Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOUANDSE DAGBLADEN Rajk bekent tot in de kleinste details De Centrale Commissie te Namen Tiny Jonker start hedenmiddag Ook in de komende winter beperking van de electriciteit Moeder van acht kinderen vermoord Zaterdag 17 Sept. 1949 146e Jaargang No. 219 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Een lang relaas van spionnage en samen zwering Steen der wijzen: eens sprookje, thans werkelijkheid Negentig gevangenen gedood bij poging om te ontsnappen staatsschuld Reimann Jr. vluchtte uit Sowjet-zone Conferentie met Acheson 1 I. 'O5.- CAP. 210 NM* BB 157-0194 issoir 140 cm., uitschuiftafel, 295.— 425.— 475 625.— tsoorten vanaf iptafel. 'el 195.- iken 122.50 285 vanaf - tot 875.— BELEN VAN S" TeL 44573. lis, 2 min. Ie maten, het laagst. en stappen ten- ond te genieten, brommen achter van een jongen mt hij. „Wacht ib. Een of and»- bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent p»r millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden tl— elk woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 1.— per kwartaal plus Incassokosten Verdachte beschuldigt Tito en Amerika j ASZI/O RAJK, de 40-jarige Hongaarse oud-minister van buitenlandse zaken en eens een der machtigste communistische leiders in Hongarije, heeft Vrijdag voor het gerecht volmondig bekend, dat hü sinds zjjn 22ste jaar een politiespion in de communistische partij geweest was. In een kalm voorgedragen bekentenis die vier uur duurde, beschuldigde Rajk herhaaldelijk de hoogste Joegoslavische leiders en verklaarde hij te menen, dat de Amerikaanse geheime dienst he lvarend materiaal over Tito had en hem daarmee dwong tot collaboratie met de Verenigde Staten. rijp was, de Sowjetunie afleiden, zodat deze niet zou kunnen interveniëren, aldus Rajk. Zelfs zouden Rajk Joego slavische troepen voor de staatsgreep in Hongarije aangeboden zijn en zouden de Joegoslavische ministers volgens Rajk opdracht gegeven hebben tot liquidering van Rakosi, de Hongaarse plaatsvervangende premier. Na de staatsgreep zou Rajk minister-president en de tweede beklaagde, generaal Palf- fry, minister van defensie geworden zijn. Amerikaanse dementi. gELDEN CHAPIN, de oud gezant der Verenigde Staten in Hongarije, die genoemd wordt als de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur in Nederland, heeft een verklaring van Rajk, dat deze met hem tegen de Hongaarse regering heeft samengezworen, „volkomen onge grond" genoemd. Ook George Kovacs heeft met nadruk ontkend, dat hij ooit getracht heeft van Rajk een anticommunistische agent te maken. Kovacks zeide, dat hij Rajk nooit ontmoet had. nAJK, die zeer hoge posten in de Hongaarse communistische partij en regering verwierf en achtereenvol gens minister van binnenlandse en van buitenlandse zaken was, stond terecht met zeven anderen. Hij toonde zich apatisch en bekende het hem ten laste gelegde tot in de kleinste details Rajk ging terug tot een dag in 1931, toen hij als jong communist door de politieke politie van de Hongaarse dictator Horthy werd gearresteerd. Hij zou toegestemd hebben in een voorstel, dat hij zou worden vrijgelaten, indien hij voortaan voor de politie in de communistische partij wilde spionneren. Na opdrachten uitgevoerd te hebben in Praag en Spanje kwam Rajk in Februari 1939 in een Frans interne ringskamp terecht, waar hij contacten legde met de Joegoslavische communis ten, „die altijd sterke Trotzkistische neigingen hebben gehad", en later met het Franse „Deuzieme Bureau" (mili taire inlichtingendienst). In de tweede wereldoorlog besloot hij voor de Duit sers te gaan spionneren. Aan het eind van de oorlog kwam Rajk naar zijn zeggen in dienst