lijke kellner INGEZONDEN STUKKEN MARSDIEP TOT IJ Alcmaria. heeft een appeltje met Rapiditas te schillen Boys naar de tweede overwinning? Berqen De elftallen voor Zondag Koedijk De kermis is weer voorbij Oudkarspel Uitgeest Heiloo Schermerhorn De Rijp Stompetoren Openstelling nieuwe weg Heer-Hugowaard Burgerlijke Stand Schermerhorn 4AAP5E WASSERIJ erweg tel.2670 tmuntende behandeling iRD HENGEVELD SPEELT BACH ich-recital dat Gerard Hen, J sdagavond komt geven is £5'j onder feit in het Alkmaar",! ven. Een Bach-avond he stede nog nimmer plaats ieze biedt ons de zeldzame f' de klavier-werken van ejf' ster te kunnen beluisteren. Ai' en componist z.g. muziek-pv,,., ichreven dan is het wel RaS Uiteraard wordt dit nu eor de muzikale fijnproever en ook anderen die zich jaat, r de passie-muziek van Bac) ;ien, zich ook eens openstelt» aspect van de componist. net na bevat o.a. stukken uit Da, perierte Klavier, inventioner, bes e.a. Klavier studerende,, o.m. een zeer leerrijke avond ïen beleven. ROPAGAND A-AVOND RHETOR-CLUB. in den lande, waar de Rheto,. cursus „spreken in het open! ganiseerde, is deze met over. de belangstelling door duizen. men uit alle lagen der bevol.' olgd. De resultaten hieruit iende, zijn enorm geweest. ;andag 19 September a.s., dei cht uur zal de heer H. Jansen, an de Rhetor-club, in de ho- 'an restaurant „Centraal", Hof. Alkmaar, een voordracht hou- het onderwerp „Spreekangst", ip duidelijke wijze uiteengezet oe deze spreekangst overwon- worden. Ongetwijfeld is een an deze avond de moeite ten ird. NMODEZAAK GEOPEND renmodezaak van de firma gWackers in het Payglop ingang van heden heropend, verbouwing en modernisering laats gehad. De zaak, die vóór awing in donkere tint was g». s nu met lichtere kleuren be- )e neonverlichting, die in de inde vitrines is geplaatst, et geheel tot een gezellig in- De ruimte van de zaak, die nogal moeilijkheden met'zich it, is zeer verbeterd, doordat hillende toonbanken niimer isteld. Vermeld dient nog te lat de etalage door de heer zelf is verzorgd, 'dit. hier- ift getoond, dit vak zeer goed tan. Wij geloven, dat deze ng en modernisering de weg nen naar het verdere succes rma WolteringWackers. vertelde Mensink. Voor zo- e kan herinneren, is er één zonder betalen weggelopen, a sprong een ander voOr hem daarover ben ik heel tevre- het ogenblik zijn de toestan- tis vak veel beter. Er is een up komst, waarbij niet langer ;e worden gewerkt dan 54 een garantieloon van 42.—. a grootste desillusie had ik lar, vertelde hij. We hadden kellnersbond opgericht. Het lig en weldra hadden we een Toen moest de boel in n van die tijd af hebben we ne organisaties, een moderne ïen goedg 50 leden en een itholieke met ruim 30. Zulke 'grijp ik niet, maar 't zal wel niet Mensinks bedoeling er te houden. Waarom zou hij loen? Hij is nog pas 54. zullen de Alkmaarders mis- g lang het voorrecht hebben a bediend door de vriende- E 408.698 was de Amsterdamse laagste inschrijfster voor a van een stalen dam-wand edoksluis en de Marineschut- )en Helder. Te Den Burg is een oude boerderij aan de at zwaar door brand bescha- bekende Nederlandse circus zal in de komende weken igen geven te Alkmaar, Enk- :n Helder, Hoorn, Purmerend, :n Zaandam. ig bergingswerk hebben 'issers verricht toen drie in nood verkeerden en op am vastliepen. Alle vaartul- veilig binnengesleept. Aan ond van de Enkhuizer wie- 3 in de Haringstad een wieler- richt onder de naam „West- Hl". 