Minister Mansholt belicht de actuele landbouwproblemen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Hatta gaat niet naar Djokja 146e Jaargang No. 227 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Veevoeder en kunstmest niet veel duurder Prijsstijging zonder loonsverhoging of lastenverlaging onaanvaardbaar De Good-vierling heeft haar draai Russische vredesvoorstellen: een olijf tak met giftige doornen Wysjinki's voorstellen op de agenda Grensincidenten aan de Joegoslavische grens Geen belangrijke prijsstijging Militair hulpprogram nu geheel goedgekeurd BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro i87294 REDACTIE Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN Dinsdag 27 Sept. 1949 AARSCHE TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter raag en aanbod tot 15 woorden t 1.eik woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, ft- per kwartaal plus incassokosten Onderhoud met Nederlands eerste landbouwer en De invloed der devaluatie. Emigratie moet groots worden aangepakt Aan vermorsing cultuurgrond moet een eind komen. Bloembollenteelt kan niet worden vrijgelaten. Pachtprijzenpolitiek wordt niet verlaten - Vlees nog deze herfst van de bon. (Van een onzer redacteuren) Wij hebben Nederlands eerste landbouwer, Z. Excell. minister S. L. Mansholt, bereid gevonden ons dezer dagen te ontvangen om enige actuele landbouwvragen te belichten. In een onderhoud, dat bijna een uur duurde, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in zijn werkkamer aan de Bezuidenhoutsche- weg in Den Haag met openhartige duidelijkheid antwoord gegeven opeenaantal vragen, dat onze boeren bezighoudt. Zelf Noordhollander zijnde de minister beheerde voor hij zijn hoge ambt aanvaardde een boerenbedrijf in de Wieringermeer begrijpt deze bewinds man ook de specifieke problemen, die onder boer, tuinder landarbeider in onze provincie leven. PEN DER BELANGRIJKSTE VRAGEN, die wij aan de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening ter beantwoording hebben voorgelegd, was welke consequenties de devaluatie wel voor de landbouw zal meebrengen. Voor een aantal producten, zo zei de minister, zal de export kunnen toe nemen. Er zijn echter artikelen, waar van de grootte van de uitvoer van de productie afhangt. Zo is het bij voor beeld met boter en kaas. Voor de deva luatie konden wij aan alle aanvragen voor kaas niet voldoen en ook met de boter was dit zij het in mindere mate het geval. Wat de invoer be treft van veevoeder en kunstmeststoffen sprak minister Mansholt als zijn me ning uit, dat de devaluatie geen grote invloed op de prijzen zal hebben. Ongeveer een kwart van ons vee voer betrokken wij uit de Verenigde Staten en een zelfde hoeveelheid uit Argentinië. Wij moeten onze import nu naar andere landen verleggen, landen die net als wij huA munt hebben gede valueerd. Voor war do kunstmeststoffen betreft, een belangrijV deel daarvan, de stikstofmest, betrekken wij hoofdzake lijk uit eigen land,, namelijk van de Staatsmijnen en de Mekog. De fosfaten komen voor een groot deel uit Algiers, dat mee devalueerde en de kali komt deels uit Frankrijk en de Oostzone van Duitsland. Dit laatste gebied heeft ech ter zoals bekend aan de devaluatie niet meegedaan. Wel of geen grasdroog installaties? Zoals gezegd, verwacht de minister leen belangrijke prijsverhogingen. De veevoederprijzen zullen, zo verzekerde Z.Exc. ons vooralsnog dezelfde blijven. Deze mededeling is van belang, om dat de boeren vooral in Noord-Holland weifelen of het nuttig is om tot de ge zamenlijke aanschaffing van grasdroog- mstallaties over te gaan. Voor ver schillende verbeteringen aan land bouwbedrijven worden door het Rijk subsidies verleend; voor de aanschaf fing van grasdrooginstallaties echter niet. En waar deze installaties meer dan een ton kosten, is het begrijpelijk, dat de boeren graag willen weten waar zij aan toe zijn met de veevoeder- Prachtig nazomerweer duurt voort Hoewel het er Zaterdag even op leek, dat het tengevolge van een oceaandepressie, die van Groenland ''aar IJsland trok, wel eens spoedig met het mooie weer gedaan kon zijn, U deze bedreiging inmiddels weer ge heel verdwenen. Sterke barometerstijgingen over ge heel