van kolonel Kovacs - een vroegere Amerikaanse militair» attaché te Boedapest, met wie hij ge complotteerd zou hebben om 'n rechtse regering te Boedapest aan het bewind te brengen. Ten slotte zou hij spion voor Tito geworden zijn. Het Joegoslavische plan. [JET JOEGOSLAVISCHE plan zou zijn geweest de Oosteuropese lan den van de Sowjetunie te scheiden i en tot een federatie te maken, die met I Amerikaanse steun van Belgrado uit geregeerd zou "worden. De Ver. Staten zouden, als de tijd voor een staatsgreep Fabricage van radio-actieve siotfen Vrijdag is te Amsterdam in de voor malige gasfabriek in de Watergraafs meer Europa's eerste synchrocyclotron gereedgekomen, waarmee kunstmatig allerlei radio-actieve stoffen kunnen worden vervaardigd. Hiermee is de steen der wijzen, waarnaar de alche misten eeuwenlang vergeefs hebben gezocht, werkelijkheid geworden. Met behulp van dit apparaat kunnen kunst matig allerlei radio-actieve stoffen worden vervaardigd, die van groot belang zijn voor tal van onderzoekin gen op landbouwkundig, biologisch, geneeskundig en scheikundig gebied. Met deze cyclotron kan men gebruik makende van de kennis die men in de laatste tientallen jaren over de aller kleinste stofdeeltjes, namelijk de atoomkernen van waterstof heeft op gedaan, van bepaalde stoffen geheel andere stoffen maken. Het mooie na-zomerweer herstelt zich Gisteravond en ook in de afgelopen nacht kwamen er enkele flinke regen buien tot ontwikkeling, die zowel in Den Helder als op Schiphol met on- leeer gepaard gingen. Ook vandaag zullen deze buien nog san-houden, maar toch sterk afnemen. Morgen komenwij onder invloed tan een gebied met stijgende baro meters te liggen, waarin opnieuw lustig en zacht weer vóórkomt, zoals wij tot nu toe in September gewend Varen. Ook de wind, die hier langs de kust af en toe krachtig is, zal weer af nemen, zodat de vooruitzichten vooi morgen vrij gunstig genoemd mogen worden. Van de droogteperiode der laatste tijd is door deze buien, waarbij hoe veelheden van 10 tot 20 mm. zijn ge vallen, vrijwel geen sprake meer, hoe mei het te kort aan regen over het fhele jaar nog groot blijft. Weerbericht Verwachting, geldig tot Zondag avond: Wisselende bewolking met vooral aanvankelijk plaatselijk nog enkele buien. Morgen afne mend buiïg Meest matige Weste lijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. Temmer „Tarzan" door tijger zwaar gewond De tijgertemmer Gilbert Houcke van het circus Mikkenie is gisteravond tij dens de voorstelling op de St. Jans plaats te Antwerpen door de tijger „Axelmann" aangevallen. Hij moest zwaar gewond naar het ziekenhuis wor den gebracht, aldus meldt „De Tele graaf". Houcke, Zweed van geboorte, treedt op als „Tarzan" met zes Bengaalse ko ningstijgers. Gisteravond beet „Axel mann" zijn temmer in de bovenarm en toen de herculische Houcke tracht te het roofdier van zich af te schudden, kreeg hij nog een beet in zijn hand. Houcke slingerde de tijger in de piste en hield met de grootste moeite de andere tijgers, die onrustig werden, op een afstand. Tenslotte wist hij door de kooideur te ontsnappen. In het ziekenhuis kreeg hij direct ver schillende injecties tegen het gevaar van tijgerbeten. In het circus ontstond grote opwinding, doch een paniek kon voorkomen worden. Later werd de voorstelling voortgezet. Louise Schroeder treedt af als burgemeester Louise Schroeder, die optreedt als „Oberbürgemeisterin" van Berlijn,* heeft verklaard, dat zij het burge meestersambt er aan zal moeten geven, omdat de Westduise bondsdag,, waarvan zij lid is, al haar tijd zal opeisen. Negentig Koreaanse communisten en andere gevangenen zijn gedood bij een poging om uit de gevangenis van Mokpo, een haven