'urmerend voeren de huis- jen petitionnementsactie teg- 'Oering van de z.g. reinigings- ITRIJDEN IN STADION SDEROM AFGELAST i tweede keer zijn de inter- wielerwedstrijden in het Stadion te Amsterdam we- uitgesteld. Ditmaal is het i verschoven naar Donder- itember. In het seizoen 1948'49 heeft Alc maria een aantal wedstrijden gespeeld welke ons duidelijk kunnen herinne ren. Een daarvan was de wedstrijd te gen Rapiditas op het Sportpark in Alkmaar. Niet omdat de withemden loen zo goed voor de dag kwamen, in tegendeel het werd een gevoelige 74 nederlaag. In de uitwedstrijd was Alc maria niet bij machte revanche tc ne men ,het werd een iets kleinere, doch even gevoelige nederlaag. Alcmaria heeft dus een appeltje met de Wees- penaren, die Zondag de tegenpartij in AIcmaria's eerste thuiswedstrijd zijn, te schillen. Alkmaarse Boys brengt morgen een hezoek aan het voor ons vrii onbeken de WMS. Het enige dat wij van deze (lub weten is dat zij vorige week van OWO verloor hetgeen een matig re sultaat is. Gezien de goede start van de Alkmaarders, zou een overwinning dus tot de mogelijkheden behoren. Randers naar Heiloo Ook het elftal van Randers kon wei- eens een overwinning tegemoet gaan. Er wordt namelijk een uitwedstrijd gespeeld tegen HSV, dat haar eerste ontmoeting met 60 roemloos van WSV verloor. RKAFC zal met Zou- aven vermoedelijk meer moeite heb ben. Zouaven is op eigen terrein steeds een lastig tegenstander. De opstelling van Alkmaar heeft sinds vorige week enige veranderin gen ondergaan. Hopenlijk zullen de groen-witten tegen Geel-Zwart een beter resultaat behalen dan tegen Fo resters. UW won toch Over de uitslag van de wedstrijd RapiditasUW is nogal wat te doen geweest. Het ANP gaf Zondagavond en Maandagmorgen de uitslag 64 in het voordeel van Rapiditas door. met het gevolg dat in de meeste bladen deze uitslag was te lezen. Uit een kort verslag in de Sportwereld werden wij gewaar dat UW met 40 had gewon nen. doch vijf minuten later lazen wij in Sport dat Rapiditas slechts met 42 zou hebben verloren. De namen van de Weespenaren die de doelpunten hadden gemaakt, stonden in dat ver slag vermeld. Achteraf blijkt dat UW, zoals wij vermeldden, met 40 heeft gewonnen. Toen 'de spelers van de Spartaan de (foutieve) 64 nederlaag van de Utrechtenaren vernamen, zul len zij vermoedelijk met andere ge dachten aan de ontmoeting tegen UW. die morgen wordt gespeeld, hebben gedacht dan nu het geval is. AFC, dat tegen HVC slecht startte, ontvangt Zaandijk. Een moeilijke op gave voor de Zaankanters om met winst thuis te komen. In Volendam, waar Elinkwijk op bezoek komt, kon het weieens op een puntenverdeling uitlopen. De belangrijkste wedstrijden in 2B zijn ongetwijfeld West FrisiaStorm vogels en ZFCWatergraafsmeer. Wij hebben zo het vermoeden dat onder deze vier clubs de kampioen van deze afdeling schuilt. Clubs uit de omgeving DTS dat tegen IW een verdienste lijk gelijkspel behaalde, moet naar Krommenie om tegen GVO te spelen. GVO verloor vorig seizoen slechts Herdenkingstentoonstelling Slag bij Bergen Zoals we gisteren al berichtten, wordt eerst in Bergen en daarna in Alkmaar een tentoon- s elling georganiseerd ter herdenking van de landing der Engelsen en Russen in 1799 en het gevecht bij Bergen; geen feestelijke her denking van een veldslag dus, doch een expo sitie uitsluitend met het doel om aan deze historie wat meer bekendheid te geven. In Bergen wordt de expositie gehouden in liet tentoonstellingszaaltje van het Kunstenaars Centrum (de Rustende Jager). Te bezichtigen zullen zijn velerlei gravures, prenten en aquarellen uit het Gemeente Mu seum van Bergen, het Gemeente-Archief van Alkmaar ^en uit het Rijks Prentenkabinet te Amsterdam. Voorts voorwerpen, zoals gewe ren, kogels, een trommel en andere uitrustings stukken, afkomstig uit de Slag bij Bergen. De officiële opening door de burgemeester van Bergen, dr W. Huygens, zal plaats vinden hedenmiddag om 4 uur. Alle belangstellenden zijn bij deze opening welkom. De tentoon stelling blijft geopend tot en met 26 Septem ber en wel elke werkdag van 2,30—5,30 uur d m. en van 7.30—10 um: n.m. De morgenuren kunnen beschikbaar gesteld worden voor leerlingen van scholen (eventueel