt. In een speciale reportage zullen wU onze le zers op de hoogte houden van de zwemtocht van het Zaanse meisje. Een geweldige brand heeft het be roemde strand van Atlantic City in een ware vuurzee herschapen. Gisteroch tend brak brand uit in het weelderige paleis aan de pier. In minder dan een uur stortte dit paleis, dat verschei dene millioenen dollar waard is, in en bedreigde het vuur, dat door de zee wind werd aangewakkerd, de andere gebouwen aan het strand. Brandweer afdelingen uit de gehele streek werden opgeroepen. Toen de Haagse koopman F. eind Augustus de vrouw A. J. W. ontmoet te in een café in 's Gravenhage, bracht hij haar een eindweegs naar huis. Bij die gelegenheid zag de vrouw kans de koopman zijn vulpen te ontfutselen. Op 7 September ontmoette hij haar weer en opnieuw wandelden zij samen op. In de buurt van de gasfabriek ver scheen de 27-jarige O., een vriend van de vrouw, op het toneel, die de koop man onverhoeds van achteren aanviel en hem met een hard voorwerp op het hoofd sloeg. Zijn vriendin stal uit de jaszak van de overvallene een bedrag van f 3,50 en O. ontfutselde hem, in de mening, dat hij de portefeuille van de koopman te pakken had, zijn si garenkoker met drie sigaren. F., die niet buiten kennis raakte, maar sterk onder de invloed van sterke drank verkeerde, ging op het politiebureau zijn beklag doen en het signalement van de vrouw opgeven. Thans zijn zo wel de vrouw als haar vriend O. ge arresteerd. Mohammed Hatta heeft verklaard, dat de toekomstige R.I.S. elk plan voor emigratie van Japannezen naar Borneo, Celebes of Nederlands Nieuw Guinea „volkomen zou verwerpen". Hatta verklaarde dit met betrekking tot berichten uit Tokio, volgens wel ke de adviseurs van generaal Mac Arthur een dergelijk plan voorstonden. PROF. THEODOR HEUSS, de nieuwe president van West- Duitsland legt de eed af. James Murphy, lid van het Amerikaanse Congres, heeft bij zijn aankomst te Plymouth verklaard, dat hij op weg was naar Madrid, waar hij zeven andere Congresleden zou ontmoeten voor besprekingen met generaal Franco, die zich bij het Atlantisch Pact zou willen aansluiten en om financiële hulpverlening had gevraagd. Wanneer er oorlog zou komen, zou Spanje een goede belegging zijn, aldus zeide Murphy. Hij zou ook een bezoek brengen aan Italië, Frankrijk en de Duitsers. JAe familie Verpalen stamt uit West- Brabant, doch heeft zich over ver schillende werelddelen verspreid. Toch onderhouden alle Verpalens nog een levendig contact met elkaar. Op initia tief van mr. O. Verpalen uit Breda is namelijk een familieblad in het leven geroepen, dat aan alle Verpalens wordt toegestuurd en dat tot titel heeft „De vijf Palen", Het aantal familieleden is niet ver van de driehonderd verwij derd. Dezer dagen waren er op een familie-reünie honderdvijftig bijeen. Besloten werd toen dat de driehonderd ste een zilveren drinkbeker met in scriptie zal krijgen. Om de vijf jaar zal het feest herhaald worden. Zulk een bericht doet het hart deugd, vrien den. Want is niet het gezins- en fa milieleven de pijler, waarop onze maat schappij rust? Zoiets moest veel meer gedaan worden. Maar ik houd mijn hart vast, als de Smitten en de Pieter- sens eenmaal beginnen. Dat wordt een record-oplaag! In Zanesville in de Amerikaanse staat Ohio, kwam Robert Campbell in de gevangenis terecht wegens dronken schap en ontdekte in de aangrenzende cel een bekend gezicht. Zijn vader, die llllllll!llllllllllllll!ll!llll!llllllllllll!lllllllllll!l!l!lllllllllllll!lllllll!llllllll!lll!ll!lllllll!llllllllllllll!lll hij sinds 1929 niet had gezien. Naar men zegt moet het weerzien nogal koeltjes zijn uitgevallen. En be lieve it or not zeggen onze Amerikaan se vrienden Carrie Stepter, een ne- ..D oorroken, Theodoor. Voor drie sigaren slaan ze tegenwoordig je hersens in". gerin die zei, 107 jaar oud te zijn, was de meest voorbeeldige patiënte in het ziekenhuis van Modesto in Californie. Zij danste elke dag, om haar mede patiënten wat op te vrolijken en op ze kere dag zei zij, na weer gedanst te hebben, tegen de verpleegsters: „Heden vaar ik ten hemel op". Zij stierf enkele uren later. Maar ook in Engeland heeft men krasse oude lieden. William Sale is in Baldock overleden op de leeftijd van 104 jaar en zes maanden. In Maart werkte hij nog in zijn tuin. Jn de dessa Sono in het onderdistrict Buduran bij Surabaja heeft een ana nasplant roodwitte bladeren en een rood-witte vrucht voortgebracht. Men dacht eerst, dat er een grap was uit gehaald en speurde naastig naar verf. Maar het betrof werkelijk een speling d"er natuur en nu staat er een hekje om de plant om de mensendrommen die van heinde en verre naar Sono reizen, op een afstand te houden En Malcolm D. Howard, die in San Fran cisco na zijn zesde inbraak naar het gevang werd gesleept, mopperde tegen de politie: „Ik weet niet, waarom ik deze dingen doe..." Kent uzelf 1 Vol goede moed wandelt Tiny Jonker naar de kotter „Albatros" te IJmuiden. Het grote ogenblik is aangebro ken. Langs het laddertje stapt Tiny aan boord van het vissers scheepje. Amerika en Engeland bepalen hun politiek contra communisme De Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, en zjjn Amerikaanse collega, Dean Acheson, zjjn begonnen met besprekingen over de Brits- Amerikaanse politiek, .bedoeld om de verspreiding van het communisme in Europa en Azie te verhinderen De be sprekingen zullen een week duren. GEDOOD BIJ POGING OM IN RIJDENDE TRAM TE SPRINGEN In de Jonker Fransstraat te Rotter dam probeerde de 66-jarige J. B. Aanen op lijn tien te springen. De man sprong echter mis en werd tegen de achter wand van de tram geslingerd. Bij aan komst in het ziekenhuis bleek hij te zijn overleden.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1