in het zuidwesten van Korea, te ontsnappen. Ook vijf leden van het gevangenispersoneel verloren het leven. Zestig van de 408 gevangenen, die uitbraken, werden weer gearresteerd, maar naar 258 wordt nog gezocht. Omwenteling in het drukkersbedrijf Uit Boston wordt de uitvinding ener machine gemeld, dat «en gehele om wenteling in het drukkersbedrijf ten gevolge zal hebben. Deze machine maakt het mogelijk rechtstreeks druk letters te vormen op een film, zonder van metaal gebruik te maken. Het ap paraat bestaat uit een gewoon klavier van een schrijfmachine en een „foto- lectrisch pistool", dat op een film elke letter, die op het klavier wordt ge typt, afdrukt. Het nieuwe toestel fotografeert zes letters per seconde of twaalf regels van een kranten kolom per minuut Het kan tot 20 regels per minuut fotograferen, dat is 2% maal de maximumsnelheid van een zetmachine. Dit toestel, dat nog geen naam heeft gekregen, is het resultaat van het ge meenschappelijk werk van twee Franse ingenieurs Higonriet en Hey- roud. Men' denkt, dat men met behulp van deze machine gegraveerde platen zal kunnen maken die in vijf minuten voor het drukken gereed zijn. Minister Stikker ontkent impasse Nog geen accoord over De centrale commissie van dé Ronde Tafel-conferentie zal vandaag in het Chateau de Namur te Namen bijeen komen. Gistermiddag vertrokken de leden van de centrale commissie per auto naar Namen. Het gezelschap telt in totaal negentien personen. Naar ver luidt zijn speciale schikkingen getrof fen met de Belgische regering, zodat de grens kan worden overschreden zon der de gebruikelijke formaliteiten. D- meeste Republikeinen bezitten immers slechts Republikeinse paspoorten. De commissie is Vrijdagavond op het Chateau de Namur aangekomen. Minister Stikker heeft te Washington ontkend, dat de Ronde Tafel-conferentie te Den Haag in een impasse zou zijn geraakt. „Wat dat betreft wil ik met nadruk verklaren, dat verhalen over een impasse van de aan de gang zijnde onderhandelingen tot het rijk der sen satie behoren", aldus de minister. Nog geen accoord over staatsschuld Het bedrag van de staatsschuld, dat de R.I.S. zal overnemen van Nederland, vormt eeji van de belangrijkste hinder- Gesneuveld in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: Soldaat le kl. W. Th. Wolters uit Duiven (Gelder land). Kon. Ned -Ind. Leger: Soldaat 2e kl. Moehamad Enoeng uit Indonesië. Ook de Egyptenaren wagen nog een kans In prima conditie Sir Stafford Cripps, Britse minister van financiën (rechts), legt voor de pers een verklaring af over de zeven puntenovereenkomst, die tijdens de Anglo-Amerikaanse-Canadese monetaire conferentie te Washington werd bereikt. V.l.n.r. Douglas C. Abbott, Canadees minister van financiën, Ernest Bevin, Dean Acheson, John W. Snyder en Sir Stafford. Winkeliers krijgen een gunstiger regeling Het departement van Economische Zaken deelt mee, dat in November, December en Januari wederom maat regelen dienen te worden genomen ter beperking van het electriciteitsver- bruik tijdens de z.g. spitsuren van Maandag tot en met Vrijdag 's morgens tussen 7 en 9 uur en 's middags tussen 4 en 6 uur. 's Zaterdags uitsluitend 's morgens van 79 uur. Gedurende de spitsuren zal het elec- triciteitsverbruik voor verlichting en verwarming in electrische treinen en trams tot de helft beperkt worden. Re clameverlichtingen, buitenverlichting van openbare gebouwen, van Horeea- b< rijven en van amusementsinrichtin gen alsook etalage-verlichting is tijdens de spitsuren verboden. Etalage-verlich ting is wel toegestaan aan die winkel bedrijven, die een afspraak hebben gemaakt met het electriciteitsbedrijf om in de spitsuren slechts de helft van de verlichting, zoals