ook uit de omgeving) voor middelbaar onder wijs en uitgebreid lager onderwijs en de hoog ste klassen van lagere scholen. De hoofden van scholen worden, met het oog op de be perkte ruimte, verzocht, zich hierover in ver binding te stellen met de Gemeente-secretarie Bergen. Uit het politierapport Gedurende het tijdvak van 9 tot en met 16 September werden aan het poli tie-bureau te Bergen de navolgende voorwerpen als gevon den aangegeven: poesje, 1 paar kanten hand schoenen, 1 witte kous, rood geruit kinder broekje, blauwe werp ring, bruin lederen por- iemonnaietje, plaatsbewijs „N S" Bergen—Den Haag, bril (licht montuur), bruin lederen he- rtnportemonnaie, hondje (verm. bouvier), gele fibber bal, parapluie zonder knop, ceintuur (bruin-grijze regenjas), hand-fietspomp, plastic tcgenkapje en levensmiddelenkaart. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: rood-bruine Vulpen, zwart kinderlaarsje, heren-polshorloge, bril in blikken doos, grijze slipover, slipover (iaeger wol), gummi popje, witte badhanddoek, kinder bolerootje, double schakelarmband, witte lederen damestas, rood-bruin kinder schoentje, Zwitserse hoofddoek, gouden dames horloge met double armband, bril (montuur) en bruine schoudertas. Inlichtingen te bekomen aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17; telefoon 2444, elke werkdag tussen 10 en 11 nnr v.m. doktersdienst op zondag Morgen, Zondag 18 September, wordt de edische dienst te Bergen waargenomen door ''okter Lugten, telefoon K 2208—2700. ALCMARIA: Afink; Maasen, van der Lek; Wit, Helderman, Ba- denhuizen; van Meene, Schmidt, Untied, Eversteijn, de Buijzer. ALKMAARSE BOYS: van der Horst; G. Metselaar, C. Metse laar; Bart, Blok, Admiraal; van der Meulen, J. Indri, van Dok, Bakker, T. Indri. RANDERS: Vethaak; Klepper, van der Plas; Barbuio, P. Teigler, H. Bakker; Groen, Schot, J. Teig ler, Sol, Th. Bakker. R.K.A.F.C.: Popma; Stam, Hoebe; Verwer, K. Tijm, Kleijbroek; P. Tijm, Pannekeet, C. Tijm," de Nijs, A. Lind. ALKMAAR: Lakeman; Norder, Schoonhoven; Bakker, de Jong, Snel; Roos, Baas, van der Putten, Zwart, van Baden. twee thuiswedstrijden. De ploeg uit Langedijk zal dus op moeten passen. De duidelijke overwinning van Vrone op Nieuwe Niedorp zou doen vermoe den, dat dit elftal niet van plan is een tweede viool te spelen. Met belang stelling zien wij de verrichtingen te gen Watervogels tegemoet. Bergen gaat het Marsdiep overste ken. Een lange vermoeide reis en een sterke tegenstander. Schoorl ontvangt de kampioen van vorig jaar, Grass hoppers. Weinig hoopvol voor de duin- kanters. In Berdos, dat tegen Purmerend uit komt, kunnen wij meer vertrouwen hebben. De indrukwekkende overwin ning van WSV op HSV zal voldoende zijn geweest om Zeevogels te waar schuwen. Of dat zal helpen komen wij Zondag aan de weet. CSVLimmen is zo ongeveer een derby en daarbij is van alles mogelijk. DE RESERVE-ELFTALLEN Res. 2e Klasse B: Zeeburgia 2Alc maria Victrix 2; West-Frisia 2VSV 2; Helder 2—AFC 3; DWV 3—EDO 2; Blauw-Wit 4Ajax 3. Res, 3e Klasse A: WMS 3Zaandijk 2: OSV 3De Spartaan 3; LOC 2Alc maria Victrix 3; Helder 3KW 2; De Meteoor 3WA 2. Res. 3e Klasse C: De Volewijckers 4 ■Alkm. Boys 2; Assendelft 2WFC 2; TOG 2—ZFC 4; Volendam 3—Water graafsmeer 3; AFC 4West-Frisia 3. Voor ouderen was er veel, voor de jeugd weinig te genieten De kermis is weer achter de rug. Moeder Natuur heeft braaf meegehol pen en aan haar heeft het niet gelegen, dat er een licht gevoel van teleurstel ling is overgebleven. De cafého'uders kunnen lachen, want zij hebben niet te klagen gehad, mede dank zij het feit, dat er buiten de café's te weinig te be leven was. Vooral aan de jeugd heeft men dit jaar te weinig aandacht ge schonken en het is te wensen, dat dit het volgende jaar anders zal zijn. Dit liet zich Zondag niet aanzien, toen Aurora in de