Centraal- en West-Europa hebben thans boven onze omgeving een krach tig gebied van hoge luchtdruk doen ontstaan, dat de eerste dagen alle eventueel aanvallende oceaandepres- sies op een afsrtand zal houden. het is dan ook te verwachten, dat izet rustige en droge herfstweer ook nog het grootste deel van deze week tal aanhouden. De temperatuur zal "'et meer zo hoog stijgen als bijv. j.l Zaterdag, maar voor de tijd van het jaar blijft zij nog aan de hoge kant. MINISTER MANSHOLT vaste, koers prijzen, wat na de devaluatie des te klemmender is geworden, en met de grootte der toewijzingen. NOG ONOPGELOST VRAAGSTUK Het drogen van het gras is, aldus de Minister, een nog steeds niet geheel op gelost vraagstuk. Aan de landbouw hogeschool in Wageningen is een spe ciale werkgroep gevormd, die daarvan een studie maakt. Er zijn gelden uitge trokken voor een klein instituut, waar men de beste Nederlandse, Engelse en Amerikaanse systemen met elkaar zal vergelijken. Men heeft dit vraagstuk ook technisch nog niet helemaal opge lost, zelfs in Engeland niet, waar men er al zoveel langer mee bezig is. In dit instituut gaat men nu trachten de beste merken en systemen aan de eisen, die men in Nederland stelt, aan te passen. Zolang men niet weet. wat de beste machine is, zou men er vol gens de minister geen goed aan doen om door subsidies de aanschaffing daar van te bevorderen. Daarmee is al heel wat geld verloren gegaan. Wel heeft men geld beschikbaar gesteld voor grasdroev nstallaties in Zeeland, maar deze waren nodig, omdat men daar op de vroegere geïnundeerde gebieden op grote schaal lucerne moest telen voor de ontzilting van de bodem. VEEVOEDERDISTRIBUTIE BLIJFT ZOALS ZE WAS „Ik kan mij best begrijpen", zo zei minister Mansholt, „dat de boeren thans huiverig zijn, om deze installaties te kopen." Ook in de toekomst zal het veevoer schaars zijn, maar wij zullen door een distributie zorgen, dat de be hoefte hieraan in evenwicht wordt ge houden met de uitbreiding van de vee stapel. Iedere boer, die b.v. een varken opzet, krijgt hiervoor een zekere hoe veelheid voer, die niet voldoende is, maar hij moet ook voor de rest zelf zorgen. De boer weet waar hij aan toe is; alles blijft normaal doorgaan zoals het was. Verdwijning boerenoverschoi moet krachtiger aangepakt QVER HET BRANDENDE VRAAG STUK van het boerenoverschot zei de bewindsman, dat de emigratie van de laatste jaren zeer onvoldoende is geweest. Er vertrekken nu jaarlijks 10.000 a 15.000 boeren en landarbei ders naar andere landen. Maar het aantal jonge boeren, dat zit te wach ten om een eigen bedrijf te kunnen beginnen, dat nu al tussen de 40.000 en 50.000 bedraagt, neemt nog elk jaar toe. We komen er ook niet met landaanwinning en intensivering van de boerenbedrijven. „Naar mijn vaste overtuiging zal, zo zeide de minister, de intensivering die op vele plaatsen aan de gang is, geen uitbreiding van het aantal boeren en landarbeiders met zich meebrengen". De verrui ming door inpolderingen is practisch uit te schakelen. Het moet dus gezocht worden in een overheveling van landarbeiders naar de industrie en in een sterkere emigratie. „Ik ben van mening, al dus de minister, dat wij in de achter ons liggende jaren niet genoeg heb ben gedaan om tot een werkelijke emigratie-politiek te komen. Dit punt verdient veel meer aandacht en wij zullen ons ernstig moeten bezinnen hoe wij tot een emigratie-politiek in grote stijl kunnen komen. Een grote moeilijkheid daarbij is, dat wij ons wel een emigratie van boeren kunnen veroorloven, maar niet van kapitaal. Wij zullen daarom tot een regeling van de credietvoorziening van de boeren moeten komen, wat niet ge makkelijk is. Trouwens het overbren gen van grote aantallen emigranten is met het oog op de beschikbare scheepsgelegenheid ook een moeilijk punt. Onze boeren, tuinders en landarbei ders zijn op het ogenblik in vele lan den op de wereld in trek, vooral in Canada en Argentinië. Dat moeten wij nu uitbuiten. (Zie vervolg pagina 3) Bestuur van P. v. d. A. over de devaluatie Gevolgen van devaluatie Weerbericht Verwachting tot Woensdagavond. In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking. Overdag bijna overal periode met zonneschijn. Droog weer. Zwakke