die het vorige jaar in bedrijf was, voor etalage en winkel te ontsteken. Deze regeling, die tot stand is gekomen in overleg met de midden standsorganisaties, is gunstiger dan die van het vorige jaar, daar het thans mo gelijk is een deel van de etalage-ver- lichting in bedrijf te houden, terwijl toch de nodige bezuiniging op het elec- triciteitsverbruik tijdens de spitsuren wordt bereikt. Ook particuliere verbruikers moeten in November, December en Januari in de spitsuren de uiterste zuinigheid met electriciteit betrachten. QNZE REDACTEUR aan boord van de kotter ïm. 277 „Albatros" tele foneerde ons hedenmorgen te 9 uur, dat Tiny Jonker, die gistermorgen uit Calais naar Folkestone was vertrokken om in de afgelopen nacht een Kanaal- poging te ondernemen, nog niet gestart is. Gisteravond was de zee dermate ruw, dat er geen schijn van kans was, dat een poging om het Kanaal over te zwemmen met succes bekroond zou worden. Hedenmorgen werd het weer beter. De zee is thans tamelijk rustig, zodat thans definitief besloten is, dat Tiny Jonker hedenmiddag te 4 uur vanaf de Engelse kust zal starten. Tiny Jonker logeerde vannacht in Devonshire Hotel in Folkestone, het zelfde hotel, waarin de zes Egyptische zwemmers en hun officials verblijf houden. Het tijdstip van Tiny's start wordt voor de zonen uit het land der Pharaos geheim gehouden, om te voor komen dat het een wedloop zal wor den. Zojuist vernemen wij echter, dat Hassan vanmorgen om 11 uur van Folkestone zal - starten, vijf uur dus vóór Tiny te water zal gaan. Een an dere Egyptenaar Marie zal vanmiddag om 5 uur starten aan de Franse kust. Wij zijn vol spanning. Carl Neff van de Swimm Association te Calais, die al negentien Kanaaltochten meemaak te en o.a. de Cubaan Cortinas drie maal en .de Nederlander Dick Scher mer eenmaal vergezelde, bevindt zich sinds gistermiddag uit Calais aan boord van onze kotter „Albatros" De Kamp Vught bracht ruim een ton op Naar wij vernemen, heeft de ver knop van de inventaris van het voor malige kamp Vught ongeveer een derde meer opgebracht dan de raming, welke f 80.000 bedroeg. Liet gebeurde op New-Foundland, bij het eerste officiële bezoek van de nieuwe gouvei neur-generaal, Viscount Alexander of Tunis. Een opgewonden geschutsbemanning vuurde twintig saluutschoten af, in plaats van negen tien, die bij protocol zijn voorgeschre ven. Maar Alexander, niet uit zijn evenwicht gebracht door deze vergis sing. bewees de volgende dag. dat hij wel een extra -salvo waard was. Want toen men hem een zilveren spade over handigde. om in de grond te steken bij het planten van een herinneringsboom, smeet hij het ding opzij, trok zijn jasie uit. greep een gewone schop en plantte de hele beukenboom in z'n eentje. Zo zijn sommige gouverneurs-generaal O In November vertrekt met een Noors schip een NoorsBritsZweedse Zuid poolexpeditie. Voor verkenningsdoelein den worden twee vliegtuigen van de R A F. meegenomen. p* Hamilton in Amerika vroeg meneer Alva Palin echtscheiding van z'n vrouw, omdat zij hem geslagen had. Maar de rechter wees het verzoek af uiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiHiiiinniiiiHiiiiiiniiiuiinniHuiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiuiiiu en verklaarde: „Kleine vlagen van hardhandigheid bij de vrouw, waarte gen de man zich gemakkelijk kan ver dedigen, worden niet als wreedheid aangemerkt". Wreedheid is in Amerika een reden tot scheiding. Mannenbroe- Die heren in De Bilt maken er óók maar een potje vanl ders stopt deze krant weg, vóór Uw vrouw het apencircus heeft betreden, of uw leed zal onmetelijk zijn. P En in Oklahoma bestelde een man een kunst gebit bij 'n vrouwelijke tandtechniker, paste het ding