morgenuren met een muzikale mars de kermis inluidde. Maar Maandag ging de school gewoon door, omdat er niets voor de jongeren te doen was. Voor de ouderen waren er Maandag enige attracties. De heer C. Damiaans werd kampioen ringsteken op de fiets. Niet minder dan zes van de acht prijzen sleepte hij in de wacht. En Maandagavond gaf „Alberdingk Thym" yoor een uitverkochte zaal een uitvoering van het blijspel „De ver kochte Bruid". Het spel en de keuze van het stuk heeft de Koedijkers, die het goed gewend zijn, echter maar ma tig kunnen bevredigen. Dinsdag had de schooljeugd vrijaf om het hoofd aan te vuren, die meespeel de in de voetbalploeg van het gemeen tebestuur en -personeel, welke een 3-4 nederlaag moest incasseren tegen het team van de neringdoende middenstand. De burgemeester toonde zich in deze wedstrijd een goed schutter, door twee van de drie doelpunten te scoren. UIT HET HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijvingen: D. v. d. Jagt (E), Alkmaar, Zwaag No 46. Kleinh. in tabaksart.- H. Bootsman (E), Edam, Volendam, Berend Demmerstr. 6, Kruideniersbedr. G. Bot (E), Alkmaar, Zwaag No. 118, Kleinh. in stukgoed en huishoudgoed. Baggerbedrijf J. de Jong en Co, Langedijk, Broek op Langendijk, Dorps straat 185. Aann. bedr. van baggerw. Venn.: J. de Jong en K. Bak. SURSéANCE VAN BETALING Aan Jan Posthumus, handelaar in landbouwgereedschappen te Oud karspel, is voorlopig surcéance van be taling verleend met benoeming van mr. C. D. Thijs tot bewindvoerder. BURGERLIJKE STAND Geboren: Dirk, zoon van D. Oos- terwal en A. de Boer. Johannes Kermanus Maria, zoon van J. Teeling en A. Stengs. Ondertrouwd: M. van Eist te Beverwijk en M. Kiewit. Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin, opent de Gemidza- tentoonstelling te Heiloo in de „Oude Herberg", aldaar. Op de achtergrond ziet men het fraaie wapen van Heiloo, aangebracht boven de schouw in dit restaurant. Belangrijke ledenvergadering van DOVES Het was reeds lang bekend, dat het tussen het bestuur en de leider van de grote vereniging D.O.V.E.S. de laatste tijd niet ai te best boterde. Dat het bestuur is overgegaan om de heer Heinis, de leider van deze gym nastiekvereniging, per 1 Sept. j.l. op staande voet te ontslaan, had men echter niet direct verwacht. Het mo tief van het ontslag was, dat de heer Heinis te oud zou zijn geworden om als leider van deze vereniging op te treden en dat de successen niet even redig waren aan de groei der vereni ging. In het eind van deze ontslag brief werd echter vermeld, dat het bestuur zeer erkentelijk was voor al hetgeen de heer Heinis voor de ver eniging in de afgelopen 22 jaar had gedaan en dat het voor een zeer groot gedeelte aan zijn arbeid te danken was, dat Doqes een zo grote vereniging was geworden. Het was tevens be llend, dat de heer Heinis om van successen te spreken op de laatste grote turndag te Alkmaar in de Korenbeurs met de leden van Doves het beste gemiddelde had behaald van alle deelnemende verenigingen. Ten tweede is het een bekend feit, dat de her Heinis een zeer geziene figuur is onder de Heilooër jeugd en dat het motief „oud" voor hem zeker niet van toepassing kan zijn, omdat zijn vitali teit nog groot is en dat zijn 60-jarige leeftijd hem zeker niet zal aange rekend kunnen worden als te „oud". Gisteravond was dit ontslag de hoofdschotel 'op de belangrijke alge mene ledenvergadering, omdat vele leden geprotesteerd hadden tegen dit ongemotiveerde ontslag door het be stuur. Het resultaat van deze bespre- kin pn is geweest, dat de heer Heinis gisteravond niet ten volle is gerehabi liteerd. De samenwerking tussen be stuur en leider behoort perfect te zijn in een zo grote vereniging. Na van half negen tot ruim elf uur over dit punt gediscussieerd te hebben en nadat vele voor- en tegenstanders aan het woord waren