en af en toe ma tige wind uit Oostelijke richtin gen. Weinig verandering van temperatuur. moeten worden opgevangen Het partijbestuur van de Party van de Arbeid onderzocht in zijn vergade ring van Zaterdag j.l. de situatie, ont staan door de devaluatie van de Ne derlandse gulden. Het partijbestuur stelde vast, dat na de devaluatie van het Britse Pond Sterling een waardevermindering van de Nederlandse gulden t.o.v. de dollar onvermijdelijk was geworden. Het be groet de door de regering afgekon digde prijsstop, als een eerste maat regel, met instemming, doch verwacht niettemin voor het buitenland een weerslag van de devaluatie door het duurder worden van vele Nederland* importen. De stijging van de prijzen, die hierdoor, indien geen tegenmaat regelen worden genomen, zal ontstaan, zal mede leiden tot een verhoging van de kosten van levensonderhoud. Hei partijbestuur spreekt uit, dat, na de ontwikkeling van de verhouding tus sen lonen en prijzen, welke in het laat ste jaar heeft plaats gevonden, een teruggang van het aandeel van de loonarbeid en van de economisch zwakkere groepen in het nationaal in komen, niet kan worden aanvaard, en acht dus een redelijke verdeling nood zakelijk over de verschillende bevol kingsgroepen van de offers, welke in verband met de verder te voeren economische politiek van het Neder landse volk zullen worden gevraagd Het bestuur acht het op bovenstaan de gronden noodzakelijk, dat de ge volgen van de devaluatie voor de loon- en prijspolitiek, gezamenlijk met de reeds aanhangige maatregelen op nieuw worden onderzocht, waarbij als richtsnoer dient te worden genomen, dat de gevolgen van de devaluatie zo veel mogelijk dienen te worden opge vangen, hetzij door het opnieuw over gaan tot het verstrekken van subsi dies, hetzij door een compenserende loonsverhoging of lastenverlaging, hetzij door een combinatie van beide systemen. De tien geboden van Minister Mansholt pjier zyn de tien belangrijkste punten uit het onderhoud, dat een onzer redacteuren dezer da gen met de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening, de heer S. L. Mansholt, mocht hebben. 1. Van verschillende landbouw producten zal de export door de devaluatie groter kunnen wor den. Kaas en boter zijn echter afhankelijk van de productie en niet in de eerste plaats van de prijs. 2. Het veevoer en de kunstmest stoffen zullen niet of nagenoeg niet in prijs stijgen. Men zal an dere markten zoeken voor de import daarvan. 3. Er komt een instituut voor het onderzoek naar een voor Neder land geschikte grasdrooginstal latie. 4. Er moet een emigratiepolitiek voor boeren en landarbeiders in grote stijl worden gevoerd. In poldering en intensivering van de boerenbedrijven zetten geen zoden aan de dijk voor wegwer king van het steeds stijgende boerenoverschot. 5. Er moet een eind komen aan de vermorsing van cultuurgrond. Nederland zal in de hoogte moe ten gaan bouwen. 6. Opheffing van de maatregelen voor het bloembollenbedrijf zou catastrofaal zijn voor tal van kleine kwekers. 7. De voorgenomen verhoging van de pachten in de Wieringer meer betekent niet, dat de be staande beheersing van de pacht prijzen zou worden losgelaten. Wel zal met de moeilijkheden van de verpachters rekening moeten worden gehouden. 8. Het vetgehalte van de melk zal misschien volgend jaar van Sy2 op 3 worden gebracht. Dit be tekent een prijsverhoging met 2 cent. Het is de vraag of de volle melk ooit terugkomt. 9. Concentratie in de bedrijven zal verbetering in de melkvoor- ziening in de grote steden moeten brengen. 10. De vleesdistributie zal inder daad nog deze herfst worden op geheven. Vermoedelijk zal de kaas tegelijk volgen. Bevin stelt Sowjet-imperialisme aan de kaak De agendacommissie van de Algemene Vergadering der V.N. heeft Maandag middag eenparig op één onthouding (Chili) na, besloten, het voorstel van Wysjinski op de agenda van de vierde zitting te plaatsen. Hierin wordt ge vraagd de oorlogsvoorbereiding te veroordelen en een vredespact, tussen de vyf grote mogendheden uit te werken. De Amerikaanse afgevaardigde Warren Austin, zei dat zijn instemming geenszins betekent, dat hij instemt met bepa lingen die hij als „dagelijkse propaganda der Sowjets