en hield het meteen. Hij wil het niet teruggeven en ook niet betalen. Nu staan hij en zij beiden met de mond vol tanden! Een Deense vee-arts heeft met succes kunstmatige inseminatie bij honden toegepast. JTen Amerikaanse bommenwerper van het grootste type ter wereld, een B 36. is bij Fort Worth in Texes kort na de start in brand gevlogen en in een meer terechtgekomen. Tenminste één persoon kwam om het leven Dit is ie eerste maal dat met een B-36 een ern stig ongeluk is gebeurd Het type is on geveer anderhalf jaar in gebruik. D Het spijt me. maar ik moet tot het bittere einde met TJ in Amerika blijven In een plaats in Tennessee boden twee gevangenen aan te trouwen met de eer ste twee meisjes de beste, die de borg som van 3000 dollar voor hun vrijla ting zouden willen betalen. zee was tijdens onze overtocht en ook vannacht ruw, vanmorgen vroeg ech ter spiegelglad. Een mascotte voor Tiny Tiny in prima conditie kreeg van de Franse Zwembond een mascot te van Onze Lieve Vrouwe ter Zee de la Salette. Vannacht heeft onze trou we „AJbatros" voor anker gelegen tus sen de pieren van Dover, zonder dat Maarten de Ruyter in Folkestone wist waar wij bleven. Wij konden niet aan land komen. Eerst hedennacht om 1 uur hadden Maarten de Ruyter en Piet Termes ons tussen die pieren ontdekt, dank zij de grote bereidwilligheid van Het Vrije Volk-correspondent te Lon den, Richard Jokel, die het tweetal met zijn auto van Folkestone naar Do ver reed. Aan boord van de „Alba tros" hebben wij thans zes duiven, die de Franse officials tussentijds zullen informeren hoe het verloop van Tiny's tocht is. Met de klimkracht der liefde.... in politiearmen Twee jeugdige charmeurs te Hilver sum hadden met een tweetal jongeda mes uit een internaat een afspraakje, doch tot hun bittere teleurstelling, kwam de wederpartij niet opdagen. Zij herinnerden zich kennelijk de onder nemingsdurf van Don Juan en besloten langs de regenpijp naar boven te klim men en zo de vrouwenharten te berei ken. Het was een lange en gevaarvolle tocht, die echter zonder ongelukken verliep. Zij werden evenwel door een der bewoonsters ontdekt, die met haar gegil alarm sloeg. De jongelui vlucht ten naar de zolder, waar zij door een menigte opgewonden jongedames wer den omsingeld, totdat de gewaar schuwde politie zich over hen ont fermde. Zij kwamen er overigens met een schrobbering af. Onderzoek naar beschieting Naar aanleiding van de schriftelijke vragen van het lid der Tweede Ka mer, de heer F. Goedhart, over de be schieting van een bruiloftspartij te Gu- nung Simpin, verneemt Aneta van be voegde zijde dat, nadat de eerste rap porten over dit incident waren binnen gekomen, er onmiddellijk een ernstig onderzoek is ingesteld. Dit onderzoek is thans in zijn eindstadium gekomen. nissen die de RTC op haar weg te ne men beeft. Tot nu toe is nog geen over eenstemming bereikt over de wijze waarop dit bedrag zal worden vastge steld, aldus verneemt ANP-Aneta. Geen der beide Indonesische delega ties heeft tot nu toe een plan voorge legd het bedrag van deze schuld vast te stellen op basis van de vooroorlogse Nederlands-Indische begroting. Of een dergelijk plan, indien het zou worden voorgesteld, door de Nederlanse delega tie gunstig zou worden ontvangen, wordt in Nederlandse kringen ernstig betwijfeld. Het totale bedrag der schulden be draagt op dit ogenblik ongeveer 6 tot 6i/2 milliard gulden, waarvan iets meer dan de helft bestaat uit buitenlandse schulden. Schoon genoeg van systeem Joseph Reimann, de zoon van de Vt'estduitse communistische leider Max Reimann, is na zijn vlucht uit de Sow- jetrussische zone, waar hij in dienst was bij de Volkspolitie, t,e Ahlen in Noordrijn-Westfalen aangekomen. Hij