geweest, is de conclusie gevallen, dat het bestuur zijn excuus zal aanbieden voor de wijze waarop het ontslag is gegeven, doch dat de heer Heinis ontslagen blijft. Wij willen niets afdoen aan de nieu we leider van Doves, de heer Spaans omdat deze jonge kracht ongetwijfeld de voetsporen van zijn voorganger en leermeester zal drukken. Tevens vernamen wij, dat de heer Heinis reeds een aanbieding had ge kregen om in Uitgeest de leiding van Ti gymnastiekvereniging op zich te nemen. Ook oefent de heer Heinis reeds enkele verenigingen te Alkmaar. Vandaag laatste dag der Gemidza-tentoonstellcng Gister is het een drukke dag voor de Gemidza-tentoonstelling geweest. On danks de regenbuien vóór 8 uur kwa men de belangstellenden naar de grote tent oonstellingstent. De 1900ste be zoeker was mevr. C. Metselaar uit Egmond a. d. Hoef. De 2000ste bezoek ster was mevr. Nap uit Heiloo. De 2)00ste was mej. Terbeek uit Heiloo De 2200ste was de heer J. de Wit uit Heiloo. De 2300ste bezoeker was de heer K Helder uit Heiloo, de 2400ste de heer P. J- Zuurbier uit Heiloo, de 2500ste de heer Van Dijk uit Heiloo 2600ste de heer W J Twisk uit St Pancras, de 2650ste de heer S. Louter uit Heiloo. Hedenavond om kwart over elf leeft de trekking plaats van de ver loting voor het Zephyr Super-rijwiel. De vliegerwedstrijd belooft een groot succes te worden. Meer dan 150 vliegers zullen deelnemen. Het zal vandaag zeker nog een drukke dag worden voor de Gemidza. De kip heeft de volgende gouden eieren gelegd: 1766, 1461, 2731, 2073. 2352 en 340. Het is opmerkelijk, dat trots het zeer slechte weer juist op het tijd stip dat als regel de meeste mensen zich naar tentoonstelling of kermis zullen begeven, gister het bezoek groter was dan één der vorige dagen. Ongetwijfeld zal dan ook vandaag het record-aantal bezoekers van de vorige tentoonstelling worden overschreden. DELFTSE GAST BIJ PLATTELANDSVROUWEN De afdeling Heiloo van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen is Woensdag avond bijeen geweest om te luisteren naar de heer De Wit, die een lezing hield over het boek „Als mens en ko ren rijpen". Voor deze lezing was een talrijk en aandachtig gehoor aanwezig. AANBESTEDING Vrijdag had te Schermerhom de aanbesteding plaats van h^t bouwen van een brug over de Beemsterringvaart. De aanbesteding vond plaats in het gemeentehuis. Architect is de heer M. N. Krijnse Locker te Stompetoren./ Er waren 22 biljetten ingekomen. De volgende inschrijvingen werden genoteerd: A C. van Bezooyen, Alkmaar, f 33.727,—; G. Borsjes, Schermerhorn, f 30.732,—Fa. Borst, Spierdijk, f 34.137,—H. J. Brand, Beemster, f 35.000,—; Borst, Castricum, f 32.836,—; D. Ent, De Rijp, f30.750,-; Gebr. Van Hoften, Amsterdam, f 34.600,—; N.V. Kennemerland, Heiloo, f 33.280,—; G. J. de Reus, Schermer hom, f 30.550,—; Schotsman en Van Diepen, Schermerhorn, f 30.550,—; Fa. Smallegange, Haarlem, f 30.830,—; V. de Vries, Haarlem, f 34.800.-; Jn Wittebrood, Beemster, f 33.375,-; J Tromp, Alkmaar, f 35.880,—; Wed. Joh. van Harskamp, Oterleek, f 33.500,—; Fa. Van 't Hek en Stroet, Hoorn, f 32.918,—; Fa. Glo rie, Z.- en N.-Schermer, f 32.500,—; J. v. d. Heyden, Amsterdam, f36.100,—; Fa. J. J. Oldenburg en J. Wouda, Bergen, f 34.675,—; Fa. R. K. Koppen, Den Helder, f 35.167,—; R. Loots, Stompetoren, f 33.845,—; Mij. de Condor, Amsterdam, f 34.050,—. De begroting was f 28.500,—. Het verleggen van straatwerk was niet in de begroting op genomen. De gunning is aangehouden. Geslaagde volksspelen ondanks regen De door V.V.V. georganiseerde volks spelen zijn ondanks het regenachtige weer een groot succes geworden. Voor het langzaamaan fietsen bestond al da delijk grote belangstelling niet alleen onder de toeschouwers, maar ook wat de deelnemers betreft. Niet minder dan veertig heren en twintig dames deden mee. De heren bleken