bestempelt". De politieke commissie zal het Sowjetontwerp eerst onderzoeken. Hg noemde het Russische aanbod tot het sluiten van een „vredespact" een olijftak met giftige doornen. Ernest Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, verklaarde in ant woord op Wysjinski's voorstel tot sluiting van een vredespact, dat de atoombom kan worden uitgebannen als de Sowjetunie „uit haar schelp" wil komen en „de weg wil openen voor het controlestelsel, dat door de Algemene Vergadering is aanvaard". „Het was geen obstructie van onze kant, die een overeenkomst jaren lang onmogelijk heeft gemaakt", verklaar de hij. „De Sowjetunie heeft geweigerd enig plan voor controle op de atoom energie in overweging te nemen, be halve dat, wat was gebaseerd op haar eigen onvoldoende voorstellen. Sprekend over de Berlijnse kwestie, zeide Bevin: „Ik zie, dat de oplossing van het incident te Berlijn aan de be middeling van de Ver. Naties wordt toegeschreven, doch ik vrees, dat dit Eduard Kardelj, de Joegoslavische minister van buitenlandse zaken, heeft op de algemene vergadering van de V. N. uitgeweid over de verschillende ma nieren, waarop de Sowjetunie naar zijn zeggen pressie op Joegoslavië trachtte uit te oefenen en zich met de binnen landse aangelegenheden van zijn land bemoeide. Hij sprak van een ongehoor de lastercampagne, de bijna volledige economische b^kkade, de pogingen om op zwakke zenuwen te werken door lange nota's en openlijke dreigementen, demonstratieve troepenbewegingen langs de grenzen, het systematische uit lokken van grensincidenten en het in elkaar zetten van sensationele proees sen. In de periode van 1 Juli 1948 tot 1 September 1949 waren door Albania Roemenie, Bulgarije en Hongarije 219 grensincidenten uitgelokt en was het luchtruim 69 maal geschonden. Joego slavië wenste zijn socialistische maat schappij volgens 7Ün eigen inzicht op te bouwen. Toen Kardej zijn rede beëin digd had, werd luid geapplaudiseerd. Dr. Sukiman zal de partijen inlichten „Mohammed Hatta is niet vail plan naar Djokja terug te keren", aldus ver klaarde de woordvoerder van de Repu blikeinse delegatie naar aanleiding van de in Djokja geuite critiek op de over eenstemming in zake de Nederlands- Indonesische Unie. Britse ambassadeur uit Nanking teruggeroepen Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft de ambassadeur te Nan king, Sir Ralph Skrine Stevenson, ver zocht China zo spoedig mogelijk te verlaten voor overleg met zijn regering. Diplomatieke waarnemers geloven, dat het verzoek gedaan is om te voorko men, dat de Britse ambassadeur in China is op het ogenblik dat daar een communistische regering tot stand komt. Dit wordt 10 October verwacht, de verjaardag van de stichting der Chinese republiek. De woordvoerder was voorts van mening, dat de van de zijde der PNI en de Masjumi naar voren gebrachte critiek wellicht moest worden ver klaard uit het feit, dat men nog over onvoldoende inlichtingen beschikt over de juiste draagwijdte en formuleringen van het bereikte accoord. Hij was daar om van mening, dat de critiek niet alarmerend is, „temeer omdat men niet precies op de hoogte is van hetgeen er zich tussen de weekendconferentie in Namen en de jongste zitting van de centrale commissie op Vrijdag j.l. heeft afgespeeld". Tenslotte wees men er in Republi keinse kringen op, dat het als zeer nuttig wordt beschouwd, wanneer enige belangrijke politieke figuren uit de delegatie naar Djokja zóuden reizen, teneinde hun partijen in te lichten. In dit verband zij herinnerd aan de voor genomen reis van de leider van de Masjumi, dr. Sukiman, naar Djokja Het wordt niet uitgesloten geacht dat ook de heer Sujono Hadinoto, voor zitter van de P.N.I., naar Djokja zal vertrekken. Er bestaat bij de fotografen grote belangstelling voor de vierling Good uit Bristol. Zodra zij maar even in de tuin spelen is er wel 'n fotograaf in de buurt om het kwar tet op de gevoelige plaat vast te leggen. Jennifer, Bridgett, Frances, en Elizabeth met hun drie-jarig zusje Suzan, die maar wat tjots op de vierling is. Wat de resultaten van de prijsstop in de eerste week na de devaluatie be treft, kan worden gemeld, dat over het algemeen door het actieve optreden van de parijscontröleautoriteiten