verklaarde daar aan een correspondent van Reuter, dat hij „genoeg had van de Sowjetunie" en dat alle Duitsers, die iu Sowjetrussische krijgsgevangenschap waren geweest, van hetzelfde gevoelen waren. De politie in de Sowjetzone was vol gens hem een pseudo-militaire organi satie „waarvan het doel geheel duide lijk is". Joseph zeide verder er in het geheel niet naar te verlangen, met zijn vader te gaan praten. Hij had zijn vèder slechts zelden gezien. Zijn vader had hem „ondanks zijn verschrikkelijke on dervindingen in Sowjetrussiche krijgs gevangenschap" voorgehouden, dat het communisme de enige redding voor Duitsland was. MR. STIKKER VOLDAAN De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. D. U. Stikker, heeft Vrijdagochtend een onderhoud gehad met zijn Amerikaanse collega, Dean Acheson, dat een voorbereiding vormde voor de bijeenkomst van de raad voor het Noordatlantische pact, die Zater dag wordt gehouden. Hij noemde da belofte van de Ver. Staten, dat alle Marshall-landen zullen profiteren van de besluiten, die genomen zijn tijdens de besprekingen der drie mogendheden over de dollarcrisis, „zeer bevredigend", en voegde hieraan nog toe, dat het be- sh it van de Ver. Staten, om belangrijke goederen uit het buitenland op te slaan, waarschijnlijk zal betekenen, dat dit land meer tin en rubber uit Indonesië en meer bauxiet uit West-Indie zal gaan invoeren. „Wij verheugen ons daarover zeer en ook zijn wij zeer verheugd, dat de Ver. Staten een onderzoek zullen in stellen naar de mogelijkheid van ver zachting der Amerikaanse douane procedures", zo zeide de minister. Boliviaanse revolutieleider in Argentinië Eduardo Rojas Arrendoudo. vice- president van de revolutionnaire Junta, die de opstand van drie weken in Bo livia leidde bevindt zich onder politie bewaking in Argentinië. Het vliegtuig waarin Arrendondo en zeven andere Boliviaanse revolutionnaire leiders zich bevonden moest Donderdagavond bij Gomez in de Argentijnse provincie Santa Fe een noodlanding maken. DOODSTRAF TEGEN TWEE LEDEN COLONNE HENNEICKE GEëST De advocaat-fiscaal bij het Amster dams bijz. gerechtshof, mr. M. H. Ge- linck, persisteerde gisteren bij zijn eis - de doodstraf tegen twee leden van de beruchte colonne Henneicke Hendricus C. Sastruebe en Hendricus Klinkenbijl, uit Amsterdam. Over beide verdachten was een psychiatrisch apport uitgebracht, maar mr. Gelinck vond in de conclusies echter geen reden een lagere straf te eisen. Moordenaar met vijftien gevangenisjaren sloeg daarna de hand aan zichzelf wisseling schoot T. haar in de borst, waarna hij de zwaar gewonde vrouw opnam om haar weg te dragen. Met een tweede schot maakte hij een einde aan haar leven. Vervolgens richtte hij het wapen op zichzelf en vuurde een dode lijk schot af De vermoorde vrouw was moeder van acht kinderen. Vrijdag omstreeks 12.00 uur is aan de Achterweg onder Surhuizum de onge veer 50-jarige echtgenote van de grond werker P. G. uit Augustinusga door de liedjeszanger D. T. uit Surhuisterveen vermoord. De dader, die 15 jaar in de gevange nis heeft doorgebracht wegens moord in een kroegje te Drachten, had de laatste tijd getracht een verhouding met de vrouw aan te knopen, hetgeen hem niet gelukte. De vrouw poogde steeds weer te ontwijken, daar zij wist. dat hij in het bezit was van een revolver Toen zij Vrijdagmiddag met wasgoed op weg was naar haar moeder, ontmoette zjj hem echter. Na een korte woorden- VIER VLIEGTUIGONGELUKKEN IN DE VER. STATEN. Donderdag zijn vier Amerikaanse militaire vliegtuigen in de Verenigde Staten en in Alaska verongelukt, waar door minstens zes inzittenden om het leven zijn gekomen. tjl

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1