langzamer te kun nen fietsen dan de dames. De heer P. de Wit Wz. bracht hetf er het beste vanaf. Om de eerste prijs tn de wacht te slepen, moest hij heel wat acrobatentoeren op zijn karretje ver richten. Soms stond hij nagenoeg stil. De tweede prijs was voor de heer Nico de Jong; derde prijs de heer G. Schip per. In de damesgroep ging de eerste prijs naar mej. Lena Lenstra, tweede mej. Jannig Woestenburg, derde mej. Tacla Bakker. Hierna was het tijd voor de ballon wedstrijd. Ruim driehonderd peuters kregen eerst een plensbui te verduren, toen zij op het Oosteinde met him kleurrijke ballonnen stonden te wach ten op het vertreksein. Aan de meeste ballonnen was een kaartje bevestigd met verzoek dit te willen terugzenden Achter de fanfare trokken de kleintjes met verheugde gezichten naar de Zuid- dijk, waar de ballonnen zouden worden opgelaten. Maar toen het startsein werd gegeven, bleek een groot aantal kinderen moeilijk afstand van de mooie ballon te kunnen doen en het duurde nog even voor allen hun ballon de lucht in hadden gestuurd. Na deze wedstrijd ging het kermis vermaak nog een tijdlang door. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Nogmaals het lot onzer jongens, gevaar en feiten Het doet mij goed dat er voor zo een ernstige zaak zoveel belangstelling be staat. Een vrije gedachtenwisseling is wel eens goed. Mag ik daarom van U nogmaals enige plaatsruimte voor en kele antwoorden? In volgorde van datum dan aller eerst aan A. den Hartigh Schuur: lk waardeer uw goede bedoeling In «w zienswijze, maar ben het niet eens met wat u straf noemt, want dan zou een gedeelte van hef Ned. volk, geheel on schuldig zijnde aan wat anderen-mis daan hebben, daarvoor zware schatting moeten betalen. Van de werkzaamheid van uw bond heb ik nooit veel ge hoord, en nademaal er onder de leden zoveel moeders zijn van in Indpnesie verblijvende zonen en de legerpredi- kant ds. Jonker eens voor uw bond heeft gesproken, begrijp ik niet dat de bond niet wat werkzamer is voor de jongens. De heer v. d. Bijl geeft een wat ver wrongen beeld van mijn schrijven. Heeft hij de strekking daarvan wel goed be grepen? Ik heb gewezen op de niet meer te achterhalen feiten. Op het nieuwe gevaar dat blijft dreigen; zie maar de aangekondigde massaprotest- vergadering in de Apollohal in Am sterdam. De oppositie telt minstens ai 30 .stemmen en 34 is genoeg om alles in duigen te kunnen laten vallen. Wat dr. Drees, dr. Van Roijen en anderen ten slotte bereiken zullen, zal het hoogste zijn wat te bt-reiken is. De wijzer van de Indonesische klok laat zich niet terug zetten. Het is wenselijk dat de R.T.C. vlot verloopt. Indonesië zal nog lange tijd onveilig blijven, Moskou zal na China niet verzadigd zijn en in Indonesië een nieuwe prooi zien, daar mogen onze jongens niet langer voor opdraaien. Nu het in dit stadium is gekomen dat de souvereiniteitsoverdraeht zeker zal ge schieden, hoeft de noodzaak niet lan ger te bestaan dat onze jongens daar zijn. Al is dit in uw oog ook onbe grensd egoïsmè. ik zie de jongens lie ver thuis. Het hemd is nader dan de rok. Vervolgens aan de heren Riem en Ringers als vertegenwoordigers van Rijkseenheid afd. Alkmaar, het volgen de: Dat mijn schrijven bij U attentie Iheeft opgewekt en u het de moeite waard acht front te maken is mij een genoegen. Als ik onze volksgemeenschap verge lijk met een pyramide, dan behoor ik tot de brede, nederige, maar niettemin onmisbare lagen daarvan. En dan voel ik aan. dat er iets niet in de haak is. De Riikseenheid acht de R.T.C. niet het geschikte middel, maar hoe denkt u zich dan een oplossing in? Alles onge daan maken en van één af beginnen? Dan kan men in mijn oog evengoed proberen gaan een zwerm bijen in één korf te jagen. Wat ik niet in de haak vind is dit, dat uit de hogerelagen beschikt wordt over het