de be staande prijsdiscipline goed gehand haafd bleef en van angstaankopen viel over het algemeen niets te bemerken. Aangaande de gevolgen van de de valuatie wat betreft de uitwerking op de kosten van levensonderhoud wordt van gezaghebbende zijde opgemerkt, dat er geen belangrijke prijsstijging is te verwachten. een te vereenvoudigde voorstelling van zaken is." Hij vroeg de assemblee wie in eerste aanleg aansprakelijk was voor de Berlijnse crisis, en antwoordde: de gehele wereld werd in een staat van angstige afwachting gebracht door de actie van de Sowjetregering". Bevin was van mening, dat slechts de vastbeslotenheid van de Wes telijke mogendheden een gedeeltelijke en nog onbevredigende oplossing van het probleem te weeg heeft gebracht. Terugblikkend over de laatste jaren der Russische politiek ten opzichte van Europa zeide Bevin: „Geen land heeft met groter succes zijn imperialistisch beleid onder een nieuwe vermomming uitgevoerd dan de Sowjetunie". „Voor zover ik kan op maken uit de naar voren gebrachte ar gumenten is vrede slechts vrede wan neer hij de door het politburo gewens te resultaten heeft. In de onderstebo ven gedraaide taal der Sowjet-diploma- tie betekent democratie de dictatuur van de communistische partij, gods dienstvrijheid, vervolging en burger lijke vrijheid het bewind van de ge heime politie". „In het licht van de verklaring van de Sowjet-afgevaardigde' zeide Bevin te hopen, dat thans eindelijk een oplos sing van het Oostenrijkse probleem kan worden bereikt. Deze verklaring is moeilijk toe te passen op de Sowjetrussische campagne tegen Joegoslavië, een mede-lid van de Verenigde Naties. De Sowjet-nota gewaagt van te gebruiken „doeltref fender methoden" tegen Joegoslavië. „Wat zijn deze methoden? Brengen zij de wereldvrede in gevaar?" De Oekrainse afgevaardigde Ma- noeilsky sprak zijn teleurstelling over de rede van Bevin uit. Het effect van Bevins rede noemde Manoeilsky gelijk aan de devaluatie van het pond ster ling na de conferentie te Washington. Een gemeenschappelijke commissie van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden heeft Maandag de door de Senaat aangenomen versie van het wetsontwerp betreffende de Ame rikaanse wapenlevering aan andere lan den ten bedrage van 1.314.010.000 dollar, waarvan één milliard zal worden ge bruikt voor bewapening van de Noord- atlantische landen, goedgekeurd. De commissie verwierp het voorstel van het Huis van Afgevaardigden om het door de Senaat goedgekeurde be drag met ongeveer een vijfde te ver minderen. Twee bommenwerpers neergestort Veertien slachtoffers Twee viermotorige Lincoln-bommen- werpers van de R.A.F .zijn hedenoch tend vroeg bij een schijnaanval op Newark in het kader van de opera tie „Bulldog" verongelukt. De toestel len vlogen enkele kilometers van Newark tegen elkaar. Tot dusver zijn de lichamen van 12 slachtoffers gebor gen. Er zouden nog twee slachtoffers vermist worden. Brandweerlieden, hulpploegen en po litie speurden in de mist bij het licht van toortsen naar de nog niet gevon den slachtoffers. De wrakstukken van de in vlammen neergestorte vliegtuigen liggen wijd en zijd verspreid. „Grote Vier" maakten weinig voortgang De minister van buitenlandse zaken der „Grote Vier" bespraken Maandag drie uur lang het Oostenrijkse vredes verdrag in het hotel Waldorf Astoria te New York. Er werd „weinig voort gang" gemaakt. De meeste tijd was ge wijd aan een nabeschouwing van het werk sinds de laatste ministerraad. Woensdag zullen de ministers weer bijeenkomen. Van gezaghebbende zijde werd ver klaard, dat de ministers zich beperken tot een discussie over artikel 35 van 't verdrag, dat de Duitse active in Oos tenrijk behandelt. Van welingelichte zijde verklaarde men. dat zo goed als geen vorderingen werden gemaakt en de bespreking „niet erg hoopvol" wa ren. „Jeugd van Nederland" trok ruim honderdduizend bezoekers De tentoonstelling „Jeugd van Ne derland", welke gedurende 35 dagen voor het publiek in het RAI-gebouw te Amsterdam te bezichtigen was, is Zon dagmiddag gesloten. Het totaal aantal bezoekrs bedroeg 104.500, per dag namen gemiddeld 2800 personen een kijkje op de expositie.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1