hoogste bezit, dat is het leven van anderen, terwiii deze er machteloos tegenover staan. En ik geloof stellig, dat, als er een volks stemming zou worden gehouden, deze ten nadele van u zou uitvallen. En nu nog één vraag; zou U ook willen doordrijven als dit nu eens niet zou gebeuren met de inzet van een andermans leven, maar stuk voor stuk met de persoonlijke levens van de Rijkseenheid-leden, en' yii eens in In donesië. vér van hun bloedverwanten, blind of met een afgerukt been. met de dood voor ogen in een hospitaal zou den liggen, zou er dan nog hetzelfde over gedacht worden? Sint Pancras. Jac. Duif Jnz. (Discussie gesloten. Redactie). De Westfriese schets Naar aanleiding van de z.g. West- friese schets even het volgende: „His torisch" stond c boven, maar wanneer de schrijver de namen verdraait, moet hij niet tevens de feiten verdraaien, want dan blijft er van de historie niets over. Het geval is n.l. dat de eigenaar van de molen in het geheel niets met de Zeeuwse molenaar van d-oen heeft ge had, omdat de molen eerder reeds in andere handen was overgegaan. Die vrijgezel heeft nimmer in dat z.g. lange huis gewoond maar hij was ergens in de kost en is later weer als vrijgezel vertrokken. Een fantast is een gevaarlijk mens, vooral wanneer hij zich voor „sehrij- vey" gaat uitgeven. Het gehele verhaal is klare nonsens, waar achtenswaardige mensen, die allen reeds lang ter ziele zijn, in worden gecompromitteerd. Hoevele invaliden zijn er de laatste ja ren wel bijgekomen en als die jaren na hun dood nog bespot worden; dat is al zeer grof weergegeven. Ook heeft de schrijver er allerminst aan gedacht, dat hij gelovige mensen kwetst, om een heilige zaak die hij als „annemerai" kwalificeert, te bespotten. Zou het niet beter zijn dat de schrij ver alvorens zulke „schetsen" van an deren te geven, eerst de hand in eigen boezem steekt? Een nabestaande. Naschrift: Het is „puur spoitig" dat iemand zich aan dit verhaal zou heb ben gestoten, hetgeen natuurlijk in het geheel niet in de bedoeling lag. Het historische er van lag slechts in de titel „Wie hét de wereld bouwd?"; het andere dient slechts als franje be schouwd te worden waarin Wahrheit und Dichtung gemixed waren. Mocht deze navertelling iemand onaangenaam zijn geweest omdat zij wat de franje betreft niet geheel met de feiten strookt, dan bieden wij- daarvoor gaar ne onze verontschuldigingen aan. De bedoeling was slechts een indrukje te geven hoe een „vreemdeling" zich in het Westfriese land niet thuis gevoelde. Red. Onze jongens overzee Vermoedelijk heeft A. den Hartigh Schuur als werkend lid der N. C. V. B. de hand gelegd op het plekje van de Heilige Schrift, waar God van ons eist: „Gij zult niet doden". Een simpel bericht in de krant kan een nameloos leed inhouden en het kan tevens het bewijs zijn, dat er nooit zegen op kan rusten zolang men een moeder niet geeft, wat van een moeder is: haar jongen. Met de hand op de Heilige Schrift durf ik zeggen, dat Hij, die voor ons geleden heeft, al dit moorden toch niet heeft gewild. Daarom, mijnheer Den Hartigh, als U een zoon heeft, laat hem gaan. Zo spoedig mogelijk, maar vergeet niet, dat duizenden moeders u een geheel andere lezing zullen geven, de moeders, die hun jongen nooit terugzagen. Ik vertrouw, dat u het gebod zult ken nen, dat zegt: Hebt uw naasten lief gelijk uzelve. Stuur niet een ander door de regen, maar haal uw bood schappen zelf! J. W. v. d. Mey, Beverwijk. Een belangrijke schakel in het wegennet van de Schermer is tot stand gekomen. Heden zal de geheel gemoderniseerde weg tussen de Grootschermerweg en Menningweers- weg voor het verkeer worden open gesteld. Oorspronkelijk bestond deze weg uit een klinkerbestrating van 2.75 meter-breed. Deze was niet op het moderne verkeer berekend en is thans herschapen in een moderne asfaltweg van 4 meter breedte. De constructiefundering bestaat uit een vlijlaag van straatklinkers, waar op een laag van 30 c.M. hard puin ia aangebracht. Hierover is na bewerking met een zware wals een tussenlaag van ge broken hard straatklinkerpuin aan gebracht, welke is ingewassen en vastgewalst met leemzand. Tot slot is hierop een deklaag aan gebracht van koud asfalt met een anti-sliplaag van profierknast. De bochten zijn uit de weg verwij derd en het lengteprofiel van de weg is geheel herzien. De uitwegen van de landerijen zijn tevens gelijktijdig aangewalst en on der profiel gebracht, zodat het zware verkeer vanaf de landerijen op de meest praktische manier kan plaats vinden. De flauwe bochten en opritten zul len door palen met moderne reflec toren worden afgezet. De aansluitende opritten van Men- ningweersweg en Grootschermerweg zijn onder profiel gebracht en belang rijk verbeterd. Het cunet en grondwerk is door het personeel van de Schermeer uitge voerd, terwijl het funderingswerk en de deklaag door de firma Ooms en Zonen uit Avenhorn is aangebracht. De algehele leiding berustte bij de technisch-ambtenaar van het Water schap De Schermeer, de heer M. N. Krijnse Locker. Geboren: Jan, zoon van G. J. Hopman en T. Post. Maria W., dochter van A. G. Stuyt en W. M. Langedijk. Johannes G. M., zoon van N. Kieft en M. Burger. Johannes C. L., zoon van L. H. Kamp en G. G. de Moei. Maria A., dochter van Th. F. Dekker en A. G. Dekker. Anna M.» dochter van Th. P. Dekker en A. C. Dekker. Simon, zoon van P. den Hartigh en A. de Graaf. Elisabeth A., dochter van N. van Schagen en C. M. M. Hofland. Wilhelmus J. C. M., zoon van W. A. Does en G. Schoon. Anna M., dochter van J. Offringa en A. Bakker. Maria C., dochter van J. Luken en A. C. Kok. Gerarda A., dochter van R. Moras en C. Pater. Cornelis M., zoon van W. Oudhuis en M. C. Mosch. Wilhel mus J. M., zoon van A. P. Botman en B. J. Bomraer. Johannes C., zoon van B. Ruiter en H. A. Laan. Anna M., dochter van B Ruiter en H. A. Laan. Maria S., dochter van J. Groenveld en C. Plak. Angelina C., dochter van J. Groenveld en C. Plak. Ger- brand L. J. zoon van G. J. Appel en M. H. P. Bakker. Johanna M. M., dochter van Chr. Burger en C. Jaspers, Nelly M., dochter van H. J. Bart en Ml A. Varenhout. Thomaa J., zoon van W. Ruiter en G. Baar. Adria- nus J., zoon van J. Snoek en G. A. Laan. Hanny, dochter van J. Moeijes en M. Bos. Catharina C., dochter van J. Zuurbier en J. C. Konijn. Johannes N., zoon van J. de Groot en M. Bakker. Ondertrouwd: N. Snoek en U. M. Oude man. J. C. Groenveld (Schagen) en A. A. Groot. J. Wester en A. J. Bloothoofd. P J. Koeman (Zwaag) en J. G. Korver. Getrouwd: C. Brink en J. A. Vader. J. van der Laan (Alkmaar) en A. C. Kok. P. Dekker en A. W. Entius. A. Dekker en H M. Verbeek. J. Hoogeboom (Harenkarspel) en M. A. Korver. N. E. Snoek en G. M. Bakker. Overleden Pieter Post, 76 jaar, echt genoot van W. C. Faber. Aaltje Smit, 79 jaar, echtgenote van J. Vader. Trijntje de Winter, 59 jaar, echtgenote van J. van der Stoop. Pieter de Geus, 59 jaar, echtgenoot van N. Kostelijk. Maartje Kok, 63 jaar, echt genote van G. Dirkmaat. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: Johanna M. Konijn, ven Baarn naar A 16; Margaretha C. D. van Saaze, van Bergen (NH) naar C 80. Vertrokken: Aaltje M. Dekker, van Minzen B 3 naar Rekerstraat 23, Alkmaar; 'Frans J. Smit, van 137 a naar Amsterdam, J. van Galenstraat 145; Robertus Voerman, van A10 naar Avenhorn, A 52. GRIEKENLAND SCHORT UITVOERING DOODVONNISSEN OP De Griekse regering heeft de ten uitvoerlegging van alle doodvonnissen opgeschort en het recht van beroep van doodvonnissen, opgelegd door militaire rechtbanken, opnieuw ingesteld. Alle niet ten uitvoer gelegde doodvonnissen zullen onderzocht worden. i

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3